aan.'de wandel Pleidooi voor kruisraketten Gewetensbezwaren bij voordeurdelers erkend Plateau van Margraten wordt niet afgegraven Giframp in Bhopal zorgt voor onenigheid in ILO aagd! VRIJDAG 28 JUNI 1985 PAGINA 11 ALKMAAR (ANP) - Het gemeente bestuur van Alkmaar heeft de ge wetensbezwaren van bijstands- maatschappelijk werker G. Math- lener tegen uitvoering van de wo- ningdelersregeling in een unaniem besluit erkend. Het is de eerste maal in Nederland dat een derge lijk bezwaar erkenning vindt. Eer- Vijf jaar cel voor overval DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft twee inwoners van die stad gisteren veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf, con form de eis, wegens een gewapen de roofoverval. De rechtbank oor deelde bewezen dat zij op 12 fe bruari het postkantoor aan de Die- renselaan in Den Haag hebben be roofd van ruim 530.000 gulden. De 30-jarige J.H. en de even oude J. de W. hebben steeds ontkend dat zij de overval hebben gepleegd. De politie kwam hen op het spoor door een sleutelbos die zij na de overval hadden verloren. De sleu tels werden getoond in het televi sieprogramma „Opsporing ver zocht". der legden de gemeentebesturen van Gouda en Tilburg in vergelijk bare gevallen een schorsing op. Volgens wethouder T.K.C. Stom van sociale zaken is de erkenning gebaseerd op een circulaire van het ministerie van binnenlandse zaken over gewetensbezwaren bij ambte naren en op de beleidsvrijheid van het Alkmaarse college. „Mathlener heeft in een hoorzitting heel duide lijk toegelicht dat hij bij de sociale dienst werkt om cliënten te helpen. De laatste jaren heeft hij steeds meer het gevoel gekregen dat hij de ene na de andere kortingsrege ling moet uitvoeren. De voordeurdelersregeling was de druppel die die emmer voor hem deed overlopen. Die visie noopt hem ook buiten de sociale dienst een functie te zoeken omdat hij bij voorbeeld ook bij de uitvoe ring van de wwv steeds opnieuw kortingen zou moeten toepassen. Hij bekleedt nu dan ook een tijde lijke functie. Voor het college speelt bij de beoordeling een rol dat nu wij zelf nadrukkelijk heb ben uitgesproken dat wij tegen de woningdelersregeling grote beden kingen hebben wij .ons ook de be zwaren van onze medewerkers be ter kunnen voorstellen", aldus wet houder Stom. - Kortgeleden werd in Amsterdam een begin gemaakt met de culturele uitwis seling tussen Nederland en Frankrijk, die een jaar zal duren. De organisatoren hopen op een hernieuwde belangstel ling voor de Franse letteren. De uitgeve rij A.W.Bruna en Zoon haakt daarop in met het uitbrengen van twee nieuwe boeken van Anne Philipe en Bernard Clavel. Anne Philipe werd twintig jaar geleden wereldberoemd door haar auto biografische roman 'Niet meer dan een ademtocht'. Dat boek is nu opnieuw uit gegeven, gelijk met haar nieuwste ro man 'Ik hoorde haar adem', waarin de schrijfster afscheid neemt van haar moeder. Beide boeken kosten 19,90. Van Bernard Clavel is uitgebracht 'Het goud der aarde' (prys 29.90), het twee de deel van de romancyclus die begon met 'Harricane', waarin het harde leven van de Canadese pioniers wordt be schreven. - 'Het spel met de hulzen', thriller van Douglas Terman. Het verhaal speelt zich af op en rondom Cuba. Twee broers staan daar politiek lijnrecht tegenover elkaar. Voor en tegen Fidel Castro. Tus sen hen in de mooie dochter wan een Cu baanse aristocraat. Een boeiende avon turenroman, verpakt in een stuk leven dige geschiedenis. Bruna, prys 24,90. - 'Vrouwen in Marokko aan het woord'. De Marokkaanse sociologe Fati- ma Mernissi had vraaggesprekken met een aantal zeer uiteenlopende vrouwen uit haar geboorteland: van haremvrouw tot zelfstandig werkende lerares. De in terviews leveren een indringend beeld op. Het Wereldvenster, prijs 29,90. - 'Het foetsie-kind' door Els de Groen (voor 9 jaar en ouder) en 'Kom hier, Ro- za' door Simone Schell (voor jongeren vanaf 14 jaar) zijn twee nieuwe uitgaven van Van Goor Jeugdboeken. Prijs 19,50 per boek. - 'Een ander geluid' door Carol Gilli- gan, die van mening is dat de psycholo gie vrouwen systematisch verkeerd heeft begrepen. Zij probeert die catego rische misvattingen recht te zetten. Bert Bakker, prijs ƒ27,90. - Een tweede viertal goedkope herdruk ken in de thrillerserie 'Kaliber': 'De hon den van het verraad' door Tomas Ross, DEN HAAG (ANP) - Aan de ENCI zal voorlopig geen vergunning worden verleend voor kalksteen winning op het Plateau van Mar graten in Limburg. Dit heeft minis ter Smit-Kroes (verkeer en water staat) gisteren aan de Tweede Ka mer meegedeeld. Het besluit is conform het advies dat de Raad van State heeft uitgebracht. De ENCI had destijds beroep aangete kend tegen een weigering door de provincie voor de winning van kalksteen bij Margraten. De ENCI kan naar verwachting nog ongeveer twintig jaar kalk steen voor de cementindustrie winnen in de Sint-Pietersberg. De maatschappij heeft echter te ken nen gegeven ten behoeve van on der meer nieuwe omvangrijke het uitbrengen van de aangekon digde ontgrondingsnota wel weer een afgraafaanvrage indienen, maar de daarvoor vereiste proce dure zal jaren duren. Bovendien zal het voor de cementindustrie moeilijk zijn na de uitspraak nieu we steekhoudende argumenten voor ontgronding aan te voeren". CBR: veel autorijders met oogkwaal Op paleis Huis ten Bosch had Lord Carrington een ontmoeting met koning Carrington in Wassenaar: DEN HAAG (ANP) - Het Centraal iteringen behoefte te° hebben Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) heeft in 1984 bijna 1,4 mil joen personen medisch geschikt verklaard voor het besturen van een motorvoertuig. In ruim 100.000 beleidsno- gevallen moest de geneeskundige het CBR actie ondernemen omdat het ging om personen met een medi- sche afwijking die de rijgeschikt- "het kader heid kan beïnvloeden. Daarbij lange-termijnbeleid de daarom ook op het Plateau van Margraten gaan winnen. De minister schrijft aan de Ka mer dat de regering eei ta in voorbereiding heeft lange-termijnbeleid voor de voor ziening van oppervlakte-delfstof- land. Zij wil van deze nota zo'n beleid presente- een oogafwijking de meest voorko ren, zodat aan het bedrijfsleven mende kwaal, gevolgd door ïnwen- concreet zicht wordt geboden op dige ziekten (waaronder suiker de mogelijkheden van kalksteen winning op langere termijn. ziekte, verhoogde bloeddruk en hart- en vaatziekten). Dit blijkt uit De ENCI is 'ronduit teleurge- het gisteren gepubliceerde jaarver- 'De laatste waarschuwing' door Jona than Valin, 'De dood van een domoor' door James McClure en 'De postbode belt altijd tweemaal' door James M.Cain. Uitgeverij Raamgracht, prijs 12,50 per stuk. - 'Brekend vaatwerk', een bundel in ternationale vrouwenverhalen samen gesteld door Hannemieke Stamperius. Contact, prijs 25,-. - 'Zo'n leuke meid als ik' door Rosie Boycott is een zeer openhartige 'biecht' van een jonge vrouw, die na een periode van totale dronkenschap in een Lon- dense ontwenningskliniek terecht kwam en toen besloot haar leven tot dan toe eens schriftelijk te inventariseren. Het werd een onthullend verhaal. Becht, prijs 29,50. - 'De vermoorde dichter' door Guil- laume Apollinaire. Een hernieuwde en herziene uitgave van Apolinaires be- WASSENAAR (ANP) - De secreta- se zakeii Van den Broek ris-generaal van de NAVO, de Brit ter Peter Carrington, vindt het poli- hij de opvattingen van de Neder- tiek belangrijker dat Nederland 1 landse regering. Evenmin als november besluit 48 kruisraketten woensdag de Amerikaanse vice- in Woensdrecht neer te zettten, dan president twijfelt Carrington eraan dat ons land het huidige aantal dat Nederland 1 november besluit kerntaken binnen de NAVO be- tot plaatsing van 48 kruisraketten, houdt. Lord Carrington verklaarde Hij omschreef het Nederlandse zo en tijdens een persconfe- genaamde juni-besluit als duide- Wassenaar. Hij reageerde lijk, en twijfelde niet aan recente vraag over opmerkingen Amerikaanse opgaven die aanto- dat de Sovjetunie sinds juni steld' over de beslissing geen gevolgen hebben voor de be- gering. Milieugroepen hebben defensie De Ruiter peilde trekkingen met de Verenigde Sta ten of voor de betrekkingen met ffiHH ,^,UUU6l R-.- 7 andere Europese landen die wel woordvoerder van de Milieufede- ongeschiktheid geen geneeskundi- willen meewerken". ratie Limburg: "De ENCI kan daarentegen een positieve reactie 1.397.737 geneeskundige verklarin- laten horen. Ir H. Vijverberg, gen. In 1318 gevallen kon wegens ongeschiktheid geen geneeskundr ge verklaring worden afgegeven. Nederlandse Christendemo craten woensdagochtend tijdens 1984 SS-20 raketten heeft bijge- ontbijtbijeenkomst met de plaatst, de maatstaf volgens welke Amerikaanse vice-president Bush. 5 land tot plaatsing zal besluiten. Christendemocraten stelden toen „Waarom zouden de Amerikanen dat bij acceptering door Nederland welbewust goede vrienden bedrie- Amerikaanse kruisraketten gen?",aldus Carrington. het aantal Nederlandse kerntaken De secretaris-genraal verminderd moet worden. De verleden jaar aangetreden kunst en wetenschap door Gerrit Krol. Querido, prijs ƒ29,50. - 'Renaissance in mei' (Florentijns le ven rond Francesco Landini), de vijfde druk van Helene Nolthenius' werk. Querido, prys 49.-. - Zwarte Beertjes 'Crimeboek 3', we derom onder redactie van Margreet Hirs met de vijf winnende verhalen in de wedstrijd om de Havanktrofee. Twintig bekende en debuterende Nederlands talige misdaadauteurs leverden hun bij dragen. Bruna, prijs 9,90. - "De schaduw en het moordjaar', thriller door het duo Havank/Terpstra. Bruna, prijs 17,90. - 'Slakje Bruin en Slakje Groen' door Monica Penders met tekeningen van Mavis Smith. In het boekje wordt de tocht van twee slakken door mensen- land beschreven, waarbij zij allerlei vor men van vooroordeel tegenkomen. Het Wereldvenster, porijs 14,50. - 'In het ooievaarsnest' is een met veel geduld verkregen, bijna perfecte fotose rie over een ooievaarskoppel met jon gen. De waarlijk schitterende foto's zijn gemaakt door het duo Heiderose en Andreas Fischer-Nagel. Meulenhoff, prijs 19,50. cretaris-generaal was gisteren in Nederland kort kennismakingsbezoek. Tij dens gesprekken met premier Lubbers, minister van buitenland- de NA VO vindt de vraag of Nederland moet meewerken aan het Amen de NAVO kaanse onderzoeksprogramma ten behoeve van het Strategie Defence Initiative („Star Wars") een zaak van de Nederlandse regering zelf: „Als Nederland nee zegt zal dat GENEVE (Rtr) - De ramp in de pesticide-fabriek in het Indiase Bhopal, die vorig jaar aan 2500 mensen het leven heeft gekost, heeft binnen de Internationale Ar beidsorganisatie van de VN (ILO) tot onenigheid geleid. Tijdens de jaarlijkse vergadering van de ILO, die gisteren werd afgesloten, kre- Volgens vertegenwoordigers van werkgevers uit 26 landen, waaron der de VS en de Westeuropese lan den, werd er in de resolutie teveel nadruk gelegd op de verantwoor delijkheid' van de multinationals. Naar hun mening moeten de inter nationale veiligheidsnormen gen werkgevers en werknemers toepassing zijn op alle onderne- het aan de stok over een resolutie die multinationale ondernemingen verantwoordelijk maakt voor de gang van zaken bij hun dochteron dernemingen in andere landen. mingen, of het nu multinationals zijn of niet. Ondanks hun bezwa ren verzetten de werkgevers zich uiteindelijk niet tegen het aanne men van de motie. LEIDEN - Aan de christelijke middel bare technische school Leiden zijn de volgende leerlingen geslaagd voor het eindexamen Bouwkunde: J. Altorf, L. van Beek, E. van den Berg, H. de Boer, P. van Boheemen, L. Bregman, L. Die ben, B. Driece, F. van Duijn, R. Eleveld, P. de Gelder, M. van Grieken, R. van Hoek, A. Klein, K. Klein, E. Lek, R. Lol- kes de Beer, I. van Maldegem, L. van der Marei, A. Meijvogel, S. Moonen, T. Nijgh, G. Ooms, M. Overbosch, P. Puik, M. Senten, G. Simon, A. Slingerland, M. Sluis, E. Truijers, R. Ubink, B. van der Veen, E. Veenman, H. Veenman, L. Ver geer, T. Vianen, A. van Vliet, J. de Vo gel. M. Vogels, R. Wolbersen. Werktuigbouwkunde; Verklaring theoretisch gedeelte: J. Boezewinkel, W. den Dubbelden, H. Feijth. G. Kou- dys, G. Lammers, D. Wolbers. Diploma: H. Ballering, R. den Boer. W. Brouwer, H. Bruijnen, J. van Dijke, R. Enter, H. van Eijk, M. van der Geest, M. Groote Woortman, R. van Hoorn, A. Gils, J. Janssen, R. Jonker, L. Kasann- gali, J. Kempen, R. Koning, M. Lek, D. Luijkx, R. Maayen, A. van der Niet, J. Rekvelt, B. Reyneveld, A. Ryfers, N. Stemmer, M. Uffink, P. Versteegen, P. Vogel, M. van de Water, E. Wigbers, A. Wortman, G. Wortman. Afdeling elektrotechniek (studie richting: energietechniek). Verklaring theoretisch gedeelte: G. van Bakel, P. Beerlage, H. Hoekstra, M. Smit. Diploma: C. Altona, C. Bakker. P. Be- kooi, J. Bentvelzen, P. Boerefijn, A. Bos, M. Bousché, J. Gielen, K. Guyt, M. Hagenaar, A. Herrebout, A. Hoek, M. Hoeneveld, J. Hoogstraten, M. Julsing, C. Kromhout, E. Leeflang, G. van Nor den, L. Remmelzwaal, P. Rijnsburger, R. van Rijswijk, I. Slingerland, E. Smeets. J. in 't Veld, A. Vermey. F. van Z wieten. Afdeling elektrotechniek (studie richting: elektronica). Verklaring theoretisch gedeelte: J. van den Berge. P. Bik, D. Boon, L. Harrewijn, R. van Leeuwenstijn, F. van Putten. R. Teunis- sen, R. van Westbroek. J. Wijnands. Diploma: C. Boelee, J. Drenth, M. van Egmond, C. van der Hoorn, H. den Hou- ter, L. van der Jagt, L. Keijzer, E. de Ko ning, R. Kooi, K. Lardee, E. van Maa- nen, B. Muilaart, N. van der Plas, A. Qualm, J. van der Reyden, J. Schonen berg, S. Smit, R. Stienstra, T. Verbree, W. van Vliet, A. Zwitser. OEGSTGEEST - Aan de RK IVO Scholengemeenschap Duinzigt te Oegstgeest slaagden voor het Mavo-4 diploma: M. Bakker. E. Dekker. H. Groeneveld, I. v.d. Hulst. C. v.d. Lans, Y. Zirkzee, E. v. Kuilenburg. P. v.d. Laan, M. Sloof. V. Bos, M. Cozijn, H. Hoolsema, E. v.d. Voet, P. Zonderop, M. v.d. Berg, E. ten Kleij, E. v.d. Plas, M. de Tombe, C. Zwetsloot. A. Durieux, J. Go- mes, N. v.d. Mey, L. Spreeuw, J. Tho mas. P. Borchers, L. Kasteel. E. Labor- dus. M. Visser, R. Voskuil, D. de Ruyter, R. Zijp. A. v.d. Voort. Aan het Rijnlands lyceum te Oegst geest slaagden voor VWO: E. Beem, J. Diender, M. Dop, M. Duursma, J. Duve- kot, M. van Golverdingen, E. Hertroijs. A. Hoogkamer, P. Hüsken, R. Jansen, A. Prevoo, E. van der Veen, I. de Vries, J. van Wolferen. Havo: M. Bentvelzen, M. Fleurke, M. van Royen. Mavo-4 diploma: A. Anker, A. Boone kamp, N. Bras, H. Brummelkamp, J. Diepenbach. J. Guis, F. v. Iterson. A. v.d. Kaai, T. Langendoen, G. Omme- ring, N. Ouwerkerk, M. v.d. Paverd, R. Prins, J. Röling, P. Schoenmaekers. J. Schriel, A. Stijger, M. Verdier, R. Ver kuil, J. Versteegen. F. IJskes. M. Ben- ning, R. Bosscher, E. Flipse, A. Geene. A. Grims, D. Hemelop, E. Höwig, S. Huybens, I. Kluivers, B. Koendjbihari, M. de Koning, M. Koorenneef. I. van Leeuwen, A. Ottenhof, J. Ouwehand, E. Simons, Y. Swaak, D. Vermeulen, P. Zirkzee, A. Zuijderduijn, N. Zwaan, S. van Baardewijk, P. Bloemendaal, M. Duvekot, H. de Groot, M. van Gulden, D. v.d. Ham, S. Kapteyn, E. van der Kroft, M. Kruizinga, N. de Laaf, H. van Leeuwen, J. Mechelse, K. Meijer, J. Neuteboom, R. van Oosten, L. Roeloffs, S. Roest, J. Smit, T. Suijkerbuyk, J. Taf- fyn, V. Turner, A. v.d. Velden, E. v.d. Werff, M. Zirkzee, A. Zylstra, N. Ake- mann, L. Freke, C. Geers, M. v.d. Geest, S. Honsbeek, M. Iedema, E. Kisman, A. Korpershoek, M. Kriek, J. van Laar, P. van Leeuwen, C. Onderwater, L. van Opstal, J. Pattipeilohy, T. Schrijver, A. Suijkerbuijk, J. Vermeulen, J. Willem- se. M. Zaal, M. de Zwart, C. Vreeken. OEGSTGEEST - Aan de lagere agrari sche school te Oegstgeest slaagden C- niveau: K. v.d. Meijden. B-niveau: M. Vonk, P. Lens, C. Vel- thuysen, A. Geyteman, K. Wassenaar. Deze wandeling voert door het wei- landgebied tussen het Aarkanaal en de Braassem. De start is op het station Al phen; als u in Aardam (ruim 2 uur lo pen) stopt kunt u de bus naar Leiden nemen, als u in Langeraar (krap 3 uur lopenof Rijnsalerwoude (drieëneen half uur lopen) eindigt moet u de bus naar Alphen nemen. In dit laatste ge val moet u dus een treinretour kopen. Kromme Aar Voor degenen die niet gewoon zijn met de trein te reizen; elk half uur, om tien voor het heel en het half gaat er een trein naar Alphen. De rit duurt een klein kwartier en ik adviseer u goed naar rechts uit het raampje te kijken, want als rijksweg 11 wordt aangelegd zal het landschap er niet op vooruit gaan. In Alphen aangekomen gaat u linksaf de Prins Bernhardlaan op tot vlak voor de rotonde, waar u rechtsaf een voetpad op moet. Aan uw linker hand ligt een verhoogde begraafplaats, rechts een sloot met wilgen en iepen. Dit water is de Molenvliet, vroeger de afwatering van de polder Kerk en Za- nen. Na korte tijd komt u uit op de Castellumstraat die u volgt tot u de Rijn over bent. Linksaf langs de Rijn tot de Koekebakkersteeg, even naar rechts en weer naar links tot u bij een smalle gracht komt: de Kromme Aar. Het is bijna niet voor te stellen dat dit vroeger een belangrijke rivier was. Het omleidingskanaal is als werkverschaf- fingsprojekt tijdens de crisis gegraven en stond lang bekend als de Nieuwe Vaart. Oudere bewoners van de Leidse Kanaalweg zullen verrast opkijken (voor de nieuwkomers in de Sleutel stad: die heet in de volksmond ook Nieuwe Vaart). U loopt langs de Kromme Aar, eerst op de rechterkant en na de verkeers weg aan de linkerkant tot aan de Ze- gerplas. Vóór u in het recreatiegebied komt ziet u aan uw rechterhand na een grasveld een poortje met een He breeuws opschrift (daarachter lag vroe ger een joodse begraafplaats) en een fraai gemetselde poort van de "Chr. Coöp. Bouwv. Des Werkmans Vriend". Zegerplas Bij de plas aangekomen steekt u de Kromme Aar weer over en volgt u de voetpaden langs de Zegerplas (die dus aan uw linkerhand ligt) tot u aan de overzijde weer bij de voortzetting van de Kromme Aar komt. Volg het onver harde voetpad op de rechteroever. Als dit erg modderig is kunt u enige meters links van het riviertje een fietspad vol gen, maar u mist dan het uitzicht op het Heempark met allerlei moerasjes. Bij de brug oversteken, aan de overzij de een klein stukje teruglopen en rechtsaf het fietspad nemen tot u bij de woningen bent. De vlakte aan uw lin kerhand is recreatiegebied in wording. Rechts ziet u een landschappelijk mooi ingepaste golfbaan. By de woningen aangekomen moet u na een brug schuin naar links (Zeewinde) langs de huizen en daarna vrij snel een brug naar rechts (Windepad) met een tun neltje onder de verkeersweg door. Dit is het fietspad naar Ter Aar. De woon wijk aan de overzijde van de dijk ligt drie, vier meter in de diepte: het is de bodem van een voormalig door turf- winning ontstaan meer, nu alweer meer dan twee eeuwen geleden droog gemaakt. De dijk die u daarnet bij Zee winde overstak is de ringdijk van de droogmakerij. Ook de Langeraarse plassen zijn door turfwinning ontstaan, maar de Zegerplas is een recente aan winst door zandwinning. Nadat u onder de verkeersweg door bent gegaan komt u in het vlakke pol derland. Hier is het moeilijk om te ge loven dat de wereld rond is; plat als een .pannekoek lijkt waarschijnlijker. Het 'torentje links in de verte is van Wou- brugge. Na een paar bochten gaat het fietspad (met veeroosters) boven op de dijk verder. Het is duidelijk waarvoor de veeroosters dienen, want de weilan den lopen door tot aan de weg en over al zijn schapen. Ik heb deze wandeling ook in maart gelopen; het weer was toen matig, maar er waren veel lam metjes en dat maakte de tocht heel bij zonder. Als u een hond bij zich heeft wilt u die dan op dit stuk aangelijnd laten? Ook als is het nog zo'n lief beest, schapen zijn gruwelijke zenuwpezen en u schiet er niets mee op als de boer boos wordt. Langeraarse Plassen In Ter Aar (Aardam) aangekomen kunt u elk uur vier minuten voor het hele uur de bus naar Leiden nemen. Er is daar even naar rechts ook een ijssa- lon. Voor het vervolg van de wandeling steekt u de kruisende weg over naar de geasfalteerde weg (Ringdijk). Sinds enige jaren is dit een voor auto's toe gankelijke maar gelukkig rustige weg. Aan uw linkerhand ziet u protesten van boeren die niet willen dat hun wei landen worden omgezet in kassenge- bied. Aan het eind van deze weg gekomen moet u een paar honderd meter naar rechts en vervolgens linksaf de ophaal brug van de Leidse Vaart over. Deze vaarweg loopt vanaf het Aarkanaal via Braassem- Wijde Aa en Does naar de Rijn, terwijl het Aarkanaal via het Am- stel-Drechtkanaal verbonden is met Amsterdam. Meteen na de ophaalbrug naar links via het ééntegel brede pad op de oever van de Leidse Vaart. Na enige tijd ziet u aan uw rechterhand de Langeraarse Plassen en het gelijkna mige dorp. Tot voor een paar jaar was dit smalle voetpad ook de doorgaande fietsroute: u begrijpt dat er niet veel van ontspannen rondkijken terecht kwam. Nu ligt er aan de overzijde van de vaart een comfortabel geasfalteerd fietspad met 's zomers een weelde aan klaprozen. In Langeraar kunt u vijf minuten over het hele uur de bus naar Alphen nemen, de aansluiting op de trein is goed. Acht minuten over het halve uur gaat er een bus naar Leiden, die doet er een uur over om daar te komen (bus en trein via Alphen is in totaal drie kwar tier). Misverstand De eerste keer dat ik het stuk Lange- raar-Rijnsaterwoude wilde lopen had ik moeite om het voetpad te vinden. Op de vw-kaart stond een toeristisch fiets pad aangegeven maar ook nadat ik twee keer de Dorpsstraat een eind op en neer was gewandeld, was ik niets wijzer geworden. Nu is die vw-kaart helemaal niet zo goed, maar ik kon me toch niet voorstellen dat ze fantasie fiets paden hadden ingetekend. Ten einde raad klampte ik een oude man op het terrein van een lompenhandel aan en vroeg hem naar het fietspad richting Braassemmermeer. De man knikte vriendelijk en zwaaide wat met zijn hand. Daar schoot ik dus niets mee op, dus ik herhaalde mijn vraag. Ja ja, dat pad dat lag er en dat liep helemaal door tot Zoeterwou. Ik werd er echt een beetje wanhopig van: voor een wande laar in Langeraar ligt Zoeterwoude aan de andere kant van de wereld! Die man was seniel, dat kon niet anders. Gelukkig was hij wel degelijk bij de tijd; hij nam me stevig bij de arm het terrein van de lompenhandel over, links van het witte huis, achter het huis even naar rechts en weer naar links en wees me op het voetpad. Toen pas be greep ik dat hij het helemaal niet over Zoeterwoude had maar over Saterwou oftewel Rijnsaterwoude. Het is een openbaar voetpad en begint bij de lom penhandel, maar als je het niet weet vind je het nooit. De lompenhandel ziet u schuin rechts voor u als u in Langeraar bent aangekomen. Het voetpad gaat over een afgedankt sluisje en buigt dan af naar de Leidse Vaart. Heel in de verte rechts ziet u de bomen van de Westein der Plassen, links een boerderij die met z'n pannendak reclame maakt voor een vroegere verzekeringsmaat schappij. De oude boomgaard aan uw rechterhand was dit vooijaar een tapijt van sneeuwklokjes. Na enige tijd verbreedt het pad zich tot een landbouwweg; wanneer die naar rechts afbuigt moet u het voetpad rechtdoor nemen. U passeert een paar klaphekjes, gaat onder de weg Alphen- Leimuiden door en arriveert dan bij een klein vijzelgemaaltje in Rijnsater woude: de bushalte is aan de overzijde van de weg, bus 144 gaat om het halve uur naar Alphen. Even naar links ziet u het Molenpad: een onderdeel van de wandeling rond het Braassemermeer die in een andere aflevering van deze rubriek behandeld zal worden. In de bus terug passeert u vlak voor de kruising met de weg naar Woubrug- ge het bakstenen monument voor het verdwenen (1747) dorp Jacobswoude. De bewoners gaven er de voorkeur aan bij de Heimanswetering te gaan wo nen; waterwegen waren in die tijd veel belangrijker dan landwegen. HERMAN AMPTMEIJER Dit is de tweede van een serie wandelrubrieken die deze zomermaanden op gezette tijden zal verschijnen. De wandelingen zijn uitgezet door Leidenaar Herman Amptmeijer en voeren de liefhebbers langs de mooiste plekjes in de Leidse regio. De wandeling van vandaag loopt van het station van Alphen naar Rijnsaterwoude. IJssalon Vuijk in Aarda

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11