Tuinstadwijk wil miljoen van rijk 'Herdenken is meer dan een ritueel' Provincie herziet mogelijk fusieplan voor waterbedrijf 'Openbaar Ministerie traag en onduidelijk' Schudevergoeding voor renteverlies 'Kosten vuilstortplaats bij De Does te hoog' Klacht tegen advocaat bij orde 985 VRIJDAG 28 JUNI 1985 LEIDEN Prof. Bastiaans in afscheidsrede aan universiteit: LEIDEN Prof. dr J. Bastiaans (68) heeft van daag als hoogleraar in de psychiatrie afscheid genomen van de Leidse universiteit. In zijn af scheidscollege onder de titel 'Zekerheid, Isole ment en Bevrijding' gaat hij nader in op de essentie van het begrip 'herdenking'. Een be grip dat volgens de professor, die jarenlange ervaring heeft met de behandeling van oor logsslachtoffers en slachtoffers van andere vormen van geweld, zoals gijzelingen, meer betekent dan gewoonlijk wordt ingezien. "In de laatste maanden waren er vele her denkingsplechtigheden. Men herdacht de ge vallenen en men vierde de bevrijding. Het was merkwaardig dat er op de vraag wat herden ken eigenlijk is, er zelden een goed antwoord kwam. Herdenken is meer dan terugdenken. Herdenken is ook her-voelen en her-beleven en dit met de mogelijkheid dat de onvoltooid verleden tijd, het onverwerkte verleden, tot verwerking wordt gebracht. In deze zin kan herdenken een therapeutische functie hebben en is het meer dan een ritueel", aldus Bas tiaans. De hoogleraar constateerde dat nog steeds onvoldoende bekend is, wat een geestelijk trauma en de behandelingswijze daarvan is. "De laatste tijd is er over de mogelijkheden van geestelijke bevrijding veel discussie ge weest. En ook deze discussie is nog lang niet afgerond". Hij stond daarna stil bij zijn eigen stijl van behandelen: de 'dieptetherapie' en werken met bewustzijnsverruimende middelen, zoals LSD. Hij zei strenge voorwaarden te verbin den aan het werken met die methode: "In de loop van 25 jaren leerde ik maar al te goed hoe men de gevaren kan vermijden indien er een klimaat is geschapen van optimale veiligheid en zekerheid". Aan het begin van zijn betoog had Bastiaans zijn toehoorders al voorgehouden dat de mens zich ergens thuis wil voelen, en tegelijkertijd ook vrij wil zijn. Volgens de hoogleraar zullen velen die veiligheid, zekerheid en vrijheid nooit vinden, omdat ze bedreigd en onzeker worden door contactstoornissen. Hij eindigde zijn college met een versje dat hij vijftig jaar geleden maakte en tijdens de dieptebehandelingen weieens als een wek- prikkel gebruikte: 'De liefde en de haat die lo pen uit de maat, die moetje reguleren om be ter te verkeren'. Professor Bastiaans zet zijn werk als des kundige op het gebied van de behandeling van oorlogsslachtoffer nog twee jaar voort bij het Centrum 45 in Oegstgeest. LEIDEN - Wethouder P. Borde- wijk van financiën sluit niet uit dat de provincie haar plan om de Leid- sche Duinwater Maatschappij (LDM) samen te voegen met het Haagse duin waterbedrijf min of meer herziet. "Het zou me niet ver bazen als er beweeglijkheid komt in het standpunt van de provin cie", zo zei Bordewijk gisteren tij dens de gezamenlijke vergadering van de raadscommissies voor fi- LEIDEN De woningbouwvereniging Tuinstadwijk wil van het rijk ruim een miljoen gulden hebben, geld dat de staat ten onrechte aan rente heeft gebeurd toen de vereniging zat te wachten op ongeveer vijftien miljoen gulden aan achterstallige rijksbijdragen. Als het geld niet binnen vier weken loskomt, eist Tuinstadwijk het volledige bedrag dat zij op de achterstallige vijftien miljoen gulden aan rente heeft gederfd, ruim twee miljoen. Tuinstadwijk vorderde, via advo caat mr. M. Teekens jr. in februari van dit jaar ongeveer vijftien mil joen gulden achterstallige renova- tiebijdragen terug van de staat. Het rijk Hep al sinds 1978 achter met de terugbetalingen. Voor Tuinstad wijk mondde dit uit in een rente last van ongeveer een ton per maand, een situatie die onvermij delijk tot een failUssement zou gaan leiden. Door met een kort ge ding te dreigen, trok Teekens de staat over de streep. Hoewel het grootste gedeelte van de achterstalhge miljoenen inmid dels is terugbetaald wil de vereni ging nu dat het rijk ook een gedek te van het geleden renteverhes ver goedt. Dit verHes beloopt in totaal een bedrag van ruim twee miljoen. Terwijl het rijk, heeft Tuinstadwijk berekend, ruim een miljoen aan pure rentewinst heeft opgestreken door de vijftien miljoen zo lang vast te houden. Volgens Tuinstadwijk heeft het rijk onrechtmatig gehandeld door dat niet tijdig de rijksbijdragen werden vastgesteld en uitbetaald. Of op zijn minst door niet het gele den renteverlies te vergoeden, dat het gevolg was van de zo late beta- Hng van de bijdragen. Bovendien is de Staat der Nederlanden door deze gang van zaken onge rechtvaardigd verrijkt ten nadele van de cHënte. In zijn brief schrijft Teekens dat duidelijk is geworden uit overleg met het ministerie dat de schuld van de te late betaling bij het rijk ligt. Immers ook het ministerie is er steeds van uitgegaan bij de aan vang van de renovatieprojecten, dat de rentebetalingen door de wo ningbouwvereniging op de lenin gen zouden samenvallen met uit betaling door het rijk van de vast gestelde jaarlijkse bijdragen. "Door de extreme traagheid van de besluitvorming aangaande de jaarlijkse bijdragen heeft cüënte enorme renteverliezen geleden. Immers enerzijds bleef gedurende vele jaren vaststelling en betaling van rijksbijdragen achterwege, ter wijl anderzijds cliënte wel degelijk voldeed aan haar annuïteitver plichtingen verbonden aan de le ningen die zij terzake van de reno vaties aanging in de gerechtvaar digde veronderstelHng dat te zijner tijd de baten uit de subsidies zou den samenvallen met de rentever plichtingen". "De bijdragen zijn nu groten deels voldaan en de rekening kon worden opgemaakt van de rente verliezen die cliënte heeft geleden. Leden akkoord met fusie De Eensgezindheid LEIDEN - De leden van de wo- meerderheid ingestemd met de fu sie met de Leidse Woningstichting, Werkmanswoningen en De Een dracht. Volgens voorzitter W.C. Nagtegaal is het fusievoorstel met vijfendertig stemmen voor en twee tegen aangenomen. "Met volledige instemming van de leden", aldus Nagtegaal. Alleen de leden van De Eendracht moeten na de zomer hun instem ming betuigen met de samensmel ting van de vier clubs. Loopt het daar echter spaak, dan gaan de an dere verenigingen gewoon ge drieën verder op het fusiepad. De renteverliezen belopen in totaal ruim twee miljoen gulden. Voor het rijk beloopt de rentewinst ten minste ruim een miljoen". Rechter Het rijk wordt voor de rechter gesleept als het niet ingaat op het schikkingsvoorstel van Tuinstad wijk. Dit behelst de uitbetaling van ruim een miljoen gulden, de rente- winst die het rijk heeft geboekt. De vereniging is bereid dan af te ziei) van vordering van de overioge ren- teveriiezen. Gaat het ministerie niet binnen vier weken akkoord dan vervalt het schikkingsvoorstel en zal de vereniging via de rechter vergoeding van de totale rentever- üezen eisen. Voor de vereniging is de finan ciële situatie, ondanks de terugbe taling van de achterstallige rijks- gelden, verre van rooskleurig. "We hebben nog steeds geen geld", al dus secretaris J.J. Meerburg. Tuin stadwijk heeft zich zelfs alweer voor 2,5 miljoen gulden in de schulden gestoken om onder houdsplannen aan de Lage Mors- weg, Van 's Gravensandestraat en omgeving en Frederik van Eeden laan te financieren. VOORBURG - In het Voor- burgse museum Swaensteijn wordt een permanente tentoon^ stelUng ingericht over de trams die van 1881 tot 1961 bij de NZH in gebruik zijn geweest. De expositie is gemaakt door het historisch genootschap 'De Blauwe Tram' en wordt op 3 ju li officieel geopend door de burgemeester van Voorburg. In het Noord-Zuid-Hollands Trammuseum (NZHTM), zoals de permanente expositie gaat heten, wordt de bezoeker een beeld gegeven van verschillen de kanten van het trambedrijf. Zo is onder meer een groot aan tal schaalmodellen te zien van verschillende tramrijtuigen. Daarnaast zijn originele onder delen te bezichtigen van 'Blau we Trams', zoals lichtornamen- ten, emaille bordjes en de kope ren bel uit de tram Leiden- Haarlem. Ook wordt het 'anker' getoond van de elektromotor van een NZH-tram. Op de expositie zijn verder fo to's, documenten en uniform stukken te zien uit het 'Blauwe Tram-tijdperk'. Een groot deel van van de tentoonstelling is overigens ingericht met foto's en tekeningen die betrekking hebben op het Voorburgse re mise-complex. Doordat de NZH-vestiging naar Leid- schendam vertrekt, komt na melijk een eind aan een periode van ongeveer een eeuw dat de NZH in Voorburg was geves tigd. Het museum Swaensteijn is ge vestigd aan de Herenstraat 101 in Voorburg. Het is geopend op dinsdag, donderdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur en op za terdag van 12.00 tot 16.00 uur. De Blauwe Tram in zijn actieve periode in Leiden. Hier neemt hij het Rijnsburgerviaduct, om af te slaan naar de 'thuishaven' van NZH aan de Rijnsburgerweg. (archieffoto) LEIDEN - Op de Hoge Rijndijk zijn gisteren twee nieuwe ver keerslichteninstallaties in ge bruik genomen: bij de Utrechtse brug (voor de kruising met de Zijlsingel) en bij de kruising met de Kanaalweg. Voorlopig werken de lichten nog op proef. De Leidse verkeersambte- naar Verwoerd zegt dat hij de komende maand met grote re gelmaat de situatie voor het verkeer ter plekke in ogen schouw zal nemen, om de gevol gen te kunnen overzien. Hij sluit niet uit dat de verkeers lichten de eerste tijd wat pro blemen (lees: files) kunnen ver oorzaken. "De mensen zullen er in het begin aan moeten wen nen". De groentijden van de lichten zijn afgestemd op de drukte van het verkeer tijdens spitsuren. Het definitieve pro gamma wordt in het najaar in de installaties ingevoerd- Overigens is stallatie bij de Kanaalweg ge koppeld aan de lichten ter hoog te van de Meerburgerkade. Het gevolg is dat het verkeer op dit gedeelte van de Hoge Rijndijk een 'groene golf mag verwach ten. Het aanbrengen van de nieuwe installaties maakt on derdeel uit van het busbanen plan. In de lichten zal dan ook een voorrangsregeling voor het openbaar vervoer worden ver werkt. Raadslid: andere plek zoeken LEIDEN - Het Leidse PvdA- raadslid J. van Meijgaarden vindt de kosten voor de eventuele aanleg van een vuilstortplaats bij het ge bied De Does in Leiderdorp veel te hoog. Deze mogelijke stortplaats voor schoon on verbrand baar puin gaat naar schatting 20 miljoen gul den kosten. Dit is vooral te wijten aan het feit dat de afslag van de rijksweg naar de stort moet wor den verbeterd en omdat er waar schijnlijk een brug naar het gebied moet worden geslagen. De gemeenten die zijn aangeslo ten bij de gemeenschappelijke re- geling vuilverwerking Leiden en omstreken (Gevulei) moeten uit eindelijk voor de kosten opdraai en. Van Meijgaarden drong er gis teren tijdens de vergadering van de raadscommissies voor financiën en economische aangelegenheden op aan dat er nu ook naar alternatie ven wordt gezocht. Hij stelde dat er in Leiderdorp of in andere gemeenten in de regio betere plaatsen zijn te vinden die gemakkelijker bereikbaar zijn. Daardoor lopen de kosten niet zo hoog op. Het is een idee van het dagelijks bestuur van de provincie Zuid- Holland om in het gebied Den Does een vuilstortplaats aan te leg gen. Van Meijgaarden stelde voor om ook te onderzoeken of in de Roode polder of de Bospolder (ten noord-oosten van de sportvelden De Bloemerd in Leiderdorp) een stortplaats in te richten voor schoon onverbrandbaar puin. Eventueel zou er volgens hem zelfs een stortplaats langs de snelweg kunnen worden ingericht. Dat heeft als bijkomend voordeel dat op den duureen geluidwerende wal ontstaat. Brand Trappenhuis LEIDEN - Het trappenhuis van de voormalige Zeevaartschool aan het Noordeinde is vanochtend uitge brand. Bovendien liep het pand, dat momenteel wordt gerestau reerd, rook- en verfschade op. Vol gens de politie is de oorzaak van de brand een elektriciteitsleiding, die oververhit raakte omdat de stroom niet was uitgeschakeld. De brand weer, die vanochtend om 5.15 uur uitrukte, heeft het vuur geblust. i economische aangele genheden. Burgemeester en wethouders van Leiden, en naar gisteren bleek ook de raadscommissies voor financiën en economische aangelegenheden, voelen weinig voor het plan van de provincie. Zij zien liever dat de LDM samengaat met andere distri butiebedrijven voor drinkwater in het noorden van de provincie Zuid-Holland. Een dergeHjke ver grote LDM zou volgens de ge meente Leiden ook kunnen fuse ren met het Energiebedrijf Rijn land (EBR), waardoor één groot nutsbedrijf voor gas, water en elek triciteit ontstaat. Wethouder Bordewijk merkte gis teravond op dat tijdens een ge- spreksdag, georganiseerd door het ministerie van economische zaken, met lokale en provinciebestuur ders het plan van de provincie nau welijks ter sprake is gekomen. Ook het ministerie blijkt trouwens niet zo veel bezwaren te hebben tegen het samenvoegen van waterbedrij ven met distributiebedrijven voor gas en elektriciteit. Duinkonijn De reorganisatie van de drinkwa tervoorziening is min of meer het gevolg van het voornemen van het rijk om nutsbedrijven te laten ont staan met minimaal 100.000 aan sluitingen. G. Bakker (WD) noem de het argument vah de provincie dat als haar plan wordt uitgevoerd er waterleidingbedrijven ontstaan van gelijke grootte, echter een "duinkonijn dat plotseling uit de hoge hoed is getoverd. Dit argu ment wordt er met de haren bijge sleept", aldus Bakker. Een ander argument van de pro vincie is dat haar plan meer moge lijkheden biedt om de oppervlakte infiltratie in de duinen te laten da len. Commissieleden voerden ech ter aan dat de LDM als een van de. eerste een vergunning heeft aange vraagd voor een proef met diepte- infiltratie. Bij deze wijze van water zuivering heeft het miüeu in de duinen minder te lijden. Een van de grote bezwaren die de gemeente Leiden heeft tegen het plan van de provincie, is dat de wa- terprijs voor de verbruikers er aan zienlijk door stijgt omdat dan zeer waarschijnlijk duurder voorgezui- verd water uit Den Haag moet wor den afgenomen. Volgens een bere kening van de provincie zelf zou de waterprijs in dat geval wel eens met 21 cent per kubieke meter kunnen stijgen. Leiden is wel be reid om water af te nemen uit Den Haag, maar dan moet dat worden geleverd tegen een prijs waarvoor de LDM het zelf ook had kunnen voorzuiveren. Uit de woorden van ambtenaar H. Amptmeijer bleek gisteren dat het overigens maar zeer de vraag is of voorgezuiverd water uit Den Haag kan worden gebruikt bij het produ ceren van schoon drinkwater. Staatsbosbeheer, dat het duinge bied beheert waarin het LDM-wa- ter wordt gezuiverd, stelt namelijk strenge eisen aan de kwahteit van het zogenaamde 'ruwwater'. Stren gere eisen in elk geval dan waar mee het Haagse waterbedrijf heeft te maken, dat zelf de duingrond be zit waar het water wordt gereinigd. Als Staatsbosbeheer zijn eisen handhaaft zou het Haagse voorge- zuiverde water niet eens in de dui nen mogen worden geïnfiltreerd. Justitieel Klachtenbureau uit kritiek in jaarverslag: PoHtie pakt Alphense fraudeur LEIDEN/ALPHEN - De Leidse politie heeft een 28-jarige Alphenaar aangehouden die heeft bekend voor 12.500 gulden steunfraude te hebben dat de officier gepleegd. Van de sociale dienst in Leidsen ontving de man over de laatste zich er acht maanden van 1984 ten onrechte een rww-uitkering. Voor deze truc is da had hij zich op een adres in Leiden laten inschrijven. Of de Alphenaar ding gedurende deze periode ook een uitkering in Alphen genoot kon noch de oproep Leidse noch de Alphense politie vermelden. De man is na verhoor door de Leidse politie heengezonden. LEIDEN - Het Openbaar Ministe rie handelt zaken traag af, geeft op zijn beslissingen slechts een ge brekkige toelichting en is voor bur gers moeilijk te benaderen. 'Samengevat is dit de kritiek die het Justitieel Klachtenbureau te Leiden uit op het Openbaar Minis terie, in het jaarverslag over 1984. Bij het bureau, een onderdeel van de Leidse Rechtswinkel, zijn vorig jaar 56 zaken binnengekomen, die betrekking hadden op het Open baar Ministerie. Een "opvallend groot aantal" vindt het klachtenbu reau zelf. Volgens de juridische adviseurs zijn er ten minste vier oorzaken voor de klachten aan te geven. Op de eerste plaats is dat de lange tijd die er zit tussen enerzijds de over treding van iemand en anderzijds de actie die het Openbaar Ministe rie (waar de officieren van justitie onder vallen) vervolgens onder neemt. "Ten dele wordt dit veroor zaakt door de welhaast spreek woordelijke traagheid van de amb tenarij", meent het klachtenbu reau. "Een ander deel hiervan komt voor rekening van het feit dat minimaal twee instanties doorlo pen zijn voordat een bericht de mo gelijke verdachte bereikt". Voorbeeld: de politie deelt een bekeuring uit, die de verdachte niet betaalt. Dan maakt de politie eerst een proces-verbaal op, dat naar het parket wordt gestuurd. Daar gaat het de dossierkast in, tot- justitie tijd heeft te buigen. Het gevolg dat de tijdsduur tussen overtre- eventuele dagvaarding (de om voor de rechter te ver schijnen) in veel gevallen groter is dan een half jaar. Het klachtenbu reau zegt twee zaken te kennen, waarbij de termijn respectievelijk anderhalf en twee jaar bedroeg. Verborgen Een andere oorzaak van de klachten over het Openbaar Minis terie is volgens het Justitieel Klachtenbureau de gebrekkige motivering van beslissingen. Wie na een overtreding een schikkings- verzoek van het O.M. krijgt, ont vangt In de praktijk een accept-gi rokaart, waarop naam, adres, da tum van overtreding, het parket- het te betalen bedrag staan vermeld. Bij wat niet te vervolgen). Als er antwoord komt, bevat dit vaak niet meer dan de mededeling dat het verzoek is afgewezen dan wel toegewezen. Het motief luidt dan slechts dat er voldoende, respectievelijk onvol doende gronden aanwezig worden geacht. "Het gevolg is dat het be leid van de officier van justitie praktisch geheel verborgen blijft". Het is voor de burger moeilijk om in contact te komen met dege ne die een schikkingsverzoek dan 'wel een dagvaarding naar hem heeft gestuurd. Een simpel tele foontje zou volgens het klachten bureau vaak al genoeg zijn compliceerde zaken is dat onvol doende, meent het bureau. Een voorbeeld is het afdoen van een se pot-verzoek (de belanghebbende vraagt de officier van justitie hem- ge- probleem uit de wereld te helpen. Een vierde oorzaak van de klach ten is de angst van betrokkenen voor mogelijke gevolgen. Als de of ficier van justitie een zaak aanhan gig heeft gemaakt, heeft de ver dachte nauwelijks mogelijkheden de procedure te stoppen, terwijl hij door bovengenoemde oorzaken nauwelijks weet waar hij aan toe is. De kans een boete of gevangenis straf te krijgen doet iemand eerder naar rechtshulpverlening omzien, aldus het klachtenbureau. Leidse politie Beter te spreken is het Justitieel Klachtenbureau over de klachten behandelingsprocedure die voor de Leidse politie sinds 1 januari 1984 wordt gehanteerd. Het behan delen van de klachten door de poli tie zelf duurt nu korter en er is een beroepsprocedure mogelijk - als de politie de klacht zelf afwijst - waarbij een onafhankelijke com missie de burgemeester adviseert. Op grond van de - in aantal nog geringe - ervaringen meent het LEIDEN Een cliënt kreeg in 1983 van zijn advocaat goedkoper tarief) in aanmerking komt. Het bureau een rekening van 15.000 gulden. Achteraf is gebleken vermoedt dat dit in dit geval niet is gebeurd. Boven- dat deze man vermoedelijk gratis rechtsbijstand had dien beschuldigt het de advocaat er van de cliënt in de kunnen krijgen. Dit is één van de vijftien klachten die loop van de jaren niet te hebben verteld hoe hoog de het Justitieel Klachtenbureau in Leiden in de afgelo- kosten pen twee jaar over advocaten binnenkreeg. Over deze handelwijze is inmiddels een klacht inge- "NTrrioriccon diend bij de Deken van de Orde van de Advocaten. De u Lcl1 Aböfc;i1 behandeling daarvan is nog niet afgerond. De desbe- Volgens het Justitieel Klachtenbureau is het nog treffende advocaat behartigde de belangen van de voldoende bekend dat man in de periode van 1979 tot 1983. Het ging daarbij om een geschil dat de over de boedel. Een advocaat is volgens het klachtenbureau bij het zaak verplicht met zijn cliënt te overleg de rechtsbijstand opliepen. advocaten klachten bij de- w instantie kunnen worden ingediend. Hetzelfde had met zijn ex-echtgenote geldt voor het functioneren van notarissen. Daarover kwamen het afgelopen jaar twee klachten bij het bu reau binnen. Eén bleek een communicatiestoornis te zijn en dus te verhelpen; de andere klacht strandde gen of deze voor gratis rechtsbijstand (of tegen een door gebrek aan bewijs klachtenbureau dat deze sie zorgvuldig te werk gaat. De politie zelf daarentegen be perkt zich bij de behandeling van de klacht veelal tot de weergave van de lezing van de betrokken po- litie-ambtenaren, zegt het bureau. Dat leidt er in dat stadium bijna overmijdelijk toe dat de klacht wordt afgewezen. Het klachtenbu reau meent dat het principieel on juist is dat klachten over het optre den van de politie door de politie zelf worden behandeld. Het weg nemen van "elke schijn van partij digheid" is ook in het belang van de politie zelf, zegt het bureau. Wel kan de beroepsprocedure via de onafhankelijke commissie corrigerend werken. Toch is ook hierbij de werkwijze voor verbete ring vatbaar, vindt het klachtenbu reau, De zaken zouden nog sneller afgehandeld moeten worden; ge middeld namen ze nu ruim een half jaar in beslag. Een ander punt van kritiek is dat bij het verhoor van de klager door de commissie steeds iemand van de politie aan wezig is. De klager zou daardoor kunnen worden beïnvloed. Omge keerd is de klager niet bevoegd het verhoor van de betrokken politie ambtenaar bij te wonen. Bij het Justitieel Klachtenbu reau zijn in 1984 37 klachten bin nengekomen over politie-optre- den. In 26 gevallen ging het daarbij om de Leidse politie; de overige klachten betroffen de politiekorp sen van Katwijk, Noordwijk, Al phen aan den Rijn, Zoetermeer, Leiderdorp, Noordwijkerhout, Oegstgeest en Terschelling. Verder waren er klachten tegen de duin- wachterij van Wassenaar, de spoor wegpolitie en de Belgische politie.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3