Protest bewoners verzorgingshuizen tegen bezuinigingen FNV voorziet achteruitgang in werkgelegenheid dienstensector PvdA-Ameland niet blij met Zonnevylle Bedrijf wijst via enquête 'beste winkels' aan Personeel heeft steeds minder tijd Dwergvrouw geeft AZL even grote Brandaris 'Vestig Japans centrum in Leiden' Parkeren langer toegestaan ZATERDAG 6 JULI 1985 LEIDEN Kritiek op burgemeestersbenoeming Bewonerscommissie van Leidse bejaardenhuizen bespraken gisteren de tekst van een protestbrief aan koningin Beatrix. (foto Holvast) LEIDEN De bewoners van alle Leidse verzorgings huizen zullen volgende week een protestbrief stu ren aan koningin Beatrix. In de brief, een initiatief van een 85—jarige bewoonster van Rijn en Vliet, wordt de koningin gewezen op de drastische bezuinigingen op bejaardenhuizen door minister Brinkman. Gisteren werd de tekst ervan ter beoordeling voorgelegd aan een gezamenlijke vergadering van be wonerscommissies van de Leidse bejaardenhuizen in Haagwijk. Gaan de overige bewoners met de inhoud van de brief akkoord, dan zal hij behalve aan de koningin ook aan minister Brinkman en burge meester Goekoop van Leiden wor den verzonden. Voor dit jaar heeft de minister, evenals vorig jaar, een bezuiniging van 3 a 4 procent op de begroting van de Zuidhollandse bejaarden huizen gelast. Dat betekent per huis zo'n 150.000 a 200.000 gulden. Konden de directies bij de bezuini gingsronde van vorig jaar nog uit reservepotjes putten, dit jaar wor den de bezuinigingen pas echt ge voeld. De zwaarste post, perso neelslasten, moet de meeste bezui nigingen opleveren. Dit jaar kun nen per verzorgingshuis twee of drie personeelsleden minder wor den ingezet. Voor de bewoners heeft dat als gevolg minder aan dacht van het personeel, minder kameronderhoud en minder was beurten. Vooral het feit dat de verzorg sters vaak geen tijd hebben voor een praatje met de bewoners, wordt door hen als een groot be zwaar gezien. "Veel bedlegerige mensen zijn gedwongen de hele dag op hun kamer te blijven. Ze zien soms de hele dag geen mens. Dan is het belangrijk dat de ver zorgsters eens even met ze komen babbelen", aldus een lid van een van de bewonerscommissies. Dat er niet op voeding mag wor den bezuinigd, daarover zijn direc ties en bewoners het allemaal eens. Voorstellen om. de glazenwasser wat minder vaak bij de verzor gingshuizen te laten langskomen en te sparen op energie, vinden wel instemming van de bewoners. Maar bij elkaar opgeteld leveren die posten nog lang niet genoeg op. Overigens heeft minister Brink man al laten weten op de begroting van volgend jaar eenzelfde bezuini ging te willen doorvoeren. Lieten de Leidse bejaarden die bezuini gingen tot nog toe gelaten over zich heenkomen, nu lijkt zo zoetjes aan de maat vol. "Er is absoluut niet meer te bezuinigen", riep een van de bejaarden gisteren luid keels. "De directies weten er geen raad mee. Wij als bejaarden moe ten nu eens onze mond opendoen en protesteren dat het zo niet lan ger gaat". Ziekteverzuim De heren Van Oosten en Van den Berg, respectievelijk directeur van Rijn en Vliet en van Haagwijk, vin den het belangrijk dat de bejaar den nu zélf een protest laten horen. "Het gaat in de eerste plaats om henzelf. Zij merken de gevolgen van dit beleid het meest". Hoewel in de verzorgingstehuizen (nog) geen gedwongen ontslagen hoeven te vallen, wordt personeel dat ont slag neemt in veel gevallen niet vervangen. Van den Berg consta teert ook een toenemend ziektever zuim onder het personeel van ver zorgingstehuizen: "Wanneer de werkdruk toeneemt, worden men- sen vaker ziek. Dat is een logisch gevolg". Van Oosten: "Je merkt het direct wanneer er twee of drie personeelsleden minder rondlo pen. Het is inderdaad zo dat ver zorgsters nauwelijks meer tijd heb ben voor een praatje met de bewo ners. Iemand zei: 'Al is het maar één minuutje per dag'. Maar ga je dat doorberekenen over bijvoor beeld tachtig mensen, dan is dat bijna anderhalf uur per dag. Dat kan het personeel zich gewoon niet permitteren. Extra aandacht, daar is gewoon geen geld voor". AMELAND - De PvdA in Ame land is allerminst tevreden met de benoeming van Michiel Zonnevyl le, tot voor kort raadslid voor de VVD in Leiden, tot burgemeester van dit Friese eiland. „De makers van de profielschets en de overige sollicitanten zijn voor joker gezet. De gevolgde procedure is zeer be treurenswaardig". Dit zei gister middag het Amelandse PvdA- raadslid Mario Bunicich tijdens de installatie van de nieuwe burge meester. Bunicich zei verder dat in de pro fielschets voor een nieuwe burge meester was gevraagd om iemand met onder andere ervaring op het gebied van de zeedefensie, de werkgelegenheid, het toerisme en de agrarische sector. Maar de ge bieden waarin Zonnevylle zich be wezen heeft, liggen op een heel an der ander vlak, aldus Bunicich: het onderwijs en de openbare orde.A- melands nieuwe burgemeester zei in zijn antwoord dat hij geen be hoefte had om in te gaan op deze kritiek. Dit omdat de benoemings procedure een zaak is van de mi nister van binnenlandse zaken. Eerder had Zonnevylle al opge merkt dat hij het een goede zaak vindt dat burgemeesters in dit land gekozen worden en niet benoemd. Overigens wenste Bunicich de nieuwe burgemeester veel succes toe. Dat deden ook de overige raadsleden. Niemand had verder kritiek op de benoeming. Al had CDA'er De Vries toch Ijever een partijgenoot gehad als burgemees ter. In zijn toespraak zei Zonnevylle onder andere dat hij vrijheid en verdraagzaamheid hoog in het vaandel heeft staan. In dit verband noemde hij de anti-discriminatie- wet. „Discriminatie kan politiek bepaald zijn en als boven de partij en staande functionaris, zal het te gengaan ervan een zeer belangrijke taak van de burgemeester moeten zijn", aldus Zonnevylle. Mr. Zonnevylle (34) was negen jaar raadslid in Leiden, heeft ge werkt voor de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten en werkte de laatste jaren op de hoofdafde ling politiële bedrijfsvoering van het ministerie van binnenlandse zaken. LEIDEN - Geen patiënt, maar de Brandaris van Terschelling Jcjuam gistermorgen uit een ziekenauto die voor de afdeling neurochirur gie van het AZL parkeerde. Een ge baar van Tilly Alvenaar-Peters. In ruil voor de een meter dertig hoge vuurtoren van pondkoek ging zij terug - genezen en wel - naar haar eiland. Tijdens haar veertien dagen du rende ziekbed kwam ze steeds meer tot de conclusie dat neurochirurg Thomeer een geweldige prestatie heeft geleverd. Met verschrikkelijke pijnen in haar nek, armen en rug, kwam zij het AZL binnen. In het academisch ziekenhuis van Gro ningen moesten de specialisten haar eerlijk bekennen de operatie niet aan te durven. "Misschien in het buitenland", werd er gezegd. Een rolstoel lag in het verschiet. Nu loopt ze weer en heeft goede hoop over enkele maanden weer aan de slag te kunnen. Tilly Alvenaar (41) is een dwerg vrouw. De lengte van de Brandaris is ook haar lengte. Door haar ach tergebleven groei waren de ne- kwervels en zenuwbanen wat in de knel komen te zitten. "Weinig art sen in Nederldnd zijn gespeciali seerd in dwerggroei. Thomeer en neuroloog Coppes wel. Ook zijn weinig mensen op de hoogte van onze problemen. Vandaar dat ik dit onder uw aandacht wil bren gen. Misschien hebben kleine men sen, die met dezelfde klachten zit ten er wat aan". Ze bungelt met haar benen over de bedrand. Met opgeheven hoofd - "het draait nog niet helemaal soe pel" - vertelt ze met haar werk zaamheden door te gaan. "Werk, betekent voor mij heel veel. Klein alia, maar ook nog eens pijn, dat had ik mijn verdere leven niet meer kunnen verdragen". Enkele jaren gelede-a was ze te zien in het televisieprogramma Ti- ta-tovenaar en in een show van Adèle Bloemendaal. De opera in LEIDEN - "Wie niet het beste is, kun je ook niet de beste noemen". Met die uitspraak typeert Jules J. Vos aardig de filosofie en vaste stelregel van het project 'Best shops in town'. Vos, werknemer van Bugamor: "Natuurlijk krijgen we wel eens reacties van winke liers die zeggen: schrijf ons ook eens even op. Maar daar kunnen we uiteraard niet aan beginnen". Er kan tenslotte maar één de beste door Bart Jungman plaatsen uitgezocht wat de 'beste winkels' zijn en is daar in andere steden nog mee bezig. Een telefo nische steekproef brengt daarover uitsluitsel en per branche rolt dan één winkel (eventueel twee als het verschil heel klein is) er uit. Vorige week werden in deze krant in een grote advertentie achttien winkels uit zeventien sectoren als 'de abso lute top' van Leiden gepresen teerd. De kieskeurige klant dient volgens dit lijstje voor zijn brood naar de Merenwijk, voor zijn mu- LEIDEN - De Raad van Advies voor het Wetenschaps beleid heeft het kabinet geadviseerd in Leiden een documentatie- en studiecentrum voor het moderne Japan op te richten. Dit centrum zal informatie op wetenschappelijk, technische en economisch gebied over Japan moeten gaan verzamelen. De informatie zal, zo meent de raad, ter beschikking moeten worden gesteld van het Nederlandse bedrijfs leven, de overheid en onderzoekers. Op die manier kunnen belangstellenden sneller dan thans mogelijk is kennis nemen van ontwikkelingen in Japan als eco nomische en politieke grootmacht. Een commissie van de raad constateert dat het be drijfsleven door de expansie van Japan in de westerse en Aziatische wereld steeds meer te maken krijgt met de noodzaak dieper inzicht te krijgen in het verschijn sel Japan. Er blijkt behoefte te bestaan aan systemati sche verzameling en bestudering van informatie over dat land. De raad stelt voor het centrum te laten verzorgen door de Rijksuniversiteit in Leiden en de Erasmus Universiteit in Rotterdam. In het centrum zullen on geveer tien personen werkzaam moeten zijn. Goekoop bijt in het stof AMELAND - Burgemeester Goekoop van Leiden is giste ren op Ameland letterlijk on- deruit gegaan. Hij was een van de zestien sprekers ter gelegen heid van de benoeming van de nieuwe burgemeester van Ameland, het voormalige Leid se raadslid Zonnevylle. Goe koop had de installatie van Zonnevylle aangegrepen om een paar daagjes vakantie op het eiland te komen houden, en was derhalve met de fiets van de veerboot gekomen. Voor hem was daarom geen plaats in de bus die genodigden naar het ongeveer zeven kilometer ver derop gelegen recreatiegebouw bracht, waar de installatie plaats had. Goekoop moest fietsen, en dat was op zich niet zo'n ramp ware het niet dat de man in het zicht van de finish een slipper maakte op een kiezelpad en languit tegen de vlakte ging. Geheel bestoft en met een lelij ke wond op de elleboog krab belde hij overeind. „Ik heb in het stof gebeten voor een raads lid. Dat is doorgaans de bedoe ling niet", meldde hij nadat een arts de wond behandeld had. Vakorganisatie presenteert nota Leids werk in discussie Tilly Alvenaar-Peters bedankt artsen en verpleegkundig personeel van de afdeling neurochirurgie: ze is bevrijd van de pijn in nek, armen en rug. (foto Holvast) BEIDEN - De werkgelegenheid in 'de dienstensector zal de komende jaren flink achteruit gaan, vooral door de voortgaande automatise ring. De industrie daarentegen be gint uit het dal op te krabbelen, met name door de technologische vernieuwingen die de afgelopen ja ren in deze sector zijn doorge voerd. Dat zei Jos van Iersel, voorzitter van de FNV afdeling Leiden, giste ren bij de presentatie van de nota 'Leids werk in discussie'. In die no ta pleit de FNV voor een belangrij ker plaats van de industrie in de Leidse economie. De gemeente moet volgens de FNV meer aan dacht schenken aan het aantrek ken van industriële bedrijvigheid en zich minder richten op het wer ven van kantoorbedrijven. Van Ier sel: "We zullen vooruit moeten denken. Voorkomen moet worden dat de Leidse economische struc tuur een eenzijdig karakter krijgt". In de nota 'Leids werk in discus sie' geeft de Leidse FNV tal van ideeën waarmee meer industriële bedrijven naar Leiden kunnen worden getrokken of waarmee nieuwe bedrijvigheid kan worden geschapen. De nota, die nog door de verschillende bondsafdelingen moet worden besproken en vastge steld, is echter geen wetenschap pelijke studie naar de mogelijkhe den van industrie in Leiden. "Het is meer een 'richtinggevende' no ta", aldus Van Iersel. De FNV hoopt dat de verschillende politie ke partijen aanbevelingen uit de nota overnemen in hun program ma's voor de gemeenteraadsver kiezingen van volgend jaar. Lagere erfpacht Parijs, het Shakespearetoneel in Londen, overal stond ze op de plan ken. In afleveringen van de school televisie treedt ze nog regelmatig op. "En niet als een of andere clown: de geijkte kermisrot voor dwergen", zegt ze met enige zelf spot. Tilly Alvenaar staat pal voor de kleine mensen. Maar bij de kleine mensen vereniging krijg je haar niet. "Daar zou je maar een min derwaardigheidscomplex van krij gen". LEIDEN - Op drie terreinen in het centrum zijn de mogelijkheden om te parkeren verruimd. Op het terrein aan de Beestenmarkt is het voortaan toegestaan de auto vier uur lang te laten staan, tegen een tarief van 1.50 per uur. Vroeger was de automobilist verplicht zijn wagen na twee uur weer weg te halen. Voor de parkeerterreinen bij molen De Valk en op het Ir. Driessenplein is het voortaan zelfs mogelijk de auto de hele dag te laten staan. Ook hier geldt een parkeertarief van 1.50 per uur, maar met een maximum van negen gulden. Dit laatste bedrag kost dus een dagje parkeren. De regelingen zijn gisteren ingegaan. Behalve het actiever i industriële bedrijven wil de FNV tevens dat er ruimere mogelijkhe den worden geschapen voor be drijven om zich in Leiden te vesti gen. Dat zou bijvoorbeeld kunnen door procedures voor bestem mingsplannen buiten de binnen stad te versoepelen en de erfpacht af te schaffen of in elk geval soepe ler te hanteren. De FNV voelt wel iets voor het idee van de PSP en PPR om bedrijven een lagere erf pacht te berekenen als zij aan een aantal eisen voldoen. De bond vindt dat beginnende ondernemers die zich bezig willen houden met industriële produktie of toelevering aan industriële be drijven actief moeten worden be geleid. Aangezien er nu een groot aantal verschillende instellingen ieder op hun manier beginnende en bestaande bedrijven begeleidt, acht de FNV het noodzakelijk dat de hulp van deze organisaties wordt gebundeld binnen één in stantie. Van Iersel vindt dat de Stichting Werkgelegenheid Leiden de aange wezen instelling hiervoor is. Hij meent daarom dat de stichting meer verantwoordelijkheden zou moeten krijgen. De Stichting Werkgelegenheid Leiden zou zich dan eveneens, met hulp van des kundigen en begeleid door ge meente en werkgevers- en werkne mersorganisaties, moeten bezig houden met het ontwikkelen van 'produktierijpe' ideeën. Daarmee kan de basis worden gelegd voor nieuwe bedrijven. Op die manier hoeft niet telkens te worden ge wacht op initiatieven van onderne mers, maar kan 'uit het niets' be drijvigheid en werkgelegenheid worden geschapen. Deze nieuwe bedrijvigheid kan worden verwe zenlijkt met leningen van normale investeringsbanken en met bijdra gen van bijvoorbeeld rijk, provin cie of het werkgelegenheidsfonds van het gewestelijk arbeidsbureau. Informatica In haar nota geeft de FNV aan welke industriën aangetrokken of geschapen zouden kunnen worden in Leiden. Dat zijn onder meer ap- Sommige wmkeUers zullen er niet zo bUj mee zijn ziekinstrument naar de Hooigracht en voor zijn motor naar het Leven daal. Kleintjes Waarom doet Bugamor dit? Ju les J. Vos van de afdeling retail market research vertelt dat Buga mor aanvankelijk alleen werkzaam was in de farmaceutische indus trie, vervolgens een soort logboek maakte voor de reclamewereld en daarna oog kreeg voor de detaillis ten. "Mensen met hart voor de zaak en mensen die steeds meer in de verdrukking zijn gekomen door grote winkels". Bugamor besloot kortom op te komen voor de kleintjes met als uitgangspunt de marketing. In 130 plaatsen is of wordt een willekeuri ge groep mensen gebeld met de vraag wie in een bepaalde branche de beste winkelier is. "Sommige branches als restaurant of koffie shop zijn te subjectief, dus die vie len er buiten", zegt hij er direct bij. Het representatief geachte aantal geënqueteerden moest een in alle opzichten juiste afspiegeling van de bevolking zijn en bij het ant woord op een aantal dingen letten: kwaliteit, assortiment, service, per soonlijke bediening, sfeer en be taalbaarheid. Alle 'eersten de besten' worden vervolgens op één hoopje geveegd en voila: 'the best shops in town'. Vos: "Je bevestigt dus eigenlijk de mening van het publiek, want die heeft een bepaalde zaak tot beste gekozen". Met als voordeel: "De klant van de één, kan een klant van de ander worden". Wie een 'best shop' heeft, kan be sluiten om toe te treden tot dit ge nootschap en betaalt dan contribu tie aan Bugamor. Hij krijgt dan het vignet dat hij voor zijn raam kan hangen, hij neemt deel aan een aantal consumentenacties en zijn naam prijkt in het illustere rijtje dat achtmaal per jaar in een krante nadvertentie wordt gepresenteerd. "Dat^ is dan plaatselijk", vult Vos aan. "Later in het jaar, waarschijn lijk september, gaan we ons natio naal presenteren in zo'n 25 Ster- spotjes". Scheve ogen Zijn alle winkels blij met deze verkiezingen? Vos: "Er is hier en daar wel eens sprake van angst. Van winkeliersverenigingen die denken dat wij er tussen komen zitten. Maar daar is geen sprake Dit vignet kun nen de uitverko ren winkeliers voor hun ramen hangen. van, wij willen geen concurrentie en in de praktijk merk ik ook niet zoveel van scheve ogen. Het en thousiasme is groot". Jan Bentveld, verkozen tot beste woninginrichter alhier, is zo en thousiast. Hij heeft het prijswin nende vignet duidelijk in het zicht hangen. De firma Licht Interieur (beste verlichting) heeft dat echter niet. Een woordvoerder: "Nee, dat vignet heeft allemaal van die tiere lantijntjes. Een tamelijk roman tisch bordje en dat hoort niet zo bij de zaak". Hij vindt het op zich wel leuk dat de 'goede' zaken zich gebundeld hebben, maar had het beter gevon den als de soorten winkels meer op elkaar waren afgestemd en als al leen het centrum tot keuzemoge lijkheid was genomen. "Dit is wel aardig. Een leuk compliment, maar ik denk niet dat het werkt". paratenbouw, toegepaste informa tica en lichte industrie. Deze moge lijkheden heeft de bond overgeno men uit het rapport van de com missie Wagner. Een probleem bij het opnieuw industrialiseren van Leiden zou kunnen zijn dat op dit moment weinig industriegrond beschik baar is. Van Iersel stelt dat er in het verleden ooit sprake van is ge weest om in de Coebel en in de Morsebelpolder industrieterreinen aan te leggen. Over deze plannen wordt nu niet meer gesproken. Van Iersel meent dat het geen kwaad kan als de gemeente wat meer vaart zet achter het ontwik kelen van bedrijfsterreinen. De FNV voelt er, in tegenstelling tot de gemeente, ook veel voor om meer winkels te vestigen in buiten wijken. Hiermee is niet gezegd dat de bond de winkels in het centrum wil laten 'verpauperen'. "Wel wordt voorkomen dat koopkracht weg blijft 'lekken' naar winkelcen tra in de regio", aldus FNV-pen- ningmeester Herman Bleij. 'Leids werk in discussie' zal, als het aan de FNV ligt, worden be sproken in het geregeld overleg tussen gemeente en werkgevers- en werkgeversorganisaties. Ook is de FNV van plan met de nota naar het arbeidsbureau te stappen en het om medewerking te vragen. Na de zomervakantie wil de FNV een discussie-avond over de nota be leggen met vertegenwoordigers van PvdA, CDA, WD en PPR/ PSP/CPN. Bovendien denkt hij met zijn aparte en moderne assortiment toch wel zijn publiek te trekken. "Voor de gemiddelde consument is het toch vrij shockerend wat wij hebben". Hoe kan hij dan toch ver kozen zijn? "Ach, iedereen loopt er wel eens langs en het ziet er apart en duur uit. Dus denken de men sen al gauw: dan zal het wel goed zyn". Traditioneel Maar hoe zit het dan met de win keliers die uit de boot zijn gevallen. Inderdaad, geen scheve ogen? Se cretaris Jilleba van de winkeliers vereniging Haarlemmerstraat sluit het zeker niet uit: "Ik heb bij ge rucht gehoord dat sommige winke liers er niet zo blij mee zijn. Precies weet ik het dus niet, maar we heb ben er volgende week dinsdag een vergadering over". De winkelier die geen 'best shop' heeft, kan trouwens ook extra zijn best gaan doen. De verkiezing is een jaarlijkse. Maar erg veel kans geeft Vos zo'n ondernemende on dernemer niet: "De klant denkt toch per definitie traditioneel". Aan de andere kant: "Het kan na tuurlijk gebeuren. Een winkeliei die minder zyn best doet, maakt immers een soort anti-reclame voor de anderen. Dat kunnen we natuurlijk niet toestaan".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3