Handel in zwart Surinaams geld Den Uyl zonder risico's Grenswisselkantoren beschuldigd Probleem met atv bij defensie 'Ik meen aan genoeg normen te voldoen' Taxatie van onroerend goed is werk voor vakmensen. Bel de NVM-makelaar. H NVM Arrestatie advocaat kon pas na 2 weken Polsbanden als wapen Graf Michiel de Ruyter nu te bezichtigen ZATERDAG 6 JULI 1985 AMSTERDAM (GPD) - Steeds meer Surinaamse ondernemers blijken hun kapitaal in het buitenland veilig te willen stellen. Onder de Surinaamse deviezenbepalingen mogen geen bedragen van meer dan 100 Surinaamse guldens worden in- of uitgevoerd. De president van de Surinaamse centrale bank, drs. H. Goedschalk, heeft in het informatie blad van de Surinaamse ambassade de Grenswisselkantoren (GWK) ervan beschuldigd mee te werken aan de handel in zwart geld uit Suriname. „Ik moet u zeggen, dat ik mij niet kan voorstellen dat de autoriteiten hier dit soort handel toelaten, om dat men met deze handel de devie- zenpositie van Suriname onder mijnt. Geld in het zwarte circuit wordt in feite onttrokken aan de officiële deviezenvoorraad", aldus drs. Goedschalk. De directie van de GWK overweegt stappen tegen de president-directeur van de Suri naamse Bank. „Het gaat ons te ver om beschuldigd te worden van zwart-geldpraktijken". In de Nederlandse bankwereld is inderdaad een verhoogd aanbod van Surinaamse guldens geconsta teerd. Maar omdat er nauwelijks afzetmogelijkheden zijn voor de banken, zijn de meeste, met uitzon dering van GWK, gestopt met het accepteren van Surinaamse gul dens. 'Niet strafbaar' In een reactie op de beschuldi gingen van drs. Goedschalk zegt een woordvoerder van de GWK: „Wat wij doen, heeft niets met zwart geld te maken. Simpel ge zegd: er is inderdaad een beper king van de in- en uitvoer van Suri naams geld in Suriname. Maar die regeling geldt natuurlijk niet in Nederland. Je kunt hier ook vrij roebels kopen of verkopen. Het gaat ons niet aan om te vragen wat iemand van plan is te doen met het geld dat bij ons gekocht wordt. En dus is ons handelen in geen enkel opzicht strafbaar of illegaal". GWK ziet zichzelf ook voor pro blemen geplaatst. „Het 'aanbod is de laatste tijd zo groot, dat we nu al een voorbehoud maken. Bij aan biedingen boven de tienduizend Surinaamse guldens willen we het bedrag wel in consignatie nemen, maar dan hebben we even de tijd nodig om te zien of we voor dat geld ook een afzetmogelijkheid hebben". GWK koopt de Suri naamse guldens voor rond de drie kwartjes en verkoopt voor onge veer/1,75. Projectontwikkelaars Die Surinaamse guldens van de GWK worden gekocht door bij voorbeeld remigranten, Surina- mers die uit Nederland terugkeren naar Suriname. Maar ook bij pro jectontwikkelaars, die het geld Su riname binnen smokkelen om het daar weer te investeren. Want door de vlucht van veel kapitaal is de prijs voor het onroerend goed in UTRECHT (ANP) - De ambtena renbonden hebben gisteren geen overeenstemming bereikt met De fensie over de invulling van de ar beidstijdverkorting in 1985. Dit komt volgens de AbvaKabo oihdat de defensieleiding de atv wil gieten in de vorm van vijf dagen die rond Kerst en Nieuwjaar verplicht moe ten worden opgenomen. Ongeveer 60 procent van het burgerperso neel bij Defensie (oftewel ruim 13.000 mensen) zouden onder deze - tijdelijke - regeling vallen. Volgens AbvaKabo-bestuurder H. Schuurman komt op deze ma nier de herbezetting van de ar beidstijdverkorting in gevaar. Hij zegt er wel begrip voor te hebben dat een deel van het burgerperso neel om operationele redenen on vermijdelijk dezelfde vrije dagen als het militaire personeel zal moe ten krijgen, maar het het aantal dat Defensie daarbij voor ogen heeft mist volgens hem iedere grond. Suriname vrij laag. Als er dan op langere termijn belegd wordt in de hoop dat het Bouterse-regime zal stranden en een eventuele opbloei van de economie mogelijk is, valt er uiteraard veel geld te verdienen. De GWK-woordvoerder weigert hierop commentaar. De weigering van de meeste ban ken om Surinaams geld te accepte ren heeft overigens in Nederland ook geleid tot een zwart-geldcir- cuit, met alle risico's van dien. In Amsterdam is het al tweemaal ge beurd dat een Surinaamse zaken man zijn kapitaal kwijtraakte op die zwarte markt, zonder dat hij daarvoor zijn guldens of dollars kon innen. Op die zwarte markt lig gen de koersen nog een graadje scherper dan bij GWK. Hongaren stoppen hongerstaking KAMPEN (ANP) - De twee Hon- gaarse vluchtelingen die op een ge heim adres in Kampen zijn onder gedoken in verband met hun drei gende uitzetting, hebben gisteren hun bijna drie weken durende hon gerstaking beëindigd. Volgens een woordvoerder van de Vereniging Vluchtenwerk Ne derland draagt voortzetting van de hongerstaking niet bij tot de goede oplossing in deze zaak. „Het enige wat we nu nog kunnen bereiken is via een aantal Tweede Kamerleden proberen schorsende werking te verkrijgen, hangende het hoger be roep dat over ongeveer acht weken dient. Maar ik loop niet over van optimisme, want het beleid in Ne derland in snoeihard," aldus de woordvoerder. De president van de rechtbank in Den Haag verwierp vorige week donderdag de bezwaren van de Hongaren tegen uitzetting. DOETINCHEM (GPD) - Burge meester dr. mr. A. J. E. Havermans van Doetinchem vertrekt definitief naar Den Haag. Gistermiddag werd de 50-jarige Havermans, na dat koningin Beatrix het kabinets besluit in verband met de nieuwe benoeming had bekrachtigd, van zijn nieuwe functie in kennis ge steld. De benoeming gaat op 1 sep tember in. Havermans gisteravond: „Minis ter Rietkerk belde me vanmiddag half vijf op en vertelde me dat de benoeming erdoor was. Tja, wat denk je dan? Jammer dat ik hier uit Doetinchem wegmoet, maar aan de andere kant is het een voor recht dat ik daar ben benoemd. Als je elf jaar lang burgemeester in een plaats als Doetinchem bent ge weest, moet je je een keer afvra gen: wil ik dat nu altijd blijven doen of wil ik meer? Ik ben nu nog vijftig, over een paar jaar kan zoiets niet meer. Ik denk trouwens dat het best goed voor Doetinchem is dat er eens een ander in mijn plaats komt". Hij zegt, dat zijn partijgenoten in Den Haag op de hoogte waren van het feit dat hij voor de post be schikbaar was. Maar aanvankelijk leken zijn kansen toch te slinken. Den Haag wilde liever een burge meester met landelijke politieke ervaring. Havermans wil niet reageren op de kritiek van de fractievoorzitters van WD en PvdA in de Haagse raad op zijn benoeming. „Ik wacht liever een gesprek af', zegt hij. Hij geeft toe geen landelijke bestuurs- ervaring te hebben, zoals in de pro fielschets was gevraagd. „Ik meen Nieuwe Haagse burgemeester: In april van dit jaar boog de Haagse raad zich over een profiel schets van een opvolger voor de op 1 juni vertrokken F. Schols. Het re sultaat: een man die zich thuisvoelt in een van de vier grote steden ge noot de voorkeur. Een WD- woordvoerder destijds: „Wij heb ben hier geen lokale grootheid no dig met een provinciale instelling, die erop rekent dat iedereen hier voor hem zal buigen". Maar Haver mans werd als opvolger van Schols gesteund door veel invloedrijke kabinetsleden, waardoor de benoe ming ten slotte in een stroomver snelling belandde. Burgemeester Havermans is elf jaar lang eerste burger van Doetin chem geweest. Daarvóór was hij in dezelfde functie werkzaam in Pan- nerden en Druten. Zijn ambtelijke loopbaan in Oost-Nederland begon in het gemeentehuis in Zevenaar. In Doetinchem wist Havermans binnen de kortste keren een naam op te bouwen als de bestuurder met veel tact naast zijn uitzonder lijke kwaliteiten in de sfeer van overleg en zeker niet in de laatste plaats zijn enorme relatiekring, ook op landelijk terrein. Haver mans wordt dan ook een lobbyist van formaat genoemd. Iemand die in de residentie als geen ander de weg weet, op zoek naar antwoor den en oplossingen voor veel pro blemen en knelpunten van regio nale aard. De uit Brabant afkomstige Ha vermans - vader van drie kinderen - promoveerde vorig jaar nog tot doctor in de sociale wetenschap pen op een onderzoek naar de fi nanciële verhoudingen van artikel- 12 gemeenten. ADVERTENTIE Let bepalen van de juiste waarde van onroerend goed vraagt om een deskundige: de NVM-makelaar. Hij beschikt over kennis van de markt en houdt nauw keurig de prijsontwikkeling in de gaten. Beoordeelt de bouwtech nische staat en de courantheid van het pand. Hij kent de plaatselijke Omstandigheden. Zo komt de NVM-makelaar tot een nauwkeurig inzicht van de marktwaarde. En tot een verant woorde taxatie. Onderbouwd met een overzichtelijk rapport. Een taxatie door de NVM-makelaar is niet duur. U verdient hem dubbel en dwars weer terug. Let op zijn NVM- vignet, als u een taxatie laat uit- NVM-makelaars: deskundig in onroerend goed. Ook voor aankoop, huur, financiering, verzekering, verhuur en verkoop. HAARLEM (GPD) - Het heeft bij na twee weken geduurd voordat de Haarlemse politie van het Open baar Ministerie groen licht kreeg voor de aanhouding van een 33-ja- rige Haarlemse advocaat. De man werd donderdag op het politiebu reau zes uur verhoord op verden king van uitlokking van valsheid in geschrifte en meineed. Daarna mocht hii weer eaan. De recherche heeft zich erover verbaasd dat het zolang heeft ge duurd voordat tot verhoor mocht worden overgegaan, vooral omdat volgens een politiewoordvoerder in andere meineedzaken nooit een strobreed in de weg wordt gelegd. Op 19 juni vorige maand werd door de rechter-commissaris de 48- jarige Indiase moeder van een 34- jarige vrouw gehoord. De moeder was op verzoek van de advocaat naar Nederland gekomen om ver klaringen te brengen, die een alibi moesten vormen voor haar van he roïnesmokkel verdachte dochter. Volgens de politie heelt de advo caat de moeder adviezen gegeven over hoe de valse verklaringen er- Justitie traineert meineed-zaak uit moesten zien. De moeder heeft dat in een gesprek met de rechter commissaris toegegeven. Ook wer den bij fouillering van de vrouw de bedoelde valse verklaringen als ook een brief van de advocaat aan getroffen. Klassejustitie De Haarlemse recherche consta teerde aan de hand van het onder zoek dat de advocaat 'over de schreef was gegaan'. Normaal zou direct tot aanhouding zijn overge gaan, maar in verband met de ge voeligheid van de zaak werd con tact gezocht met het Openbaar Mi nisterie. Justitie had er echter wel erg veel tyd voor nodig, vond de recherche, om tot een beslissing te komen. De politie wilde, juist om dat het om een advocaat gaat, de schijn van klassejustitie vermij den, aldus politievoorlichter De Haas. Officier van justitie mr. Bijl de Vroe ziet dat anders. „Volgens een circulaire van het ministerie zoe ken we in zo'n geval contact met de deken van de Orde van Advocaten. En dat daar dan eens een weekein de overheen gaat, dat kan gebeu ren". Volgens Bijl de Vroe was er, in tegenstelling tot de opvatting van de Haarlemse recherche, ook geen aanleiding snel tot aanhou ding van de advocaat over te gaan. „Uit de brief van de advocaat aan de moeder van de verdachte is vol gens mij geen uitlokking te halen. Daarom was er geen enkele reden tot haast". Verbaasd De politie wilde per se de advo caat niet anders behandelen dan andere verdachten van meineed of uitlokking van meineed. In derge lijke gevallen wordt de pers vrij snel van een en ander op de hoogte gebracht. In dit geval een dag na het verhoor van de advocaat. Niet ongebruikelijk dus. De recherche was er gisteren dan ook verbaasd over dat zowel de officier van justi tie als deken mr. Heidinga van de Orde van Advocaten en de ver dachte het persbericht van de poli tie, waarin de feiten werden ge meld, laakten. Politievoorlichter De Haas vindt dat de politie juist heeft gehan deld: „Geen van de mensen hier wil de advocatuur in een kwaad daglicht stellen. Wel willen we de schijn vermijden dat advocaten een speciale behandeling krijgen". heeft een tong als een scheermes en spaart met name de mindere goden in de fractie niet. De wei nig begenadigde specialist voor ontwikkelingshulp Henk Knol, verliet eens na een aanvaring met de Utrechtse straatvechter huilend de fractiekamer. Van Wijnie Jabaaij is bekend dat zij duizend doden sterft, wanneer Van Dam met zijn misprijzende glimlach zijn blik op haar laat vallen. Ook bij het partijbestuur en het kader wordt niet uitnodigend een stoel bijgeschoven, wanneer Van Dam binnen komt. Van Dams troef in zijn horden loop naar het lijsttrekkersschap NIEUWERKERK AID IJSSEL (ANP) - Tal van toeschouwers stonden gisteren op het Tochtviaduct over rijksweg 20 bij Nieuwerkerk a.d. IJssel om te kijken naar een omslagen melkwagen die in botsing was gekomen met een andere vrachtwagen. De melkwagen leek uitgeteld. (foto anpj. ZUTPHEN (ANP) - Lederen arm- en polsbanden waarop metalen noppen of andere puntige uitsteeksels zijn bevestigd, zijn als wa pen te gebruiken en vallen daarom onder het besluit ongewenste handwapenen. Deze banden, vooral in trek bij liefhebbers van hardrockmuziek, stralen agressie uit en dienen dan ook eerder als wapens dan louter als versiering te worden beschouwd. Dat zei officier van justitie mr. D. Kuipers gisteren voor de rechtbank in Zutphen, waar in hoger beroep acht 'rockers' terecht stonden wegens het dragen van de omstreden noppenbanden. De officier vroeg de rechtbank om veroordeling van het achttal, overi gens zonder verder nog een straf tegen de uit Deventer, Ólst en Raalte afkomstige rockefs te eisen. Alleen een 20-jarige man uit Deventer moet volgens mr. Kuipers een boete van 25 gulden beta len, omdat hij behalve de armband ook nog een handschoen met spijkerkoppen droeg. De acht rockers waren in feburari vorig jaar op weg naar een rockconcert toen zij in Zwolle door de politie werden aangehou den, verdacht van het aanrichten van vernielingen in een trein. De politie nam de pols- en armbanden in beslag en maakte proces verbaal op wegens het bezit van verboden handwapens. Door de kantonrechter in Deventer werden de acht rockers daarvoor in augustus vorig jaar veroordeeld tot boetes van 51 gulden. Uit spraak bij de Zuphense rechtbank 19 juli. Kosto: ergste kou is uit de lucht DEN HAAG (ANP) - „De ergste kou is uit de lucht", aldus het PvdA-kamerlid Aad Kosto giste ren na afloop van een gesprek met zijn collega Marcel Van Dam. Aanleiding tot het gesprek wa ren de negatieve uitlatingen in het weekblad Vrij Nederland van Kos to over zijn collega, die onlangs liet weten kandidaat te willen zijn voor het lijsttrekkerschap als Den Uyl daarvoor zou bedanken. Volgens Kosto zou een eventueel leider schap van Van Dam fataal voor de PvdA zijn. Na een gesprek met Den Uyl bood Kosto zijn excuses aan Van Dam aan. Na afloop van het ge sprek is slechts meegedeeld, dat het „een goed gesprek" was. Daar aan werd toegevoegd, dat „er nog wel wat misverstanden blijven". Overleg over derde net met uitgevers DEN HAAG (GPD) - Minister Brinkman (WVC) zal eerst nog met de uitgevers van dagbladen en tijd schriften spreken vóór het kabinet de knoop over de invoering van een derde televisienet doorhakt. Dit heeft premier Lubbers ver klaard op zqn wekelijkse perscon ferentie. Het derde net, waartoe in begin sel al is besloten, zal gefinancierd moeten worden uit de uitbreiding van de STER-reclame. De uitge vers van dagbladen en vooral tijd schriften vrezen dat dit ten koste zal gaan van hun advertentie-in komsten. De kans dat na dat overleg als nog wordt besloten het derde net te schrappen, achtte Lubbers vrij wel uitgesloten. We gaan er wel van uit dat we een beleidsvoorne men uitvoeren", aldus de premier. AMSTERDAM (GPD) - Voor het eerst sinds 300 jaar is vanaf gister- midag het graf van Michiel Adriaanszoon De Ruyter in de Nieuwe Kerk voor het publiek weer te bezichtigen. Minister van defensie De Ruiter was speciaal voor deze plechtigheid naar de hoofdstad gekomen om met een sleutel de graftombe te openen. Een bijeenkomst die protocollair meer indruk maakte dan wat er uit eindelijk geboden werd. Het pu bliek krijgt in De Nieuwe kerk slechts de aanblik van een fraai ge stileerde kist, op een afstand van enkele meters. De plechtigheid rondom Michiel de Ruyter, die in 1676 tijdens de zeeslag bij Syracuse aan boord van zijn schip overleed na te zijn ge raakt door een Franse kogel, had plaats in het kader van de manifes tatie La France au Pays Bas. Een culturele uitwisseling met Frank rijk die dit jaar in Amsterdam wordt gehouden. In de Nieuwe Kerk is onder meer een expositie te zien over de Huge noten, over anarchie en over to neel, kermissen en curiosa uit het Amsterdam vap vroeger. De be zichtiging van het graf van admi raal De Ruyter is daarbij een extra attractie voor de komende zomer maanden. is zijn populariteit bij de „gewo ne kiezer". Hij wil over de hoofden van partijtop en kader heen zijn achterban zodanig mo biliseren, dat de partij niet om hem heen kan, wanneer Den Uyl besluit geen lijsttrekker te wor den. Oud-premier Van Agt, thans staatsman in ruste te Den Bosch, heeft de doeltreffendheid van de ze methode overtuigend aange toond. De angst die Kosto ver woordde is dus niet zonder grond. De vraag of Kosto's aanval op Van Dam een eenmansactie is of in overleg met en met steun van prominenten in de partij is opge zet, blijft ook na de berisping van Den Uyl en de daarop volgende verontschuldigingen onbeant woord. Maar Den Uyl kan niet ontevreden zijn over deze actie „beschadiging-alternatieve-lijst- trekker". Dat Van Dam te pas en te onpas zijn kwaliteiten in twij fel trekt, zoals laatst nog tijdens een lunch met de Amerikaanse ambassadeur, zal hem niet zijn ontgaan. Den Uyl te oud De hele affaire werpt opnieuw een schril licht op het onvermo gen van Den Uyl om zijn opvol ging te regelen. Na de val van het kabinet Van Agt-Den Uyl consta teerde de partijtop dat een wisse ling van de wacht noodzakelijk was. Den Uyl werd te oud, ver loor de greep op de ontwikkelin gen op het Binnenhof en zou aan werfkracht onder de kiezers in boeten. Troonpretendenten ge noeg, Van der Louw, Van Thijn, Van Kemenade, maar nu, drie jaar later, zijn ze van het toneel verdwenen en aarzelt Den Uyl nog steeds of hij het estafette stokje zal overdragen. Ter illu stratie: toen vast stond dat Wie gel naar Friesland vertrok, was zijn opvolging door de VVD-top binnen een week geregeld. Den Uyl is met zijn formele be sluiteloosheid (niemand in zijn directe omgeving twijfelt aan zijn bereidheid lijsttrekker te worden), mede verantwoordelijk voor het klimaat, waarin Van Dam ongegeneerd naar zijn posi tie solliciteert en waarin diens te genstanders hem gretig stokken tussen de benen steken. Wanneer Den Uyl in augustus alsnog zou besluiten de PvdA- lijst niet aan te voeren, is de kans op een broedermoord niet te ver waarlozen. Binnen de partij be staat een voorkeur voor Wim Kok als zijn opvolger. Kok is daartoe ook bereid. Van Dam is er de man niet naar zich zonder slag of stoot bij die voorkeur neer te leggen. Hij zal zijn aan hang mobiliseren en de messen slijpen. Geen enkele partij kan zich nog geen jaar voor de ver kiezingen een machtsstrijd op dit niveau straffeloos permitte ren. Wie met deze overwegingen in zijn achterhoofd zijn geld op Den Uyl zet, loopt geen buiten sporig risisco. DEN HAAG PvdA-kamerlid Aad Kosto heeft deze week een interessante poging gedaan om helderheid te verschaffen over het lijsttrekkerschap van zijn partij bij de komende kamerver kiezingen. In het weekblad Vrij Nederland maakte hij van zijn hart geen moordkuil. Fractiege noot Marcel van Dam, de popu laire tv-presentator, mag onder geen beding lijsttrekker van de PvdA en dus kandidaat-minis ter-president worden. Dat zou fu nest zijn voor, in alfabetische doch willekeurige volgorde, land, partij en volk. door Peter van Nuijsenburg Kosto liet zijn ontboezeming vergezeld gaan van een weinig vleiende karakterschets van de kandidaat: „Van Dam is plat, grof en vertoont grotesk gedrag. Hij trapt niet alleen naar bene den, maar ook naar boven. Een ingeslagen meteoriet met louter leegte om zich heen". Bovendien drinkt hij te veel. Met een dergelijk genadeloze karakteristiek, in een stijl waar voor Van Dam zich niet zou scha men, wordt op Het Binnenhof doorgaans niet eens de duivel ge typeerd. Een collectieve veroor deling van Kosto zou dus voor de hand liggen. Na een onderhoud met partijleider Den Uyl moest hij zijn excuses aanbieden, maar de Grote Algemene Verontwaar diging bleef uit. Huilend Kosto's aanval was niet de par ticuliere oprisping van een gef- rusteerd kamerlid, die zijn car rière ziet stranden. Hij vertolkte een antipathie die in de fractie vrijwel algemeen is. Van Dam

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5