LEIDSCH DAGBLAD Chaos dreigt in onderwijs Nieuwe autokppen! 25. VLASVELD COMPUTERS TE HUUR [BRISTOL EG nog verdeeld over verplichte 'schone' auto's CM]-©- Geweld aan kust verwacht Onduidelijkheid over duizenden ontslagen en regelingen Europees akkoord over aanpak voetbal vandalisme Het Motorhuis VS onderhandelen over oplossing van gijzeling VRIJDAG 28 JUNI 1985 OPGERICHT 1 MAART No. 37740 Drugs en drank ondermijnen paraatheid NAVO-troepen WASHINGTON (AP) - Misbruik van alcohol en drugs is wijdver breid onder Amerikaanse soldaten in Europa. Het ondermijnt de paraatheid van de NAVO en het maakt soldaten een gemak kelijke prooi voor de Russische geheime dienst KGB. Tot die slotsom kwamen gisteren Amerikaanse deskundigen die tijdens een in Washington belegde hoorzitting over de kwestie het woord voerden. Een van hen die zich bezighoudt met hulpverlening aan in het buitenland gelegerde soldaten, sprak van 'een epidemisch mis bruik van hasj en cocaïne'. Twee adviseurs meldden dat veel dienstplichtigen en beroepsmilitairen hadden verteld in bars door Russische agenten te zijn benaderd. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De directie van het Academisch Ziekenhuis Leiden gaat een onderzoek instellen naar de vraag of er chirurgen zijn die in beschonken toestand zouden ope reren. Hoewel de directie meent dat dit niet gebeurt in het AZL, wil zij deze verdachtmaking, geuit in het weekblad De Tijd, tot de bo dem toe uitgezocht hebben. In een interview met de Leidse hartchirurg Huysmans zegt De Tijd-verslaggever Frénk van der Linden op een geven moment: "Een betrouwbare bron in het Aca demisch Ziekenhuis van Leiden, AZL-onderzoek naar operaties 'onder invloed' iemand die zo nu en dan in opera tiekamers vertoeft, vertelde mij dat in dit ziekenhuis met grote regel maat in beschonken staat wordt geopereerd. Chirurgen hebben vaak enkele glazen bier en/of wijn achter de kiezen. Met name tijdens weekenddiensten komt dat voor. Niet alleen op de afdeling algeme ne heelkunde, ook op de specialis tische afdelingen als keel-, neus-, en oorheelkunde". Huysmans antwoordt daarop: "Op mijn afdeling is dat verschijn sel niet te signaleren. Ik kan me niet voorstellen dat het elders in dit ziekenhuis wèl gebeurt, maar daar heb ik geen zicht op. Ik weet dat onder invloed opereren voor komt in Nederlandse ziekenhui zen; ik weet dat er hier en daar pe riodes zijn geweest dat men op die manier over de schreef ging. Daar werd dan snel een eind aan ge maakt. Dit valt niet te tolereren, dit is spelen met mensenlevens". 'S WERELDS OUDSTE WORDT 120 JAAR Morsweg 21 Leiden Tel. 071-120848 Te grote visvangst ARNHEM (ANP) - Het Arnhemse gerechtshof heeft vanochtend het Urker zeevisserijbedrijf De Vriés en Zonen wegens overtredingen van de visquotering veroordeeld tot geldboetes van in totaal 35.000 gulden. De procureur-generaal had eerder 70.000 gulden geëist. Het be drijf heeft in 1983 bewust meerma len verschillende keren een grotere hoeveelheid schol en tong gevan gen dan was toegestaan. DEN HAAG (GPD) - Op veel scholen in het basis- en voortgezet onderwijs dreigt een chaos te ontstaan, omdat niet duidelijk is met hoeveel leerkrachten het volgende schooljaar kan worden begonnen. Hierdoor kunnen ook de lesroosters nog niet worden gemaakt. Het staat in elk geval vast dat er vóór 1 september duizenden leerkrachten worden ontslagen als gevolg van de bezuinigingen in het onderwijs. Maar veel leerkrachten weten nog steeds niet waar ze aan toe zijn. Veel schooldirecteuren hebben hun vakantie opgeschort om nog enige orde te kunnen scheppen in de onduidelijke situatie op de scholen. De afdelingen rechtsposi tie van de vakbonden zijn overbe zet. Een woordvoerder van de Al gemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) meldt, dat zijn medewerkers bijna overspannen zijn en dat het vaak onmogelijk is naar buiten te bellen. De 'formatieregeling' die is ge maakt voor het basisonderwijs is een van de onderwerpen waarover onduidelijkheid bestaat. De rege ling wordt op veel scholen als inge wikkeld ervaren, omdat het in theorie denkbaar is dat een leer kracht - dank zij een gecompli ceerd puntensysteem - op drie of zelfs meer scholen tegelijk moet lesgeven. Daarom heeft de Tweede Kamer daar gisteren een stokje voor gestoken en uitgesproken dat onderwijzers niet gewdongen kun nen worden aan meer dan twee scholen een deeltijdbaan te vervul len. Dat levert 100 extra banen op. Veel docenten bellen- zelf naar het ministerie in de hoop duidelijk heid te krijgen over hun toekomst. Vorige week liet staatssecretaris Ginjaar-Maas een circulaire uit gaan waarin stond dat alleen direc ties met het ministerie mogen bel len. Na een storm van protest is die maatregel weer ingetrokken. De toekomst van veel docenten is uiterst onzeker. Er zijn gevallen bekend van leerkrachten die al drie keer zijn ontslagen en bij het verschijnen van weer circulaire toch weer mochten blij ven. Of andersom: aangenomen worden op een school en bij terug keer van vakantie te horen krijgen dat het feest niet doorgaat. In het basisonderwijs wordt pas op 16 september, aan de hand van tellingen, bekend welke leerkrach ten mogen blijven en wie er wor den ontslagen. Daarbij spelen het teruglopende kindertal en de sa menvoeging van kleuter- en lager onderwijs een belangrijke rol, als ook de eerdergenoemde formatie regeling. Het voortgezet onderwijs heeft vooral te kampen met onduidelijke circulaires en onoverzichtelijke re gelingen voor bijvoorbeeld de vut, taakuren en ziekte-uren. Daarbij komt dat ook daar het leerlingen aantal terugloopt. 26 PAGINA'S Prentententoonstelling van Rembrandt in het Rijksmuseum. PAGINA 25 Commissie-Vonhoff: 'Veel plannen van provincies en gemeenten zijn overbo dig'. PAGINA 5 Kohl en Mitterrand plei ten voor een Verenigde Staten van Europa. PAGINA 7 Rekenkamer gaat ook steun aan bedrijven con troleren. PAGINA 9 Drie Nederlanders willen per ballon de Atlantische Oceaan over. PAGINA 17 TUINMEUBELEN STRAATSBURG (GPD) - Alle lid staten van de Raad van Europa met uitzondering van Zwitserland hebben zich gisteren in Straats burg bereid verklaard om het voet balvandalisme drastisch aan te pakken. Na drie dagen vergaderen bereikten de twintig ministers van sportzaken overeenstemming over de volgende maatregelen: de aanwezigheid van een toerei kende politiemacht in en rondom de stadions; afdoende strafmaatregelen tegen notoire relschoppers en het even tueel uitbannen van deze vanda len; voldoende veiligheidsgaranties voor het publiek; een betere controle op de ver koop van kaartjes; een verbod op de verkoop van alcoholische dranken in de sta dions en een verbod op het meene men daarvan. Dat laatste punt wordt van harte ondersteund door de spoorwegpo litie die gisteren een overzicht gaf van het vandalisme in treinen door voetbalsupporters in het afgelopen seizoen. Volgens deze 500 man sterke groep wordt de supportersschare steeds gewelddadiger. In totaal werden 472 supporters aangehou den wegens vernieling of mishan deling in treinen. Tweemaal zo veel als in 1983/1984. Vijf leden van de spoorwegpoli tie raakten bij rellen tussen de rails gewond. In totaal werd voor vele tonnen schade aangericht. Suppor ters vernielden het afgelopen sei zoen onder meer 250 banken, 293 lampen, 58 asbakken, 61 ruiten en 2 closetpotten. Geregeld moesten complete treinstellen naar de werkplaats omdat het interieur volledig was gesloopt. Zoekactie De landelijke Engelse dagbladen en de kranten in Liverpool en om geving plaatsten vanochtend foto's van vijftien onbekenden, die door de politie wor'den gezocht na de ramp in het Heizelstadion. De poli tie van Liverpool koos de vijftien foto's uit een totaal van 1500, die beschikbaar waren na verwerking van de tv-beelden over de ongere geldheden voor het Europa-Cup duel tussen Juventus en Liverpool. LUXEMBURG (ANP) - De milieu ministers van de EG zijn na een marathonzitting niet verder geko men dan vrijwillige maatregelen voor de beperking van de vervui ling door uitlaatgassen van auto's, omdat Denemarken en Grieken land vasthielden aan de eis dat alle auto's in 1989 'schoon' moeten zyn. De Ruiter: er kunnen nog 2 kerntaken weg Engeland en Frankrijk hebben hun bezwaar laten vallen tegen de belastingfaciliteiten die West- Duitsland op 1 juli wil invoeren bij de aanschaffing van een schone au to. Nederland en West-Duitsland hebben zich op hun beurt neerge legd bij de magere voorstellen van Italië, Frankrijk en Engeland. Minister Winsemius (milieu) toonde vanmorgen na afloop van het bijna twintig uur durende be raad niet tevreden met het resul taat. „Wij hadden graag scherpere normen gezien, maar het is in elk geval iets". De maatregelen betreffen vooral auto's met een motorinhoud van 1,4 tot 2 liter, het grootste deel van het wagenpark. De uitstoot van «KSBSSRïKSfiS SI'S™1, fie' N°?^khH"- dan 8 gram per Europese test den om maximaal twee Nederland- nol/1, se kernwapentaken af te stoten. VW Polo Van 32,50 Golf Van diesel 45,— Transporter (bus) diesel 57,50 Soeciale 1 excl. b.t.W. Kamsteeg Auto Rent Oegstgeest 071-173414 Leiderdorp 071-899212 Voorschoten 071-769307 Katwijk 01718-15141 Mogelijk een bui Veel bewolking en mogelijk een bui. Minimumtemperatuur ongeveer 11 graden. Middagtemperatuur om streeks 18 graden. Matige zuidwesten wind. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: perioden met zon, maar vooral in het binnenland moge lijk een bui. Middagtemperatuur onge veer 19 graden. 29 juni 1985 Zon op: 05.23 uur, zon onder: 22.03 uur. Maan op: 19.02 uur, maan onder: 02.43 Dat blijkt uit een notitie die hij gis teren aan de defensiecommissies van Eerste en Tweede Kamer heeft gestuurd. Volgens De Ruiter kunnen twee nieuwe soorten raketten 'op ter mijn' de atoomtaken van de huidi ge Lance en van gevechtsvliegtui gen 'verlichten'. Het gaat om raket ten die in de VS en Italië worden ontwikkeld en die zijn uitgerust met computer-geleide 'submuni tie'. Nederland heeft nu nog zes nu cleaire taken. Het F-16-gevechts- vliegtuig vervult er één van. De Lance van de landmacht is een nu cleaire raket voor de korte afstand (plm 110 km) die zowel tegen lucht- als gronddoelen kan worden inge zet. Andere Nederlandse kernwa pentaken in NAVO-verband zijn het 203-mm anti-tankgeschut, de Nike-Hercules luchtdoelraket (die wordt vervangen door de conven tionele Patriot-raket), de nucleaire dieptebommen van de Lockheed Orion en de atoommijnen (die eveneens wordt afgestoten). De Ruiter zegt in de notitie dat de nieuwe raketten „een concrete vertaling kunnen zijn van het Ne derlandse streven naar terugdrin gen van de militaire functie van nucleaire wapens". Zijn aankondi ging past in de CDA-opvatting dat eventuele plaatsing van kruisra ketten op 1 november vergezeld moet gaan van minder andere kernwapentaken. vraag eerst naar onze inruilprijzen Ook voor gebruikte auto's. vondellaan 80, lelden, tel: 071-769513. Zoekactie naar visser gestaakt DEN HAAG (ANP) - De marine modellen auto's" in deze klasse heeft vanmorgen de zoekactie ge moeten per 1 oktober 1991 zodanig staakt naar een opvarende van de zijn uitgerust, dat zij aan de gestel- vissersboot Harlingen 26 in de de eisen voldoen. Waddenzee in de buurt van Texel. Nieuwe auto's met een motorin- De visser, J. Plas uit Harlingen, is houd van meer dan twee liter mo- niet gevonden. De tweede 25-jarige gen met ingang van 1988 niet meer opvarende G. Teerling werd gister- dan 25 gram koolmonoxyde, 6,5 avond gered, gram koolwaterstoffen en 3,5 gram Het schip werd gistermiddag stikstofoxyden uitstoten. De uiter- zonder bemanning aangetroffen, ste datum waarop auto's met een Ook het roeibootje van het schip motorinhoud van minder dan 1,4 werd onbeheerd aangetroffen. Di- liter aan de Europese normen moe- reet werd een grote zoekactie op touw gezet met twee helikopters en enkele reddingboten. Vermoedelijk zijn de twee man nen op een zandplaat, waar ze met hun vlet heen waren gegaan, door hoog water overvallen. norm. Voor koolmonoxyde geldt 130 gram. Alle ten voldoen is 1992. De EG-landen hebben ook afge sproken dat zij vrijwillig zo snel mogelijk de loodvrije benzine zul len invoeren. Met ingang van 1989 zal die verplicht worden gesteld. BEIROET/PARIJS (GPD) - De Verenigde Staten en Syrië onder handelen al enige dagen over een vreedzame oplossing voor de gijze ling van de 39 Amerikaanse vlieg tuigpassagiers. Dat is officiéél in Washington toegegeven. Vanoch tend zag het er echter naar uit dat de plannen voor de verhuizing van de gegijzelden naar een westerse ambassade weer op de achter grond zijn geraakt. Frankrijk en Zwitserland weige ren op enigerlei wijze medeplichtig te worden aan 'gesjacher' met men senlevens door kidnappers. Frank rijk zou, evenals Zwitserland, de 39 Amerikaanse gegijzelden in zijn ambassade in Beiroet willen ont vangen onder de voorwaarde dat ze eerst op vrije voeten zijn gesteld. De Franse minister voor buiten landse betrekkingen Dumas heeft, naar in Parijs verluidt, van zijn Amerikaanse ambtgenoot Shultz de toezegging gevraagd dat in ge val van een dergelijke operatie de ruim 700 sji'iten die in Israël ge vangen worden gehouden, inder daad op vrije voeten worden ge steld. De Fransen zouden in dat ge val bereid zijn de gegijzelden maxi maal twee dagen in de ambassade te herbergen. Inmiddels heeft Washington L"™? geëist dat gelijktijdig met de 39 dus Sergeant vliegtuigpassagiers ook zeven an dere Amerikanen, die de afgelopen maanden door sji'itische fanaten in Beiroet zijn gekidnapt, worden vrijgelaten. Vermoed wordt dat zij door Hezbollah, de extreem-reli gieuze groepering waartoe ook de kapers behoren, in de door Syrië beheerste Bekaa-vallei verborgen worden gehouden. „De mensen die wij zoeken", lichtte Bill Sergeant, leider van de onderzoekscommissie toe, „zijn niet noodzakelijkerwijs verdach ten. Wy willen wel graag hun ver klaringen horen. De politie van Li verpool heeft in de afgelopen vier weken 600 personen gehoord. Vijf tig van de betrokkenen aan de rel len in het Brusselse stadion zijn geidentificeerd, zeven van hen werden gearresteerd en vervolgens op borgtocht vrijgelaten", al- (zie ook pagina 15) I nu minder dan de helft modieuze leder fantasie-pump met open teen. In wit en blauw. Perfekte pasvorm I Maten 36-41 Winkelprijs 59.95 alléén vandaag en morgen Leiden - Lange Gracht 5 (naast Digros) tel. 071 - 142864 donderdag koopavond BREDA(ANP) - De komende vakantieweken wordt aan de Ne derlandse kust een nieuwe golf van geweldsmisdrijven ver wacht. Een groep studenten aan het Instituut voor Toerisme en Recreatie in Breda komt na een onderzoek tot de conclusie dat het geweld in de badplaatsen nog ern stiger vormen zal aannemen van vorig jaar. Die verwachting baseert men op verklaringen van plaatselijke politie, VW's, voorlichtingsamb tenaren en campinghouders. Van de 35 onderzochte badplaatsen heeft ongeveer 60 procent vorig jaar te maken gehad met vanda lisme door vakantiegangers. In zes badplaatsen (15 procent) was sprake van ernstig vandalisme. De meest geruchtmakende zaak was die van het doodtrappen van een 26-jarige man uit Heiloo op het Egmondse strand door zes jon gelui. Vooral groepen jongeren bleken de aanstichters. In veel gevallen speelde alcohol- en drugsgebruik een rol. Dat er in de ene badplaats wel sprake is van vandalisme en in andere niet wijten de onderzoe kers aan het imago van de bad plaats en de omvang en het optre den van het politiekorps. Inmiddels heeft een aantal kust plaatsen om extra politieverster- king gevraagd in het zomersei zoen. In Noord-Holland is dat af gewezen omdat commissaris der koningin drs. De Wit het systeem van korpssterkte naar inwonertal niet wil doorbreken.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1