Reagan zet prijs op hoofd kapers i i Delors ziet nog toekomst voor EG Beloning van 1,7 miljoen voor informatie Nieuw onderzoek naar dood van Steve Biko Weer ontslag in Z.-Afrika 'Europese aanpak sportgeweld nodig' Frankrijk: atoomparaplu delen met W.-Duitsland Rellen Z.-Afrika: 7 doden Regeringscrisis Portugal "JE SIERADEN? OH, DIE ZITTEN VEILIG IN DE BRUINE KOFFER." DONDERDAG 4 JULI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 LOS ANGELES/WASHINGTON/BEIROET (AP/Rtr) - De regering-Reagan overweegt 1500.000 dollar (1,7 miljoen gulden) uit te loven voor de gevangenneming van de twee sji'iten die het Amerikaanse vliegtuig van Trans World Airlines gekaapt hebben en mari nier Robert Stethem om het leven hebben gebracht. Dit heeft regeringswoordvoerder Larry Speakes bekendgemaakt. MADRID - Het ontslag van de Spaanse minister van buitenlandse zaken, Fernando Moran, heeft de crisis in het socialistische kabinet in een totaal ander perspectief ge plaatst. Drie weken geleden kondigde premier Félipe Gonzalez aan, dat door Gerrit-Jan Hoek een wisseling van een aantal minis ters tot de mogelijkheden behoor de. Algemeen werd aangenomen (een indruk die werd gestaafd door de uitlatingen van hoge partijfunc tionarissen) dat Gonzalez slechts een vluchtige „facelift" in *zijn ka binet wilde doorvoeren, met de be doeling om met vers bloed en een aantal nieuwe gezichten zijn kabi- Gonzalez wipt minister Moran net een impuls en nieuw elan te ge ven met het oog op de verkiezin gen van volgend jaar. Het vertrek van Moran (de enige verandering die gisteravond werd bevestigd, de namen van de andere gewipte ministers zullen pas van daag bekend worden gemaakt) be tekent een kwalitatieve koersve randering van het socialistische kabinet. Moran was niet alleen de populairste minister volgens de meest recente enquêtes, gewaar deerd om zijn intelligentie en hard nekkigheid bij de onderhandelin gen met de EG, maar ook een van de weinige consequente verdedi gers van een linksere koers binnen het kabinet. Moran is bovendien een fel te genstander van het continueren van Spanjes lidmaatschap van de NAVO. En die laatste omstandig heid heeft hem zijn portefeuille ge kost: omdat premier Gonzalez de woelige periode van de campagne van het NAVO-referendum (waar in het kabinet zich vóór het aanblij ven in de NAVO zal opstellen) niet in wilde gaan met een minister van buitenlandse zaken met sterke re serves ten aanzien van het Noord- atlantische bondgenootschap. Gisteren kwam het kabinet voor de laatste keer in zijn originele sa menstelling in de ministerraad bij een. Na afloop nodigde premier Gonzalez zijn equipe uit voor een diner in zijn ambtswoning, plas tisch omschreven als „het laatste avondmaal" voor een aantal minis ters, wier ontslag premier Gonza lez vandaag aan koning Juan Car los zal mededelen. j Op een vraag of de regering, zoals in de pers was bericht, inderdaad een zo hoge beloning uitloofde ant woordde Speakes: 'Dat wordt overwogen, ja.' Speakes zei dat de regering hier toe de mogelijkheid heeft onder een door het congres goedgekeur de wet tegen het terrorisme die de minister van buitenlandse zaken machtigt 500.000 dollar beloning uit te loven voor 'ieder die informa tie verschaft die leidt tot de arresta tie of veroordeling, in een wille keurig land, van mensen die zich aan terroristische daden schuldig hebben gemaakt.' Op een vraag of de wet bepaalt dat de kapers naar de Verenigde Staten zouden moeten worden overgebracht antwoordde Speakes dat hij dat niet wist, maar voegde eraan toe: 'Ik denk dat als iemand Volgens brigad toendertijd hoofd de veiligheidspolitie te Port Elizabeth was, had hij transport van Biko naar Pretoria met de twee doktoren, Ivor Lang JOHANNESBURG - De twee doktoren die de leider van de 'zwarte zelfbewustzijnsbeweging' Steve Biko vlak voor zijn dood on derzochten, zouden tegen de vei ligheidspolitie hebben gezegd dat ze niets verkeerds aan hem konden ontdekken. Ook zouden ze hebben verklaard, dat Biko veinsde dat hij ziek was. Aldus beweerde briga- De twee doktoren, die voor de me- dier Johannes Goosen gisteren dische onderzoekscommissie moe voor een onderzoekscommissie ten verschijnen vanwege een aan- klacht wegens 'schandelijk en on eigenlijk medisch gedrag', zouden tegen Goosen slechts hebben ge zegd, dat Biko 'ziekte veinsde'. met hen voor de dag komt, wij de beloning zouden kunnen toeken- De Los Angeles Times citeerde gisteren bronnen in Washington die zeiden dat de regering bezig was voorwaarden te scheppen voor een ontvoering van de twee terro risten uit Libanon. Speakes zei hierover dat de VS nooit acties zou ondernemen die buiten de wet val len 'en ik ben er niet zeker van of dit eronder valt.' De sji'itische Libanese leider Na- bih Berri wil bij het internationaal gerechtshof in Den Haag een zaak aanspannen tegen de Verenigde Staten wegens de Amerikaanse boycotmaatregelen tegen de lucht haven van Beiroet. Volgens Berri, die tevens minister van justitie is, heeft Washington beloften gebro- Goosen, die ken die zijn gedaan om de 39 Ame- de afdeling rikaanse gijzelaars vrij te krijgen. „Wat de VS hebben gedaan het verraad aan hun verplichtingen, aanmoediging tot geweld en inbreuk op de soevereiniteit en door Ruud de Wit van de Zuidafrikaanse Medische Raad, de SAMDC, die bijna acht jaar na de gewelddadige dood van Biko een disciplinair onderzoek moet instellen naar het optreden van de twee doktoren. Biko overleed op 12 september 1977 in de gevangenis van Pretoria, nadat hij op de achterbank van een Landrover van Port Elizabeth naar Pretoria was overgebracht, een af stand van ruim 1100 kilometer. Hij was toen reeds in een zeer slechte lichamelijke toestand en hij werd Benjamin Tucker, gediscus- veiligheid van Libanon. Ik zal de sieerd over het vervoer van Biko. noodzakelijke stappen nemen om de regering ertoe te brengen een proces aan te spannen bij het inter nationale gerechtshof', zo ver klaarde Berri woensdag. Volgens hem heeft Libanon recht op scha devergoeding en moet er een einde komen aan de Amerikaanse boy cot. De terroristische organisatie Is lamitische Jihad, die verantwoor delijk is voor de ontvoering van ze- Amerikanen in Beiroet, heeft De bossen sterven. Dat gebeurt op tal v in de Bondsrepubliek, in Nederland ei gisteren genomen op de Climont. JOHANNESBURG (AFP) - Twee bedrijven in Zuid-Afrika hebben in totaal 1150 werknemers ontslagen die de afgelopen dagen aan stakin gen hebben deelgenomen. De werknemers waren tot stakingsac ties en werkonderbrekingen over gegaan om hogere salarissen af te dwingen. Een bedrijf ten zuiden van Jo hannesburg heeft 600 werknemers ontslagen omdat zij hadden ge staakt uit protest tegen de hoogte van salarisverhogingen op 1 juli. Een woordvoerder verklaarde dat de verhogingen waren vastgesteld op 8,3 tot 9,8 procent. Het inflatie cijfer in Zuidafrika bedroeg eind mei 16,1 procent op jaarbasis. Een bedrijf in de omgeving van Pretoria heeft 500 mensen ontsla gen, zo meldde het dagblad „The Star", omdat zij hadden aange drongen op salarisonderhandelin gen. Een woordvoerder van het be drijf zei dat de mensen waren ont slagen omdat zij weigerden weer aan het werk te gaan nadat het be drijf onderhandelingen had toege- Amnesty: politie Spanje martelt LONDEN (AP) - Amnesty Inter national beschuldigt de Spaanse politie en de Guardia Civil ervan nog steeds gevangenen te mishan delen. 'Het martelen en slechte be handeling van gevangenen door de politie en Guardia Civil de afgelo pen jaren baart ons nog grote zor gen,' aldus de mensenrechtenorga nisatie in Londen. Volgens Amnesty worden gevan genen nog steeds geslagen, aan v. voeten opgehangen en met bran- de Franse Elzas. Deze foto werd dende sigaretten en elektrische (foto EPA) schokken mishandeld tijdens v-gs 1 West-Europa, in Tsjechoslowakije, De SAMDC zal alleen een oor deel vellen over de houding vun de twee artsen tijdens de behandeling van Rikn Dp vprantwnnrrfplnk ven Ameniranen in oeiroei, neen heid voorde dood van deze anti- gewaarschuwd dat hun gijzelaars deze anti- apartheidsstrijder is niet in het ge ding. Algemeen wordt aangeno men dat het hersenletsel van Biko, dat zijn dood tot gevolg had, is ver oorzaakt door de ondervragings methoden van de veiligheidspoli tie op 6 september 1977. De ge welddadige dood van Biko had grote gevolgen in zowel Zuid-Afri ka als daarbuiten. Voor Nederland was de dood van Biko aanleiding naakt en met touwen vastgebon- tot het opschorten van het culture- den vervoerd. Ie verdrag met Zuid-Afrika. 'een zwart lot wacht' als de VS ver- geldingsaanvallen in Libanon zou uitvoeren. 'Wij willen nogmaals on derstrepen dat de Amerikaanse re gering en haar president, clown Reagan, de volle verantwoordelijk heid zullen dragen indien zij direct of via Israël enige agressie op de onderdrukten in Libanon zouden richten,' luidde een verklaring die aan een plaatselijk persbureau en een aantal radiostations werd door gegeven. BRUSSEL (ANP) - Slechts een Europese richtlijn het Brusselse Heizelstadion, op 29 mei, waarbij.38 do- kan ervoor zorgen dat er in alle EG-landen uniforme den vielen. maatregelen worden genomen om geweld rond de De ontwerp-resolutie noemt een aantal preventieve sport te beteugelen. Dat is de boodschap van een ont- maatregelen die geweld rond en in stadions moeten olutie die volgende week in het Europees voorkomen. Genoemd worden bijvoorbeeld verster king van internationale coördinatie tussen regeringen betrokken autoriteiten, maar ook een verbod op a alcohol en het consumeren daarvan in het fouilleren van alle bezoekers op voor- jeugd, cul- werpen die als wapen kunnen worden gebruikt, sport van het Euro- ...9°R de aanpassing van stadions, een strenge wette- rlement behandeld zal worden. Die resolutie is een onderdeel van een interim-rap port dat het Nederlandse lid van het Europees Parle- verkoop ment, mevrouw Jessica Larive-Groenendaal (liberaal) stadions heeft uitgebracht tuur, onderwijs, voorlichting pees Parlement. Het rapport concludeert dat de EG- Ujke controle op de verkoop van taken en het begelei- commissie nog dit jaar zo'n Europese richtlijn moet den van supporters worden genoemd. Om het fair voorstellen en dat er dit jaar ook nog een formele zit- Play te bevorderen stelt de ontwerp-resolutie voor om ting van de Europese raad van ministers van sportza- jaarlijks drie sportprijzen uit te loven: een voor indivi- ken bijeen moet komen. In het rapport wordt onder duele sportlieden, een voor teams en een voor een meer verwezen naar de dramatische gebeurtenissen in supportersvereniging. Hirosjima nu 'kernwapenvrij TOKIO (AP) - De gemeente raad van Hirosjima heeft de stad in een motie uitgeroepen tot 'kernwapenvrije gemeente'. In de met algemene stemmen aangenomen motie wordt ver der opgeroepen tot afschaffing van alle kernwapens. De gemeenteraad van de eer ste stad ter wereld die werd ge bombardeerd met een atoom bom zei dat 'de afschaffing van kernwapens geen uitstel duldt. Het is de belangrijkste en meest spoedeisende zaak met betrekking tot het overleven van de mensheid.' De 64 ge meenteraadsleden spraken ook hun steun uit aan het Japanse standpunt geen kernwapens te produceren, bezitten of het land binnen te halen. Bij de Amerikaanse atoomaanval op de stad op 6 augustus 1945 kwamen naar schatting 130.000 mensen om het leven, onder wie 110.000 burgers. In totaal hebben in Ja pan 439 gemeentes een anti- kernwapenmotie aangenomen. West-Duitsland bieden onder de Franse atoompa raplu. Na de gaullisten (RPR) horen. Amnesty International dat voor namelijk opkomt voor de rechten van politieke gevangenen en daar voor de Nobel-vredesprijs heeft ge kregen, noemt 11 gevallen van mis handeling in Baskenland, Barcelo na en Madrid. In Baskenland voe ren de Spaanse autoriteiten een bloedige guerillaoorlog met sepa- 'schuilplaats te GëuiiëjTiëk die belangenbeperkt raüstei, De gevallen die Amnesty ansë atoomna® tot het nationale grondgebied. ^^togehad '2 De uitbreiding het "sanc- 1983 en werden m mei 1984 bekend PARIJS (DPA) - Ook de Franse macht. De oprichter van de force socialisten zijn nu officieel bereid de frappe, generaal Charles de centrumliberalen (Giscardisten/ tuaire" (het met de kernwapens be- UDF) heeft de socialistische partij schermde "heiligdom") betekent maakt aan de Spaanse premier Felipe Gonzales voor een officiële reactie. singsrecht zal krijgen over de inzet van de Franse afschrikkingsmacht. document gepresenteerd. Het stuk werd reeds vorige week unaniem door het partijbestuur Het besluit met kernwapens te rea- de ernst van de situatie en zullen er aanvaard en deze week in Parijs als geren op een Sowjet-aanval blijft meerdere beschuldigingen volgen uitsluitend y°orbpehouden aanjiet als gevoig van klachten over het •n de Spaanse justitie. partijrapport over de Europese ligheid gepubliceerd. De kernzin luidt: "Het is een wezenlijk - en nog toenemend - belang van Frankrijk dat zijn wereldomvatten de afschrikking en zijn verdedi ging ten dienste staat van West-Eu ropa en wel in de eerste plaats van het gebied dat het verst vooraan ligt, in Europa het kwestbaarst is en tegelijkertijd buurland is van Frankrijk, dat is het gebied van de Bondsrepubliek Duitsland". Met dit stuk is er in Frankrijk met uitzondering van de commu nisten een vrijwel nationale con sensus ontstaan over de noodzaak de veiligheid van de Bondsrepu bliek te rekenen tot de "vitale be langen" van Frankrijk die worden beschermd door de Franse atoom- Buitenland kort Defensie Benelux De ministers van defensie van België, Nederland en Luxemburg hebben besloten hun strijdkrach ten meer te integreren. De Belgi sche minister van defensie Freddy Vreven en zijn Nederlandse en Lu xemburgse ambtgenoten Job de Ruiter en Mare Fischbach, hebben in Brussel afgesproken hun defen siestaven op te dragen tegen het einde van dit jaar met voorstellen voor samenwerking te komen. Zij besloten ook met een gezamenlijke Benelux-eenheid deel te nemen aan de eerstvolgende NAVO-d§fe- ning Wintex. Pools vonnis De rechtbank in de Poolse stad Slupsk heeft de 31-jarige arbeider Henryk Grzadzielski veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf omdat hij afgelopen maandag een staking heeft geleid in de fabriek voor landbouwmachines in die plaats. Hasjvangst De Belgische politie heeft een la ding van 110 kilo hasj uit Zaire on derschept op het vliegveld Deurne bij Antwerpen en een 24-jarige man gearresteerd in verband met de vondst. De identiteit van de man werd niet vrijgegeven. Nadat de politie de lading onderschept had, werd de man gevolgd naar een adres in Antwerpen, waar hij het pakket, dat inmiddels oud papier bevatte in plaats van hasj, afiever- ,de. Aids Verscheidene tienduizenden Au straliërs zijn op dit moment dra gers van het Aids-virus, de ziekte van verworven verminderde af weer. Een aantal van eéfi op de tien onder hen zou de komende vijf a zes jaar kunnen overlijden. Dit heeft professor David Pennington verklaard, de voorzitter van de door de Australische regering inge- stelde onderzoekscommissie. Franse staatshoofd. Bonn wil °ve- optreden v<111 JUOU„c. rigens geen inspraak omdat dat vier van de u klachten worden zou betekenen dat West-Duitsland door een rechtbank behandeld via een omweg een vinger aan de maar deze rechtzaken zyn nog atoomtrekker krijgt en dat zou de steeds aan de gang Sowjet-jLJnie bruskeren. JOHANNESBURG (AP) - Drie zwarte mijnwerkèrs zijn bij een rel over een loongeschil omgekomen en vier andere zwarte mensen zijn om het leven gekomen bij verdere anti-apartheidsonlusten, zo heeft de politie vanmorgen bekendgemaakt. De onlusten bij de mijnwerkers braken woensdag uit bij de Western Platinium, eigendom van het Britse Lonrho-conglomeraat, 100 kilometer ten westen van Johannesburg. Ze waren het resultaat van het eenzijdige besluit van het verbond van mijneigenaren om zelf de lonen vast te stel len nadat de gesprekken met de mijnwerkersbond afgebroken waren. De politie joeg een demonstratie van mijnwerkers uit elkaar. De drie doden zouden het gevolg zijn van vechtpartijen tussen stakende en werkwillige mijnwerkers, aldus de politie. Na het besluit van de mijneigenaren zijn er bij een aantal mijnen illega le stakingen uitgebroken. BRUSSEL - Hoewel de regerings leiders van de EG er vorige week in Milaan niet in geslaagd zijn beslui ten te nemen over hervorming van de EG, is de voorzitter van de Eu ropese Commissie, Jacques De lors, niet ontevreden over de Mila nese topconferentie. Op een persconferentie in Brus sel zei hij gisteren vooraf verwacht te hebben dat er minder uit zou ko men. „Zonder illusies maar ook zonder masochisme kunnen we door Hans de Bruijn toch met een zeker optimisme de resultaten van Milaan bekijken", aldus de voorzitter van de Comms- sie, het dagelijks bestuur van de EG. De Europese top besliste slechts, en dan nog verdeeld (Groot-Brit- tannië, Denemarken en Grieken land waren tegen), tot het uitschrij ven van een 'intergouvernemente le conferentie', die dit najaar in Lu xemburg de lijnen voor herziening van de Europese verdragen moet uitzetten. Daarpa moeten de regeringslei ders op hun volgende top, ook in Luxemburg, alsnog de beslissin gen nemen over een verbeterde stemprocedure in de EG. over ver- Delors: breuk (foto AP) groting van de rol van het Europe se Parlement en Europese Com missie en over een nauwere samen werking op technologisch gebied. Ondanks het uitblijven van be sluiten op deze punten in Milaan, sprak Delors over een 'Europese bewustwording' die in de Italiaan se stad heeft plaats gehad. LISSABON (AFP/Rtr) - President Antonio Eanes zal volgende week het Portugese parlement ontbin den opdat vervroegde verkiezin gen gehouden kunnen worden, zo is woensdag in Lissabon bekend gemaakt. Intussen het zal het de missionaire kabinet-Soares de lo pende zaken blijven behartigen. De president besloot tot kame rontbinding na het uiteenvallen van de regeringscoalitie vorige maand. De sociaal-democratische partij PSD trok haar zeven minis- ters en 12 staatssecretarissen terug uit het kabinet onder het verwijt dat de socialistische regeringspart ner zich niet hield aan het regeer akkoord. Politieke waarnemers verwach ten dat de verkiezingen op 5 okto ber gehouden zullen worden. Voor de ontbinding zal het parlement eerst nog op 9 en 10 juli het toetre dingsverdrag tot de Europese Ge meenschap ratificeren. Hij noemde de top een keerpunt in de wil van de Europese landen om samen de grote problemen aan te pakken. Hij constateerde tevre den dat de regeringsleiders op hun top voor het eerst eens in de toe komst hebben geblikt en niet zijn blijven steken in de directe, actue le zaken. Dat er nu een speciale conferen tie komt over met name de besluit vormingsprocedures in de EG en de vergroting van de bevoegdhe den van het Europese Parlement, noemde Delors 'een breuk' met het verleden. De Europese Commissie zal bij de voorbereiding van de in tergouvernementele conferentie zelf in actie komen, alhoewel het om een conferentie van regeringen gaat. „Onze taak is de doelstellingen helder uit te leggen", aldus Delors. Daarom zal hij ook speciale mis sies ondernemen naar de drie lan den waarvan de leiders vorige week tegenstemden. „Het uur van de waarheid is gekomen", zei de commissievoorzitter. „Iedereen moet nu maar eèns zeggen waar hij naar toe wil". De Commissie stelt voor de toe komst van Europa, waar die confe rentie uiteindelijk over gaat, zes prioriteiten, aldus Delors: het be werkstelligen van de ene, interne markt, nauwe technologische sa menwerking, het meer bij Europa betrekken van de burgers, een nieuw gemeenschappelijk land bouwbeleid, het oppeppen van de Europese economie en het verbete ren van de handelspositie van de EG. In en na Milaan is al enkele ma len gesuggereerd dat bij een mis lukking van de intergouvernemen tele conferentie, de landen die 'wel willen' samen verder moeten gaan. Dat komt neer op een splijting van de EG. Delors wilde daar echter niets over zeggen. „Doel is de tien bij elkaar te houden. Het heeft geen zin olie op het vuur te gooien. Dat is al genoeg gebeurd", zei hij slechts. ADVERTENTIE Onderweg een koffer kwijtraken. Knap vervelend. Vooral als u zonder goede reisverzekering op stap bent gegaan. Zonder ANWB/Unigarant Reis verzekering bijvoorbeeld. Met z'n uiterst voordelige dagpremie. En z'n Eigen Risiko van nul komma nul. Met z'n makkelijke uitbreidingsmogelijkheden, op maat gemaakt voor uw vakantie. Die verzekering sluit u op het ANWB- kantoor. Waar u ook uw vreemde valuta, uw benzinebonnen en natuurlijk uw Internationale Reis- en Kredietbrief haalt, uw helpende hand in het buiten- lanAZienweu? UIT EN THUIS MET DE ANWB. AAflA^' ANWB-Leiden. Stationsweg 2, tel. 071-146241.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7