'Condoom is niet vies maar leuk' an*nnï)-.tnnou many children make you pooi Bisschoppen bezorgd over abortus in ziekenhuizen Reportage Sterke daling geboortecijfer door Thaise 'Koning Condoom' Detectives zetten het imago van gieufhoed en regenjas overboord PAGINA 14 DONDERDAG 4 JULI 1985 In Thailand en ver daarbui ten is Mechai Veeravaidya, alias 'Koning Condoom', een begrip. Door met een com pleet 'circus' stad en land af te reizen, is hij bezig een spectaculaire daling van de BANGKOK - De eeuwe noude Thaise monarchie heeft er een koning bij. Geen vorst die in statige paleizen woont en een paar keer per jaar zijn gezicht aan het ge peupel toont, maar een zeer populaire bevolkingseco- noom die zich dagelijks on der de bevolking mengt. Met krasse uitspraken en een snelle babbel verkoopt deze ongekroonde koning van Siam zijn produkt dat ge boortebeperking heet. Strooiend met voorbehoeds middelen kreeg de 44-jarige Mechai Veeravaidya al snel de bijnaam 'Koning Con doom'. door Dirk Jan Roeleven en Bart Reterink De secretaris-generaal van de Thaise bevolkings-ontwikke- lingsorganisatie DPA heeft het schier onmogelijke gepresteerd. Door opzwepende spreekbeur ten, met slogans als 'Met een con doom per dag hou je de dokter weg' en 'Maak liefde, geen ba- bies', slaagde Mechai er in om in een ontwikkelingsland als Thai land het geboortecijfer nagenoeg te halveren. Een voorbeeld voor vele andere landen in de Derde Wereld die de strijd tegen de dreigende overbevolking zijn be gonnen. Mechai, zelf vader van één kind, trekt wekelijks de provin cie in. Het 'circus' dat hem bege leidt, bestaat uit twee kleurig be schilderde caravans, grote groe ne tenten en dokters en verpleeg sters. Als je niet beter weet, denk je dat er opnamen voor de televi sieserie M.A.S.H. aan de gang zijn. Twaalfduizend vrijwilligers zijn hem in zestienduizend dor pen behulpzaam bij het uitdra gen van de boodschap dat twee kinderen genoeg is. Mechai laat de mensen die op het circus afkomen warm lopen voor zijn 'produkt' door grappen te maken. Met een vlot praatje haalt hij weifelaars over om zich te laten steriliseren. Wie er niet aan wil geloven krijgt een doos gekleurde condooms mee "voor thuis, voor de kinderen om mee te spelen". "Je kan het als haar band gebruiken, als ballon of te gen slangebeten", houdt hij zijn gehoor voor. "Condooms zijn niet vies, ze zijn juist leuk", zegt Mechai tegen de wat lacherige toehoorders, waarop hij weer een hand condooms uitdeelt. De marketing van de voor vechter van geboortebeperking gaat verder dan slechts het uitde len van handenvol condooms. Bij de grote busstations in een aantal Thaise steden zijn 'ge boorteregeling supermarkten'. Onafzienbare rijen condooms liggen hier in alle variëteiten uit gestald. Mechai heeft sleutelhan gers op de markt gebracht, waar in een condoom achter doorzich tig plastic zit. 'Breek glas in noodgevallen', staat er in het En gels en Thais op. Verder heeft hij een heel scala van bedrukte T- shirts ontworpen. Zo zien we Winston Churchill het V-teken maken, waaronder in het Thais staat geschreven dat twee ge noeg is. Ook het T-shirt met als opschrift: 'Ik ben gesteriliseerd' zit in het assortiment van de man die niets te dol is om zijn doel te bereiken. bevolkingsgroei in dit ont wikkelingsland te bewerk stelligen. De bevolkingseco- noom Mechai is erin ge slaagd om het Thaise ge boortecijfer binnen vijftien jaar bijna te halveren. Superras Het condoom moet ingebur gerd raken in de Thaise maat schappij. Of Mechai nu in de sjie- ke Foreign Correspondents Club in Bangkok zit. of in de aanpa lende sloppenwijk Klong Toey, hij wijkt niet af van zijn stand punt dat de bevolking vertrouwd moet raken met deze voorbe hoedsmiddelen. Hoe dat ge beurt, laat hem koud. Zo worden de condooms bij de buitenlandse correspondenten op een zilveren dienblad aangereikt. Een dag la ter staat hij in een buitenwijk van Bangkok met condooms te strooien. Per campagnedag worden on geveer honderd sterilisaties uit gevoerd in de reizende kliniek. Onder luide aanmoedigingen worden mannen naar de tent ver wezen. "Het duurt maar zeven minuten, meneer", spreekt Ko ning Condoom een man bemoe digend" toe. Deze populaire aanpak is volgens hem hard no dig: "Die populaire promotie is alleen om de aandacht te trek ken. Natuurlijk is het een serieu ze zaak als je je laat steriliseren. Het gaat om een rationele beslis sing". Steriliseren doet Mechai alleen als de kinderen uit het hu- "Je laat gewoon je broek zakken en zeven minuten la ter trek je hem weer aan", is een van zijn methodes om mannen tot sterilisatie over te halen. Mechai deinst er niet voor terug om met wer velende shows, gratis con- welijk ouder zijn een jaar. Dan zijn ze namelijk over de kritieke fase van zuigelingensterfte heen. Mechai wil de bevolkingsgroei uiteindelijk tot nul reduceren. Het standpunt van de DPA is dat Thailand in het jaar 2045 niet meer dan honderd miljoen inwo ners mag hebben. Momenteel telt Thailand vijftig miljoen in- Zijn 'klanten' komen uit rijke en arme gezinnen, sommigen hebben één kind, anderen wel zeven. Het past in Mechai's visie dat iedereen op een bepaald mo ment gesteriliseerd moet wor den: "Generaals, taxichauffeurs en straatverkopers, we willen ze allemaal steriliseren". In tegenstelling tot de aanpak van Singapore, dat rijke en ont wikkelde inwoners stimuleert tot het baren van kinderen, wil Mechai "gelijkheid scheppen en géén superras". "Dat intellectue len kweken is iets voor de paar denfokkerij, niet voor Thailand". Oude dag Mechai's bevolkings-ontwik- kelingsorganisatie DPA is parti culier en draait volledig op giften van de Thaise overheid en inter nationale organisaties. De Ver- dooms en hot-dogs zijn cam pagne te voeren. Een portret van de curieuze persoon achter de succesvolle ge boortebeperking in Thai land waar vandaag, 4 juli, nationale sterilisatiedag wordt gevierd. enigde Naties en de Amerikaan se hulporganisatie Usaid nemen een flink deel van de begroting (totale kosten: zestig miljoen gul den per jaar) voor hun rekening. De Nederlandse ambassade in Bangkok heeft ook geld aan het DPA van Mechai gegeven. Behalve de geboorteregeling verzorgt de DPA ook waterpro jecten in de dorpen en runt men een telefoondienst voor mensen met vragen over seksualiteit of geboorteregeling. Behalve de be volkingsproblematiek is de plat telandsontwikkeling een uit gangspunt van de DPA. In deze geïntegreerde aanpak schuilt een deel van het succes van Mechai. Als het levenspeil op het plat teland omhoog gaat, zullen ou ders minder afhankelijk zijn van een groot aantal kinderen om verzekerd te zijn van een ver zorgde oude dag. In Thailand is het gebruikelijk dat het oudste kind voor het geld zorgt waarvan de ouders kunnen leven. Het jongste kind neemt de ouders in huis. Voor Mechai is dit een bewijs dat een gezin met twee kinderen voldoende is. Immers, in dat ge val heb je na het arbeidzaam le ven de oudste voor het geld en de jongste voor het onderdak. De Thaise regering zou volgens Me chai een bijdrage kunnen leve ren door belastingverlaging toe te passen voor kinderen die hun bejaarde ouders in huis nemen. Boeddha Thailand is een boeddhistisch land en de mening van 'Lord Boeddha' is dan ook belangrijk voor de Thais om ze enthousiast te maken voor geboorteplan ning. Mechai: "De monniken vertelden me dat als je abortus als een zonde beschouwt, de klei ne zonde (anticonceptie, red.) be ter is om de grotere te voorko men. Heer Boeddha had per slot van rekening ook maar één kind én in vele boeddhistische in scripties staat dat veel geboorten last veroorzaken". Thailand heeft een vrij liberale abortuswet. Abortus is legaal als de zwangerschap het gevolg is van verkrachting. Verder kan er zonder meer worden geabor teerd als de gezondheid (ook geestelijk) van de vrouw gevaar loopt. Dit in tegenstelling tot veel andere landen waar abortus provocatus pas is toegestaan als het leven van de moeder in ge- Mechai staat op de bres voor zijn geboortebeperkingspro gramma's. Toen de Amerikaanse regering vorig jaar dreigde om haar steun aan organisaties in te trekken als ze zich met abortus programma's bezighielden, bood dr. Mechai publiekelijk aan om president Reagan te steriliseren. De opmerking haalde de voorpa gina's van alle Thaise kranten. "Natuurlijk bedoelde ik het niet zo letterlijk, maar de Ameri kanen moeten begrijpen dat door het stopzetten van de hulp veel mensen onnodig sterven. Het is ellende in een notedop, want dan zoeken de mensen ge woon hun eigen manieren van 'geboortebeperking, met alle rampzalige gevolgen van dien". Mechai is voorlopig niet van plan zijn succesvolle strijd tegen de bevolkingsgroei op te geven. "Ik ga door tot mijn dood. Op mijn begrafenis wil ik geen bloe men. Liever heb ik een sterilisa tie-patiënt bij mijn kist. Er zal een kliniek aanwezig zijn". Half verscholen in het portiek kijkt de privé-detective nauwlettend naar het enige raam op de tweede etage waar nog licht brandt. Plot seling verschijnt er een vrouw vooi het venster. De detective doet ver schrikt een stap achteruit, drukt de gieufhoed dieper op het hoofd en duikt weg in de beige regenjas met opgestoken kraag. De vrouw sluit de gordijnen. Opgelucht haalt hij adem: zij heeft hem niet gezien. Henk van der Berg, 28 jaar, direc teur van een recherchebureau te Amsterdam, knikt instemmend. "Dat is inderdaad het beeld dat de mensen van een privé-detective hebben. Het wordt veroorzaakt door Jos Heymans door de anonimiteit, waarin wij ons werk moeten doen. Maar het klopt van geen kant". Van der Berg wil af van die romantische flauwe kul. Het woord privé-detective zal in het gesprek niet meer worden gebruikt, stelt hij vast. Recherche bureau luidt de benaming. Alimentatie Toch werken nog heel wat re cherchebureaus in opdracht van particulieren om bijvoorbeeld na te gaan of de grond voor betaling van alimentatie nog aanwezig is. Volgens officier van de rijkspolitie M. Campman, die driejaar geleden een scriptie over privé-detectives schreef, bestaat een opmerkelijk groot deel van de opdrachtgevers uit particuliere personen. Maar Van der Berg meent dat hun aantal sterk vermindert. "De particuliere sector is een aflopende zaak", zegt hij. Het uitbannen van de valse beeldvorming is een van de doel stellingen van de onlangs opge richte Vereniging van Nederlandse Recherchebureaus. Van der Berg is de initiatiefnemer geweest en dus nu de eerste voorzitter van de vereniging, waarbij tot nu toe tien bureaus zijn aangesloten. Er zijn in ons land ongeveer 50 recherchebu reaus. Een exact aantal is niet be kend, omdat een dergelijk bureau niet als zodanig hoeft te zijn inge schreven bij de Kamer van Koop handel. Het merendeel komt niet in aan merking voor het lidmaatschap van de vereniging, vertelt Van der Berg in zijn kantoor aan de Am sterdamse Singel. Het gaat dan om bureaus die niet bonafide zijn of slechts incidenteel aan recherche werk doen. Van der Berg verwacht dat voorlopig niet meer dan acht tien van de vijftig bureaus lid kun nen worden. Het bekende Amster damse recherchebureau Hoffmann doet niet mee. De behoefte aan een vereniging speelt daar kennelijk niet, veronderstelt Van der Berg. Orde De vereniging wil eerst en vooral orde scheppen in eigen huis, opdat het bedrijfsleven de weg naar een recherchebureau makkelijker weet te vinden. Betrouwbaarheid en kwaliteit van de bureaus behoren door de vereniging te worden gega randeerd. Niet elk bureau is be trouwbaar te noemen. In deze branche komt beunhazerij nog veel voor. Leden van de vereniging moeten dan ook aan eisen gaan voldoen. "De exacte voorwaarden worden nog opgesteld, maar het ligt voor de hand dat de bureaus van onbesproken gedrag moeten zijn", zegt Van der Berg. De vereniging, waarvan de op richting in ongeveer zes maanden is voorbereid, wil opdrachtgevers de mogelijkheid bieden om klach ten over recherchebureaus in te dienen. Voorlopig zullen de klach ten door het bestuur worden be handeld. In de toekomst denkt het bestuur aan de oprichting van een speciale klachtencommissie, een team van deskundigen dat moet oordelen of de klacht al dan niet gegrond is. De vereniging zou dan maatregelen tegen het betrokken bureau moeten kunnen nemen. Hoewel in ons land geen oplei dingen voor detectives bestaan en aan de recherchebureaus geen ei sen van vakbekwaamheid worden gesteld, streeft Van der Berg naar een verbetering van de kwaliteit. Hij wil dat bereiken door een on derlinge uitwisseling van kennis en ervaring. Hij verwacht dat de bureaus daartoe bereid zijn. "Angst om concurrenten te vertel len over je werkwijze en daardoor klanten te verliezen, is overbodig. De markt is nog lang niet verza digd. Er is meer dan voldoende werk voor iedereen". Politie Het is vooral het bedrijfsleven (en dan meestal advocatenkanto ren, verzekeringsmaatschappijen en informatiebureaus) dat van de diensten van recherchebureaus ge bruik maakt. Fraudezaken waarbij de werkgever de politie liever bui ten de deur houdt, komen het meeste voor. Volgens Van der Berg lopen bedrijven niet zo snel naar de politie, omdat de zaak dan altijd in de openbaarheid komt. Boven dien wordt de politie gekweld door een gebrek aan mankracht en krij gen grotere fraudezaken prioriteit. "Dat is best begrijpelijk, maar een gedupeerde werkgever zal er geen genoegen mee nemen". Van der Berg verhaalt over be drijf A, dat het monopolie dacht te hebben van de verkoop van een be paald produkt. Plotseling bood de concurrent datzelfde produkt te gen een aantrekkelijker prijs aan de klanten van A aan. Het was dui delijk dat een van de Werknemers van A de cliëntenlijst aan de con current had gegeven met de bedoe ling later zelf bij die concurrent te gaan werken. Twee vertegenwoor digers van het bedrijf werden van het oneigenlijk gebruik van de cliëntenlijst verdacht, maar beiden ontkenden nadrukkelijk: Het re cherchebureau van Van der Berg schaduwde een week lang de beide werknemers. Uiteindelijk stapte een van hen bij de concurrent naar binnen, waarvan foto's werden ge maakt. Toen hij opnieuw werd ge hoord en ontkende ooit een voet over de drempel van de concurrent te hebben gezet, kwamen de foto's op tafel. Fraude "Voor dit soort zaken", vertelt Van der Berg, "hoef je niet bij de politie aan te kloppen. Die hebben het te druk met andere dingen. Maar het aantal gevallen van be- drijfsspionage en fraude neemt wel hand over hand toe. Ik verwacht dan ook dat steeds vaker een be roep op een recherchebureau zal worden gedaan". Een uitbreiding van het aantal recherchebureaus ligt dan ook voor de hand. Ook hier ligt een taak voor de nieuwe ver eniging: de branche zuiver hou den. Dat is bijvoorbeeld mogelijk - Campman stipte het reeds aan in zijn scriptie - door het bestaans recht van recherchebureaus te koppelen aan een vergunningen stelsel. Het ministerie van justitie zou dan de overkoepelende instel ling moeten zijn, die de vergunnin gen na gebleken geschiktheid af geeft. Een bijkomend voordeel is dat de bureaus dan tegelijkertijd staan geregistreerd. Van der Berg denkt ook aan een proefperiode, voordat vergunning wordt gege ven. Hij ziet voor zijn vereniging in de toekomst een taak weggelegd als spreekbuis naar de overheid. Een voorbeeld uit dr. Mechai's campagne: van veel kinderen word je arm. De Nederlandse bisschoppen zijn bezorgd oyer het feit dat blij kens een enquête de meeste rk ziekenhuizen een vergunning hebben aangevraagd tot het ver richten van abortus. Bijna de helft van de rk zieken huizen (46,7 procent) vindt, dat er van een noodsituatie voor een zwangere vrouw sprake is als het leven, de lichamelijke of psychi sche gezondheid van de vrouw in gevaar moet worden geacht. Ook bij gevaar voor alleen de geeste lijke gezondheid van de vrouw willen de Nederlandse RK zie kenhuizen dus abortus niet bij voorbaat uitsluiten. Slechts 4,4 procent beperkt zich nadrukkelijk tot „indirecte abortus", dat wil zeggen zwan gerschapsafbreking als onver mijdelijk gevolg van een andere medische ingreep. Ruim een kwart (26,7 procent) gaat alleen over tot abortus wanneer het le ven van de vrouw ten gevolge van de zwangerschap op het spel staat. De 56 ziekenhuizen die deel uitmaken van de Katholieke Ver eniging van Ziekeninrichtingen hebben inmiddels meegedeeld een zo goede informatieverstrek king te willen organiseren, waar uit hun terughoudend beleid blijkt. De bisschoppen vinden het hun plicht hun eigen specifieke bijdrage aan deze kwestie te le veren. Zij rekenen de vragen over leven en dood tot de essen tiële geloofsvragen en constate ren een verschil tussen de rooms-katholieke leer inzake abortus en het geformuleerde be leid van de meerderheid van de rooms-katholieke ziekenhuizen. De delegatie van de bisschop pen die onlangs besprekingen met de KVZ heeft gevoerd heeft zich nu tot taak gesteld, per dio cees het overleg tussen de bis schop en de RK ziekenhuizen te bevorderen. Studiedag - Zaterdag 7 sep tember houdt het instituut „Kerk en Wereld" in Driebergen ter gelegenheid van zijn 40-jarig bestaan een studiedag over de verhouding tussen Kerk en Staat. De vragen die op de conferen tie aan de orde komen zijn o.a.: Wat zijn de voor- en nadelen van rechtstreekse en indirecte over heidssubsidie aan kerkelijke in stellingen en is het zinnig niet- christelijke godsdiensten te sub sidiëren op terreinen, waar de kerken nooit ondersteuning heb ben gevraagd op basis van het ar gument dat ze in een achter standspositie zouden verkeren. Sprekers zullen zijn dr. D. van Ooyen (lid van de Tweede Kamer namens de PvdA), de heer Ates (bestuurslid van de Turkse Isla mitische Culturele Federatie) en dr. K. Sietaram (Hindoe, lid van de Commissie Waardenburg, die de Kamer heeft geadviseerd ovep subsidiëring van religieuze voor zieningen voor etnische groe pen). 's Middags is er een forum discussie. Verkoop Eusebiuskerk - Kardinaal Simonis wil een snelle verkoop van de Eusebiuskerk in Arnhem. Langer uitstel brengt zijns inziens het voortbestaan van de St. Walburgiskerk in de zelfde stad in gevaar. „Recente financiële gegevens over de ex ploitatie van uw parochie heb ben mij in deze met zeer grote zorg vervuld", aldus kardinaal Simonis in een brief aan het kerkbestuur. Mgr. Simonis weigerde begin dit jaar toestemming voor de bouw van apartementen in de kerk, die al lange tijd leegstaat. Uit een onderzoek dat in op dracht van de gemeente Arnhem is uitgevoerd, blijkt dat de bouw van appartementen in de kerk haalbaar is. Mgr. Simonis steun de echter het kerkbestuur in zijn opvatting dat wonen in de kerk zeer vele parochianen zal kwets en en gedurende vele jaren een bron van ergernis zal blijven. Het bestuur van de Eusebius kerk heeft inmiddels met een projectontwikkelaar overeen stemming bereikt over het ont werpen van een woongebouw waarvoor de kerk zal worden ge sloopt. Antwoord op aanval - Aan knopend bij de tekst uit Lucas 19 :„Indien dezen zwijgen zouden de stenen roepen" heeft secreta ris-generaal C. Beyers Naudé van de Zuidafrikaanse Raad van Ker ken gereageerd op het verwijt van president Botha dat de raad de vijanden van Zuid-Afrika in de kaart speelt met zijn oproep investeringen uit het land terug te trekken. Verder zou de SACC zich ook niet kunnen opwerpen als de spreekbuis van de meer derheid van de wetsgetrouwe burgers. Volgens Beyers Naudé handelt de Raad van Kerken steeds in het bewustzijn van een grote ver antwoordelijkheid te dragen „en wanneer wij niet spreken zouden de stenen het wel doen". In zijn openingstoespraak voor de driejaarlijkse synode van de Anglicaanse Kerk in Pieterma- ritsburg zei primaat aartsbis schop Philip Russell van Kaap stad dat er geen vrede in Zuid- Afrika zal zijn „tot een blanke huid geen voordeel meer geeft boven een zwarte". Hij waar schuwde tegen de zich uitbrei dende betrokkenheid van het le ger bij de steeds meer om zich heen grijpende burgeroorlog. Stinkend kwaad - Racisme is een ketterij en in wezen een vorm van afgoderij, omdat het de broederschap van alle mensen ontkent en de zogenaamde ver hevenheid van het eigen ras ver heerlijkt. Racisme is een stin kend kwaad. Dat staat in een resolutie die de deelnemers aan de 54e wereld conferentie van de Zevende-dags Adventisten in New Orleans heb ben aanvaard. De conferentie die eens in de vijf jaar wordt gehou den duurt tot zondag BEROEPINGSBERICHTEN - Nederlandse Hervormde Kerk: Beroepen te Achterberg, parttime: H. Vermeer, kandidaat te Ede; beroepen te Harlingen: J. Folkertsma te Leeuwarden-Hui- zum; beroepen te Liende: J. Har- teman te Moerkapelle; beroepen te Franeker en Herbayum: P. de Ruiter te Leeuwarden; beroepen te Geesteren: F. W. G. den Arend te Appelscha. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: Beroepen te Beilen in combinatie met Hooghalen: E. L. van 't Foort, kandidaat te Steen- wijk; beroepen te Winschoten en Byford (West-Australië): P. Nie- meijer te Zuidwolde in Gronin gen; beroepen te Monster: J. Op- hoff, kandidaat te Bedum. Christelijk Gereformeerde Kerken: Bedankt voor Alphen aan den Rijn: P. Beekhuis te Rot terdam; bedankt voor Nieuw koop: M. C. Tanis te Sliedrecht- Centrum.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 14