Voor een habbekrats de wereld rond De 'vliegende kiep' van de ANWB Lédse student gaat avontuurlijke reizen organiseren Psychiater vangt vakantiegangers met psychische problemen op ZATERDAG 29 JUNI 19B5 EXTRA PAGINA 19 door Willem Schrama In zijn studentenkamer aan de Leidse Pelikaanhof winnen reisboeken het ruimschoots van literaire standaardwerken. Reizen zit de 23-jarige Herman van der Velde dan ook in het bloed. Een familietrekje. Zijn één jaar oudere broer liftte in de afgelopen jaren moeiteloos naar India en Zaire, en zelf koos Herman ook al niet de gemakkelijkste route voor zijn eerste bezoek aan Egypte. Dat ging via Turkije, Syrië, Jordanië en Israel. "In Syrië floten de kogels me als het ware zo nu en dan om de oren, maar zodoende leer je in slecht op het toerisme ingestelde landen natuurlijk wel het klappen van de zweep". Vorig jaar zomer achtte de Leidse student egyptologie zich kundig genoeg om te solliciteren naar de functie 'reisleider Egypte' bij een Amsterdamse reisorganisatie die zich toelegt op betrekkelijk goedkope en dus geïmproviseerde kam peervakanties voor jongeren in dat landi In afwachting van de groep (die per vliegtuig in Cairo arriveerde) was het Hermans taak om samen met een monteur vanaf Amsterdam alvast een tourbus naar die bestemming te rijden, teneinde de reis door Egypte vandaar gezamenlijk voort te zetten. In een hoestbui van giechelende verontwaardiging schetst Herman zijn ervaringen. "Het bleek allerbelabberdst georganiseerd. Het enige wat ik meekreeg was een bom geld, en voor de rest moest ik het maar bekijken. De bus zelf was stokoud de kilometerteller was by 260.000 opgehouden - en had spekgladde banden. Er konden maar twee raampjes open. De motor rammelde aan alle kanten en verbruikte een liter olie per vierhonderd kilometer, de remleidingen waren niet in orde; en dat alles zonder één reserve-onderdeeltje aan boord. Onnodig te zeggen dat we constant onder die bus hebben gelegen. Dat schiet dus niet op". "En een kampeerreis in de zomer, dat kan natuurlijk niet in Egypte. Daar zitje dan in je polyester tentje op een camping zonder schaduw en zonder stromend water bij een temperatuur van veertig tot vijftig graden. Kamperen is leuk, maar er zijn grenzen. En als er vervolgens ook nog overbezorgde Nederlanders bij zyn die een donzen slaapzak hebben meegenomen, dan houdt natuurlijk alles op. We hebben er ten slotte op eigen initiatief en op kosten van de reisorganisatie maar een hotelreis van gemaakt". Een vakantie die in tweede instantie nog wonderwel slaagde, getuige althans de warme reacties die hem nadien ten deel vielen. "Herman, de manier waarop je ons met Egypte kennis hebt laten maken, was onvergetelijk", en "Dank zij jouw bemoeienissen is het gelukkig allemaal nog goed gekomen", zo luidden de brieven die hij eenmaal thuis van zijn mede-reizigers ontving. Zelf doen Tijdens de eerste van een aantal reünieën was het meteen al raak: op aanraden van zijn reisgenoten besloot Herman dit jaar samen met een vriend (thans nog jurist bij een grote verzekeringsmaatschappij) eigenhandig een tocht door Egypte te organiseren. De naam van deze reisorganisatie-in-de-dop was al gauw gevonden: Djoser Reizen, genoemd naar een farao in de derde dynastie die de allereerste pyramide en naar men zegt ook het eerste stenen bouwsel ter wereld liet vervaardigen. Een stichting die zich op non-profit basis en onder het motto vrijheid-blijheid in de wereld der touroperators zou gaan nestelen. "Er was eigenlijk maar één probleem. Als je in Egypte met een bus door de douane wil komen, moetje ongeveer Als gids van een Amsterdamse reisorganisatie merkte Herman van der Velde na één zomer al dat hij het zelf beter kon. Onder het motto 'elke gulden is er één' organiseert hij dit jaar zes Egypte-reizen, gevolgd door een serie spotgoedkope bustrips naar de verste uithoeken der aarde. Wie niet van avontuur houdt, is bij hem aan het verkeerde adres. Hoe een 23-jarige Leidse student een zonderlinge touroperator werd. r Herman van der Velde (links) en zijn chauffeur Beat voor de toekomstige Djoser-reisbus; Tijdens zo'n tocht leer je meer dan op welke school ook". (foto GPD) veertigduizend gulden borg betalen om te voorkomen datje 'm daar niet verkoopt. Nou, dat geld hadden we natuurlijk niet. En eigenlijk vond ik het ook veel te omslachtig om een bus dwars door Europa naar Egypte te rijden, dat moest toch eenvoudiger kunnen. Ik dacht: waarom niet in Egypte zelf een paar busjes huren met Egyptische chauffeurs, dan ben je van het hele probleem af. Bovendien is de benzine daar spotgoedkoop, een liter diesel kost een dubbeltje". Zo gezegd, zo gedaan. Met zijn almaar toenemende Egypte-kennis als nuttige bagage reisde Herman vorig nqjaar naar Cairo om naar eigen zeggen de punten op de i te zetten. Hij regelde er twee tienpersoons busjes ("waarvan de ramen tenminste allemaal open kunnen"), zette een reisschema uit, besprak er goedkope maar deugdelijke hotelaccommodatie, enzovoort. Voor de reisleiding kon hij terugvallen op een flink aantal kennissen, onder wie een afgestudeerd egyptoloog, een Egyptische vriend uit Cairo ("voor de kneepjes"), een in Nederland woonachtig Egyptisch meisje, en niet te vergeten twee goede monteurs. Herman: "We hadden aanvankelijk drie reizen van elk drie weken gepland, in de hoop dat we er zeker twee vol zouden krijgen. Maar het resultaat van een paar keer landelijk adverteren was boven elke verwachting: het zijn er zes geworden". Mango's plukken Door op allerlei manieren de kosten te drukken, kon Herman de deelnemers aan de inmiddels praktische volgeboekte rondreizen door Egypte een wel zeer avontuurlijk pakket aanbieden tegen de spotprijs van 1695 gulden (inclusief vliegtocht Amsterdam-Cairo). De hotels kennen geen Hilton-luxe, maar beschikken over noodzakelijke basisvoorzieningen als een ventilator op de kamer en een bad of douche in de gang. Per reis gaan er zes 'bemanningsleden' mee die zorgen voor eten en andere dagelijkse voorzieningen ("je moetje dat heel avontuurlijk voorstellen, bijvoorbeeld een kippetje roosteren langs de oever van de Nijl of een mango plukken in de open natuur"). Uiteraard voert de tocht langs de pyramides en het graf van Toetanchamon, maar ook door de niet-toeristische gedeelten van de metropool Cairo, onbekende dorpjes langs de Nijl, de eindeloze Arabische woestijn met zijn rondtrekkende nomaden en de koraalriffen van de Rode Zee. Eveneens inbegrepen zijn een treinreis van Cairo naar Aswan, een tweedaagse zeiltocht over de Nijl in z.g. fellucca's (Egyptische zeilschepen) en een bezoek aan de historische gronden van Luxor. Of iemand daar nou per huurfiets over het platteland naar de tempels rijdt of een dagje met een gids mee wil, het zal Djoser Reizen een zorg zijn. Herman: "Als men er bij het vertrek naar een volgende plaats maar weer is, voor de rest staat het ieder vrij om te doen of laten wat hij of zij wil. Egypte houdt nu eenmaal niet op bij de oudheden, ook het dagelijks leven is er zeer de moeite waard. Vorig jaar hebben we in dorpjes zelfs bruiloften meegevierd. Dat is mijns i probleem ook bij de grote reisorganisaties: de toeristen per luxe touringcar bij de pyramiden worden onmiddellijk belaagd door allerlei louche souvenirverkopers die alleen maar op geld uit zijn. Eenmaal terug in Nederland spreken ze van een walgelijk land met een walgelijke bevolking, maar gewoon omdat ze het echte Egypte niet gezien hebben. Dat is ook een beetje de reden dat we met name 's zomers rondreizen. Het.is er dan inderdaad goed warm, maar 's winters lopen de Amerikanen en Japanners je voortdurend voor de voeten". Je kunt stellen dat Herman en de hem omringende medewerkers de smaak te pakken hebben. Want bij Egypte blijft het niet. Onlangs schafte Djoser Reizen een nog vrij nieuwe touringcar aan met het doel hem grondig te verbouwen. De 50 bestaande zitplaatsen worden er 25. De daarmee verworven ruimte zal worden benut voor het creëren van een flinke keukenruimte met watertank en complete inventaris; hij wordt met lange afstands brandstoftanks en een hogere vering aangepast aan het ruigere werk; er komt een ruimte voor reserve-onderdelen, las-apparatuur en zandplaten (voor het geval de bus komt vast te zitten in de woestijn); aan het chassis wordt een kluis gelast voor waardevolle voorwerpen; en ten slotte komt er op het dak een groot imperiaal waarop een complete kampeeruitrusting voor 25 personen kan worden opgeborgen. Het doel van dit alles: spotgoedkope reizen organiseren naar alle delen van de wereld. Het debuut van de Djoser-reisbus is een tocht van 23 dagen naar Griekenland in oktober (750 gulden). Daarna volgt een winterreis naar Egypte, en in maart van het volgend jaar staat een 100-daagse reis naar India-Nepal (2495 gulden) op het programma. Je moet er wel de tijd voor hebben, maar ook op die tegenwerping heeft Herman van der Velde een antwoord: "Je leert tijdens zo'n reis meer dan op welke school dan ook. Het zal soms best ongemakkelijk zijn, maar dat maakt het juist zo boeiend. Alleen in de grote steden overnachten we in hotels, op de route zelf kamperen we". Plannen in een vergevorderd stadium: een busreis naar Thailand (begin 1986), naar West-Afrika (september 1986) en - heel ambitieus - een tocht van 150 dagen naar China over land, in het voetspoor van Marco Polo. Avontuur Waarmee het tijd wordt om Van der Velde eens te vragen hoe hij de zaken juridisch denkt in te kleden. Herman: "We zijn toevallig vorige week een stichting geworden. Onze reisvoorwaarden zijn nagenoeg dezelfde als die van de ANVR en gedeponeerd bij de rechtbank in Den Haag. Verder is het afsluiten van een reisverzekering bij ons verplicht, en zijn we om kostendrukkende redenen nog niet aangesloten bij de Stichting Garantiefonds Reisgelden. En het gekke is: zogauw je daar buiten valt, ben je in de ogen van menigeen meteen maar een beunhaas. Ik denk dat zoiets komt door het beeld dat anderen creëren. Maar ik ken ook genoeg andere reisorganisaties die heel originele programma's hebben en die ook niet bij het Garantiefonds zijn aangesloten. En dat zijn nu eenmaal de clubs die met een beetje avontuur op de proppen komen. Het past ook niet in ons beeld om de toerist een opgemaakt bedje voor te schotelen. Hoewel we op onze reizen elk risico trachten te vermijden, zal er echt wel eens wat misgaan. Maar je bent met een grote groep, en dat geeft een veilig gevoel. Daarbij komt: het type reiziger dat wij trekken zit daar doorgaans niet zo mee. Dat hecht veel meer aan wat hij op zijn reizen allemaal ervaart". Rest ten slotte de vraag of dit drukke tourbaasje nog wel aan het voltooien van zijn studie egyptologie toekomt. Herman van der Velde: "Ik mag dan wel niet afgestudeerd zijn, ik heb er toch aardig werk in gevonden". Belangstellenden voor het Djoser-avontuur kunnen schrijven naar Postbus 13484, 2501 EL Den Haag. Het werkterrein van 'vakantie-psychiater' Lu cas Jansen varieert van een opstandige jongen in Zagreb tot een naaktlo per in Tel Aviv. Sinds vijf jaar helpt de ANWB ook vakantiegangers die in psychische nood ver keren. En dat vereist tact en omzichtigheid. Voor de ANWB-alarmcentrale breekt het hoogseizoen weer aan. Ook deze zomer raken waarschijnlijk meer dan duizend toeristen in het buitenland in de ellende. Maar het zijn niet alleen versufte automobilisten die hun auto tegen een Spaanse vangrail parkeren of ongeoefende lieden die zo nodig een berg moeten beklimmen. Sinds enkele jaren behoren daartoe ook vakantiegangers met psychische problemen. Zij worden opgehaald door Lucas Jansen, waarschijnlijk Nederlands enige psychiater in de lucht. Regelmatig vliegt Lucas Jansen (34) er op uit om toeristen die geestelijk in de knoop zijn geraakt weer naar ons land te begeleiden. Het betreft altijd de 'zware' gevallen: een man die in Tel Aviv naakt over straat loopt, of een vrouw die in de bergen rond het Gardameer telefoonkabels probeert door te knippen om zodoende de wereld van de ondergang te redden. De jonge psychiater - werkzaam in het psychiatrisch ziekenhuis Vrederust in Bergen op Zoom - vindt het onderhand de normaalste zaak van de wereld dat hij 's ochtends op zijn werk wordt opgebeld én 's avonds in Bulgarije een patiënt tot kalmte probeert te brengen. „Maar het gaat natuurijk niet om grote groepen mensen, het is slechts een paar procent van de toeristen die worden gerepatriëerd. De mensen van de alarmcentrale - waar ook artsen zitten - handelen de meeste gevallen zelf af. Wanneer ze mij inschakelen, zijn het echte noodgevallen die deskundige begeleiding vereisen. Een echtpaar met huwelijkssores in Fuengirola kan best zelfstandig naar huis". Contact Voordat Jansen z'n tickets afhaalt en op pad gaat, neemt hij altijd eerst telefonisch contact op met zijn nieuwe patiënt in den vreemde, de familie en z'n arts. „Zo'n patiënt moet weten met wie hij te maken krijgt. Als er plotseling een onbekende voor hem opdaagt, kan dat heel vervelend zijn. Ik vertel hem precies wat de bedoeling is. Bovendien wil ik vooraf zoveel mogelijk informatie hebben, zodat ook ik weet wat me te wachten staat". „Soms zijn het mensen die ook in Nederland al problemen hadden. Een reis naar het buitenland kan voor bepaalde patiënten verkeerd uitwerken. Dokters zeggen wel eens: een vakantie zal je goed doen, maar dat kan averechts uitvallen. Iemand die overspannen is, is meestal gebaat bij rust in zijn eigen vertrouwde omgeving". „Een wildvreemd land en een andere taal kan mensen in verwarring brengen. Waarmee ik niet wil zeggen dat psychiatrische patiënten absoluut niet met vakantie zouden mogen; sommigen knappen er wel van op. Zo ken ik iemand met een sterk angstsyndroom. Hij denkt dat die angsten veroorzaakt worden door de stad. Het Franse platteland kan voor hem heel goed zijn". Nogal wat mensen denken dat Lucas Jansen er met een injectiespuit in zijn reiskoffertje op uit trekt. Dat werkt lekker snel en jaagt het ziekenfonds of de particuliere verzekeraars niet zo op kosten. Maar dat zijn wel de laatste middelen die de vliegende psychiater zou willen hanteren. „Platspuiten en op een brancard vastbinden wil ik zeker niet. Dat is onmenselijk, de slechtste en meest onbevredigende manier die er is. Het kan zijn datje wat kalmerends geeft, maar ik wil altijd een vertrouwensrelatie met een patiënt opbouwen". „Er zat eens een man in Spanje die niet meer naar huis wilde. Er was al wekenlang telefonisch contact, maar hij vond dat z'n vakantie nog niet lang genoeg had geduurd. Uiteindelijk ben ik maar naar Alicante gegaan en binnen Sn6l t6TUg tien minuten was hij bereid mee terug te vliegen". Beachcraft heen, een klein ambulancevliegtuig. De amok makende Hollander met een chartervlucht vol toeristen laten over komen, zou te link zijn geweest. „We brachten die man in een ziekenwagen naar het vliegveld. Maar plotseling viel zijn stoel om. De bestuurder raakte in paniek en zette hem pardoes uit de wagen. Gelukkig bleef die patiënt staan. Het lijkt een beetje slordig als ik naar Nederland bel en moet zeggen dat ik in Wenen een patiënt heb verloren". Om al zijn aandacht op de patiënten te kunnen richten, neemt de Bergse zenuwarts altijd een B-verpleegkundige mee. Bij deze repatriëringsvluchten komen nogal wat formaliteiten kijken. Er is bijvoorbeeld uitgebreid overleg nodig met de verzekeraars, de douane en de vliegmaatschappijen. „Het is handig als iemand anders wat dingen kan regelen. Wanneer er op een vliegveld problemen met de paspoorten zijn, is het vervelend als je achter een patiënt aan moet, die over de transportband probeert te rennen. Dit soort patiënten heeft elke seconde aandacht nodig, je weet nooit wat er kan gebeuren". „Ik zat ooit in een bus in Zagreb met een jongen die opstandig werd van autoriteiten. Toevallig kwam er een stel militairen naast ons staan. Paniek natuurlijk. Ik zeg tegen die patiënt: kijk jij maar lekker naar buiten, dan hou ik die gasten wel koest. Dat werkte". Vakantie-psychiater Lucas Jansen"Een wildvreemd land e re taal kan mensen in verwarring brengen". Duivel uitdrijven Zo vlotjes verloopt het echter lang niet altijd. Jansen herinnert zich een meisje dat zich door de duivel bezeten waande en hem in een Italiaans hotel met haar zusje probeerde uit te drijven. Of de man die in Wenen om de kleinste dingen stampij veroorzaakte en een gevaar was voor z'n omgeving. In het laatste geval vloog de psychiater er met een De psychiater heeft na vijfjaar ervaring op dit terrein de indruk dat er in de toekomst vaker een beroep op hem zal worden gedaan. „Vroeger zag men de noodzaak nog niet zo in, werden patiënten aan hun lot overgelaten of veel te lang in een vreemde omgeving door buitenlandse artsen behandeld, met alle risico's vandien. Nu begrijpt men dat professionele begeleiding noodzakelijk is en dat patiënten er het meest bij gebaat zijn als ze zo snel mogelijk weer terug in Nederland zijn". (GPD)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19