Interpol jaagt op twee sikhs Medestanders Bouterse vluchten uit Suriname Cossiga: jongste president Italië Beni eist terug trekking VS-vloot Een Russische visie op Suriname Verdacht van aanslag Boeing Scotland Yard pakt zeven IRA-leden op DINSDAG 25 JUNI 1985 ROME - Met een lang applaus be groette het Italiaanse parlement gisteravond de nieuwe president Fransesco Cossiga. Hij behaalde in de eerste verkiezingsronde 752 stemmen, waarmee hij de vereiste twee/derde meerderheid van 674 ruimschoots overtrof. In de laatste drie dagen voor de verkiezing wa ren de vijf regeringspartijen het eens geworden over Cossiga's kan didatuur die was voorgesteld door de christen-democratische partij leider Ciriaco de Mita. Gistermor- LONDEN/TORONTO Interpol maakt jacht op twee voortvluchtige sikhs die mogelijk betrokken zijn bij de ramp met een Boeing 747 van Air India voor de kust van Ierland. De twee sikhs zouden wellicht ook de hand hebben gehad in de aanslag op een lijnvliegtuig tw^K^ere^r^hS parlement van Canadian Pacific in Tokio, die aan twee mensen het leven kostte. De twee sikhs hun gemeenschappelijke zitting worden in de VS gezocht in verband met een samenzwering die zou hebben bestaan begonnen. De stemming zelf ver tegen premier Gandhi tijdens diens bezoek aan de Amerika, eerder deze maand. Het kamerrestaurant, dat als i gen besloten ook de communisten der ander op dagen- of zelfs weken- hem vanaf de eerste stemming te lange stemmingen had gerekend, steunen en daarmee i bijna al beslecht. door Hein ten Kortenaar hij werd gekozen tot kamerlid en deel ging uitmaken van de landelij ke partijraad, waarvan hij tot nu toe lid is gebleven. In 1966 trad hij toe tot het derde kabinet-Moro, als staatssecretaris van defensie, een functie die hij ook in de volgende kabinetten van Leone en Rumor bleef bekleden. In het vierde kabi net-Moro (1974-1976) was hij minis ter voor de organisatie van de over heidsinstellingen, in het vijfde Francesco Cossiga werd op 26 ju- kreeg hij de portefeuille van bin- 1928 geboren in Sassari op Sardi- nenlandse zaken, die hij ook in de Zijn familie behoorde tot de volgende regering, het derde kabi- het pleit blijft zitten met enkele tonnen spaghetti en andere minder houd bare etenswaren, maar dat nadeel wordt ruimschoots vergoed door de voldoening over de snelle en voorspoedige verkiezing van Fran cesco Cossiga tot achtste president van de Italiaanse republiek. Volgens de Canadase krant Globe and Mail in Toronto bevond een van de twee voortvluchtige sikhs zich aan boord van een lijnvlieg tuig van Canadian Pacific met be stemming Vancouver en had een ticket voor het toestel met bestem ming Tokio dat een bom in zijn ba gageruim had. De tweede man vloog zaterdag naar Toronto voor het vertrek van de Boeing 747 van Air India die ter hoogte van Ierland in zee stortte. Van de 329 passsa- giers van deze Boeing is tot dusver nog geen enkele overlevende ge vonden. door Henk Dam Aan het zoeken naar de twee voortvluchtige sikhs wordt deelge nomen door Interpol-agenten uit Canada, India, de VS, Groot-Bri- tannië en Japan. Intussen heeft een intensieve zoektocht ook gisteren geen spoor opgeleverd van een van de twee „zwarte dozen" van de vergane Boeing, die opheldering kunnen geven over de oorzaak van de ramp. Het gedeelte van de Atlantische Oceaan ten zuid-westen van Ier land waar het kwam, is meer diep. Dat is de voornaamste reden waarom zelfs nog geen signaal is opgevangen van de zenders die bij de „zwarte dozen" behoren. Onderzoekers hebben daarom vooralsnog vooral hun hoop geves tigd op een diepgaand onderzoek naar de resten van het vliegtuig en naar de stoffelijke overblijfselen van de 131 van de 329 slachtoffers, die tot dusver geborgen zijn. Dat moet een antwoord geven op de op de De explosie gebeurde terstuk en de Jumbo maakte twee loopings alvorens in tweeën te bre- liep ongewoon snel en soepel toen kamervoorzitter Nilde Iotti di rect daarop de stembriefjes begon voor te lezen werd 31 sP°edi6 dui- net ach- delijk dat de afspraak succesvol .A_ x ag geweest Het „Cossiga, Cossiga, Cossiga" vraag, of inderdaad ,een bom antwoordelijk was voor de ramp. Vliegtuigen, helikopters en een hele vloot Britse en Ierse schepen hebben gisteren een gebied van 10 bij 10 kilometer uitgekamd op zoek naar de overblijfselen. Gevreesd wordt, dat sommige lijken pas over enkele weken langs de Ierse kust zullen aanspoelen, en dat andere doden nooit gevonden zullen wor den. Familieleden van de slachtoffers arriveerden gisteren in Ierland om in de ziekenhuizen na te gaan, of zij hun vermisten kunnen traceren. Ook de Indiase staatssecretaris Siddhu (luchtverkeer) kwam giste ren in Ierland aan om daar het on derzoek naar de oorzaak van de op twee-na-grootste vliegramp aller tijden te leiden. Vooralsnog wordt er nog steeds van uitgegaan dat de Boeing van Air India, die op weg was naar de Londense luchthaven Heathrow, in de lucht explodeerde als gevolg van een bom. De kapitein van een Panamees vrachtschip heeft ver teld dat hij het vliegtuig door een ontploffing uiteen zag spatten en de brokstukken in zee zag stortten. ken en in zee te storten, aldus de werd maar een enkele keer afge- kapitein volgens een Spaanse vis- wisseld met „Blanco" of een paar bastian. verspreide stemmen voor Pettini, nog levende inzittenden Fanfani of Forlani, en het eerste zou aantreffen is op- applaus klonk op toen het vereiste aantal van 674 was bereikt. gegoede bourgeoisie en was want met die van de latere commu nistenleider Enrico Berlinguer. Ook in Cossiga's familie overheer sen linkse en anti-clerikale tradi ties, wat hun zoon niet verhinderde om zich in 1945 bij de.pas opgerich te christen-democratische partij aan te sluiten. Hij studeerde rech ten in Sassari, waar hij op 28-jarige leeftijd een leerstoel kreeg in con stitutioneel recht. Van 1956 tot 1958 was hij lid van de provinciale partijraad net-Andreotti, behield. In het voorjaar van 1978 voerde hij een drastische reorganisatie van de inlichtingendiensten door en het ongeluk wilde, dat midden in deze reorganisatie Aldo Moro door de Rode Brigade werd ont voerd. Voor het falen van de dien sten bij die gelegenheid nam Cossi ga de verantwoordelijkheid op zich, en na de moord op Moro dien de hij zijn ontslag in. Hij verklaar de, dat hij zich voorgoed uit de po litiek wilde terugtrekken, maar k Cossiga: snel gekozen, (foto anp) toen president Pertini hem een jaar later opdracht gaf een nieuwe rege ring te vormen, aanvaardde hij die, en was tot september 1980 premier van twee opeenvolgende kabinet ten van korte duur. In 1983 werd hij in de Senaat ge kozen, waar zijn collega's hem met 280 van 316 stemmen voorzitter maakten. Met zijn bijna 56 jaar is Cossiga de jongste president van Italië. Hij is getrouwd en heeft twee kinderen: Annemana, juist gepromoveerd op een historisch proefschrift over het getto van Ro me en Peppino, die voor ingenieur studeert. Richard Bartholomew hem giste ren telefonisch had meegedeeld vastgehouden. dat Washington nog steeds niet be reid is openlijke druk uit te oefe nen op Israël om de Libanezen vrij te laten. Hij voegde daaraan toe dat de opmars van de Amerikaanse Zesde Vloot naar de kust van Liba non hem ertoe dwong de terug trekking van die vloot eveneens in het eisenpakket op te nemen. Het Amerikaanse ministerie van ww vtoS wow xoxowx „1 defensie heeft de aanwezigheid de Libanese gedetineerden uit van de he! °°ddÜk deel BEIROET (AP) - Nabih Berri, lei der van de Libanese sji'iten, heeft gisteren als nieuwe eis voor de vrij lating van veertig gegijzelde Ame rikanen gesteld dat de Amerikaan se marineschepen die in het ooste lijk deel van de Middellandse Zee patrouilleren worden teruggetrok ken. Tot nog toe hadden de kapers van het TWA-toestel alleen de vrij lating geëist van 766 geestverwan ten die in Israël gevangen zitten. Eerder op de dag had Israël 31 Reeks bomaanslagen verijdeld LONDEN-De Britse politie heeft sen die van lidmaatschap van de een plan van het verboden Ierse IRA worden verdacht, vijf in Republikeinse Leger (IRA) very- Schotland en twee anderen in Lon- deld om volgende maand, tijdens den het hoogtepunt van het toeristen- In de Atlit-gevangenis vijftien kilonn seizoen, plaatsen bommen tot ontploffing te brengen. De Londense politie, Scotland Yard, maakte gisteravond bekend dat de IRA van plan was om in ho tels in onder meer Blackpool, Brighton, Dover, Folkestone, Bournemouth en Southampton bommen te installeren met tijdme- chanismen -waarmee ze pas weken later zouden afgaan. Het plan van de IRA blijkt uit do cumenten waarop de politie de Haifa worden nog honderden sji'iten en Palestijnen hand heeft weten te leggen bij de Ui arrestatie van in totaal de Atlit-gevangenis in de buurt van Haifa vrijgelaten. Berri, minister van justitie en inmiddels uitge groeid tot een sleutelfiguur in het elf dagen oude kapingsdrama, wees die vrijlating echter af als een 'politieke afleidingsmanoeuvre.' Hij wilde niet afwijken van de oor spronkelijke eis. Berri zei verder dat de Amerikaanse ambassadeur Buitenland kort Ruimteveer Het ruimteveer Discovery is gis teren na een succesvolle missie van een week geland op de lucht machtbasis Edwards in Californië. Tijdens de vlucht zijn drie verbin- dingssatellièten gelanceerd en een platform met instrumenten voor het aftasten van het melkwegstel sel naar een zwart gat, dat later weer is opgepikt. Tevens werd een proef met een laserstraal genomen. Turkije De Turkse president Evren heeft demwerd gisteren zijn handtekening gezet onder een omstreden nieuwe poli tiewet die de politie uitgebreide volmachten geeft en Turkije vol gens tegenstanders van de wet ver andert in een politiestaat. De wet wordt van kracht na publikatie in de staatskrant. de Middellandse Zee beves tigd. Direct na de kaping van het TW A-toestel, op 14 juni, werd de vloot onder leiding van het vlieg- dekschip USS Nimitz naar het ge bied gedirigeerd. De oorlogsbo dems zouden op 40 kilometer van de Libanese kust varen. Berri be schuldigde de VS ervan een 'mili taire operatie' in Libanon voor te bereiden toen F-14 gevechtstoe stellen van de Nimitz boven Bei roet werden gesignaleerd. De VS ontkennen dat toestellen van de Nimitz vluchten hebben uitge voerd boven Beiroet. Een Amerikaanse televisie-re porter heeft gisteren verklaard dat de twee kapers van het Amerikaan se TWA-vliegtuig broers zijn die nauwe banden met de sji'itenleider Nahib Berri hebben. De twee kapers zouden Hassan Ezzedin, een voormalige lijfwacht van Berri en tegenwoordig veilig heidsofficier in de Amal-militie en zijn broer Ali, een veiligheidsoffi cier van de Amal op het vliegveld van Beiroet, zijn. Volgens betrouw bare bronnen stonden de kapers vanaf het begin onder controle van Berri, zo zei hij. Ook zei hij dat ze ker een van de gijzelaars waar schijnlijk in Teheran vastgehou- Zweedse fiscus maakt gebruik van detectives STOCKHOLM (AFP) - De Zweedse fiscus heeft prive-de- tectives ingeschakeld om ach terstallige belastingschulden te innen van Zweden die het be lastingregime van hun land zijn ontvlucht. Vplgens de belas tingdienst worden de diensten van privé- detectives gebruikt om de wanbetalers op te spo ren. De voortvluchtige Zweden krijgen dan alsnog gelegenheid hun schulden te voldoen. Bij weigering wil de Zweedse be lastingdienst met behulp van buitenlandse advocaten een rechtszaak aanspannen tegen de weerspannige belastingbe taler in het land waar hij zich heeft gevestigd. De belastingdienst lijdt een schade van 14 miljard kronen (5,5 miljard gulden) door toe doen van deze belastingvluch telingen, overwegend bedrij- De belastingdienst noemt de eerste resultaten bemoedigend: de meeste opgespoorde wanbe talers treffen alsnog een schik king. DEN HAAG (GPD) - Zes leden van de „Groep van naar onder meer Frans Guyana, is sergeant maj zestien", die 25 februari 1980 onder leiding van Desi Marcel Zeeuw, ondercommandant van de milit Bouterse in Suriname naar de macht grepen, zijn het politie, zo wordt vernomen. Zeeuw is door Surinaam- ADVERTENTIE SNIJ EN LAS METAGAGAS Depot Noordwijk (01719) 12456 land ontvlucht. Uit goedingelichte kringen in Parama ribo wordt vernomen dat de zes naar o.a. Frans Guya na, Haiti en Costa Rica zijn gevlucht, met de hulp van de onderwereld waarmee de militairen in nauw con tact staan. De reden van hun vlucht wordt in verband gebracht met de gesprekken die legerbevelhebber Bouterse in de afgelopen weken gehad heeft met leiders van twee door hem verboden politieke partijen. Het zijn Jagger- nath Lachmon van de VHP en ex-premier Henk Arron van de NPS. De zes militairen, die vijf jaar geleden samen met Bouterse naar de macht grepen, vrezen dat Bouterse in de gesprekken met Lachmon en Arron over een eventuele machtsoverdracht, alleen garanties heeft gevraagd voor zijn eigen veiligheid en niet voor de andere leden van de „Groep van zestien". Overigens zijn er van de zestien onderofficieren maar dertien overgebleven. Horb en Hakwer zijn vermoord of geë xecuteerd en de derde, Haijoprajitno, zou in de gevan genis zitten. Lachmon en Arron hebben echter ontkend dat zij Bouterse hebben willen afkopen door hem een vrijge leide plus een financiële tegemoetkoming te beloven als hij het land maar verlaat. Beide politici hebben Bouterse er op gewezen dat alleen zijn aftreden en de terugkeer van de militairen naar de kazerne de enige redding voor het land kan zijn. Een van de militairen, die de wijk heeft genomen oogggetuigen aangewezen als de man die een aantal moorden op zijn geweten heeft. Hij zou ook de leiding hebben gehad in de martelpraktijken in de Devil-ge- vangenis in Fort Zeelandia van tegenstanders van het militaire bewind. Volgens ooggetuigen heeft Zeeuw mensen die hij om het leven heeft gebracht in zee ge dumpt. Tijdens het gesprek met Bouterse zouden Lachmon en Arron een plan op tafel hebben gebracht dat voor ziet in vrije verkiezingen en de vorming van een staatsraad waarin de militairen zitting kunnen nemen. Zo'n raad kan echter niet eigenmachtig ingrijpen. De besprekingen tussen de politieke leiders en de legerbevelhebber zijn lang geheim gehouden, maar onlangs heeft Bouterse zelf ervan gewag gemaakt. Zijn kabinetschef, oud-ambassadeur Herrenberg, bracht zelfs op band genomen gesprekken in circula tie. Volgens welingelichte kringen heeft Bouterse de ge sprekken met de politieke leiders voor de andere mili tairen, die deel uitmaakten van de Groep van zestien, aanvankelijk geheim gehouden. Enkelen van hen hoorden via derden over de geheime besprekingen en van het aanbod dat de twee politieke leiders zouden hebben gedaan aan Bouterse. Dat heeft grote onrust bij hen veroorzaakt en in het weekeind besloten zij, geholpen door hun relaties in de onderwereld, naar het buitenland te vluchten, al dus welingelichte kringen in Paramaribo. Het was ook uit deze arrestaties twaalf Engelse bad- dat de ontdekking voortvloeide van een bom in het drukke Rubens Hotel in Londen, het afgelopen weekeinde. In dit hotel, dat vooral door Amerikaanse toeristen wordt bezocht en dat vlakbij het konink lijk paleis Buckingham Palace staat, vond de politie zondag een meer dan twee kilo zware poten tieel zeer gevaarlijke bom. De bom was verstopt in een kast je en was verbonden met een tijd- mechanisme van hetzelfde soort als dat zo dodelijk accuraat werkte bij de bomaanslag op het Grand Hotel in Brighton, vorig jaar okto ber, waarbij vijf mensen om het le ven kwamen. De IRA claimde destijds de ver antwoordelijkheid voor deze aan slag, die in de eerste plaats was ge richt tegen de Britse premier me vrouw Thatcher, die op dat mo ment in het hotel logeerde. Zij wist echter ongedeerd te ontkomen. De daders van die aanslag zijn nooit gepakt. De politie heeft niettemin wel een behoorlijk beeld van de identi teit van in ieder geval een aantal van de daders opgebouwd. De BBC meldde dat zich onder de gearresteerden een van de hoofd verdachten bevindt. De arrestatie van de zeven ver dachten is het resultaat van de sterk toegenomen geheime opera ties van de Noordierse politie, zo werd gisteravond duidelijk. De Britse politie denkt nu de IRA-ter- reurcampagne die voor deze zomer was bedoeld, in de kiem te hebben gesmoord. Verkiezingen Cyprus ISTANBOEL (GPD) - Bij de par- lementsverkiezingen die zondag in de alleen door Turkije erkende 'Turkse republiek Noord-Cyprus'" werd gehouden, is de door Rauf Denktasj opgerichte Nationale Eenheids Partij (NEP) als grootste uit de bus gekomen, mét ruim 36 procent van de 94.000 stemmen en 24 van de 50 zetels. Dat betekent echter een verlies sinds de verkie zingen van 1981 in wat toen nog de Turks-Cyprische federale staat heette, en waarbij de NEP 42 pro cent behaalde. ADVERTENTIE SNIJ EN LAS METAGAGAS Depot Leiderdorp (071) 412421 Ongeluk België In de autofabriek van Ford in het Belgische Genk 'is gisteren een deel van het dak ingestort, waarbij 26 mensen gewond raakten en gro te schade werd aangericht. De oor zaak van het ongeluk is nog niet bekend. Het dak boven de opslag ruimte en de stanszaal van de auto- fabriek stortte in op het moment dat de ochtendploeg werd afgelost door de middagploeg. Tamils Tamils in Sri Lanka hebben gis teren een ziekenhuis bestormd en een vuurgevecht geleverd met sol daten. Het betekende het einde van een wapenstilstand van een week, aldus officiële kringen in Co lombo. Bij het gevecht in Mannar werd één Tamil doodgeschoten. Het gevecht was het eerste sinds de regering vorige week dinsdag meedeelde dat vijf grote opstande lingenbewegingen hadden inge stemd met het stopzetten van de vijandelijkheden. DEN HAAG (ANP) - Neder landse kolonialen en nieuw op het toneel verschenen Ameri kaanse voogden hebben alles ge probeerd om na de onafhanke lijkheid van Suriname 'hun be langen' - de bauxietmijnen - in handen te houden en te voorko men dat het land betrekkingen kon ontwikkelen met de Spaans sprekende buurlanden. „Men bereikt vanuit Paramari bo sneller Den Haag of New York, dan Bogota of Caracas," zo schrijft Evgeni Baj, speciale cor respondent van het Russische re geringsblad de Izvestija. Het dagblad publiceerde onlangs in de serie 'Latijns-Amerika 85' een uitgebreid artikel over het 'pro gressieve militaire regime' in Su- Waardering voor Vooruitgang tijdens bewind Bouterse' De correspondent roemt in zijn artikel de vooruitgang die het be wind van Desi Bouterse heeft weten te bereiken, ondanks „in terventie, contra-revolutionaire activiteit en het stopzetten van de ontwikkelingshulp door Ne derland en de Verenigde Sta ten". Tien jaar geleden verleende het voormalige moederland Suri name formeel de onafhankelijk heid, maar Nederland probeerde Suriname tegelijkertijd voor al tijd aan zich te binden met „no bele hulp". Het land dat Surina me eeuwenlang beroofde van zijn rijkdommen verplichtte zich 100 miljoen dollar (350 miljoen gulden) per jaar te geven. Volgens de Izvestija werd Suri name na de onafhankelijkheid geplaagd door onder meer cor ruptie en werkloosheid. De macht was in handen van een kleine geprivilegeerde groep en Surinamers besloten massaal te emigreren. „Maar vooral bleef Suriname volledig afhankelijk van Nederland", aldus de corres pondent. Op 25-februari 1980 vond de „coup van de sergeanten" plaats onder leiding van Desi Bouterse. De omwenteling werd, zo schrijft de correspondent, binnen enkele dagen veroordèeld door de toen malige Amerikaanse president, Jimmy Carter, die sprak van een „schending van de democratie". „In werkelijkheid betekende dé gebeurtenissen van februari het begin van een werkelijke demo cratische verandering, waar het merendeel van de Surinaamse bevolking reeds lang naar uit zag", aldus Evgeni Baj. Maar het land heeft het met zes samenzweringen tegen de staat wel zwaar te verduren gehad de afgelopen vijf jaar, aldus de Iz vestija. In het voorjaar van 1982 stond het land aan de rand van een burgeroorlog toen een groep muiters, die nauw in contact stonden met „imperialistische spionagediensten", de militaire, kazerne (de Memre Boekoe ka- zerze, red.) en de radiostations in Paramaribo veroverden. „Het Surinaamse volk koos échter vastberaden de zijde van de revo lutionaire leiding" en binnen twee dagen was de muiterij (de Rambocus-coup, red.) neergesla gen en was een „bloedbad voor komen". In de tweede helft van 1982 schakelden de „tegenstanders van de revolutie" over op een an dere taktiek. Zij probeerden kunstmatig ontevredenheid over de economische situatie te zaai en en enkele vakbonden die ver bonden waren met het „reactio naire Amerikaanse vakverbond AFL-CIO" tot stakingen op te hitsen. Ook radiostations en kranten die in handen waren van de „plaatselijke bourgeoisie" be gonnen een kwaadaardige laster campagne tegen de militaire lei ding. Eind 1982 staakten Neder land en de Verenigde Staten alle economsiche hulp aan Surina* In Nederland werd de „Raad voor de Bevrijding van Surina me" opgericht, „een leger huur lingen" dat volgens de Russische krant een openlijke interventie oorlog tegen Suriname wilde be ginnen. De toegenomen buitenlandse dreiging noopte het progressieve bewind krachtige maatregelen te nemen om de nationale eenheid te versterken. Er werd een nieu we regering geformeerd en een nationale massa-organisatie, de „25 februari-beweging" opge richt. In 1985 volgde de instelling van een assemblee, waarin de be langrijkste maatschappelijke krachten waren opgenomen. De voortuitgang die Suriname in de afgelopen periode heeft be reikt wordt de Russische lezer uit de doeken gedaan door Chas Mijnals, leider van de „25 februa ri-beweging". En een directeur van een Surinaams economisch instituut verklaart op zijn beurt dat „De voorwaarden voor een nationalisering van de bauxiet- industrie" in Suriname nog niet aanwezig zijn. De correspondent voegt eraan toe dat hij van ver schillende kanten in Suriname heeft vernomen dat Paramaribo, dat dringend buitenlandse finan ciële steun nodig heeft, niet in zee wenst te gaan met het Inter nationale Monetaire Fonds, om dat het IMF voor het Surinaamse volk absoluut onaanvaardbare eisen stelt. Het blad besluit het artikel met de constatering dat de Surina mers in hoge mate de politieke steun waarderen die hun land ontvangt van de Sowjet-Unie en de overige socialistische landen. Een steun die is gebaseerd op de erkenning dat het Surinaamse volk het recht heeft zelf over zijn lot te beschikken, aldus de Izves tija.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7