Club wil sporthal bouwen 'Is Christina écht niet bevoordeeld?' Subsidies Leiderdorp Verpakt' in regeltjes Gemeente Voorschoten neemt plan \eer serieus'' Kosten van sportzalen omhoog in Leiderdorp Alarm- voorziening Warmondse ouderen op komst Zoeterwoude kan snoepen 'Valkenburgs gezinnetje' uit elkaar Horeca-gigant ziet af van bouw motelappartementen Voorschoten PAGINA 2 liWHHMHi DONDERDAG 4 JULI 1985 Laat jeugd blijven crossen LEIDERDORP - Kan het door fietscrossclub 'De Rakkers' verla ten crossterrein in de Bloemerd niet gewoon gehandhaafd blijven, in plaats van te worden geëgali seerd? Dat vroeg CDA-raadslid Van der Kwaak zich gisteravond af bij het vernemen van de kosten van het weer gelijkmaken: 3500 gulden. Of het terrein daadwerkelijk wordt ontruimd? Burgemeester Bruggeman kon het de leden van de commissie sport en welzijn gis teravond nog niet vertellen. "We zoeken naar een zinvolle invulling voor het terrein", heette het. D'66- raadslid Stam protes teerde. "Ik heb er moeite mee om het terrein te laten zoals het is, om dat het heel snel een bromfiets- crossterreintje wordt. Dat geeft een ontzettende hoeveelheid over last. Bovendien: als-er ongelukken gebeuren: wie is er dan aansprake lijk?" LEIDERDORP - Binnen nu twee maanden moet Leiderdorp een subsidie-verordening hebben. Een boekwerkje, waarin precies staat beschreven welke vereniging wel, en welke niet in aanmerking komt voor gemeentelijke steun. En zo ja: in welke orde van grootte. Dat deelde burgemeester Brug geman gisteravond mee tijdens een commissievergadering sport en welzijn. De burgemeester, die de vakantievierende wethouder Gehner verving als voorzitter, ver klaarde ook namens de portefeuil lehouder zelf te spreken. Aanleiding tot de belofte om de door de politiek langgekoesterde wens in vervulling te laten gaan: het gegeven dat Leiderdorp weer een sportvereniging rijker is. 'De Scorpions', een honkbalvereniging die tijdelijk een veld in de Bloe merd heeft gehuurd. Het Leider- dorpse gemeentebestuur heeft 'De Scorpions' onlangs pijlsnel een brief gestuurd met toestemming voor huur én met de mededeling dat de vereniging niet op gemeen telijke steun hoeft te rekenen. Moet dat nou zo, vroeg CDA- raa»*«lid Van der Kwaak zich gis teravond af. "Het staat zo cru om zoiets bij voorbaat uit te sluiten". Waarop de burgemeester verklaar de de zaak "te willen meenemen" in de subsidie-verordening, die er nu echt moet komen. Op "geruchten" als zouden de Scorpions voor 35.000 aan hekken hebben neergezet (CDA-raadslid Van Jaarsveld had 'iets' gehoord) kon Bruggeman niet ingaan. Wel weet hij dat het om een op Leiden geörienteerde vereniging gaat, die in de stad zelf geen ruimte kon vin den en nu (tijdelijk) in Leiderdorp is ondergebracht. VOORSCHOTEN - De Voorschotense voetbalclub Rand stad Sport bestudeert momenteel de mogelijkheden van een eigen hal met een oppervlak 24 bij 45 meter, aan de achterzijde van het complex. De accommodatie zou ook door andere verenigingen kunnen worden gebruikt. LEIDERDORP - Voor het ge bruik van gemeentelijke zalen moeten de (sport)verenigingen in Leiderdorp per 1 januari 1986 2,4 procent meer gaan betalen. Met een uitzondering: de gebruikers van de velden in de Bloemerd. Im mers, er wordt bij de gemeente op dit moment een discussie gevoerd over de berekeningswijze van die tarieven. Men wacht dus eerst op de afloop van die discussie.De ver hoging wekte gisteravond tijdens de commissie sport en welzijn de verbazing van CDA-raadslid Van der Kwaak. Sportverenigingen moeten hun begroting per kalen- deijaar indienen. "Moeten we nu al, buiten de begroting om, vooruit lopen op het volgend jaar, terwijl de verenigingen nog niet eens we ten wat ze dit jaar van de gemeente krijgen?", vroeg hij zich af. Hij zou voor de enige kritische noot zorgen. WD-raadslid Huigen was gelukkig dat men het prijsin dexcijfer had aangehouden en PvdA'er Holierhoek was het even eens met de verhoging eens, mits er voor de gebruikers van de Bloe merd snel een voorstel zou komen. WARMOND - In Warmond zou dit najaar een zogeheten 'telefooncir- cel' moeten gaan draaien, vindt het Ouderen Overleg Warmond (OOW). Het betreft een soort alarm- voorziening, die er onder meer voor dient te zorgen dat zelfstandig wonende ouderen nooit langer dan een dag in nood verkeren. De opzet lijkt simpel: iedere morgen belt een vrijwilligster een oudere. Deze draait het nummer van bejaarde nummer twee enz, enz. De laatste in de circel belt, als alles goed gaat, de vrijwilligster weer terug. Achter deze simpele opzet zit een "flink stuk organisatie". Zo moet worden geregeld waar de sleutels kunnen worden gehaald wanneer de telefoon niet wordt opgenomen. "Je haalt veel overhoop", aldus Timmermann van het OOW. Zijn overkoepelende organisatie heeft al eerder dit jaar geprobeerd de circel op te zetten. De betrok ken organisaties waren enthou siast, maar de benodigde 6 tot 7 aanmeldingen kwamen er niet. Mogelijke verklaring: "de circel is een typisch stadse voorziening. De eenzaamheid is daar structureler van aard dan in Warmond. Hier is meer contact met de buurt". Toch wil de club het nog een maal proberen, nu met een wat grotere publiciteit. Daarnaast kun nen wijkverple(e)g(st)ers bij be paalde cliënten aanstippen dat de circel een goede voorziening zou zijn. "Want ook zij moeten dit seizoen weten waar ze aan toe zijn". Alleen burgerlid Nieuwkerk steunde een voorstel om eerst de tarievennota af te wachten voor er over verhogingen wordt gepraat. Dat kan niet, verklaarde burge-, meester Bruggeman, want: "de verenigingen moeten weten waar ze aan toe zijn". De opmerking van Van der Kwaak over het ontbreken van financiële duidelijkheid voor dit jaar achtte hij "zinvol om mee te nemen". Onder overweldigende be langstelling heeft Cis Ruigrok gistermiddag afscheid geno men van het onderwijs in Oegstgeest. Na 38 jaar maakt zij gebruik van de vut-regeling, zodat ze op haar negenenvijf tigste is uitgewerkt. De in Noordwijk geboren onderwijze res kwam in 1947 bij de katho lieke Willibrordschool in dienst. Later ging ze een halve week op de Mariaschool les geven. Deze meisjesschool werd later door een teruglopend leerlingenaan tal opgeheven, waardoor de Willibrordusschool weer een ge mengde school werd. Op de foto kijkt de in de bloemetjes gezette onderwijzeres met haar karak teristieke glimlach naar de ca- De gemeente neemt de plannen, die in 1987 zouden kunnen worden gerealiseerd, zeer serieus. In een rapport van de commissie sport en recreatie, dat volgende week zal verschijnen, staat dat particuliere initiatieven voor een tweede sport hal "zeer positief moeten worden benaderd". "Een wezenlijke bijdrage" zou voorts overwogen dienen te wor den, ook omdat bij de haalbaarheid van een tweede, gemeentelijke, sporthal "vraagtekens kunnen worden gezet". Volgens Randstad Sport-voorzitter Van Dinter is dat wel erg voorzichtig uitgedrukt. Er zou een wanverhouding zijn tussen kosten en opbrengsten, mede doordat er niet voldoende aanbod zou zijn voor de grote hal. De hal waar de voetbalvereni ging haar zinnen op heeft gezet zou daarentegen "exploitabel te ma ken" zijn. Wellicht door ook andere dan sportieve festiviteiten te orga niseren". De Koninklijke Neder landse Voetbalbond (KNVB) heeft dat duidelijk gemaakt in het 'hon derd hallen plan'. Voorwaarde is wel dat de "finan cieel sterke" vereniging de hal zo veel mogelijk bouwt en voor hon derd procent exploiteert. De voor zitter: "als wij geen baas in eigen huis worden, krijg je overigens geen lid op de steigers". Ook zou de gemeente moeten mee-investe- ren. Volgens Van Dinten wil ze dat wel. Hij had dat althans begrepen in een gesprek met wethouder Marselis. Half miljoen Uitgewerkte hal-modellen met kostenplaatjes zullen echter pas eind oktober, begin november bij de gemeente op tafel liggen, een maand nadat de betrokkenen zich uitgebreid heebben gebogen over de sporthallen-nota van de com missie sport en recreatie en de no titie van de binnensportverenigin gen. Het tweede stuk gaat even eens over de tweede sporthal, maar is wat positiever. Een sporthal is gewenst én haalbaar, heet het hier. Voorwaarde is wel dat de beide sporthallen, die tegen elkaar aan zouden komen, in particuliere han den komen. Precieze cijfers mogen dan nog niet aanwezig zijn, duidelijk is al wel dat een goed geïsoleerde hal met kunststof vloer 4,5 tot 5 ton gaat kosten. Van Dinter: "Veel minder dus dan wanneer de ge meente bouwt. Stellen en metselen kunnen we bijvoorbeeld zelf. En denk ook eens aan de reclamebor den in de hal. Daar zijn we mees ters in Gunstig is ook dat gebruik kan worden gemaakt van de bestaande kantine en kleedkamers, die zullen aansluiten op de nieuwe hal. Wel zullen er twee kleedkamers bij moeten komen. Over de bezetting van 'zijn' hal maakt Van Dinter zich geen zorgen. Gesprekken met verenigingen heeft hij nog niet gevoerd. Toch weet hij dat er voldoende behoefte is aan een, wat hij noemt, kleine hal. Randstad Sport op zijn beurt, zal geen enkele geïnteresseerde af stoten. "Het zal ons wordt zijn wie erin komt. Waarom zouden wij on szelf beperkingen op leggen", al dus de voorzitter, die aankondigt dat zijn club wil gaan zaalvoetbal len in de hal. Omnivereniging Ook zou het mogelijk kunnen zijn dat andersoortige sporten van start gaan, onder de vlag van Rand stad of die van leden. Volgens de voorzitter worden clubs in deze tijd welhaast gedwongen zich om te toveren tot omniverenigingen, waar verschillende sporten kun nen worden beoefend. Vandaar oók dat de voetbalver eniging graag in zee wilde met honkbalvereniging 'De Scorpions'. Samen zochten ze een veldje uit (het voormalige fietscrossterrein aan de Admiraal de Ruytersingel) en samen gingen ze naar de ge meente. Op het laatste moment haakte de gastclub echter af. Van Dinter heeft het over "aan het lijntje houden" en merkt op dat het laatste woord hierover nog niet is gesproken. Toch heeft het mis lukte avontuur het enthousiasme voor honkbal niet aangetast. Rand stad Sport blijft zoeken naar moge lijkheden om een honkbalveld aan te leggen, zo mogelijk op het vroe gere crossterrein. Voorschotense vliegeraars eisen plaats in Guinness Book VOORSCHOTEN - Twee Voor- schotense vliegeraars eisen een plaatsje op in de nieuwe uitga ve van het Guinness Book of Records. De twee, Dick van der Krogt en John Velthuizen, ves tigden op 23 juni in Schevenin- gen een nieuw Nederlands re cord vliegertrein-oplaten door 1.000 exemplaren aan één touw te laten opstijgen. En trots hebben zij het bewijs hiervan, een Schevenings poli- tie-rapport, opgestuurd naar het boek vol vermeldingen van menselijke inspanningen. Ook de Voorschotenaren moesten zich enorm geven om. samen met dertien familieleden en kennissen, de 700 meter lijn met een trekkracht van 350 kilo in bedwang te houden. Vier uur hard werk, kortom. Met wind kracht vier. Gelukkig hadden ze veel be kijks. Vooral bezoekers van vliegerfestival, dat tegelijker tijd aan de andere kant van de pier werd gehouden, kwamen langs. De Voorschotenaren hebben nog even overwogen aan dit festival vol Chinezen mee te doen. Ze zagen daarvan af omdat deelname 100 gulden kost en sponsors het laten af weten. Bovendien weet een vliegeraar nooit van tevoren of de vereiste windkracht vier zal opsteken. Gelukkig zat het wat dat betreft goed in Schevenin- gen. De 50 bij 60 centimeter grote vliegers stonden prach tig, in een hoek van 45 graden. DONDERDAG Leiden Gulden Vlies - Breestraat, spreekuur PvdA. 19-21 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Kage- musha' van Kurosawa, 22.15 uur. De Regenboog - Watermolen, slotoptre- den kinderkoor De Regenboogjes, 20 Troef - Stationsweg 32, voorlichting en begeleiding dienstweigeren, 20-21.30 uur. inl. 149324/216180. Voorschoten Gemeentehuis - Leidseweg, gemeente raadsvergadering, 20 uur. Leiderdorp Tenn-Bowl - Winkelhof, zomerbridge- ZOETERWOUDE - Zoeterwoud- se verenigingen en organisaties vragen te weinig steun van het An jerfonds. Vandaar dat het fonds op de verenigingsavond in november zal worden uitgenodigd om voor lichting te geven over de mogelijk heden om uit de subsidiepot te snoepen. Dit werd in de raadscommissie voor welzijn bekend gemaakt. Het Anjerfonds heeft zelf contact ge zocht met Zoeterwoude omdat er zo weinig aanvragen uit het groene dorp binnenkwamen. Sportvereni gingen komen in elk geval niet in aanmerking voor de aanvullende subsidies die het fonds verstrekt. Commentaar van A. Kolff-Haan- tjes (Progressief Zoeterwoude): "Laat ze maar komen, ze willen kennelijk wat kwyt". Weer vragen over bouw villa WASSENAAR - De staten fractie van PSP/CPN/PPR zet grote vraagtekens bij de uitspraak van Gedeputeer de Staten dat prinses Chris tina niet is voorgetrokken bij de behandeling van haar bouwaanvraag voor de Was- senaarse Horsten. In schriftelijke vragen aan het da gelijks bestuur der provincie vraagt zij of de "conclusie correct is dat die uitspraak, gedaan in een antwoord op PvdA-statenvragen, op een vergissing berust". Gewiekst verwijst 'klein links' daarbij naar uitspraken van pro vinciaal woordvoerder Huyser. Tij dens een zitting van de Raad van State verklaarde deze man vorige week dat het bij de behandeling van de bouwaanvraag wel degelijk heeft meegespeeld dat Christina lid is van de koninklijke familie. "Je moet natuurlijk van goede huize komen als je een landhuis in De Horsten wil bouwen, maar dat is met de familie Guillermo het ge val", sprak hij toen, aanstippend dat "leden van de koninklijke fa milie in onze samenleving nu een maal een unieke plaats innemen en dat hun huisvesting aan bijzondere eisen betreffende privacy, repre sentatie en beveiliging moet kun nen voldoen. Klein-linkse vraag hierover: "Is Uw college met vraagsteller van mening dat het te waarderen is dat, door de eerlijke en duidelijke be woordingen van de heer Huyser, dit aspect van de besluitvorming over het al dan niet geven van een verklaring van geen bezwaar naar voren is gekomen?". Duidelijkheid Laatste vraag van de fractie is of het provinciaal bestuur de zo ge wenste duidelijkheid wil scheppen in deze kwestie, bijvoorbeeld door de gestelde vragen te beantwoor den. Overigens heeft de PSP/CPN/ PPR-fractie vorige maand ook al het een en ander gevraagd over Christina. Onder meer wilde ze toen weten of leden van de koninklijke familie bevoorrecht worden en boven de wet staan. Andere vraag: waarom heeft het college toestemming ge geven ondanks het negatieve ad vies van de inspecteur der ruimte lijke ordening? Enkele dagen daar na stélden twee PvdA-statenleden enkele vragen over de villa van de prinses. Het antwoord hierop van Gedeputeerde Staten deed de PSP/CPN/PPR-fractie dus weder om in de pen klimmen. Naast boerderij 'Vredebest', gelegen aan de Voorschotense Veurseweg, ligt al twee jaar dit geraamte. Horeca- gigant Van der Valk mocht hier een woonhuis bouwen, maar begon aan een mini-motel. (foto Holvast) Geen horeca naast boerderij Vredebest VOORSCHOTEN - Horeca-gigant Van der Valk heeft de bouwaanvraag voor vijf motelappartementen aan de Voorschotense Veurseweg ingetrokken, na een ge sprek met B en W. In dit gesprek heeft het dagelijks bestuur geschets dat, gezien de discussies in de raadscommissies de afgelopen maand, een horeca-bestemming geen door gang zal vinden op de plek naast boerderij 'Vrede best'. De raadsleden vrezen nu eenmaal voor overlast van omwonenden en hebben weinig vertrouwen in Van der Valk. Tijdens het gesprek begreep wethouder Van Dalen dat het bedrijf een "gewoon woonhuisje" wil neerzet ten. Haast zou het bedrijf daar echter niet mee heb ben. De eigen bouwonderneming heeft het de komen de tijd druk genoeg, had hij opgevangen. Een woordvoerder van het Van der Valk-concern weigert in zijn reactie aan te geven waarom de bouw aanvraag is ingetrokken en houdt nadrukkelijk alle mogelijkheden open. Volgens hem is het "niet zeker of er geen motelappartementen komen". Dat de bouw van een woonhuisje wordt overwogen, is juist. Maar aan die mogelijkheid heeft het bedrijf "altijd al ge dacht". Een wat verhullende opmerking. Immers, toen Van der Valk in 1983 begon met bouwen dacht ze wel aan een woning en dacht ook de gemeente dat ze daaraan dacht. Maar bouwvakkers legden het fundament voor een motelletje. Vervolgens liet de gemeente de bouw stilleggen. En in juni 1983 werd een nieuw bouwplan ingediend voor de plek waar tot 1980 een zomerhuis van de boer stond. Dit bouwsel ging in dat jaar echter tegen de vlakte omdat de bestuurder van een Van der Valk-bulldozer "de macht over het stuur verloor". Dat had raadslid J. Aikens (D'66) tenminste opgevangen als excuus. VALKENBURG/LEIDEN - Het 'Valkenburgs gezinnetje' is uit el kaar. Na bijna 2.000 jaar in een in nige omhelzing in de vette ri- vierklei van het Rijndorp te heb ben gelegen, is het voor nader on derzoek in onderdelen naar ver schillende laboratoria in het land opgestuurd. De skeletten van een man, een vrouw en een zuigeling werden be gin mei gevonden tijdens opgra vingen in een Romeins grafveld bij de Achterweg in Valkenburg. Het was de bedoeling dat het 'Valken burgs gezinnetje' in het museum van Oudheden aan het Rapenburg in Leiden zou worden tentoonge steld. "Maar die tentoonstelling is er nog steeds niet", zegt dr. P. Stuart, conservator bij het Leidse mu seum. Op initiatief van het mu seum is volgens Stuart het plan ge opperd een tentoonstelling over de opgravingen in Valkenburg te hou den. "We hebben in het museum een aantal grafvondsten uit Val kenburg die bij de aanleg van het vliegveld in het eind van de jaren dertig werden gevonden", aldus de conservator. Met onder meer dit materiaal zou de expositie worden ingericht. "Uiteindelijk werd overeengeko men dat de tentoonstelling zou be staan uit materiaal dat bij de huidi ge opgravingen naar boven zou ko men. Daarna hebben we niets meer gehoord van de mensen die met de opgraving zijn belast", zegt dr. Stuart. "Ik vind dit wel een beetje verve lend, want de tentoonstelling is be gin mei met veel tam-tam aange kondigd en we krijgen vaak men sen in het museum die naar de ex positie informeren. Het is wel jam mer dat we deze mensen, moeten teleurstellen", aldus de medewer ker van het rijksmuseum. Volgens de mensen die bij de op graving zijn betrokken wordt de tentoonstelling waarschiinliik vol gende week geopend. "Het wach- wacht dat dit werk nog voor het ten is op dit moment op fotomate- eind van de volgende week klaar riaal", zegt Epko Bult, die op dit zal zijn. Als het terrein het toelaat moment de opgravingen in Val- zal er tevens een open dag zijn voor kenburg coördineert. "Die foto's de bevolking, die op de plaats van waren eerder mislukt en die heb- de opgravingen poolshoogte kan ben we laten overmaken". Hg ver- komen i LEIDSCH -1'. DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 SLÈUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) per half jaar, aan huis bezorgd per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per maand, aan huis bezorgd per maand, per post (maandabonnement alleen mogelijk automatische betaling). 250,90 345.20 131,40 65,70 89,30 22,10 30.- 1,00 zaterdag v 16 30-18.00 uu (Nabezorging r 118.00 uur) (071)123143 ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. taling te worden voldaan. Restitutie mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071) 144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen. Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2