Ook voor u kan een hypotheek met levensverzekering de interessantste oplossing zijn. Maardanwèl die van de Rabobank! 'Stel sluiting van de Sheü-raffinadeiij uit' Handel krimpt sterk in AbvaKabo in geweer tegen schorsen toeslagenakkoord Sterrenwacht geopend op Canarische eilanden Strengere eisen aan import van garnalen Rabobank S ZATERDAG 29 JUNI 1985 Lubbers naar Venezuela 0111 voor behoud te pleiten MILAAN (GPD/ANP) - De Nederlandse regering heeft Shell gevraagd de voorgenomen sluiting van de olieraffi naderij op Curacao, per 1 juli, uit te stellen. Premier Lub bers gaat midden juli naar de Venezolaanse hoofdstad Caracas om te onderhandelen over het behoud van de Shell-rafiïnaderij. Hij zal daartoe besprekingen voeren met de Venezolaanse president Jaime Lusinchi. ROTTERDAM (ANP) - Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) heeft zijn recht om in te grijpen in het in Rotterdam afgesloten toesla genakkoord voor ambtenaren in de semi-volcontinudienst in feite ver speeld door eerder te weigeren de ze zaak op landelijk niveau met de ambtenarenbonden te bespreken. Kort Zakelijk Staatsdrukkerij Het kabinet heeft gisteren beslo ten tot een onderzoek naar moge lijkheden om de Staatsdrukkerij te privatiseren. Het onderzoek moet voor het einde van dit jaar zijn af gerond. Bij dé Staatsdrukkerij werken ongeveer 1150 mensen. De omzet bedroeg in 1984 210 miljoen gulden. Bij het onderzoek naar de privatisering van de Staatsdrukke rij worden ook de grafische en uit geverij-activiteiten bij departe menten en andere overheidsinstel lingen betrokken. Dollar De koers van de dollar is gisteren in dalende richting gegaan na het bekend worden van weer ongun stig nieuws over de Amerikaanse economie. Weliswaar steeg de sa mengestelde index van de econo mische bedrijvigheid in de Ver enigde Staten voor mei, m«ar de gegevens ovèr de voorgaande twee maanden werden neerwaarts her zien en mei leverde een tekort van 12,6 miljard dollar op de handels balans van de VS op, het op één na grootste in de geschiedenis. Cadillacs De Volksrepubliek China heeft 20 Cadillac-limousines aangeschaft om diplomaten en buitenlandse hoogwaardigheidsbekleders in stijl te vervoeren. Dat is voor het eerst sinds 1951, toen alle handel tussen de Verenigde Staten en Chi na na de communistische revolutie vrijwel kwam stil te liggen. Dat zei de advocaat van de amb tenarenbond AbvaKabo, mr. Fruy- tier, gisteren in kort gedingen te gen de staat en de gemeente Rot terdam. De kort gedingen waren aangespannen omdat minister Rietkerk een akkoord.over de ver hoging van de onregelmatigheids toeslagen voor ambtenaren had ge schorst. "De ambtenarencentrale ACOP had eerder om landelijke bespre king gevraagd, maar minister Riet kerk vond dat deze zaak op decen traal niveau behandeld diende te worden. Om die reden kan hij het akkoord van de gemeente Rotter dam met de ambtenarenbonden nu niet meer schorsen zonder enig overleg", betoogde de AbvaKabo gisteren. Naast de AbvaKabo werd ook een kort geding gevoerd door de CMHA, Ambtenarencentrum en CFO. Volgens de bonden geeft een eerder gesloten akkoord tussen mi nister Smit-Kroes en de rijkslood- sen tien aanknopingspunten waar op de toeslag aan de rijksloodsen gerechtvaardigd zou zijn. Deze aanknopingspunten gelden vol gens mr Fruytier echter ook voor tal van andere werknemers bij de overheid in de semi- en volcontinu- sector. Hij noemde als voorbeeld de brandweer. Om die reden moet minister Rietkerk na eerdere goedkeuring van een akkoord tussen minister Smit-Kroes en de rijksloodse ook goedkeuring geven aan het ak koord tussen de gemeente Rotter dam en de plaatselijke ambtena renbonden, aldus mr. Fruytier. Dit heeft de Rijks Voorlichtings dienst gisteren bekendgemaakt. Lubbers verwacht, aldus de RVD, dat de Shell-directie bereid zal zijn een definitieve beslissing over de toekomst van de raffinaderij nog enige tijd uit te stellen. Shell wil tot sluiting overgaan, tenzij vóór 30 ju ni aan vier voorwaarden is vol daan. De eisen zijn: gegarandeerde aanvoer van ruwe olie uit Venezue la, verlaging van de loonkosten, af schaffing van de minimumbelas ting van 28 miljoen (Antilliaanse) gulden die ongeacht het bedrijfsre sultaat moeten worden betaald, en een meerderheidsparticipatie in het bedrijf door de Antilliaanse overheid. Venezuela speelt een rol in de onderhandelingen, omdat het de voornaamste leverancier van ruwe olie aan de raffinaderij is. Zwaarte punt in de besprekingen vormt dan ook de prijs die Shell voor die olie moet betalen. Venezuela is, als belangrijk OPEC-land, niet vrij om Curacao tegemoet te komen door bij voorbeeld de olie tegen een schappelijker prijs te verkopen. Het land moet zich in beginsel aan de door OPEC vastgestelde prijs houden. De directie van Shell Curacao heeft meegedeeld zich te beraden over mogelijk uitstel van de beslis sing over het voortbestaan van de raffinaderij op Curacao. TEIDE (Rtr/ANP) - Staatshoofden van Westeuropese landen, onder wie koningin Beatrix, hebben gis teren het astro-fysisch instituut op de Canarische eilanden in gebruik gesteld. In de nieuwe observatoria wordt door astronomen gespeurd naar de sleutel van het leven in de Melkweg. Het instituut werd bij een ver drag in 1979 opgericht en bestaat uit het zonne-obervatorium en een modern sterren-observatorium op het nabijgelegen eiland La Palma. Deze sterrenwacht op La Palma wordt vandaag geopend door Ko ningin Beatrix in aanwezigheid van onder anderen de hertog van Gloucester. Het observatorium van Teide, dat is voorzien van vier telescopen, wordt gebruikt voor onderzoek naar het gedrag van heet ionen-gas op de zon om een inzicht te krijgen in sterrenstelsels, verklaarde de Westduitse astronoom Francz Kneer. Op de 2400 meter hoge bergtop Roque de los muchachos op La Palma zijn door Nederlandse ster renkundigen in samenwerking met Britse collega's drie observato ria ingericht, die zijn voorzien van de modernste apparatuur. De tele scopen zijn genoemd naar de En gelse geleerden Isaac Newton en William Herschel en de Nederland se astronoom Jacobus Kapteyn (1851-1922). Nederland, dat een vijfde aandeel heeft in de drie tele scopen, verzekert zijn astronomen met de samenwerking van moge lijkheden die alleen grote mogend heden zich kunnen permitteren. De staatshoofden voor de pas geopende sterrenwacht. ROOSENDAAL (ANP) - Indiana Rubber BV in Roosendaal gaat dicht. De Bredase rechtbank heeft gistermorgen, op verzoek van de bewindvoerder, de surséance van betaling omgezet in een faillisse ment. Alle 140 personeelsleden zijn ontslagen. Een gedeelte van het personeel maakt kans weer aangenomen te worden door één van de twee kan didaat-kopers die zich hebben aan gemeld. Maandag wordt bekend of het met één van hen tot een trans actie is gekomen. De eigenaar van de onderne ming, Wolters en Schaberg Mana gement uit Utrecht, moest twee weken geleden uitstel van betaling vragen toen de banken het krediet stop zetten. Indiana Rubber heeft zeven ton verlies geleden sinds Faillissement Indiana Rubber kost 140 man hun baan Wolters en Schaberg het bedrijf drie maanden geleden overnam. In de surséanceperiode hebben zich twee gegadigden aangediend voor overname: een zakenman met ervaring in de rubberbranche en de schoenenfabriek Helioform. Volgens de curator moet het ko mend weekeinde de beslissing val len over een eventuele overname. Districtsbestuurder A. Damoi- seaux van de Industriebond FNV noemde daarom het technische faillissement van gisteren "een dubbeltje op zijn kant". Hij ver wacht dat er na een overname hooguit enige tientallen Indiana- medewerkers weer aan te slag kun nen. Bij Indiana werkten veel per soneelsleden met een dienstver band van enige decennia. De oorzaak van het debacle van de vijftig jaar oude rubberfabriek ligt volgens Wolters en Schaberg en de vakbonden in het verleden. De familie die het bedrijf tot 1980 bezat en leidde heeft volgens hen niet tijdig gemoderniseerd en te laat het produktenpakket aange past toen het in de schoenindustrie en de agrarische sector, twee be langrijke afnemers, slechter begon te gaan. DEN HAAG (ANP) - De bewinds lieden van volksgezondheid en van landbouw van de drie Beneluxlan- den hebben gisteren in Brussel de Benelux-regeling goedgekeurd voor garnalen en voedingswaren waarin garnalen zijn verwerkt. Dat houdt in dat deze levensmiddelen alleen in de Beneluxlanden mogen worden ingevoerd als ze van een erkend bedrijf afkomstig zijn en als ze vergezeld zijn van een ge zondheidscertificaat waaruit blijkt dat de waren voldoen aan de eisen van de Wereldvoedselorganisatie (FAO) en de Wereldgezondheidsor ganisatie (WHO). Dit heeft het mi nisterie van welzijn, volksgezond heid en cultuur gisteren meege deeld. Namens Nederland waren bij de besprekingen de staatssecre tarissen Van der Reijden (volksge zondheid) en Ploeg (landbouw) aanwezig. De gezondheidscertificaten moe ten worden afgegeven voor bedrij- ven die door de gezondheidsautori teiten van de Benelux zijn erkend. Op de waren zal controle worden uitgeoefend en als ze niet aan de normen van de FAO en de WHO voldoen, wordt de invoer gewei gerd. De erkenning van het bedrijf van herkomst kan dan worden in getrokken. Tijdens het beraad in Brussel hebben de bewindslieden ook ge sproken over de noodzaak om in Beneluxverband tot overeenstem ming te komen over de preventie ve keuring van vis. Ze hebben af gesproken dat over een periode van een half jaar de in de drie lan den bestaande controleprocedures aan de praktijk worden getoetst met het oog op het afzien van on nodige bureaucratische voorschrif ten. Verder hebben de bewindslie den afspraken gemaakt over de controle van vlees op verboden hormonale produkten. De samen werking van de controlediensten van de drie landen zal worden ver sterkt met het oog op een betere fraudebestrijding. In september zullen de bewindslieden een spe ciale vergadering aan de hormoon- problematiek wijden, aldus het mi nisterie van WVC. BASF - Het Westduitse chemische concern BASF heeft het in de eer ste helft van dit jaar beter gedaan dan in de eerste helft van vorig jaar. BASF-topman Albers schatte tijdens de jaarlijkse aandeelhou dersvergadering dat de omzet van de BASF-groep ongeveer 22,3 mil jard mark zal bedragen, tien pro cent meer dan in de eerste zes maanden van 1984, zo heeft BASF Nederland laten weten. Bij de moe dermaatschappij zal de omzet on-* geveer 10,4 miljard mark bedragen, bijna vijf procent meer. Suiker maandag 2 cent duurder DEN HAAG (ANP) - De minimum consumentenprijs voor suiker wordt met ingang van maandag 1 juli met 2 cent verhoogd van 2,29 naar 2,31 gulden per kilo. Dat heeft het Centraal Bureau Levensmidde lenhandel gisteren bekendge maakt. De verhoging is volgens het bu reau het gevolg van de landbouwprijzen waarover de Eu- ropese landbouwministers onlangs in Brussel overeenstemming heb ben bereiktt. De minimum consu mentenprijs is gelijk aan de prijs waarvoor de winkelier de suiker inkoopt. Het ministerie van econo mische zaken heeft toestemming voor de verhoging van de suiker prijs gegeven, aldus het bureau. Eind vorige week werd men op de Newyorkse effectenbeurs ein delijk verstandig. Het was na tuurlijk ook te dwaas wat er kort daarvoor was gebeurd, want wel ke effectenbeurs zou niet wild van vreugde zijn over het con juncturele herstel zoals dat zich in de Verenigde Staten in het tweede kwartaal naar verwach ting heeft voltrokken. Een groei- versnelling van 0,3 procent tot 3,1 procent is niet gering en schept ongetwijfeld goede belof ten voor de rest van het jaar. Daarom was de reactie van Wall Street van een aanvankelijk vrij wel ongewijzigde aandelenbeurs enigszins beschamend. Vorige week vrijdag sloeg de stemming om en schoot de beurs ruim 24 punten vooruit tot even onder de historische top van 1327. Niet fraaiNu de julimaand voor de deur staat zullen op vrij korte termijn de halfjaarcijfers in de Verenigde Staten bekend worden. Het gros daarvan zal zijn en naar alle waar- oci»»j...v.kheid behoorlijk lagere winsten laten zien. Toch blijven de meeste beurskringen voor de komende zomermaanden opti mistisch. Sommigen zien het koerspeil op de Dow Jones In dex zelfs met 200 punten oplo pen, zoals in feite ook de eerste helft van 1984, ondanks de eco nomische vertraging, sterk is meegevallen. Wall Street begon het nieuwe jaar op circa 1200 en eindigde in juni flink boven de 1300. Ook in Amsterdam overheerste een stemming van terughoudend heid. Ook hier is er een soort va cuüm ontstaan waarin gewacht wordt op de komende dingen. De jaarverslagen zijn afgehan deld. Het dividend is betaald of in elk geval bekend en het eerste bedrijfsnieuws over het lopende boeKjaar verschijnt niet eerder dan in augustus. Er is dan ook een volkomen gebrek aan stimu lansen, waarin thans helaas ook Wall Street niet voorziet. Er is dan ook een volkomen ge brek aan stimulansen waarin thans helaas ook Wall Street niet voorziet. Daarnaast is het vakan tieseizoen begonnen en wijkt de interesse voor beurszaken. De handel is op onze beurs dan ook sterk ingekrompen. Opvallend is echter dat er ook weinig mate riaal wordt aangeboden. Het pu bliek blijft optimistisch. Ge sterkt als het is door positieve ge luiden van top-economen over de economische groei van ons land. Toch zit er nog altijd weinig schot in de renteontwikkeling. Ook ditmaal wist de obligatie- markt op het Damrak zich niet uit haar letargische houding te bevrijden. Men kwam niet ver der dan het koersbeloop in New York slaafs na te volgen. Dat be tekende aanvankelijk zelfs een behoorlijk verlies maar later enig herstel. Met als gevolg het aan houden van de bestaande opslag rente en vrijwel geen verande ring voor de lange rente. Ook de dollar liet weinig afwij kingen zien en bleef zich rond het peil van f3,45 bewegen. Toch zijn marktkenners ook voor onze beurs niet pessimistisch over de vooruitzichten. Evenals in New York voorspellen zij ook voor het Damrak een soort zomerhausse maar dan zullen de resultaten van de grote vier multinationals wel moeten meevallen. En dat is nog niet zeker. Opmerkelijk was deze week wel het herstel van aandelen Ko ninklijke Olie. Dank zij enige vraag in Wall Street kon ons hoofdfonds weer rond de f 200,- belanden. Volgende week vrij dag komt de OPEC bijeen om be langrijke besluiten te nemen. Pas dan wordt het duidelijk hoe de oliemarkt zich in de komende maanden zal houden. Door de gebruikelijke voorraadopbouw van benzine voor het vakantie seizoen is momenteel de druk op de oliemarkt verminderd maar de produktieoverschotten blij ven dreigen. Ook voor Unilever bestond buitenlandse vraag waardoor het aandeel tot f 10,- meer begon op te lopen. Akzo trok kooplust we gens de verkoop van zijn onren dabele vezeldochter in Amerika. Hierdoor was de groep van de in ternationals de enige sector die het deze week op de beurs goed deed. De index liep drie punten op waardoor ook het algemeen gemiddelde één tot twee punten vooruitkwam. Uitschieters De rest van de beursgroepen deed per saldo niets. Wat niet zeggen wilde dat alle fondsen in ruste waren. Er traden zelfs uit schieters op naar beide kanten. Forse winst boekten Holec, Gist Brocades, Springstoffen, Hal Trust en Rommenhöller. De grootste verliezen liepen Bege- mann, Audet, Brink-Molijn, Ge latine Delft en Borsumij Wehry op. Het nieuwe wonderaandeel van de parallelmarkt de AOT steeg van f 40,- als emissieprijs naar f 45,-. Ook de Europese optiebeurs leed onder de overwegend heer sende apathie ter beurze. De weekomzet zakte van 118.000 contracten tot 75.000. Akzo was de gedecideerde nummer één met vooral op donderdag een fik se omzet in call-contracten. Nummer twee was Philips ge volgd door Koninklijke Olie. De Rabobank heeft haar Hypotheek met Levensverzekering aangepast en deze is nu extra aantrekkelijk. Mede door de uitzonderlijk lage premie kan de Rabobank Hypotheek met Levensverzekering al interessant zijn wanneer u een inkomen heeft vaij f40.000,-! En daar komen nog de volgende voordelen bij: Duidelijkheid over het rendement op de spaaroremie. Dat is gekoppeld aan het rendement op staatsleningen. Duidelijkheid over de alkoopwaarde. U krijgt vooraf een prognose en tussen tijds kunt u de werkelijke stand opvragen. Flexibel gedurende de looptijd. Alhankeliik van het behaalde rendement kunt u elke 5 jaar het verzekerd kapitaal (dekkingspercentage) verhogen ofverlagen. Zekerheid. Want bij overlijden voor het einde van de looptijd keert de Rabobank Hypotheek met Levensverzekering altijd het volledig geleende bedrag uit. Rentetype naar keuze. U kunt kiezen uit alle rentetypen die de Rabobank kent Viste Rente, Minabele Rente en Rente Stabiel (30 jaar). Maak een afspraak met de hypotheek adviseur van de Rabobank. Hij kan u precies i voorrekenen hoe interessant de Rabobank Hypotheek met Levensverzekering in uw situatie is. geld en goede raad

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9