Bibliotheek: weten wat lezers wensen 'Beter geen kantoren dan lege' Enquête onder 6000 Leidenaars Noodwinkel binnenkort geopend in Stevenshof Serie 'De natuur als buur'nu in boekvorm Een huis kopen doet u in één keer goed met een NVM-makelaar. NVM ZATERDAG 29 JUNI 1985 LEIDEN Wat lezen de mensen in Leiden en wat is hun oordeel over de Leidse biblio theek? Zesduizend enquêteformulieren zijn er verspreid door de Dienst Sociaal Weten schappelijk Onderzoek (DSWO); duizend zijn er inmiddels al weer binnen. Volgens de directeur van de Leidse bibliotheek, die opdracht gaf tot het opstellen van een enquete, werd nog nooit eerder zo'n groots opgezet onderzoek gedaan naar reilen en zeilen van een openbare bibliotheek. Die directeur, L. de Caluwé: "Als de bibliotheek een kwaal heeft - en dat is mogelijk - dan moet die worden verholpen". In zijn directiekamer met prachtig uitzicht op de Burcht vertelt De Caluwé dat je niet over het onder zoek kunt spreken zonder iets over j het verleden van de bibliotheek te vertellen. "Laat ik maar een zwart wit beeld schetsen. Hoe werden .vroeger boeken aangeschaft? Wel nu, er was een bibliothecaris en die besliste of een boek al dan niet moest worden gekocht voor de bi- i bliotheek. In die tijd - ik heb het over zo'n tien jaar geleden, toen we nog aan de Breestraat zaten - ble- ken vraag en aanbod ook goed op elkaar aan te sluiten". "En daarvoor is ook wel een ver klaring te vinden. Kijk, de r| konden hun wensen van bepaalde boeken kenbaar ma ken door briefjes in te vullen. De bibliothecaris bekeek die briefjes vervolgens en bepaalde of de wens gehonoreerd diende te worden. Ik heb de briefjes van de bibliotheca ris waarop dus zijn commentaar stond wel eens gelezen. Dan las je bijvoorbeeld: schaffen we niet aan, te laag niveau. Er waren mensen die permanent nee verkocht kre gen als ze de bibliotheek bezoch ten. Die mensen kwamen op den duur dan ook niet meer. Vraag en aanbod sloten dus aan omdat al leen een bepaald soort publiek naar de bibliotheek kwam op den duur". "Het bibliotheekwerk is lang be dreven vanuit de gedachte: wij we ten wel wat goed is voor de men sen. Vergeet trouwens ook niet dat de bibliotheek in Leiden is opge richt met de leuze: ter verheffing van het volk. Die houding is ook een beetje meegenomen naar dit onderkomen aan de Nieuwstraat. Op een gegeven ogenblik kjyam echter de omslag. Laten we nu ook eens kijken wat de klant wil, dach ten we. Ook het karakter van de bi bliotheek was inmiddels veran derd. Het was geen doorloophuis meer zoals vroeger. Er kwam bij voorbeeld een koffiekamer waarin door Wim Brands Beleidsplan De feitelijke aanleiding tot het onderzoek - De Caluwé kan dat verhaal niet vertellen zonder even een tekening te maken op het bord dat bij zijn bureau staat. De krab bels maken de gast niet veel wijzer, maar de directeur lijkt ze ook voor al te maken om zijn eigen gedach ten op een rijtje te zetten. Zijn uit leg: "De laatste jaren zijn we voort durend in discussie over de vraag wat de klant wil. Telkens weer als we het aanbod onder ogen krijgen. En we weten het niet echt. Zoals ik al zei was dit vroeger geen punt: toen namen we immers gewoon een beslissing". "Dan is er nog een reden. We zijn sterk gegroeid. In '78 hadden we 25.000 mensen die leenden, in '85 waren dat er 35.000. We hebben echter evenveel geld te besteden, zo niet minder. Doe je nu een on derzoek, dan vind je wellicht een methode om dat geld zo efficiënt mogelijk te gebruiken. Meer met minder, kortom. Wat overigens ook de prozaïsche titel van mijn beleidsplan is". Maar moet je echt onderzoek doen om er achter te komen hoe je dat geld zo goed mogelijk gebruikt? Geroutineerd bibliotheekpersoneel weet toch wel ongeveer welke boe ken het eerst moeten worden aange schaft? De Caluwé: "Dat denkt u, maar het is niet zo. Het is onmogelijk voor mensen die in een bibliotheek werken om er precies achter te ko men wat verschillende mensen zoal lezen. Dat kom je niet te weten omdat je simpelweg niet de tijd hebt om daar goed op te letten. Tij dens een drukke uitlening heb je wel andere dingen aan je hoofd". Het onderzoek zal ook duidelijk heid moeten verschaffen over de vraag of er per wijk verschillen zijn in leesgewoonten. "En is het ant woord ja, dan zullen we daarmee rekening moeten houden. Op die manier kunnen wij tenslotte onze gulden ook beter besteden". Proust Maar nu blijkt dat in wijk A geen belangstelling bestaat voor li teratuur. Vraag en aanbod moeten volgens u zo goed mogelijk op el kaar worden afgestemd met als ge volg dat in het filiaal in wijk A de nieuwe Wolkers niet zal worden aangeschaft. Met andere woorden: op die manier werkt u de vertros sing van de bibliotheek in de hand. De Caluwé: "U geeft natuurlijk een extreem voorbeeld. Maargoed, laten we er eens vanuit gaan dat er in wijk A niet zoveel belangstelling bestaat voor literatuur. Dat zal, denk ik, niet inhouden dat de nieu we Wolkers niet wordt aange schaft. De bibliotheek heeft ten slotte ook nog zoiets als een eigen verantwoordelijkheid wat betreft het bewaren van cultuurgoed. Maar - en nu komt het - het gevolg zal wel zijn dat we wat terughou dender worden met het aanschaf fen van literatuur in wijk A. Wat overigens ook weer niet wil zeggen dat we de hele tent met Konsalik gaan volgooien". Proust Stel nu: u vindt een boek mooi, u weet dat u tien mensen een groot plezier zult doen als u dat boek aanschaft, maar de grote meerder heid niet. Dat is uit het onderzoek gebleken. Wat dan? De hoofdvestiging van de openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat. De Caluwé: "Ik kan me voorstel len dat het antwoord in een aantal gevallen zal luiden: nee, niet ko pen. Maar zeggen we nee, dan moet er wel een alternatief zijn". Kom nou'. Er is geen alternatief. Het gaat toch om dat ene boek! De Caluwé: "Natuurlijk, maar zo bedoelde ik het niet. Neem het werk van Proust. Je kunt je als bi bliotheek niet permitteren om te zeggen: van die man hoeven we geen boeken in huis te hebben. Maar als er weer een nieuw boek in zijn serie uitkomt, dan zullen wij waarschijnlijk onze beurt voorbij laten gaan. Dat boek is geen must voor ons, omdat we weten dat er niet zoveel mensen dat boek willen lezen. Als bibliothecaris vind ik dat vanzelfsprekend zeer jammer, want ik streef naar volledigheid. Maar het kan helaas niet anders". Moedermavo Als De Caluwé wordt gevraagd of hij niet een paar conclusies van het onderzoek nu al kan voorspel len, zwijgt de directeur een tijdje. Zegt dan: "Moeilijk...ja, luister een- s...als het zo makkelijk was, lieten we dat onderzoek natuurlijk niet doen. Aan de andere kant: ik ver wacht wel het een en ander. Bij voorbeeld: dat zal blijken dat wij niet genoeg materiaal in huis heb ben voor mensen die op latere leef tijd weer zijn gaan leren. Materiaal voor vrouwen die op een moeder mavo zitten, om maar eens een voorbeeld te geven. En het kan ook heel goed dat ons aanbod aan au- dio-visuele middelen te klein is. We hebben daar geen zicht op". Er zijn overigens meer dingen die opgehelderd moeten worden, vervolgt De Caluwé. "Het gaat niet alleen om de collectie. Maar we willen ook antwoord op vragen als: waar lenen de mensen hun boe ken? Wij zijn er indertijd bij het op zetten van de filialen vanuit gegaan dat de mensen in de wijken wel naar de bibliotheken in hun wijken zouden gaan. Maar het kan best dat die lezers juist liever naar de hoofdvestiging komen". "Openingstijden, ook zoiets. Wat vinden de mensen van onze ope ningstijden. Misschien moeten die wel worden aangepast. Zo weet ik bijvoorbeeld dat veel mensen het jammer vinden dat de bibliotheek niet open is op zaterdagmiddag". "Service, om nog maar eens een onderwerp bij de kop te pakken: vinden de mensen dat ze goed wor den geholpen in onze bibliotheek? En ik denk ook dat uit de resulta ten van het onderzoek zal blijken dat we over sommige onderwerpen meer voorlichting zullen moeten gaan geven. Hoeveel mensen we ten bijvoorbeeld dat ze jaargangen van tijdschriften kunnen opvra gen?" LEIDEN - De noodwinkel in de nieuwe woonwijk Stevenshofpol- der zal op donderdag 25 juli wor den geopend. Het betreft een tijdelijke vesti ging van Albert Heijn gelegen aan de Rijndijk, op de plek waar tot voor kort een aantal bouwketen stonden. De tijdelijke buurtsuper- markt krijgt een vrij groot assorti ment, vergelijkbaar met dat van de Albert Heijn-vestiging aan het Be vrijdingsplein in Leiden, en zal op de gebruikelijke tijden (inclusief de donderdagse koopavond) ge opend zijn. De tijdelijke accommo datie wordt ruim 400 vierkante me ter groot. De eerste paal voor het wijkwin kelcentrum 'De Stevensbloem' is op 19 april de grond in gegaan en zal 4500 vierkante meter winkel ruimte bevatten. Verwacht wordt dat het winkelcentrum in het na jaar van 1986 klaar zal zijn. VROUWENSPREEKUUR - We gens vakantie, renovatie en verhui zing van het Leidse Volkshuis wordt het vrouwenspreekuur in de maanden juli, augustus en septem ber in de Leidse Rechtswinkel ge houden (Ketelboetersteeg 10). Het spreekuur is op vrijdagochtend van half tien tot half twaalf. Vrou wen kunnen hier terecht met vra gen over mishandeling, echtschei ding, bijstand enz. Conclusies In de periode juli/augustus zul len de eerste conlusies worden ge trokken. De Caluwé. "Dan breekt de tweede fase aan. In die fase gaan we met tweehonderd vijftig men sen die aan het onderzoek hebben meegedaan praten over de biblio theek. Telkens een uur. Uit alle wijken waar filialen zijn, worden vijftig mensen gerecruteerd. Dat wordt een tijdrovende bezigheid. In december hopen we deze fase af te ronden". "In februari '86 moet in elk geval de eindrapportage klaar zijn. En dan is het bedoeling dat mensen uit de bibliotheek alle conclusies, de hele trits, gaan nalopen en in da den gaan omzetten. Ik hoop dat in de loop van '86 de eerste effecten voelbaar zullen zijn..." Maar? De Caluwé: "Het bibliotheek werk heeft mij geleerd dat er veel schakeringen tussen A en B zijn". LEIDEN - De serie 'De natuur als buur', die een jaar lang met weke lijkse afleveringen in deze krant heeft gestaan, is als boek versche nen. Het wordt uitgegeven door het Leidsch Dagblad. Twee Leidse biologen, J.P.H.M. Adema en H.A.J. in den Bosch, schreven de serie en dus ook het boek, dat alle afleveringen bevat die in de krant hebben gestaan. In het rijkelijk van foto's voorzie ne boek beschrijven Adema en In dén Bosch allerlei ogenschijnlijk 'doodgewone' natuurverschijnse len, die zich in Leiden voordoen en waar de gemiddelde voorbijganger argeloos aan voorbij gaat. Adema en In den Bosch geven op heldere en vaak ook humoristische wijze in hun artikelen aan, waarom er re den is juist even stil te staan bij dit natuurverschijnsel. Het eerste ex emplaar van het boek werd gister middag overhandigd aan prof dr. J.T. Wiebes, de directeur van het Rijksmusuem voor Natuurlijke Historie en hoogleraar biologie aan de Leidse universiteit. "Ik heb de artikelen met onzettend veel ple zier gelezen", zei hij. "Je zou willen dat voor ons hele vakgebied altijd dit soort vertalingen van ons werk naar het publiek toe werden ge maakt". 'De natuur als buur' zal bij de fa culteit biologie worden geplaatst op de lijst van aanbevolen boeken voor eerstejaars studenten. Het boek is voor negen gulden te koop, onder meer bij de kantoren van het Leidsch Dagblad en het Alphens Dagblad. Hans Adema, een van de twee auteurs, reikt het eerste exemplaar van 'De natuur als buur' uit aan J.T. Wiebes, de directeur van het Rijksmu seum voor Natuurlijke Historie. (foto Holvast) Stichting over ontwikkeling Schuttersveld niet bezorgd LEIDEN De Stichting Initiatiefgroep Schutters veld zou zeer tevreden zijn als binnen zeven jaar alle geplande kantoren op het Schuttersveld zijn gebouwd én zijn bezet. "Een gebied waar in totaal 70.000 vier kante meter kantoorruimte moet komen, kan niet bin nen twee jaar worden volge bouwd. Het duurt jaren voordat de zaak is 'uitge kristalliseerd'", vindt Men- no Smitsloo, voorzitter van de stichting. door Wim Wegman Hy reageert hiermee op de be zorgdheid van enige Leidse a-aads- leden. Zij lieten onlangs tijdens een vergadering van de raadscom missie voor economische aangele genheden weten dat zij ongerust zijn over de voortgang van de kan- torenbouw op het Schuttersveld. "Het is een goede zaak als het Schuttersveld geleidelijk wordt fpp»» ontwikkeld. We vragen ons echter af of de zaak nu niet wat al te gelei delijk gaat", aldus een van de raadsleden vorige week. Smitsloo: "Ik denk dat deze mensen gelijk hebben als ze zeg gen dat op dit moment te weinig nieuwe kantoren beschikbaar zijn in Leiden. Maar het is natuurlijk veel erger als er grote kantoren worden gebouwd die vervolgens lange tijd leegstaan. Als dat het ge val is, word je 'uitgespeeld' door de toekomstige gebruikers". Identiteit Veel beter is het om het Schut tersveld stukje bij beetje vol te bouwen en een klein tekort aan kantoorruimte voor lief te nemen, meent Smitsloo. "Op die manier kun je beter inspelen op de vraag naar bepaalde soorten kantoor- ADVERTENTIE l il Is u een huis zoekt, laat u dan begelei den door een deskundige die aan uw kant staat: de NVM-makelaar. Hij beschikt over uitgebreide huizen-informatie in de regio waar u wilt gaan wonen. Geeft u een hypotheek-advies en rekent u voor in welke prijscategorie u met uw inkomen straks kunt kopen. Na een eerste selectie bezoekt hij met u de huizen die u aanstaan. De NVM- makelaar is dan kritisch. Hij beoor deelt de bouwtechnische staat en ook de woonomgeving. Informeert u over plaatselijke omstandigheden. Overlegt met u de redelijkheid van de prijs. De NVM-makelaar is ook geduldig. Soms gaat het snel, soms duurt het maanden. Hij be hoedt u voor een overhaaste stap. Als de aankoopbeslissing is genomen, helpt hij u om uit de vele hypotheek mogelijkheden de beste te kiezen. Hij begeleidt u tenslotte bij alle formali teiten zoals woonvergunning, ge meentegarantie of subsidie. De waar devolle hulp van de NVM-makelaar is niet duur. U verdient hem dubbel en dwars terug. Let op zijn NVM- vignet, als u een huis wilt kopen. NVM-makelaars: deskundig in onroerend goed. Ook voor verkoop, huur, taxatie, verzekering, financiering en verhuur. ruimte. Wie had bijvoorbeeld vier jaar geleden kunnen voorspellen dat tegenwoordig een grote be hoefte zou zijn aan kantoorruimte voor kleine organisaties? De bu reautjes waar software voor com puters wordt ontwikkeld en de in- genieursbureautjes zijn als paddes toelen de grond uitgevlogen. Der gelijke bedrijfjes accepteren niet dat ze worden 'weggeplaatst' in een groot kantoorpand waar hun 'identiteit' nauwelijks tot haar recht komt", aldus de voorzitter van de initiatiefgroep Schutters veld. Hij voegt er nog aan toe dat de cnroerend-goedwereld zeer on derhevig is aan 'modetrends'. Als grote kantoren voor langere tijd leeg staan, bestaat tevens het gevaar dat ruimten worden ver huurd tegen 'dumpprijzen'. "En als er eenmaal zo'n 'dumpsfeer' is ont staan, kom je daar maar moeilijk vanaf". Erfpacht Helemaal stil is het trouwens niet rond het Schuttersveld. Begin dit jaar is naast het nieuwe post kantoor begonnen met de bouw van het Kantorenhuis. En Smitsloo verklaart dat het de bedoeling is dat op korte termijn, waarschijn lijk na de bouwvak vakantie, wordt begonnen met het complex van Planconsult. De bouw van het complex Schuttersveste, een Gol den Tulip hotel annex kantoorge bouw, moet als alles volgens plan verloopt rond september begin nen. Directeur D. van Dijck van de projectontwikkelingsmaatschap pij NBA verklaart dat weliswaar de aanvankelijke belegger, de PGGM, heeft afgehaakt. De NBA is echter in gesprek met een nieuwe beleg ger en Van Dijck verwacht dat eind juli, begin augustus een akkoord kan worden gesloten met die nieu- Stichtingsvoorzitter Smitsloo: waken voor 'dumpprijzen'. (foto Holvast) we belegger. Hij wil nog niet zeg gen welke belegger geïnteresseerd is in Schuttersveste. Overigens zou het Schuttersveld sneller kunnen worden volge bouwd als de gemeente de grond niet uitgeeft in erfpacht, maar ver koopt. "Projectontwikkelaars zijn dan eerder geneigd om te bouwen voor eigen risico. Bovendien wordt het een interessanter object voor beleggers omdat die, als het kan toor zijn 'tijd' heeft gehad, zelf over de grond kunnen beschikken", meent Smitsloo. Hij kan echter be grijpen dat de gemeente de grond liever in eigen hand wil houden. Zelf maakt hij zich geen zorgen dat het Schuttersveld niet vol- komt. "Het is wat de prijs en de lig- Half geslaagd De Stichting Initiatiefgroep Schuttersveld is een samenwer kingsverband van de projectont wikkelaars die bouwplannen heb ben op, het Schuttersveld. Ook de Leidse Vereniging voor de Indus trie en de gemeente Leiden hebben 7:+ting in de stichting, zij het dat de eente slechts een adviserende speelt. Je stichting is anderhalfjaar ge leden onstaan. Het doel van de or ganisatie is om het Schuttersveld gezamenlijk te promoten en om de belangen en de acties van de pro jectontwikkelaars beter op elkaar af te stemmen. Los daarvan pro beert iedere projectontwikkelaar zijn eigen kantoorgebouw aan de man te brengen. "Het unieke van de stichting is dat deze is opgericht, nog voordat er ook maar één paal voor een kan toorgebouw op het Schuttersveld was geslagen", stelt Smitsloo. Hij meent dat het werk van de stich ting al voor de helft is geslaagd, ook al is er van drukke bouwactivi teiten nog geen sprake. "Voordat wij met ons werk begonnen had er -niemand buiten Leiden van het Schuttersveld gehoord, terwijl het nu toch wel enige naamsbekend heid heeft gekregen". Hij roemt de goede samenwerking van de ver schillende projectontwikkelaars binnen de stichting. "Die heeft ei genlijk nog meer gestalte gekregen dan ik van tevoren verwachtte". De stichting heeft de afgelopen anderhalf jaar onder meer een symposium gehouden over het Schuttersveld, borden laten neer zetten langs snelwegen, affiches la ten opplakken in stations en fol ders en nieuwsbrieven rondge- De Stichting Initiatiefgroep Schuttersveld hoopt dat binnen zeven jaar alle geplande kanto^ ren in het Schuttersveld zijn ge bouwd. Dan moeten ook het kantoorgebouw 'Schuttersveld' van de Maatschappij Voorbe reiding Bouwprojekten (Ma- vob, tekening linksen.het pand van de Verenigde Dura bedrij ven (tekening rechts) gereed zijn. stuurd aan bijvoorbeeld vertegen woordigers van bedrijven. Moedereend Zoals gezegd heeft de gemeente de grond van het Schuttersveld in erfpacht uitgegeven. Zij behoudt daardoor het recht om het plan van een van de projectontwikkelaars terzijde te schuiven en een ander op zijn plaats te laten bouwen. Smitsloo zegt dat de projectont wikkelaars die zich in de stichting hebben verenigd, erop vertrouwen en er ook van overtuigd zijn dat de gemeente geen kantorenbouwers probeert te werven met grond die al aan een ander is beloofd. "Voor de duidelijkheid: iets der gelijks is nog niet voorgekomen. Maar mocht een dergelijke zaak toch gaan spelen, dan zie ik mezelf als de 'moedereend' die voor de an dere 'eendjes' moet opkomen. Ik zal dan alles doen wat haalbaar is om ze te beschermen. Per slot van rekening hebben de huidige pro jectontwikkelaars, ook de 'zwakke re' onder hen, hun nek uitgestoken en risico's genomen voor het Schuttersveld". Toch zou hij zich kunnen voor stellen dat er een nieuwe kantoren bouwer bij de gemeente aanklopt met een kant en klaar plan en har de garanties dat hij gaat bouwen, terwijl een van de eerste project ontwikkelaars er maar niet in slaagt zijn plan van de grond te krijgen. "Dat wordt dan een moei lijke zaak voor de gemeente. Maar ik hoop dat zij niet voortdurend naar de juridische kanten van de zaak kijkt, maar ook naar de more le"

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3