Bartje bidt ook niet voor blauwe bonen Een grootscheepse wormenjacht Jan Krol 13 jaar later dienstweigeraar ZATERDAG 29 JUNI 1985 EXTRA PAGINA 23 Jaren geleden raakte televisiekijkend Nederland in de ban van Bartje, de schepping van Anne de Vries. De serie beleeft momenteel al haar tweede herhaling. De hoofdrol werd gespeeld door Jan Krol uit het Drentse Drouwen, 9 jaar oud destijds. Tegenwoordig woont en werkt hij in Heemstede. Wat is er van hem geworden? door Jan Wierenga van Willy van Hemert. Het succes galmde geruime tijd na, ebde weg. Een paar keer kwam de belangstelling terug. Dat was ten tijde van de eerste herhaling en de tweede die thans over het schermt rolt. Twaalf jaar na de opnamen. Velen willen weten hoe het momenteel met hem gesteld is. Ze overvallen hem op zijn werk als hij niet oppast. Loerende camera's. Dat kan niet. De NCRV-gids, oké dat zat erin. Pontificaal in de Privé onlangs: ach daar zal het wel bij blijven. Maar nee, telefoon hier, telefoon daar. In het verre Drouwen bemiddelt moeder Krol. Ze hebben het wel gezien: giert drokte meer, geen nieuwe afspraken. Boek niet gelezen J an volgt deze herhaling elke aflevering opnieuw getrouw. Maar curieus: hy heeft nimmer het boek gelezen. Het verhaal kent hij van het manuscript voor de tv-serie. Maar noch heeft 'Bartje', nog 'Bartje zoekt het geluk' ooit in het echt gelezen. Hij wil dat toch nog eens doen. Maakt niet de indruk daar onmiddellijk werk van te maken. Onsterflijke Bartje. Hij wordt vermenigvuldigd in boeken, Bartje met zijn ouders in de tv-serie naar het hoek van Anne de Vries. (foto ANP) door Henk Dam Hoe zou 't met Bartje wez'n. Over de romanfiguur van die naam, geesteskind van Anne de Vries, hoeft niemand zich zorgen te maken. Die leeft ten eeuwigen dage. Maar die jongen dan, die destijds de hoofdrol speelde in de NCRV-televisieserie? Jan Krol uit Drouwen. Een hele kerel is dat geworden, 22 jaar inmiddels. Van dat parmantige ventje met zijn kuif van haarlak, die zo levensecht op de buis verscheen, is niet veel meer over. Parmantig is het juiste woord niet meer. Zelfbewust is beter. Jan woont nu onder de Hollanders en spreekt zonder accent hun taal. Werkzaam onder gehandicapte kinderen. Jan heeft het in de showbizz naderhand niet ver geschopt. Hij had daar geen trek in. Stel je toch voor, constant in de schijnwerpers, hij zou daar doodziek van zijn geworden. Dat is hij nu ook al een beetje, eigenlijk. Daarom is dit het Laatste Gesprek. Jan Krol was negen jaar plus een stukje tien toen hij Bartje speelde in de serie Afgelopen weekeinde was het weer zover: in het Britse dorpje Willaston werd voor de zesde maal het wereldkampioenschap wormsteken gehouden. Onzin? Integendeel, zoals bijna alles in Engeland een bloedserieuze zaak. Het leven van de lumbricus terre- stris is in de eerste plaats saai. Hij is ongewerveld, doof, praktisch blind en heeft een hooguit rudimentair ze nuwstelsel. Zijn dagen worden ge vuld met aarde happen aan de voor kant en dat weer uitscheiden aan de andere kant. Beneden is het altijd donker, altijd vochtig, en altijd hetzelfde. Nooit ge beurt er eens iets leuks. Nee, het valt niet mee om een regenworm te zijn. Be halve als je onder het nietige Britse dorpje Willaston woont, want dan heb je één keer per jaar een dagje uit. Willaston namelijk, pal naast het Westengelse Nantwich (ook geen metropool), is elk jaar in de maand juni het toneel van het wereldkampioenschap wormbezweren. Of wormstampen. Of wormtrillen. In elk geval: het gaat erom zoveel mogelijk wormen boven de grond te krijgen. Daarmee heeft het plaatsje, dat verder in geen enkel opzicht opmerkelijk is, het Guinness Book of Records gehaald. Het is dan ook niet gering wat de boeren zoon Tom Shufflebotham in 1980 pres teerde. Hij wist in een half uur tijds 511 wormen naar het aardoppervlak te krij gen. Onderwijzer Gordon Farr, sinds het prille begin de grote man achter het we reldkampioenschap, voorzitter, secreta ris en enig lid van het bestuur dat de wedstrijd jaarlijks organiseert en boven dien scheidsrechter, zegt dromerig: „Tom was groots. Hij woont hier nu niet meer. Het laatste dat ik van hem ge hoord heb is dat hij in binnen- en buiten land demonstraties wormbezweren geeft". Zoals in da{ eerste jaar van de WK wormbezweren, 1980, is het nooit meer geworden. Maar elk jaar opnieuw probe ren enige tientallen fanaten de prestatie van Shufflebotham te verbeteren. In goede jaren halen de beste deelnemers met gemak 300 wormen naar boven; het totale aantal wormen dat zich naar bo ven laat lokken, loopt dan in de duizen den. Ja, het wereldkampioenschap wormbezweren is iy Willaston een be scheiden traditie geworden. Het is alle maal te danken aan het grote enthou siasme van schoolmeester Farr die de trofee (een zilverkleurige worm) ont wierp, en het evenement zijn spelregels schonk. Hoe gaat het wormbezweren in zijn werk? In de eerste plaats wordt een stuk grond in vakken van drie bij drie meter verdeeld. Iedere deelnemer krijgt een slap kaft, hard kaft, in advertentieteksten en wat moesten souvenirverkopers zonder hun stenen Bartje, dat aardige beeldje in diverse afmetingen, zo betaalbaar voor iedereen. Bartje is de échte Commissaris der Koningin in Drenthe. Dr. Oele komt een heel eind, akkoord, maar diens Integrale Structuurplannen leggen het ruimschoots af tegen Brune Bonen Klabatse. Dr. Oele is bovendien nog te groot voor een permanent plaatsje op Hare Majesteits werktafel. Keer op keer ontfermt een heel volk zich over dat Drentse kereltje. Dat gaat nooit verlo-ho-ren. De NCRV kan hem een jubileum lang ongestraft blijven herhalen. Jan weet alles nog van de opnamen. Onbevangen voor de camera's. Vaak last van de slappe lach, waardoor verschillende scenes steeds opnieuw moesten. Willy van Hemert was een geduldig man, die zyn kindersterretjes met veel begrip behandelde. Ik bid niet veur brune bonen, nooit nooit nooit. Vooral dit beroemde zinnetje mislukte vele malen. Barkje was een spel, zegt Jan. Heel leuk met de andere kinderen die meededen. Dominique alias Riki, Hans alias Arie. Broertje en zusje van Bartje. Zou hij nu opnieuw moeten acteren, het zou allemaal een stuk enger zijn. Filmmoeder Jantje Weurding. De Bartje-familie is een beetje uit elkaar gevallen. Natuurlijk. Hun leven gaat verder. Er is nog een reünie geweest. Geen flair Jan Krols ouders hebben nooit aangestuurd op een vervolg van de filmcarrière van hun zoon. Jan werd niet vwat Danny de Munck nu is. Die is ouder dan hij destijds, en bovendien wil hij niet ontkennen dat hij die flair gewoon niet in huis had. Een onvervaard stadsjoch tegen een dorpsjongen uit Drenthe waar men van huis uit toch al niet behept is met bombarie en drukte makerij. Geen eerlijke competitie. Direct na de eerste afleveringen was er anders werk genoeg aan de winkel. Handtekeningen zo goed en zo kwaad. Uitnodigingen links en rechts voor openingen van van alles en nog wat, en andere erebaantjes. Met scepsis werd alles gewogen en doorgaans te licht bevonden. Een paar krenten slechts uit de pap. Het grote geld stroomde niet binnen. Huize Krol wist niet zo goed raad met de ontstane situatie. Hoe werkt zoiets, wat kun je beste doen, wat overkomt ons allemaal? Jan bleef de verplichte glimlach daarentegen bespaard. Hij is daar best tevreden mee. Wel is hij bij Mies geweest in haar programma Eén van de Acht. Hij was meteen ook de hoofdprijs: met Bartje een paar dagen per huifkar door Drenthe. Dat was tamelijk gek. Opgezadeld te zijn met mensen die je vak toegewezen en dan is het zaak te proberen in 30 minuten zoveel mogelijk wormen naar boven te krijgen. Dat is minder moeilijk dan het lijkt. Wormen namelijk zijn gevoelig voor trillingen. Sommige vogels hebben dat ook door. t)ie kun je op vochtige dagen op de grond zien stampen en daarmee wormen naar boven zien lokken. Hengelaars ge bruiken dezelfde truc al sinds eeuwen om aan hun aas te komen. Waarom is de worm zo dom om daar steeds weer in te trappen? Mogelijk heeft dat te maken met zijn angst voor regen. Je kunt je dat moeiteloos voor stellen. Vallende regen geeft ook trillin gen; voor de worm is het dan zaak ijlings Jan Krol nu: "Ik was Bartje helemaal niet kende. Maar wel gezellig en zo. Natuurlijk heeft het door zijn kop gespookt. Nog een keertje meedoen in een film. Eén keer leek het er even op, jaren later met dat geheimzinnige telefoontje waarvan de familie tot op heden de herkomst niet weet. Hoe oud Jan was en wat zijn lengte was. Ze hebben er nooit weer iets van gehoord. Misschien was de lengte niet goed. Niet zo heel lang daarna kwam de KRO met de jeugdserie Q en Q. Of er verband bestaat? Het blijft gissen. En als er nu nog eens een kans, komt dan bedankt hij daar waarschijnlijk toch maar voor. Dienstweigeraar Twee zeer deftige dames komen het restaurant binnen. De entourage bevalt hen niet. Ze hebben daarover een korte woordenwisseling met de serveerster. Deftige dames zouden dat niet moeten doen. In Drouwen gebeurt zoiets niet. Het idee: twee kakelende harpijen in dure vermomming luid en duidelijk doorkomend in het dorpscafé. Jan kijkt opzij en kan een snelle grijns niet bedwingen. Toch is hij aardig ingeburgerd hier. Hij werkt in het Epileptisch Centrum in Heemstede, vlakbij Haarlem. Hij doet daar vervangende dienst, omdat hij het leger niet in wilde. Dienstweigeraar dus. Bartje schiet niet met blauwe bonen. Hij is daar erg kort over, grote woorden over zo'n principiële zaak trekje er bij hem niet uit. "Ik wil geen wapens dragen", zegt Jan. "Ik vind bovendien dat ik hier in Heemstede zinvoller werk kan doen dan bij de militairen". Zodoende. Op de boerderij in Drouwen kwam dat wel even hard aan. Daar had de familie niet op gerekend. Vooral ook omdat Jan van tevoren nooit typische ideeën ter linker of ter rechter zijde had geventileerd. Tenminste, dat vindt hij zelf. Politiek interesseert hem niet. Dienstweigeren is gemakkelijker dan hij dacht. Tevoren had hij behoorlijk de zenuwen, maar naarmate de gesprekken vorderden bleek dat hy sterk genoeg in zyn schoenen stond. Gemotiveerd genoeg. naar boven te kronkelen voor zyn hol letje vol water loopt en hij jammerlijk verdrinkt. Hoe het ook zij, bij het WK wormber zweren wordt een veelheid van triltech- nieken gebruikt om de worm naar boven te krijgen. De meest toegepaste bestaat eruit een riek in de grond te steken en die heen en weer te bewegen. Minder subtiele geesten springen gewoon op en neer. Het merkwaardige is dat deze me thoden het beste werken. Goed wrikken met de riek, een beetje erbij stampen, opletten en ja hoor: binnen de kortste keren zie je de wormen naar boven ko men, klaar om gevangen en geteld te worden. Andere deelnemers leggen transistor In Haarlem plenst de regen onophoudelijk neer. Zwarte gezichten boven de Noordzee, waar alle narigheid vandaan komt, de hele dag al. Van hieruit is het met de Eend drieënhalf uur ryden naar Drouwen. De band met thuis is prima. Jan komt er met regelmaat. Hij gaat dit jaar niet met vakantie omdat zijn ouders straks in september vijfentwintig jaar zijn getrouwd. Die Eend is trouwens nieuw; de vorige reed hij total loss. Met recht een schokkende ervaring, maar de verzekering keerde gelukkig zonder dralen een nieuwe uit. Zachte sector Jan Krol spreekt met liefde over zijn werk. Hij is in het Epileptisch Centrum leider van een groep geestelijk gehandicapte kinderen. Geen gemakkelijk werk. Veertien, zestien, misschien zelfs achttien maanden moet hij zijn alternatieve dienstplicht vervullen. Hij hoopt dat hij daarna kan blyven. Na de lagere school ging hy naar de mavo in Borger. Daarna de havo in Emmen en ten slotte naar Leeuwarden waar hy de Hogere Beroeps Opleiding-J voltooide. Dat staat voor jeugdwelzijnswerker. Jan zoekt zyn heil in de zachte sector, prima. Hij komt nog vaak in Leeuwarden waar z'n vrienden Jan Krol, een jongeman waaraan niet veel opzichtigs valt te bekijken. Half lang blond haar, een lichte stoppelbaard, eigentijds in de kleren. Hy houdt van bioscopen en romantische muziek. Herman van Veen, Liesbeth List, Hair - wel oud, maar niettemin David Bowie. Jan praat graag met mensen, maar heeft op z'n tijd behoefte aan alleen zyn. Niet eenzaam dwalend over het Drouwenerzand, meer op z'n gemak wat rommelend in zijn kamer. Het gaat om een voormalige televisiester en dat rechtvaardigt de vraag: nee, hy heeft momenteel in de liefde geen bindende afspraken lopen. Hij lijkt op geen stukken na nog op Bartje. Niet onmiddellijk herkenbaar althans. De mensen kijken hem niet na. radio's of cassetterecorders met de her- riekant naar de grond toe in de hoop de regenwormen daarmee tot een zonne- vlugje te verleiden (waarbij vooral "Good vibrations" van de Beach Boys het goed schijnt te doen). Farr: "En vorig jaar hadden we een computerprogram meur die zei erin geslaagd te zijn de lo kroep van de worm op de band te krij gen". Die programmeur speelde een aan zijn homecomputer verbonden bandje met afschuwelijke herrie af, maar ving niets. Net zoals de man die twee jaar ge leden gitaarsnaren naar de grond leidde en daarop tokkelde, het niet ver bracht. Farr: "Deze deelnemer ving één tor, één mot en één spin. Die telden niet mee, want alles met poten is verboden". (foto GPD) Toch heeft hij het in Heemstede wel even gezegd: denk erom, ik was Bartje en ik kom straks weer op de televisie. Datje 't even weet dus. Wie wilde er vroeger geen vriendje zyn met Bartje? Jan had ze voor het uitkiezen. Met het verwisselen van school kon hij steevast op voldoende belangstelling rekenen. Jan deed gewoon, dan deed-ie al gek genoeg. Beginnende kapsones zette niet door. j Bartje achtervolgde hem, maar op een afstandje. Pas in Heemstede was hij hem: helemaal kwijt. Spijt in zijn stem omdat dat zo plezierig was en omdat hij er toch nog een keer aan moet geloven. Perfect Drents Gien drokte. Hy kreeg de rol van Bartje ook vanwege zyn welluidende heldere uitspraak van het Drents. Op de auditie moest hij een stukje voorlezen uit Bartje. Hij beheerst zijn moedertaal nog steeds perfect. Soms sluipt er ongewild een Nederlands woord in. Jan kan zich voorstellen dat voor het Drents hernieuwde belangstelling bestaat. Ouders leren het hun kinderen weer. Hy zou het ook doen, mits hij er woonde natuurlijk. Hij zit niet meer zo aan zijn geboortegrond gebakken. Het werk is het belangrijkst. Bartje in Haarlem. Het scenario ligt ver achter hem. Toch vindt hij het nog altijd een goed verhaal. Anne de Vries heeft precies de goede snaren geraakt. Zo was het immers in Drenthe. Bittere armoe en de moedeloze strijd van kleine mensen. Jan vindt dat hij Bartje goed heeft neergezet. Hij kan dat nu met meer afstand en dus scherper beoordelen. "Ik - was Bartje", zegt hij. Het laatste wat van Bartje werd vernomen is dat hij de sik met een grassprietje onder de staart kietelde. Het onwillige dier nam een sprong en was in j één keer het bruggetje over, haar baas meesleurend naar 't geluk. Hoe is het eigenlijk verder met hem gegaan? Anne de Vries vond het niet nodig dat te vertellen. Hij had zijn werk afdoende gedaan. En voor wat Jan Krol betreft: liever gien drokte. Dat laatste is maar één van de vele spelregels die er rond de WK zijn. Farr zegt dat die ook nodig zijn, omdat nogal wat deelnemers de neiging hebben vals te spelen. "Dan hebben ze bijvoorbeeld al uit hun eigen tuin wormen in hun doosje gedaan. Vorig jaar hadden we ie mand die alle wormen die hy ving in tweeën hakte, om zo zijn score te ver dubbelen". Geloof het of niet, wormbezweren wordt in Engeland serieus genomen. Door de heren van het Guinness Book of Records bijvoorbeeld, die eerst na een lange briefwisseling met Gordon Farr erin toestemden het record van Shuffle-* botham in hun boek op te nemen. Farr: "Ze nemen ook niet zo maar alles op. Waar vooral discussie over nodig was, was rond de vraag of elk stuk grond ge lijk is. Als je elders kampioenschappen houdt, zijn de omstandigheden daar dan net zo als hier in Willaston? Ik heb de heren uiteindelijk ervan overtuigd dat braakliggende stukken grond, worm- technisch gezien, vrijwel overal hetzelf de zijn". Twee jaar geleden liet ook het zeer Britse Koninklijke Genootschap voor de (Voorkoming van Wreedheid jegens Die ren zijn licht over het wormbezweren schijnen, na door verontruste leden te zijn gebeld. Hun conclusie: "Wormbe-" zweren is niet wreed, mits de wormen later weer terug onder de grond mogen". Farr: "Dat is vanaf het eerste jaar een van de spelregels geweest. Ik tel alle wormen, en doe ze dan in een grote tori met lekkere compost. Als het donker is; keren we die ton om, en kunnen de wor-j j men ongestoord weer naar hun duistere woningen kruipen, niet gehinderd door. de vogels". I Dit jaar was het niet veel, geeft Farr toe. De winnaar van de WK 1985, het af gelopen weekeinde gehouden, haalde slechts 57 wormen naar boven. Lasser* Brian Mason en zijn 9-jarige zoon James hadden er keihard voor gewerkt boven dien. Hoewel niet zo hard als politieman Mike Forster die met zijn knuppel gena- deloos z'n hele stuk bewerkt had. Zijn score: slechts 12 wormen. Farr: "Een slecht jaar, wat moet ik meer zeggen? Het weer deugde niet, de grond viel tegen. De mijnstaking zal er ook wel mee te maken hebben, al weet ik nog niet precies hoe. En net nu u als buitenlandse pers er bent. Kunt u vol gend jaar niet terugkomen?" Een overzicht van de deelnemers De kampioen van vorig jaar rust even uit.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23