Teun van Vliet verklaart ploeg Raas de oorlog Ban^lT Ploeg Van Erp hervmdt zich Kuiper door val ver achterop Schotse voetbalbond doet appèl op clubs 'Heel Europa kijkt' U M WB -| -■ -| Eric Breukink wint tijdrit met overmacht Anders sta ik morgen op straat DONDERDAG 4 JULI J 985 SPORT PAGINA 13 TOURCOING (GPD) - Terneer geslagen zat Hennie Kuiper op zijn hotelkamer in Lille. Uitgere kend in de etappe waarvan hij zich zoveel had voorgesteld, sloeg het noodlot voor de routi nier uit de Belgische ploeg van Roger Swerts toe. Nog voordat de kasseienstroken, het terrein waarop hij zich zo thuisvoelt, werden bereikt, smakte Kuiper onderuit in een valpartij, waarbij ook de Belgische kampioen Paul Haghendooren en Guy Nulens betrokken waren. Toen hij daar na ook nog eens twee keer een lekke band kreeg, was alles ver loren. Op meer dan tien minuten van winnaar Manders arriveerde hij in Tourcoing. Ieren samen Het ziet er naar uit dat Sean Kelly en Stephen Roche, de twee Ieren in het internationale profpeloton, volgend jaar in één ploeg zullen rijden. Dat is de formatie Kas Coop, die een Spaanse licentie zal krijgen. Kelly is al bijna rond met die formatie, waarvan zijn huidige ploegleider De Gribaldy de lei ding krijgt, en hij heeft Roche gevraagd hem daarheen te ver gezellen. De Spanjaarden wil den graag Ruiz Cabestany, een van de schaarse talenten die er op het Iberisch schiereiland rondrijden, inlijven. Die twij felt, waardoor men de voorkeur geeft aan de zekerheid die Ro che wel zou willen verstrekken. Klagend over hoofdpijn meld de hij zich bij zijn verzorgers. "Maar ik ben er nog niet zo slecht aan toe als mijn kamergenoot Gery Verlinden. Die is zwaar op zijn hoofd gevallen en ligt met een hersenschudding in het zie kenhuis", aldus Kuiper. Veel te genslag dus voor de ploeg, die ook al in de frontlinie een bekla genswaardige rol vertolkte met Teun van Vliet. "Ach", zegt Kuiper, "dat tijd verlies is niet het ergste, hoewel ik het niet leuk vind. Ik had me niet zoveel voorgesteld van het klassement. Ik was naar de Tour gegaan met het idee dat we wel zouden zien wat het werd. Ik zal me nu dus helemaal moeten rich ten op dagsuccessen. Maar voor een niet-sprinter is dat moeilijk. Toch heb ik er al een paar dagen goed bijgezeten. Hopelijk hou ik van deze val geen nadelige gevol gen over en kan ik snel weer een rolletje meespelen". lometer i 1. Manders (Ned, Raas) 224 kilometer in 6 uur, 27 minuten en 25 seconden - gemiddel de snelheid 34,691 kilometer/uur (met tijd- vergoeding 6.26,55), 2. Kelly (Ier, De Gri baldy) 6.27,36 (met tydvergoeding) 6.27,16), 3. Anderson (Aus, Post) z.L (met tydvergoe ding 6.27,26), 4. Vanderaerden (Bel, Post) 6.27,36,5. Hinault (Fra, Köchli), 6. Wynands (Ned, Raas), 7. Leo van Vliet (Ned, Raas), 8. Peiper (Aus, Berland), 9. Demies (Bel, Go- defroot), 10. Gauthier (Fra, Geminiani). 22. Adri van Houwelingen (Ned, Swerts), 35. Zoetemelk (Ned, Raas) op 11 seconden, 37. Rooks (Ned, Post), 38. Peeters (Bel. Raas), 40. Andersen (Den, Köchli), 1. Van Meer (Ned, De Gribaldy), 47. Shapiro (VS. Raas), 48. Winnen (Ned, Post), 50. Lam- merts (Ned, Post), 51. Veldscholten (Ned, Post), 65. Teun van Vliet (Ned, Swerts), al len in de zelfde tijd als Zoetemelk 85. Nydam (Ned, Raas) op 2.14, 86. Jan Van der Poel (Ned, Raas), allen i zelfde tyd als Nydam. 113. Ducrot (Ned, Raas) op 7.09, 143. Nu lens (Bel. Post) op 10.22, 148. De Keulenaer (Bel, Post). 149. Kuiper (Ned, Swerts), 153. Solleveld (Ned, Raas), allen in de zelfde tyd als Nulens, 166. Pieters (Ned, Minguez) op 26.07, 173. en laatste Francisco Rodriguez (Col, Minguez) op 26.07. Opgegeven: Arrango (Col, Meza) en Santo- ni (Ita, Boifava) Algemeen klassement. 1. Andereen (Den, Köchli) 27 uur, 40 minu ten en 16 seconden, 2. Vanderaerden (Bel. Post) op 19 seconden, 3. Hinault (Fra, i) op 1 Post) op 1.22, 7. Anderson (Aus, Post) 1.31, 8. Rüttimann (Zwi, Köchli) op 1.35, 9. Go mez (Fra, Köchli) op 1.37,10. Kelly (Ier, De Gribaldy) op 1.52, 11. Zoetemelk (Ned. Raas) op 1.52, 12. Haghedooren (Bel, Go- defroot) op 1.54, 13. Peetere (Bel, Raas) op 2.03, 14. Peiper (Aus, Berland) op 2.05, 15. Matthys (Bel, De Kimpe) op 2.06,16. Pascal Simon (Fra, Berland) op 2.10, 17. Millar (GBr, Berland) op 2.12, 18. Rooks (Ned, Post) op 2.16, 19. Wynands (Ned, Raas) op 2.18, 20. Shapiro (VS, Raas) op 2.19, 21. Winnen (Ned, Post) op 2.21, 29. Leo van Vliet (Ned, Raas) op 2.42, 34. Criquielion (Bel, De Kimpe) op 2.59,41. Teun Van Vliet (Ned, Raas) op 3.31, 57. Van der Poel (Ned, Raas) op 4.09, 62. Van Meer (Ned, De Gri baldy) op 4.22, 72. Manders (Ned, Raas) op 4.41, 80. Lammerts (Ned, Post) op 5.12, 82. Adri van Houwelingen (Ned, Swerts) op 5.30, 83. Jan van Houwelingen (Ned, Swerts) op 5.44,93. De Rooy (Ned, Post) op 6.48, 95. Lubberding (Ned, Post) op 6.55, 123. Kuiper (Ned, Swerts) op 13.06, 124. Solleveld (Ned, Raas) op 13.13,139. Nulens (Bel, Post) op 14.57,148. De Keulenaer (Bel. Post) op 15.39, 151. Ducrot (Ned, Raas) op 16.24, 166. Francisco Rodriguez (Col, Min guez) op 30.26,168. Pieters (Ned, Minguez) op 30.56,173. en laatste Del Ramo (Ita, Pe- rurena) op 40.14 Bonificaties in de vyfde etappe: Lemond (VS, Köchli) 3 seconden. De Rooy (Ned, Post) 3, Veldscholten (Ned, Post) 3, Kuiper (Ned, Swerts) 3, Anderson (Aus, Post) 16, Kelly (Ier, De Gribaldy) 20, Teun van Vliet (Ned, Raas) 30 Manders (Ned, Raas) 58. Puntenklassement: 1. Vanderaerden (Bel, Post) 114 punten, 2. Kelly (Ier, De Gribaldy) 105, 3. Andereen (Den. Köchli) 81, 4. Matthijs (Bel, De Kim pe) 77,5. Castaing (Fra, Berland) 68,10. Sol- 17, 4. Ducrot (Ned, Raas) 10, Claveyrolat (Fra, Geminiani) 10, Dhaenens (Bel, De Kimpe) 10, 7. Hinault (Fra, Köchli) 7, Dagploegenklassement: 1. Raas 19 uur, 22 minuten en 37 seconden, 2. Geminiani op 11 seconden, 3. Post z.t, 4. De Gribaldy z.t., 5. Köchli z.t, 6. Godefroot Algemeen ploegenklassement: 1. Köchli 83 uur, 3 minuten en 56 seconden, 2. Post op 3.27, 3. Raas op 4.14 4. Berland op 5.01, 5. Guimard op 5.33, 6. Geminiani TOIRCOING (GPD) - Terwijl de grote brand in de Neder landse wielersport nog maar net geblust was, laaide giste ren in de Tour een nieuw vuurtje op. De tweede glorieuze dag voor de ploeg van Raas eindigde in Toircoing, waar Henri Manders de gevreesde kasseienrit won, met een oor logsverklaring van Teun van Vliet. "Wat zij me hebben aangedaan is een verschrikking. Dit zal nog consequenties hebben", verzekerde Van Vliet. "Ik vlieg er de komende dagen weer in, want ze zijn nog niet van me af. Als het aan mij ligt zullen ze niet zo gemakkelijk meer overwinningen pakken". tienri Manders: bevel Van Vliet verweet Raas dat hij de Nederlandse wielersport - on danks die overwinning een slechte dienst had bewezen. "Man ders had van mij de rit toch wel mogen winnen, want ik reed voor de gele trui. Dat heb ik wel tien keer gezegd. Maar hij mocht niet meewerken. En wat hebben ze daar mee bereikt? Kim Andersen zit nog in het geel en anders had ik, een Nederlander, een aantal dagen op het podium gestaan. Nu hebben ze alleen de etappe-overwinning. Nou, daar mogen ze trots op zijn. Ze wilden zeker niet dat naast die bergtrui van Adrie van der Poel nog een Nederlander gehuldigd zou worden". Na een kwartier was Van Vliet nog niet 'uitgeraasd'. Vanaf het moment dat hij ontsnapte uit het peloton, 62 kilometer nadat in Neufchatel-en-Bray de startvlag was gevallen, hoopte hij op de on voorwaardelijke steun van zijn vluchtmakker Henri (Toontje) Manders. Een brave knecht, die al drie jaar als een werkezel in het profpeloton rondploetert, maar nog altijd geen overwinning boek te. Eén dag glamour, bood Van 'Vliet hem, in ruil voor noeste ar beid. Manders wilde wel, maar Raas blokkeerde dat. "Omdat", legde de succesvolste ploegleider van de laatste maan den uit, "er een enorm risico was dat Toontje vijftig kilometer voor het einde in elkaar zou storten. Dan wordt-ie gelost en komt hij misschien buiten de tijd binnen. W% zouden een waardevolle knecht kwijtgeraakt zijn. Nu hield hij het vol, maar wie hem de vorige avond had gezien, zou dat niet voor moge lijk hebben gehouden. Hij lag te rollen in zijn bed van de pijn", al dus Raas. Een verklaring waar Van Vliet geen genoegen mee nam. "Geloven jullie dat... Dan kun je een dag later nooit zo'n inspanning leveren", zei hij, zoekend naar steun voor zijn woede-uitval. Raas weer: "En toch is het waar. Manders is de vorige dag tijdens de koers bij de dokter In 'zes' van Rijn en Gouwe GLASGOW (DPA) - Aan de voor- bekertoernooien weer avond van de loting voor de eerste z«n- Aanhangers vs ronde van de Europese bekertoer- Rangers gaven reeds de partij Glasgow 1962 het heeft de'schotsiTvoetbal- voorbeeld"tot de latere Britse uit- bond een dingend appel tot de spattingen door in Sevilla een Eu- deelnemende clubs gericht. "Heel ropese bekerwedstrijd voUedig uit Europa kijkt naar ons. Na de loting de hand te laten lopen. Tien jaar moet onmiddellijk kontakt opge- later vierden de supporters van de nomen worden met de tegenstan- zalfde club de triomf m Barcelona ders om in nauwe samenwerking °P Dmamo Moskou in de finale veiligheidsmaatregelen te bespre- van de strijd van de bekerwinnaars ken. Onze supporters dienen naar zodanig, dat zij voor 80.000 gulden uitwedstrijden op het vasteland schade aanrichtten m het stadion onder zeer strikte controle reizen". Celtic-fens misdroegen zich in het Zo luiden de aanbevelingen van de afgelopen seizoen in de tweede Schotse bond. ronde te8en RaPld Wlen- Peltjc De Schotse supporters hebben voelt de naweeen daarvan in de in Europa een even kwalijke repu- eerste ronde De eerste thmswed- tatie als de Britse. Vooral die van |Hljd z?'de clul? °Plast van de UE" Glasgow Rangers en Celtic, die het FA-tuchtcommissie zonder pu- komende seizoen in de Europese bliek moeten spelen. Aan de Europese bekertoernooi en zullen vijf Schotse verenigingen deelnemen. Het zijn: landskam- pioen Aberdeen, bekerwinnaar SALSOMAGGIORE (ANP) - Het ,Celtic en Glasgow Rangers, Dun- bridgeteam dee United en St.Mirren in de strijd om de UEFA-beker. Zege bridgers Nederlands heren heeft gisteren tijdens de strijd de Europese titel in Salsomaggiore een belangrijke stap gezet in dé Sampdoria is gisteravond beker richting van een medaille. Het vier- winnaar geworden van Italië. In tal Kirchhoff-Tammens-Niemeijer- Genua, op eigen veld, won de Roosnek versloeg de Bondsrepu- ploeg voor 45.000 toeschouwers de bliek Duitsland met 23-7 en is nu tweede finalewedstrijd tegen AC vierde achter Israël, Frankrijk en Milan met 2-1 na een ruststand van Noorwegen. 1-0 door Mancini. Een kwartier na Bij de dames kwam Oranje niet de pauze maakte Viali 2-0, waarna verder dan remise tegen Hongarije, Virdis AC Milan terugbracht tot 2- 15-15. Frankrijk bleef eerste door 1. Sampdoria had de eerste wed- een ruime overwinning op Italië, strijd al met een zege van 1-0 afge- 22-8. sloten. Peet 'zakt' in WK Finnjollen MARSTRAND (ANP) - De Deen Peter Vilby heeft gisteren bij Marstrand de vijfde wed strijd voor het wereldkam pioenschap Finnjollen gewon nen. De Pool Jacek Sobko- wiak, die als tweede eindigde, voert de algemene rangschik king aan. De beste Nederlan der, Peter Peet, zakte van de zesde naar de twaalfde plaats. In de regatta van gisteren moest de jonge Hagenaar zich tevreden stellen met de 95e plek. Naast de bij debutanten toch altijd al aanwezige wed strijdzenuwen, verkeerde de 21-jarige Peet in onzekerheid over de afloop van van zijn schoolexamen. Voor dat exa men bleek hij uiteindelijk ge slaagd, tijdens de race langs de Zweedse zuidkust verkeek hij zich volledig op de stroming, die veel sterker was dan de da gen daarvoor. Wereldkampioen Lasse Hjortnaes had evenmin een goede dag. Door de twintig ste plaats in het dagklassement zakte de Deen in de algemene rangschikking naar de tweede positie. SCHIJNDEL (ANP) - Eric Breu- werd achtste in 1.01.36,88. En pas kink heeft gisteravond met over- sant verbeterde Breukink ook het macht de traditionele tijdrit van record van de tijdrit, dat sinds vo- Schijndel gewonnen. Voor Neder- rig jaar met 58.42 op naam stond lands beste wieleramateur van dit Van Twan Poels. moment waren 58 minuten en 20 Met zijn overwinning in Schijn- seconden voldoende voor de 45 ki- del bewees Breukink recht te heb- lometer en 200 meter. Breukink, ben op de uitzonderingspositie die die een gemiddelde maakte van de bondscoaches Piet Liebregts en 46,491 kilometer per uur, was daar- André Boskamp hem gunden. Als mee 47 seconden sneller dan de enige uit het nationale amateurpe- Zwitser Toni Rominger, die twee- loton is Breukink zowel kandidaat de werd. Arjan Jagt uit Woubrugge Voor de individuele wegwedstrijd by de strijd om het wereldkam pioenschap als voor de ploeg, die de 100 kilometer moet rijden Breukink starttte gisteren in Schijndel voor het eerst met een 'dicht' achterwiel. "Het is", vertel de hij, "vooral een geweldige sti mulans voor de moraal. Wanneer je zo'n fiets ziet staan, denk je, daarop kan ik gewoon niet slecht rijden. Het ging ook goed. Op de rechte stukken lijkt het of je een stuk ge makkelijker gaat, in de bochten is het wat stroever, maar daar is de rest van de fiets op aangepast". De uitslag van de individuele tijdrit van Schijndel is: 1. Eric Breukink (Spankeren) 45,2 km in 58 minuten en 20 seconden, gemid delde snelheid 46,491 km per uur; 2. To ni Rominger (Zwi) 59.07; 3. Werner Stutz (Zwi) 1 uur en 35 seconden; 4. Egon van Kessel (Kerkdriel) 1.00.37; 5. Eddy Schurer (Bakkeveen) 1.00.58; 6. Mare Manders (Geldrop) 1.01.10; 7. Pe ter Gansier (BRD) 1.01.36,80; 8. Arjan Jagt (Woubrugge) 1.01.36,88; WADDINXVEEN - Eindelijk heeft de Skala-ploeg zich hervon den. Onder aanvoering van kop man Nico Verhoeven werden de Nikon-successen tijdens de Zes daagse van Rijn en Gouwe naar de achtergrond geduwd. De Belg Jean Paul van Poppel won gisteren door de herstelde discipline bin nen de ploeg de vierde etappe in Waddinxveen. En Verhoeven zelf kwam maar drie klassementspun- ten tekort om Theo Appeldoorn van de troon te stoten. Maar dat de jongens van ploeg leider Ben van Erp er aan zitten te komen, dat werd gisteren duide lijk. "We zullen wel zien. Ik eet eerst het borjde van anderen leeg en dan begin ik aan dat van mezelf. Voorlopig heb ik de trui nog en ik zal hem verdedigen", nam de in het nauw gekomen drager van de oran je leiderstrui, Theo Appeldoorn, een afwachtende houding aan. Hij vreest de concurrentie, die nu wel heel erg dichtbij is gekomen, maar "zal zich niet zonder slag pf stoot ge wonnen geven. Zijn reeds getoon de vechtlust en sprinterscapacitei ten, die hem al vier dagen achter een tot leider maakten, staan daar garant voor. Nu de mannen van Van Erp de gelederen gesloten hebben wordt het voor de rest van het peloton moeilijk om nog iets te onderne men. Martin Kemp, derde achter Van Poppel en Toine Poels, onder vond het aan den lijve. "Het was in Waddinxveen een snel parcours en dan valt het sowieso al niet mee om weg te komen. Maar we proberen de trui van Theo te verdedigen, dat is het belangrijkste. Nu dat echter al een paar dagen duurt, gaat dat toch wegen. Het wordt de laatste twee avonden nog zwaar". Poels, Van Poppel ("we zijn nu al twee dagen het pak ingestoken, vanavond hebben we dat goedge maakt") en Kemp waren de man nen van de laatste kilometers, waarin Verhoeven zijn kans op de leiding in het klassement verloren zag gaan. Het drietal ontvluchtte de kopgroep van tien man, met geweest om een tabletje voor zijn maag te halen, 's Avonds kwam hij >niet aan tafel en bleek hij in bed te liggen. Hij had last van een soort niersteen-aanval. We hebben met een de dokter geroepen, die om tien uur nog is gekomen om hem wat te geven. Dat hij er geen last van heeft gehad verbaast me, maar ik moest hem ontzien. Dat Van Vliet op het laatst moet lossen kan ik ook niet weten. Want ik ging er vanuit dat Manders voor de tweede plaats aan het rijden was". Raas had wel een karrevracht doktersattesten kunnen meene men, Van Vliet was er van over tuigd dat er duidelijk sprake was van boze opzet. Een actie van Raas om de doorbraak van nieuw Ne derlands talent, dat een forse greep in de kas van de criteriums zal doen, tegen te houden? "Dat heeft Raas met Vanderaerden ook ge probeerd. Nu ben ik niet zo'n grote kampioen als Eric, maar ik zal er toch hard voor vechten om m'n plaatsje in het peloton te verove- De rit over de kasseipaden van Noord-Frankrijk had daartoe de aanzet moeten vormen. Ook al was die etappe maar een slap aftreksel van Parijs-Roubaix, dat vier maal zoveel onbegaanbare, met kinder- kopjes belegde weggetjes aandoet en onder meestal barre weersom standigheden wordt verreden. In elk geval heeft juist die tocht wel meer uitstraling dan een gewone vlakke rit. En Van Vliet kon de op steker wel gebruiken. Sinds hij dit voorjaar tweede werd in Milaan- San Remo, wordt er gewacht op zijn doorbraak. Maar meer dan een criterium in Hansweert (de laatste wedstrijd van Jan Raas) won hij niet. Dus zette hij zijn zinnen op de vijfde rit, waarin de toonaangeven de formaties andermaal de verant woordelijkheid uit de weg gingen. De equipe van Hinault lijkt de gele trui even belangrijk te vinden als een rol toiletpapier, de ploeg van Post staat ook niet te trappelen om 'm weer te krijgen. Zo mochten Manders en Van Vliet tot achttien minuten uitlopen, voordat er wat reactie kwam. Van Panasonic, dat ook al niet zo verguld bleek met de idee dat een andere Nederlander het geel zou kunnen pakken. Ze stopten hun achtervolging toen het verschil tot aanvaardbare propor ties was teruggebracht, waarna de ploeggenoten van Kelly het com mando overnamen. Teun van Vliet was toen al uitge schakeld voor de zege. De enorme inspanning die hij had moeten le veren brak hem op. De spieren ir z'n benen verkrampten en hij liet zich terugzakken in het peloton Op het radiopodium trof hij later zijn medevluchter, die in opdracht van zijn baas als een zweetdief de winst op zak had gestoken. "Hem" zei Van Vliet, "zal ik er niet kwaad op aankijken. Ik heb zelfs met hem te doen...". niet i Ap- daarin wel Verhoeven, maar Appeldoorn. Verhoeven had maal een ereplaats nodig on peldoorn te kunnen onttronen. Hij miste de laatste slag en kwam on danks een spurtzege (vierde plaats) van het resterende kopgroepje op de meet een pa'ar puntjes tekort. Dat was misschien de enige misrekening van Verhoeven, die gedurende de aanvankelijk boeien de, maar inzakkende koers Appel doorn nauwlettend in het oog hield. Vanuit het wiel van de actie ve leider kon hij de controle goed uitoefenen, terwijl zijn ploeggeno ten de ontsnappingen neutraliseer- den. Appeldoorn was minder at tent. Daarom kon Verhoeven met nog dertien ronden voor de boeg in een vluchtgroep van tien man, maar daarin verder geen uitgespro ken favorieten, aan het peloton ontsnappen. Het leverde hem nog niet de hoofdprijs op, maar die kwam wel binnen handbereik. Vanavond in Bodegraven zetten Verhoeven c.s. de jacht op Appel doorn voort. Uitslag Waddinxveen: 1. Jean Paul van Poppel, 2. Toine Poels, 3. Martin Kemp, 4. Nico Verhoeven, 5. Gert Jacobs, 6. Rene Kos, 7. Ma rio van Vlimmeren, 8. Jannes Slen- debroek, 9. Heddy Nieuwdorp, 10. Jean Habbets, 11. Theo Appel doorn. Stand aan kop van het klassement: 1. Theo Appeldoorn 129 punten. 2. Nico Verhoeven 127. 3. Ron Groen 110, 4. Jean Paul van Poppel 101, 5. Mario van Vlimmeren 89. Bij de amateurs werd de tweede etappe van de driedaagse gewon nen door R. Pothuizen uit Vinke- veen. Op de tweede plaats kwam R. Poelwijk uit Amstelhoek en als derde eindigde A. Versluis uit Ameide. Piet de Groot uit Hazers- woude viel met een vierde positie net naast de ereprijzen. Leidenaar Erwin Nieuwenhuizen finishte op een verdienstelijke achtste plaats. Pothuizen werd de nieuwe leider in het klassement. Hij volgt W. Otte uit Haarlem op. Piet de Groot staat als zesde genoteerd. WIM VAN WANROOY Henri Manders: TOURCOING (GPD) - Henri Manders was beduusd en be schaamd tegelijk. Nog ver doofd door het onverwachte succes dat de nederige dienaar van de wielersport onverwacht in de schoot was geworpen, maar beseffend dat hij de onge schreven wetten had overtre den stond hij na afloop het le ger journalisten te woord. Zijn verweer was even ongecompli ceerd als zijn manier van rij den: bevel is bevel. 'Ik sta er om bekend dat ik alle opdrach ten die ik krijg, zonder opmer kingen uitvoer. Als ik dat niet doe sta ik morgen op straat". De 25-jarige renner uit Dru- nen wilde best toegeven dat hij zich niet gelukkig ("Rot voor Teun") had gevoeld met de be perkingen die de leiding van de ploeg hem oplegde tijdens de vlucht met zijn landgenoot Van Vliet. Een gedrag waar buiten landers meesmuilend over de den. "Twee Nederlanders die dezelfde belangen hebben en niet samenwerken. En een Ne derlandse ploeg, die de achter volging inzet", werd er ge hoond. "De taktiek van Raas is dat we ritten moeten winnen. Waarom hij zo'n beslissing neemt moeten jullie maar aan hem vragen". Overigens had Manders wel gedroomd van een opvallend optreden in de kasseienrit. "Ik rij er altijd goed en fietste dit jaar in Parijs-Roubaix lang voorop met Theo de Rooy. Vo rig jaar eindigde ik er als acht tiende. Ik kan het dus wel". Dat bleek inderdaad. In zijn derde Tour greep hij zijn eerste suc ces uit z'n hele carrière. Het valt te betwijfelep of er nog veel zullen volgen. Want Manders is geen winnaar. De in Den Haag geboren knecht is aangetrokken voor het ondank bare beulswerk, dat in elke wedstrijd moet worden gedaan. De raspaardjes in de gunstigste omstandigheden naar de eind streep te brengen, waar ze dan om de prijzen spurten. Boven dien is Manders een vrolijke knecht. Hij dankt er zijn bij naam "Toontje" aan, omdat die meer wordt geassocieerd met zijn bijna naamgenoot Tom Manders. Een grappenmaker dus, al was er gisteren in Toir coing een renner die er de lol niet van in zag. Slechte nacht voor Solleveld TOURCOING (ANP) - Gerrit Sol leveld liep woensdagmorgen in Neufchatel-En-Bray met kleine oogjes bij de start van de vijfde tourettape. "Ik heb haast geen oog dicht gedaan", vertelde de glorieu ze winnaar van de vierde rit. "De hele avond ging de telefoon in het hotel. Allemaal vrienden en dorps genoten van mij uit De Lier. Het dorp scheen compleet op zijn kop te staan". Eindelijk in bed kon de West landse tomatenweker de slaap niet vatten. "Tussen de lakens heb ik de etappe nog vijf keer gereden, ik kon eigenlijk nog steeds niet gelo ven dat ik een etappe in de tour heb gewonnen". Bij terugkeer wacht in Neder land de eerste Nederlandse etappe winnaar een feestelijk onthaal in het Westland. "Ik hoop het", zei Solleveld, "misschien dringt het ;dan tot me door wat z •ning betekent".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13