Doehetzelver kieskeurig HOBBY Geslaagd! Doka-timer en eenbad-systeem VRIJE TIJD Eigen Huis wil stok achter de deur Deursluiter PAGINA 16 DONDERDAG 4 JULI 1985 Havo: G. Dissevelt. L. de Haas. G. Kokkedee. J. v.d. Linden, J. Pet, S. Wee- nink. a Mame- LEIDEN - Aan de chr. scholenge meenschap De Vlietschans in Leiden zijn de volgende leerlingen voor het eindexamen geslaagd: E. van der Blom. M Brussee. M. van Dam. A. Gelder blom. P. Geraedts. E. van Oei. R van Steen. Havo: A. Claproth. J. Contant, A. van Doorn, A. den Hoed, P. Mulder, J.A. Roelofs, S. van der Schoor, M. Sloos, C. Stegeman. S. Veldhuizen, K. Vreeburg. Mavo: E. van Berkel, A. Combé, M. Dassen. A. van den Eynden. A. Hoene- veld, M. Kapaan. J. Martens. S. Noest, J. Noordermeer, W. Noort. I. Pet, K. Sjar- i, A. Sloos. J. Vliet. NOORDWIJKERHOUT - Aan het col lege Leeuwenhorst in Noordwijker- hout slaagden voor het diploma VWO. E. Jonkers; H. Tulder; T. Veenhof. HAVO: D. Brauckmann; E. Heems kerk; J. van Hunnik; P. Kuyt; R. Nul- kes; J. Smit; D. Kallenborn; B. Luyckx; J. Zuidhoek. ALPHEN AAN DEN RIJN - Aan de Ichthusmavo in Alphen aan den Rijn zijn geslaagd voor het Mavodiploma: P. Ahles, G. van Amsterdam, J. Bakker, M. v.d. Berg, J. Berkhout, M. Bieshaar, N. Blok, C. Blijleven, P. Boer. P. Boog aard, A. Boom, A. Bos, F. Bos, H. Bou- ma. M. Brinkman, M. v.d. Broek. I. de Bruin, A. Corts, S. Coumou, M. van Dam, A. Deijs, M. Dobbe, M. van Donk, A. Ederveen, R. van Ewijk, P. van Eyk, N. Fernhout, M. Gaastra, H. van Gils. L. Goddijn, M. Goos, A. Gort, P. de Grijs, J. de Haan, G. den Hartog, M. Hesseling, F. Heijliger, M. Hoefnagel, J. van den Hoek, M. v.d. Horst, R. Houweling, A. Jager, G. de Jong, E. Kastelein, M. Kie- vid. P. van Klink. M. Krósschell. J. Kruijt, S. van Leeuwen. A. v.d. Linde. I. Lohman. K. v.d. Maat, R. v.d. Meij. F. Meijer, Y. Meijer, M. Mulckhuyse, E. Mulder, J. Neef, M. Nieuwenhuizen. W. Nobbe, N. Planije, A. van 't Riet, A. Bo dewijk, M. de Rooij, M. de Ruijter, D. v.d. Schilden, A. Scholten, C. Schut. P. Schutte, W. Schutte, F. Sierat, M. v.d. Snoek, M. Straver, T. Teunissen, I. Tromp, S. Tukker, M. van Veelen, L. van der Veen, Y. van 't Veer, R. Paul Verboon, S. Verhagen, C. Verheul, C. Verkerk, P. Verpoort. J. Vis, A. de Vries. R. Vroege. N. Westerhout, B. Wiegman. LEIDERDORP - Aan de Laborato- riumschool Rijnland te Leiderdorp slaagde voor medisch analiste Ellen Al- tena uit Noordwijk. LEIDEN - Aan het Stedelijk Gymna sium te Leiden zijn de volgende leer lingen voor het eindexamen geslaagd: Th. van der Loo, A. Radder, E. Rem merswaal. Leiderdorp slaagden voor het LMÖ: J. Achterberg. E. Anker. E. van Beek. D. Beekman, B. Boer. B. de Boer, Y. de Boer, P. Braakman, P. de Bruijn. I. Chang, F. Denizalti, G. van Dinter. M. Eichholtz, L. Ganzevles, J. v.d. Geest. T. «Goedhart, I. Groenewegen, S. Hage naars, A. den Hartog, S. van Hemert, L. Holswilder, R. Honsbeek, J. Hoogen- boom, P. Knoester, I. Knijnenburg, R. Kruyssen, E. de Lange, G. Langhout, M. Lasander, P. van Leeuwen, W. Lenting, L. Lok, A. Martijn, B. Menken, H. Met selaar, M. Mil, E. Odijk. M. Peters. S. van der Ploeg. P. van der Pluym, A. van der Poel. R. Schellingerhout. J. Schouten, R. Schouten, K. Seisveld. J. Slof. S. Sloos, R. Smit, M. Spiga, M. Talens, M. Tegelaar, R. Tjjssen, K. Veldhuisen, J. Verbeek, M. Verbeek, R. de Vink, M. van der Voorn. LEIDEN - Aan de Rembrandt Scho lengemeenschap in Leiden zijn de vol gende leerlingen geslaagd voor Mavo: G. Hoeke. A. v.d. Hoogt, R. van Leeu wen, M. Neuteboom, J. Nievaart, R. Penseel, H. Polman, P. Riethoven, J. Se- gijn, I. van Tilborg. LEIDEN - B« de stichting voor oplei ding tot sociale arbeid, met als cursus plaats Leiden, zijn de volgende kandi daten geslaagd voor de studierichting arbeidsmarkt, politiek en personeelsbe leid (middelbare beroepsopleiding): A. van der Aart, R. Arents, R. Augus- tinus - de Pender. H. Bruyns. L. Buite laar. P. Deen. K. Dekker. W. Donkers. J. van Dijk, R. Eilerts. M. Eskamp - Over- water. M. Feijlbrief, H. Heemskerk. M. Henkes, E. Hennephof, J. Hoondert, T. van Houten, P. Hunnego, M. Huysman, G. de Jeu, G. de Jong, W. Klarenbeek - Visser, M. Korving - Duivestein, R. Re- naud, C. Lammerding, T. Langeveld, J. Levijn. B. van Mil. W. Nederhof. L. Oos- terbaan - Fisser, P. van Paridon, M. Pol, R. Reimerink, A. Straathof - van Gent. R. Stroo, M.J. Tousain, R. van Unnik. S. Unterhorst, G. Verkaik, A. Vermeulen. J.K. de Vries, J. Warmerdam, H. Willem- se, M. van Wouwe - Schoenmaker, M. Zeeman, H. Zierikzee, T. Zitman - Bon, E. Zoetendaal, L. Zwitser, M. van Ree den. - 'Montauk', vertelling van Max Frisch, opnieuw verschenen in de reeks 'Lite rair moment'. Met een gratis informatie ve brochure over het werk van deze Zwitserse auteur. Meulenhoff, prijs 14,50. De brochure kost los 2,50. - 'De grote vlucht' door John Golds mith, die nog niet zo lang geleden de thriller 'Baar goud' afleverde. Nu be schrijft hij het verbluffende en waar ge beurde relaas van de ontsnapping van een grote groep joden uit het bezette Denemarken tijdens de Tweede Wereld oorlog. Veen, prijs 24,90. - 'Familiebedrijf, thriller van David Wit- se. De rijke familie Stanhope handelt in geheime informatie. Dat kan wel eens fout gaan als onzorgvuldig met die gege vens wordt omgesprongen. Peter Stan hope moet zich dan uit een wespernest zien te redden. Veen, prijs 24,90. - 'Zorgen voor kinderen met kanker', onder redactie van de psycholoog drs. B.F.Last en de kinderarts prof.dr.P.A. Voute, en 'Kinderen met buikpijn' zijn twee nuttige uitgaven in de serie 'Kin deren als beroep' van de uitgeverij Van Loghum Slaterus. Prijzen resp. 24,50 en 17,50. - "Haar'. Het duo Renske Mann en Ma rion Matthews schrijft over styling, knippen, kleuren, ideeën, enfin over al les en nog wat zover het de haarverzor- ging betreft Becht, prijs 34,90. - 'Jezus of de goeroe?'. Martie Dieperink geeft haar ervaringen met oosterse godsdiensten weer. En zet daarnaast haar inzichten in het moderne denken. Kok. prijs 14,90. - 'Open uw hart'. Gebeden voor jong en oud. Het is de tweede bundel gebeden verzameld door de Almelose pastor Ma- rinus van den Berg. Kok, prijs 7,50. - 'Vlucht naar Amsterdam', thriller van de ex-journaliste Carolyn Hougan. Een door haar man in de steek gelaten New- yorkse vrouw vlucht naar Amsterdam, waar zij denkt tot rust te kunnen ko men. Het pakt heel anders uit, ze komt terecht in rellen rondom de troonsaf stand van koningin Juliana en de kro ning van koningin Beatrix. Sijthoff, prijs 19,95. Wie probeert aan de weet te komen hoe het er anno 1985 met de dhz-markt voor staat, krijgt de meest uiteenlopen de, soms radicaal tegenstrij dige geluiden te horen. Zwartkijkers zeggen dat de boel is ingestort, anderen spreken van een stabilisatie. Een derde groep uit al die 'welingelichte bronnen' ziet voor de nabije toekomst weer een opleving. Maar hoe zit het in werkelijkheid? Het is moeilijk een duidelijk beeld te krijgen, want er is in fei te geen sprake van 'de' dhz- markt. Dit woord is slechts een vage aanduiding van een cluster van vele tientallen verschillende branches. In de jaren '70 heeft een groot aantal fabrikanten, im porteurs en groothandelaren zich op de dhz-markt gestort. Leveranciers van hout en aan verwante produkten, van gereed schappen en materialen vonden in het snel groeiende leger van thuis-klussers geweldige nieuwe afzetmogelijkheden. Ze pasten zich (soms te) snel aan, ontwik kelden produkten die speciaal voor de niet technisch geschool de gebruiker bestemd waren: bouwpakketten, eenvoudige ge reedschappen, makkelijker ver werkbare bouwmaterialen, knock-down meubelen, monta gesystemen, enz. Er verschenen ook dozijnen nieuwe bedrijven. Een flink aan tal daarvan is intussen ter ziele. Hetzelfde geldt voor vele kleine dhz-winkels, die de concurren tieslag met de grootschalige on dernemingen (bouwmarkten, franchise-ketens, e.d.) niet heb ben kunnen overleven. Bijna al diegenen die ten onder zijn ge gaan toen de economie in een cri sissfeer geraakte, beweren nu dat de dhz-markt is ingestort. Maar dat is een vals beeld. Te gen het einde van de jaren '60, toen de dhz-rage goed ging door zetten, werd de totaal-omzet in deze markt geschat op een dikke 100 miljoen gulden; achteraf na gecijferd moet dat toen reeds veel meer geweest zijn. Per hoofd van de bevolking werd toen, volgens een wat realisti scher inschatting, minstens 20 gulden per jaar in dhz-spullen geinvesteerd. Thans is dit waarschijnlijk royaal het tienvoudige. Er zit weliswaar niet meer zoveel groei in, maar er wordt nog altijd, waarschijnlijk zelfs in toenemen de mate, 'gedoehetzelfd'. Een wat krapper geworden beurs (werkloosheid, minieme inko mensstijging) werkt het klussen in de hand. Huisonderhoud, inte rieurverfraaiing, nieuw meubi lair, de autobeurt... dat kost alle maal minder geld als je zelf de ir Spuitlak die zó snel droogt dat een volgende laag onmiddel lijk over de vorige kan worden opgespoten is een produkt van Flexa. Wat er van de laknevel niet op het te spuiten voorwerp terecht komt, droogt al in de omringende lucht en valt dtts als een soort poeder neer. Kan dus gemakkelijk worden wegge veegd of opgezogen. Handig bij de nieuwe Flexa spuitlak is ook de spuitmond; die wordt niet aan de bovenkant ingedrukt, maar aan de zij kant. Dat werkt in de praktijk prettiger en je houdt er je vin gertop schoon bij. (foto gpd> De doehetzelver is goed gereedschap gaan waarderen. (foto gpd> handen uit de mouwen steekt. De doehetzelver is de laatste jaren echter kritischer en koop- bewuster geworden. Hij heeft de soms onbegrijpelijk grote prijs verschillen tussen in kwaliteit (ook wel eens ogenschijnlijk) vergelijkbare produkten leren onderkennen. Is niettemin in het algemeen sterk kwaliteitsbe wust,, geeft liever iets meer uit voor een goed produkt. Enkele van de vele, vaak revolu tionaire, ontwikkelingen in de fototechniek hebben ook voor de gewone amateurfotograaf pretti ge gevolgen. Vers uit de bakkerij van de chemische en elektroni- ca-techneuten is de doka-timer, in feite een kleine computer, waarop verschillende ontwikkei- tijden achter elkaar kunen wor den ingetoetst. Sommige meten ook zelf de temperatuur van de chemische baden. Hoewel het door de sterke op mars van de elektronica allemaal ingewikkelder lijkt te worden, is het voor de amateur in feite steeds eenvoudiger om zelfge maakte kleurenopnamen tot in de perfectie af te drukken, te ver groten enz. Er is een geringer aantal 'baden' voor nodig, je hoeft niet meer zo angstvallig op de temperatuurgevoeligheid te letten, zowel films als papier zijn in technisch opzicht sterk verbe terd. Het afwerken van de foto's gaat sneller, kost minder foto- technische kennis, de afdrukken zijn haarscherp (en blijven dat ook). Het pas nieuwe éénbadssys- teem maakt het allemaal nog een stuk simpeler. Nog maar weinige jaren geleden was het praktisch onmogelijk zelf een kleurenfilm af te werken... nu ziet het er naar uit dat binnenkort het hele kleu- renwerk in de amateurfotografie eenvoudiger zal zijn dan het ont wikkelen, afdrukken en vergro ten van zwart-wit foto's! Voor geïnteresseerden nog nuttig om te weten: de tot dusver gebruikte termen voor kleurgevoeligheid, ASA en DIN, worden vervangen door één nieuwe waarde: ISO. Dat helpt voor velen mogelijker wijs wat onduidelijkheid uit de wereld. Eén van de nieuwste kleuren- negatieffilms is opgejut tot een gevoeligheid van maar liefst 1000 ASA (overeenkomend met 31 DIN), een technische prestatie die nog maar een aantal jaren tot de absolute onmogelijkheden leek te behoren. Bij nieuwbouw woningen De Vereniging Eigen Huis heeft voor de tweede maal een onder zoek ingesteld naar de opleve- ringsstaat van nieuwbouw-koop- huizen en is daarbij tot de con clusie gekomen dat er sinds vo rig jaar niets is verbeterd. Wat betreft het verhelpen van de ge breken, tijdens de onderhoud stermijn (drie maanden), is de si tuatie zelfs nog slechter dan vo rig jaar. Dat meldt het ledenor gaan „De Woonconsument" van de vereniging. Bij 54 procent van de huizen kopers zijn de geconstateerde ge breken niet verholpen, en dat is 10 procent meer dan een jaar ge leden. Het gemiddeld aantal vastgestelde gebreken is, aldus de uitslag van het onderzoek, 20. De vereniging doet in „De Woonconsument" gedetailleerd verslag van het onderzoek en verbindt daaraan een aantal vrij harde conclusies. Zij stelt dat het noodzakelijk is dat er een „finan ciële stok achter de deur" moet komen, bijvoorbeeld in de vorm van inhouding van 2 procent van de aanneemsom bij oplevering. Dit bedrag zou dan bij de notaris in depot gestort dienen te wor den. In geval van onenigheid over de wijze van gebreken-her- stel zou een onafhankelijke in-' stantie, zoals gemeentelijke dien sten van bouw- en woningtoe zicht, uitspraak moeten doen. (Vereniging Eigen Huis is geves tigd in Amersfoort, Postbus 735, 3800 AS, tel. 033-622308. Hoewel die grote 'knollen' van deursluiters nauwelijks nog voorkomen, hebben de meeste van die dingen toch altijd nog een zodanig formaat dat ze dui delijk opvallen. In het wooninte- rieur kan dat storend zijn. Een heel nieuw type, speciaal voor huiselijke toepassing, is de Assa 'Commandeur'. Deze deur- sluiter bestaat uit een vierkant buisprofieltje, waarin een veer is geboren. Hij wordt tegen de bo vendorpel van het deurkozijn ge monteerd en op de deur komt een klein plaatje. Daarin wordt het plastic dopje dat aan het eind van het trekkoord zit vastge haakt. Om de deursluiter buiten werking te stellen, haal je een voudig het dopje los. De trek kracht van de Commandeur kan zo nodig bijgesteld worden. De montage van de sluiter is erg eenvoudig. Het ding valt nau welijks op. Verkrijgbaar in zwart en wit, bij ijzerzaak en dhz-win- kel, adviesprijs f20,85. aan1de wandel Dit is de derde aflevering van 'Aan de wandel', een wandelrubriek die deze zomermaanden wekelijks in deze krant zal terugkeren. De wandelingen zijn uitgezet door Leidenaar Herman Amptmeijer en voeren de liefhebbers door de mooiste plekjes in de Leidse regio. Vandaag zijn er drie mogelijkheden om de polders ten zuiden van de Kagerplassen te doorkruisen. In de polders ten zuiden van de Kager plassen zijn verschillende wandelingen mogelijk. In deze aflevering heb ik er drie voor u gekozen. De lengte varieert tussen de vijf kwartier en de twee uur. Honden zijn niet toegestaan. Alleen wandeling nr 1 (naar de Horizon) gaat helemaal over een verhard pad en is zonder hekken; wandeling nr 3 (Kaag- oever) is weliswaar gedeeltelijk onver hard maar zeer goed. begaanbaar. Bij deze laatste wandeling moet u over een paar hekjes, die gelukkig voorzien zijn van stapplankjes zodat dat geen pro blemen hoeft op te leveren. Ook de wan deling langs de Zijp (nr 2) heeft hekjes met stapplanken, bovendien is het pad iets minder makkelijk begaanbaar, met name na regen. Toch kan ik het u van harte aanbevelen; als u goede schoenen aan hebt is het goed te doen, heel mooi en weer eens wat anders dan asfalt. In een latere aflevering van deze rubriek zullen nog andere wandelin gen in dit gebied beschreven worden. 1. Naar de Horizon Deze wandeling duurt vijf kwartier dus u begrijpt dat met de Horizon niet de einder bedoeld wordt; het is een eeuwenoude boerderij aan het einde van de Zijl. U begint op de kruising van Willem de Zwijgerlaan en Zijl, vlakbij de L.O.I. (bus 40, 65, 111, 112). Al in het midden van de vorige eeuw is hier een brug ge bouwd voor een spoorlijn naar Woer den, maar die verbinding is langs dat tracé niet tot stand gekomen. Wel de Haarlemmermeerspoorlijn (1912-1936) Herensingel - Rijpwetering - Roelofa- rendsveen - Hoofddorp. Na de oorlog is van de spoorbaan een autoweg ge maakt, aan de viaducten is de voorge schiedenis nog wel te zien. Het station in Leiden aan de Herensingel werd in 1970 gesloopt, alleen wat straatnamen bij de Kooilaan herinneren nu nog aan dit stukje geschiedenis. U loopt.langs de Zijl in noordelijke richting (het kan zijn dat deze weg in de Kaagweek wat drukker is dan nor maal). Aan de overkant van het water ziet u de Merenwijk liggen, aan uw rechterhand de vroegere meelfabriek Zijlstroom, anno 1916 (met mooie te geltableaus). Vlak na de Driegatenbrug over de Dwarswetering komt u langs koffiehuis Ut Dobbertje; vlak daarna passeert u de Nieuwe Weg, die u af komt als u de terugweg te voet doet. Door de gemeente Leiden is gevraagd om in het kader van het provinciaal fietspadenplan een fietsveerpont over de Zijl te maken. Als dat gerealiseerd zou kunnen worden ontstaat een hele mooie verbinding met Warmond-dorp. Voorbij de Merenwijk ziet u in de verte de bossen en torens van War mond-dorp, de grote vierkante toren is de Oude Toren van de ruïne. Overal zijn molens te zien en een stukje verder op de wandeling ziet u ook de waterto ren van Sassenheim. Maar eerst ziet u het eiland Strengen en de smalle uitlo per Tengnagel, en daar achter de wa terplas 't Joppe, een door zandwinning ontstane uitbreiding van de Kagerplas sen. Tien jaar geleden was dit allemaal nog deel van de Zwanburgerpolder. Op een extra oeverbescherming is aange bracht: tegen de golfslag en de water sporters. Nog wat verder ziet u het res terende deel van de Zwanburgerpolder met de boerderij De Eenzaamheid. Stelt u zich voor: de wegen nog niet verhard, geen straatverlichting en dan op een stormachtige wintermiddag naar de stad moeten; een heel begrijpe lijke naam! Aan het eind van de Zijldijk over het erf langs de geparkeerde auto's, en aan de waterkant wachten op boer Var» Schie met zijn roeibootje. Er is geen bel om de veerbaas te waarschuwen, maar ik heb nog nooit lang hoeven wachten. Voor een paar dubbeltjes wordt u de Zijp overgezet. Als u het pad naar links een paar minuten volgt, komt u bij de Kaagsociëteit voor een kopje koffie (u hoeft geen lid te zijn). Voor het vervolg van de wandeling moet u vanaf het veerpontje niet naar links maar rechtdoor over het erf van boerderij De Horizon, even naar rechts en weer naar links, door een klaphekje en over de betonnen strook door het weiland. Waar het betonpad zich splitst houdt u rechts aan. (De aftakking naar links gaat naar de noorddijk van de Boekhorstvaart, die wandeling wordt in een andere aflevering van deze ru briek beschreven.) Hierna komt u op het erf van boerderij Het Klaverblad; aan de voorkant van de boerderij over het bruggetje ziet u weer het betonpad naar de volgende boerderij. Ook dat erf gaat u over naar een slecht geasfalteer de, kronkelige weg die na een paar mi nuten bij een bushalte uitkomt op de weg Rijp wetering-Leiden; bus 111 gaat tien minuten voor het hele uur. U kunt die weg ook teruglopen naar het begin punt van de wandeling, dat duurt ruim een uur. (Voor de kruising met de grote weg rechtsaf, de Nieuwe Weg op, dan komt u weer op de Zijldijk bij Ut Dob bertje uit.) 2. Langs Zijl en Zijp Deze wandeling duurt anderhalf uur, het begin is hetzelfde als dat van de vo rige: u wandelt langs de Zijl tot het veerpontje van boer Van Schie, maar nu steekt u niet over. Rechtsaf langs het water van de Zijp. In het begin lig gen er wat woonboten en is er een te gelpad. Na een paar minuten houden de tegels op en gaat u verder over de onverharde dijk. De hekken zijn voor zien van een klapdeurtje of van stap plankjes. In de weilanden zijn schapen en koeien: niet opjagen of aan het schrikken maken! Het kan gebeuren dat een op gezelligheid gestelde koe achter u aan sjokt en daarbij diep in uw nek ademt; u hoeft niet zenuwachtig te worden, koeien eten geen mensen, an dersom wel! Het pontje van boer Van Schie c Het is niet moeilijk om de weg te vin den; u blijft over de oever van de Zijp en vervolgens Vennemeer en Achter gat lopen tot u bij een groepje boerde rijen op de weg Rijp wetering-Leiden uitkomt. Onderweg ziet u aan uw rech terhand het silhouet-van de Merenwijk, links op het Vennemeer jachthavens en daarna de Warmondse Watertuin (recreatiebungalows). Via het erf van de boerderijen Zeldenrust en Weeswo ning komt u op de weg. Op mijn vraag aan de bewoners waar de naam Wees woning vandaan komt kreeg ik ver schillende antwoorden: de een dacht dat er een keer een brand geblust was door weeskinderen, de ander dacht dat de boerderij vroeger deel van de bezit tingen van een weeshuis was geweest. 3. Kaagoever Deze wandeling kan beginnen door de Zijl af te lopen (een klein uur) of door het laatste stukje van de eerste wandeling in omgekeerde volgorde te lopen (een kwartier). Het stuk langs de Kaagoever zelf tot Zevenhuizen en daarna naar Oud Ade duurt drie kwar tier. De korte aanloop is als volgt: neem bus 111 tot de halte Vennemeer en ga de doodlopende weg op tot een grote boerderij met zwarte dakpannen. Bij de schuur met een basketbalnet bo ven de deur links over het erf (parkeer plaats). Aan het eind over een klein bruggetje naar het betonpad door de weilanden naar boerderij het Klaver blad, schuin naar rechts over het erf, na een schuur met dakpannen rechtsaf, door een klaphekje en daarna het lin ker betonpad door de weilanden vol ir de Zijp. gen naar de boerderij de Horizon. Ook hier over het erf tot u bij het water van de Zijp bent. Hier gaat u rechtsaf, langs de oever van de Kaag. Langs dit pad staan in het vooijaar grote aantallen sneeuwklokjes (met het dringend ver zoek ze niet te plukken). t U passeert de Kaagsociëteit en loopt almaar langs de oever tot u vlak voor een oude boerderij met rieten dak met een trapje van de dijk af moet. U gaat tussen boerderij en schuur door en voor het huis met nr. 10a weer naar links naar de oever. Als u hier terug kijkt ziet u hoe de gevel van de boerde rij met traditionele tekens is versierd. Langs de oever is in het water een nieu we beschoeiing van wilgetenen ge maakt zodat de rietkraag gelegenheid krijgt te herstellen. Na twee hekken met stapplankjes vlak achter elkaar komt u bij een brede zyvaart (de Ze- venhuizer Vaart). Langs de oever blij ven lopen, voor een boerderij langs (van 1924, maar ook hier de traditionele gevelversiering), door een klaphekje langs de woonboten tot de ophaalbrug. Hier gaat u rechtsaf, de geasfalteerde Boekhorsterweg af. Bij de wipmolen De Vrouw Venner komt u bij de bus halte op de weg naar Leiden. Op de Boekhorsterweg passeert u de Meerhoeve (restaurant met terras) en bij nummer 11 aan uw linkerhand een merkwaardige gothische gevel. Op de steen boven de deur staat "Vrije en La ge Boeckhorst". In een volgende afle vering van deze rubriek zal ik wat meer over de geschiedenis van dit pand ver tellen. HERMAN AMPTMEIJER Strengen/Tengnagel wil de gemeente Leiden een recreatiegebied aanleggen, op het verderweg liggende eiland Kou- denhoorn is de gemeente Warmond daarmee al een eind gevorderd. Op twee plaatsen waar de Zijldijk een scherpe bocht naar rechts maakt ziet u aan de waterkant een gietijzeren paal met een verticale witgeverfde ge traliede rol. Dit is uit de periode dat er nog trekschuiten langs de Zijl voeren; om te voorkomen dat het schip in zo'n bocht tegen de over werd getrokken, moest de lijn buitenlangs de rolpaal worden gelegd. Zö'n voorziening was vroeger heel gewoon; naar aanleiding van het eerste artikel in deze reeks werd ik opgebeld door een lezer die zich herinnerde dat zo'n paal ook op de hoek Jan van Goyenkade/Rijn en Schiekade stond. Misschien is het u inmiddels opge vallen dat er weinig regelmaat in het landschap aan uw rechterhand is: veel kromme, onregelmatige sloten (wat op een natuurlijke herkomst wijst) en ook de gegraven rechte sloten lopen maar zelden evenwijdig aan elkaar. Dit is zo in het hele gebied ten zuiden van de Kaag, heel anders dan de regelmaat van de droogmakerij bij Aardam van de vorige wandeling. Het gebied bij de Kaag is polder voor polder droogge maakt, en de tussenliggende waterlo pen waren breed genoeg om die pol ders als eilandjes te beschouwen. Na dat u de Boterhuismolen (1744) bent gepasseerd, komt u op een plaats waar Holpaal langs de Zijl, herinne ring aan drie eeuwen jaagpad.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 16