Militairen ruziën met Hoekzema GWK Eerst langs GWK! Kosto doet felle aanval op partijgenoot n Dam 'Vredesbeweging op kruispunt' CNV wil bemiddeling Grote vakantiedrukte op de wegen verwacht Producent kinderporno in A dam gearresteerd Gifgrond gebruikt bij aanleg speelplaatsen M.J. Faber opent vierde vredesconventie in Amsterdam DONDERDAG 4 JULI 1985 UTRECHT/DEN HAAG (ANP) - Het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) wil dat een commissie van wijze man- J nen gaat bemiddelen in een conflict tussen staatssecretaris Hoekzema (defensiepersoneel) en de bonden van militair personeel. Het CNV schrijft in een brief aan de staatsecretaris, dat zo'n com- missie gewenst is nu het overleg I over de arbeidsvoorwaarden tus sen de bewindsman en de bonden begint vast te lopen. De commissie zou zich onder meer moeten bui- 1 gen over de salarissen van beroeps militairen, de ziektekosten en de I arbeidstijdverkorting. I In het kader van het centraal georganiseerd overleg militairen zouden de bewindsman en de bon den vandaag hun onderhandelin- i gen hervatten. Maar het CNV ver wacht daar niet veel van, zo blijkt uit de brief. Het vakverbond vindt dat er snel een vervolg moet ko- men op het in januari verschenen I rapport over de pakketvergelijking tussen beroepsmilitairen en bur ger-ambtenaren. Daaruit bleek dat de militairen gemiddeld achttien procent minder verdienen. Verbazing Staatssecretaris Hoekzema liet gisteren weten met verbazing te hebben kennisgenomen van de brief van het CNV. Over alle vier genoemde onderwerpen te weten de arbeidsduurverkorting, de ziek- ADVERTENTIE TT 1 d. 'O v dJ\diiiiv 11e soorten vreemd- aeld en reischeaues. Naar welk land u ook gaat, hoe ingewikkeld uw reis ook is, G WK heeft er de vreemde valuta voor. Uit voorraad en tegen de officiële koersen (zie Teletekst en Viditel pag. 75030). Ook kunt u bij GWK terecht voor alle gangbare soorten reische- ques en Italiaanse benzinebonnen. Vreemdgeld dat u overhoudt, wisselt GWK probleemloos weer om in guldens. Inklusief muntgeld! Zeven dagen in de week open voor uw vakantie. De Grenswisselkantoren NV Samenwerking van N.V. Nederlandse Spoorwegen, N.V. AMEV en Pierson, Heldring Pierson N.V. DEN HAAG/DRIEBERGEN (ANP) Het komende weekeinde zal het waarschijnlijk erg druk zijn op de Nederlandse wegén omdat dan de vakanties in Noord- en Zuid-Holland beginnen. Politie en ANWB verwachten een 'druk tot zeer druk verkeersbeeld'. De groot ste drukte zal morgen tussen 14.00 en 20.00 uur en zaterdag tussen 10.00 en 14.00 uur liggen, zo wordt verwacht. Knelpunten kunnen zijn: - de autosnelwegen rond Utrecht, Arnhem, Breda en Eindhoven, - A 12 (Den Haag - Arnhem - Duitse grens) tussen Bodegraven en Maarsbergen en voor de grensover gang Bergh, - A 67 (Turnhout - Venlo) voor de grensovergang bij Venlo, - A 76 (Geleen - Heerlen) voor de grensovergang bij Heerlen, - N 50 (Arnhem - Apeldoorn), - N 59 (Zeelandroute). Automobilisten met bestem ming Texel moeten rekening hou den met wachttijden in Den Hel der. Weekendgangers en dagjesmen sen kunnen zondag bij mooi weer tot in de avonduren voor extra drukte zorgen op de wegen van en naar de kust en recreatiegebieden. Ook in België wordt als gevolg van het begin van de bouwvak vakantie dit weekeinde druk ver keer verwacht. Knelpunten zijn de E 3 (Antwerpen - Gent - Lille), de E 5 (Brussel - Oostende), de E 10 (Brussel - Mons), de N 4/E 40 (Na men - Arlon), de N 4/E 9 (Luik - Ar- lon) en de A 27/N 23 (Verviers - St. Vith). Bij de grensovergangen Rek- kem en Crespin richting Frankrijk kunnen wachttijden ontstaan. In West-Duitsland beginnen het komend weekeinde de vakanties in de deelstaten Rheinland Pfalz en Saarland. Daardoor wordt druk verkeer verwacht op de A 1/A 2 in het Ruhrgebied en de ringweg om Keulen, de A 3 (Frankfort - Wuerz- burg - Neurenberg), de A 5 (Frank fort - Bazel) tussen Bruchsal en Rastatt en de A 8 (Karlsruhe - Ulm en München - Salzburg). De pieku ren liggen morgen in de namiddag en zaterdagmorgen. Bij de grens overgangen Pfronten/Reutte en Salzburg/autobahn kunnen wacht tijden ontstaan. Wat Frankrijk betreft wordt het komende weekeinde met name morgen in de namiddag en de avond en zaterdag de gehele dag in de omgeving van Parijs druk tot zeer druk verkeer verwacht. Politie en ANWB raden Nederlandse auto mobilisten aan om pas zaterdag in de namiddag door Frankrijk te rij den. Weer tweeling via reageerbuis TILBURG (ANP) - In het St. Eliza- bethziekenhuis in Tilburg is zon dag een reageerbuistweeling gebo ren. Het zijn twee meisjes, die in goede gezondheid verkeren. De ba by's kwamen zeven weken 'te vroeg' ter wereld met de keizersne de. Dat heeft directeur P. Heijnen van het St. Elizabethziekenhuis gisteren bekendgemaakt. Om re den van privacy wil hij de identi teit van de ouders niet bekendma ken. Het is voor de tweede keer dat in Nederland via de methode van bui- tenbaarmoederlijke bevruchting (IVF-methode) een tweeling ter wereld komt. tekosten, de pakketvergelijking en het overlegstelsel liggen voorstel len van de staatssecretaris op tafel. Het overleg over deze voorstellen is in volle gang. „Van een conflict is geen enkele sprake, van een im passe evenmin", aldus een woord voerder van Hoekzema. Secretaris J. Berghoef van de ACOM, de CNV-bond van militai ren, vindt de reactie van Hoekzema merkwaardig. „De staatssecretaris kan wel zeggen dat er geen conflict is, maar het dreigt wel. Hij gaat er kennelijk vanuit dat wij dolblij zijn met de 50 miljoen gulden die hij beschikbaar heeft om de arbeids voorwaarden bij te spijkeren, maar dat klopt natuurlijk niet." Berghoeft verwacht dat er van daag in het georganiseerd overleg harde noten zullen worden ge kraakt over de hoogte van het be drag en de manier waarop de staatssecretaris het wil uitgeven. Daarbij heeft hij volgens de ACOM tot dusverre nauwelijks naar de wensen van de militaire bonden geluisterd. „Op die manier kun je altijd zeggen dat er overleg is, maar het stelt niets voor", aldus Berg hoef. DEN HAAG (ANP) - Kroon prins Willem,-Alexander hoopt als lid van de Raad van State de komende tijd van allen "die in deze Rdad zijn benoemd op grond van lange ervaring in de maatschappijveel te kunnen le ren". De prins zei dit gisteren in Den Haag ter gelegenheid van zijn installatie tot lid van de Raad van State. Hij werd daar in aanwezigheid van prins Claus binnengeleid door koningin Bea trix tijdens een buitengewone vergadering. Prins hoopt in Raad van State veel te leren Artikel 74 van de Grondwet be paalt dat de vermoedelijke troon opvolger na het bereiken van de achttienjarige leeftijd van rechtswege zitting heeft in de Raad van State. Prins Willem- Alexander is op 27 april achttien jaar geworden. "Wanneer ik zal kunnen begin nen uw vergaderingen regelma tig te bezoekenhangt af van het verloop van mijn diensttijd en van mijn verdere studie. Ik kan u wel zeggen dat ik zeker van plan ben, evenals mijn moeder dat ve le jaren heeft gedaan, de verga deringen zo dikwijls mogelijk bij te wonen", zei de prins verder. Op defotov.r.n.l. Willem-Alexan der, koningin Beatrix en de vice- voorzitter van de Raad van Sta te, mr. W. Scholten. (foto gpd> AMSTERDAM (GPD) - Ruim twee maanden geleden is in de Amsterdamse wijk Bijlmermeer een 38-jarige man door de zedenpo litie gearresteerd op verdenking van de produktie van en handel in kinderpornografie. De man wordt ervan verdacht met zeker tien kin deren ontucht te hebben gepleegd. De aanhouding is des te schrijnen der, omdat minister-president Lubbers in een Amerikaans week blad onlangs nog verklaarde dat vraag en aanbod van de kinderpor nografie vooral een Amerikaanse zaak waren en Nederland daar niets mee van doen had. De arrestatie van de man uit de Bijlmer was het gevolg van een tip van de Utrechtse politie. Daar kwam men aan de weet dat er kin deren met snoep en dergelijke naar een adres in de Bijlmer werden ge lokt. In de woning van de verdach te trof men niet alleen films en een grote collectie pornografische fo to's van kinderen aan, maar ook professionele apparatuur om de films te kopiëren. Eind vorig jaar beschuldigde een Amerikaanse senator Nederland Dood Alphense bodybuilder blijft duister en Denemarken ervan verantwoor delijk te zijn voor het grootste deel van de in omloop zijnde kinderpor nografie. Die beschuldigingen wer den hier in Nederland van de hand gewezen. Er kwam een verscherpt toezicht op de handel in pornogra fie en inderdaad werd bij enkele winkeliers ook kinderporno in be slag genomen, maar een hard be wijs dat er ook daadwerkelijk kin derporno op redelijk grote schaal in Nederland werd gemaakt, kwam er tot nu toe niet. (Vane r verslaggevers) DEN HAAG (GPD) - Volgens het PvdA-kamerlid Aad Kosto zou het op langere termijn fataal zijn voor zijn partij als Marcel van Dam het leiderschap van de PvdA over neemt. Als partijleider zou hij het kader vernietigen. Kosto doet deze felle aanval op zijn partijgenoot in een interview met het weekblad Vrij Nederland van deze week. "In zijn hoedanigheid van pre mier zou hij medebewindslieden bruuskeren, van zich vervreem den. Hij is bot, plat. Van Dam is bezeten van maar één wil: minis ter-president worden. Dat moet tot elke prijs vermeden worden", zegt de PvdA-mediaspecialist Kosto. Fractieleider Den Uyl liet gister avond weten dat Kosto met zijn uitlatingen "over de schreef is ge gaan. Ik deel zijn opvattingen over Van Dam niet. Zijn opmerkingen passen niet binnen collegiale ver houdingen. Kosto had dit nooit mogen doen". Van Dam zegt in een reactie zich te schamen voor het feit dat Kosto deel uitmaakt van de PvdA-fractie. Kosto verklaart tegenover VN- verslaggever Ischa Meijer dat Van Dam geen partij kan leiden, een in geslagen meteoriet is met louter leegte om zich heen. Veder wijst hij erop dat Van Dam zich meer dan eens honds gedraagt tegen over mensen, geen sociaal gedrag vertoont en zich te buiten gaat aan overmatig alcoholgebruik. Kosto zegt zich te realiseren dat hij zich kwetsbaar heeft opgesteld door zijn harde uitspraken over' Van Dam. "Maar wie kaatst, moet de bal verwachten" zei hij gister avond, daarbij verwijzend naar de recente aankondiging van Van Dam dat hij bereid is bij de komen de verkiezingen te fungeren als lijsttrekker van de PvdA wanneer Den Uyl zich niet beschikbaar stelt. Marcel van Dam kan volgens Kosto "niet bogen op veel rugge steun van de fractie, noch in het partijbestuur - wel daarbuiten: Duisenberg, Mulisch, Van Mierlo Deze lieden verschaffen hem een zeker klimaat, en ik denk dat van Dam zal dromen van een kabi net waarin Mulisch op WVC komt te zitten Van Dam vertrouwt op de achterban in het land". Het overmatig drankgebruik van Van Dam wordt door zijn partijge noot als "een risicofactor" gezien. "Hij is een stevige drinker Al lerminst de leider van een volk. Slechts blijft: zijn virtuoos bespe len van volkssentimenten". Tot slot vertrouwt Kosto Ischa Meijer toe de hevige behoefte te voelen om zelf te gaan besturen, via een ministerschap of staatsse cretariaat. Het liefst op justitie. "Mocht dat niet gebeuren, dan zal ik dat zeker opvatten als een sig naal om maar eens op te krassen". ALPHEN AAN DEN RIJN - Het gerechtelijk laboratorium in Rijs wijk heeft niet kunnen vaststellen dat een 21-jarige Alphense body builder aan overmatig gebruik van anabole steroïden is overleden. De man werd op 14 april tijdens de training bij een sportschool in de Hooftstraat in Alphen onwel. Enkele uren later overleed hij in het Rijnoordziekenhuis. De arts wilde geen verklaring afgeven, dat de jongeman een natuurlijke dood was gestorven. De politie, die anabole steroïden (een spierversterkend middel) zo wel in de woning als in de auto van de bodybuilder had gevonden, schakelde daarop het gerechtelijk laboratorium in. Fietsendiefstal per jaar voor 180 miljoen DEN HAAG (ANP) - Per jaar veranderen er in ons land onge veer 900.000 fietsen van eige naar als gevolg van evenzovele gevallen van diefstal. De totale waarde van deze vorm van klei ne criminaliteit wordt geschat op een bedrag van ruim 180 miljoen gulden. Dit blijkt uit een onderzoek naar fietsendief stallen. De meeste fietsen worden ge stolen bij de woning, bij sta tions en bushaltes, winkelcen tra, scholen, café's en nabij sportterreinen en zwembaden. De woning is een 'diefstalge- voelige plaats'. De fietsdiefstal kent ook een eigen seizoen, te weten de periode van mei tot september. In het gisteren ver schenen verslag van het onder zoek wordt dit verschijnsel lo gisch genoemd, „want in deze maanden wordt ook het meeste gefietst". In het rapport, door de minis ters Korthals Altes (justitie), Smit-Kroes (verkeer) en Riet kerk (binnenlandse zaken) aan geboden aan de Tweede Ka mer, wordt aangedrongen op het 'merken' van de fiets met postcode en huisnummer en op een beter stallingsbeleid. Ook wordt gepleit voor gerichte sur veillance en voor bestrijding van heling. AMSTERDAM (ANP) - „De vre desbeweging staat op een kruis punt van haar eigen historie: voort bestaan of niet. Hoe krijgen we grip op nieuwe politieke ontwikke lingen, op de oostwest-politiek, de noordzuid-politiek, de kernproe ven in de Stille Oceaan, interven ties en schending van de mensen rechten Daar zal de vierde con ventie over kernontwapening in Europa een antwoord voor moeten zoeken." Dit zei secretaris Mient- Jan Faber van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) gisteravond tijdens de opening van deze END- conventie van Westeuropese vre desbewegingen. De conventie wordt tot en met 6 juli in de Vrije Universiteit in Am sterdam gehouden. Ongeveer dui zend mensen uit ongeveer veertig landen (voornamelijk vertegen woordigers van vredesbewegingen daar) nemen deel aan de conventie over vredesvraagstukken en vre- desacties. Afwezig zijn bijna alle officiële en niet officiële vredesor ganisaties uit landen van het War schaupact. Wel kwam een Roe meense delegatie naar de conven tie. Ook de officiële vredesraad van de Sowj et-Unie liet het afweten, omdat onafhankelijke vredesgroe pen uit Oost-Europa voor de bij eenkomst waren uitgenodigd. Vo rig jaar, tijdens de derde conventie bijeenkomst in Italië, waren die niet-officiële vredesraden wel aan wezig, maar als gast. Dit jaar kwa men ze niet, omdat ze van de auto riteiten in hun land geen visa kre gen om naar Nederland te vertrek ken. CDA Ondanks de afwezigheid van de Oosteuropese landen zei Faber dat er toch een belangrijke stap is ge daan in het wederzijdse begrip tus sen de Oost- en Westeuropese vre desbewegingen. „Wij hebben el kaar gevonden en strijden voor taan samen. Dit is een van de meest fundamentele en bemoedi gende resultaten van de vredesbe weging," aldus de IKV-secretaris. Wel zijn van diverse groeperingen uit Oost-Europa (onaer meer het Poolse vakverbond Solidariteit en de Tsjechoslowaakse beweging voor de mensenrechten Charta '77) schriftelijk materiaal en videofilms beschikbaar. Ook nemen enkele tientallen Oosteuropeanen die in het westen wonen deel aan de con ventie, op persoonlijke titel, en is er ook een grote delegatie uit Chi- Grote afwezige op de conventie is het CDA. Deze politieke partij was wel voor de conventie uitgeno digd, maar weigerde op het laatste moment naar de VU te komen. Dit omdat volgens Faber de partij niet langer een dissidente rol wil spelen in de NAVO. „Alle sceptisisme je gens de besprekingen in Genève is weg. Wanneer op 1 november dit jaar de Sowjet-Unie meer dan 378 SS20-raketten heeft, zal Nederland de kruisraketten plaatsen. Zo houdt Nederland zich bezig met veiligheid", aldus een boze Mient- Jan Faber over de houding van het CDA. Volgens Wim van der Zee, secre taris van de Wereldraad van Ker ken in Nederland, kan de bewape ningsescalatie worden stopgezet, wanneer Nederland in november 'nee' zegt tegen de plaatsing van kruisraketten. Een vertegenwoor digster van de Spaanse vredesbe weging sprak gisteravond over het plan van Spanje uit de NAVO te treden. Volgens haar moet dit luk ken. De laatste opiniepeilingen in Spanje over het referendum dat hierover binnenkort wordt gehou den, laten een meerderheid van 54 procent zien die voor uittreding zou zijn. Schokkend verhaal Een schokkend verhaal vertelde mevrouw Darlene Keju, een in woonster van de Marshalleilanden in de Stille Zuidzee. In die buurt werden in 1954 en ook later door Amerika tientallen kernproeven gedaan. „Nu nog ondervindt de be volking van de eilanden daarvan de gevolgen: tumoren, kanker, miskramen en de geboorten van misvormde kinderen", aldus me vrouw Keju. Een epidemologisch onderzoek door de Verenigde Sta ten werd volgens de vrouw nooit ingesteld. De END-conventie is volgens Mient-Jan Faber een van de be langrijkste verworvenheden van de brede vredesbeweging. De Am sterdamse conventie is georgani seerd door het internationale liai son-comité van de END-conventie. Dit comité is samengesteld uit meer dan vijftig politieke partijen en vredesorganisaties. De conven tie staat in het teken van de voort durende strijd tegen de plaatsing van kruisraketten in Nederland en tegen de verdere plaatsing in Enge land, West-Duitsland, Italië, België en Oost-Europa. ROTTERDAM (GPD) - Afgegra ven gifgrond uit Rotterdam blijkt te zijn gebruikt voor de aanleg van speelplaatsen en plantsoenen in Alblasserdam. De verontreinigde grond lag op de plek waar de oude schouwburg plaatsmaakt voor een nieuwe. Voor de bouw hiervan is een deel van het Schouwburgplein in de Maasstad afgegraven. De grond is verspreid in de directe omgeving en gebruikt voor opho gingen. De gemeente Alblasser dam heeft 700 kubieke meter grond uit de Rotterdamse bouw put gebruikt. Hoewel de herkomst van de loodgrond voor de gemeente een raadsel is zijn amateurarcheologen die de afgelopen weken in de bouwput op zoek zijn geweest naar scherven, op tientallen loodwit- potjes gestoten. Dat duidt op de aanwezigheid in het verleden van een loodwitfabriek, die produkten maakte voor de verfindustrie. bestaat er volgens de zegsman geen direct gevaar voor de volksge zondheid. Loodvergiftiging kan klachten als hoofdpijn, misselijk heid, duizeligheid en buikpijn ver oorzaken. In opdracht van de gemeente Rotterdam zal de Dienst Centraal Milieubeheer nagaan op welke plekken de loodgrond precies is te recht gekomen en welke maatrege len er moeten worden genomen. KWIJTSCHELDING (ANP) - Men sen die beneden een bepaalde in komensgrens komen kunnen in Dordrecht en omgeving in het ver volg kwijtschelding vragen van hun zuiveringsheffing. Hiervoor wordt dezelfde grens gehanteerd die de gemeente gebruikt bij de kwijtschelding van de onroerend- goedbelasting. Dit heeft ir. H.H. Tonkes, voorzitter van het Zuive- Volgens een gemeentewoord- ringsschap Hollandse Eilanden voerder was het wel bekend dat de Waarden, gisteren bevestigd. Het Kosto: risicofactor grond verontreinigd was maar niet deze ernstige mate. Overigens kwijt te schelden bedrag wordt ge schat op in totaal 750.000 gulden. ADVERTENTIE DOUANE Waar en wanneer u maar wilt. GWK is zeven dagen in de week open voor uw vakantie. Van maandag t/m zaterdag minstens van 08.00 tot 20.00 uur. En op zondag van 10.00 tot 16.00 uur. Maar vaak is GWK zelfs nog een stuk langer voor u open. Zeker in de grote steden en aan de grote grensovergangen. Er zijn GWK-kantoren op 29 N.S.-stations door het hele land en bij elke grensovergang van enige betekenis. Dus u hoeft voor het geld en de papieren voor uw vakantie nooit een omweg te maken. Lang wachten is er ook niet bij: de GWK-mensen helpen u snel weer op weg. Voor de precieze adressen en openingstij- A fTW den kunt u bellen: GWK-hoofdkantoor, tel. 020-221324. f UUlf Zeven dagen in de week open voor uw vakantie. De Grenswisselkantoren NV N.S.-station Leiden, tel. 021 -144558. Geopend: ma. t/m za. 08.00-20.00 uur, zo. 10.00-16.00 uur. Ook op de N.S.-stations van Den Haag C.S. en H.S., Rotterdam, Amsterdam C.S. en Amstel, Haarlem en Schiphol- Centrum.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5