Jan de Quay, de 'Unieman' Oecumene voor Visser 't Hooft een heilig moeten Achtergrond Eureka moet Europa weer n vooraanstaand technologiepark maken Bij het overlijden van een oud-premier VRIJDAG 5 JULI 1985 PAGINA 17 DEN HAAG (GPD) Met oud-minister-president prof. dr. J.E. de Quay is een man heengegaan die vele jaren een belangrijke rol heeft vervuld in de Nederlandse politiek. Vóór de oorlog in de 'Nederlandse Gemeenschap', tijdens de bezetting als een van de leden van het driemanschap van de Nederlandse Unie en als lid van de Nederlandse Volksbeweging. Na de oorlog van 1946 tot 1959 als commissaris van de koningin in Noord-Brabant en ten slotte van 1959 tot 1963 als minister-president. Wanneer men het rompkabinet-Beel, dat slechts enkele maanden met een beperkte taak aan het bewind was, niet meerekent, was De Quay de premier van het eerste na-oorlogse kabinet zonder socialisten. Aanvankelijk koos De Quay, die in 1901 te 's-Hertogenbosch werd ge boren als zoon van een officier die het tot luitenant-generaal bracht, een loopbaan op het terrein van de wetenschap, met name op dat van de psychologie. Op 26-jarige leef tijd promoveerde hij in Utrecht en door M.P. Janssen geven. Dat was op 12 juli 1940. Spoedig daarop kwamen De Quay, Einthoven, Reinink en Lint horst Homan bijeen en men be sloot op 24 juli toch een manifest uit te geven, dus de Nederlandse Unie op te richten. Het Manifest van de Unie sloeg enorm aan. In zeer korte tijd waren er honderd duizenden die zich, om uiteenlo pende redenen, als lid opgaven. het studeerde vervolgens nog enige tijd in de Verenigde Staten. In 1934 werd hij hoogleraar in de bedrijfs leer aan de Katholieke Economi sche Hogeschool te Tilburg. Bij de oudere Nederlanders zal zijn overlijden eerder herinnerin gen oproepen aan de Duitse bezet ting dan aan het kabinet van zijn naam. Met mr. L. Einthoven, hoofdcommissaris van politie in Rotterdam, en mr. J. Linthorst Ho- man, commissaris van de koningin in Groningen, vormde De Quay het driemanschap dat leiding ggf aan de Nederlandse Unie, die als voor naamste doel had - in overleg met de Duitsers - een beleid van ver nieuwing te voeren. Dat de principiële katholiek De Quay een van de voormannen werd van de Nederlandse Unie vloeide voort uit zijn actief lid maatschap van de in 1939 in Woud- schoten opgerichte 'Nederlandse Gemeenschap'. De Quay was, als vele intellectuelen uit verschillen de politieke partijen, onder de in druk van de enorme werkloosheid van de jaren '30. Bovendien waren deze intellectuelen van oordeel dat regeringen stoelend op de histo risch gegroeide partijen niet opge wassen waren tegen de actuele problemen die opgelost moesten •worden. Er moest volgens hen een actiever overheidsbeleid komen. Manifest Uit deze sfeer ontstond kort na de Duitse bezetting het initiatief voor de Nederlandse Unie. Er was eerst, voor de oprichting, overleg geweest met vertegenwoordigers van de grote politieke partijen, waarbij De Quay, Linthorst Ho- man en de Groninger Reinink na mens de Nederlandse Gemeen schap optraden. Men wilde een Manifest laten uit gaan naar het Nederlandse volk, uitgegeven door een op te richten Nationaal Comité. Maar tijdens de besprekingen bleek al spoedig dat de twee groepen volstrekt andere doeleinden hadden. Wilden de po litieke partijen een demonstratie van eenheid tegen de Duitsers, de vertegenwoordigers van de Neder landse Gemeenschap streefden naar een nieuwe politieke organi satie die 'een beleid van vernieu wing' zou voeren. Toen de Duitse commissaris-ge neraal F. Schmidt had verklaard dat de Duitsers er beslist niet mee konden instemmen dat in het Ma nifest gesproken werd over trouw aan het Huis van Orapje, zagen de politieke partijen er vanaf dit uit te Op de wijze van werken Driemanschap is veel kritiek ge- Kruis weest. Er is de drie verweten dat zij het plan zouden hebben een rege ring te vormen in bezet Nederland. Het is hun kwalijk genomen dat men toch de oprichting van de Unie had doorgezet nadat de Duit sers hadden verboden in het Mani fest te spreken van trouw aan het Huis van Oranje. Conflict Vooral de in Londen ver blijvende 'oude' politici, zoals de socialisten Albarda, Van den Tem pel en Burger, wilden na de bevrij ding de onmiddellijke terugkeer van het oude parlement, uiteraard gezuiverd van de foute leden. De vernieuwers De Quay en Beel daar entegen wilden de terugkeer van de Staten-Generaal zo lang moge lijk uitstellen. Eerst moest er par tijvernieuwing komen. De Quay (rechts) Tweede Kamer. Het kwam tot een scherp conflict binnen het driemanschap in het najaar van 1940 als gevolg van een uitspraak van Linthorst Homan. Op een besloten vergadering in Groningen, waar hem gevraagd werd hoe de leden van het drie manschap dachten over de oorlog, antwoordde Linthorst Homen dat De Quay en Einthoven rekenden op een totale geallieerde overwin ning, maar dat hij zelf hoopte op een vrede door overleg tussen een niet verslagen Duitsland en niet verslagen geallieerden. Op 14 de cember 1941 werd de Unie opgehe- In de zomer van 1942, enkele maanden na de opheffing van de Unie werden de leden van het drie manschap gearresteerd. Einthoven werd op Beekvliet in St. Michiels gestel ondergebracht, De Quay en Linthorst Homan in het als een gij zelaarskamp ingerichte seminarie te Haaren. De bevolking van het gijzelaarskamp bestond uit man- n«fo van verschillende geestelijke en politieke pluimage: Banning, Wijffels, Lieftinck, Logemann, Schermerhorn en Beel, om slechts enkelen te ding, werd minister waardoor hij het Militair Gezag der zich kreeg en de machtigste Doordat het zuiden van ons land het eerst was bevrijd, waren ver schillende vooraanstaande leden van de Nederlandse Volksbewe ging, onder wie De Quay en Beel, in de gelegenheid naar Londen te gaan, waar zij met open armen wer den ontvangen. Koningin Wilhel- mina was zo onder de indruk van de vernieuwer De Quay, dat zij hem begin 1945 al tot minister-pre sident wilde benoemen in plaats van Gertfrandy. Een plan dat ech ter niet kon worden uitgevoerd doordat minister Van Kleffens (buitenlandse zaken) dit verhinder de. Zijn opvatting was dat de inter nationale toestand zeker niet toe liet dat een man als Gerbrandy op het laatste moment terzijde zou worden geschoven. Zo'n besluit zou ook in het nog niet geheel be vrijde Nederland, waar Gerbrandy een grote populariteit genoot, niet worden begrepen, zo meende Van Kleffens. Bovendien stemde lang niet ie dereen in met de ideeën van de ver tot stand voor een kabinet bestaan- het met Indonesië tot een gewa de uit de drie confessionele partij- pend conflict kwam. en (KVP.ARP en CHU) en de WD. De Nederlandse ministers wil- T Het nieuwe kabinet liet er ook len wel aannemen, dat Luns de De vernieuwers, die naar Lon- n twijfel over bestaan, dat het waarheid sprak, Maar verschillen den waren gekomen, kregen m het tot dan gevoerde beleid moest wor- de bewindslieden geloofden niet den omgebogen. De Quay en de zij- dat de Amerikanen als het er op dig belangrijke functies, dank zij nen streefden naar een beperking aankwam bereid waren militaire Kruis en zijn Militair Gezag die yan de staatsuitgaven en een grote- steun aan Nederland te geven, daar de dienst uitmaakten. De re liberalisatie van de economie, De militaire dreiging van Indo- Quay was door het MG benoemd met name op bet gebied van de wo- nesië werd steeds ernstiger. Op 15 tot een soort minister van econo- ningmarkt. januari 1962 werden de eerste infil- De doeleinden van het nieuwe tralies van Indonesische torpedo- zuiden en had zijn zetel in Tilburg. kabinet of liever de wijze waarop boten gemeld. Er werden schoten In het tweede Kabinet-Gerbrandy, men deze wilde bereiken riepen gewisseld. Er vielen gewonden en dat m februari 1945 optrad, werden weerstanden op bij een deel van de er werden krijgsgevangenen ge- Beek De Quay en Wijffels minister. confessioneie partijen, vooral bij maakt. Enkele weken later kwam De Quay, die in zijn tijd als guze- de anti-revolutionairen. Kort voor Robert Kenneyd, de broer van de laar al voorstander was van een Kerstmis 1960 brak er een crisis uit Amerikaanse president, naar Den Svrn" lüdens de behandeling van de be- Haag, nadat hij tevoren een bezoek J groting van volkshuisvesting van had gebracht aan (toen nog) Dja- de anti-revolutionaire minister karta. De gesprekken met Robert Van Aartsen. Kennedy maakten de Nederlandse 11Ior/1 Ooöi u,0pj minicior um Na veel onderling gekrakeel, ministers wel duidelijk, dat op man werd. Beel werd minister van vooraj jn AR-kring en een informa- Amerikaanse militaire steun niet te k^»nicnooertJSmi?» l!iJS üeopdracht aan De Gaay Fortman, rekenen was. ÏTkpn Portefeuille van sociale kwam er een verzoening tot stand. Enkele weken later ontving De zaKen' Het kabinet-De Quay keerde terug. Quay een brief van de president. Toen geheel Nederland op 10 Wim Kan had niet voor niets op De brief hield de voorstellen in: mei 1945 was bevrijd, trad het Oudejaarsavond gezongen: 'Lij- overdracht van Nieuw-Guinea aan tweede kabinet-Gerbrandy af. Ko- men Jan'. de Verenigde Naties binnen een ningin Wilhelmina benoemde prof Bij de vele problemen waarvoor jaar en een jaar later overdracht Schermerhorn van de Nederlandse het kabinet-De Quay een oplossing van Nieuw-Gumea aan Indonesië. Volksbeweging en W. Drees, voor- moest zoeken, behoorde ook de Deze voorstellen, bekend als het aanstaand lid van de SDAP, tot for- kwestie-Nieuw Guinea. Tot aan de plan-Bunker, schokten Den Haag. mateurs. Op 24 juni 1945 trad het soevereiniteitsoverdracht in de- Luns bleef tegen en hield vast aan kabinet-Schermerhorn-Drees op. cember 1949 had Nederland zich het zelfbeschikkingsrecht. Alleen De Quay had hierin geen zitting, nauwelijks bekommerd om het lot minister Visser (defensie) steunde van de Papoea's. Maar de meerder- hem nog, de anderen, De Quay in- De verandering in de partijver- heid van de Staten Generaal wilde cluis, verklaarden zich voor het houdingen bleef na de oorlog be- in 1949 alleen dan voor de soeverei- plan-Bunker. Op 15 augustus 1962 perkt. Alleen de SDAP werd omge- niteitsoverdracht aan Indonesië werd in New York het akkoord tus- vormd tot de PvdA, waarin Vrijzin- stemmen, indien Nederland voor- sen Nederland, Indonesië en de nig Democratische Bond en de lopig Nieuw Guinea zou behou- Verenigde Naties getekend, kleine Christen-Democratische den. Unie werden opgenomen, de R.K. IVLoeillJK Staatspartij kreeg in feite alleen Luns De Quay had het de eerste tijd als Nederiand B« ziin optreden als minister- premier heel moeilijk. Het regeren ■Volkspartij (KVP). De Nederland- president daHcht De Quay aan in. liep hem af en toe een beetje uit de se Volksbewcgmg was geruisloo schakeling van de Verenigde Na- hand. Ook niet zo vreemd, merkte n ?nQ4fimt ties om het conflict tot een tinde te hij eens op. „Per slot van rekening Q vi de 3fn^fn ?n bren6en- sPrak echter zijn had ik de Eerste Kamer maar één ïwditreherd koningin in mond v00rby op een cocktailparty keer en de Tweede Kamer twee Noora-BraDant. mgt buitenIanase journalisten in keer aan het werk gezien". voren kwam OP september 1960. Bij deze gelegen- Langzaam maar zeker ging hij ïTveau De Derio heid verklaarde De Quay, zonder het vak van premier echter beheer de I ireec iv.er Kabinetten) was in overleg met Aio ministers, dat Ne- sen. Door de Kamers en ook door de-urees (vier Kabinetten) was in derland bij de komende VN-as- de parlementaire pers werd hij u^n Jn ln gm laart m69 semblee ™u trachten de zaak- steeds meer gewaardeerd, k t S dfe als mfhiïiateu? Nieuw Guinea te 'internationalise- Toen zijn kabinet in mei 1963 als hct voo^bercidend werk hTd ge- ^ns die hiervan hoorde toen gevolg van periodieke verkiezin- daan voor een nieuw kabinet Het v dat hij i landelijk politiek r de-Drees (vier kabinetten) was in hij boord was van een oceaan- gen aftrad en de KVP één zetel hem i r Den Haag. Formateur dering in'New York, was woedend der dan vijf verloor, wilde men, dat en gaf een persconferentie, waarin De Quay weer premier werd. Maar hij zich afzette tegen de minister- hij hield het voor gezien. Hij aan- president. vaardde nog het formateurschap De Quay werd op 28 maart 1959 De kwestie Nieuw-Guinea gaf voor een nieuw kabinet, maar zijn tot formateur benoemd. Er volgde aanleiding tot steeds meer span- formatiepoging mislukte, eigenlijk een enorm geharrewar rond de be- ningen in het kabinet-De Quay, a|s gevolg van zijn wens alleen als zetting van de portefeuilles, die Luns schermde nog al eens met vice-premier op te treden, zelfs tot gevolg had, dat De Quay een toezegging van Amerikaanse De Quay heeft er niet om ge- op 27 april zijn opdracht teruggaf, diplomatieke en militaire steun, treurd. Hij was gelukkig weer te- Beel werd opnieuw ingeschakeld die hij van minister Dulles zou rug te kunnen keren naar het goe- en bracht de portefeuilleverdeling hebben ontvangen voor het geval de leven in zijn geliefde Brabant. „De oecumenische beweging heeft toekomst, wanneer ze zich steeds weer bezint op haar be staansgrond en vanuit het hart van het evangelie leeft. Want dan is er wérkelijk beweging. Dan wordt eraan ons gewerkt door de Heilige Geest, die ons en onze kerken bij de nek neemt, naar el kaar drijft, aan elkander bindt en in staat stelt haar vernieuwende en heilbrengende taak in de we reld te vervullen". Dit is een uitspraak van de gis teren overleden oud-secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. W. A. Visser 't Hooft. Het zijn uitspraken die hem ty peren. De oecumene was voor deze man, zonder wie men de oe cumenische beweging nauwe lijks kan voorstellen, niet een liefhebberij, geen hobby. Het ging hem niet om het „zomaar" bijeen brengen van kerken. Oe cumene was voor hem een heilig moeten, het zou volgens hem voor de kerken een zaak van le ven en dood moeten zijn, want de christenheid is geroepen een licht voor de wereld te zijn. De op 20 september 1900 in Haarlem geboren Willem Adolph Visser 't Hooft vond zijn reli gieus vertrekpunt in het midden van Remonstrants Gereformeer den toen hij in Leiden rechten ging studeren. Hij schakelde dan ook al snel over op een tweede studierichting: theologie. Hij deed nog kandidaatsexamen rechten, maar ging daarna alleen in de theologie verder. In 1924 deed hij zijn doctoraal examen, vertrok naar Amerika en schreef een proefschrift dat handelde over de relatie tussen het Ameri kaanse sociale vraagstuk en het evangelie en promoveerde daar op naderhand in Leiden. Dat was in 1928. De reis naar Amerika had te maken met een functie die hij meteen na zijn doctoraal examen had aanvaard: secretaris-gene raal van de wereldbond van christelijke jongemannenvereni- gingen, de YMCA. Die functie behield hij tot 1931 toen hij se cretaris-generaal van de wereld federatie van christenstudenten werd. Visser 't Hooft heeft nooit an ders dan internationaal gewerkt. In beide genoemde functies be zocht hij grote oecumenische bij eenkomsten die gezien mogen worden als voorlopers van de Wereldraad van Kerken. In 1925 was hij in Stockholm toen de be kende bisschop Nathan Soder- holm een nieuwe horizon open de: „de weg naar een gemeen schappelijk dienen, samen op weg gaan om de grote na-oorlog se morele, sociale en internatio nale vragen te lijf te gaan". In 1927 zag men hem in Lausanne toen de „Faith and Order" (ge loof en kerkorde) beweging de kerken bijeen riep. De stichter ervan, Charlerbrent, vond een willig gehoor bij het Oecume nisch Patriarchaat in Constanti- nopel, maar het Vaticaan wees de uitnodiging beleefd maar be slist af. Een jaar later was er een grote conferentie in Jeruzalem, in 1937 in Oxford, in 1938 in Tam- baran. Op een vergadering in datzelf-, de jaar in Utrecht werd in princi pe besloten tot de oprichting van de Wereldraad van Kerken. De kerken zouden zelf de verant woording gaan dragen voor de vervulling van hun oecumeni sche taak waarop men langza merhand zicht had gekregen. Door het uitbreken van de oor log moest de definitieve oprich ting worden uitgesteld tot 1948 toen de officiële bijeenkomst in Amsterdam plaats had. Tijdens de oorlogsjaren bleef Visser 't Hooft, inmiddels in Zwitserland wonend, actief voor de oecume ne, maar óók als contactman tus sen het bezette Nederland en de regering in Londen. Toen in 1948 de Wereldraad een feit werd benoemde men Visser 't Hooft tot secretaris-ge neraal, een functie die hij tot 1966 bleef vervullen. In 1949 werd hij officieel predikant in al gemene dienst van de Neder landse Hervormde Kerk. Het is onmogelijk in kort be stek te beschrijven wat Visser 't Hooft voor de oecumene heeft betekend. Niet alleen als organi sator, zeker ook als man die de oecumene theologisch door dacht. Ondanks zijn drukke werkzaamheden schreef hij een hele serie boeken, de meeste in het Engels, enkele in het Neder lands. Hij bepaalde in sterke ma te de koers van de wereldraad die, nadat in de eerste jaren de nadruk had gelegen op het bij eenbrengen van kerken, geleide lijk de gezamenlijke opdracht van kerken om in de wereld nood te lenigen, gerechtigheid te brengen, Christus te verkondi gen in woord en daad, op de voorgrond kwam. Belangrijk moment voor Visser 't Hooft was dat grote orthodoxe kerken tot de Wereldraad toetraden. Het is hem nooit gelukt de rooms ka tholieke kerk te bewegen deel te nemen. Hij was niettemin een goede vriend van deze kerk. Zijn contacten met wijlen kardinaal Bea en vooral met kardinaal Wil- lebrands als hoofd van het secre tariaat voor de eenheid der chris Wakkergeschrokken door de Ame rikaanse 'star wars'-plannen gin gen de Europese leiders afgelopen weekeinde in Milaan akkoord met maar liefst twee, elkaar deels over lappende, ideeën om van Europa weer een technologiepark van de eerste orde te maken. In Europa moeten we ook gaan werken aan moderne, zelf beslissingen nemen de computers, aan een voorsprong op het gebied van de telematica en ga zo maar door. Als eerste over de streep van de nieuwe eeuw. Phi lips-president Wisse Dekker heeft met drie multinationale collega's al aangeboden om in enkele maan den tijds een groots programma op te zetten ter stimulering van de Eu ropese technologie. In samenwer king met het Westduitse Siemens, het Britse General Electric Compa ny en het Franse Thomson. De vier electronica-giganten van Europa weten natuurlijk precies op welke terreinen van onderzoek subsidie van de Europese Gemeenschap een welkome aanvulling kan bete kenen op de bestaande research- inspanningen. Maar of de Europe se regeringsleiders afgelopen week in Milaan nu echt een stap verder zijn gekomen in die richting is nog maar zeer de vraag. 'Groene licht' In de Europese hoofdsteden bre ken talloze ambtenaren zich nog steeds het hoofd over de vraag wat er nu precies besloten is in Milaan. door Marien van den Bos Zowel het door de Franse presi dent Mitterrand gelanceerde 'Eure ka' als het lijvige document over technologie-stimulering van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, kregen in Mi laan het 'groene licht' van de poli tieke leiders. Van enige concrete invulling is echter nog geen spra ke. Over de juridische en organisato rische vorm, de begroting en zelfs de richting waarheen het onder zoek moet leiden, is nauwelijks iets bekend. Een ad hoc-comitee van de Europese Commissie (Luxem burg als nieuwe EG-voorzitter en de Fransen als initiatiefnemers) moet nog voor 14 juli hierover iets rapporteren. De nationale beleids makers zouden op deze gedenk waardige dag in de Europese ge schiedenis, 'Quatorze Juillet', in Parijs op hoog niveau bijeen moe ten komen. Overigens zijn niet alleen de tien EG-landen voor de bijeenkomst uitgenodigd, ook Noorwegen, Zweden en Zwitserland zouden volgens het Franse plan moeten kunnen deelnemen. Een duidelijk onderscheid met het EG-plan dat de deelname tot de tien (en binnen kort 12) beperkt en waar de Neder landse regering een duidelijke voorkeur voor heeft. Tegenwicht De beide plannen die nu op tafel liggen, zijn er vooral op gericht te genwicht te bieden aan met name het Amerikaanse defensieplan 'Strategic Defense Initiative (SDI)', ook wel 'Star Wars' genoemd. Een ambitieus defensieprogramma, met talloze wetenschappelijke uit dagingen op een veelheid van tech nologische terreinen. Door de enorme bedragen die de Ameri kaanse regering voor het program ma beschikbaar wil stellen, vrezen de Europeanen een (volgens som migen nog grotere) technologische achterstand op te lopen. De concrete waarschuwing over de zuigkracht van SDI kwam dit maal uit Frankrijk, waar het nauw met de Franse overheid verbonden elektronica-concern Thomson bij de Franse president aan de bel tenen waren veelvuldig en harte lijk. Visser 't Hooft kreeg in zijn le ven veel onderscheidingen. Hij was Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw, hij kreeg het Bunderverdienstkreuz van de Duitse Bondsrepubliek, het Legioen van Eer van Frank rijk en andere onderscheidingen. Zwitserland benoemde hem •tot ereburger en erepresident van de Oecumenische Raad. Hij kreeg de Vredesprijs van de Westduitse Vereniging van Boekhandelaren, de Grotius-me- daille, de Sonningprijs wegens verdienste voor de Europese Cultuur, de Kardinaal Bea-prijs, de Goethe-prijs. Hij ontving ere doctoraten van universiteiten in onder andere Aberdeen, Toron to, Genève, princetown en Leu ven. KOEN KAPPENBUKG NAAR BRAZILIË - De Gere formeerde en de Hervormde zen ding hebben gezamenlijk me- trok, nadat het door Amerikaanse concerns over SDI was benaderd. Waarop Mitterrand al spoedig „Eu reka" riep. Anders dan de klassiek- Griekse Archimedes, die in bad ge- zeten wel degelijk een elementaire natuurwet ontdekte, zal er nog heel wat water door de Seine zijn ge stroomd voordat de plannen dui delijk geformuleerd zijn en op het spoor gezet kunnen worden. Onschadelijk Anders dan het Amerikaanse plan, dat de duidelijke doelstelling meekrijgt een systeem te ontwer pen waarmee vijandelijke raketten vanuit de ruimte onschadelijk ge maakt kunnen worden (een soort buitenaards, elektronisch veilig heidssysteem), ontbreekt zo'n doelstelling in de Europese plan nen. Mitterrand en de Europese Commissie spreken nadrukkelijk over de ontwikkeling van civiele technologie. Ofschoon die ook mi litair bruikbare elementen kan be vatten. De voorlopig geselecteerde terreinen voor Europese research vertonen echter een opvallende overeenkomst met SDI. Daarbij gaan de gedachten voor al uit naar de ontwikkeling van zeer grote, complexe computers, die in staat zijn zelfstandig beslis singen te nemen. Geheel in lijn met het civiele karakter zijn dergelijke complexe computers volgens een Philipswoordvoerder bruikbaar voor onder meer de telecommuni catie, de grond- en luchtverkeers leiding, de ruimte- en aardobserva tie, computer-gesteunde produk-, tietechnieken en geavanceerde vi deotechnieken. Overigens bestaan er al diverse Europese fondsen voor de stimule-, ring van technologisch onderzoek,* zoals Esprit. Een van de voorwaar den die vanuit de industrie gesteld worden aan Eureka, is dan ook dat het geld voor het programma niet onttrokken mag worden aan al be staande fondsen. Voor het komen de jaar is op de ontwerpbegroting van de EG het bedrag voor onder zoek en ontwikkeling al met 15 procent verhoogd tot een totaal van 656 miljoen Europese Reke- neenheden (de Ecu, ongeveer een rijksdaalder). Verdubbelen Maar Europees commissaris Naijes wil de uitgaven tegen 1990 eigenlijk verdubbelen van de hui dige drie procent van de begroting naar 6 of zelfs 8 procent. Willen de gemeenschappelijke technologie- programma's echter kans van sla gen hebben, dan zal ook tegen die tijd een werkelijk vrije, gemeen schappelijke markt gerealiseerd moeten zijn, zo laten de bedrijven, de Europese Commissie en de ver schillende nationale regeringen (met Nederland voorop) om de ha verklap weten. Wanneer Eureka daar ook een bijdrage aan kan leve ren kan Wisse Dekker volgend jaar tevreden afscheid nemen als presi dent-directeur van onze grootste deelgenoot in het Europa van de technologie. vrouw drs. S.H. Ossewaarde-van Nie te Leiden benoemd tot do cent godsdienstwetenschappen aan de Lutherse faculteit te Sao Leopoldo in Brazilië. Zij zal daar *dr. A.F. Droogers als docent op volgen. Mevrouw Ossewaarde-van Nie (29) is thans werkzaam bij de Leidse Onderwijsinstellingen. In 1981 behaalde zij haar doctoraal examen theologie aan de RU Lei den. Zij is lid van de Nederland se Hervormde Kerk en zal met haar man na een opleiding aan het Hendrik Kraemer Instituut te Oegstgeest naar Brazilië ver trekken.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17