Rekenkamer controleert bedrijfssteun Smit pakt wegen bij Schiphol aan BASF koopt American Enka De vreemde kostgangers van de KLM 'Spaghettioorlog' onvermijdelijk Rotterdam 'soepel' over schulden stukgoedbediijf VRIJDAG 28 JUNI 1985 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - De Algemene Rekenkamer moet in het vervolg de boekhouding van bedrijven controleren die steun van de overheid hebben ontvangen. Ook onder nemingen die voor minstens vijf procent eigendom van de staat zijn, en waar de staat voor minimaal een mil joen gulden inzit, zullen zich aan die controle moeten onderwerpen. Dit is de kern van het voorstel tot wijziging van de Comptabiliteits wet, dat minister Ruding en staats secretaris Koning (financiën) giste ren naar de Tweede Kamer hebben gestuurd. Achtergrond van het voorstel is om het parlement meer inzicht te verschaffen in het finan ciële reilen en zeilen van onderne mingen en instellingen waarin de staat direct belang heeft. Het voorstel komt dan ook ge- Kamer: in '86 beginnen met afschaffen wir DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat al per 1 januari een begin wordt gemaakt met de gelei delijke afschaffing van de Wet op de Investeringsrekening (WIR). Een motie van de PvdA daarover werd gisteren aan een meerderheid geholpen door de WD. CDA en klein rechts stemden tegen de mo tie. De Kamer vindt dat de winsten in het bedrijfsleven zich voldoende hebben hersteld om de WIR te kunnen afschaffen. Ook een motie van de WD, waarin erop wordt aangedrongen de zogeheten nega tieve aanslag in de wet zo snel mo gelijk af te schaffen, kreeg een meerderheid. De Kamer meent dat de staat te veel vennootschapsbe lasting derft, doordat ondernemin gen opzettelijk een negatief be drijfsresultaat Hypotheken Voor het eerst sinds 1983 zit de hypotheekmarkt voor particuliere woningen weer in de lift. In januari tot en met maart van dit jaar is voor 4,4 miljard gulden (vorig jaar 4 mil- jard) geleend voor de aankoop van een woning. De kadasters schre ven daarvoor 40.000 hypotheken in (vorig jaar 36.600). De nieuwe hy potheken ander onroerend goed stegen van 6600 tot 7000. Het be drag dat daarmee gemoeid was groeide met 21 procent tot 2,6 mil jard gulden. Order Stork Indonesië heeft een order ter grootte van f 115 miljoen geplaatst bij Stork Werkspoor Diesel (SWD) en Brown Boveri, die de order ge zamenlijk uitvoeren. De opdracht is afkomstig, van de Indonesische staatselectriciteitsmaatschappij PLN en houdt verbetering en uit breiding in van vier dieselelectri- sche centrales. SWD bouwt de die selmotoren; Brown Boveri levert de generatoren. De opdracht levert de Amsterdamse vestiging van SWD een jaar werk op. Minihouse Systeemhuis Minihouse heeft al le aandelen overgenomen van het Belgische systeemhuis Asac te Wo- luwe in de buurt van Brussel. De transactie is tot stand gekomen via een aandelenruil. Minihouse heeft alle aandelen van Asac gekregen in ruil voor 85.000 aandelen Minihou se. Asac is importeur en distribu teur van computeronderdelen en levert en onderhoudt computers bij 400 klanten in België en Lu xemburg. Er werken 30 mensen. De omzet is 200 miljoen francs (on geveer f 1,2 miljoen). Banken Van de tien grootste banken ter wereld zijn er vijf in Japanse han den. Dit meldt het Amerikaanse tijdschrift Institutional Investor. De grootste bank is de Amerikaan se Citicorp, gevolgd door Dai Ichi Kangyo Bank en Fiyi Bank uit Ja pan. BankAmerica neemt de vier de plaats in voor de Japanse ban ken Sumitomo, Mitsubishi en San- wa. De Franse banken Banque Na tionale de Paris, Crédit Agricole en Crédit Lyonnais komen op de acht ste tot en met tiende plaats. De Al gemene Bank Nederland bezet de 41ste plaats. Ambtenaren Europese ambtenaren hebben veel te veel vrije dagen vindt de Nederlandse christendemocrati sche Europarlementariër Hanja Maij-Weggen. Zij heeft de Europe se Commissie, het dagelijks be stuur van de EG, gevraagd een ver klaring te geven voor het feit dat ambtenaren in bij voorbeeld Ne derland slechts acht officiële feest dagen kennen waarop niet gewerkt hoeft te worden, terwijl uit het offi ciële publikatieblad van de EG blijkt dat Europese ambtenaren er maar liefst twintig hebben. deeltelijk tegemoet aan een aantal kamermoties uit voorbije jaren en vloeit mede voort uit de affaire- RSV. De Rekenkamer, het onafhanke lijke college van staat dat de uitga ven en inkomsten van de ministe ries controleert, mag voortaan ter plekke in de bedrijven die met overheidssteun werken, onderzoe ken instellen, volgens de plannen van de bewindslieden. Behalve bij ondernemingen die overheids steun hebben ontvangen en bedrij ven die voor vijf procent staatsei gendom zijn, mag de Algemene Rekenkamer van Ruding ook bin nenstappen bij instanties als zie kenfondsen, bedrijfsverenigingen, de uitvoeringsorganen van de so ciale verzekeringen en (rijksuni versiteiten. Op het ogenblik mag de Reken kamer bedrijven alleen controle ren als ze voor meer dan de helft in handen van de staat zijn. Vereni gingen en stichtingen met subsidie kunnen nu ook al worden gecon troleerd op voorwaarde dat de ver antwoordelijke minister die be voegdheid heeft. Deze bepaling vervalt. Bij controle van de Rekenkamer zal allereerst bestaan uit onderzoe ken van de financiële jaarversla gen. Blijkt dit onvoldoende te zijn, dan kan van de bedrijfsleiding na dere informatie worden gevorderd. Voor deze tweede fase is wel de goedkeuring van de betrokken mi nister vereist als het bewuste be drijf niet voor honderd procent van het rijk is. Als de gevraagde infor matie niet wordt verstrekt, dan kan de Rekenkamer het bedrijf per soonlijk bezoeken om ter plaatse de gezochte gegevens uit de admi nistratie te lichten. Het systeem van de drie fasen geldt volgens het voorstel ook voor de instellingen die zelfstandig overheidstaken uitvoeren. Hier is het echter zo dat de toezichthou dende instanties zoals een Zieken fondsraad en een Sociale Verzeke ringsraad hun eigen controles ter beschikking van de Rekenkamer stellen. Het college heeft hier meer de functie van supervisor, aldus fi nanciën. In laatste instantie kan de Rekenkamer echter ook by de toe zichthouders om opening van de boeken vragen. Ruding en Koning hebben hun voorstel tot wijziging van de wet voor commentaar voorgelegd aan de Rekenkamer zelf, aan de So ciaal-Economische Raad, aan de Sociale Verzekeringsraad en aan de Ziekenfondsraad. Superwindmolen in aanbouw MEDEMBLIK - Langs de IJsselmeerkust by Medemblik is gisteren het eerste mastdeel van de grootste windturbine van Nederland op zijn plaats getakeld. Het tweede deel van de mast volgt volgende week. De totale mast zal bijna zestig meter hoog reiken en een windturbine van 45 meter diameter met een vermogen van duizend kilowatt dragen. De grootste produktiewindmolen tot nu toe in Nederland heeft een vermogen van driehonderd kilowatt. Het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noord-Holland (PEN) zal de molen aansluiten op het tien kilovolt-net. Het bedrijf onderzoekt of met een turbine van deze grootte een rendabele energie-opwekking mogelijk is. Het PEN hoopt de turbine eind oktober 1985 in gebruik te kunnen nemen en de installatie minimaal vijftien jaar te kunnen exploiteren. Een meetprogramma van anderhalf jaar moet gegevens opleveren over de invloed van de windbelasting op een molen van deze grootte. De molen is gemaakt door FDO te Amsterdam en kost „kaal" drie miljoen gulden. Met inbegrip van de uitgebreide meetelektronica kost hij bijna 4,5 mil joen gulden. (foto ANP) BRUSSEL (DPA) - Een „spaghetti oorlog" over meelprodukten en ci trusvruchten tussen de Verenigde Staten en de Europese Gemeen schap lijkt onvermijdelijk. De vice- president van de Verenigde Staten, George Bush, en de voorzitter van de Europese Commissie, Jaques Delors, zijn gisteren bij hun ont moeting in Brussel niet nader tot elkaar gekomen. Wel waren de twee het er over eens dat het conflict opgelost moet worden met politieke middelen en overleg op hoog niveau, maar in tussen besloot in Europese minis terraad in Luxemburg de invoer rechten op Amerikaanse noten en citroenen te verhogen in antwoord op de drastische verhoging van de Amerikaanse importbelasting op pastaprodukten uit de EG. Bush heeft de voorzitter van de Europese Commissie duidelijk ge maakt dat de VS gedwongen zijn om voor het behoud van hun agra rische exportmarkten te vechten. De aanhoudende vermindering van de Amerikaanse landbouwex- port (in de afgelopen vijf jaar met 25 procent) hebben aan de andere kant van de oceaan geleid tot een programma waarbij twee miljard dollar is toegezegd om de export van landbouwoverschotten te sub sidiëren, vooral die naar markten waarop de EG actief is. Bush legde er in Brussel op nieuw de nadruk op dat de VS in een nieuwe onderhandelingsronde van de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel (GATT) over landbouwzaken en de EG-in- terventiepolitiek willen praten. De EG wil echter niet dat er opnieuw gesleuteld wordt aan een van haar belangrijkste peilers, de gemeen schappelijke landbouwpolitiek. Zondebok Landbouwcommissaris Andries- sen zei gisteren in Kansas City (VS) dat de Europese Gemeenschap door een verkeerde beoordeling van het landbouwbeleid door de Amerikanen is uitgeroepen tot 'zondebok'. „Zelfs na twee dagen lang gesprekken in Washington te hebben gevoerd sta ik nog ten zeer ste verbaasd over de verkeerde denkbeelden die men heeft over de ware rol van de EG in de wereld handel in landbouwprodukten", verklaarde Andriessen. Andriessen verklaarde dat de EEG vooral verontrust is wegens de politieke achtergronden van het Amerikaanse subsidie programma. „De gerichtheid van het program ma is ergeniswekkender dan het feit dat de VS tot deze beslissing zijn gekomen", zei hij. „We zijn in de rol van zondebok gedrongen die verantwoordelijk wordt gesteld voor alle ellende die de Ameri kaanse boer overkomt". De Europese Commissie meent dat de problemen van de Ameri- kddiisc landbouw, in ieder geval die van de export, niet kunnen worden toegeschreven aan de EG. Zij is namelijk een van de grootste exportmarkten voor de Verenigde Staten, aldus Andriessen. De EG heeft voor 6,7 miljard dollar aan Amerikaanse landbouwproduk ten, meestal zonder heffing, geïm porteerd. Het handelstekort in de ze sector bedraagt voor de gemeen schap 3,6 miljard dollar. „Wij zijn. nog steeds de grootste klant van de VS. Ik ben lichtelijk verbaasd, zo als iemand die altijd dacht een goe de klant te zijn, dat we zo worden behandeld", zei Andriessen. ROTTERDAM (ANP) - De ge meente Rotterdam wil geen strui kelblok zijn voor de samenvoeging van de in surséance verkerende stukgoedbedrijven Rotterdam- Terminal en Felshaven. Daarom zal Rotterdam Terminal niet het mes op de keel worden gezet om de schuld van ruim 4,5 miljoen gulden aan achterstallige huur in te lossen. De Rotterdamse havenwethouder R. Den Dunnen zei gisteren dat een betalingsregeling mogelijk is. Moederbedrijf Incotrans van Rotterdam Terminal (RT) liet eer der weten alleen akkoord te gaan met de fusie als de gemeente een soepele regeling hanteert bij de be staande schulden. Bij een faillisse ment van RT krijgt Incotrans die schuld namelijk op de schouders. De problemen bij Rotterdam Terminal staan niet op zichzelf. In de hele stukgoedsector zijn op het moment moeilijkheden waarvoor de zogenoemde commissie-Van der Louw een oplossing zoekt. Doel is een werkgelegenheidsplan te maken dat het overschot aan stukgoedwerkers de komende ja ren moet opvangen. Uitgangspunt daarbij is het voorkomen van ge dwongen ontslagen in het stuk goed met zijn circa 4.000 werkne mers. Het plan moet in principe tot 1990 lopen. SCHIPHOL (ANP) - Gezien de steeds toenemende verkeersdruk te rond Schiphol die de bereik baarheid van de nationale luchtha ven bemoeilijkt zal nog dit jaar een begin worden gemaakt met verbre ding van de A-4 tussen Hoofddorp en het klaverblad Badhoevedorp. Dit wegdeel krijgt tweemaal vier rijstroken. Dit geldt ook voor de Schipholtunnel. Dat is gisteren bekend gemaakt door minister Smit-Kroes (verkeer) bij de opening van van het nieuwe gebouw van het luchtvrachtbedrijf Road Air op Schiphol. Zowel de luchthaven Schiphol zelf als de ge bruikers dringen al geruime tijd bij het rijk aan op maatregelen die de bereikbaarheid van de luchthaven moeten verbeteren, met name ge zien de verwachte uitbreiding van het passagiers- en het vrachtver keer. De Schipholtunnel zelf zal niet worden verbreed. De vluchtstro ken in de tunnel zullen zó worden benut dat ook daar vier, zij het iets smallere, rijstroken ontstaan. Door elektronische bewaking en met be hulp van verkeerssignalering zul- Tunnel in A 4 straks vierbaans len de nadelen van die situatie zo goed mogelijk worden ondervan gen, aldus de minister, die stelde dat ten slotte de veiligheid num mer een moet blijven. In de verdere toekomst, zo is de bedoeling, zal de verkeerssituatie rond Schiphol verder worden ver beterd door de aanleg van een nieuwe rijksweg in het westen van de Haarlemmermeer. Rijksweg 22 moet de verbinding gaan vormen tussen de A-9 (Haarlem-Amstel- veen) en een nog nader te bepalen punt in de Haarlemmermeer of de A-44 (Schiphol-Wassenaar). Over het aanleggen van deze weg wordt al jarenlang gesproken, maar defi nitieve beslissingen zyn tot op he den nooit genomen. Volgens Smit-Kroes zal het nog tot in de jaren negentig duren voor dat de verbeteringen zoals het mi nisterie die voorstaat een feit kun nen zyn. Dit gezien wat de minister noemde „de behoedzame en lang durige procedures die daarbij gel den". Stimulering De verbeteringsplannen staan overigens haaks op de bezuinigin gen die de regering wil doorvoeren op het terrein van regionale stimu lering. Minister Van Aardenne (economische zaken) heeft de pro vincies onlangs laten weten dat er de komende jaren minder geld zal zijn* verbetering voor de regionale infrastructuur. In plaats wil Van Aardenne, samen met staatssecre taris Van Zeil en minister De Ko ning (sociale zaken), het geld voor terugploegprojecten aanwenden voor deze projecten. De elf provinciebesturen hebben daar gisteren hun verbazing over uitgeproken, omdat een onderzoek van Van Aardenne juist had aange toond dat het 'oude' beleid veel po sitieve effecten heeft op de econo mie in de regio. Dat beleid hield in dat bepaalde streken aantrekkelijk werden gemaakt Voor bedrijfsves tiging door verbetering van wegen, havens en bedrijfsterreinen. Even als de aannemers en de bouwvak bonden zijn de provinciebesti*en teleurgesteld over de verschuiving van geld van het ene potje naar het andere potje. Bij de eerste serie te- rug-ploegprojecten was er sprake van extra geld. De werkgelegenheid was giste ren ook weer aanleiding voor een werkonderbreking door het pro- duktiepersoneel van het scheeps- reparatiebedrijf HVO in Vlaardin- gen. De werknemers protesteerden tegen een personeelsadvertentie die de directie vorige week publi ceerde. Daarin werden volgens de FNV mensen geworven voor func ties waarvoor vorig jaar zeventig mensen op straat zijn gezet. De bond wil dat de ontslagenen nu als eerste weer worden aangenomen. WOLTERS SAMSOM - Het uitge versconcern Wolters Samsom heeft zijn belangen in de Verenig de Staten verder uitgebreid. Het concern meldt de aankoop door zijn Amerikaanse dochter Aspen Systems Corporation van de rech ten van Maryland Legal Publis hers, uitgever van juridische handboeken. Ook heeft Wolters Samsom University Park Press, een dochteronderneming van de educatieve uitgeverij Scott Fores- man, overgenomen. Deze nieuwe aanwinst houdt zich bezig met uitgaven op de intramurale ge zondheidszorg. NCM doet bod op Dongelmans AMSTERDAM (ANP) - De Neder- landsche Credietverzekering Maat schappij (NCM) is in onderhande ling met het Haagse informatie-en incassobureau Dongelmans over aankoop van aandelen. De NCM wil 49 procent hebben. Voor de res terende 51 procent zal de NCM een optie krijgen die uiterlijk in 1989 in een definitieve aankoop kan wor den omgezet. De NCM verzekert risicoé die ex- ARNHEM (ANP) - De vezelactivi teiten van het Nederlandse chemi sche concern Akzo in de Verenigde Staten komen in handen van het Westduitse chemiebedrijf BASF. Daartoe is een intentieverklaring ondertekend, zo hebben Akzo NV en BASF AG gisteren gezamenlijk Bij Centraal Beheer meer loon én atv UTRECHT (ANP) - De bonden hebben gisteren met de verze keringsmaatschappij Centraal Beheer in Apeldoorn (1.900 werknemers) overeenstem ming bereikt over een cao waarin afspraken zyn gemaakt over de prijscompensatie en de arbeidstijdverkorting. In de cao voor de totale verzekerings sector is dat niet gelukt, reden waarom de Dienstenbond FNV die cao niet tekent, maar Cen traal Beheer heeft eigen een on- dernemings-cao. De woord voerder van de FNV-bond beti telde het akkoord met Centraal Beheer als „een zwaluw die misschien zomer maakt". In plaats van volledige prijs compensatie is voor 1986 een structurele loonsverhoging van 1,25 procent plus een eenmali ge uitkering van 0,4 procent op 1 juli afgesproken. „Het sys teem van prijscompensatie komt er niet helemaal ongeha vend af, maar het blijft in ieder geval," aldus de woordvoerder van de Dienstenbond. Ten aanzien van de arbeids tijdverkorting is overeengeko men, dat er in de cao-1986 zal worden gestreefd naar een ar beidstijdverkorting tot gemid deld 36 uur per week. Verder neemt Centraal Beheer 75 jon geren in dienst en wordt de leeftijd voor vervroegde uittre ding eenmalig verlaagd van 61 naar 60 jaar. bekendgemaakt. Badische Corpo ration, volledige dochteronderne ming van BASF American Corpo ration, neemt American Enka, on derdeel van Akzo America Inc., American Enka telt 4000 man personeel en heeft bedrijven in En ka (North Carolina), Lowland (Ten nessee) en Clemson (South Caroli na). Vorig jaar zette zij bijna 500 miljoen dollar om. Voornaamste afnemers zijn de tapijt- en de tex tielindustrie. Met de overneming verdubbelt BASF haar vezelomzet in de Verenigde Staten tot ruim een miljard dollar. Haar vezelacti viteiten zijn al geconcentreerd in Noord-Amerika en zij verwerft al dus een goede aanvulling op het produktenpakket van de Badische Corporation. Het Amerikaanse ministerie van justitie moet zyn goedkeuring hechten aan de overneming en daar kan een maand tot drie maan den mee gemoeid zijn. Geen van de twee ondernemingen heeft mede delingen willen doen over het be drag van de transactie of over na dere bijzonderheden. Als de overneming doorgaat be tekent dat een verdere versterking van de positie van BASF in de Ver enigde Staten. Vorige maand be reikte de onderneming een ak koord met United Technologies over de verwerving van de inkt- en autolakkenfabriek Inmont voor een miljard dollar. Ook Akzo had belangstelling voor Inmont. Eer der dit jaar nam BASF van Celane- se voor 135 miljoen dollar drie dochtermaatschappijen over, waarmee zij kennis in huis kreeg over de toepassing van de zeer ster ke koolstofvezels en van plastics in de lucht- en ruimtevaartindustrie. RUCPEN - De Stichting Lekker Dier heeft gisteren de bovenste beste boer 1985, de heer L. J.Wouters (rechts), uit het Brabantse Rucphen gehuldigd. De boer ontving een oorkonde en 2,5 ton stro omdat hij zo vriendelijk met zijn mestvarkens omgaat. (foto anp> Voor zover deze risico's van poli tieke aard zijn worden zij herverze kerd bij de staat. Vorig jaar werd voor f 60 miljard aan goederen-en dienstenleveranties verzekerd. De NCM wil daarom snel kunnen be schikken over betrouwbare infor matie over bedrijven, die bij Don gelmans aanwezig is. Bij de NCM werken 600 mensen, by Dongelmans 200. De omzet van de laatste bedroeg vorig jaar f 12 miljoen. Amro verwerft bank in Londen AMSTERDAM (ANP) - De Amro Bank verwacht na verkrijging van goedkeuring de European Ban king Company Ltd (EBC) in Lon den over te nemen, zo heeft Amro bekendgemaakt. De EBC is gespe cialiseerd in activiteiten op de Eu ropese kapitaalmarkt. De Amro Bank ziet in de overneming een be langrijke versterking van haar po sitie in de „city." van Londen en de internationale handel in effecten aldaar. Amro, Deutsche Bank, Midland Bank, Generale Bank, Société Gé nérale, Banca Commerciale Italia- na en Creditanstalt Bankverein hebben de EBC twaalf jaar geleden opgericht. Zij heeft thans een eigen vermogen van omstreeks f 90 mil joen bij een balanstotaal van onge veer f 3 miljard en werkt goed winstgevend. Er werken 180 men- 'Het enige dat we niet vervoeren is een giraf "We hebben in het dierenhotel praktisch alles gehad. Alleen een giraf nog niet, want die kan niet lig gend worden vervoerd". E. Fenne- ma is sinds een jaar hoofd van het dierenhotel van KLM, de meest ge wilde afdeling bij KLM-personeel. door Rien Floris De luchtvaartmaatschappij heeft zelfs een wachtlijst voor dierenver zorgers en dierenstewards die in het hotel voor dieren willen werken. Het dierenhotel in het vrachtge bouw belooft ook een enerverende baan. Het KLM-dierenhotel heeft veel vreemde kostgangers. In de loop der tijd heeft KLM vierenze ventig verschillende diersoorten vervoerd die allemaal even in het hotel komen. Alleen de giraffen dus niet want om deze langnekken te vervoeren zou een gat in het dak van een vliegtuig moeten worden "Als je hier alleen jet-pets (hon den en katten) zou hebben, dan zou het wat statisch worden. Dat is het zelfde als wanneer je de hele dag by Calvé hetzelfde etiket op een pot plakt; af en toe moet er een zoutje tussendoor. Maar hier is ie dere dag anders. Ik weet nog de eerste dag dat ik hier kwam. Er stond toen een krat met een jute lap ervoor. Ik was nogal nieuwsgie rig en haalde die lap weg en stond toen oog in oog met een grauwen de zwarte poema... Ik schrok me dood". Fennema schrikt nu niet zo gauw meer. Als hoofd van het dierenho tel heeft hij met de daadwerkelijke verzorging van de dieren niet veel te maken; hoofd dierenhotel is een managersfunctie. Maar toch, ma nager in de Ark van Noach van KLM is toch wat anders dan bij KLM-reserveringen. "Je moet zorgen voor een goed onderkomen maar ook de trans porten moeten worden begeleid. Als enige luchtvaartmaatschappij hebben we daarvoor dierenste wards in dienst; in totaal achttien. We zorgen voor het laden en los sen, de verzorging en het voorbe reiden van het transport. Zo moet je soms bijvoorbeeld zorgen dat er genoeg ijsblokjes aan boord zijn", aldus Fennema. De ijsblokjes zijn bedoeld voor dolfijnen die in speciaal gecon strueerde kunststof bakken wor den vervoerd. De ijsblokjes moe ten de beesten koel houden. "We hebben wel eens te lang in Ameri ka gestaan en toen raakten de ijs blokjes op. De dierensteward heeft toen een supermarkt in Atlanta ge plunderd. Daar moetje maar opko- De begeleiding van de dieren is in vertrouwde handen by de ste- wards, een felbegeerd baantje bij KLM. "De stewards zijn eerst vijf jaar reserve-dierenverzorger en krijgen in Artis een opleiding in omgang met dieren. Ze lopen ook stage op de faculteit van dierge neeskunde in Utrecht en leren bij een manege het monsteren (bege leiden en lopen aan de teugel) van paarden". Belangstelling is er te over voor dit baantje. Over het algemeen genomen zit er volgens Fennema een stijging in transport van dieren. Exacte cijfers zijn moeilijk te noemen want of het nu eendagskuikens, tanks vol aquariumvisges of olifanten zijn, ze worden vervoerd, maar gewicht en aantal liggen wat anders. De aqua riumvisjes bijvoorbeeld gaan per dertig ton en dat iedere week. Het vervoeren van de dieren gaat van zelfsprekend gepaard met de nodi ge voorzorgsmaatregelen. De vis- met een deel water te gen drie delen medicinale zuurstof. Een cheetah, rinoceros en woltapir moeten eerst een week wennen aan de luchtvrachtkrat voor ze door de lucht kunnen worden ver voerd. Ook bij kuddedieren als koeien is het verstandig om de dieren een week bij elkaar te laten zodat de rangorde wordt vastgesteld en er in het vliegtuig geen vechtpartijen tussen koeien ontstaan over het lei derschap. Volgens Fennema is de lucht vaartmaatschappij nu voor alle diersoorten gereed, maar nog steeds met uitzondering van de gi raf. "Ik denk dat we nu alles kun nen vervoeren, al wil je met een school haaien komen. We zetten dan een bassin neer met een krach tige stroming voor zuurstofvoor ziening. Dat duurt even, maar het kan".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9