Het einde van het 'Huis des Heren' Grote oude kerken in de steden, wat moet je ermee? ZATERDAG 6 JULI 1985 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 "Sinds deze kerk, waarin wij onder meer getrouwd zijn, gedeva lueerd is tot een evenementenhal voor de meest banale vertonin gen, betreden wij deze ruimte niet meer". Zo luchtte een Arnhemse lezer zijn gemoed in het juni-nummer van 'Het Zoeklicht', een blad uit de kring van de vroegere evan gelist Johannes de Heer, 'onafhankelijk van enige kerk of kring'. In zijn brief doelde hij op het profane gebruik van de Grote of Sint Eusebiuskerk in het hart van de Gelderse hoofdstad. Zo werd in deze kerk eind mei-begin juni de wereldpremière van een bijzondere dansproduktie opgevoerd, een evenement van de Stichtingen Festival en Filmweek Arnhem. In een commentaar schrijft 'Het Zoeklicht': "Het is een teken aan cfe wand, dat kerken, die gebouwd zijn om gebruikt te worden in de dienst des Heren, in onze dagen gedegradeerd worden tot evenementenhallen en dienst doen als theater en schouwburg, doordat mensen ieder persoonlijk wel hun eigen huis kunnen onderhouden, maar met z'n allen niet in staat zijn één kerkgebouw in stand te houden. Het is een van de tekenen van de grote afval". Toch vraagt deze commentator (H. Blok) zich wel af, op grond waarvan men een kerkgebouw het 'Huis des Heren' mag noe men. "In de Heilige Schrift is er wel sprake van een tempel des Heili gen Geestes, maar dat is niet een kerk van hout en steen, met handen gebouwd, maar uw en mijn lichaam, het lichaam van elk wedergeboren kind Gods. Wij kunnen gegriefd zijn bij de verne deringen van onze kerken, maar veel erger is het, dat in het leven van zoveel christenen het lichaam niet meer functioneert als een tempel van de Geest". In Leiden zijn bij de hervormde kerkvoogdij verscheidene reacties binnengekomen op de voorstellin gen in de Hooglandse kerk - in het kader van het Holland Festival 1985 - gewijd aan de Egyptische zonnegod Ra. "Daar mag een nog dienstdoende kerk niet voor ge bruikt worden. Het is in strijd met de christelijke eredienst". Zo was de inhoud van de kFitiek. Kerkvoogd Donkers, die een voorstelling bijwoonde om te zien of de bezwaren wel reëel waren, loopt nu alle bezorgden af voor een persoonlijk gesprek. Zelf vindt hij, dat de voorstellingen ermee door konden, al werden er op zijn ver zoek wel een paar wijzigingen in aangebracht. Je kunt zo'n kerk nu eenmaal niet meer in stand houden met één enkele dienst per week, is zijn commentaar. "Er hebben ook men sen gereageerd wier vrijwillige jaarbijdrage voor de kerk ver bene den de maat blijft. De kerk kan niet van de wind leven". Waarmee de kerkvoogd zeker niet wil zeggen, dat ólles in een kerk dan maar mag. Er zijn grenzen, maar die liggen voor de een hier en voor de ander daar. De grote monumenten uit de middeleeuwen, die de grootsheid van stad en kerk moesten uitstra len, brengen menig tegenwoordig kerkbestuur haast tot wanhoop. De historische wedijver tussen ste den en parochies wordt in deze tijd wel heel duur betaald. Zulke gebouwen zijn nog nauwe lijks te beheren. Het geld van de kerkleden dient toch niet in de eer ste plaats om historische objecten overeind te houden. Dus worden kerken van de hand gedaan of, als er maar voldoende belangstelling voor is, veelvuldig verhuurd voor concerten, tentoonstellingen, bij eenkomsten en tal van wereldlijke manifestaties van allerlei soort. Als er maar contanten in het laatje door S.J. de Groot vloeien, want zonder dat komt er onherroepelijk een eind aan de ge schiedenis van het 'godshuis'. Wat dan wel problemen kan ge ven, is de combinatie van kerkelijk en profaan-cultureel gebruik. Het eerste kan in de regel breed wor den opgevat, maar 'de cultuur'-in de kerk staat soms op gespannen voet met de traditie en het geloofs besef. Pierement In Leiden is die spanning ten de le opgelost door de Pieterskerk aan het kerkelijk gebruik te onttrek ken. Het kerkbestuur wilde er he lemaal af. Als gebouw is de Pieters nog een 'kerk', maar geen kerkelij ke instantie is nog verantwoorde lijk voor wat er gebeurt. Toch roe pen sommigen nog altijd 'schande' als daar vlooienmarkten - en nog wel op zondag - of andere al te profane evenementen, zoals een miss-verkiezing, worden gehou den. In het gevoel van menigeen strijdt dat met de stijl die het ge bouw voor zich blijft opeisen, of het nu nog als kerk gebruikt wordt of niet. In Utrecht is men iets radicaler te werk gegaan door de gerestau reerde middeleeuwse Buurkerk eens een bruisend centrum van hervormd gemeenteleven en van kerkmuziek (Buurkerkkoor en de organist Mees van Huis!) - inwen dig gewoon te verbouwen en in te richten als nationaal museum 'Van speelklok tot pierement'. Naast carillonklokken, speeldo zen, buikorgels, tingeltangels, ker mis- en dansorgels vindt men er een indrukwekkende collectie kleine en reusachtige draaiorgels. Een beuk van de kerk is getrans formeerd tot museumcafé en in een andere kunnen de bezoekers een doorlopend videoprogramma volgen. Tijdens de rondleidingen, die op ieder heel uur beginnen, worden de meeste instrumenten gedemonstreerd. (Tussen haaRjes: het museum (Buurkerkhof 10, in de schaduw van de Dom) is open van dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 5 en op zondag van 1 tot 5 uur). Alleen de middenbeuk van de oude 'Buur' (met wat moderne ge makkelijke stoelen, een antieke preekstoel en het beroemde 'Witte- orgel') herinnert nog een beetje aan het rijke hervormde leven van wel eer. Deze ruimte is nu een soort au la. Diensten zijn er helemaal niet meer. De kerkelijke gemeente is haar Buurkerk definitief kwijt. Wel worden in het middenstuk van het museum nog orgelconcerten ge houden. Het orgel van de vermaar de bouwer Witte is daarvoor op his torisch verantwoorde manier ge restaureerd en uitgebreid. Menselijke Dom Eerst was het de bedoeling, van de Buurkerk een 'inloopkerk' te maken. Een 'diakonaal-missionai- re gemeenschapsplaats', een dien stencentrum en een rust- en by- tankplaats voor de voorbijganger. Dat is door allerlei oorzaken niet gelukt. Utrecht heeft er langzamer hand vrede mee. Het heeft de nieu we bestemming van het kerkge bouw nu wel aanvaard. Inwendig zijn de sporen van het verleden volledig uitgewist. Dat is blijkbaar minder pijnlijk dan een kerk in tact te laten en tot 'evenementen hal' te degraderen. De 'droom' met de Buurkerk wordt straks ten dele werkelijk heid in de Dom, waarvan de restau ratie in het najaar of de winter klaar komt. Niet alleen krijgt het Utrechtse citypastoraat hier een ruimere en fraaiere kerkruimte te rug, waarin iedere zondag de dienst van woord én sacrament centraal staat, de Dom wordt ook dagelijks een 'open huis' met mid dagpauzediensten, avondgebeden, gelegenheid voor ontmoeting en gesprek, informatiestands over kerkelijke, diakonale, maatschap pelijke en politieke thema's, een leestafel, een boekwinkeltje en een theeschenkerij in de tegen de kerk aan gelegen kloosterhof. Voor dat alles is een groot aantal getrainde vrijwilligers nodig. Het lijkt erop, dat het citypastoraat die kan leveren. P. de Wit uit De Bilt, redacteur van 'Woord en Dienst' (orgaan voor het hervormde gemeenteleven), karakteriseert de 'nieuwe' Dom als een 'open en hartelijke kerk'. "Veel mensen hebben daar behoefte Levend geheel Ook de Oude Kerk in Amster dam, een van de grootste hallen kerken in ons land, is weer 'springlevend'. Dat woord staat op de omslag van een nieuw boek over deze kerk, getiteld 'De Oude Kerk in Vogelvlucht' en geschre ven door A. van Rooijen. Het boek is te koop (f. 19,50) onder andere bij het secretariaat van de stichting 'De Oude Kerk', Oudekerksplein 1, 1012 GX Amsterdam, telefoon 020- 258284. In 1951 werd de kerk - het oud ste monument van Amsterdam wegens bouvalligheid gesloten. Vier jaar later kon, dankzij de toen opgerichte stichting, de restauratie beginnen. Die duurde tot 1979 en kostte in totaal ruim f. 26 miljoen. Bestuurslid J. A. Bijsterveld: "Zo'n restauratie heeft bijzondere consequenties. Wij proberen van de kerk nu een levend geheel te maken. In de zomer is er bijna ie dere avond wat te doen. In de win ter nauwelijks, omdat we voor de verwarming alleen maar stoofjes hebben". Alleen met de nodige verhurin gen kan de Oude Kerk het finan cieel redden. Haar vermogen be draagt op het ogenblik f. 200.000 (restant van het restauratiefonds) met een exploitatietekort van f. 40.000 per jaar. "Een urgente zaak", zegt Bijsterveld over dit snel interende kapitaal. "En zorgwek kend als er niet van alle kanten hulp komt. Een voor zoveel miljoe nen gerestaureerd gebouw kan men toch niet opnieuw laten ver kommeren". De stichting heeft bij de gemeen te Amsterdam een onderhouds- subsidie aangevraagd. Dat neemt niet weg, dat de toekomst van de kerk staat of valt met de vraag of hier een centrum van activiteiten tot ontwikkeling kan komen. Aan de Nieuwe Kerk op de Dam heeft de Oude een zware concurrent. Naast de zondagmorgendienst (11 uur) heeft het stichtingsbestuur de kerk opengesteld voor allerlei: orgelconcerten (op het 18de-eeuw- se Vater-Müller-orgel), toneelvoor stellingen en exposities, congres sen, grote en kleine vergaderingen in kerk en bijruimten, recepties, zelfs diners en opnamen voor film, radio en televisie. En dat alles (ook de kerkdiensten) tegen een vastge stelde huur. Begunstigers van de Oude Kerk betalen ten minste 500 per jaar, donateurs ten min ste 5000 ineens. De laatste weken trok een bewegend toneel in deze kerk veel belangstelling. Op 28 september staat een open dag met kunstbeurs op het programma. Ook de Grote Kerk aan de Markt in Enschede wordt per 1 januari volgend jaar ondergebracht in een stichting. Een bestuur zal de finan ciële middelen moeten vinden om het voortbestaan van de kerk te ga randeren. De kerkdiensten op zondagmor gen gaan gewoon door. Daarnaast worden plannen beraamd voor een gezonde exploitatie, naar het voor beeld van de Martinikerk in Gro ningen, ook zo'n monumentaal ge bouw dat zonder de nodige voor zieningen voor algemeen gebruik geen toekomst heeft. Over de be stemming van de tweede grote kerk in de Groningse binnenstad, de gerestaureerde Aa-kerk, wordt nog druk overlegd. Vrienden van Bavo In Haarlem is de oude Bavo eind juni na een uitgebreide 'consolide rende restauratie' officieel hero pend. In tegenwoordigheid van de koningin en haar man. De kosten van de consolidaties waren ruim f. 25 miljoen. Ongeveer f. 2 miljoen komt voor rekening van de her vormde gemeente. In 1975 werd rond de Bavo een 'Vriendenkring' opgericht om een deel van dat geld bijeen te brengen en met passende activiteiten bij te dragen aan een positieve exploita tie van de kerk. Die kring telt nu ruim 3000 leden. Hij betaalde de laatste jaren voor restauraties in en aan de kerk al ruim f. 300.000. Voor het beheer van het restauratie fonds van de Bavo werd een spe ciale stichting in het leven geroe pen. Uit de 'Bavo-kroniek' van deze maand: "De Grote Kerk leeft weer helemaal. Hèt heeft veel voeten in de aarde gehad en er was ook te genslag - de inspanningen waren soms bijna niet meer op te brengen -, maar gelukkig is het hele kerk gebouw nu weer beschikbaar voor kerkdiensten en concerten en het toeristenbezoek". De Bavo is bij de toeristen erg in trek. De hele orga nisatie in en rond de kerk is daarop afgestemd. Internationaal bekend zijn de concoursen en concerten op het beroemde Müller-orgel. (Dat orgel is geen eigendom van de kerkelijke gemeente maar van de stad Haar lem). Naast nog een reeks andere (orgel)concerten zijn hier tot mid den oktober twee bespelingen per week, op dinsdagavond en donder dagmiddag, hetzij door de stadsor- ganist, die hiervoor speciaal is aan gesteld, hetzij door gastorganisten. De Bavo blijft, zo is de bedoe ling, volop beschikbaar voor ker kelijk gebruik. Behalve de gewone kerkdiensten zijn er deze zomer ook bijzondere zondagavonddien sten. Binnenkort krijgt de 'Vrien denkring' een zelfstandige status, als stichting of vereniging. Voor het komende najaar heeft de kring al veel op stapel staan om de trek naar de Bavo op peil te houden. Zoals een 'Bavodag' in samenwer king met het Belgische Gent en een tentoonstelling over Vlaams cultuurbezit. Speelruimte De inspanningen om de grote kerken in het leven van de steden een plaats te geven zijn niet tever geefs. Maar al die mensen die zich daarvoor willen inzetten moeten wel de nodige speelruimte hebben om nieuwe mogelijkheden uit te denken en te benutten. Want zon der een gevarieerd gebruik met sluitende exploitatie (aangevuld met donaties en onderhoudssubsi- dies) zijn het bezit en behoud van deze monumenten voor kerken en particulieren een onmogelijke op gave. Het 'Huis des Heren' van déze omvang, uitsluitend en alleen be stemd voor de traditionele kerke lijke eredienst, bestaat niet meer. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 oecum. studenten- dienst Marekerk 10 kand. Van 't Hof, 17 ds. Christ (Eek en Wiel); Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Bou- huys; Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 mevr. ds. De Mey-Meulendijk; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Möhring- Wilterdink (Voorburg); Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. K.J. Jansen; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 dr. H.J. de Jonge; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10; Wyk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Van Beinum (HA); Diakonessenhuis 10.30 ds. Van 't Hof; zaterdag 10.30 rk dienst; Endegeest 10 ds. Friedrich; Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10.30 doven- dienst hr. Storm; Oude Vest 10 ds. v.d. Zwaan; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. 10 ds. Jansen, 17 ds. Kool stra; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Ver- Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 ds. Koostra; Geref. K. Vryg. (Herengr.) 10 ds. Hout man, 17 ds. Grutter; Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9.30 dienst des Woords, 17 prof. Boertien; Geref. Gem. (N. Rijn) 10 leesdienst, 19 ds. De Gier (Den Haag); Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30; Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert; Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10 ds. Koek; Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 hr. Poetse- ma (Voorschoten); Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 hr. Dikkes; Evang. gem. Merenwijk (Flevoweg 5) 19.45 hr. Siebesma (België); Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21) 5 hr. Roos; Evangeliecentrum (Zijlsingel 2) zo. 10 rev. Paul Olson, woensdag 8 hr. Zijlstra; Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. Eiker bout; Leger des Heils (hoek Vestestr./Groe- nesteeg) 10 en 19; Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 Zevendedag-adventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten) elke zat. 9.45 bijbel studie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Genootschap der Vrienden (Quakers) Rapenburg 6, 10.30 Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) 10; Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 10 (miv 18 aug. weer 9.30 en 11); Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. geen opgave. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. Van Driel, 19 ds. Vlasblom (Bos koop); Geref. Kerk 10 ds. Van Driel, 19 ds. Vlas- Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst des Woord, 19 ds. Van Sorge (Rijnsburg); Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. Koelewjjn, 18.30 ds. Bogers; Kruiskerk 9.30 ds. Bezemer; Opstandingskerk 9.30 jeugdkapel hr. Lemkes; G. Herderkerk 10 ds. Taselaar, 18.30 ds. Mulder; De Bron 9.30 ds. Verheul, 10.15 ds. Nieu- wenhuis, 18.30 ds. Taselaar; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Oudshoornse kerk 10 ds. Roos (Wou- brugge); Sionskerk (Planetensingel) 9.30 ds. De Graaf (Hazerswoude), 18.30 ds. Ouwen- dijk; Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Wilschut, 18.30 ds. Warner; Salv.kerk 9.30 ds. Warner; Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school) 9 en 17 ds. Room; Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. De Jong, 18.30 hr. Fröling; Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst des Woords, 14.30 ds. Blom; Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 18.30 ds. Koekkoek; Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. Van Gemeren; Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54) Pinkstergem. (school Batenstein 16) 10. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.) 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) 10 ds. Siccama; Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Paul (Zoetermeer), 18 ds. Abma (Gou da); Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 ds. Knotters (Zoetermeer); Geref. Gem. 9.30 en 18 leesdiensten. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 dr. Maarsihgh (Amersfoort), 18.30 kand. Nagel (Bodegraven); Salv.kerk 9.30 ds. Roelofsen (Zeist), 18.30 ds. Van Vreeswijk (Ridderveld); Bethl.kerk 9.30 ds. Van den Broeck (Bo degraven), 18.30 ds. Van de Hoef; Geref. Kerk 10 en 18.30 ds. Bac; Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 16.30 ds. Mouissie; Geref. Gem. (Stationsweg 17) Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. Van Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 18.30 gez. dienst ds. Brou wer (Schiedam); De Stek 10 ds. v.d. Pol; Geref. Kerk 9.30 bevestiging ds. G. de Jong, 15 intrede ds. De Jong; Chr. Geref. Kerk 9.30 en 17 ds. Ribbers; Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 19 ds. Boog aard (Leiden), 10 juli 19.30 ds. Hage. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Ouwendijk (Alphen), 18.30 ds. De Graaf; Geref. Kerk 9.30 ds. Baayen (Rijnsburg), 17 ds. Noordam (Bleiswijk); Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. en geref. Gem. 9.30 en 19 ds. v.d. Wal; Chr. Geref. Kerk 10 en 19 ds. Biesma; Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon- Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Kolde- wijn; Rk Kerk zat. 7, zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Aarents, 18 ds. Gebraad; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 18.30 ds. Aarents; Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-colle- ge) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 mr. Vreugdenhil (Kou dekerk a.d. Rijn), 18.30 ds. Koster; Rk Kerk zat 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Hovius, 18 ds. Driebergen; O. Kerk 8.30 en 10 ds. Van Roon, 18 ds. S. de Jong; Ichthusk. 10 ds. Sjollema, 17 ds. Van Sliedregt; Pniëlk. 9.30 ds. S. de Jong, 18 ds. Van Roon; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. Schuurman; Overduin 14.15 ds. Van den Beid; Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen- college Pr. Frederikdreef 15) 9.30 ds. Koelman (Aalten); De Hoeksteen (Burgerdijkstr. 27) 10 Duitse dienst, Pfarrer F. Wattjes; Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. Koster, 17 ds. Kersten; Triumfatork. 9.30 ds. Kersten, 17 nog niet bekend; Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 15.15 ds. Grutter; Ned. Geref. K. 11 en 19 ds. Janse; Chr. Geref. K. 10 en 17 ds. Slagboom; Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 17 ds. G. de Boer; Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 17 lees dienst; Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tripodia') 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 hr. Bakker (Heverlee) HA; KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Spruyt (Amsterdam), 19 ds. Gesink (Sassenheim); Geref. Kerk 10 ds. Bos (Katwijk), 19 ds. Gesink (Sassenheim); Vliegkamp Valkenburg: 10.30 ds. Verse- LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth; Hoofdstr. 10 ds. Van Loenen; Scheppingsk. 9 ds. Stegeman; Leythenrode 10 ds. De Leeuw; Elis.ziekenhuis 9.30 hoogmis rector Abr. Vijftigschild, 10.45 ds. De Bruin; Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. De Vries (HA); Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Weg- erif, (Nieuwkoop), camping 'De Drecht' mevr. v.d. Kooi (Leimuiden); Geref. Kerk 9.30 en 19 ds. Van der Kooi (HA); Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 9 en 19 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10.30 ds. 't Hooft; Geref. Kerk 10 drs. Jaspers Focks (Oude Wetering), 19 ds. Boswijk; Geref. K. Vrijg. 10.30 en 16.30 ds. De Putter; Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. Zuid hof gecomb. dienst in chr. geref. kerk, 17 ds. Vos; Chr. Geref. Kerk 10 ds. Zuidhof, 19 ds. Visser; k Geref. Gem. (Vivaldistraat 69) 10 en 16 ds. Boogaard HA; Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. Mariakerk zat. 7, zo. 8.30, en 10; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 hr. Stam, 18.30 ds. Koelewijn (Woubrugge); Geref. Kerk 9.30 ds. Stroes; Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.30 dienst des Woords; Remonstr. Gem. 10 ds. Van Gelder; Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 en 18.30 ds. De Graaff; Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 17 ds. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. De Gelder, 19 uur ds. Tenvoorde; Geref. Kerk 9.30 hr. Noordam, 18.30 hr. Vogelaar; Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. D. Vis- Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 19 ds. De Geuze; NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 dr. Dirksen (Lei den), 17 kand. Den Besten (katwijk a. Z), 19 ds. Elgersma; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keuning; De Rank (Golfbaan) 10 hr. Visser (Gou da), 20 Duitse dienst Pfarrer Wattjes; Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Korenhoff, 19 ds. Van Niel (Rijns burg); Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgersma; Stichtingskerk 11 hr. De Bock (Baarn); Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 drs. Sachs (Noordwijkerhout); Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30 (in juli en aug. 7 nam. Duitse dienst); Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 hr. Hoffenaar; De Zilk Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 prof. dr. v.d. Berg; Pauluskerk geen dienst; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 prof. dr. Sperna Weiland (R'dam), 7 ds. Bo venberg; Geref. Kerk 10 ds. Da Costa, Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school) 8.45 ds. De Putter, 16.30 dienst; Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) geen opgave; Van Wijckerslooth 16 mevr. ds. Visch; Endegeest 10 ds. Friederich; Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte Geref. K. 9.30 ds. Boswijk, 18.30 ds. Broer; Remonstr. Gem. 10 ds. Cossee (Rotter dam); Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Terlouw (Den Hoorn), 19 kand. Ster renburg (Rotterdam); Chr. Geref. K. 9.30 en 14.15 dienst des Woords; RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. v.d. Berg, 17 ds. Wagter; Bethelkerk 9.30 ds. Wagter; Geref. Kerk Petrak. 9.30 ds. Czira, 17 ds. Ribberink; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Snel, 19 ds. Czi- Mar.kerk 9.30 ds. Ribberink, 17 ds. Snel; Geref. Kerk Vrijg. 10 en 17.15 ds. Grut ter Chr. Geref. K. 9.30 en 17 ds. Van Sorge; Evang. Christengem. (aula mavo) 10 hr. Davidse (Delft); Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat 7, zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9.30 ds. Germans, 19 ds. Baas; Geref. Kerk 9.30 hr. Vercouteren (Voor burg), 19 ds. Baas; Chr. Geref. K. 10 en 19 ds. Aarnoudse; Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10.30 mevr. ds. Kolff-Vos (Naarden); Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Van Leusden (Leidschendam), 18.30 kand. Stam (Barendrecht); Geref. Kerk 9.30 ds. Broer, 18.30 ds. Jas pers Focks; Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Kattenberg (Den Helder), 6.30 ds. Oege- ma, zangdienst in geref. kerk; Geref. Kerk 9.30 prof. v.d. Beek, 18.30 ds. Oegema; Geref. K. Vrijg. 9.30 en 16 leesdiest; Vliegkamp Valkenburg: 10.30 ds. Verse- put; VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. Baas (Sassenheim) Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 prof. dr. Berkhof. 19 ds. De Zwart; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 mevr. M. Hopman; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 rector Jansen; Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas- college, Beeth.laan) 9.30 kand. Buitelaar (Rotterdam), 16 ds. Schalkoort (Streef kerk); Geref. Kerk 9.30 ds. De Zwart; Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 17 ds. Van Kalkeren; Aulagemeenschap Noordhofland geen dienst; Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Maasland, 17. ds. Oskam (Game ren); Hoeksteen 9.30 ds. Goossen, 6.30 ds. Bethelk. 9.30 kand. Zoetewey, 17 ds. Imm.kerk' 9.30 hr. IJska (Den Haag); Geref. Kerk Kruisk. 9.30, 17 ds. Mon- deel; Ontm.kerk geen dienst; WARMOND: Herv. Gem. Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 16.30 ds. Kok (Rotter dam); Kievietk. 10 dr. Van Brujggen; Messiask. 10 ds. Hartzheim (Schevenin- gen); Dorpscentrum 9.30 ds. Wieman (Bode graven); Geref. Kerk Zijllaan 10 en 19 ds. v.d. Woude; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. Vlijm; Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Knoppers (Alkmaar/Hoorn); WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. Kempenaar (Werkendam), 18.30 ds. Christ (Eek en Wiel); Geref. Kerk 9.30 hr. Schoenmaker (Ou de Wetering), 17 drs. Aalders; Ned. Prot. Bond (De Wijk) Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. De Geref. Kerk 9.30 ds. Voogd, 19 ds. Ver heul: ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus; Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 hr. Goedhart (Nieuwkoop), 18.30 ds. Kiel- der (Vianen); Geref. Kerk 9.30 en 18.30 ds. v.d. Bos (Gouda); Remonstr. Gem. geen dienst. De oude Bavo in Haarlem, na restauratie van vele miljoenen weer helemaal in gebruik.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11