'Omroepen moeten hun koers wijzigen; dat is noodzaak' Handig, zo n reservezender als BRT 2 TV-rubriek Argentinië herdenkt tangozanger Gardel door Nico Scheepmaker NOS-televisiehoofd Carel Enkelaar gaat met pensioen ZATERDAG 6 JULI 1985 RADIO-TV-KUNST PAGINA 27 Dat heeft toch wel iets handigs, zo'n reservezender als BRT-2, waarop je de ene keer een week lang de hele avond het Reine Eli zabeth Concours voor violisten kunt dumpen, en de andere keer de hele dag continu Wimbledon kunt uitzenden. Voor kabelkij kers kan het ook heel praktisch zijn dat de BRT-2 Wimbledon doet, en Duitslands-2 ook, want op die manier kon ik op mijn twee tv's tegelijkertijd naar de uitschakeling van Lendl op de BRT kijken, en naar de overwin ning van Becker op Duitsland-2, terwijl zij toch niet eikaars tegen standers waren. Maar Duitsland had de voor keur gegeven aan zijn eigen man, zodat je als kabelkijker zowel naar de eerste keus-wedstrijd als naar de tweede keus-wedstrijd kon kijken. Dat de service daar bij beneden wordt ingegeven en tegelijkertijd boven wordt outge- called, is een handicap waar je al snel mee leert te leven- Woensdagmiddag deed zich nog een interessant dilemma voor met betrekking tot de voor keursbehandeling die of Wim bledon, of de Tour de France op een gegeven moment verdiende. Nederland-2 en BRT-2 zonden al lebei de match tussen John McEnroe en Kevin Curren uit, die een sensationeel verloop ken de: 6-2, 6-2, 6-4. Tijdens de derde set diende zich de Tour de Fran ce aan, maar omdat een tennis wedstrijd voor Jon McEnroe nooit verloren is voordat de laat ste slag geslagen is, bleef het tot op het laatste moment spannend zou er nog een dramatische ommekeer komen of niet? Aan de andere kant viel de ont stane situatie in de Tour de Fran ce ook niet te versmaden! Twee Nederlanders, Teun van Vliet en Henri Manders, waren ontsnapt, en niet zo'n klein beetje ook. Twintig minuten voorsprong hadden ze op een gegeven ogen blik op het peloton. Zulke voor sprongen kwamen vroeger al leen op zeer warme dagen voor als een hittebestendige Algerijn de kuierlatten nam en het pelo ton zijn twintig minuten voor sprong goedmoedig gedoogde. Een extra pikant facet aan het uitgelopen duo was nog, dat zij voor concurrerende firma's re den, ook al zijn beiden Nederlan der. Teun van Vliet is van de ploeg Swerts, Manders van de ploeg Raas. Zo staat het althans in de kranten, wat een even ireë- le voorstelling van zaken is als het zou zijn geweest wanneer de voetbalverslaggever vorig sei zoen zou hebben gemeld dat Vanenburg de score opende voor de ploeg-De Mos, waarna Gullit de stand weer gelijktrok voor de ploeg-Fafié. Maar goed, dit terzijde, Studio Sport op Nederland-2 en BRT-2 moesten een keus gaan maken: tennis of Tour de France. Tot mijn verbazing zag ik, dat BRT-2 rustig doorging met McEnroe- Curren, hoewel België toch een wielerland bij uitstek is. Blijk baar vinden zij de naderende uit schakeling van 's werelds groot ste tennisser belangrijker en journalistiek gezien interessan ter dan de uitlooppoging van twee wielerknechten, bedacht ik, en ik knikte goedkeurend. Nederland-2 koos daarentegen voor de Tour de France en ook toen knikte ik goedkeurend want voor de Nederlandse kij kers was zo'n uitzonderlijke uit looppoging van twee landgeno ten natuurlijk interessanter dan een tennisduel tussen een Ame rikaan en een pseudo-Ameri- kaan. Beide organisaties namen dus de journalistiek meest juiste beslissing, ook al viel die geheel anders uit. Voor de dubbelbeeld- kijker was dit bovendien de idea le oplossing, op die manier hoef de hij niets te r Overigens merkte ik enige tijd later dat de Belgische beslissing om op BRT-2 Curren-McEnroe te blijven uitzenden niet zozeer een manmoedige, op hoog journalis tiek niveau genomen besluit was geweest dat na een korte maar hevige interne strijd achter de schermen was genomen, want de Belgische televisie had de Tour de France gewoon op BRT-1 uit gezonden. Hier wreekte zich dus de zui nigheid van de tv-kijker die denkt dat hij de televisie wel met twee toestellan kan mannen in- plaats van op safe te spelen met DRIE toestellen, maar ook bleek hier weer eens uit dat het toch wel iets handigs heeft, zo'n reser vezender als BRT-2, waarop je rustig Wimbledon kunt blijven uitzenden terwijl je op BRT-1 de Tour de France uitzendt... Dit allemaal gezegd zijnde (en nog even gestipuleerd hebbende dat de Franse tv ondanks de heli kopter en moto 1 en moto 2 die etappe met de half geslaagde, half mislukte vluchtpoging van de twee Nederlanders op misera bele wijze in beeld bracht, zodat je geen idee had dat Manders nog maar 11 seconden voorsprong op het peloton had), wordt het tijd om over te gaan tot de orde van de dag, en te zeggen dat het Bel gische tv-spel 'De man die niet van gedichten hield' een pleidooi was voor het vaker overnemen van de beste Belgische voort brengselen op dit gebied, terwijl ik me ook heel goed kan voor stellen dat Veronica met zijn mu ziekdag van vier uur 's middags tot middernacht, het walkman type onder de kijkers een groot plezier heeft gedaan. HILVERSUM/GRONIN GEN (GPD) Per 1 oktober verdwijnt de laatste televi sieman van het eerste uur uit de nationale omroeppic- ture. Voor sommigen een opluchting, voor anderen een moment om bij stil te staan. De één kan niet tegen een baas boven zich en de ander wil nu eenmaal gedo mineerd worden. En domi nant is hij, maar hij heeft ook veel te vertellen over hoe het wél moet in Hilver sum. NOS-televisiehoofd Carel Enkelaar was al op zeer jeugdige leeftijd woordvoerder bij de ver kenners en heeft sindsdien zijn mond niet meer gehou den. „En ik ben het voorlo pig ook niet van plan, want stilzitten kan ik nu eenmaal niet". Voor hij woordvoer der van de verkenners 'werd, viel hij op door de aparte manier waarop hij ter wereld kwam. „De ach ternaam van mijn vader ken ik niet". door Fred van Garderen „Mijn moeder was een Duitse die rond 1920 in Bonn woonde met haar ouders. Op een dag kwam bij hen in de kost een zoon van een gevluchte Witrussische militair, die voor ingenieur studeerde aan de universiteit van Bonn. De ka mers van mijn moeder en die jon gen hebben kennelijk een beetje dicht bij elkaar gelegen met als re sultaat ik. Die jongen en mijn moe der wilden gaan trouwen, want het was zeker in 1920 een grote sensa tie dat iemand een kind kreeg zon der getrouwd te zijn. Die jongen had verbindingen in Zuid-Amerika en hy wilde daar naar toe. Maar de moeder van mijn moeder, die in middels weduwe was geworden, moest dan mee en die wilde niet over de oceaan. Mijn moeder wilde haar moeder weer niet in de steek laten. Dus die jongen, mijn vader, ging alleen. Men sprak af dat men elkaar regelmatig zou schrijven en zo gauw de mogelijkheid daar was met elkaar zou trouwen. Mijn moe der schreef de ene brief na de ande re en kreeg nooit antwoord gedu rende vijf jaar". „Toen kreeg zij een aanbieding om directrice te worden van een dekenfabriek in Zutphen in Neder land. Zij leerde daar een leerling- machinist van de Nederlandse Spoorwegen kennen, ene Joseph Christiaan Enkelaar uit Brummen. Men hield van elkaar en men be sloot te trouwen". Daags voor de bruiloft verscheen in Brummen een Witrus die ver klaarde dat hij ontdekt had dat zijn zuster bij wiehij in Zuidamerika woonde alle brieven van mijn moe der had onderschept. Toen hij dat eenmaal wist, is hij naar mijn moe der op zoek gegaan om met haar te trouwen". Er moesten beslissingen geno men worden. Enkelaar bood mijn moeder de volle vrijheid. Maar moeders banden met mijn moeder waren gesleten. Dat Enkelaar zich ook nog wegcijferde, daags voor het huwelijk, maakte haar liefde voor hem alleen maar sterker. Toen mijn vader dit vernam, ver trok hij nog voor de huwelijks plechtigheid naar Zuid-Amerika. Sindsdien is niets meer van hem vernomen. Journalist Van de Witrus geen teken van le ven, maar van zijn zoon Carel des te meer. Op achttienjarige leeftijd werd hij journalist bij 'Het Cen trum', katholiek dagblad voor Twente, en hij heeft sinds die tijd in medialand vertoefd. „De dag dat ik journalist werd bloeide ik op. Een perskaart bete kende autoriteit, dat betekende toen veel voor me. Ik was daarvoor niks. Ik had geprobeerd stofzui gers te verkopen. Tegenwoordig zegt zo'n kaart mij niets. Ik heb nu gezag, maar toen was dat heel an ders. Ik kwam uit een heel eenvou dig gezin. En ik wilde altijd wel journalist worden dus toen ik dat eenmaal werd, dat was fantas tisch". „De eerste dag moest ik een stuk schrijven over een uitvoering van de gymnastiekvereniging waar ik zelf lid van was geweest. Altijd een lachertje. Deugde nergens voor. En daar sta je dan opeens met die NOS-televisiebaas Carel En kelaar (64) verlaat per 1 okto ber zijn stoel. De avontuurlijk aangelegde Carel begon op 18- jarige leeftijd een journalistie ke loopbaan in Twente. Hij was actief, hield van organise ren en werd uiteindelijk de hoogste baas bij de NOS. Pas sief verder leven wil hij niet. Misschien richt hij straks een eigen (communicatie) bedrijf je op. perskaart: Heren, mag ik... Dat is heerlijk. En dat is niet je verschui len achter de perskaart, maar het is dat je opeens gestegen bent op de maatschappelijke ladder. Dat bleek uit die perskaart". „Voor die tijd had ik al geschre ven in het verkennersblad en was ik tevens woordvoerder van die club. Dat boeide me toen al. Ik ben nu eenmaal avontuurlijk aange legd, dat ben ik nog. En als je dat bent, word je actief en dan ga je wat organiseren. Dan word je van zelf patrouilleleider. En dat is geen macht, maar meer het kwijt raken van energie. Ik overzie situaties sneller dan een ander en dat is heel essentieel, want dan spring je daar op af en neem je automatisch de leiding. Het omgekeerde is dat als je eenmaal de leiding hebt en zitje in een verantwoordelijke positie, je heel voorzichtig met je prioriteiten moet omspringen. Je moet dan ze ker geen gebruik maken van de be voegdheden die je hebt. Dan gaat het mis. Er komen veel psychologi sche en tactische factoren in het spel. Het is dan ook geen kwestie van macht geweest, maar meer van: daar zit wat in. En iemand moet daarover de leiding hebben". Vijanden „Ik weet dat het wel eens in een verkeerd keelgat schiet. Je krijgt vijanden. Er zijn twee soorten be slissingen die je neemt: één die door iedereen begrepen wordt en dan krijg je applaus en één die niet door iedereen begrepen wordt, maar die je voor jezelf hebt vastge steld vanuitjouw visie ook al komt het niet populair over. Een voor beeld van de laatste variant. Ton Planken heeft ooit gezegd dat En kelaar net een neutronenbom is: hij laat het NOS-gebouw staan, maar doodt de mensen. Dat heb ik hem niet eens kwalijk genomen, maar hij heeft het toen niet begre pen. Hij beweert dat ik de materië le zaken prioriteit geef boven de posities, het lot en de gevoelens van de mensen. Maar het is ander som. Ik zou niet graag gedetail leerd formuleren in welke gevallen ik hier de bestaande regels onder geschikt heb gemaakt aan het wel zijn van de mens in bepaalde geval len. En dat kan je dan ook niet uit leggen, want dan werkt het niet". „Daarom vind ik het een opper vlakkige en vluchtige kenschets van de goede Ton. Maar ik begrijp wel waarom het ging. Ton had te recht veel kritiek op de positie in Den Haag (Ton Planken werkte toendertijd bij Den Haag Vandaag, FvG), maar die was in die omstan digheden niet te veranderen. Zijn activiteiten, zijn inzicht en zijn dy namiek gingen in die tijd veel ver der dan de mogelijkheden het toe lieten. En dan moet je compromis sen sluiten in dit omroepbestel, die door het hoofd, door mij, worden genomen". „Met de benoeming van Peter .Brusse als hoofdredacteur van het journaal heb ik weinig te maken gehad. Ik heb dat overgelaten aan Ed van Westerloo, omdat hij daar de man voor was. Hij was de hoofd redacteur die opgevolgd moest worden en bovendien is hij mijn opvolger. Van Westerloo heeft me wel op de hoogte gehouden van de vorderingen en mij meegedeeld dat ze op Brusse waren uitgeko men. Ik heb daarna Brusse geluk gewenst. Ik moet aannemen dat hij de beste is. De benoemingscom moet weten dat er in 1990 zo'n 130 satellieten boven Europa hangen die allemaal signalen naar de Euro pese aardbodem zenden. Dat is na tuurlijk niet allemaal tv, maar ze ker 50 tot 60 geven tv-programma's door. Zeg datje in Nederland tegen die tijd er 30 kunt ontvangen. Denk dan maar niet dat de mensen nog zitten te wachten op hun avondje AVRO. Die gaan met hun afstands bediening achterover in de luie stoel en die zoeken naar iets leuks. En die weten echt niet meer dat de omroepster vorige week gezegd heeft, dat 'we' donderdagavond om zeven uur weer terug zijn. Dus de omroep moet zich instellen op dat tijdsbeeld dat zich nu al ontwik kelt. Zowel in Den Haag als in Hil versum. Zoals het huidige bestel functioneert zal het niet op kunnen boksen tegen het tv-geweld van 1990". Boodschap Carel Enkelaar: 'Ik zou me zorgen maken als ik geen zorgen meer had. missie, waarvan Van Westerloo dus voorzitter was, heeft unaniem de beste gevonden. Klaar". Nog fit „Per 1 oktober ben ik hier klaar. Dan ga ik met pensioen. Maar ik voel me nog fit genoeg om wat an ders te gaan doen. Ik kan mijzelf nu een eigen wereld uitzoeken. En dat is niet dev wereld van de filate listen, maar die van de communi catie. Daarin ben ik nu eenmaal op gegroeid vanaf 1938, toen ik jour nalist werd. En in mijn positie hier ben ik op zoveel uitkijkposten te recht gekomen, ook internationaal, dat ik wel een beeld heb van wat er in de wereld aan comunicatie-ont- wikkelingen en structuren aan de gang is. Daarin zitten facetten die mij geweldig boeien en waar ze enige know-how ook best kunnen gebruiken, denk ik. Dus ik durf te veronderstellen dat ik na 1 oktober wel weer ergens opduik. Waar weel ik nog niet, maar ik moet zeggen dat er sinds enkele maanden uil verschillende richtingen wel al suggesties, verzoeken en aanbie dingen op mij af komen. Die moei ik allemaal eens bijelkaar vegen en ik zie wel hoe ik het presenteer. Eventueel in een eigen onderne ming, maar dat is allemaal nog vaag. Pat ik wat blijf doen is echter wel zeker. En dan denk ik aan sa- telliet-tv". „Ik heb ooit geroepen dat satel- liet-tv de pest is voor de omroepen. Dat klinkt tegenstrijdig, maar dal kan ik wel uitleggen. Satelliet-tv is één nieuw verschijnsel en veran dert het hele beeld. Daar moet je je bij aanpassen. En als je dat niel doet dan wordt het verschijnsel sa telliet-tv een groot gevaar. Ik ben sinds 1955 een voorvechter ge weest van een zo goed mogelijk ge zamenlijk programma en als ik op stap zal ik nooit de bestrijder van het gezamenlijk programma wor den. Ik kan in de toekomst in pro jecten terecht komen die concurre rend kunnen werken, maar die be staan in het kader van een ontwik keling die al aan de gang is. Die start ik niet. Voor mij had die er al mogen zijn. Ik vind nieuwe ont wikkelingen, ook als ze als concur rentie worden ervaren, een injectie en een versnelling van kwaliteits verbetering aan deze kant. Nou, misschien kan ik ze een handje hel- (foto GPD) pen. Misschien werk ik er dan aan mee dat de omroeporganisaties als nog hun koers wijzigen. Want dat is noodzaak". Het is nu eenmaal een feit dat door de ontwikkeling van satelliet en kabel hele nieuwe mogelijkhe den ontstaan. Er is tevens een ge brek aan inzicht bij de bestaande omroeporganisaties en dat geldt niet alleen voor Nederland - om te doen of er niets aan de hand is, want ze zijn bang voor hun eigen positie en structuur. Kortom: er wordt in heel Europa struisvogel politiek gepleegd". Men steekt de kop in het zand en hoopt dat de bui wel overdrijft. Dat is volslagen onverantwoord. Je „Wat er naar mijn mening moet veranderen is het volgende: je moet de geprofileerde omroepen de kans blijven geven om hun boodschap onbeschadigd op dat scherm te brengen. Maar dan moet dat ook in een positie zijn zodat de kijker het aanvaardt. Dat zou bete kenen dat je de twee netten die we nu hebben een algemeen, BBC- achtig of NOS-achtig, programma laat uitzenden met daarin inge bouwd de garanties voor omroep organisaties. Maar dan gecoördi neerd. De kijker moet weten dat op dat en dat tijdstip zijn omroep op het scherm verschijnt. Dan is de zaak niet meer versnipperd, wel strakker georganiseerd en dan heb je tenminste een pakket aan te bie den aan je kijkers dat wellicht ook nog kan concurreren met de rest. Dan kan je altijd nog een derde net in het leven roepen gevuld met meer entertainment en amusement die betaalt wordt uit reclamegel den. En ik weet dat de kranten dan wel weer zullen gaan jammeren, maar die moeten ook initiatieven tonen. Die kunnen zich ook in de tv-wereld storten. In Amerika werken grote tv-maatschappijen samen met grote kranten. Als het geld aan de ene kant niet binnen komt dan probeer je het gewoon van de andere kant binnen te krij gen. De uitgevers moeten gewoon actiever zijn". „De geprofileerde omroeporga nisaties (EO, VPRO, NCRV, KRO, VARA) zijn tot op heden te passief, maar - en dat is juist zo erg - die hebben in de huidige ontwikkelin gen een grotere overlevingskans dan de drie niet-geprofileerde (TROS, AVRO, Veronica). Deze drie met hun amusement en enter tainment zullen het op moeten ne men tegen een zender uit Las Ve gas of iets dergelijks. Zij zullen waarschijnlijk ook als de tijd daar is overstappen naar het commer ciële gebeuren. De andere vijf be schikken echter over iets exclu siefs dat uit het buitenland niet komt. Dat exclusieve bezit - lees boodschap - moetje beschermen, uitbouwen, krachtig maken en dan moet je genoegen nemen met een kleinere kijkdichtheid, want de koek is op dat scherm nu eenmaal groter gewqrden. Maar je hebt in elk geval je publiek iets te bieden wat een ander niet heeft. Die ge dachte moet je cultiveren. De EO zal de minste last hebben van de ontwikkelingen; de VPRO zal min der last hebben". „Het is dan ook de waanzin van de omroepwet en ook van het con cept dat er ligt, dat de omroepver enigingen gedwongen worden om een totaal pakket te maken, want dat is hun ondergang. Ze moeten gedwongen worden om hun bood schap te brengen. De gedachte dat het een totaal programma moest worden dateert van lang, heel lang geleden en was eigenlijk bedoeld als een soort compromis op de ge dachte van een nationale omroep. Door deze gedachte ervaren de om roepen de NOS als een concurrent, terwijl ze juist meer zouden moe ten samenwerken. Ik denk dat dat voorkomt uit benepenheid en een beperkt inzicht in de werkelijke si tuatie in Nederland". „Het begon allemaal al met de heer Vogt, de toenmalige voorzit ter van de AVRO. Die heeft zijn omroep altijd gezien als de enige in Nederland. De AVRO heeft zich ook altijd gezien als de NOS, de NOS was volgens hen overbodig. Ik kan me dat best voorstellen ge zien hun mentaliteit, maar het feit is nu eenmaal dat de structuur is zoals-ie is. En als er dan in 1966 een gezamenlijk programma wordt in gesteld, dan moet je daar aan mee werken". Zorgen „Dat wil overigens niet zeggen dat we hier als kat en hond door Hilversum dollen. Zeker niet in de persoonlijke sfeer. Okay, ik kan niet ontkennen dat de heer Wallis de Vries onlangs geroepen heeft: de NOS moet een kopje kleiner. Daarmee verwoordt hij dan het AVRO-standpunt. Bij de TROS ligt dat al veel minder scherp. Maar ik denk dat de bestaande omroepor ganisaties in de gaten zullen krij gen dat ze het zonder die NOS niet aankunnen. Een bekende kreet is dan ook: Als de NOS niet bestond, moest hij nu nog worden opge richt. En dat is juist". „Ik ben niet iemand die stil kan zitten. Ik hou wel van de natuur en ik hou ook van reizen, maar ik denk dat zolang ik gezond blijf het één met het ander wil combineren. Ik kan mij niet voorstellen, en mijn vrouw ook niet, dat ik na 1 oktober passief verder zou gaan. Er moet altijd wel iets te doen zijn, dat er weer iets van de grond komt. Ik zou niet zorgeloos kunnen leven. Integendeel: ik zou me zorgen gaan maken als ik geen zorgen meer had. Ik word ook altijd onge rust als er niets aan de hand is. Het is geen werkverslaving, want ik doe het heel selectief. Ik mag graag ergens aan beginnen wat er nog niet is. Dat is een stukje creativiteit denk ik". „Ik was de eerste tv-recensent in Nederland (onder het pseudoniem Verrekijker bij de Volkskrant, FvG), omdat tv iets nieuws was. Je schreef toen voornamelijk voor de mensen die geen tv hadden. Nu heeft het geen zin meer. Nu lezen de mensen die de vorige avond ge lachen hebben dat er niets aan was. Overbodig. Ik ben in 1955 het jour naal begonnen, omdat er iets te maken was. En het is opgebouwd tot wat het nu is. Ik heb deze job aangenomen, omdat er iets op te bouwen viel. Ik ben begonnen in een prullebak aan de Emmastraat en kijk nu maar eens rond; er staat een hele stad. Het werk is gedaan. Als ik geen 65 zou worden zou het toch hoog tijd worden om hier te vertrekken". BUENOS AIRES (AP) - De plotse- Met de vijftigste herdenking linge en mysterieuze dood 50 jaar zijn dood heeft 'de Gardel-indus afgelopen dagen in een grote golf we boeken over de zanger uitgege i nostalgie herdacht. De zanger kwam eind juni 1935 bij een on verklaarbaar vliegtuigongeval in Colombia om het leven. Hij was toen 44 jaar en stond op het top punt van zijn roem. Met zijn krachtige klagende im- migrantenstem, waardoor hij de 'zorza criollo' (de zanglijster) ge noemd werd, zong hij zich in de Bij zijn graf stapelen de bloemen komen dat hij in de Eerste Wereld- zich op. Buenos Aires heeft aange- oorlog dienst moest doen waaronder een 'Eerste Garde liaans woordenboek', een naslag werk vol trivialiteiten over de man. Platenmaatschappijen hebben weer series nieuwe herdenkingsal bums op de markt gebracht met al zijn grote hits. Radiostations hebben dagelijks zijn muziek uitgezonden en kran- harten van miljoenen en vooral van ten drukken per dag verscheidene vrouwen. Zijn dood heeft nog wei- pagina's met verhalen over de zan- nig aan zijn populariteit veranderd. De meer dan 900 opgenomen liede ren zijn dagelijks goed voor nieu we fans. ger af. De TV-stations zenden om de haverklap een van de elf films uit waarin de zanger opgetreden heeft. kondigd dat het een metrostation naar Gardel gaat vernoemen. De zanger heeft al een straat en een plein op zijn naam staan. Een naam die niet zijn echte was, net zo als hij van origine geen Argentijn was. 'Kleine Carlos' zoals hij vaak lief kozend genoemd wordt, werd ge boren als Charles Romual Gardes in Toulouse op 11 december 1890 als zoon van Bertha Gardes en een onbekende vader. Twee jaar na zijn geboorte emigreerde zijn moeder naar Argentinië, waar ze in Buenos Aires bij de centrale markt ging wonen. Toen de zanger de twintig gepasseerd was, probeerde hij zijn afkomst te verbergen om te voor- Franse leger. Hij verwierf het Ar gentijnse staatsburgerschap op pa pieren waarin als geboorteplaats Tacuarembo, Uruguay vermeld stond. Zijn zangcarrière steeg met de populariteit van de tango die ont staan is in de obscure dansgelegen heden van de sloppenwijken van de immigranten in Buenos Aires en die traditioneel in tweekwarts maat gespeeld wordt met een ban doneon, een bepaald type accor deon. De roem van Carlos Gardel beslaat heel Latijns Amerika, de Caribische eilanden en Frankrijk en Spanje. In al deze landen is de dood van Gardel uitvoerig her dacht.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 27