Nederland 3 kan in 1987 beginnen Vakantie? GWK Eerst langs GWK i Oud en zijn Witte Dorp GWK Weg naar Radio 1 ook geëffend Definitief geen visum Kamerleden PRINS 74 Duitse politie provoceert drugsdealers in ons land Gehakketak rondom wonderlijke wijk in Rotterdam ZATERDAG 29 JUNI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman van wvc heeft het groene licht gegeven'voor Nederland 3. Het derde nationale tv-net kan medio 1987 beginnen, wanneer de benodigde So^et-ambassade technische voorzieningen ervoor gereed zijn. De instelling van Nederland 3 mag geen uit Moskou had ontvangend De verhoging van de omroepbijdrage tot gevolg hebben. DEN HAAG (ANP) - De voorzitter van de vaste kamercommissie voor buitenlandse zaken Ter Beek (PvdA) en de fractievoorzitter van de VVD in de Tweede Kamer Nij- pels hebben definitief geen visum gekregen voor de Sowjet-Unie. De twee zouden morgen in gezelschap van dr. R. Jurrjens, hoogleraar in ternationale betrekkingen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, afreizen naar de Sowjet Unie waar zij waren uitgenodigd door de dis sidente Irina Grivnina. Grivnina die naar Nederland wil emigreren met haar man en twee kinderen kan elk moment gearresteerd wor den. Nijpels verklaarde gistermiddag tijdens een persconferentie dat de Sowjet-Unie niet formeel visa aan het drietal heeft'geweigerd. Even voor twaalf uur kreeg hij op de Den Haag te nog geen instructies Dat is de kern van een voorstel van de minister, dat waarschijnlijk vol- I gende week vrijdag in de minister raad zal worden behandeld, zo heeft een woordvoerder van wvc gisteren desgevraagd meegedeeld. Het principe-besluit om met Ne derland 3 te beginnen zou oor spronkelijk op vrijdag 28 juni in de ministerraad worden behandeld, maar dit is een week opgeschoven. Dit uitstel heeft niet als achter grond dat er binnen het kabinet nog problemen zyn over Neder land 3, aldus de woordvoerder. Het derde nationale tv-net zal worden gefinancierd uit de invoe ring van 'zwevende' STER-blok- ken (niet alleen vóór en na het Journaal, maar ook tussen de an- j dere programma's door) op Neder land 1 en 2. De regering heeft ge ruime tijd tegen de instelling van Nederland 3 zitten aanhikken, met name vanwege de extra kosten die het met zich mee zou brengen. Nederland 3 moet de omroepen de mogelijkheid geven om beter te concurreren tegen de oprukkende commerciële televisie. Het derde net is bestemd voor de NOS en de DEN HAAG (ANP) - De financiële omroepgemachtigden zonder le- verantwoordelijkheid voor 43 mu- den, zoals de IKON, Teleac en der- sea wordt overgedragen aan de gelijke. De zendtijd die hierdoor vrijkomt op Nederland 1 en 2 zal onder Avro, Tros, Veronica, KRO, Vara, NCRV, VPRO en EO worden verdeeld. De VPRO wil het contract niet ondertekenen vanwege het voor schrift om buiten „prime time" ten minste 80 procent lichte muziek uit te zenden. Met name het radiopro gramma Het Gebouw, dat groten deels uit gesproken woord bestaat, zou in de knel komen als de VPRO zich aan de contractsbepalingen zou onderwerpen. Door het con tract niet te ondertekenen, kan de VPRO gewoon doorgaan met Het Gebouw. NOS-programmacom- missaris radio A. van de Heuvel stemde gisteren tijdens de be stuursvergadering stilzwijgend in met deze conclusie, al noemde hij het „voor de bestuurlijke consis tentie nodig om in een zekere rust 43 musea aan provincies overgedragen consulaire afdeling van de ambas sade die visa verstrekt sloot om twaalf uur en gaat maandag pas tot 1990 met deze indeling te weer, open/ zodat ,ui,tg.eslo.t™ werken" moet worden geacht dat de drie zondag alsnog kunnen vertrekken. De andere omroepen zullen het contract wel ondertekenen. NCRV Vluchten en een hotel in Moskou en EO maken daarbij wel het voor- waren al gereserveerd, evenals ze- behoud dat de identiteit van de ven plaatsen voor een optreden omroep in uitzonderingsgevallen maandagavond in Moskou van het belangrijker kan zijn dan de zen- Nederlands Dans Theater. De drie derkleuring. hadden Grivnina en haar gezin Bezoek Sow jet-dissidente De visumaanvrage voor de drie is 13 juni persoonlijk aan de am bassadeur van de Sowvjet-Unie in Den Haag, dr. Anatoli Blatov, over handigd. Daarbij is het doel van het bezoek uiteengezet, waarop de ambassadeur liet weten negatief over de visumaanvrage te zullen adviseren. Nijpels heeft reeds eer der een bezoek aan Grivnina ge bracht en haar vervolgens uitgeno digd naar Nederland te komen. De Russische dissidente heeft bijna 'twee jaar gevangen gezeten voor haar activiteiten in de Mos- kouse Werkgroep voor onderzoek naar misbruik van de psychiatrie. Sinds haar vrijlating in 1983 ver blijft zij illegaaal (zonder verblijfs vergunning) bij haar echtgenoot en twee dochters in Moskou. Hoewel de Nederlandse regering heeft la ten weten dat mevrouw Grivnina en haar gezin welkom zijn in Ne derland hebben de Russische auto riteiten tot nu toe niet gereageerd op haar aanvrage voor emigratie naar Nederland. Evenmin is gerea geerd op een aanbod van kolonel (b.d.) Bosschart van het Leger des Heils in Amsterdam om de twee kinderen van Grivnina te adopte ren om ze zo ten minste in Neder land te krijgen. Nijpels verklaarde gisteren in Den Haag dat de situatie voor Griv nina en haar gezin dagelijks moei lijker wordt. Zij kan elk moment gearresteerd worden terwijl haar echtgenoot bedreigd wordt omdat hij haar illegaal onderdak ver schaft. De autoriteiten in Moskou vrezen dat haar zaak, die al eerder internationaal grote aandacht trok, opnieuw in het brandpunt van de belangstelling komt tijdens het Wereld Jeugd Festival dat van 27 juli tot 3 augustus in Moskou ge houden wordt. Grivnina heeft de deelnemers aan dat festival bij haar thuis uitgenodigd en vele groepen in het westen hebben een Russische uitnodiging voor het festival geaccepteerd, speciaal om Grivnina te kunnen bezoeken. Prins Bernhard viert vandaag zijn 74e verjaardag. Hij doet dat in familiekring op paleis Soestdijk. De prins, die onlangs in het Leidse Academisch Ziekenhuis een opera tie moest ondergaan, is na een vakantie in Italië, weer volledig voor zijn representatieve verplich- tigen beschikbaar. (foto anpi Radio 1 De weg naar de invoering van Radio 1, de landelijk-regionale nieuws- en actualiteiten zendy die per oktober Hilversum 1 moet ver vangen, is nagenoeg geëffend nu het NOS-bestuur gisteren, op de VPRO na, heeft ingestemd met het .ter ondertekening aanbieden van het contract tussen de landelijke en regionale omroepen. Vooropge steld dat Veronica per oktober de A-status krijgt, zal Radio 1 dan een feit zijn. Ubels wil met zelfstandige EVP doorgaan AMERSFOORT (ANP) - Het EVP- Tweede Kamerlid mevrouw Ubels- Veen heeft zich vandaag op de par tijraad van de EVP uitgesproken voor een zelfstandige deelneming jaar. van haar partij aan de Kamerver kiezingen van 1986. Verder wil zij nagaan in hoeverre samengewerkt kan worden met de PPR. Progres sieve christenen, zowel van protes tantse als rooms-katholieke signa tuur, wil zij binnen de EVP poli tiek onderdak aanbieden. provincies. Met het oog daarop zul len de bedragen die het rijk mo menteel voor deze musea ter be schikking stelt, ongeveer 2,9 mil joen gulden, worden overgebracht naar het provinciefonds. Over de overdracht van vier musea - G.M. Kam, Twenthe, Mesdag en Lam bert van Meerten - wordt momen teel nog overleg gevoerd. Het Joods Historisch Museum en het Spoorwegmuseum zullen onder verantwoordelijkheid van het mi nisterie van wvc gebracht worden. Dit is gisteren na afloop van het ka binetsberaad bekend gemaakt. Het rijk zal nog slechts verant woordelijkheid blijven dragen voor musea die een gebied of the ma van nationale reikwijdte be strijken en een collectie bezitten van hoge kwaliteit. Deze voorstel len staan vermeld in de museum nota, waarover het kabinet over eenstemming heeft bereikt. Tevens heeft het kabinet een be slissing genomen over de werking van de Archiefwet. De werking van deze wet wordt uitgebreid tot de Hoge Colleges van Staat, provin cies, gemeenten en waterschap pen. De termijn van overdracht van stukken wordt verkort van ijftig jaar nu tot maximaal twintig SCHIPHOL - Nu het weer in Nederland te wensen overlaat, boeken veel landgenoten op het laatste moment een reisje naar de zon. Aangezien gisteren in de noordelijke provincies de schoolvakanties zijn begonnen, was het op Schiphol een drukte van belang. (toto anp) Mevrouw Ubels signaleerde dat de wensen van het EVP-congres van 30 maart van dit jaar voor een brede samenwerking van de gehe le oppositie ter linker zijde niet le vensvatbaar zijn gebleken. PvdA en D'66 voelen daar niets voor ter wijl ook de PSP vermoedelijk zal afhaken, aldus mevrouw Ubels. Een combinatie van PPR, EVP en CPN acht zij onaantrekkelijk. Doelstelling en cultuur van de PPR spreken het EVP-Kamerlid wel aan, zeker sinds de toetreding van ex-CDA'er Dijkman tot de PPR-fractie. Het gegeven dat een deel van de EVP'ers de partij op grond van de congresbesluiten over progressie ve samenwerking van 30 maart vaarwel heeft gezegd beschouwt; mevrouw Ubels als die verwerkt moet worden] OPVOLGER VIS - Per 1 oktober 1985 is J.J. van Aartsen benoemd tot secretaris-generaal van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken. Hij volgt de voormalige Leidse burgemeester A.J. Vis op, die met pensipen gaat. Van Aartsen, 37 jaar, werkt sinds 1979 op Binnen landse Zaken, eerst als hoofd van het bureau van de secretaris-gene raal en sinds 1983 als plaatsvervan gend secretaris-generaal. Voordat hij naar het ministerie kwam was hij medewerker van de WD-frac- tie in de Tweede Kamer en direc teur van de Teldersstichting, het wetenschappelijk bureau van de WD. KINDERPOSTZEGELS - De kin derpostzegelactie die in het laatste kwartaal van vorig jaar werd ge houden, heeft 14 miljoen gulden opgebracht. Er werden 84.000.000 kinderzegels en 12.000.000 kinder en wenskaarten verkocht. De op brengst is dank zij een stijging van 110 procent in de verkoop van DEN HAAG (GPD) - De Neder landse ambassadeur in Bonn heeft opdracht gekregen de Westduitse autoriteiten opheldering te vragen over het optreden van Duitse poli- tie-provocateurs in ons land. Staatssecretaris Korte van Hemel (justitie) is over dat illegale Duitse optreden op Nederlands grondge bied recent ingelicht door minister buitenlandse zaken Van den j Staatsen burgemeester Groningen DEN HAAG (ANP) - Mr A.A.M.F. Staatsen uit Den Haag is met ingang van 16 au gustus benoemd tot burge meester van Groningen. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft dat gisteren be kendgemaakt. Staatsen (42) is lid van de PvdA. Staatsen is de opvolger van H.G. Buiter, die op 1 mei vervroegd met pen sioen is gegaan. Alles voor de zeker heid onderweg GWK levert u razendsnel een aantal broodnodige reis- dokumenten. Zoals reisverzekeringen (zelfs-voor- één-dag of 'n weekend), een ANWB/WW-lidmaat- schap en een Reis- en Kredietbrief. Maar denkt u ook eens aan het Zwitserse Autobahn-vignet, Italiaanse benzinebonnen of een tijdelijke casco verzekering voor uw auto/caravan. Zeven dagen in de week open voor uw vakantie. De Grenswisselkantoren NV Samenwerking van N.V. Nederlandse Spoorwegen, N.V. AMEV Pierson, Heldring Pierson N.V. ROTTERDAM - Het valt moeilyk te gaan hoe de in 1963 overleden Broek. Dit nadat de Roermondse architect J. J. P. Oud het gehakke- advocaat mr. C. Noordhuis de be windsman onomstotelijk had kun nen aantonen dat in Rotterdam en Zutphen de Nederlandse souverei- niteit was geschonden omdat der gelijke provocateurs zonder toe stemming van het Nederlandse openbaar ministerie actief waren geweest. De acties van de Duitse under- M cover-agenten richten zich vooral esse, tegen narcoticamisdrijven. Daarbij worden Nederlandse drugshande laren naar Duitsland gelokt om ze daar te kunnen arresteren en te be rechten. Omdat de Duitse wetge ving narcoticadelicten ziet als uni versele misdrijven, heeft de justitie in dat land het recht ook buitens- tak rondom zijn woonwijk het Wit te Dorp in Rotterdam zou beoorde len. Duidelijk is in ieder geval wel, dat de actuele sloop- dan wel reno- yatieplannen van de 265 woningen de Nederlandse, zelfs Westduitse gemoederen danig bezighouden. Overigens geldt die aandacht niet alleen Ouds Witte Dorp, maar ook de herbouwplannen van zijn café De Unie en de directiekeet Oud door Rob Schoonen De conclusie van de werkgroep m ambtenaren en bewoners van lands op te treden tegen drugsdea- het Witte Dorp liet aan duidelijk i _l_,r lil. "i >unuWfr# v tegenslag ten bijna gelijk gebleven van 1983. Iers. Ook in Limburg hebben"Duit undercover-agenten - bijge staan door Nederlandse handlan- staat waardoor niets te wensen over: de funderin gen verkeren in een zeer slechte Een overzicht van het Witte Dorp, •lijkewijki scheuren i die gers - veelvuldig geopereerd Nederlanders in een Duitse politie- ADVERTENTIE vertonen en gaan lekken. De werk groep deed vorige maand het voor stel om de kleine, wit bepleisterde woningen door nieuwbouw te ver vangen. Weer opknappen - in 1977 is de wijk voor acht miljoen gulden gerenoveerd - zou bijna twee ton per woning gaan kosten. „Nieuw bouw is veel goedkoper", aldus de werkgroep. Rot- Waar en wanneer u maar wilt. GWK is z Mede dank z(j de architecturale en stedebouwkundige kwaliteiten van de wijk is er in de loop van de jaren vooral in sociaal opzicht een opvallend hechte gemeen schap ontstaan. Het Witte Dorp omvatte in eerste instantie 343 wo ningen en acht winkels/woningen, geschilderd in De Stijl-kleuren rood, blauw en geel. De gevels zijn De Stijl wit. Omdat de woningen niet zijn Unie (gebouwd in 1924, verwoest in 1940) moet volgend jaar in de Mauritsweg onderdak gaan bieden aan de Rotterdamse Kunststich ting. En gelijk als in het oorspron kelijke gebouw zal een deel wor den gebruikt als restaurant en theater. DOUANE zeven dagen in de week open voor uw vakantie. Van maandag t/m zaterdag minstens van 08.00 tot 20.00 uur. En op zondag van 10.00 tot 16.00 uur. Maar vaak is GWK zelfs nog een stuk langer voor u opea Zeker in de grote steden en aan de grote grensovergangen. Er zijn GWK-kantoren op 29 N.S.-stations door het hele land en bij elke grensovergang van enige betekenis. Dus u hoeft voor het geld en de papieren voor uw vakantie nooit een omweg te maken. Lang wachten is er ook niet bij: de GWK-mensen helpen u snel weer op weg. Voor de precieze adressen en openingstij den kunt u bellen: GWK-hoofdkantoor, tel. 020-221324. Zeven dagen in de week open voor uw vakantie. De Grenswisselkantoren NV N.S.-station Leiden, tel. 071-144558. Geopend: ma. t/m za. 08.00-20.00 uur. zo. 10.00-16.00 uu,. Ook op de N.S.-stations van Den Haag C.S. en H.S., Rotterdam, Amsterdam C.S. en Amstel, Haarlem en Schiphol-Centrum. Deze week gaf het college te ken- derheid zijn véél woningen gaan nen het Witte Dorp te willén spa- verzakken. Het renovatieplan in de ren door het op de monumenten- jaren zeventig moest het mogelijk lijst te plaatsen. Men besloot na te maken in ieder geval tot het eind gaan of het rijk geld ter beschik- van de eeuw in de huizen te wonen, king wil stellen om het Witte Dorp De renovatie is volgens J. van der zodanig op te knappen dat de wijk Lugt, architectuur-mederwerker inderdaad op de monumentenlijst van de Rotterdamse Kunststich- kan worden geplaatst. Tot grote er- ting, en H. Bijhouder, stedebouw- gernis van de bewoners, die vinden kundige bij de Rotterdamse stads- dat de huizen - naar de huidige ontwikkeling, niet naar behoren maatstaven - veel te klein zijn. uitgevoerd. De bouwtechnische veranderingen die destijds zijn toe- Hechte gemeenschan gepast verzwaarde de woningen neuiiie zodanig, dat de verzakkingen eer- De semi-permanente woningen der toe- dan afgenomen zijn. „De die Oud in 1922 ontwierp waren be- hele wijk drijft nu eigenlijk zo'n doeld als tijdelijke voorziening beetje", aldus Bijhouder. „Wil je voor gereclasseerde gezinnen. De adequaat renoveren, dan zal voor wijk voorzag erin de woningnood alles, de wijk moeten worden on- op te vangen die een gevolg was derheid". van de industralisatie van Rotter- Met deze plannen staat architect dam en de trek naar de steden. Na Oud wederom in de belangstelling. 25 jaar zou het Witte Dorp worden Vorig jaar besloot de gemeente een gesloopt en plaats moeten maken ander bouwwerk van hem te her- voor een park. bouwen. Het bekende café De Oud maakte De Unie in een pe riode dat hij op alle terreinen heel druk doende was met de beginse len van de groep De Stijl. Deze be weging, waartoe ook de kunste naars Van Doesburg, Mondriaan, Huszar en Kok behoorden, was in 1917 opgericht. Het was er De Stijl kurutt toestand*te brengen^waarin hPt inHivirfiiPÏP niaatc mnprf ma. 9ud nu met bepaald een van de, rechthoekige volumes, geschil derd in primaire kleuren. Het op pervlaktepatroon resulteerde di rect uit de voor de constructie ge bruikte houten delen. De wijk het Witte Dorp ten slotte vertoont nog invloeden van Sitte en Berlage. Oud gebruikte een wo ningtype dat ontleend is aan de tuindorp-traditie. Alleen in het kleurgebruiken in details zoals de schoorsteen en de daklyst is De Stijl-esthetiek te bespeuren. Het plan van de gemeente om de directiekeet te reconstrueren op het middenplein van de Westblaak kan alleen worden opgevat als een eerbetoon aan Oud. Dat geldt ook voor de herbouw van van De Unie. Als exponenten van De Stijl-archi tectuur - alleen het Schroder Riet veldhuis in Utrecht is van eenzelf de niveau - zijn ze van groot be lang. Maquettes Ook het Witte Dorp is - vooral stedebouwkundig bezien - een be langrijk object. Dat neemt niet weg dat, met het voorstel van het colle ge om de wijk op de monumenten lijst te plaatsen, men voor de ge makkelijkste weg heeft gekozen. Het instandhouden van architecto nisch belangrijke werken is niet de enige, zaligmakende weg. Een evenwichtig uitgevoerde docu mentatie van het Witte Dorp en desnoods een reconstructie van een van de woningen, lijkt een be tere oplossing. Niet alleen omdat ook een wederom gerenoveerd Witte Dorp nooit of te nimmer aan de huidige wooneisen kan vol doen, maar vooral omdat de wijk - hoogtep^n g=™wT den. ken voor het universele. Oud, oorspronkelijk beïnvloed door architecten als Berlage en Cuypers was een voorstander van standaardisering en van massa- bouw. De gemeente loopt overigens ook rond met plannen om de direc tiekeet Oud Mathenesse (uit 1923) te herbouwen. Deze keet - destijds gebruikt by de bouw van het Witte Dorp - moet mettertijd dienst gaan doen als café. De keet is be kend geworden als een vroeg voor beeld van De Stijl-architectuur. Het bestond uit in elkaar grypen- Beter is het om in dit soort geval len een en ander op een afdoende wijze op te slaan, te fotograferen, tekeningen en maquettes te ma ken, om op die manier baan te ma ken voor nieuwe initiatieven. Ver moedelijk had Oud, de grondleg ger van de Nieuwe Zakelijkheid, ook voor een dergelijke werkwijze gekozen. En niet alleen omdat hij zelf ook niet bepaald wegliep met het Witte Dorp. Als gemeente-ar chitect stond ook hem een zo geva rieerd mogelijke invulling van Rot terdam voor ogen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5