'Overheid rommelt met pensioenfonds' Ze hebben ons havenbedrijf leeggezogen Koning 'hielp' ook vriend PGGM haalt uit naar De Koning Wijziging rijtijden valt slecht bij ondernemers UHBELEID Baksteenindustrie moet meer fabrieken sluiten WOENSDAG 26 JUNI 1985 ECONOMIE PAGINA 9 ZEIST (ANP) - Het pensioenfonds PGGM heeft gisteren flink uitgehaald naar minister De Koning (sociale zaken). De overheid rommelt met de pensioenfondsen, aldus direc teur pensioenzaken drs D.J. de Beus, tijdens een toelichting op het jaarverslag over 1984. Het PGGM verzorgt de pensioenen voor trendvolgers (gezondheidszorg, maatschappe lijk werk). DEN HAAG (ANP) - De Neder- landse ondernemers in het wegtransport vinden de wijziging van de Europese regels voor rij- en rusttijden in het beroepsvervoer "nog slechter dan de huidige rege ling". Dat blijkt uit het commen taar van de Commissie voor Over leg in het Goederenvervoer (COG) op het besluit van de EG-ministers van verkeer. Volgens de COG en de Eigen Vervoersorganisatie (EVO), die 50.000 ondernemingen vertegen woordigen, leidt de nieuwe rege ling tot grotere verkeersonveilig heid omdat de beroepschauffeurs worden gedwongen harder te gaan rijden. Ze moeten voortaan im mers twaalf uur per etmaal ver plicht rusten. Dat is nu elf uur. Ze hebben voor dezelfde route in het buitenland dus een uur minder tijd. De werkgeverorganisaties vin den dat de ministers totaal geen re kening hebben gehouden met de dagelijkse praktijk van het rijden met vrachtwagens op internationa le routes. Zelf hebben ze voorge steld om de rijtijdenregeling te ba seren op perioden van telkens vier weken. Ook de Vervoersbond FNV is zeer teleurgesteld over de wijzi ging van de Europese regels voor rij- ifn rusttijden. Een woordvoer der Pan de bond noemde de nieu we bepalingen "ronduit een ver slee Jitering". De bond heeft vooral krit:ek op uitbreiding van de rijtijd van 8 uur per dag tot 9 uur (met de mogelijkheid van twee dagen per week van 10 uur) en van het aantal uren dat ononderbroken mag wor den doorgereden van 4 naar 4,5. "De ministers hebben zich ken nelijk niets aangetrokken van het onderzoek van het Groningse Ver- keerscentrum", aldus de woord voerder. Bij dat onderzoek zei 7,3 procent van de ondervraagde chauffeurs, wel eens achter het stuur in slaap te zijn gevallen. De Europese vervoersbonden hadden gepleit voor een maximale diensttijd (rijtijd plus uren voor la den en lossen, tanken, wachten aan de grens en dergelijke) van 12 uur per dag, gevolgd door 12 uur ver plichte rust. De bond betreurt het ook, dat de ministers het voorstel om nieuwe, genummerde tachograafschijven in te voeren niet hebben overgeno men. De genummerde schijven zouden een betere controle moge lijk maken. De huidige situatie wordt gehandhaafd en die is vol gens de bond "fraudebevorde- rend" omdat steeds nieuwe schij- ven kunnen worden gebruikt. Minister De Koning wil dat het pensioenfonds de pensioenpremie op korte termijn verlaagt van 18 procent naar 15 procent. Omdat de premie ten dele door de overheid wordt betaald, zou ook die daar voordeel bij hebben. De Koning hoopt zelfs een bezuiniging van 240 miljoen gulden te behalen. De minister kan het pensioenfonds niet dwingen tot een premieverla ging, maar heeft gedreigd met loonsverkagingen voor de trend volgers als PGGM weigert. "Het pensioenfonds wordt zo in een hoogst ongelukkige situatie gebracht ten opzichte van de deel nemers", aldus De Beus. Hij vindt de opstelling van de minister bo vendien onbegrijpelijk omdat deze in een definitieve trendvolgerswet, die nog behandeld moet worden in de Tweede Kamer, wil laten opne men dat hij de trendvolgersionen hoogstens kan bevriezen als PGGM de premie ongewijzigd laat. "Hij vindt dus zelf dat de lonen ei genlijk niet verlaagd mogen wor den, maar wil toch nog het geld binnenhalen vóór de definitieve wet van kracht wordt". Algemeen directeur mr M. Boer- tien wilde gisteren niet prijsgeven wat de opstelling van PGGM zal zijn als de minister de Tweede Ka mer achter zich krijgt: de premie toch verlagen of loonsverlaging voor de deelnemers riskeren. Zijn collega De Beus schat dat de loons verlaging waar minister De Koning mee dreigt, zou neerkomen op 1 tot 1,5 procent. Philips doet mee Het jaarverslag van PGGM ver meldt dat de uitbreiding van de on- roerend-goedportefeuille minder snel vordert dan de bedoeling was. Het fonds wil uiteindelijk de beleg gingen in onroerend goed op 20 procent van de totale beleggingen brengen, maar eind 1984 was men nog niet verder dan 13 procent. Het streven was het afgelopen jaar om f 600 miljoen te beleggen in onroe rend goed. Het werd rond f390 mil joen. Dat de uitbreiding van het onroe- rend-goedbezit tot 20 procent nog niet gehaald is, wordt toegeschre ven aan het hanteren van hoge kwaliteitsnormen. Boertien schat dat het nog vier tot tien jaar kan duren voordat 20 procent van het vermogen in onroerend goed is be legd. "Het kan zijn dat we noodge dwongen het accent sterker op het buitenland moeten leggen, aldus Boertien. Behalve in de Verenigde Staten heeft PGGM ook bezittin gen in Duitsland en Frankrijk. SCHUILT HU ACHTER NEEIHTS ri r n UTRECHT (ANP) - De baksteen industrie in Nederland moet haar produktie in de komende vijf jaar met minstens tweehonderd mil joen stenen (vijftien procent) ver minderen. Deze sanering zal ge paard gaan met een verlies van waarschijnlijk 150 arbeidsplaatsen. Dat heeft het Koninklijk Verbond van Nederlandse Baksteenfabri kanten gisteren bekendgemaakt bij de presentatie van zijn jaarver slag over 1984. Al jaren produceren de fabrikan ten meer bakstenen dan ze kunnen verkopen. Hierdoor hebben al veertig fabrieken hun poorten moeten sluiten. Thans zijn er nog 58 fabrieken. Een commissie gaat in de loop van dit jaar bekijken welke fabrieken in aanmerking ko men voor de produktieverminde- ring. Volgens het ondernemersver- bond is het nog niet duidelijk of er hele fabrieken dicht moeten of dat de inkrimping van de produktie moet worden verdeeld tussen een aantal fabrikanten, die dan een deel van hun capaciteit moeten af stoten. Om de afslanking van de pro duktie te kunnen financieren wil het verbond een fonds oprichten. Alle leden van het fabrikantenver- bond zouden in principe hun fi nanciële bijdrage moeten leveren om de collega's die worden uitge zocht voor de sanering schadeloos te stellen. Met de operatie zal mini maal enkele tientallen miljoenen guldens gemoeid zijn. Voorzitter ing. H.G. Hoogerduijn Strating klaagde er gisteren nog over dat het rijksoverheidsstreven naar goedkopere woningbouw tot ernstige vertraging leidt in het bouwproces. aan Eureka Werknemers 'De Zaan' vandaag aan het werk PARIJS (AFP) - Philips gaat met drie andere grote Europese elek- tronica-ondernemingen deelne men aan verscheidene projecten die voortvloeien uit het Franse Eu- reka-programma. De partners van het Eindhovense bedrijf zijn het Britse GEC, het Westduitse Sie mens en het Franse Thomson, zo staat in een communiqué dat giste ren door Thomson werd uitgege- De vier ondernemingen hebben in de maand juni verscheidene ma len met elkaar overlegd en zijn het nu eens geworden over een "ge meenschappelijke intentieverkla ring". De overeenkomst zal vooral betrekking hebben op de ontwik keling van "strategische compo nenten". Het Franse Eureka-programma stelt zich ten doel de Europese technologische samenwerking te bevorderen. Het werd door presi dent Francois Mitterrand gelan ceerd als tegenhanger van het SDI, ook wel "Starwars" genoemd. Dit is een militair project, terwijl Eure ka vooral gericht is op technolo- giën met civiele toepassing. Parijs wijst Europese deelneming aan het SDI af en stelt dat samenwerking in het Eureka-project de Europea nen veel meer profijt zal opleveren. KOOG AAN DE ZAAN (ANP) - De werknemers van de cacaofa briek 'De Zaan' in Koog aan de Zaan hebben gisteravond besloten de staking die maandag was be gonnen te beëindigen en vanmor gen weef aan het werk te gaan. Dat gebeurde nadat met de directie overeenstemming was bereikt over handhaving van de bestaande aan vullingen op de wao-uitkeringen. Dit heeft een woordvoerder van de Voedingsbond FNV meegedeeld. Het conflict bij de cacaofabriek onstond toen bekend werd dat de directie een eind wilde maken aan de aanvulling van wao-uitkeringen van werknemers tot aan de pen sioengerechtigde leeftijd. De direc tie wilde van deze regeling af van wege de hoge en in de toekomst onberekenbare kosten. Volgens woordvoerder F. Allers van de Voedingsbond FNV is nu overeengekomen dat 'De Zaan' het risico voor werknemers die in de toekomst arbeidsongeschikt wor den, onderbrengt bij een verzeke raar. Dat zal een premie vergen van naar schatting 400.000 gulden per jaar. DEN HAAG WD-staatssecreta- ris Koning (financiën) heeft behal ve Avro-directeur Wibo van de Lin de ook een persoonlijke relatie be lasting kwijtgescholden. Ook in dit geval handelde hij in tegen advie zen van zijn naaste ambtenaren. Ditmaal berustte zijn ingreep ech- ter niet, zoals met Van de Linde wel min of meer het geval was, op een uitspraak van de Hoge Raad in een soortgelijk kwestie. Het geval kwam gisteren aan het licht kwam tijdens een vergade ring van de vaste kamercommissie voor financiën. Het betreft het kwijtschelden van een boete (25 procent van de belastingaanslag) die was opgelegd doordat de be trokkene zijn huis in Nederland te laag had gewaardeerd voor de ver mogensbelasting. De betrokken kennis, die in het buitenland woont, benaderde Ko ning al toen hij nog Kamerlid was. Koning vroeg de toenmalige minis- IVREA (Rtr) - Het Italiaanse com puterconcern Olivetti, de grootste producent van personal computers in Europa, heeft in de eerste vijf maanden van dit jaar voor 1.972 miljard lire (ongeveer 3,5 miljard gulden) verkocht, 33 procent meer dan in de eerste vijf maanden 1984. Dat heeft de voorzitter van de raad van bestuur van Olivetti, Carlo de Benedetti, bekendgemaakt. Het concern heeft zich gespecia liseerd in kantoorautomatisering en lijkt de recordverkopen van Grote omzet Olivetti 1984 dit jaar te gaan verbeteren. In 1984 bedroeg de omzet 4.578 lire (iets meer dan 8 miljard gulden) en de winst 356 miljard lire (600 mil joen gulden). cern en zei te verwachten dat Oli vetti het Amerikaanse bedrijf Ap ple van de tweede plaats op de we reldranglijst van computerfabri kanten kan stoten. Daarbij ver wees hij naar het recente ontslag van 1200 werknemers en de slui ting van drie fabrieken bij Apple, omdat de vraag zeer sterk is achter gebleven bij de verwachtingen. Ook andere computerfabrikanten zijn geconfronteerd met lagere ver koopcijfers. ter Van der Stee om de verhoging kwijt te schelden, omdat vanuit het buitenland de waarde van de hui zen in Nederland moeilijk te schat ten valt. Dat gebeurde niet, waarna Koning de verhoging alsnog kwijt- geschold nadat hij was aangetre den als staatssecretaris. Direct daarna berichtte hij de in spectie over zijn opvatting, dat in dergelijke 'buitenlandse' gevallen geen sprake kan zijn van 'onacht zaamheid', een term die als reden voor een boete moet worden aan gevoerd. Sindsdien is beleid dat de inspectie moet aantonen dat spra ke is van opzet (en niet slechts van onachtzaamheid) om een boete te kunnen opleggen. Gebaar PvdA-woordvoerder Vermeend wees er gisteren op dat de kwestie met de vriend van Koning al was afgedaan op het moment dat de staatssecretaris tot zijn beleidswij ziging besloot. Volgens hem was er 'geen enkele reden om alsnog in te grijpen. „Dit lijkt op een gebaar je gens een bekende van vroeger", al dus de PvdA'er. Van Dijk (CDA) betreurde het dat Koning geen antwoord had ge geven op de stelling van de belas tinginspecteur dat de betrokkene op de hoogte moet zijn geweest van de reële waarde van zijn bezit. Koning zei slechts dat ook de be lastinginspecteur moet zijn uitge gaan van verzachtende omstandig- Kort Zakelijk Verolme Het vroegere RSV-onderdeel Verolme IJsselmonde ontwikkelt zich goed. De eind vorig jaar uitge voerde reorganisaties en het in gang gezette vernieuwingsproces werken duidelijk door in de resul taten. De capaciteit voor het eerste halfjaar 1985 is met ruim 40 pro cent gestegen ten opzichte van 1984. Het gevolg is ook een flinke toeneming van het effectieve per soneelsbestand. Gemeentetarieven De Consumentenbond vindt het een slechte zaak dat het kabinet vrijdag heeft besloten de gemeen ten (nog) meer vrijheid te geven by de vaststelling van hun tarieven. 'Gemeenten wordt hierdoor de laatste belemmering ontnomen om hun financiële problemen af te wentelen op de burgers', zo schrijft de bond in het jongste nummer van de Consumentengids. Uit be cijferingen van de organisatie blijkt dat de gemeentetarieven dit jaar stijgen met ongeveer vier pro cent, ruimschoots boven het alge mene prijspeil. Gedwongen ontslagen Door de daling van het leerlin genaantal in Nederland is bij de grootste schoolboekenuitgever van ons land, Wolters-Noordhoff in Groningen, vrijwel zeker niet meer te ontkomen aan het opheffen van een zestigtal arbeidsplaatsen. Bij Wolters-Noordhoff werken op het ogenblik, omgerekend in dagta ken, 280 mensen. Een andere oor zaak voor de moeilijkheden zijn volgens de raad van bestuur de te rugloop van de budgetten die scho len en ouders hebben te besteden en 'de grote kopiëerwoede'. Bezetters moedermaatschappij Felshaven: Uit het raam leunend op dé eer ste etage staat Frits Friederich, al 26 jaar havenwerker bij Fels'ha- ven, nieuwsgierige jongelui op weg naar de tentoonstelling Fe- nomena te woord. „Waarom deze bezetting? Ze hebben vanuit dit kapitale pand ons havenbedrijf leeggezogen", antwoordt hij. Aan de sjieke Parklaan vlak bij de beter bekende Parkkade is het niet gebruikelijk om uit ra men te hangen. De kreten uit de directiekamer van de moeder maatschappij Ovomij zijn er niet minder om. Het in wezen gezon de havenbedrijf Felshaven staat op het punt failliet te gaan. De 100 werknemers verzetten zich daartegen en een kleine twintig daarvan houden daarom sinds maandagochtend vroeg het kan toor van de moeder bezet. door Bas Hoppel Grote schuldige van het nade rende debacle is volgens de werknemers directeur Vissering van Ovomij, grossier in BV's, waaronder Felshaven, waarvan hij bovendien commissaris is. Gezeten in de directiestoel van Vissering vertelt Friederich: „Ei genlijk hadden we al vijf jaar ge leden in actie moeten komen. Toen kwamen al die BV'tjes van hem aanrollen. Ik zeg niet dat hy gestolen heeft; hij heeft handig gebruik gemaakt van de moge lijkheden die de wet toestaat". Op smaak Als voorbeeld noemt hij de constructie waarbij een schei ding is aangebracht tussen kapi taal en arbeid. De kranen en loodsen zijn ondergebracht in Felshaven Holding bv, de werk nemers zijn ondergebracht in een aparte en in feite lege bv: Felshaven bv. „Als het bedrijf failliet zou gaan, kost dat de hol ding niets. Die kan rustig af wachten wat het onroerend goed oplevert, terwijl wij op straat ko men te staan". Min of meer gelijktijdig met Vissering is Friederich 26 jaar ge leden bij Felshaven begonnen. „Ik zie hem nog op een scootertje aan komen rijden. Hij werkte toen óp de technische afdeling. Het-was net zo'n arme jongen als ik. Ook niet geboren met een zak geld op zijn rug. Zijn vrouw werkte toen als secretaresse van de toenmalige directeur Kröller, je weet wel, van het Kröller-Möl- ler-museum op de Veluwe. Van haar heeft hij de kneepjes van het vak geleerd". „Ik schat dat hij nu tenminste miljonair is. Hy heeft zich onder meer aan ons verrijkt en door de winsten uit de goede tijd van Felshaven in haven-vreemde za ken te steken". Zo exploiteert Vissering via de Beheersmaat- schappij Ovomij BV twee tennis hallen: een in het Brabantse Oir- schot nabij Eindhoven en een in Krimpen aan de IJssel. Eén van de verwijten van de werknemers is dat het bedrijf niet met de tijd zou zijn meege gaan, dat geen noodzakelijke nieuwe investeringen zijn ge pleegd en dat dus moedwillig het bedrijf de nek wordt omge draaid. „De kranen die op de kade staan, stonden er 26 jaar geleden ook al", zegt Friederich. „Dé ka de zelf zit vol putten en oneffen heden. Die bij buurman Seaport Terminals is mooi bestraat en geëgaliseerd. Dat oogt allemaal veel beter. Als je niet moderni seert, lopen de klanten weg en hou je het schuim over". Niet alleen door de verschui ving in het scheepvaartverkeer van stukgoed naar containers is het werk de afgelopen jaren bij Felshaven verminderd. De con currentie van havens als Delfzijl, Vlissingen en Amsterdam, die te gen lagere tarieven werken, speelt ook een rol. Per jaar han delt het havenbedrijf ongeveer 200 schepen af..Gisteren lag er geen schip voor de wal, maar woensdag wordt een Griekse vrachtboot verwacht, die de meest uiteenlopende goederen voor Brazilië komt halen. Een greep uit de lading: ha- ringtonnetjes, gevuld met gepe kelde darmen voor de worstin dustrie in Zuid-Amerika, ver- huisgoederen en het onuit spreekbare paradichlorobenzene (een zeer giftig chemisch spul). Friederich: „De ene keer liggen er drie schepen voor de kant en dan een keer een dag niks. Als het een keertje stormt op zee, is dat hier onmiddellijk merkbaar. Was het maar zo dat ze achter el kaar kwamen". Onrust De onrust bij Felshaven komt juist op het moment dat er kno pen moeten worden doorgehakt in de zogeheten Commissie-Van der Louw. Die bekijkt hoe de ko mende vijf jaar het gedwongen ontslag van 1500 mensen, die het gevolg is van noodzakelijke mo dernisering en de teruggang in de stukgoed, kan worden opge vangen. In de eerste plaats wordt daarbij gedacht aan het terug brengen van de werkweek tot 32 uur (nu ongeveer 38). De werkne mers zouden hiervoor 10 procent loon moeten inleveren. Naar ver luidt zouden de vakbonden dit voorstel wel tegenover de achter ban willen verdedigen. Bovendien zou de bestaande 57,5-jaren regeling, die nu alleen in het stukgoed geldt, kunnen worden uigebreid tot de andere havensectoren. Hierdoor zouden overcomplete werknemers in het stukgoed vervangend werk kun nen vinden in de sterkere contai- nerbedrijven. De havenwerkge vers zouden bereid zijn een groot deel van de voorgestelde maatre gelen te bekostigen, uitsluitend en alleen om onrust in de haven tegen te gaan. Die is groeiende en komt niet alleen bij Felshaven tot uiting in de vorm van de bezetting, een wegblokkade van enige uren en het besmet verklaren van de la dingpakketten. Er is nog steeds geen nieuwe cao voor de haven werkers, ondanks dat hierover al vanaf oktober vorig jaar wordt onderhandeld. Van der Louw zou voor een doorbraak in de impasse kunnen zorgen door nog voor het faillis sement van Felshaven het werk gelegenheidsplan voor de ko mende vijf jaar voor de gehele stukgoedsector rond te hebben. Fruit verrot DEN HAAG (GPD) Bijna de helft van het zachte fruit is door de aanhoudende regen en vaak zware hagelbuien verrot of niet oogst- baar. De consument merkt dit doordat de prijzen voor aardbei den, kersen en rode bessen op een zeer hoog peil blijven. Nadat begin dit jaar de kwekers van appels en peren waren getrof fen door de vorst, krijgen nu de kwekers van het zachte fruit het door de aanhoudende regen en ha gelbuien hard te verduren. Ons land heeft altijd nog ruim 1900 hec taren aardbeien en 540 hecataren klein fruit, zoals kersen, bessen, frambozen en bramen. Ondanks dat onder de rijpende aardbeien een strobed is aange bracht, verrotten de vruchten doordat ook dit stro nat blijft. ADVERTENTIE DEN HAAG Ongeveer 500 binnenschippers hebben gisteren in Den Haag gedemonstreerd tegen het beleid van minister Smit-Kroes. De schippers vinden dat er wettelijke maatregelen moeten komen voor het grensover schrijdende vervoer naar België en Frankrijk. Gisterochtend blokkeerden de schippers het Binnenhof ook al met twee scheepsboegen. (foto anp) Door kwijtschelden boete belastinginspectie heden, omdat de aanslag slechts met 25 procent (onachtzaamheid) was verhoogd en niet met 100 pro cent (opzet). Verwacht moet worden dat ook het geval van Avro-directeur Van de Linde een negatieve reactie van uit de Kamer zal krijgen, hoewel Koning zich hier kan beroepen op een arrest van de Hoge Raad, die een hoogleraar in het gelijk stelde .die zijn vrouw had betaald voor be paalde werkzaamheden en belas tingaftrek claimde. Probleem is dat Van de Linde moeilijk kan be wijzen dat een deel van zijn vroege re inkomsten zijn meewerkende echtgenote toebehoren. Consequenties Koning heeft een oordeel van de rechter niet afgewacht, waardoor de schijn is gewekt van vriendjes politiek, zo menen met name de fracties van PvdA en CDA. Nog niet duidelijk is,of een en ander consequenties zal hebben voor de staatssecretaris. In totaal staan acht gevallen ter discussie waarbij Koning persoonlijk heeft ingegre pen. Het schrappen van de een ton be lasting in de aanslag van Konings partijgenoot Geertsema zal Koning niet worden aangewreven, omdat hij de Kamer heeft aangetoond hierin geen hand te hebben gehad. De beslissing in de zaak van Fok ker bv, die een verlaging van de as surantiebelasting inhield, lijkt de steun van de Kamer te krijgen. Casino Scheve- ningen. Het grootste casino aan de Noord zeekust Zeer correct goed beveiligd. Met perfect opge leide croupiers, internationaal publiek. Bar en Brasserie. Roulette, Black Jack en Baccara. Casino Scheveningen Elke dag van 2 tot 2. Colbert, stropdas en legitimatie ver plicht Entree f 7,50 incl. gratis f 5,- jeton.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9