Zomer *85 'Als je veel doet, heb je meer tijd' Paardenmarkt Voorschoten wijk uit naar andere dag Erepenning voor Leiderdorpse 'juf Dinie' 'Warmond ligt dichter bij Kaag dan vroeger' Organiserend comité bestaat kwart eeuw PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 6 JULI 1985 Agenda LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar. aan huis bezorgd 250.90 per post (binnenland) 345,20 per half jaar, aan huis bezorgd 131.40 per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22.10 per maand, per post 30,- (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers f 1.00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automat.sche betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Directeur: G. Koopman Adjunct-directeur: N. Qüakernaat Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J,. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet. Spieren los in Katwijk Aan het enthousiasme van Carla de Wal zal het niet liggen. Wat de tijdelijk door de gemeente Kat wijk aangetrokken sportleidster betreft zullen deze zomer heel wat toeristen, streekgenoten en vanzelfsprekend ook Katwijkers onder haar leiding de spieren een beetje losmaken. Met het tijdelijk in dienst ne men van de uit Drachten afkom stige. 20-jarige Carla de Wal houdt de gemeente Katwijk een inmiddels jaarlijkse traditie in stand. Vijf jaar geleden werd de 'sportieverecreatie' tijdens de zomermaanden van de'grond ge tild in Katwijk. Ook toen al werd een medewerker van buitenaf aantrokken. "Het blijkt steeds meer aan te slaan, daarom gaan wij ermee door", zegt Peter Mé- jan, ambtenaar van de afdeling sportzaken. Overigens zullen burgemees ter en wethouders dinsdag nog wel even hun handtekening voor goedkeuring moeten plaatsen. Maar het moet wel heel raar lo pen willen zij Carla, die haar werkterrein zoals gebruikelijk voornamelijk op het strand zal vinden, alsnog de voet dwars zet ten. De grote wens van Méjan is om uiteindelijk gedurende het hele jaar door dergelijke sport- en spelactiviteiten in de kustplaats te organiseren. "Maar daarvoor ontbreekt nu eenmaal het geld", beseft Katwijks sportiefste amb tenaar. Hij gaat er niettemin van uit dat ook buiten het zomerseizoen voldoende belangstelling voor dergelijke bezigheden bestaat. In het kader van werklozenprojec- ten is al eens een proef genomen met het organiseren van diverse sportieve activiteiten. De op komst was destijds bedroevend. Méjan verdedigt: "Dat is toen ook verkeerd aangepakt. Je moet dat anders brengen. Niet alleen voor werklozen. Wie wil er nu zo'n stempel opgedrukt krij gen?" Inmiddels ook al een jaarlijkse Tennistoernooi in Noordwijk Het badgasten-tennistoernooi is terug in Noordwijk. Vorig jaar ging het toernooi, voor het eerst in een lange reeks van jaren, niet door vanwege de bouw van het Racketcenter. Van maandag 22 tot en met zondag 28 juli staan de Casino-banen aan de Oude Zee weg' in de bloemenbadplaats weer in het teken van dit tennis- tournooi. De organisatie van het sport festijn is dit jaar voor het eerst in handen van de vorig jaar opge richte tennisclub Casino. Er wordt gespeeld in de klassen B, C en D zodat amateurs en meer geoefende spelers aan hun trek ken kunnen komen. Het in schrijfgeld bedraagt voor de en kelspelen 12,50 gulden per per soon. Het dubbelspel kost 10 gul den per persoon, zowel voor da mes-, heren-, als gemengde, teams. Zomerkamp op 'jDe Horsten Vrijwilligers en de stichting Na- tuur- en Landschapsbeheer orga niseren binnenkort een zomer kamp op het Wassenaarse land goed 'De Horsten'. Het is de be doeling dat de deelnemers aan het kamp, dat wordt gehouden van 15 tot en met 20 juli, diverse werkzaamheden verrichten in het bos. Het werken in de natuur wordt afgewisseld met verschillende andere activiteiten. Overnachten op het landgoed kan volgens de organisatoren in zelf meege brachte tenten. Deelname aan het kamp kost veertig gulden. Voor inschrijving en informatie: Stichting NLB Zuid-Holland, Postbus 558, 2800 AN Gouda, telefoon 01820-24500. Verkiezing Miss zomer tijdens WK Tijdens het wereldkampioen schap paalzitten in Noordwijker- hout wordt dit jaar ook een 'miss zomer' gekozen. Het kampioen schap paalzitten wordt gehou den van 24 tot en met 28 juli. Miss zomer wordt vrijdagavond 26 juli gekozen. De verkiezirfg wordt gehouden op een groot podium, dat wordt opgezet in het Oosterduinse- meer, temidden van de dan nog overgebleven paalzitters. De en tertainer Hans Versnel presen teert de verkiezing. De deel neemsters moeten zich twee keer presenteren aan een jury. Eén keer in badpak en één keer in vnjetijdsklcding. Deelnemers van af 15 jaar kun nen zich opgeven bij de Noord- wijkerhoutse WV, Herenweg 14, telefoon 02523-2096. Er zijn door de dames leuke prijzen te winnen, zoals een reis naar Parijs voor twee personen. De miss-verkiezing wordt om lijst door een aantal activiteiten, zoals een optreden van Glenda Peters, de winnares van de KRO's Playbackshow. Ook staat er een sport-modeshow op het programma. Zomermarkt met van alles wat Van textiel tot schoeisel en van antiek tot keramiek. Dat alles is te koop op de toeristische zomer markt die op dinsdag 16 juli in de Hoofdstraat en de Bomstraat in Noordwijk wordt gehouden. Medewerkers van de Evene mentenverzorging Hillegom en het Hoofdstraat Koopcentrum hebben behalve voor de inrich ting van de markt, ook zorg ge dragen voor een programma vol festiviteiten. De formaties 'Evergreen Jazz band', 'De Basin Street Five', 'Any time' en 'Trade Mark' zor gen voor levende muziek. Spe ciaal voor de kinderen is er onder meer een luchtkussen en een wa termolen. Bij talrijke kraampjes en op terrasjes kunnen bezoe kers zich inwendig versterken. De markt wordt gehouden van 11.00 tot 22.00 uur. LEIDERDORP - "Als er ooit nog eens wat in te vallen valt, dan kun je me krijgen", merkte Dinie Wamsteeker-Huizing (59) de leiding van de school waar ze haar kinderen bracht ietwat achteloos op. Nog geen week later stond ze voor de klas - en daar bleef ze twintig jaar "hangen". De kersverse eigenaresse van de Leiderdorpse erepenning bleef en thousiast, ook bü de achttiende of negentiende keer hetzelfde ritueel van kinderen, weggebracht door vader of moeder voor de allereerste schooldag. Want: "Die eerste klas is het mooiste wat er is. Als ze ko men, kunnen ze niks. Na een jaar kunnen ze lezen, schrijven, alles. Dat is toch prachtig". door Miep Hoenson Als je zo lang schooljuffrouw bent in één en dezelfde plaats ben je tot plaatselijke bekendheid ver heven. Gevolg: anoniem op straat lopen is er niet bij. Altijd is er wel ergens een hand, een schreeuw of een zwaai van een (oud)leerling. "Best leuk hoor, in zo'n dorp. Als ik op straat loop zie ik er zo ontzet tend veel en ik vind het heerlijk om te zien wat er van die kinderen is geworden Ga maar na, twintig keer zoveel kinderen in de klas, plus ouders en eventuele zusjes en broertjes, plus eventueel oma's en opa's, want die kwamen de kinde ren soms ook halen, dus dan weet je dat". Haar man, glunderend: "En ze kent ze nog allemaal hoor. Vaak weet ze ook nog precies te vertel len hoeveel broers of zusjes zo'n kind had en wie de ouders waren. Ze heeft een geheugen als een ijze ren pot". Dinie Wamsteeker, het noncha lante gebaar van: ach, wat stelt het nou helemaal voor: "Je raakt er na tuurlijk in getraind. Ik denk dat de meeste onderwijzers dat wel heb ben. Je moet ook wel. Dus ken je na twee dagen alle namen van je nieuwe klas". Omgekeerd zullen de kindertjes van toen de juf ook niet zijn verge ten. Wederom de echtgenoot aan het woord: "Ze zeggen altijd dat juist die eerste klas een onuitwis bare indruk achterlaat. En als ik nu mezelf als voorbeeld neem: ik ben al over de zestig, maar de juf uit de eerste kan ik me nog herinneren. Die van de tweede, derde enzo voort, die niet meer". Rommelig Ze is nog lang niet uitgekeken op het "ontzettend mooie beroep", maar nu de basisschool haar intre de doet vindt Dinie Wamsteeker het wel welletjes. "Ik denk dat het een hele zware tijd wordt voor on derwijzers. 't Is zwaar werk hoor, en er komt een hele nieuwe kijk op het onderwijs... het kost enorm veel energie. Maar het zal best goed en mooi worden, die basisschool". Hoezo goed en mooi? "De over gang van kleuter- naar lager onder wijs zal soepeler verlopen". Dus geen traditionele huil- en vastklamppartijen meer bij die eer ste schooldag? "Nou, dat heb je toch al stukken minder dan vroe ger", zegt de juf en ze legt uit. "Veel kinderen komen via de kleu terschool al van tevoren een kijkje nemen in de klas. Of ze hebben een broertje of zusje op school, dat scheelt ook een hoop". Groter nog is het verschil tussen de, met een mooi woord, verbale mogelijkheden van de leerling. Wie herinnert zichzelf niet als de leer ling die met de armen over elkaar en een dichte mond moest luiste ren naar de juffrouw? Wilde je echt wat zeggen, dan ging de vinger de lucht in. Nee, dan gaat het anno 1985 heel wat rommeliger. Dinie Wamstee ker. "Vroeger slóóp je ook als on derwijzer door de gangen. Als de les eenmaal was begonnen, moest je toch eigenlijkje lokaal niet meer uitkomen. Nu is alles in beweging. De kinderen beginnen 's ochtends met een kringgesprek. Daarin le ren ze praten, uitleggen, luisteren. Dus wat krijg je: verbaal zijn ze zo goed. En verder, ach, een kind blijft natuurlijk altijd een kind. Dat verandert niet". Erepenning Die erepenning. Slechts 21 Lei derdorpers gingen haar voor in die eer. "Nee, daar had ik echt geen moment aan gedacht. Ik kwam voor een praatje en een glaasje naar het gemeentehuis. En toen in eens die penning., wel léuk hoor, dat wel". Ze krijgt de onderscheiding niet alleen voor twintig jaar lesgeven op de Koningin Julianaschool, maar ook vanwege haar actieve le ven in Leiderdorp als oprichtster van de VOS (Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving), in de po litiek, in actiegroepen als Amnesty, de vredesbeweging. WARMOND - "Tweederde van de Kagerplassen is Warmonds grondge bied". Wethouder Van Schagen stelde het gistermiddag nog maar eens luid en duidelijk: zijn gemeente is onlosmakelijk verbonden aan de plas water, die zoveel recreanten trekt. Aanleiding voor zijn woorden: de officiële opening van de 65-ste Kaag- week en de viering van het 75-jarig bestaan van de Koninklijke Water sportvereniging 'De Kaag'. Het Warmondse gemeentebestuur stond uitgebreid stil bij die "respec tabele leeftijd", zoals wethouder Van Schagen het betitelde. Hij memo reerde nog eens hoe de vereniging driekwart eeuw geleden in de Leidse 'Vergulden Turk' was opgericht en prees initiatieven van de vereniging als een plassenverordening. Blij was de wethouder met het gegeven dat Warmond "dichter bij de Kaag" is komen te liggen. Daarvoor zijn twee redenen: de aanleg van recreatie-eiland Koudenhoorn plus 't Joppe. Dat de 'natte' en de 'droge' Kaagweek voor het eerst sinds jaren weer samenvallen deed hem even eens deugd. Wat Van Schagen betreft mag dat elk jaar zo zijn. Hij gelooft dat de Kaagweek er een grotere bekendh.eid mee kan opbouwen. De jubilerende watersportvereniging kreeg van het gemeentebestuur een gastenboek. De eerste handtekeningen konden daar gistermiddag in het gemeentehuis al meteen in worden gezet. ZATERDAG Leiden SSR - Hogewoerd, straatcollecte en be- nefietfeest Jonge Socialisten PvdA Lei den. 20 uur. Breehuys - B reestraat, optreden rock'n roll formatie Hedoehog, 21 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Kage- musha' van Kurosawa, 22.15 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, open soos, vanaf 22 uur. Warmond Meerrust - Ted Easton's hot shots; Trio Dolf Delprado. Stationskoffiehuis - kwartet Frits Kaat- ee met Jeanette Cordeé. Stad Rome - optreden Al Rogers. De Saloon - Duo Ton van Noord en No problem. De Zon - Trio Rob Agerbeek. ZONDAG Leiden Pand MSP - Evertsenstraat 99, fiets/puz- zeltocht, 11-14 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, film 'Tsutsumu The Art of Japanese Painting', 15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Kage- musha' van Kurosawa, 22.15 uur. Warmond Kagerplassen - prominentenrace, 12 uur, vlootschouw, 14-15 uur. Pleintje bij de pomp - fietspuzzeltocht, 9.30-11.30 uur, rijden tot uiterlijk 16 uur. Stationskoffiehuis - kwartet Frits Kaat- ee met Jeanette Cordeé. Stad Rome - optreden Al Rogers. De Zon - Trio Rob Agerbeek. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 5 tot vr 12 juli door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, Leiden, tel. 211611. Apotheek Kok, Topaaslaan 15, Lei den, tel. 763439. 'Juf Wamsteeker'wilde graag aan haar tafel worden gefotografeerd: 'Hier zit ik altijd. Zo kennen de mensen me: ..APothee£ 4Vo°rs,Co?£n' Leidseweg aan m'n tafel, terwijl ik de krant lees'. (fotoHolvast) 66- Voorschoten, teL 2525. Over haar gedrevenheid: "Ik vind: als iets niet deugt, dan moet je niet op je stoel blijven zitten. Dus dan ga je weer collecteren, de monstreren of wat dan ook. Ik heb ook bijna altijd wel een pamflet op m'n raam hangen. En als je veel doet, heb je ook meer tijd. Maak je meer tijd". Over de VOS: "Toen ik hier in Leiderdorp kwam was er niks voor vrouwen. Ik kreeg de moeders op school die wel eens wat wilden le ren, bijspijkeren ook, maar niet zo goed durfden. Voor die vrouwen werd de VOS opgezet. Nu is het tobben met die cursus, maar dat is niet zo gek, want er zijn nu zoveel vrouwenclubs die allemaal hetzelf de doen., maar jammer vind ik het wel. Want er valt nog genoeg te emanciperen. Vrouwen hebben nog zo'n achterstand..." Dat geldt dan toch niet voor juf Wamsteeker. "Nee. Ik was op m'n achttiende al geëmancipeerd. En ik heb me nooit in een hoekje laten drukken. Stel je ook voor: toen er behoefte was aan onderwijzers moest ik vooral voor de klas gaan staan. Je denkt toch zeker niet dat ik me later weer terug naar de keu ken liet sturen? Nee, ze hebben me d'r uitgehaald, ik kom er niet meer in ook". VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense paardenmarkt wordt dit jaar niet op 28 juli gehouden, zoals de traditie wil, maar een dag later. De organisator, het comité tot instand houding van de Voorschotense Paardenmarkt, wil de zondag mij den. Even wennen voor de bezoekers die de datum van de 28-ste alvast vrij hadden gehouden. En volgens secretaris A. van Beest van het co mité zijn dat er heel wat. Niet zo gek als men bedenkt dat de paar denmarkt steevast zo'n 25.000 man naar Voorschoten trekt. Precies te tellen is het natuurlijk nooit, maar penningmeester Prud'homme van Reine heeft een simpel trucje: je kijkt gewoon hoeveel mensen er op een vierkante meter kunnen. En dat zijn er tijdens zo'n dag verbazingwekkend veel. Vaste be zoekers weten het: je moet 's mor gens vroeg in die Voorstraat al over de hoofden lopen. Ooit kwamen de paardenhande laren in opstand tegen die mensen menigte. Ze dreigden toen niet meer te komen, als de organisatie geen oplossing zou bedenken. Daarop besloot het comité om de naastgelegen Schoolstraat voor taan ook bij het evenement te be trekken. En ook dit keer zal de winkelstraat onderdak bieden aan een vijftiental standhouders. Leuk bedacht, maar: je kunt op de Voor straat zelf nog altijd over de hoofden lopen... De eerste mensen zijn rond vijf uur al op de been in de monumen tale straat. Dan speelt het 'echte' gebeuren zich af. De paarden wor den aangevoerd, het 'handjeklap', een eeuwenoud ritueel tussen ko pers en verkopers, blijkt altijd weer een aardig schouwspel. Rond tien uur wordt de markt of ficieel geopend door de burge meester. Dan is het hele dorp in middels al uitgelopen. De traditie wil dat heel Voorschoten komt én dat, naast de dagjesmensen en an dersoortige toeristen, de voormali ge ingezetenen van het dorp zich laten zien. Zeker weten. Zegt Prud 'homme van Reine: "Neem nu al leen maar mijn familie als voor beeld. Ik wéét gewoon dat ik een groot aantal familieleden die dag zal zien op de Voorstraat. De paar denmarkt is gewoon een ontmoe tingsplek". Randgebeuren Terug naar de paarden, want zij vormen per slot van rekening de 'ziel' van het gebeuren. Een defini tief aantal durft de organisatie niet op te geven. Men hoopt en ver wacht echter wel dat er meer vier voeters te zien zullen zijn dan vorig jaar. "Houdt het maar op zo'n 150", zegt Van Beest. Maar: het randgebeuren neemt ook dit keer een belangrijke plaats in. Zoals het koekslaan, de kermis, de torenbeklimming van de Dorps kerk, het loop-in concert in dezelf de kerk, de kortebaandraverij op de Prins Bernhardlaan en een play backshow, waarvoor nog deelne mers worden gezocht (bellen naar 01717-4178 id 5595). Paradepaardje van de organisatie is een demon stratie ringsteken van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging. Daarbij is het de kunst om op een ongeza- deld, galopperend paard een boven de baan opgehangen ring met een lans te doorsteken. De hele dag door te zien, die ringrijders. Een 'extraatje' omdat het comité dit jaar precies een kwart eeuw be staat. Natuurlijk is die 25 jaar maar een fractie van de leeftijd die de paar denmarkt zelf moet hebben. Men schat dat het festijn 700 jaar gele den al werd gehouden. Of het de oudste is? Valkenburg, Rijnsburg én Voorschoten strijden om die eer. Opmerkelijk is het niet dat het comité blijft zeggen dat Voorscho ten de oudste rechten heeft.. Carla de Wal, de nieuwe sport- en spelleidster van Katwijk, in actie. (foto Dick Hogewoning) traditie wordt de 'wijksport', een activiteit die zich eveneens tot de zomermaanden beperkt en zich - zoals de naam al zegt - in steeds verschillende wijken van Kat wijk afspeelt. De gemeente stelt daarbij de verschillende attribu ten beschikbaar en draait op voor eventuele bijkomende kos ten. De begeleiding is voor een belangrijk deel in handen van Carla de Wal en gekwalificeerde vrijwilligers. Inmiddels is een. volledig pro gramma samengesteld voor zo wel de wijksport als de activitei ten op het strand. En dat liegt er niet om, straalt Carla de Wal, die zelf een groot aantal ideeën heeft aangedragen. Extra aandacht vraagt zij voor frisbee-wedstrij den op 13 augustus. Daarvoor is zelfs een professioneel team uit genodigd. Maar ook een jeu de boules-dag (8 augustus) en para chute-spelen (11 juli en 27 augus tus) behoren tot de vele activitei ten die op touw worden gezet. Mocht het regenen, dan zal wor den uitgeweken naar een van de sportzalen. De verschillende strand-activi- teiten, die volgende week van start gaan, zijn dagelijks terug te vinden in de agenda op pagina 3 van deze krant. Dat geldt ook voor de wijksport, waarvoor woensdag al het 'startschot' wordt gelost op de recreatie- strook in de Hoomes.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2