LEIDSCH DAGBLAD Gijzelingsdrama voorbij PAK Economische nood toestand in Israël TUINBONEN EN RUNDERTARTAAR Drugkoeriers krijgen 2]/2 tot 8 jaar s/a»1 Verenigde Staten en Israël ontkennen 'garanties' Daalmeijer en Van Meekren naar Veronica V akbond woest over keiharde maatregelen Geen akkoord over lager loon bii Shell Curacao EUROPA DIE 50% KORTING MAANDAG 1 JULI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37742 AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse rechtbank veroordeelde vanochtend zeven 'grote' cocaïne- koeriers tot gevangenisstraffen van 2Vï tot 8 jaar. Zij smokkelden in vier jaar tijd ruim 80 kilo cocaïne met een straatwaarde van 200 gul den per gram van Zuid-Amerika naar Nederland. Tegen hen waren straffen tot twaalf jaar geëist. De koeriers - vijf mannen en twee vrouwen, van wie een uit Urugay en een uit Colombia - had den de cocaïne, in porties van 4 ki lo per persoon op hun lichaam ge plakt, Nederland binnengebracht. In oktober vorig jaar werd de co caïnelijn opgerold toen in Frank fort een Nederlander met cocaïne werd aangehouden. Door de ver klaringen van deze koerier, die in West-Duitsland tot AVz jaar werd veroordeeld, werden de anderen in februari dit jaar aangehouden. In Mexico is gisteren een bende heroïnehandelaars en -smokke laars opgerold die vertakkingen had in de VS. Onder de 27 arrestan ten bevonden zich de 'heroïne- tsaar' van Mexico, Jaime Herrera Nevarez, en een voormalige coördi nator van de anti-narcoticacam- pagne van de regering. C afémoordenaar houdt levenslang DEN HAAG (ANP) - De Hoge Raad heeft de 29-jarige man die in april 1983 in het Delftse café 't Koetsiertje zes mensen dood schoot en er vier verwondde, ver oordeeld tot levenslange gevange nisstraf. De advocaat ging in cassatie van eenzelfde vonnis omdat het Haag hof niet objectief genoeg zou hebben geoordeeld en omdat niet klaarde Allyn Conwell die door de Ondanks de stromende regen trokken meer dan 100.000 moto renthousiasten naar de TT in Assen. Onder paraplu's en lappen plastic keken zij naar de races, die werden gekenmerkt door vele glijpartijen. (foto anp> PSP blokkeert de samenwer king van links. FNV waagt politieke gok van drie miljoen. Europese top weer mislukt. Twee Nederlanders reden zich dit weekeinde in de Tour in de kijker, maar noch Maar ten Ducrot (zaterdag) noch Adri van der Poel (zondag) kon definitief uit de greep van het peloton blijven. Verrassend 18 PAGINA'S genoeg won de Belg Rudy Mat- thijs beide dagen de massa sprint. Op Wimbledon is alles wat Nederlands is uit de enkelspe len. Marcella Mesker verloor in de derde ronde kansloos in twee sets van de Amerikaanse Zina Garrison. PAGINA 11 Ook in het doornatte Assen ging de nationale driekleur niet in top. In de zijspanklasse duurde de race voor de we reldkampioenen Streuer en Schnieders een halve ronde te lang. Versleten remblokken vertroebelden toen het mooie uitzicht op de overwinning. PAGINA 12 FRANKFORT (DPAAFP/AP/GPD/UPI/Rtr. - De 39 Amerikaanse gegijzelde vliegtuigpassagiers zijn na zes tien angstige dagen op weg naar huis. Vanochtend vroeg kwamen zij in een toestel van de Amerikaanse lucht macht uit Damascus in Frankfort aan. Zij werden op de luchthaven verwelkomd door de Amerikaanse vice-pre sident George Bush, door hun familieleden en door een enthousiaste menigte die het 'God bless America' aan hief. Na een weekeinde van tergende onzekerheid was gistermiddag vanuit de Libanese hoofdstad Bei roet het konvooi witte auto's met de gegijzelden onder de vlag van het Rode Kruis naar Damascus vertrokken, waar de Syrische pre sident Assad de eer voor zich op streek. "Wij zijn heel gelukkig hier met u in Damascus te zijn", zou zijn voldaan aan bepaalde voorschriften. Deskundigen verschilden des gegijzelden tot hun zegsman is ge kozen. „Wij zijn er zeker van dat we nog steeds in Beiroet zouden zit- tijds van mening of de dader al of ten, wanneer president Hafez Al- niet toerekeningsvatbaar was. Vol- Assad er niet was geweest" gens de Hoge Raad staat het de rechter vrij de lezing yan de ene deskundige te accepteren en die van een ander terzijde te schuiven. HILVERSUM (GPD) - Veronica heeft drie bekende tv-medewer- kers aangetrokken voor het nieu we programma Veronica's Nieuws lijn. Joop Daalmeijer (van VARA's Achter het Nieuws) en George Mustert (KRO's Brandpunt) wor den algemeen verslaggever voor het programma. Jaap van Meek ren, die een jaar geleden de AVRO verliet, is aangetrokken als onder meer interviewer. Directeur Rob Out van Veronica heeft het afgelopen weekeinde af rondende besprekingen gevoerd. Er wordt nog gezocht naar een pre sentatrice van Veronica's Nieuws lijn, dat vanaf 5 oktober tweeweke lijks op zaterdagavond van 22.00 tot 22.40 uur wordt uitgezonden. Daalmeijer en Mustert zullen in vaste dienst treden. Jaap van Meekren, die samen met eindre dacteur Ruud Hendriks ook de presentatie gaat doen, krijgt een free-lancecontract. Hij zei dat een golf door het TWA-vliegtuig was ge gaan toen het toestel op de 14de ju- werd gekaapt. Tom Cullins (42) duidelijk te maken dat het de ka pers menens was. Hij zei dat de vliegtuigbemanning op de luchtha ven van Beiroet verscheidene kan sen heeft gehad zijn bewakers te doden en een vluchtpoging te wa gen. „Er waren zeven gewapende mannen aan boord. Vaak vielen ze in slaap met hun wapens op de stoelen, maar we vonden dat we het leven van de passagiers niet op het spel konden zetten". Amal-leider Nabih Berri maakte gisteren op een persconferentie aan het eind van de middag de vrij lating bekend, nadat de Amerika nen naar zijn zeggen aan president Assad van Syrië de garantie had den gegeven geen wraakacties te gen de sji'iten in Libanon te onder- beschreef de moord op marinier nemen. Verder, zo beweerde Berri, Robert Stethem, op de tweede dag zou Israël de komende week de ge- van de kaping. „Stewardess Uli vangen sji'itische guerrilla's vrijla- Derickson zei ons de hoofden te buigen en de oren te bedekken. Een halve minuut later hoorden we een plof'. Volgens boordwerktuigbouw- Politieke waarnemers in Jeruza lem verwachten dat de weg is vrij gemaakt voor de groepsgewijze vrijlating van de gevangenen, i kundige Zimmerman werd de ma- premier Shimon Peres weigerde rinier om het leven gebracht om vanochtend te zeggen of Israël de 735 Libanese gevangenen zal laten DRUKKERIJ SifH IDELTABACH °r<?aen", ik*erK °^lled^fiden sne!ieoge"|K' VOO' Vice-president George Bush was vanochtend vroeg op de Amerikaanse luchtmachtbasis bij Frankfort aanwe zig om de vrijgelaten gegijzelden te verwelkomen. Hier schudt hij de hand van richard Young Moon, terwijl links van hem James w. McLaughlin toekijkt. (foto ap> WILLEMSTAD (ANP) - Shell Cu- de vakbonden van Shell- werknemers hebben gisteravond - i een driedaagse marathonverga dering - geen akkoord kunnen be reiken over een loonsverlaging parlement al met de behandeling van een wetsontwerp om de lonen bij Shell te kunnen korten. Van ochtend was men er nog mee be zig. Shell zou vandaag beslissen of 15 procent. De verlaging was een het ultimatum dat gisteren afliep, zal worden verlengd. De Neder landse regering heeft hierom ge- zijn raffinaderij op Curacao open- vraagd, zodat premier Lubbers de houden. Terwijl gisteren nog werd onder handeld, begon het Antilliaanse Af en toe zon In de nacht wolkenvelden, mogelijk een bui en plaatselijk mistbanken. Overdag af en toe zon en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur om streeks 13 en middagtemperatuur on geveer 22 graden. Matige wind uit noordwest. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: zonnig warm. Middagtemperatuur onge- r 25 graden. 2 juli 1985 Zon op: 05.24 uur, zon onder: 22.03 uur. Maan op: 22.50 uur, maan onder: 04.36 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 05.40 en 16.14 uur. laaewater 11.53 uur. gelegenheid krijgt om medio juli Venezuela de mogelijkheden te be spreken voor het openhouden van de raffinaderij. Venezuela is de grootste leverancier van ruwe olie aan de raffinaderij op Curacao. De besprekingen tussen Shell en de bonden liepen vast op een eis van de bonden. Deze wilden de garantie dat de werknemers het in geleverde deel van hun inkomsten terugkrijgen, indien Shell alsnog de raffinaderij sluit. Shell wilde een dergelijke garantie niet geven. Mr. Boelen burge meester Leimuiden (Van een onzer verslaggevers) LEIMUIDEN - De 43-jarige nota ris mr. M.J.J.M. Boelen uit Rotter dam is per 16 juli benoemd tot bur gemeester van Leimuiden, Rijnsa- terwoude en Nieuwveen. Boelen is statenlid voor de WD in Zuid-Hol land. Hij is getrouwd, heeft een kind en is rooms-katholiek. Boelen volgt G. J. van der Kroft op, die eer der dit jaar werd benoemd tot bur gemeester van Lisse. gaan. Hij wijst elk verband tussen de vrijlating van de gegijzelden en de Libanese gevangenen af. Ook het Witte Huis in Washington ont kent dat er verband bestaat tussen een 'eventuele' vrijlating van de sji 'itische gevangenen en de vreedza me oplossing van de kaping. President Reagan zei vanmorgen bovendien dat de Verenigde Sta ten niet kunnen gaan feestvieren zolang nog zeven andere Amerika nen in Libanon worden vastgehou den en de moordenaars van de ma rinier Stethem niet zijn gestraft. "Wij geven terroristen geen ca deautjes en geen garanties", aldus Reagan. "Terroristen weest ge waarschuwd: we zullen jullie in Li banon en elders bestrijden. We zul len ons verweren tegen jullie laf hartige aanvallen op Amerikaanse burgers en eigendommen". Reagan prees de rol van Syrië, AVI_V (GFDTAP> T Israël is vandaag de economi- Algerije, Jordanië, Saoedi-Arabië sche noodtoestand afgekondigd. Het kabinet van nationa- en Israël bij het vinden van een op- le eenheid maakte vanochtend na een marathonvergade- lossing in de gijzelingscrisis. We rjng van 24 uur een plan voor een reeks keiharde maatre- zullen met vergeten wie ons heb- hpkend ben geholpen en aan onze zijde selen oeKena. hebben gestaan, en zullen hen be- Dat plan zou vanmiddag aan het parlement (Knesset) worden voor gelegd. Krijgen de maatregelen on voldoende steun dan zal het kabi net vallen en biedt premier Peres zijn ontslag aan. De regering liet vanochtend de Israëlische munt, de sjekel, met 18,8 procent devalueren, terwijl prijsverhogingen voor de eerste le vensbehoeften zullen worden doorgevoerd tussen de 20 en 100 procent. Aansluitend komt er voor een periode van drie maanden een loon- en prijsstop. Onmiddellijk kwamen van alle kanten felle protesten tegen wat danken. En we zullen onthouden wie dat niet hebben gedaan". ROMANOV WEG - Grigori Roma nov, eens beschouwd als kandi daat voor het leiderschap van de Sowjet-Unie, maakt sinds vandaag geen deel meer uit van het politbu- ro. Tass meldde vandaag dat de 62- jarige Romanov „om gezondheids redenen" heeft verzocht te worden ontheven van zijn functies als po- litburolid en secretaris van het cen traal comité. Elke dinsdagen woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Tuinbonen, kilo Rundertartaar, 500 gram®®®®3£8' 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 'draconische maatregelen' werden genoemd. Vakbonden dreigden met algemene stakingen die het land volledig zullen lamleggen. De vakbond Histadrut riep voor mor gen al een 24 uursstaking uit. De regering sprak echter van 'een lichtpunt aan het einde van de in- flatietunnel'. Het zoveelste plan tot econo misch herstel moet het ministerie van financiën de bevoegdheid ge ven per decreet de economie te re guleren. Sinds het bestaan van de staat Israël is dat nog niet eerder gebeurd. Zelfs niet in oorlogstijd. Het pakket van maatregelen, dat vooral de lager betaalden treft, heeft slechts één- doel: het terug dringen van de gigantische inflatie, dit jaar geschat op 300 procent. Het plan voorziet in een korting van bijna een miljard gulden op de sociale voorzieningen, een bezuini ging met eenzelfde bedrag op sub sidies op levensbehoeften, ontslag van duizenden ambtenaren en een drastische verlaging van de uitga ven voor gezondheidszorg en on derwijs. Daarmee hoopt het kabi net binnen een jaar ruim 5 miljard te besparen. Alleen de defensie-uit gaven blijven verder ongemoeid. BROCKX NIET NAAR DEN HAAG - Staatssecretaris Brokx ziet af van zijn kandidatuur voor het burgemeesterschap van Den Haag. Hij heeft dit besluit geno men op aandringen van premier Lubbers en zijn eigen minister (van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu) Winsemius. Brockx stond eerste op de voor dracht van de Haagse fractievoor zitters, die vorige week uitlekte. Haarlemmerstraat 37, Leiden 071-122050 Bijeenkomsten in het kader van de Europese Gemeen schap vormen dikwijls een gerede aanleiding voor woedende demonstranten om luidkeels hun klachten over de EG ten gehore te brengen. Met name de boeren uit heel Europa verstaan de kunst om aandacht te vragen voor hun deelbe langen die door de Europese rege ringsleiders onvoldoende zouden worden behartigd. Maar in Milaan, midden in het economische hart van Italië, waren eind vorige week hon derdduizend mensen op de been om hartstochtelijk het ideaal van een nieuw en vooral ook besluitvaardig Europa te bepleiten. De Europese regeringsleiders, bij eengekomen voor de zoveelste Euro pese raad, bleken echter niet bereid noch in staat om samen gehoor te ge ven aan dit vurig pleidooi. In een eerste reactie op de afloop van de Milanese top betitelde premier Lubbers het resultaat als "op zijn best een gelijk spel". Een dergelijke kwali ficatie mag in de roerige geschiede nis van de EG natuurlijk geen echte verrassing heten. Sinds het ontstaan van de Gemeenschap in 1958 is het altijd allemaal heel moeizaam ge gaan, maar op langeré termijn wer den uiteindelijk toch resultaten ge boekt. De financiële perikelen met Groot-Brittannië werden bijvoorbeeld overwonnen en om het laatste suc ces te noemen, ook over de uitbrei ding van de Gemeenschap met Spanje en Portugal werd overeen stemming bereikt. Toch verkeert de Gemeenschap thans in acuut gevaar. Niemand kan nog langer ontkennen dat de politieke machinerie van de EG is vastgelo pen, dat de nationale belangen het binnen de bestaande structuur ge makkelijk kunnen winnen van het Eu ropese belang, dat de instellingen van EG, de Europese commissie en het Europese parlement, niet meer uit de voeten kunnen. Kortom, alle poli tieke en bestuurlijke problemen in het Europa van de tien verzwakken dat zelfde Europa, dat het op de wereld markt moet opnemen tegen zulke grootmachten als de Verenigde Sta ten en Japan. Om de problemen te kunnen over winnen zou een speciale regerings conferentie de Europese verdragen uit 1958 nader moeten bezien en zonodig ook op een nieuwe leest moeten schoeien. Belangrijkste on derwerpen die opnieuw en ook an ders geregeld zouden moeten wor den zijn het veto-recht, de stroomlij ning van de besluitvorming en de rol van de Europese commissie en van het Europese parlement. Dat al deze onderwerpen op de agenda zouden moeten staan, tekent de ernst van de crisis binnen de EG. Zonder funda mentele hervormingen op deze pun ten kan de huidige politieke en be stuurlijke onmacht immers niet wor den doorbroken. Maar de poging deze zaken ook echt aan te pakken, stuitte op verzet van Engeland, Denemarken en Grie kenland. Het was al een teken aan de wand dat de tien regeringsleiders hebben moeten stemmen over het houden van deze conferentie. Stem mingen zouden niet nodig moeten zijn waar unanimiteit wordt nage streefd. In elk geval is nu duidelijk ge worden waar een ieder staat. De Franse president Mitterrand had al vóór de aanvang van de conferentie gezegd dat in Milaan de echte Euro peanen zouden kunnen opstaan. Die duidelijkheid is dit weekeinde ten minste verschaft, maar premier Lub bers wees er terecht op dat met de voorgenomen conferentie over de verdragen zelf, te houden in decem ber in Luxemburg, de Europese zaak "op scherp is gesteld Dat is zeker niet ongevaarlijk, gelet op de bestaande problemen, maar diezelfde problemen dulden niet lan ger een politiek van pappen en nat houden. Zeven landen, waaronder gelukkig ook Nederland, hebben het belang van de Europese Gemeen schap onderkend, de drie dissidente naties hebben nog een half jaar de tijd gekregen om zich alsnog te bezin nen. Ja. 'k pak Pal proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9,80 ontvang ik vier weken lang het leidsch Dagblad vrijblijvend ii de bus. Mijn voordeel 9,80. Ja. ik pak dat kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Adres Postcode .Tel.. Plaats. r het Leidsch Dagblad, In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1