actief in vrije tijd Energiebedrijf wil betere voorlichting 'De Rijn is hier en daar 'n aanfluiting' Roozendaal viert honderdste verjaardag Raad Noordwijk niet eens met surfverbod Mondletsel en buikletsel Over besparing van energie WOENSDAG 26 JUNI 1985 Journalisten uit Japan op bezoek LEIDEN - Een gezelschap van zes tig Japanse journalisten was giste ren op bezoek in Leiden. Een toeris tisch bezoek, dat door burgemeester Coekoop werd aangepakt om Lei den ook in Japan meer bekendheid te geven: voor het Japanse jour naal liet hij zich over de stad inter viewen. De Japanners waren in Neder land om de tewaterlating bij te wo nen van het VOC-schip dat in het Hollandse dorp in Japan op een permanente tentoonstelling te zien zal zijn. Op de foto van Holvast: burge meester Goekoop temidden van de Japanse pers tijdens de lunch in een Chinees restaurant aan het Stationsplein. LEIDEN - Feest was het gisteren in bejaardencentrum Haagwijk aan de Beethovenlaan, waar de heer W.M. Roozendaal zijn honderdste ver jaardag vierde. Burgemeester Goekoop kwam hem feliciteren en overhan digde hem een fruitschaal. De heer Roozendaal werd in Zoeterwoude geboren. In zijn jonge jaren was hij bij de marine en verbleef enige tijd in "Indië". Terug in Neder land werd hij machinebankwerker en in 1909 trad hij in het huwelijk met Trijntje Boorder. Het paar ging in Leiden wonen en kreeg drie kinderen: een dochter en twee zonen. In de crisisjaren kwam de heer Roozendaal zonder werk te zitten, maar vervolgens werd hij concierge van de Kweekschool aan het Noordeinde. Daar heeft hij tot zijn zeventigste gewerkt, omdat hem bij zijn pensione ring werd gevraagd nog wat jaartjes bij te tekenen. In zijn vrije avondu ren assisteerde hij ook nog bij de toneelopbouw in de Leidse Schouwburg. Sinds 1977 woont de heer Roozendaal in Haagwijk. Zijn vrouw was toen helaas al overleden. De honderdjarige verkeert nog in goede gezond heid, al laten het gezichtsvermogen en het gehoor te wensen over. r Voorstel van college verworpen NOORDWIJK - Er wordt deze zo mer geen surfverbod ingesteld langs bepaalde delen van het Noordwijkse strand. De gemeente raad van de bloembadplaats bleek gisteravond unaniem tegen een voorstel hiertoe van burgemeester en wethouders. Een van de belangrijkste bezwa ren die de gemeenteraad tegen het voorstel had, is dat de surfers zou den worden weggestuurd zonder dat hen elders een goed bewaakt stuk strand wordt aangeboden. Het college wilde het surfen van 1 mei tot 1 september voor bepaal de delen van de Langevelderslag en voor de beide boulevards ver bieden. Alleen de Noordwijkse surfvereniging en de zeilvereni ging zouden ontheffing van dit ver bod krijgen omdat bij deze clubs het surfen en zeilen onder begelei ding gebeurt. Volgens mevrouw A.B.J. Coen- raads Nederveen (WD) worden de verenigingen door deze regeling opgezadeld met méér verantwoor delijkheid: "De surfers die worden weggestuurd van de verboden de len zullen als gastsurfer bij de ver eniging aankloppen om toch op het verboden stuk strand te kun nen surfen. Dat betekent dat de lei ding van de vereniging op veel meer mensen toezicht moet hou den". Burgemeester mr. J.M. Bonnike had hierover andere ideeën: "De surfclub kan maar een beperkt aantal gastsurfers onderdak bie den. Zodra de club 'vol' is moeten de surfers naar een ander deel van het strand verhuizen. Dit gebeurt nu ook al dus de verantwoordelijk heid verandert niet", voerde Bon nike aan. Wïldsurfers R.P. Dessing (CDA) vond deze voorstelling niet reeël: "De politie zal die mensen echt niet met hun zware plank kilometers verderop Lionel Richie Ronnie Wijngaarden deelnemer aan de sound-mix wedstrijden voor de KRO-televisie als 'The Dutch Lionel Richie' treedt vrij dag 28 juni (21.00 uur) op bij de Blues Brothers in Hillegom. Be langstellenden die hun muzikale capaciteiten willen meten met Wijngaarden kunnen zich nog op geven (02520-22468 of 02521-14632). sturen. De 'wildsurfers' zullen allé- maal op een klein stukje strand worden opgehoopt". Het WD-raadslid mevrouw A.B.J. Coenraads-Nederveen ver weet burgemeester en wethouders niet vóór het uitbrengen van een surfverbods-voorstel overleg te hebben gepleegd met de verenigin gen. Wethouder J. Bedijn erkende dit doch voerde aan dat er in 1983 wel overleg over deze zaak is ge weest. "Na het instellen van de re geling zouden we met de vereni gingen om de tafel kunnen gaan zitten om te bezien hoe deze in de praktijk moet worden nageleefd", aldus Bedijn. L.G.J. Alkemade (CDA) had gro te moeite met de manier waarop met deze, zoals hij het uitdrukte, gevaarlijkste sport die je je kunt bedenken, wordt omgegaan. Hij voorzag ongelukken wanneer de surfers, ter bescherming van de zwemmers, naar onbewaakte en af gelegen delen van het strand wor den toegestuurd. "Risico is er altijd als je met een plank de zee op gaat. Het gevaar voor zwemmers die tussen surfers moeten zwemmen is echter groter dan dat van surfers die ver weg surfen", voerde burgemeester mr.J.M. Bonnike aan. Flexibeler De surfers, zelf in grote getalen naar de gemeenteraadsvergade ring toegekomen, pleitten voor een meer flexibele regeling. "Van mei tot september zijn er genoeg dagen waarop wél wordt gesurfd en niet wordt gezwommen. Op die dagen zou de Noord wijkse Reddings Bri gade moeten bepalen of er op de drukkere stranddelen mag worden gesurfd", aldus een woordvoerder van de surfers. Voor wethouder J. Bedijn lever de deze oplossing niet voldoende waarborgen voor de veiligheid. Noordwijk moet zijns inziens 'surf- vriendelijk' blijven maar bij goed moeten de zwemmers tegen de surfers en bij slecht weer de sur fers tegen zichzelf worden be schermd, meende hij. Het feit dat in alle folders over Noordwijk niet over het surfver bod wordt gerept (het was immers nog niet ingesteld bij het drukken van de folders) en het wegsturen van de surfers zonder het bieden van een alternatief was voor alle gemeenteraadsleden reden om te gen het voorstel te stemmen. In de vergadering van de ge meenteraad van augustus of sep tember zal het college met een nieuw voorstel komen. Theater Het open-luchttheater dat afge lopen zondag in de Leidse Hout zou worden gehouden, is een week uitgesteld. Nu kan aan staande zondag in d$ agenda's genoteerd worden, aanvang is half drie. Reggae De Leidse reggaeband El Zaga- zir treedt vrijdagavond op in het Leids Vrijetijdscentrum, Bree- straat 66. Ooit begonnen als tien mansformatie en feestorkestje is het gezelschap inmiddels uitge dund tot Piet van Vechten (bas), Lode Busch drums), Koen Arnol- dus (gitaar), Ton Freeken (sax) en Jeroen van Alten (zang). Zaterdag houdt het LVC een benefietavond voor de radiopi raat B-Alert 99.2. Volgens de or- LEIDEN - Een 68-jarige man uit Leiden moest gistermiddag om streeks half drie naar het AZL wor den vervoerd met buikletsel en een hersenschudding nadat hij op de kruising Vijf Meilaan/Sweelinck- laan tegen een bus was gebotst. De auto die eerst met de voorzijde en daarna met de achterzijde - na een draai van honderdtachtig graden - tegen de bus kwam, werd geheel ganisatoren is deze piraat, die pas uit de ether is gehaald, niet- commercieel en van plan aan dacht te besteden aan plaatselij- j Jee bands en aan muzieksoorten die op Hilversum 3 minder kans krijgen. Zoals new wave, reag- gae, rap en scratsch. Lessen Engels De Stichting Teleac organi seert in Leiden een serie van 22 lessen Engels voor gevorderden. Deze lessen lopen parallel met de radio- en televisiecursus 'Follow through', een vervolg op 'Follow me', die in het najaar begint De lessen worden, te beginnen op 7 oktober, gegeven op de maandag- middag- en/of avond. Voor opga ve of meer informatie: Teleac tel. 030-956911) of Jan van Holsteyn, Nieuwe Rijn 34 a, 2312 JE Lei den, tel. 071-121151. Aanmeldin gen moeten voor 5 juli binnen zijn. Hengelsport WL viste met bootjes in de Zijl. Uitslag: 1 J. Pardon 14 stuks-4625 gram, 2 G. Pardon 12- 3600,3 C. Kaffa 17-2225,4 H. van Kempen 12-2375, 5 J. Wijling 11- 1725, 6 J. Sloot 6-1900, 7 G. v.d. Blom 9-775, 8 F. Noordermeer 6- 550, 9 B. Diersman 5-900, 10 N. v.d. Blom jr. 2-325. vernield. De buschauffeur gaf de automobilist geen voorrang. Een tienjarig meisje moest even later (omstreeks vier uur) met mondletsel en een gekneusde elle boog naar het AZL worden ver voerd nadat zij op de splitsing Ou de Vest/Lange Mare ongelukkig in aanraking was gekomen met een dertienjarige fietser. Krot naast luxe bungalow naast onooglijk bedrijfje, keurig tuin tje naast bouwvallig schuurtje naast verveloze woonboot. Di versiteit kan het stedebouwkun dig aanzien van de Oude Rijn in elk geval niet worden ontzegd. Maar of het ook móói is. Stede- bouwkundige ir. D. van der Veen van de Alphense dienst openba re werken, uitgenodigd voor een fietstochtje langs Alphens be langrijkste waterader, denkt er het zijne van. Gefronste wenk brauwen en tevreden knikjes wisselen elkaar bij voortduring af. "Dit was niet echt het mooiste stukje", klinkt het bijna veront schuldigend wanneer de Rijn ter hoogte van de Prins Hendrik straat en de daaraan gelegen as- faltfabriek is gepasseerd. Het be treft hier dan ook één van de door Van der Veen genoemde Rijn-knelpunten. De heren as- faltfabrikanten hebben na het faillissement een allesbehalve fraai stukje architectuur achter gelaten, hetgeen nog tot daaraan toe is. Echt zorgen baart de ge meente natuurlijk de bodem verontreiniging op en rond het terrein, waarvan de omvang nog niet is vastgesteld, maar waarop volgens gissingen termen als 'gi gantisch' en 'erg verontrustend' van toepassing zijn. Nog een minder mooi stukje Rijn volgt, maar dat is iets wat fietsers en waterrecreanten voor lief zullen moeten nemen. Op de vraag of van de eigenaar van bij voorbeeld dat eens witte huisje ter hoogte van de Steekterweg kan worden geëist dat hij zijn stulpje van een nieuw verfje voorziet, antwoordt Van der Veen namelijk ontkennend. De gemeente heeft volgens hem vrij wel niets over het uiterlijk van de Rijn-bebouwing te zeggen. "Daar is geen beginnen aan en bovendien denk ik niet dat de ge meenteraad zoiets zou goedkeu ren. Alleen als er sprake is van echte krotten kan de gemeente zeggen dat de eigenaar dat moet opknappen". In gevallen als dat van het Steekterweg-huisje is echter niet meer mogelijk dan 'eens een vriendelijk briefje schrijven', aldus Van der Veen, die voorts meent dat de gemeen te wel belangrijker zaken aan het hoofd heeft. Maar hij zegt ook: "De gemeente is zich er best van bewust dat de Rijn hier en daar een aanfluiting is". De Rijnkade. Fraaie panden aan Alphens belangrijkste waterader. Aanlegplaatsen Vanaf het Jaagpad tot aan de grens van Bodegraven valt er weinig op de bebouwing aan te merken. Van der Veen spreekt zijn goedkeuring uit over een rij tje identieke nieuwbouwwonin gen nabij Zwammerdam waar van de eigenaren overduidelijk veel tijd en geld in de aanleg van een tuin hebben gestoken. Ver baasd is hij over het aantal woon boten dat is te zien, hoewel het ook weer niet zo is dat de Rijn daarmee is vergeven. "Dan de Vecht, daar liggen ze bovenop el kaar", weet hij. In Zwammerdam is het tweede knelpunt te bezichtigen. Ter hoogte van de voormalige stek van sloopbedrijf Van Schip in de Vinkenbuurt springt Van der Veen plotsklaps overeind om, staande op de trappers, een kijk je over de schutting te nemen. "Laat ik niet merken dat ze hier nog iets aan het doen zijn", zegt hij dreigend. Knelpunt twee: het eveneens sterk vervuilde terrein van de sloper, die zich net als de asfaltfabrikanten kennelijk wei- het uiterlijk van zijn be- Een uitbouwtje hier, een uitbouwtje daar. Ongeordend staan woningen naast elkander, veelal in de nabijheid dry fheeft bekommerd i industrie. Een veelvuldig voorkomend beeld, langs de Rijn. Bijna iedere Alphenaar zal da gelijks langs het derde knelpunt komen: de Alphense brug over de Oude Rijn, die zo laag is dat de brugwachter al voor een flin ke roeiboot in touw moet komen. In het centrum met je plezier- bootje aanleggen is er overigens bijna niet bij, vertelt Van der Veen. "Alleen aan de Rijnkade zijn een paar plaatsen. Aan de overkant proberen ze ook wel aan te leggen, maar daar worden ze weggetetterd door de brug wachter. Daar moet verandering in komen, vindt de gemeente, want die mensen kunnen niet eens boodschappen doen in het centrum". Vandaar ook het plan om het al bestaande stukje kade ter hoogte van de bibliotheek uit te breiden tot het Burgemeester Visser- park. In de toekomst is het dan mogelijk een ommetje Juliana- straat-kade-Visserpark te ma ken, hetgeen 'ook voor de eigen bevolking aantrekkelijk is'. Van der Veen, die als velen de Rijn meestal alleen als s-vormig lijntje op de kaart van Alphen ziet, toont zich na afloop tevre den over hetgeen hij heeft ge zien. Ondanks dat hij de tocht op een inderhaast geleend klein maatje damesfiets heeft moeten maken, stelt hij zich op voorhand beschikbaar voor een volgende keer. "Als je nog eens wat weet, een rubriek Bouwen langs de Gouwe of zo?" SIMONE VAN DRIEL LEIDEN - Het Energiebedrijf Rijnland (EBR) hoopt de club- en buurthuizen, de sociale dienst en de stichting welzijn in Leiden in te schakelen bij het geven van voor lichting over energiebesparing. Het is daarbij niet de bedoeling dat deze instanties de voorlichting overnemen van het EBR maar bij voorbeeld mensen met een te hoge energierekening doorverwijzen naar het energiebedrijf. Paul de Jonge, een onlangs aan getrokken voorlichter van het EBR, stelt dat het energiebedrijf zijn klanten gerichter wil gaan voorlichten over het omlaag bren gen van hun stookkosten. Veel klanten stappen echter niet zo ge makkelijk naar het EBR toe om daarover inlichtingen te vragen. "We hebben hier veel informatie en kunnen mensen in veel gevallen een op het lijf geschreven advies geven. Een groot deel van het pu bliek is echter niet actief bezig met het zoeken naar informatie", aldus De Jonge. Nu kan het energiebedrijf een nieuw 'netwerk' op poten zetten waardoor klanten sneller kunnen worden bereikt. "Dat kost echter veel tijd en inspanning, terwijl het rendement waarschijnlijk laag zal zijn", zegt De Jonge. Hét energie bedrijf ziet er daarom ook meer heil in bestaande instellingen waar burgers al vrij gemakkelijk bin nenlopen of die 'probleemgeval len' snel op het spoor zijn, om me dewerking te verzoéken. Overi gens heeft het energiebedrijf al banden met de gemeentelijke so ciale dienst. De Jonge stelt zich voor dat als mensen met geldproblemen aan kloppen bij de sociale dienst, buurthuizen of de stichting wel zijn, deze instellingen de mensen naar het EBR doorverwijzen als een te hoge energierekening één van de oorzaken van die proble men blijken te zijn. Ook zou De Jonge naar een buurthuis kunnen gaan om daar gerichte informatie te verstrekken over het omlaag brengen van de stookkosten. Zelfs zou hij, op verzoek, bij klanten op bezoek kunnen gaan om hen beter in te lichten. De Jonge is overigens speciaal in dienst genomen om, on der meer, actieve voorlichting over energiekosten te geven. Zuiniger Het Energiebedrijf Rijnland be gint in oktober een actie om bur gers bewuster te maken wat betreft hun energieverbruik. Gedurende de actie moeten de deelnemers we kelijks de standen van hun gas- en elektriciteitsmeter opnemen. Tege lijkertijd verstrekt het EBR per week cijfers over de hoeveelheid energie die elke deelnemer naar verwachting zou moeten hebben gebruikt. Het energiebedrijf kijkt daarbij naar bijvoorbeeld de weersgesteldheid gedurende die week een of de deelnemer veel of weinig thuis is geweest. Wijkt het gemeten verbruik be langrijk af van het verwachte ge bruik, dan is dat een teken voor de deelnemer dat hij zuinig met ener gie is omgesprongen of juist ener gie heeft verspild. Op die manier krijgt de klant een goed beeld wat hij moet doen om zuinig met ener gie om te springen. De Jonge: "Het aardige is dat het effect van allerlei energiebesparen de maatregelen, zoals het aanbren gen van dubbel glas, meteen zicht baar worden. Uiteraard zijn die ef fecten ook terug te vinden in het overzicht van het jaarverbruik. Maar ik denk dat dat de meeste mensen niet direct iets zegt". Bijkomend voordeel voor de deelnemers is dat, als blijkt dat zij Paul de Jonge- door de actie zuiniger zijn gaan omspringen met gas en elektra, de voorschotten voor hun energiere kening kunnen worden vermin derd. "Zo'n voordeeltje van 25 of 50 gulden is toch mooi meegeno men", meent De Jonge. De actie is overigens al een keer eerder gehouden in andere delen van Zuid-Holland en Nederland. Het EBR is er nog niet helemaal uit hoe het deelnemers wil werven. Die werving zal in septembër be ginnen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4