Hinault: 'Zege kan onze ploeg niet ontgaan' 'Ik ben een beetje amateur gebleven' 5OT2T Peter Winnen: Het wordt buigen of barsten Zoetemelk kail rem nog niet vinden WOENSDAG 26 JUNI 1985 DEN HAAG (GPD) - Voor Ber nard Hinault is er geen twijfel mo gelijk. De Tour de France wordt een onderonsje van zijn ploeg. Sinds zijn overwinning in de Ron de van Italië is de Breton weer strijdvaardig als voorheen op het wereldpodium teruggekeerd en schuwt hij de krasse uitspraken niet. "Greg Lemond en ik vormen een perfect duo en als dat zich zo blijft ontwikkelen, kan de Tour-ze ge ons niet ontgaan. Dat klinkt misschien pretentieus, maar we hebben nu eenmaal één van de sterkste ploegen van het peloton", zei de Breton daags nadat hij voor de derde maal de Giro op zijn ere lijst had bijgeschreven. De concurrentie kon het er mee doen. Die bibberde toch al van angst bij de gedachte dat "de das" zijn oude vorm terug heeft en be schouwt hem weer als de "grand patron" van het profwielrennen. Vooral nu Laurent Fignon, die vo rig jaar nog het lef en de kracht had om te spotten met zijn vroegere ploeggenoot, er niet bij zal zijn, is het te verwachten dat Hinault en Lemond er de gesel over zullen ha len. Wie de meeste kans maakt is voorlopig een open vraag. Hinault: "Ik ben beter in de tijdritten en Greg rijdt beter bergop. Het zal van de omstandigheden afhangen, al zal ons bondgenootschap in de Tour de France nog effectiever zijn omdat het terrein zich beter leent voor het uitzetten van een strate gie". Twee troeven in één Tour. Een gruwel voor de tegenstand, die ver deeld en aanmerkelijk zwakker is. Zij gokken er maar op dat de mees ter, een jaar voor zijn afscheid, zelf voor de vijfde maal zal willen toe slaan om te presteren wat twee jaar geleden na zijn knie-operatie nog voor onmogelijk werd gehouden: het record aantal Tour-overwinnin gen van Eddy Merckx en Jacques Anquetil evenaren. Die kans is er dank zij zijn mira culeuze terugkeer, hoewel hij er zelf anders over denkt. "Wonderen bestaan niet in de sport. Het is waar dat ik twee jaar geleden met de gedachte speelde om er hele maal mee te stoppen. Dat ik nu weer een grote ronde kan winnen komt alleen omdat ik een gevecht tegen mezelf heb gewonnen", lacht hij de critici uit. De vijfde Tour de France is binnen handbereik, daar twijfelt na Italië niemand meer aan. Alle kanshebbers, of ze nu Millar. Roche of Anderson heten, spreken eerbiedig zijn naam uit. Dagelijks werd het hen wit om de neus als ze in de sportkrant lazen hoe de Breton door een haag van idiote tifosi, die frisdrankflessen en punaises naar de roze-truidra- ger wierpen, zijn razernij onder drukte en ijzingwekkend kalm in het spoor van Francesco Moser bleef. Waar Fignon vorig jaar sneu velde, bleef Hinault overeind. Grootser kon het bijna niet. Hoewel, zelf wil hij niet te veel waarde toekennen aan die Ronde van Italië. "Het is geen graadmeter geweest. Er zaten geen grote ge vechten in het hooggebergte in. Ik zou mezelf iets wijs maken als ik iets anders durfde te denken. Mijn enige houvast is mijn conditie en die is weer als in mijn beste jaren", aldus Hinault. Zijn verdienste in de Giro was dat hij een complete samenzwering de baas bleef. Orga nisator Torriani had een parkoers gekozen zonder echte cols, Moser op het lijf geschreven. Die had moeten winnen, maar de Frans man had aan een tijdrit, tussen Ca pua en Maddaloni, genoeg om de voorsprong en de winst te pakken. Dat zal hem in de Tour de France niet lukken. Rondebaas Felix Levi- tan mag zijn fietsende landgenoten dan altijd gunstig gezind zijn, de oude, kwieke commercieel direc teur heeft wel gevoel voor ambian ce. Het liefst heeft hij een Franse winnaar, maar bovenal moet er spektakel zijn. Vandaar dat hij aan zienlijk royaler is met de steile hel lingen in zijn ronde, dan zijn Ita liaanse tegenvoeter Torriani. Maar liefst drie aankomsten op de top van een col: Morzine-Avoriaz (de elfde rit). Luz Ardiden, het Alpe d'Huez van de Pyreneeën (17e rit) en de Aubisque (eerste deel van de 18e rit). De Columbiaanse klim- mertjes zullen vanaf het startschot in het Bretonse Plumelec' verlan gend uitzien naar de dag dat de ka ravaan de bergen intrekt. En ook de Schot Robert Millar, die door een gigantische Spaanse combine de Vuelta-winst door zijn vingers zag glippen, zal daar zijn slag moe ten slaan. "Toch is het een typische Tour voor Hinault. En als Fignon had meegedaan, zou het weer een ge vecht van die twee zijn geworden. Er zitten te veel lange tijdritten in en daar zal ik veel tijd verspelen. Ik zou veel echte zware bergetappes moeten hebben, met vijf of zes cols per dag. Op dat terrein ben ik in het voordeel", betoogt de renner uit Glasgow. Voor hem is het dan ook geen vraag wie er zondag 21 juli op de Avenue des Champs-Elysees, in het hart van de Lichtstad, gehul digd zal worden. "Want Hinault heeft dan wel de Ronde van Italië al in de benen, hij heeft er niet echt geleden. Ze reden daar per dag misschien twintig kilometer echt hard. Daar verslijt je niet van. Ik zal me daarom richten op het berg- klassement. Dat moet geen pro bleem zijn. En die Columbianen? Die zijn banger voor mij, denk ik". Geen open Tour dus, waar het wel naar uitzag toen Laurent Fig non na het tobberige voorseizoen aankondigde op de operatietafel een eind te laten maken aan zijn slepende achillespeesblessure. Hoop vlamde op in de harten van het regiment pedaalridders, dat ge doemd was om in het grote toer nooi van Levitan en Goddet voor tijdig te sneuvelen. Phil Anderson, de Australiër uit de ploeg van Pe ter Post, die Frankrijks tweede wedstrijd - de Dauphiné Libéré - won, die echter inbond toen de hel dendaden van Hinault tot hem doordrongen. "Want de Dauphiné is geen Tour de France. Daarin heb ik altijd een slechte dag en dat kun je je niet veroorloven. Zelfs als ik die niet zou hebben is er nog maar een kans van twintig procent dat ik Bernard Hinault en Joop Zoetemelk: pure prof en 'een beetje amateur En zo blijft er na Hinault en Le mond eigenlijk alleen een kennel vol underdogs over. Met daarin we reldkampioen Claude Criquielion.l die dit seizoen al eerder heeft ver baasd, de ietwat tegenvallende Ier Sean- Kelly, diens onberekenbare "Wacht u landgenoot Stephen Roche en na tuurlijk de jeugdige ploeg van Cy- rille Guimard. Die zou twee jaar ge leden ook niets presteren nadat de toenmalige kopman Hinault plots afhaakte. Uit het niets kwam des tijds Fignon opzetten. Nu kan de Fransman de 22-jarige debutant Charly Mottet (vorig jaar winnaar van de Toekomstronde) naar voren schuiven of de iets meer ervaren Mare Madiot. Niemand echter ziet in hen een Tour-winnaar. Zeker niet na het optreden van Hinault in Italië. Bij de start in Bretagne staat voor hen allemaal het bord: Hinault.. MEAUX (GPD) - De organisatoren van de criteriums zijn gewaarschuwd. De open rijtui gen en grote limousines, die ze hadden besteld om er Joop Zoetemelk zijn afscheidsron- de in de laten rijden, kunnen nog maar beter even in de stalling blijven. Zoetemelk denkt weliswaar aan stoppen, hij kan alleen de rem een beetje moeilijk vinden. Niemand staat er van te kijken als hij volgend seizoen weer gewoon op de fiets klimt en toch nog maar een jaartje aan zijn lange loopbaan vastplakt. "Zelf twijfel ik niet, maar misschien dat ze me aan het twijfelen brengen", zegt de 38-jarige routinier en hij glimlacht er verontschul digend bij. Hij capituleerde voor het verzoek een plaats op het zonovergoten ter- van zijn ploegleider Jan Raas deel r"s dat uitziet op de rivier de Mar- te nemen aan de Tour de France, die hij had afgezworen met de vast beradenheid van een kettingroker parelhoen die op nieuwjaarsmorgen met veel kaas ("De brie bravour zijn pakje sigaretten weg smijt in de brandende kerstbomen. Zoetemelk is een verslaafde en als hij de geur opsnuift is hij niet te houden. Het menu biedt de onvermijde lijke schotel'rauwe groenten, een kostelijke saus en van deze streek"). Zoetemelk drinkt water en laat de wijn staan. Hij moet nog wat trai nen. De Tour staat voor de deur. Peter Winnen: "Ik heb niets bij Nog voor dat hij "ja" zei tegen de Tour lag er trouwens al een andere uitnodiging. Want de wielerbond wil hem dolgraag in de oranje trui zien vertrekken in het wereldkam pioenschap. "De KNWU heeft me laten weten dat. als ik zin heb, ik dat alleen maar ja hoef te zeggen en ik word weer opgesteld", meldt hij langs zijn neus weg. De Franse Ne derlander hoeft daar geen examen meer voor af te leggen. Hij staat bo ven de wet. "Op grond van wat ik heb ge presteerd dit seizoen. In vergelij king met anderen heb ik het al af gedwongen. Ik wacht net als vorig jaar tot het laatste moment. Als de conditie niet in orde is, kunnen ze beter een ander laten gaan. Ze we ten bij de bond dat ik zo denk. Net zo goed als ze weten dat ik een goe de prestatie kan leveren, wanneer ik zeg dat ik mee zal gaan Joop Zoetemelk in z'n luxueuze hotel Le Richemond in Meaux, aan de weg die toeristen plegen te ne men wanneer ze de files op de Bou levard Pe-ripherique in Parijs wil len mijden. Het telt 42 kamers, wordt gedreven door zijn vrouw Francoise, die zestien man perso neel onder zich heeft. Joop Zoete melk zelf komt er zelden, hoewel je er toch moeilijk om hem heen kunt. In de lounge en het restau rant hangen levensgrote foto's van hem en er staan talrijke trofeeen. "Iets minder had van mij ook wel gemogen", zegt hij bescheiden als hij zo onopvallend mogelijk tussen de tafeltjes doorschuifelt. Hij kiest Want Jan Raas mag dan een blanco cheque voor hem hebben uitgeschreven en de verzekering hebben gegeven dat hij niet onder druk staat, voor spek en bonen meerijden is niets voor hem. Zo denkt hij er het hele seizoen al over. Na de aankondiging dat het zijn laatste jaar zou zijn, stortte hij zich energiek op de wedstrijden, waar hij van start ging. "Mijn in stelling is dat ik zo goed mogelijk wil blijven presteren. Dat kan al leen door te blijven trainen en je goed te verzorgen. Je wilt je carriè re toch zo goed mogelijk afsluiten. Overal een beetje verloren rondrij den is niets voor mij...", vertelt hij tussen twee happen door. Maar de Tour is een hele brok. Een evenement waar hij tegenaan heeft zitten hikken. Heen en weer geslingerd tussen willen en kun nen. Het vlammetje in hem is altijd blijven branden. Raas wist het en wakkerde het vuur aan. "Ik heb geen voorbereiding gedaan die bij een Tour hoort, dus doe ik ook de Tour de France niet", zei Zoete melk resoluut, daags voordat hij uit zijn wankele evenwicht werd gebracht. Maar het enthousiasme voor de dingen die hij in die periode wel zou doen - een vragenrubriek in een krant, meerijden met een tocht voor wielertoeristen- was ook niet groot. Want fietsen, is zijn leven. Wie dat weet had dit seizoen argu menten genoeg om Zoetemelk wat bij tè sturen. De Tirreno-Adriatico winnen, vierde worden in de Ron de van Romandië, hield Raas hem voor, dan moet je de Tour ook nog Tour is laatste kans voor eigenzinnige Limburger OBERWIL (GPD) Van drie weken Tour de France hangt het volgende maand af op welk niveau Peter Winnen in 1986 te recht komt. Als de balans straks in Parijs wordt opgemaakt, mag de Limburger in de top van het klassement niet ontbreken. Een herhaling van vorig jaar, toen hij in de belangrijkste wedstrijd van het jaar ver beneden zijn kunnen bleef, houdt nu on herroepelijk in dat hij de komende twee jaar bij Panasonic dingen moet gaan doen waarvoor hij zijn contract eigenlijk niet heeft verlengd. Het wordt dus buigen of barsten voor de soms eigenzinnige Limburger die zich maar al te goed realiseert wat hem bij een nieuwe miskleun in de Tour boven het hoofd hangt. "Dan word ik gewoon een broodrenner", klinkt het realitisch uit zijn mond. "Het is een risico dat ronde-ren ners altijd met zich meedragen. Van die ene wedstrijd moet ik het hebben. Soms ben ik wel eens jaloers op de jongens die de klassiekers rijden. Want zij krijgen meer kansen". Het liefst wil Peter Winnen eigenlijk he lemaal niet over 'zijn laatste kans' praten. "Laat mij maar lekker met rust. Ik heb niets bijzonders te melden. Hoe meer ik nu in de publiciteit kom, des te hoger zijn straks de verwachtingen weer. En wat schiet ik daar allemaal mee op? Op de fiets wordt de Tour uitgevochten, niet door allerlei uitspraken in kranten. Vorig jaar kreeg ik zelfs mensen van het paro chieblaadje over de vloer. Wat heb ik er allemaal aan?". Maar Peter Winnen ontkomt op dit tijd stip van het seizoen nu eenmaal niet aan die extra aandacht. De komende weken is hij toch weer de man die in de Tour door iedereen met argusogen wordt gevolgd. De grote vraag is dan ook of Peter Winnen in de huidige situatie wel tegen die druk bestand zal zijn. "Ik sta onder hoogspan ning", geeft hij toe, "maar gelukkig heb ik nu nog het voordeel van de twijfel. Na één slechte Tour krijg je hier en daar tenmin ste nog wat krediet. Pas bij een tweede mislukking word ik met de grond gelijk gemaakt". De gevolgen van zijn eerste slechte Tour in vier jaar vielen vorig jaar nogal mee zegt hij. "Ik werd wat minder gevraagd voor de criteriums, maar dat was niet verontrustend. Er waren wel organisato ren die plotseling meenden dat ze me voor een habbekrats konden krijgen. Daar ben ik mooi niet ingetrapt. Want er werd zo maar aan voorbijgegaan dat ik etappes heb gewonnen op Alpe d'Huez. Mag ik daar misschien even van profiteren? Het gaat bij mij steeds om die ene wedstijd. Maar ondanks alle vroegere successen ben ik er blijkbaar nog niet in geslaagd een reputatie op te bouwen". Maar Winnen voelt goed aan dat hij daar niet lang meer op kan teren. Terwijl de renners uit zijn generatie (Fignon, Le mond, Millar, Anderson, Roche, Delgado) steeds meer progressie maakten, staat Winnen nog steeds op het niveau van toen hij een aantal jaren geleden bij Peter Post in de ploeg kwam. Winnen miste tot nu toe die aansluiting. "Nee", vindt hij, "in de komende Tour hoop ik juist te bewijzen dat ik niet het gevoel heb dat ik achterop ben geraakt. Als ik nu de grote verliezer word, dan zal ik dat accepteren. Voorlopig heb ik nog voldoende vertrouwen in me zelf'. Hij dekte zich echter wel bij voorbaat in door dit jaar voor de eerste keer aan twee grote etappewedstrijden deel te nemen. De eerste kans in de Ronde van Spanje, hij ziek werd, ging aan zijn neus voorbij. "Met een goede Ronde van Span je had ik nu misschien een stuk steviger in mijn schoenen gestaan". Alleen de Tour de France kan hem nog redden van een ondergeschikte rol in de toekomst. Een Tour zonder Fignon, maar wel met de Colombianen, die hij als enor me lastposten beschouwt. "Die Colombia nen zitten in mijn vaarwater", zegt Win nen met een verbeten trek om de mond. "Ze spelen een vervelende rol, wantje ziet ze nooit voor het algemeen klassement rij den. Ze komen alleen maar om in de ber gen de boel flink op stelten te zetten. Mis schien pakken ze dan ook nog net dat ene ritje dat ik op dit moment van mijn carriè re zo hard nodig heb". De afwezigheid van Fignon vindt Win nen van veel minder belang. "Want de wedstrijd wordt er toch echt niet anders door. Met of zonder Fignon; wie niet sterk genoeg is valt toch door de mand". kunnen. Niet voor de overwinning, misschien niet eens voor een plaats bij de eerste tien. Aanwezig zijn en een voorbeeld vormen voor de jon geren, zou al genoeg zijn. "Weetje", zegt Zoetemelk zacht, "twee jaar geleden reed ik een slechte Dauphiné en presteerde ik niets in Zwitserland. Toch kwam ik er in de Tour doorheen en liep het wel". Al vaker leek het moment aange broken dat hij de wielersport beter de rug kon toekeren. Toch ging hij stug door, terwijl om hem heen zijn generatiegenoten afhaakten omdat ze het wielerbestaan beu waren. "Roger de Vlaeminck vertelde dat zijn grootste probleem was om ie dere dag vijf, zes uur te trainen. Dat kon hij niet meer opbrengen. Ik heb dat niet. Ik vind het heer lijk. Je kunt hier in de omgeving uren rijden, zonder dat je een auto tegenkomt. Geweldig is dat. Toen ik dat aan Roger vertelde zei hij: dan kun jij nog blijven koersen. Ik denk dat er bij hem altijd druk op heeft gestaan. Hij moest winnen. En dat is by mij niet het geval ge weest". In die ontspannen sfeer mag hij in Plumelec van start gaan. Raas, laat er een jongere renner voor thuis. De opvolgers staan nog niet klaar. "Dat kan snel veranderen", vindt Zoetemelk. "Op dit moment is het voor die jongeren moeilijk om in de publiciteit te komen. De oude renners trekken dat nog naar zich toe. Maar Van der Poel moet toch een man zijn voor de klassie kers en in de Tour voor de groene trui. En renners voor het klasse ment komen er misschien ook in- Zoetemelk moet voor generatie een voorbeeld zijn. Een monnik, die zijn leven heeft gewijd aan de wielersport en nu in de tem pel van de Tour de France de hoge priesters Levitan en Goddet nog maals zal dienen. Vraag hem niet naar het waarom. "Anderen zijn beroepsrenner geworden en ik ben een beetje amateur gebleven", luidt zijn verklaring. In elk geval hoeft hij niet te den ken aan dat verschrikkelijke mo ment van afscheid. Geen rondje op een boerenkar door het dorp, een bos gladiolen in de armen. Liever geen aubade door het plaatselijke kinderkoor of een rit in een oldti mer over het parkoers van een cri terium, waar hij voor het laatst over cirkelt. "Als ze het doen, is het omdat ik het verdiend heb, maar als ze het niet doen is het nog be ter", redeneert hij. Want Zoete melk haat afscheid nemen en dat maakt het gemakkelijker om het nog even uit te stellen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 14