Stichting ziet kans voor behoud ijshal actief in vrije tijd Toch akkoord bereikt bij Fasson Hotel Holiday Inn vernieuwt kamers Wij hoeven geen winst te maken IEDEREEN SPREEKT EROVER Werkweek van 36 uur in 1987; instelling van vijfploegendienst Leidse vrouwen wijzer DONDERDAG 4 JULI 1985 LEIDEN LEIDEN - De stichting Schaatscentrum Leiden hoopt op korte termijn duidelijkheid te krijgen of zij de ijsbaan aan de Vondellaan in beheer mag nemen. Huub Zaalberg, voorzit ter van de stichting, rekent erop dat de Westland-Utrecht Hypotheekbank (WUH) binnen nu en augustus uitsluitsel geeft hierover. De stichting heeft inmiddels enke le gesprekken achter de rug met de WUH, de eigenaar van de ijsbaan. Zaalberg heeft uit die gesprekken de indruk gekregen dat de hypo theekbank vooralsnog positief staat tegenover haar initiatief, hij schat dat de stichting een kans heeft van 80 procent om het beheer in handen te krijgen. Volgens Zaal berg zijn er op dit moment geen an dere, serieuze kandidaten voor de hal. De organisatie wil de ijshal overigens op langere termijn over nemen van de WUH. door Wim Wegman De stichting Schaatscentrum Leiden wierp zich enige tijd gele den op als mogelijke exploitant voor de ijshal nadat de Exploitatie maatschappij Ijsbanen (EMY) had laten weten de baan niet langer meer te kunnen beheren. De EMY verklaarde in financiële moeilijk heden te zijn gekomen omdat zij niet de mogelijkheid had in de Leidse hal en in soortgelijke ijshal len in Enschede, Rotterdam en Dordrecht commerciële zomeracti- viteiten te houden. Volgens de EMY is de hal 's win ters rendabel. De winsten worden echter teniet gedaan door het ont breken van inkomsten gedurende de zomer. De problemen van de EMY werden nog versterkt door de strenge winter begin dit jaar. Door het vele natuurijs waren de bezoe kersaantallen fors teruggelopen. Voordeel De stichting nu meent dat er wel degelijk mogelijkheden zijn om de hal rendabel te beheren. De vele ijsliefhebbers die in verenigings verband van de ijsbaan gebruik maken vormen volgens Zaalberg een voldoende grote basis. "We we ten dat dat niet makkelijk zal zijn en dat we niet hoeven te rekenen op grote winsten. Dat is een les die we hebben geleerd uit het verle den. Maar het maken van winst is ook niet onze opzet. Het belang rijkste is dat het voortbestaan van de hal wordt verzekerd". De voorzitter van de stichting Schaatscentrum Leiden legt uit dat 'zijn' organisatie een groot voordeel heeft ten opzichte van de EMY. "Ten eerste willen wij maar één baan exploiteren en niet vier tegelijk, zoals de EMY. Daardoor wordt het beheer minder complex. Bovendien worden de beheerskos ten lager omdat het bestuur van de ijsbaan uit vrijwilligers zal bestaan en niet uit betaalde krachten. De EMY was hiervoor 85.000 gulden kwijt en wij maar 5000. Wij hoeven geen apart kantoorgebouw te heb ben om de baan te exploiteren". In de begroting die de stichting heeft gemaakt, wordt er vanuit ge gaan dat de ijshal 'quitte' kan spe len zonder dat er gedurende de zo mer commerciële activiteiten wor den gehouden. "Met grote inzet van vrijwilligers moet dat lukken". Toch wil de stichting praten met de gemeente Leiden om duidelijk heid te krijgen welke activiteiten er gedurende de zomer wel en wel ke activiteiten er niet kunnen wor den gehouden. Ook wil zij met de gemeente Leiden praten over een eventuele verlaging van de erf pachtsom. Daarnaast wil de stich ting het Energiebedrijf Rijnland Plan voor joggingbaan LEIDEN - In het Leidse hotel Ho liday Inn is de renovatie van zestig kamers afgerond. Nog honderd van de in totaal tweehonderd ka mers zullen in twee fasen van vijf tig stuks een dergelijke opknap beurt ondergaan. Het renovatie project zal in 1987 zijn afgerond. Totale kosten: ruim twee miljoen. De eerste zestig kamers zijn aange past aan het concept dat Holiday Inn Amerika hanteert: twee queen- size bedden (140 x 200 cm) en een aparte zithoek. Verder veel Ameri kaans eiken in de inrichting, kleu rentelevisie, haarföhn en minibar. Het afgelopen jaar was er in het ho tel een modelkamer ingericht. Met de op- en aanmerkingen die de gas ten daarover hadden, is bij de reno vatie rekening gehouden. Ook zijn er tien 'Club Europe' kamers inge- Anjerloterij brengt bijna 20.000 op LEIDEN - De loterij die het Leid se Anjerkomitee in het kader van de Anjeractie vorige maand heeft georganiseerd, heeft 19.095 opge bracht. Er is een evengroot aantal loten verkocht. Aan de verkoop werd door 37 verenigingen op het gebied van de amateuristische kusntbeoefening deelgenomen. Het Anjerfonds steunt met het in gezamelde geld het verenigingsle ven. Er zijn in totaal 25 prijzen geval len, die door diverse bedrijven gra tis of tegen gereduceerde prijs ter beschikking zijn gesteld. De trek- kingslijst ligt ter inzage bij de Stichting Welzijn, Breestraat 117. Telefonische informatie over het afhalen van de prijzen wordt ver strekt door de dames Vos of Hen- driksen. tel. 254892. richt, met extra faciliteiten als een broekenpers en een badjas. Ten slotte beschikt het hotel nu ook over een suite: een luxe zitkamer en aparte slaapkamer, met een hifi- installatie, een safe en een bar. Nadat dit jaar ook de vernieuwing van de bowlingbanen werd vol tooid en het grastapijt van de tropi sche tuin werd vernieuwd, heeft Holliday Inn nog meer plannen op stapel staan. Directeur Worms meldt het voornemen om rond het complex een joggingbaan aan te leggen, zodat de sportfaciliteiten (tennis, squash, bowling, zwem men) opnieuw kunnen worden uit gebreid. Oprit Bovendien krijgt het hotel een an dere oprit. Lag het complex de eer ste jaren nog min of meer geïso leerd en werd er een toegang voor alleen auto's gemaakt aan de Ples- manlaan, door het volbouwen met woningen, sportcomplexen en kantoren van de directe omgeving is Holiday Inn daadwerkelijk tot de bebouwde kom van Leiden gaan behoren. De verplaatsing van de oprit vloeit voort uit een oude afspraak met de gemeente. De en tree aan de Plesmanlaan zou er al leen tijdelijk mogen liggen. Een tij delijkheid die inmiddels zeventien jaar heeft geduurd. De nieuwe toe gang komt te liggen aan de Haagse Schouwweg, aansluitend op het kruispunt met de Dr. Lelyaan, naast het iijmiddels aangelegde fietspad naar Holiday Inn. In de zelfde hoek wordt de parkeergele genheid uitgebreid. Er komt een terrein voor maximaal driehon derd auto's, gedeeltelijk op het grondgebied van Holiday Inn en gedeeltelijk op openbaar terrein, zodat ook bezoekers van bijvoor beeld het nabijgelegen kantoor complex van Aramco het kunnen gebruiken. De huidige oprit aan de Plesmanlaan verdwijnt. Worms verwacht dit plan al op korte ter mijn te kunnen uitvoeren. het zonde mogelijk directeur v de Koudekerker Huub Zaalberg (rechts): "We vinden van hem staat voormalig bedrijfsleider Tigelaar, die beheer overneemt. (foto Holvast) vragen of dat bereid is een lagere energieprijs te berekenen voor de ijshal. Menken De stichting Schaatscentrum is in 1982 opgericht nadat Ton Men ken, de toenmalige eigenaar van de baan, in grote financiële moeilijk heden was gekomen. Menken wil de de baan verkopen aan de ge meente Leiden. De gemeente had destijds belangstelling voor de hal, maar dan niet om hem te exploite ren als ijsbaan maar als sporthal. De vele ijsliefhebbers en ijsclubs uit Leiden en de Rijn-, duin- en bollenstreek waren niet zo erg ge lukkig met dit plan. Zij sloten de handen ineen en riepen de stich ting Schaatscentrum in het leven die voor het voortbestaan van de Menkenhal moest ijveren. De stichting deed al in 1982 het voor stel om te huren of te kopen. De gemeente werd toen echter ge vraagd de rente en aflossing van de hal te garanderen. Leiden had daar geen trek in, zodat het voorstel van de stichting al snel van tafel ver dween. Uiteindelijk werd de EMY door de Westland-Utrecht Hypotheek bank gevraagd het beheer van de Ton Menkenhallen in Leiden, En schede, Rotterdam en Dordrecht op zich te nemen. De exploitatie maatschappij ging op dit verzoek in. Ze begon echter al snel te hame ren op de noodzaak van commer ciële zomeractiviteiten in de ver schillende hallen. De gemeente Leiden voelde er echter weinig voor dit toe te staan, bang als zij is dat andere accommodaties, zoals de Groenoordhallen en de Pieters- Zomer De stichting Schaatscentrum zal, als zij het beheer van de baan kan overnemen uiteraard, er alles aan doen de ijshal zo aantrekkelijk mo gelijk te maken voor het publiek. Doordat in het bestuur van de stichting vertegenwoordigers 'zit ten van ijsclubs, weet de organisa tie wat er leeft onder ijsliefhebbers en kan zij daar direct op inspelen. Gedurende de zomer wil de stichting de hal openstellen voor sportieve en recreatieve activitei ten. Zaalberg verwacht niet dat daarmee winst kan worden ge maakt. "Maar we vinden het zonde als de hal 's zomers niet wordt be nut". De stichting wil het organise ren van deze activiteiten 'uitbeste den'. Inbrekers verraden zich door schoten LEIDEN Een op professionele wijze uitgevoerde inbraak in een lederwarenzaak aan de Hoge- woerd, kreeg gisterochtend een minder vakkundig vervolg. Vier jeugdige Leidenaars had den zich in de nacht van dinsdag op woensdag toegang tot de winkel verschaft door een ruitje van de winkeldeur in te slaan en de spijlen te forceren. Ontvreemd werden zes luchtdrukpistolen. Drie alarmpi- stoelen en wat kleingoed. Alles bij elkaar ter waarde van ruim dui zend gulden. Gisterochtend om half negen lie pen drie van de vier inbrekers met hun buit te schieten op de Haar lemmerstraat. De politie hield de twee 16-jarige en een 17-jarige Lei- denaar daarop aan. Vanochtend werd de vierde verdachte, een eveneens 17-jarige Leidenaar van zijn bed gelicht. Politie vindt acht gestolen vlaggen terug LEIDEN - Vijf vlaggen werden drie weken geleden bij even zoveel Leidse bedrijven gestolen. Daar van werd aangifte bij de politie ge daan. Toen twee 17-jarige Leidse jongens in de nacht van dinsdag op woensdag werden aangehouden wegens poging tot diefstal van een auto, ging de politie eens bij hen thuis kijken. Daar werden de vlag gen aangetroffen. Ook vond de po litie er drie vlaggen die in mei op de Lage Rijndijk waren ont vreemd. ADVERTENTIE KIPCOCKTAIL MONICA stuk/es kuikenfilet, mandarijntjes, ananas en verse tuinkruiden overgot met een fijne cocktailsaus. HELDERE GROENTESOEP geurige bouillon met verse groenten vleesballetjes. BIEFSTUK STROGANOFF e kogelbiefstuk met een fijne loffsaus waarin room, chami en een vleugje knoflook. IJS met VRUCHTEN en SLAGROOM grote coupe v DIRCH DIRCKZ BOSRAND DIRCKSHOF TRESLONG HET HOGE DUIN HET RECHTHUIS DE MEERBERG Kinderkoor Het kinderkoor De Regenboog- jes geeft vanavond, ter afsluiting van dit seizoen, een slotoptreden in het gebouw De Regenboog aan de Watermolen. Aanvang acht New wave In café Napoleon aan de Steen straat treedt vanavond de new- wave groep European Syndrum op. De band begint rond tien uur. Duivensport P.V. De Rijnklievers hield een wedvlucht. Uitslag: 1 A. de Vries; 2 J. Kok; 3, 4,9 J. v.d. Wal; 5 Kos ter/Akerboom; 6 P. Veelenturf; 7 J. van Ley den; 8 P. Juffermans; 10 J. Zevenhoven. De uitslag van de wedstrijd- vlucht georganiseerd door de postduivenvereniging 'De Vrien denclub' is: 1 en 3: W. Siera jr.; 2 en 8: J. Beekman; 4: C.P. Gijs man; 5: combinatie Bodyn-Vin- kestein; 6: F. Ladan; 7: I. Doornik; 9: H. Gijsman; 10: F.H. Dongelmans. De postduivenvereniging Lei derdorp: 1, 4 en 9: combinatie Reijka; 2 en 6: J. van Alphen; 3: P. Sloos; 5 en 7: Th. Habrakan; 8: H. Flippo; 10: F. van Heusden. De postduivenvereniging Het Oosten: 1: B. van Putten; 2, 5 en 7: R. v.d. Nieuwendijk; 3, 6 en 9: G. Hendrikse; 4: T. van As Zn; 8: P. van Duyl; 10: J. Smit. De postduivenvereniging De Blauwkras: 1 en 6: P. Landens- bergen; 2, 4 en 8: R. Verhoogt; 3 en 7: W. v.d. Wetering; 5: H. Koome; 9: B. Diersman; 10: com binatie v.d. Blom; Alle genoemde vluchten begon nen in Chateauroux. Muziek (1) The Celebrated Ratliffe Stout Band treedt vrijdagavond op in Brasserie le Bambou (voorheen Aniba), Herenstraat 1. De band bestaat uit het duo Tom Hall en Jaye Woodfield, dat eigen en ei gentijdse nummers speelt met een traditionele inslag. Het tweetal heeft inmiddels vier elpees uitge bracht. Hall speelt gitaar, fluit en banjo en zingf; Woodfield be speelt de accordeon, de mandola en het Glockenspiel. Het optreden begint om negen uur. Muziek (2) De vrouwenmuziekgroep Ata lanta treedt vrijdagavond bij de Lesbiese Vrouwen Leiden (Caeci- liastraat 18). Aanvang is 22.00 Handig bekeken Voor de tentoontstelling 'Han dig Bekeken' kunnen tot en met zaterdag nog werkstukken wor den ingeleverd. Die tentoonstel ling wordt tijdens de Lakènfees- ten (15 tot en met 27 juli) in de Hooglandse Kerk gehouden. Het inleveren van de diverse creatie ve werkstukken kan van 11 uur tot half vier bij de Hooglandse Kerk. Een van de zestig vernieuwde kamers in Holiday Inn. De hoteldirecteur zegt dat Holiday Inn het afgelopen jaar met een be zettingsgraad van 75 procent heeft gedraaid. De angst voor uitbrei ding van de hotelaccommodatie el ders in Leiden (er zijn plannen voor het Schuttersveld en voor het terrein naast zwembad De Vliet), waarvan Holiday Inn in het verle den wel eens blijk gaf, is wat hem betreft verdwenen. "We durven de concurrentie wel aan". Nieuw Minerva De directie van het hotel-restau rant Nieuw Minerva, aan de Boom- markt in Leiden, heeft daarente gen wel officieel bezwaar gemaakt (in een brief aan de gemeenteraad) tegen de bouw van een hotel met veertig kamers aan de Voorscho- terwèg, nabij het zwembad De Vliet. De bedoeling van de initiatiefne mer, het Leiderdorpse bedrijf Ver- heij Multiproject bv, is aan de Voorschoterweg een hotel te reali seren met goedkope overnach tingsmogelijkheden. Het bedrijf kan rekenen op de medewerking van de gemeente Leiden. Deze week ging de Leidse gemeenteraad namelijk unaniem akkoord met een wijziging van het bestem mingsplan Zuid-West, die noodza kelijk is om de bouw van het hotel mogelijk te maken. De directie van Nieuw Minerva werpt tegen dat zij "twee jaar gele den hun schouders gezet hebben onder het project Nieuw Minerva om het karaktervolle stadshotel annex restaurant voor de Leidse binnenstad te behouden". Men wijst er op dat een deel van het ho tel thans wordt verbouwd, waar door het bedrijf een groot aantal kamers krijgt, met een laag tarief, die aan de huidige eisen voldoen. De verwezenlijking van een goed koop hotel nabij de Vliet zal vol gens de directie van Nieuw Miner- (fotop.r.( va een regelrechte concurrentie ge ven voor haar bedrijf en hét be staande bedrijfsrisico, zeker gezien de jongste investeringen, vergro ten. De directie zegt geen bezwaar te hebben tegen een hotel met het ka rakter van een jeugdhotel, in de prijsklasse onder de 25 gulden, maar dat ze met alle ten dienste staande middelen stelling zal ne men tegen het huidige bouwplan. LEIDEN - 'Leidse vrouwen wijzer'. Onder deze voor tweëerlei uitleg vatbare titel is deze week een boek je verschenen, waarin een inventa risatie van activiteiten voor en door vrouwen in' Leiden staat. Bo vendien bevat het informatie over negentig organisaties en groepen die onder meer op het gebied van hulpverlening aan vrouwen, vrou wenwerk en onderwijs en vorming aan vrouwen actief zijn. Een willekeurige greep uit het 'aanbod' toont aan dat er bijvoor beeld een ICA-Vrouwenoverleg is in Leiden. ICA staat voor Instituut voor Culturele Antropologie en dit overleg heeft als doel het onder wijs en onderzoek met betrekking tot vrouwen in de Derde Wereld op dit instituut te ondersteunen. Dichter bij huis is de Leidse Vrou wenraad aan de Caeciliastraat te vinden. Doelstelling van deze stichting is de bewustwording van de volledige medeverantwoorde lijkheid van de vrouw te bevorde- Ook club- en buurthuizen zijn in de wijzer, met een opsomming van hun vrouw-gerichte activiteiten opgenomen, evenals vrouwenbon den, Stimezo-kliniek en meisjeste lefoon. Van elke instelling staan doelstelling en -groep, adres, acti- vitèiten, voorwaarden van deelna me en dergelijke vermeld. De Leidse Vrouwenwijzer is sa mengesteld door twee medewerk sters van de Stichting Welzijn Lei den op verzoek van het Stedelijk Vrouwen Overleg. De kosten van de wijzer bedragen vijf gulden. Voor die prijs is hij af te halen bij de Stichting Welzijn, Breestraat 117. Hek van zeven meter gesloopt LEIDEN - Een onlangs aangebracht hekwerk van zeven meter, bestaan de uit beton en hout, is maandagavond bij een universiteitspand op de hoek van de Johan de Wittstraat en de Rijnsburgerweg finaal gesloopt. De slopers zijn daarmee van een uur of zeven tot half een 's nachts bezig geweest. Volgens de politie hebben buurtbewoners de 'werkzaamheden' wel gezien, maar durfden zij, uit angst voor represailles, de politie niet te waarschuwen. LEIDEN/HAZERSWOUDE - De directie van het plakmiddelenbe- drijf Fasson - met vestigingen in Leiden en Hazerswoude - en de Industriebond FNV hebben giste ren een principe-akkoord gesloten over een nieuwe cao. Deze nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst behelst onder meer de invoering van een 36-urige werkweek voor de dagdienst en de twee- en drieploe gendienst en het instellen van een vijfploegendienst. Beide moeten begin 1987 gestalte krijgen. De nieuwe cao loopt tot 1 maart 1987. Jos Duynhoven, districtsbe stuurder van de FNV, noemt het bereikte principe-akkoord belang rijk omdat Fasson nu een van de eerste bedrijven is in deze regio waarbij tot de invoering van een! 36-urige werkweek wordt overge-; gaan. Hij brengt in herinnering dat bij veel - landelijke - bedrijven tot dusver slechts afspraken zijn gemaakt over een studie naar de invoering van een 36-urige werk week. Duynhoven hoopt dat het bereikte cao-akkoord bij Fasson een voorbeeld wordt voor andere bedrijven en bedrijfstakken. De vakbondsman stelt ook dat de arbeidstijdverkorting een be langrijk aantal nieuwe arbeids plaatsen oplevert, vooral ook om dat Fasson een snel groeiend be drijf is. Bij de vestigingen van deze onderneming in Leiden en Hazers woude werken nu ongeveer 550 mensen. Het akkoord moet nog worden voorgelegd aan de leden van de In dustriebond. Duynhoven zegt dat dit pas na de vakanties gebeurt. Hij verwacht overigens dat de leden zullen instemmen met het resul taat. De onderhandelingen tussen de directie van Fasson en de Indus triebond kenden een moeizaam Verloop. De bond en de leiding van het bedrijf konden het aanvanke lijk niet eens worden over onder meer de invoering op korte termijn van een 36-urige werkweek en het instellen van een vijfde ploeg. Toen de onderhandelingen enkele weken geleden leken stuk te lopen, dreigde de bond de directie voor de rechter te slepen wegens het niet nakomen van eerder gemaakte afspraken. Bovendien dreigde hij met acties. Uiteiildelijk hebben beide partijen water bij de wijn ge daan. Al in 1982 sloten de bond en de directie van Fasson een overeen komst af over. het invoeren van een 36-urige werkweek. Deze arbeids tijdverkorting zou begin volgend jaar moeten ingaan. De directie wilde echter van die afspraak af. Zij was bij de invoering van een 38- urige werkweek vorig jaar name lijk met zoveel problemen gecon fronteerd dat zij eerst de gevolgen wilde onderzoeken van een ver dere verkorting van de werkweek. De Industriebond wilde de in voering van een 36-urige werk week wel iets opschuiven, maar dan moest de directie harde garan ties geven dat de kortere werk week inderdaad zou doorgaan. Bo vendien verlangde de bond dat Fasson op andere punten meer te gemoet zou komen aan de eisen van de vakbeweging. In het nu be reikte principe-akkoord is over eengekomen dat de 36-urige werk week per 1 februari 1987 wordt in gevoerd, dus vlak voor het aflopen van deze nieuwe cao. Feestdagen Een ander belangrijk knelpunt was het instellen van een vijfde ploeg bij de ploegendienst. De di rectie wilde hiertoe wel overgaan, maar eiste wel dat de werknemers op feestdagen zouden doorwerken, iets dat nu nog niet het geval is. Po- vendien moesten zij een deel van hun zogenoemde ploegentoeslag inleveren. Met name de eis om op feestda gen door te werken, schoot bij de leden van de Industriebond in het verkeerde keelgat. In het nu be reikte akkoord is bepaald dat het bedrijf tijdens de kerstdagen en de jaarwisseling wordt gesloten. Op de overige feestdagen wordt wel doorgewerkt, zij het dat het werk dan zo eerlijk mogelijk wordt ver deeld onder de verschillende werk nemers. De werknemers krijgen bovendien een goede financiële compensatie voor het werken op feestdagen. De vijf-ploegendienst wordt op 1 januari 1987 ingevoerd. Daarvoor moeten de werknemers enkele procenten inleveren van hun ploe gentoeslag. Om dit ongemak te verzachten, krijgen zij een eenma lige compensatie. In een nieuwe cao, die in moet gaan na 1 maart 1987, zal op het inleveren van de ploegentoeslag worden teruggeko- Jos Düynhoven vindt overigens dat het percentage ploegentoeslag dat de werknemers moeten inleve ren - drie procent - redelijk is ge zien de arbeidstijdverkorting die zij krijgen. Die is acht procent. "Vijf procent van de arbeidstijd verkorting wordt zodoende be taald door de onderneming zelf', aldus Duynhoven. De beide partijen zijn het ook eens geworden over onder meer het volledig handhaven van het ziekengeld en de invoering van een jeugdwerkplan. De dirèctie van Fasson was vanmorgen niet be reikbaar voor commentaar.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3