'Plaatsing van kruisraketten onvermij delij k' Het is Oltmans weer gelukt afi cfat -hei fruit Amro gaat vastgoed leasen Cossiga legt eed af Deens schip met wapens aangehouden Blik in de weekbladen Lezers Schrijven ONDERDAG 4 JULI 1985 PAGINA 17 Van den Broek in DDR: BERLIJN - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft zijn Oostduitse collega Oskar Fischer gisteren voor gehouden dat plaatsing van kruisraketten in Nederland „onvermijdelijk" is. Van den Broek is gisteren in Oost- Berlijn aangekomen voor een tweedaags werkbezoek. Van Oostduitse zijde werd, aldus Van den Broek na afloop van zijn I gesprekken met Fischer, gewaar schuwd dat plaatsing van kruisra ketten in Nederland tot verslechte ring van het klimaat van de Ameri kaans-Russische wapenonderhan delingen in Genève kan leiden. „Ik heb Fischer erop gewezen dat, ge- door Hans Geleijnse let op de voortgaande uitbouw van het Russische SS-20-arsenaal, het volgens ons besluit van 1 juni vorig jaar onvermijdelijk is dat na 1 no vember kruisraketten in Neder land worden gestationeerd. Aange nomen dan, dat er vóór 1 novem ber geen drastische wijziging van het Russische plaatsingsbeleid plaatsvindt", aldus Van den Broek. Het is voor het eerst dat een mi nister uit het kabinet-Lubbers ver-» klaart dat plaatsing van kruisraket ten onvermijdelijk is. Tot nog toe werden dergelijke uitspraken ver- TERRORISTEN - De Verenigde Staten en de Sovjetunie zijn het eens over een gezamenlijk optre den als terroristen dreigen met de inzet van kernwapens. Zij hebben de overeenstemming schriftelijk vastgelegd, zo hebben enkele le den van de Amerikaanse Senaat die zich met wapenbeheersing be zighouden woensdag in Genève gezegd.Het akkoord, dat een uit breiding is van een in 1971 gesloten Sovjet-Amerikaanse overeen komst over waarborgen bij het om gaan met kernwapens, gaat over nucleair terrorisme door een extre mistische groep of een land in de Derde Wereld, zo verklaarde Sena tor Sam Nunn. meden onder het motto dat pas op 1 november definitief beslist wordt of daadwerkelijk tot plaatsing van kruisraketten in Woensdrecht wordt overgegaan. In juni vorig jaar besloot het kabinet-Lubbers dat dat zal gebeuren, wanneer op 1 november vast staat dat er meer dan 378 SS-20-raketten in de Sow- jet-Unie zijn gestationeerd. Vol gens de laatste officiële NAVO-tel- ling zijn dat er nu 423. Volgens Van den Broek bestreed Fischer de NAVO-cijfers niet; evenmin de opvatting van het bondgenootschap, dat de laatste stijging van het aantal SS-20's (van 414 naar 423) betekent dat de Sow- jet-Unie het eigen, door partijleider Gorbatsjov op 7 april jl. afgekon digde, moratorium over de plaat sing van SS-20's aan de laars lapt. Een DDR-pleidooi voor het in stellen van chemische-wapenvrije zones in Europa werd gisteren door Van den Broek als „onvol doende" van de hand gewezen. „Daarmee voorkom je niet opslag en gebruik van de wapens door landen grenzend aan dergelijke zo nes", aldus Van den Broek. Hij had Fischer voorgehouden dat het be ter is zonder „afleidingsmanoeu vres" te werken aan de totstandko ming van een verdrag dat bezit en gebruik van chemische wapens wereldwijd verbiedt. Daarover wordt tot dusver vruchteloos in Genève onderhandeld. Ook het omstreden Amerikaanse onderzoek naar een ruimtedefen sie tegen kernwapens (SDI) was, zo zei Van den Broek, een bron van diepgaande meningsverschillen. Waar de Nederlandse minister vol hield dat dergelijk onderzoek op grond van bestaande internationa le verdragen niet verboden kan worden, herhaalde zijn Oostduitse collega de Sowjet-argumenten, dat SDI aanzet is voor een nieuwe wa penwedloop in de ruimte. STRAATSBURG (GPD) - De Turkse delegatie die deelneemt aan de Europese jeugdweek in Straatsburg, heeft nog geen uit sluitsel gekregen of haar 35 deelne mers tot zondag mogen blijven. Op de tweede congresdag kon een werkgroep van 200 jongeren het gisteren niet eens worden over een resolutie die zij vandaag wilde aan bieden aan de Commissie voor Mensenrechten van de Raad van Europa. Enkele Griekse, Oostenrijkse en Duitse deelnemers verweten de Turkse delegatie dinsdagavond een vertegenwoordiging te zijn van het militaire regime in Turkije. Tij dens de forumdiscussie over le vensstijlen op de eerste dag onder braken zij het gesprek met: "Hoe kunnen jullie hier praten over Problemen rond Turkse delegatie op jeugdweek mensenrechten als die er in jullie eigen land niet zijn en hoe kunnen jullie zeggen dat er geen drugspro blemen zijn terwijl iedereen hier weet dat Turkije een van de leve- Hoewel vrijwel niemand van de bijna 600 deelnemers aan het con gres het eens was met de agressie ve manier waarop het protest tegen de delegatie geuit werd, bleken ve len toch gevoelig voor de achterlig gende gedachte. De vergadering kon echter niet tot een uitspraak komen over verdere deelname door de Turken, omdat de kwestie in alle geledingen van de Raad van Europa speelt. De 15- tot 30-jarige jongeren uit de 21 landen uit de Raad van Euro pa zyn in Straatsburg bijeen in het kader van het internationaal jonge- renjaar. Hoewel de kwestie over de Turkse delegatie in het congres tot nu toe overheerst zijn er dagelijks twee thema's waaraan werkgroe pen gekoppeld zijn. Behalve die workshop zijn er twee grote fo rums, en krijgen de deelnemers een avondvullend cultureel pro gramma. GROOT AMMERS - Alle 17 ooivevaars in het ooievaarsdorp 'Het Lies veld', die acht weken geleden uit het ei zijn gekropen, hebben van beheer der Aad Smits een ring om de poot gekregen. Op deze manier kunnen de al flink uit de kluiten gewassen jonge uivers bij de trek worden gevolgd. (foto ANP) AMSTERDAM (ANP) - De Amro- bank ziet toekomst in leasing van onroerend goed. Deze markt gaat in Nederland een periode van groei tegemoet, zo luidt de conclusie in een rapport van mr drs H.R.P. Dijkman, hoofd van de afdeling vastgoed lease van de Amro. Vol gens Dijkman kunnen of willen veel bedrijven geen geld steken in de aankoop van onroerend goed. Zij willen hun vermogen, en ook hun management, vooral aanwen den voor de activiteiten van het be- drijf. Huur biedt vaak onvoldoende uitkomst, omdat daaraan nadelen kleven zoals afhankelijkheid van het aanbod in de regio en beperkte mogelijkheden om de gebouwen 1 te de DEN HAAG (ANP) - Minister Riet kerk en de ambtenarenbonden zijn het gisteren in Den Haag eens ge worden over een nieuw systeem van pensioenopbouw. Het nieuwe systeem levert de overheid een be zuiniging op en de ambtenaren zien, net als in het bedrijfsleven, hun aow volledig in het pensioen ingebouwd. Dat gebeurt door mid del van het zogenoemde franchise- systeem, waarbij over het eerste deel van het inkomen geen premie hoeft te worden betaald. Voor ge huwden is dat 20.000 gulden, voor ongehuwden 14.000 gulden, welk deel na hun piensionering wordt af- Akkoord over nieuw systeem pensioenopbouw ambtenaren gedekt door de aow. Aanvankelijk was ook voor dit systeem gekozen, maar omdat de bonden pensioenverlies voor lage re inkomens ontdekten, wilden ze de volledige inbouw bereiken door jaarlijks 2,5 in plaats van 2 procent pensioen op te bouwen. Het pen sioenverlies voor de lagere inko mens is in het nieuwe systeem ech ter opgevangen, waarna overeen stemming kon worden bereikt. Alle centrales hebben om uiteen lopende redenen „neen" gezegd te gen de onttrekking van 900 miljoen gulden aan de ABP-kas, die naar Rietkerks zeggen voor het laatst plaats zal vinden. Volgend jaar moet de toetredingsleeftijd in het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds van 25 jaar deze, overigens vijf maal herhaalde „greep uit de ABP-kas"-maatregel vervangen. het bedrijf. In de gevallen waarin dat wel gebeurt, de zogenaamde turn-key contracten, is de huur vaak zeer hoog en een eventuele verkoopoptie, die kan worden uit geoefend na afloop van het con tract, houdt vrijwel altijd aankoop door het bedrijf in tegen de dan geldende marktwaarde. Volgens de Amrobank kan lea sing van onroerend goed hier uit komst brengen. De vergelijking met leasing van auto's dringt zich op, maar uit een toelichtende bro chure blijkt dat alle lasten zoals on derhoud, onroerend-goedbelas- ting, opstalverzekering, polder-en waterschapslasten voor rekening komen van de gebruiker. De bank draagt het risico van eventuele waardevermindering van de gebouwen en van de verou dering. Tijdens een toelichting somde Dijkman gisteren als voor delen op dat de gebruiker van het vastgoed niet behoeft te investe ren, dat hij de volledige beschik king heeft over aan zijn wensen aangepaste huisvesting, dat hij geen last heeft van waardeschom melingen en dat de maandelijkse vergoeding vastligt gedurende de looptijd van het contract van tien jaar. De Amrobank heeft sinds 1973 ervaring met leasing van vastgoed, maar tot oktober vorig jaar betrof dat uitsluitend vastgoed dat door de afdeling projectontwikkeling van de bank was opgezet. Op het moment staat er voor een kleine 100 miljoen aan deze contracten uit. SAN JOSE/MANAGUA (Rtr/UPI) - Een Deens schip dat met wapens op weg was naar Nicaragua is in het buurland Costa Rica aangehou den. Dit heeft de minister van vei ligheid gisteren in San Jose meege deeld. Nicaragua heeft de ontdek king gemeld van een Amerikaanse „spionageboei" in de buurt van de plaats waar men bezig is met de aanleg van een haven waar grote schepen kunnen binnenlopen. Volgens de Costaricaanse minis ter Benjamin Piza is het Deense schip, de Bente Folmer, dinsdag in de havenstad Puntarenas aan de Stille Oceaan aan de ketting gelegd, omdat Costa Rica tegen het ver voer van wapens naar Nicaragua via zijn grondgebied is. De lading was in de Spaanse haven Bilbao aan boord genomen. ROME (DPA) - Met feestelijk ver toon is de christen-democraat Francesco Cossiga gisteren geïn stalleerd als president van Italië. In het parlement legde de 56-jarige Cossiga, die in één stemronde tot opvolger van de 88-jarige socialist Sandro Pertini was gekozen, de eed op de grondwet af. Daarna klonken 21 saluutschoten om aan te duiden dat Italië zijn achtste pre sident heeft sinds het volk na de oorlog bij referendum de monar chie afschafte. In een boodschap aan zijn onder danen liet Cossiga weten dat hij „president van alle Italianen" wil zyn en vooral „van de eenvoudige mensen". Op het gebied van de buitenlandse politiek spreekt hij Het is Willem Oltmans voor de zo veelste keer gelukt. Vorig week al verhaalden de kranten van een uit de hand gelopen conversatie tij dens de opnamen van het televisie programma "Hier is ...Adriaan van Dis". Zondagavond was het zover en werd de kijker vergast op twee geparfumeerde heren in de strijd om het kampioenschap valsigheid. Nu zijn de weekbladen aan de beurt. Bibeb pakt in de gebruike lijk twee pagina's uit, HP blikt in zijn gossip-rubriek Naar Verluidt terug en de Groene Amsterdam mer wijdt zijn wekelijkse proflei aan het verschijnsel Oltmans. Om de paar jaar is het op die ma nier met Oltmans raak, met dit ver schil dat zijn optreden voorheen veelal tot de radio en de geschre ven pers beperkt bleef en hij tegen woordig ook op de kast tegenover de zoveelste slecht voorbereide journalist zijn proeve van onbegre pen onschuld mag afleggen. Het begon, zo blijkt uit de week bladen, allemaal tijdens een door de Leidse Stichting Burcht belegd tweegesprek dat bij Van Dis zozeer in de smaak viel dat hij uitzag naar een herhaling op de televisie. Die kwam er met het inmiddels beken de resultaat. In VN wordt duidelijk dat Van Dis' redactie moeite met diens plannen had, maar dat de journalist er via een list toch in slaagde ze ten uitvoer te brengen. Het gesprek met Bibeb verloopt volgens de lijnen die Oltmans ook voor de confrontatie met Van Dis had uitgestippeld. De publikatie van het eerste deel van zijn memoi res is de rode draad, al komen ui teraard ook zijn wereldcontacten (Bibeb: "Kun jij je invloed niet aanwenden om de Sacharovs vrij te krijgen") aan de orde. Oltmans is de nazaat van een kinine-fabrikant en heeft een half Russische stam boom. Hij bezocht Nijerode en vat te daar, kennelijk voor het leven, een uitzichtloze liefde op voor zijn latér ook in de journalistiek onder doken studiegenoot Henk Hof land. Sindsdien lijkt het met beide heren niet helemaal meer goed ge komen. In de Groene beschrijft Martin van Amerongen het fenomeen: "Als hij weet dat Thatcher in het Amstel-hotel logeert, wacht hij niet op een gemeenschappelijke pers conferentie, maar stapt hij gesto ken in zijn double breasted intimi- datiepak haar suite binnen....Het is inmiddels genoegzaam bekend dat hy veel te beschaafd is om kriti sche vragen te stellen en dat men als politcus of wetenschapper graag bereid is veertig nipte minu ten te filosoferen over de nadelen van milieuvervuiling en de atoom- dood". Kosto/Van Dam Over ruzie gesproken. Het twee de kabinet Den Üyl is nog ver weg, maar nu al voeren socialistische kamerleden die altijd verheffende rondedans uit rond het pluche. Ischa heeft in zijn VN-rubriek Aad Kosto te gast, de ma dusver maar niet in door te dringen tot de plaats i de banen worden verdeeld. Marcel van Dam, die zijn PR beter ver zorgt en daarom wat meer reden heeft om olijk rond te stappen, wordt door Kosto zes kolommen lang neergesabeld, vanwege zijn aspiraties het leiderschap van de partij en van het land op de schou ders te nemen. Nooit geweten dat die ambitie een politieke zonde was. Kosto ziet er grote gevaren in, want Van Dam is "bot, plat, vertoont grotesk ge drag, hij trapt naar beneden en bo ven; een ingeslagen meteoriet, met louter leegte om zich heen". Nee, zo blijkt uit het verhaal, hoog tijd dat Van Dam ("Hij is een stevige innemer") de pas wordt afgesne den en hoog tijd dat Kosto's loop baan zijn bekroning vindt ("Ik voel nu een hevige behoefte om te gaan besturen; een ministerschap of staatssecretariaat"). NCRV Neerlands vriendelijkste om roep, de NCRV lijdt aan faalangst, zo meldt het omslagartikel van De Tijd. Het bedrijf schijnt zo georga niseerd dat veel creativiteit van de programmamakers in bureaucrati sche rompslomp wordt gesmoord. Een Bestuurlijke reorganisatie is in volle gang, maar probleem blijft dat de achterban van de NCRV niet mag worden gebruskeerd met al te wereldse zaken. De door de vergrijzing van die achterban on vermijdelijke daling in het ledental leidt op termijn tot de B-status. De uittocht van medewerkers tot ver minderde kwaliteit. Het NOS-journaal lijkt intussen een filiaal van de protestant- christelijke omroep. Achtereenvol gens werden daar te werk gesteld: Hugo Van Rhijn, Erik Boshuizen, Noortje van Oostveen, Pauline Broekema en Elleke van Doorn, terwijl hun collega's Heinze Bak ker, Cees Gravendaal en Catherine Keyl de NCRV verruilden voor res pectievelijk Studio Sport, Den Haag Vandaag Radio en AVRO's Televizier. Bekwame mensen werkten er dus voldoende, maar ze kwamen, zo is de klacht, niet uit de verf. Keyl vindt de angst voor het oordeel van de achterban onge grond. Ze maakte bijvoorbeeld een programma over het gevoelige on derwerp incest. Opzeggingen ble- ven uit. Overigens kijkt niemand met rancune terug. "Het is een club van fijne, sympathieke men sen". Spijtoptanten. Sterilisatie raakt als middel tot geboortenbeperking ook in Neder land ingeburgerd. Ruim tien pro cent van de mannen en vrouwen koos voor die methode, zij het in een aantal gevallen niet zonder be rouw. Ziekenhuizen werken al met wachtlijsten van een half jaar tot een jaar voor de spijtoptanten, die met een 'hersteloperatie' het ou derschap alsnog binnen bereik wil len brengen. Menigeen nam de stap tot sterilisatie op rationele gronden en bezweek toen bij deze of gene kennis een baby in de ar men werd genomen. Weer anderen bekeken de zaak anders na een scheiding en het begin van een nieuwe relatie. Maar sterilisatie werd geintrodu- ceerd als een onomkeerbare beslis sing. Dat blijkt het ook in toene mende mate geworden sinds de schrik er bij medici flink is ingeko men toen ombudsman Frits Bom vijf jaar geleden in zijn programma 'mensen liet opdraven die na de in- Oltmans: vals. greep toch zwanger waren gewor den'. Bij verzoeken tot een herste- lingreep blijkt een gevleugelde vraag daarom nu: "Bent u voor of na Frits Bom gesteriliseerd". "Waarschijnlijk", zo zegt een arts, "hebben toen veel collega's ge dacht: dat zal mij niet overkomen, waarna ze de boel vakkundig heb ben dichtgebrand. Die vrouwen kunnen wij nu niet meer helpen". In HP verder een wat mager om- foto ANP) slagartikel over de "Jonge honden van de WD-fractie", waarvan een deel na de verkiezingen zijn zetel zal moeten prijsgeven. In VN een in zijn soort aantrekkelijke repor tage van Germaine Greer over Cu ba en in deGroene de schamele uitwerking van een vergelijking tussen de kernwapenstandpunten van de columnisten Rubinstein, Heldring Koch en Tromp. TON VAN BRUSSEL ADVERTENTIE Schilderij Dit is een open brief aan de heer J.Th. Hoekema, lid algemeen be stuur Energiebedrijf Rijnland, naar aanleiding van diens opmer kingen over de plaats van het schil derij 'Turfdragersgilde' in de krant van 19 juni jl. 1. Waar haalde het EBR die 25.000 vandaan om dat schilderij uit de Lakenhal te laten restaure ren? Soms uit eigen zak? Neen, dat geld is het door energieconsumen ten teveel betaalde geld, dat dus ei genlijk teruggegeven had moeten worden. Het is goed riemen snij den van andermans leer. 2. Als dit geld, dat overgebleven is, dan toch wordt gegeven aan een goed doel dat voor de gehele ge meenschap van belang is, dan dient in dit geval dat schilderij ook voor de gehele gemeenschap be schikbaar te blijven en niet inge pikt te worden door het EBR. Het is voor 25.000 alleen maar geres taureerd, niet aangekocht! 3. Ik kom nooit in de kantoren van het EBR, wat zou ik daar te zoeken hebben? Wèl kom ik in mu sea, ook in de Lakenhal en ik zou het leuk vinden ook dat 'Turfdra gersgilde' daar te kunnen bezichti gen, tezamen met nog veel neer an dere schilderijen. 4. Hoe komt u er bij dat de La kenhal minder toegankelijk zou zijn voor Jan en alleman? Het mu seum is zelfs op zondagmiddag open (de kantoren van het EBR niet). Iedereen die geïnteresseerd is, kan er naartoe. 5, Daarom moet het 'Turfdra gersgilde' in de Lakenhal blijven, zodat ik en alle anderen het schil derij dat van ons geld (teveel be taald voor gas en licht) werd opge knapt, daór kunnen bekijken. M. Bruyn Resedastraat 14 Leiden Staking van ambtenaren in Peru LIMA (UPI) - In de Peruaanse hoofdstad Lima hebben gisteren duizenden ambtenaren het werk neergelegd, kerken en overheids gebouwen bezet en wegen geblok keerd om hun eisen voor meer loon kracht bij te zetten. Volgens een vakbondswoordvoerder zijn zeker 50 betogers gearresteerd of ge wond na botsingen met de politie. De politie hield met waterkanon nen demonstranten tegen die naar het presidentieel paleis wilde mar cheren. Het plein bij het paleis werd vervolgens geheel afgezet. Tijdens het spitsuur werden auto banden in brand gestoken bj de be langrijkste uitvalsweg van Lima waardoor het autoverkeer volko men vastliep. zich uit voor de eenheid van Euro pa, het lidmaatschap van de NAVO en een dialoog met de landen in Oost-Europa. „De landen hebben geen andere keus dan dialoog en constructieve vrede". Op binnenlands gebied pleitte Cossiga voor een „nieuwe solidari teit" in de samenleving. Hij noem de speciaal vrouwen, jongeren, de strijd tegen terrorisme, mafia en camorra en sprak over de nood zaak van maatregelen tegen de werkloosheid en ter verhoging van de levensstandaard in Zuid-Italië. Bij een temperatuur van ruim 30 graden legde Cossiga vervolgens een krans bij het graf van de onbe kende soldaat, terwijl een groep vliegtuigen van de luchtmacht over Rome vloog. Daarna trok de nieuwe president, begeleid door de bereden garde, naar het Quirinaal- palèis, zijn nieuwe residentie. Ter begroeting stonden langs de route meer dan 1.000 soldaten van de verschillende geledingen van de strijdkrachten. Veba boekt recordwinst van 697 miljoen mark DÜSSELDORF (DPA) - Het indus trieconcern Veba heeft de winst vorig jaar met 48 procent zien toe nemen tot 697 miljoen mark, een record. De omzet steeg slechts met een procent tot 49,6 mark. Ook voor de komende jaren is het de vies van Veba: liever winst dan omzet. President-directeur Rudolf von Bennigsen-Foerder zei dat gis teren bij de presentatie van het jaarverslag. Het jaarverslag van de VEBA heeft betrekking op 521 geconsoli deerde maatschappijen en op 121 dochterondernemingen en aan zienlijke belangen. De forse toen- mening van de winst van deze on dernemingen is te danken aan een betere conjunctuur én het saneren van zwakke plekken in het con cern. Financiëel directeur Klaus Piltz maakte bekend dat de vrije reser ves van het concern zijn aangevuld met 319 miljoen mark tegen 146 miljoen in 1983. In totaal nam het eigen vermogen met 652 miljoen mark toe tot 9,25 miljard mark. Bij de moedermaatschappij, Ve ba AG, steeg de nettowinst van 303 tot 398 miljoen mark. Na toevoe ging van 95 miljoen mark aan de vrije reserves zal aan de aandeel houders een van 15 tot 18 procent verhoogd dividend worden voor gesteld. Er zijn 650.000 aandeel houders, waarvan de Westduitse overheid met dertig procent de be langrijkste is. Voor de periode 1985/89 heeft Von Bennigsen investeringen van 18,8 miljard mark aangekondigd. Hiervan zal 54 procent worden be steed aan de elektriciteitsopwek king, wordt 25 procent in aardolie gestoken, elf procent in de chemi sche tak van het concern en negen procent in de sectoren handel, ver keer en dienstverlening. De explo ratie en produktie van aardgas en aardolie en de handelsafdeling zul len worden uitgebreid. Ook in 1985 heeft de orderont vangst zich tot nu toe uiterst bevre digend ontwikkeld, zo zei Von Bennigsen. In het eerste kwartaal bedroeg de winst na belastingen 128 miljoen mark tegen 119 mil joen mark in de overeenkomstige periode van vorig jaar. De omzet aan derden steeg in de eerste drie maanden van 1985 met 3,4 procent tot 21,7 miljard mark. Alle onder delen van het bedrijf leverden hier aan hun bijdrage, zodat VEBA ook dit jaar met een goed resultaat denkt af te sluiten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17