Wrede monden en roofdiergebitten Beeldende kunst op Trajecta 'Hermitage' verlengd VARA-ploeg haalt finale Knokke Boeiende dans op zandhelling DONDERDAG 4 JULI 1985 RADIO-TV-KUNST PAGINA 21 LONDEN (GPD) - Wanneer noem je iemand de grootste le vende schilder ter wereld? Als de Britse minister van kunst dat zegt? Als de directeur van een van 's werelds grote musea hem op één lijn stelt met Rem brandt en Van Gogh? Of als één schilderij van hem 1,5 mil joen gulden opbrengt? Het geldt allemaal voor de 76-ja- rige Britse schilder Francis Bacon van wie momenteel een overzichts tentoonstelling te zien is in de Tate Gallery in Londen. In 1962 expo seerde hij ook al in het prestigieuze museum vlakbij de Thames, en dat alleen al illustreert zijn uitzonder lijke formaat. In de Tate Gallery hangen 126 van Bacon's doeken, waarvan het oudste uit 1944 dateert. De nadruk ligt evenwel op schilderijen die hij na zijn eerste Tate-expositie maak te en in het bijzonder op de vele grote drieluiken van zijn hand. Bacon's werk is niet bedoeld voor mensen met een hyperner veus gemoed. Velen hebben zijn werk shockerend genoemd, en op goede gronden. Uit vrijwel al zijn schilderijen spreekt angst, geweld, bloeddorstigheid zelfs. Steeds is er daarnaast sprake van een overwel digende eenzaamheid. De gangbare mening over Ba con's werk luidt, dat de mens erin wordt gepresenteerd zoals hij werkelijk is, niet zoals hij zich graag voordoet. Het menselijk on derbewustzijn wordt erin getoond, de duisternis en het redeloze ge weld dat zich in ons allen bevindt. Bacon zelfheeft altijd gezegd dat zijn schilderijen niet voor het ver stand zijn bedoeld, maar voor het gevoel. Het gaat hem niet om het 'verhaaltje' van een schilderij maar om „het opendraaien van de ven tielen van het gevoel, om daarmee de kijker gewelddadiger met het leven te confronteren". Menselijke lichamen, vaak ge schilderd als blauwgrijzige hom pen vlees, zijn Bacon's voornaam ste onderwerp. Vrijwel altijd gaat het om mensen alleen, in een hoog uit rudimentaire omgeving, zonder voorwerpen die men als symbool zou kunnen zien. Dat onderstreept nog eens dat hij geen verhaal te vertellen heeft. Gezichten komen steeds gruwe lijk vervormd op het doek. Niette min: ondanks die vervormingen blijven de mensen herkenbaar. Wie wel eens een foto van Bacon gezien heeft, haalt moeiteloos de zelfpor tretten uit de series portretten die er in de Tate Gallery van hem han gen. Inspiratie voor zijn rauwe, bloe derige schilderijen haalde Bacon onder meer uit een tweedehands franstalig boek over mondziekten, met grote met de hand gekleurde platen daarin. Monden, angstige monden, wrede monden vaak met roofdiergebitten daarin, figureren prominent in vele van zijn werken. door Henk Dam Een van Bacon's andere obses sies was het portret dat de Spaanse schilder Velasquez ooit maakte van paus Innocentius X. Die bran dende belangstelling resulteerde in een aantal van zijn meest ver maarde doeken, de „schreeuwende pausen" met hun sinistere en drei gende atmosfeer. Ierland Vanwaar Bacon's fascinatie door geweld? Zelf heeft hij gezegd te denken dat zijn in Ierland doorge brachte jeugd er veel mee te ma ken heeft. Hij werd in 1909 in Du blin uit Engelse ouders geboren, en herinnert zich nog hoe de Britse cavalerie langs hun huis galop peerde, en hoe dat huis met zand- Drieluik met studies zakken tegen aanvallen van Ierse nationalisten beveiligd moest wor den. Zijn vader, een trainer van ren paarden, zette Francis op z'n zes tiende jaar het huis uit, nadat de jongen was betrapt op het probe ren van moeders ondergoed. Niet veel later reisde Francis als een halve zwerver naar Berlijn, en ver volgens naar Parijs, waar hij gefas cineerd raakte door het werk van Picasso dat hij op een tentoonstel ling zag. Aan het eind van de jaren '20 be gon hij, zonder enige opleiding, zelf met schilderen, en in 1934 had hij, in een Londense galerie, zijn eerste eigen expositie. Veel van dat vroege werk vernietigde Bacon in de oorlog, nadat hij inmiddels zijn eigen richting had gevonden en zich voor de eerste probeersels was gaan schamen. Na de oorlog vestigde hij snel zijn naam, al was het alleen maar omdat vooral het Britse publiek zijn werken zo eng vond. „Zijn schilderijen zijn het produkt van een verbeelding- die zo excentriek is dat deze op geen enkele wijze se rieus kan worden genomen", schreef een criticus in die jaren. Maar in 1948 kocht het toonaan gevende Museum of Modern Art in New York een doek van hem, en sindsdien steeg zijn reputatie snel naar het zenith. Nu wordt hij, zoals gezegd, door velen, en dan met na me in Frankrijk en Amerika, als de grootste levende schilder ter we- reld gezien. Bacon werkt in Engeland, in Londen. In een klein huis in de wijk Kensington heeft hij daar een studio die in de buurt enige be kendheid geniet omdat het er zo'n onvoorstelbare bende is. Hij werkt er bij voorkeur alleen; ook als hij portretten schildert doet hij dat van foto's, en niet naar levend mo del. De 76-jarige schilder Francis Bacon, dit het menselijk gevoel wil opendraaien. zijn werk de ventielen van' Voor iemand die in zijn schilde rijen zó bezig is met geweld, de dood, wanhoop en eenzaamheid, is Bacon een opvallend levenslustig man. Misschien moet je ook wel zeggen dat hij juist daarom zo graag uit de band mag springen. Gokken, met name aan de roulet tetafel, heeft hem menigmaal aan de rand van de armoe gebracht hoewel dat, met de prijzen die zijn doeken opbrengen, natuurlijk steeds snel weer gecorrigeerd was. Hij heeft een reputatie als drinker en (homoseksueel) avonturier. Op goede dagen kan men de 76- jarige schilder nóg, met een fles champagne in elke hand, door zijn favoriete drinkgelegenheid, de Co lony Club in de Londense pretwijk Soho, zien gaan, de glazen bijvul lend van een ieder die hij tegen komt. Maar die muur van losban digheid en bonhommie verbergt een niet altijd even vrolijk privé- leven. Een van de grootste klappen die Bacon ooit te incasseren kreeg, was de zelfmoord van zijn vriend George Dyer, het onderwerp van vele portretten. Dyer bracht zich zelf in 1971 op een toilet in Parijs om het leven, vlak vóór de opening van een grote tentoonstelling van Bacon's werken in het Grand Pa lais, en enige maanden nadat Dyer Bacon bij de politie had aangege ven wegens drugsgebruik (Bacon werd daarvan vrijgesproken). Bacon schildert nog steeds, en wil dat ook blijven doen. In een ge sprek met de zondagskrant The Observer zei hij hierover: „Ik wil alleen maar dat mijn werk beter wordt. Ik hoop dat ik, tussen het drinken en gokken door, door kan gaan met schilderen tot ik er dood bij neerval. En ik hoop dat ik dood neerval terwijl ik aan het werk ben". De tentoonstelling van het werk van Francis Bacon is tot 18 augus tus in de Tate Gallery in Londen te zien. Toegang: 2 pond. MAASTRICHT (ANP) - Voor de tweede keer wordt in Maastricht de manifestatie van Limburgse kunst, Trajecta '85, gehouden. In tegenstelling tot de eerste Trajecta, in 1983, die geheel door de provin cie Limburg werd gesubsidieerd, is de tweede een zuiver particuliere aangelegenheid van een stichting die wel op het garantiesubsidie van de provincie kan rekenen en op fi nanciële steun van enkele bedrij- Aan de manifestatie, die tot en met 18 augustus in de Eurohal Wordt gehouden, nemen 167 Lim burgse kunstenaars met duizend werken deel. De expositie met ver koopmogelijkheid is in zeven sec toren ingedeeld: schilderkunst, grafiek, fotografie, keramiek, edelsmeden, plastische en textiele vormgeving. Dè kosten zijn be groot op ruim een half miljoen gul den. In het kader van Trajecta '85 vin den óp zóndaghiórgen en donder dagavond concerten van kamer- muziekensembles plaats, er zijn el ke woensdagavond ontmoetingen met exposerende kunstenaars en er worden twee symposia (5 juli en 7 augustus) gehouden over het on derwerp.'kunstpromótie en kunst- sponsoring'. Voor bezoekers wordt bovendien nog een fotowedstrijd georganiseerd. Over de exposanten en hun werk is een catalogus van meer dan 370 pagina's verschenen waarin aan el ke kunstenaar twee bladzijden zijn gewijd en waarin ook foto's van de werken zijn opgenomen. Tevens is een videoband van Tngécta '85 ver krijgbaar. Het ligt in de bedoeling van stichting om elke twee jaar in sa menwerking met de Eurohal deze kunstmanifestatie te houden. Ge rekend wordt dit jaar op 50.000 be zoekers. Aan deelnemers bestaat geen gebrek, aldus de stichting aangezien Limburg 600 beroeps kunstenaars telt van wie er thans slechts 167 voor Trajecta '85 zijn geselecteerd. KNOKKE (GPD) - „Dit is geen liedjesfestival, maar een vocalis tenconcours. Het gaat om de stem men. Daarop zijn de drie zangeres sen van het VARA-team ook gese lecteerd. Al die onzinnige danspas jes? Het klinkt misschien pedant, maar ik vind ons team daar ge woon te goed voor". Floor van Zut- phen, vier jaar geleden zelfs in de schijnwerpers van het Knokke Festival fungeert deze week als coach van het artiestenteam dat voor de VARA zijn opwachting maakt in de Belgische badplaats. De inspanningen van haar pupillen Mathilde Santing, Julya Loko en Astrid Seriese werden al in de voorronde van gisteravond ruim schoots beloond. De jury verstrek te het team voldoende punten voor een plekje in de finale van zater dagavond. Jarenlang bepaalden ter plekke luidkeels uitgevochten ru zies over jurybeslissingen en aan verwant onheil in ruime mate de sfeer van het festival. Dat tumul tueuze tijdperk lijkt inmiddels vol tooid verleden tijd., De represen tanten van de platenfirma's wor den thans met succes buiten de deur gehouden en het leveren van een behoorlijke vakmatige presta tie wordt her en der weer als voor naamste drijfveer voor een bezoek aan dit festival gezien. In dat sfeer tje voelt Floor van Zutphen zich wel thuis. ROTTERDAM (ANP) - Wegens de enorme publieke belangstelling voor de Hermitage-tentoonstelling in het Rotterdamse museum Boy mans van Beuningen, is de duur van de expositie met drie dagen verlengd. Volgens een woordvoerster van het museum zijn de schilderijen nog tot en met woensdag 17 juli te Boymans is speciaal r dan 120.000 bezoekers de 41 schilderijen uit de Hermitage in Leningrad bekeken. K G niet Julia Loko, Mathilde Santing rale repetitie. „We zijn heel serieus te werk ge- Seriese, Julya Loko en Mathilde gaan bij de selectie van de ploeg Santing zijn uitgerold komt door van dit jaar. Ik ben een stemmen- dat hun stemmen heel goed bij el- freak en heb dat als voornaamste kaar passen. En dat is hier heel be- criterium gehanteerd. We hadden langryk in het koorwerk. Boven- een hele lange lijst met kandida- dien hadden we als voorwaarde ge- ten. Dat daar* uiteindelijk Astrid steld dat ze stuk voor stuk met een groot orkest konden werken. Ook bij de keuze van het repertoire zijn we niet over een nacht ijs gegaan. We hébben wekenlang platen ge draaid en uiteindelijk rekening ge houden met de persoonlijke voor keuren van het drietal". VARA-ploegleider Co de Kloet vindt dat ditmaal meer dan voor gaande jaren wordt voldaan aan de eisen die het festival op het ogen blik stelt aan de deelname. „Er is heel bewust minder aan de choreo grafie gedaan. Al die kunstjes die worden uitgehaald om de jury te behagen, daar koop je niks voor. Het werd zo langzamerhand meer variété dan zingen. Ik vind dat we met deze ploeg heel behoorlijk voor de dag komen. Het is kwalita tief dik in orde", aldus De Kloet. De Nederlandse ploegleider werd woensdagavond op zijn wenken bediend. Het VARA-team verza melde van de drié teams die hun opwachting maakten moeiteloos cfe meeste punten. Vooral de bij drage van Astrid Seriese viel op, maar de jury oordeelde uiteinde lijk toch dat Julya,Loko morgen avond mag optreden in de finale voor de beste individuele artiesten. de enige LEIDEN/STREEK - Het Leidse muziekkorps K G is niet het enige muziekkorps uit de Leidse regio dat dit weekeinde deel neemt aan het Wereld Muziek Concours in Kerkrade. In tegenstelling tot wat dinsdag in deze krant werd bericht, ko men nog vier korpsen uit de streek in actie tijdens het evene ment. Dat zijn: Adest Musica uit Sassenheim, DVS uit Katwijk, de Floraband uit Rijnsburg en de Prins Willem Alexander Band uit Zwanenburg. Adest Musica neemt voor de vijfde keer deel. Het korps sleepte diverse eerste prijzen in de wacht, onder meer in 1980 toen de Sas- senheimers eerste werden in de categorie drum- en showbands, eerste divisie. AMSTERDAM De Engelse acteur Roger Moore is in ons land in verband met de première van zijn nieuwste James-Bondfilm, 'A view to al kill'. Hij was bereid handtekeningen uit te delen, aan o.a. staatssecretaris Van der Reijden midden) onder het toeziend oog van staatssecretaris Van Eekelen. (foto anp) Extra concert Miles Davis LEIDEN - Het concert dat Miles wel op zaterdag 13 juli om 15.00 Davis op 13 juli geeft tijdens het uur. Dit betreft een bijdrage aan de North Sea Jazz Festival in Den 'Live Aid'televisie marathon. Haag is al uitverkocht. Daarom een Het programma van North Sea extra concert op vrijdag 12 juli om Jazz is op een aantal punten gewij- 16.00 uur. Ook de B.B. King Blues zigd. Het concert van Kenny G. op Band geeft een extra concert, en 12 juli is afgelast. Het David Mur ray Quartet, dat 13 juli zou optre den, wordt vervangen door de 29th Street Saxophone Quartet. Het on der voorbehoud aangekondigde optreden van James Brown gaat niet door. In zijn plaats komt de Luther Allison Blues Band. In de band van Fats Domino, die 14 juli optreedt, zal ook Dave Bartholo mew van de partij zijn. De slotscène van 'Zenith': een danseres beweegt tussen twee ferme waterstralen, i met de paraplu op het duin beklimmen. irna andere dansers (foto Bob van Dantzig) 'Zenith', project van Ruth Meyer in Schoorlse duinen 'Zenith' choreografie: Mirjam Berns, Julyen Hamilton, Shusaku Takeuchi en Ed Wubbe; muziek: Harry de Wit; beeldende vormgeving: Roy Jonge ling en Ruth Meyer; artistieke lei ding: Ruth Meyer. Gezien op 29 juni op het Catrijper Klimduin in Schoort. Nog te zien op 6,7,12,13,14, 19, 20, 21, 26, 27 en 28 juli. Aanvang: 21.15 uur. SCHOORL - Het Klimduin in Schoorl is een door bomen en struiken omzoomde zandheuvel die de vorm heeft van een bijna volmaakte rechthoek: tachtig meter diep en vijfentwintig me ter breed. De vorm is zelfs zo per fect, dat de toppen van de bomen aan de lage zijde vrijwel dezelfde hoogte hebben als de top van het duin. Een natuurlijk theater. Op het rulle zand van het Klim duin worden momenteel drie da gen per week dansvoorstellingen gegeven. Voor het publiek is on deraan de helling een tribune ge bouwd. Voor wie het koud krijgt liggen paardedekens klaar. Het idee voor dit grote project is af komstig van Ruth Meyer, van oorsprong een choroegrafe, maar zich de laatste tijd steeds meer toeleggend op het maken van beeldende elementen voor dans theater. Ze nodigde vier choreo grafen uit op deze zandheuvel geënte dans te maken. Meer dan twintig dansers werken mee aan de uitvoering. Aan de onderdelen is de hand van verschillende makers te her kennen, de omgeving smeedt die delen tot een geheel. Alle choreo grafen hebben de specifieke mo gelijkheden van deze omgeving uitgebuit: het hoogteverschil stelt de dansers in staat heel ver te springen; het zand maakt al lerlei schop- en graafbewegingen mogelijk. Rondom opgestelde boxen maken dat de muziek heel rimtelijk klinkt. De samenhang wordt versterkt door de rol van de Leidenaar Benno Voorham. Hij is een soort vogelman, een oermens dat in de duinen woont en die omgeving met vreemde rituelen wil bezwe ren. Zijn nest is aan de voet van het duin. Tijdens de verschillen de scènes springt en danst hij in de omgeving van het duin in de: rondte, soms zie je zijn stakerige verschijning zich aftekenen op de top van het duin. Behalve de 'ruisende bomen langs de randen van het duin en het gekrijs van zeemeeuwen zijn er ook in de voorstelling momen ten die aan het dagelijks gebruik van het duin herinneren. Een vrouw in zomeijurk beklimt met een jongetje aan de hand het duin. Later daalt een paartje af en klopt zich het zand uit de broekzakken. De groepsdansen onderschei den zich door een goede vlakver deling en ruimtelijke patronen. Dansers beklimmen het duin in een lange rij en dalen met grote stappen en sprongen af. Het zijn echter vooral de theatrale ele menten die de zandheuvel tot le ven brengen. Dat begint voor zichtig met fluorescerende rode stokken, die de helling worden afgedragen. Dan is het nog niet helemaal donker is, zodat het ef fect daarvan enigszins verloren gaat. Tegelijk daarmee wordt een vlonder de helling opgetrokken. Daarop een jongetje, dat met staal op staal slaat. De brede wie len trekken een prachtig spoor. Later zijn er lichte kubussen van verschillende grootte, die gehol pen door de zwaartekracht de helling afdansen. De mooiste scène komt echter voor rekening van Shusaku Ta keuchi. Drie in doorzichtig plas tic gehulde danèéressen wente len zich in het zand. Hun beeld wordt samén met dat van het zand weerkaatst in grote spie gels; een betoverende scène, die nog aan kracht wint als drie dan sers, eveneens op wat plastic na naakt, traag over de spiegels klimmen. Anna Texido voert hoog op. het duin* een solo uit in een 'geluids- pak', waardoor elke beweging die zij maakt een hard gekraak teweeg brengt. De afstand en het dorre geluid doèn het effect daar van teniet. Wel mooi en door de kou bewonderenswaardig - was de dans van Mirjam Berns tussen twee keiharde waterstralen, door dé brandweer van Schoorl met groot materieel verzorgd. Aan het slot - het is dan inmiddels - donker - draaien de dansers gro te vuurballen aan eén touw in het rond. De choreografen hébben goed beseft dat ze op een dergelijk op pervlak alleen 'groots' kunnen werken en hebben grove theatra-, le middelen niet geschuwd. Te recht. Het knappe gebruik van de ruimte maakt 'Zenith' tot een boeiende bundeling van krach ten. ARIEJAN KORTEWEG

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21