"Méditerannée zo blauw." VS dumpen weer tarwe in Egypte Nieuwe ABP-directeur krijgt teveel'salaris geen harde Nederlander moet nóg meer ijs eten Groei industrie gering in eerste drie maanden DONDERDAG 4 JULI 1985 ECONOMIE WASHINGTON (Rtr) - De Verenigde Staten gaan, met behulp van subsidie, tarwe dumpen in Egypte om de EG op haar exportmarkten te treffen. Dit heeft de Ameri kaanse minister van landbouw, John Block, gisteren ge zegd, kort voor zijn vertrek naar West-Duitsland waar hij gaat praten over landbouwaangelegenheden met zijn Westduitse collega Ignaz Kiechle. Egypte is een van de grootste tionele exportmarkt voor Franse graanimporteurs ter wereld en een landbouwprodukten. Het land belangrijke klant van Nederlandse heeft daarop overigens nog niet ge- meelfabrikanten als Wessanen en reageerd. Meneba. Dit laatste bedrijf moest De VS willen met name de in vorig jaar bij een soortgelijke Ame- hun ogen ten onrechte gesubsi- rikaanse actie al overgaan tot dieerde export van Europese land- werktijdverkorting in de fabrieken bouwprodukten aan de kaak te in Rotterdam en Leiden. stellen. Washington meent dat de Block verklaarde dat de Ameri- EG door haar subsidies een te kaanse regering tarwe uit de over- groot deel van de wereldland- heidsvoorraden ter beschikking bouwhandel in handen heeft en zo zal stellen aan Amerikaanse expor- de afzetmogelijkheden voor de VS teurs van tarwemeel zodat die hun beperkt. prijzen kunnen verlagen. De VS hopen Egypte 600.000 ton tarwe meel te kunnen verkopen, onge veer veertig procent van wat het land jaarlijks nodig heeft. Vorig jaar werd voor het eerst graan uit de VS gedumpt in Egypte, een van de grootste tarwe-importeurs ter wereld. Volgens Block zullen de VS in de nabije toekomst nog meer initiatie ven ontplooien om 'oneerlijke han delspraktijken' aan te pakken en de Amerikaanse export van land bouwprodukten te vergroten. In mei ging het Amerikaanse Congres akkoord met dit exportoffensief, dat in juni al leidde tot het aanbod van een mihoen ton tarwe tegen la ge prijzen aan Algerije, een tradi- Recordoogst brengt India in problemen NEW DELHI, (AP) - India's graan voorraden hebben een recordhoog te bereikt van 28 miljoen ton en het land zit in hoge nood om door ge brek aan opslagruimte minstens 8 miljoen ton te exporteren, zo schreven Indiase kranten vandaag. Volgens de kranten zijn de auto riteiten bezorgd dat de komende moessonregens de niet opgeslagen tarwe en rijst zullen beschadigen. Volgens autoriteiten belemmert ook de met graan overvoerde we reldmarkt de verkoop. De Indiase prijs is hoger dan de internationale prijs. De Indiase minister van voedsel Birendra Singh heeft op een persconferentie verklaard dat India tot nu toe alleen aan de Sov jet-Unie graan heeft kunnen verko pen. De minister zei dat pogingen in het werk gesteld worden om de binnenlandse consumptie op te voeren om zo de graanvoorraad te- _en. Hij heeft autoritei- deelstaten opdracht gege ven de lonen van arbeiders bij irri gatie-,spoorweg- en huizenbouw projecten in graan uit te betalen. De minister zei dat India slechtr opslagmogelijkheden heeft voor 20 miljoen ton graan. Snijders: geen relatie met Rietkerk DEN HAAG (ANP) - Er moet op korte termijn iets gedaan worden aan de lonen bij instellingen die de ambtelijke salarisschalen volgen, zoals bij voorbeeld de Sociale Ver zekeringsbank en het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP). Je kunt niet jarenlang automatise ringsdeskundigen voor tweedui zend gulden per dag blijven inhu ren omdat je ze geen salaris kufnt bieden dat met het bedrijfsleven kan concurreren. Dat zei drs M.A.K. Snijders,de huidige SVB-directeur en toekom stig (per 1 oktober) hoofddirecteur van het ABP. Snijders (47) werd gisteren in Den Haag werd voorge steld door het ministerie van bin nenlandse zaken met het oog op zijn nieuwe betrekking. Hij zelf is één van de (top)functionarissen die als ABP-topman beter betaald wordt dan bij strikte toepassing van de ambtelijke regels zou mo gen. Alleen op die wijze viel de va kante topfunctie binnen het ABP te vervullen. Snijders voegt er onmiddellijk aan toe dat het roer ook wat de la gere, specialistische rangen betreft om zal moeten. Hij noemde de zuigkracht van het bedrijfsleven in een tijd van aantrekkende econo mie groot. Eén van de mogelijkhe den om het probleem te ondervan gen is de organisatie los te maken onroerend goed uit de zogenoemde trendvolgers- portefeuille sector en als particuliere instelling wenselijk, ABP-topman noemt een aandeel de beleggings- 10 procent als niet heeft (nog) geen antwoord op de vraag of er deskun digheid van buitenaf moet worden aangetrokken om de onroerend verder te gaan, waardoor langer gebonden is aan de over- heidssalarissen. Bij de Sociale Ver zekeringsbank is die mogelijkheid goed-afdeling op te zetten door Snijders besproken, maai won van het „zekere" ABP-pen- sioen het van andere voordelen. Onroerend goed De in Bodegraven wonende Snij ders ziet zichzelf niet als een „trou ble-shooter", iemand die het ABP in korte tijd weer op de juiste koers moet zetten. Dan kan ik na een jaar weer weg, maar ik hoop juist veel langer te blijven, zo zei hij. Hij er kent dat de problemen die zijn ont staan in de onroerend-goedsector (ABP-affaire rond directeur Mas- son en anderen) nog lang niet uit de weg geruimd zijn. Hij zegt er niet bang voor te zijn intern zaken aan te pakken. Snijders zegt uitdrukkelijk dat hij als algemeen-directeur is inge huurd en dat hij zich geen specia lisme wil opspelden, maar zegt de beleggingsproblematiek, zij het op kleinere schaal, goed te hebben le ren kennen bij de SVB. De i Graanboeren: i i l y aanpak van overschotten Buitenland De op komst zijnde wettelijke mogelijkheid voor het ABP om in het buitenland te beleggen is vol gens hem een gelukkige zaak. Ne derland is te klein om de beleg gingsbehoefte van grote geldge vers als het ABP op te nemen, al dus Snijders, die voor hij bij de SVB terechtkwam als organisatie deskundige en ziekenhuisdirec teur werkzaam was. Snijders is door minister Riet kerk (binnenlandse zaken) uitge nodigd te solliciteren naar zijn nieuwe baan. Hij voegt daar na drukkelijk aan toe dat hij geen re latie met de bewindsman heeft en geen lid is van een politieke partij. Zoals bekend had zijn voorganger Van der Dussen, na de Masson-af- faire afgetreden als ABP-directeur, wel politieke contacten, in het bij zonder met staatssecretaris Ko ning (financiën). DEN HAAG (ANP) - Onder protest van de Voedingsbond FNV heeft het Landbouwschap gisteren zijn voorkeur uitgesproken voor instel ling van een „medeverantwoorde lijkheidsheffing" op granen om zo doende een bijdrage te leveren aan het afremmen van de groei van de enorme overschotten. De drie landelijke organisaties in het Landbouwschap toonden ~ich doordrongen van het feit dat veel graanboeren in de EG over de kop De ijscoman moet terugkomen, vinden de Nederlandse ijsfabri- kanten. De afgelopen jaren is de witgejaste, op bakfiets met zonne- luifel rondsnorrende ijsventer wel iswaar uit het straatbeeld verdwe nen, maar als het aan de fabrikan ten ligt komt hij terug. Niet uit nostalgische overwegingen, maar om de ijsverkoop te bevorderen. door Sjaak Smakman hun Want al verorberen we jaarlijks :o rond de negentig miljoen liter dreigen te gaan als het Europees ijs, de Nederlander is internatio- beleid niet verandert. Evenals naai gezien i i matige ijse- i jaar geleden de melkvee- ter. De doorsnee Amerikaan bij- Kort Zakelijk Mercedes De situatie bij de bedrijfswagens is nog onzeker, maar dit jaar wordt een buitengewoon goed jaar voor de personenauto's van Daimler- Benz (Mercedes). Dit topman Wer ner Breitschwerdt gisteren ver klaard. In dé afgelopen zes maan den is de concernomzet met 24 pro cent toegenomen tot 25 miljard mark. De produktie nam toe met 39 procent. Daimler-Benz wil in heel 1985 ruim 540.000 personen wagens maken tegen 478.350 in Shell-cao De leden van de industriebond CNV hebben het laatste cao-aan bod van Shell (4000 personeelsle den) van de hand gewezen. Vol gens de CNV-leden zijn de eind voorstellen van Shell nog steeds onder de maat, met name op het gebied van de arbeidstijdverkor ting en de koopkracht. Zij zullen niet overgaan tot het voeren van acties, maar evenmin hun handte kening zetten in een eventueel met de FNV af te sluiten cao. De FNV- leden bij Shell, de overgrote meer derheid, spreken zich vandaag uit. Fokker-Indonesie Bij Fokker zullen ieder jaar vijf tot tien Indonesische vliegtuig bouwkundigen, afgestudeerd aan de TH in Delft, in dienst genomen worden om praktische kennis en ervaring op te doen in de vliegtuig bouw. De gisteren getekende over eenkomst wordt gezien als een eer ste stap naar structurele samen werking op lange termijn tussen beiden landen. De laatste dertig jaar verkocht Fokker ongeveer 120 vliegtuigen aan Indonesië, dat sinds 1978 ook een eigen lucht vaartindustrie heeft. houders (superheffing) akkerbouwers zich genoodzaakt tot maatregelen die in eigen vlees snijden. Zij zijn echter fel gekant tegen een contigentering, zoals de Voedingsbond FNV bepleit. Het Landbouwschap wil dat mi nister Braks bij de EG in Brussel gaat pleiten voor voorzichtigheid met de graanprijzen, een medeve rantwoordelijkheidsheffing, en overleg in wereldverband ten ein de tot internationale afspraken te komen over beperking van de graanproduktie. Volgens het schap zou een medeverantwoordelijk heidsheffing betaald kunnen wor den door de consument. De prijs van graanprodukten (brood) zou met een bepaald percentage kun nen worden verhoogd. De Voe dingsbond FNV vindt dit alles maar halfbakken voorstellen. Vol gens de bond heeft een systeem van produktiemaxima per land, zo als in de zuivelsector, meer effèct. taal van 1985 gestegen met drie procent ten opzichte van het eerste kwartaal van 1984. Het aantal werknemers in maart 1985 bedroeg 780.600. Dit blijkt uit gisteren ge publiceerde gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, die betrekking hebben op bedrijven met tien of meer werknemers. De groei van de omzet met drie procent sluit aan bij de afnemende omzetstijging, die zich begon af te tekenen in de, tweede helft van 1984. De grootste groei werd ge constateerd in de transportmidde- voorbeeld eet vier keer zoveel ijs, en de Zweden eten de man nog al tijd twee Nederlandse jaarrantsoe nen op. Er zit dus nog groei genoeg in de Nederlandse markt, constate ren de ijsfabrikanten jaarverslag. De vraag is hoe de Nederlander verleid moet worden. De afgelopen tien jaar is een belangrijke ver schuiving in de ijsverkoop opge treden. In 1975 verkochten ijsco mannen en caféhouders nog twee op de drie ijsjes, tegenwoordig zorgt het legioen van caféhouders, ijscomannen, benzinepomphou ders, kantinebeheerders, camping houders en snackbareigenaren niet eens meer voor de helft van de om zet. De diepvriezers van super markt en kruidenier hebben een onstuitbare opmars doorgemaakt. Het sleutelwoord by de nieuwe plannen is impulsverkoop: het is mooi weer, je ziet een ijscoman en denkt: ha, een ijsje. Kassa. Maar dan moet die ijscoman er natuur lijk wel zijn, en daarom pleiten de fabrikanten voor zijn terugkeer. Het aardige is dat juist de ijsfabri kanten zelf verantwoordelijk zijn voor diens verdwijning. Zelfstandige Het ijsventen is namelijk nooit werk voor de kleine zelfstandige geweest. Want, zegt woordvoerder Bakker van de Nederlandse ver eniging van fabrikanten van con sumptie-ijs, het is natuurlijk onmo gelijk om met ijsventen in drie, vier maanden een jaarsalaris te ver dienen. Bovendien is bijna niets zo afhankelijk van het weer als de ijs- verkoop en wat dat betreft biedt de gemiddelde Nederlandse zomer geen grootse perspectieven. Het overgrote deel van de ijsventers was daarom in dienst van ijsfabri kanten als Ola, Davino en Campi- na. Meestal als full-time kracht die in de zomer de weg op ging en de overige maanden werkte in de zui velfabriek. Hoewel de ijsverkoop aardig op peil is gebleven, ging het in de zui velindustrie als geheel slechter en de ijscoman werd daar de dupe van. Nu moet hij weer terugko men, maar die oude constructie kan niet meer. "Dat kunnen de fa brieken zich gezien de loonkosten niet veroorleven", aldus Bakker. Om werklozen tijdelijk in dienst te nemen en vervolgens weer in bij stand te gooien, dat vinden de ijsfa brikanten ook niet prettig. Boven dien zitten er ook nogal wat haken en ogen aan tijdelijke arbeidscon tracten, weet Bakker, al kan hij niet precies aangeven welke. De "Die mogelijkheid is eigenlijk vprlo'pnfjrf^ vyorHpn Tn'^rnTr echtTte'spïok^n ItaTta?) versoepeld worden, en daarover natuurlljk wel een beroep dat nog- gaan de ijsfabrikanten binnenkort praten met het ministerie van s ciale zaken en werkgelegenheid. U itzendkrachten al wat vraagt. Je kunt niet iedereen zomaar met ijsco's langs de deur sturen. IJs is heel gezond en bevat veel bouwstoffen, maar het is ook een heel kwetsbaar produkt waar bij de nodige begeleiding nodig BERN (AP/Rtr) - De Zwitserse regering heeft toegegeven aan de druk van milieugroeperingen en het gebruik van wasmiddelen die fosfaat bevatten met ingang van juli 1986 verboden. Zwitser land is het eerste Europese land dat zo'n maatregel neemt. Onderzoek heeft uitgewezen dat de fosforverbindingen een zware aanslag betekenen op de Zwitserse meren door excessie ve algengroei die het water van zijn zuurstof berooft, waardoor flora en fauna (vissen) als het wa re stikken. Consumenten- en mi- liebewegingen zijn zeer te spre ken over het regeringsbesluit als Zwitserland verbiedt fosfaat in wasmiddelen voorbeeld voor andere Europese landen. De wasmiddelenindustrie, die verplicht zal worden de samen stelling van het waspoeder op de verpakking op te geven, is ge kant tegen de maatregel die naar haar mening niet veel zal helpen tegen de „buitensporig grote hoeveelheden (landbouw)mest" die in de Zwitserse meren wor den geloosd. De regering hoopt dat de hoe veelheid fosfaat in de meren met 10 procent zal verminderen door de maatregel. Fosfaten worden in wasmiddelen gebruikt om het water minder hard te maken. Volgens het ministerie van bin nenlandse zaken is uit laborato riumtests gebleken dat fosfaten kunnen worden vervangen door andere middelen die minder schadelijk zijn voor het milieu. lenindustrie (15 procent) en machi- trie 21 procent), de chemische in- ne-industrie (12). In de bouwmate- dustrie (20) en de'basis metaalin- rialen- en glasindustrie daarente- dustrie (31), laten in het eerste gen nam de omzet af met 19 pro- kwartaal van dit jaar een duidelijk cent. minder positieve De bedrijven die in het eerste zien met resp. min één procent, 8 kwartaal 1984 nog een fors stij- procent en 3 procent), gingspercentage van de omzet ver- - toonden, zoals de aardolie-indus- maakt, steeg met vier procent ten opzichte van het eerste kwartaal van 1984. In het eerste kwartaal van 1984 bedroeg deze stijging nog 18 procent. Ten opzichte van eind december steeg de werkgelegenheid met 1200 banen, met name veroorzaakt door een toename van het aantal werknemers in de metaal- en elek trotechnische industrie (1500) en ontwikkeling de chemische industrie (300) In de voedings- en genotmiddelenindus trie, de textielindustrie en de grafi- We verorberen jaarlijks zo rond de negentig miljoen liter ijs. (foto Holvast) De export, die vrijwel de helft sche industrie nam de werkgele de omzet in de industrie uit- genheid enigszins af. ADVERTENTIE Ga, vóór u op vakantie gaat, nog even naar uw Rabobank.En regel er in één keer al uw vakantie zaken. Buitenlands geld, reisverzekeringen, hulpverlening in het buitenland, reis- en/of Euro cheques, safeloketten. U gaat dan een stuk geruster op vakantie. f|(||)O|)0|||S Vakmensen in Vakantiewensen. Hypotheekrente 4 juli 1985 Rentepercentages met zonder gemeentegarantie rente afsluit bet. vast prov. Opg. Wer- Opg. Werke- wijze gedur. in bank kelijk bank lijk ABN M/A var 1.5 7,4 7,82 7,6 8,04 M/A ljr. 1.5 7,5 7.93 7,7 8,15 M/A 3 jr. 1.5 7,8 8,25 8.0 8,47 M/A 5 jr. 1.5 8,0 8,47 8.2 8,69 plus hypoth. M/A 7 jr. 1,5 8,2 8,69 8,4 8,91 Amrobank M/A 1,5 7,4 7,82 7,6 8,04 M/A 2 jr. 1.5 7.7 8,15 7,9 8,36 M/A 5 jr. 1,5 8,0 8,47 8,2 8,69 M/A 7 jr. 1,5 8,2 8,69 8,4 8,91 Bouwfonds M/A 1,5 7,6 8,04 7,6 8,04 M/A 5 jr. 1,5 7,9 8,46 8,1 8,68 M/A renter. 1,5 8,0 8,57 8,2 8,79 M/A 10 jr. 1,5 8,2 8,79 8,4 9,01 M/A 30 jr. Ijr. 1,5 8,4 9,01 8,6 9,23 Lds. Spaarb. M/A 1 7,2 7,55 7,4 7,77 M/A 5 jr. 1- 7.9 8,31 8.1 8,52 HJ/A 5 jr. 1 8,2 8,48 8,4 8,69 M/A ideaal 1 7,65 8,04 7,85 8,25 Nat. Ned optie M/A 10 jr. 1 8,0 8,41 8,3 8,74 bij nieuwbouw M/A 10 jr. 1 7,8 8,20 8,3 8,74 NMB M/A Ijr. 1,5 7,4 7,82 7,6 8,04 M/A 3 jr. 1,5 7,8 8,25 8,0 8,47 8,69 M/A 5 jr. 1,5 8,0 8,47 8,2 keuzehyp. M/A 7 jr. 1,5 8,2 8,69 8,4 8,91 Postg./RPS M/A 2 jr. 1 7,4 7,77 7,6 7,98 M/A 5 jr. 1 7,8 8,20 8,41 8,0 8,41 M/A 7 jr. 1 8,0 8,2 8,63 Rabo Leiden M/A 1 7,4 7,77 7,6 7,98 M/A stabiel 1 .8,1 8,52 8,3 8,74 M/A 5 jr. 1 7,8 8,20 8,0 8,41 HJ/A 1 XXX XXX 7,8 8,06 HJ/A stabiel 1 XXX XXX 8.5 8,80 HJ/A 5 jr. 1 XXX XXX 8.2 8,48 Westland Utr. standaard M/V 2 jr. 1.5 7,7 8,32 7,9 8.54 standaard M/V 5/9 jr. 1,5 8,2 8,87 8.4 9,09 standaard M/V 10/15 jr. 1,5 8.4 9,09 8,6 9,32 no-risk M/V 5 jr. 1,5 op aanvraag op aanvraag lage lasten M/V 7 jr. 1,5 XXX XXX 8,6 9,17 interim M/V Ijr. 1,5 7,6 8,21 7,6 8.21 2e kw. budget KW/A 1,5 8,3 8,74 8,3 8,74 Levenshypotheken (met verplichte afsluiting levensverzekering) Aegon M/A 5/10/15/20 7.8 8,08 7,8 8,08 Centr. Beheer M/A 5/10/15/20 7.8 8,08 7,8 8,08 Lev.verz. NVL KW/A 5/10 jr. nvt nvt 7,9 8,14 M/A 5/10 jr. 7.8 8,08 7.8 8,08 Nat. Ned KW/A 5/10/15/20 nvt nvt 7,9 8,14 M/A 5/10/15/20 7,8 8,08 7,8 8,08 Nu de verzekeringmaatschappijen alsnog hebben besloten m.i.v. 4 juli ook hun tarieven met 0,2% te verlagen, lijkt het er op dat aan de daling van de hypotheekrente voorlopig een einde is gekomen. Copyright „Vereniging Eigen Huis" te Amersfoort

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9