CNV: boycot Zuid-Afrika op termijn Reclame op lokale omroep maakt kans WD wil 2 miljard voor middengroep Voormalig patiënte sleept Centrum '45 voor rechter asrtSBassrsz SSSgsf «S=S£ PvdA zwaait om, meerderheid Kamer wil nu verbod opheffen DINSDAG 25 JUNI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 CDA en WD niet blij UTRECHT (GPD/ANP) - Het Christelijk Nationaal Vak verbond (CNV) vindt dat er uiterlijk in 1987 een totale in vesteringsstop moet worden afgekondigd voor Zuid-Afri- ka indien er in dat land dan nog geen 'wezenlijke stappen' zijn ondernomen tot afschaffing van de apartheid. Het CNV wil dat de Nederlandse regering snel met wettelijke regels komt voor investeringen in Zuid-Afrika. De Ver bondsraad van het CNV heeft dat gisteren bekendgemaakt in een brief aan de Tweede Kamer. Het CNV heeft hiermee zijn stand punt over investeringen in Zuid- Afrika verscherpt. Tot dusver ties. De Nederlandse regering wil stond de christelijke vakcentrale een jaarlijkse rapportage over de achter de pdlitiek van minister Van den Broek (buitenlandse zaken), die niet verder wil gaan dan tot naleving van de EG-gedragsco- de. Deze gedragscode houdt i traal moeten komen te staan e in 1987 van kracht moet worden. De christelijke vakcentrale onder- scheidt zich hiennee yan de FNV, woording af te leggen, tot andere die een onmiddellijke investe- gedachten te brengen, nngsstop voorstaat. Kamerleden van CDA en WD zeiden gisteren in de Tweede Ka mer 'onaangenaam getroffen' te zijn door de koerswijziging van het CNV. De PvdA toonde zich inge nomen met het besluit van de Ver- bondsraad. In het gebouw van de Tweede Kamer werd gisteren een hoorzitting gehouden over de noti tie van minister Van den Broek. Donderdag debatteert c\e Kamer Bezwaren De werkgeversorganisaties VNO en NCW doen alleen mee met de voorgestelde toetsing van het so ciale beleid van Nederlandse be drijven in Zuid-Afrika als zij daar toe via wetgeving verplicht zouden Vijf doden bij twee botsingen WIERINGERMEER (ANP) - Een frontale botsing op rijksweg 7, in de gemeente Wieringermeer, heeft gisteren aan drie mensen het leven gekost. De drie slachtoffers zaten in een personenauto die in botsing kwam met een andere personenau to die op onverklaarbare wijze op de linkerweghelft terecht was ge komen. De bestuurder van deze auto raakte door de botsing ernstig gewond, aldus een mededeling van de rijkspolitie. De slachtoffers zijn de 60-jarige H. Jagers, zijn 59-jarige echtgenote Jagers-Vriesema en de 52-jarige J.A. Vriesema uit Amster dam. Bij een frontale botsing tussen twee personenauto's op de rond weg in Wierden kwamen gisteren de bestuurders van beide wagens om het leven. Het zijn F. den Blan ker uit Heerenveen en de 28-jarige J. van der Riet uit Wierden. De au to's waren zo ernstig beschadigd dat de brandweer de slachtoffers niet op de plaats van het ongeval uit de wagens kon halen. Dat ge beurde op het terrein van de •brandweerkazerne in Wierden. ADVERTENTIE Misbruikers alcohol in Goirle op zwarte lijst GOIRLE (ANP) - Het gemeen tebestuur van Goirle wil een zwarte lijst aanleggen met daar op de namen van mensen die zich onder invloed van alcohol misdragen. Een voorstel van die strekking zou vandaag aan de orde komen tijdens de ge meenteraadsvergadering. Een woordvoerder van de gemeente heeft dit gisteren meegdeeld. Wie op de zwarte lijst in Goir le voorkomt, mag zich in die ge meente niet op plaatsen bevin den waar alcohol wordt ge schonken. Volgens de woord voerder moet de lijst worden gezien als 'een middel om de orde beter te kunnen handha ven nu de criminaliteit in de omliggende gemeenten toe neemt'. Volgens hem is het dan ook niet de bedoeling louter inwo ners van Goirle te noteren. Het besluit iemand op de zwarte lijst te plaatsen gebeurt straks in overleg met de rijkspolitie en de officier van justitie. Het is overigens niet voor het eerst dat in Goirle een zwarte lijst wordt aangelegd. In no vember 1983 werd een toen be staande lijst afgeschaft in ver band met een wijziging van de algemene politieverordening. (Van een onzer verslaggevers) OEGSTGEEST/DOORN - "Cen trum '45 heeft mij opzettelijk de vernieling ingedreven. De immate riële schade die ik heb geleden en nog altijd lijd, is aanzienlijk. Ik ben na acht maanden - zonder begelei ding - gewoon op straat gezet, om dat ik een onbehandelbare patho logische querulant zou zijn. Nadat ik er weg was, werd ik nog met al lerlei beschuldigingen bestookt. als het was. Alleen een klacht van haar bij het Nederlands Instituut voor Psychologen (NIP) leidde tot Het enige dat ik na al die maanden een berisping van één of meer psy- deed, was vragen waaruit mijn the- chotherapeuten die oorlogsslacht- rapie nu eigenlijk bestond. Ik had geen enkele keer mijn zegje kun nen doen. Bovendien beriep men zich op beroepsgeheim toen ik om inzage in mijn dossier vroeg". Al drie jaar lang probeert me vrouw E. Schouten uit Doorn haar gelijk te krijgen. Bij het Medisch Tuchtcollege ving ze bot. Kamerle den stelden vragen over het func tioneren van de psychiatrische kli niek in Oegstgeest. Alles bleef zo- offers in Centrum '45 behandelen. Nu heeft mevrouw Schouten (zij zegt steun te hebben van patiënten die eveneens minder goede erva ringen hebben) zich tot de burger rechter gewend om haar gelijk te halen. Zij kwam tot deze stap, om dat ook de inspecteur voor.de volksgezondheid niets ondernam op haar klachten. "In de eerste plaats", licht me vrouw Schouten haar stap toe, "wil ik bereiken dat de rechter vaststelt dat ik inderdaad aanzienlijke mate riële schade heb geleden. Daar naast zal ik proberen te bewerk stelligen dat er een ander stich tingsbestuur komt. Het bestuur dat er nu zit heeft mensen aange steld die niet gekwalificeerd zijn. En dat is in strijd met de code van het NIP". Drs. J. Peters - directeur van Centrum '45 - noemt de kwestie voor zowel zijn kliniek als voor me vrouw Schouten een 'pijnlijke af faire'. "Natuurlijk hebben wij een dossier over haar, maar dat is niet dikker dan tien of twaalf velletjes. Het hoognodige staat erin vermeld. Iedere patiënt kent de inhoud van zijn of haar dossier. Wij zijn uiterst terughoudend met het aanleggen van dossiers. Onze cliënten hebben daarmee in het verleden nare erva ringen gehad." "Wat mevrouw Schouten betreft, helaas is haar behandeling zonder resultaat gebleven. Bijzonder is dat niet. Het gebeurt wel eens meer dat patiënten geen baat hebben bij een therapie. Mevrouw Schouten ach tervolgt ons nu met het feit dat wij haar niet volgens de regels zouden hebben behandeld. Centrum '45 heeft een erkenning van Volksge zondheid. Die erkenning is aan re gels gebonden. Daar houden wij ons aan". De hoofdinspectie van de volks gezondheid in Den Haag wil geen commentaar geven op de beschul diging van mevrouw Schouten dat zij zich passief in de zaak heeft op- worden. Dat zei VNO-voorzitter Van Lede namens beide organisa- bejegening van zwarte werkne mers in Nederlandse bedrijven en wil dit toetsen in een drie-partyen- wettelijke verplichting voor Ne- commissie (regering, werkgevers derlandse bedrijven in Zuid-Afrika en werknemers) De werkgeversorganisaties heb ben grote bezwaren tegen de rap- bedrijven in Zuid-Afrika werkne- portageplicht. Volgens Van Lede mers met verschillende huidskleur „zijn de juridische gevolgen niet te gelijk moeten behandelen. zo snel mogelijk met een duidelijk onderbouwde wetgeving komt, t", als de hoofdvestigingen tt x Nederland aansprakelijk wor- Het CNV wil nu dat de regering den gesteld voor het beleid van hun dochters in Zuid-Afrika. VNO NCW wijzen de drie-partijen- i vakbonds- en mensenrech- {ó'etsmg dan'oik van de hand. Vol- ten voor alle Zuidafrikanen een- gens hen moet het beleid erop ge- richt zijn de enkele Nederlandse onderneming die tot dusver wei gert op vrijwillige basis verant- DEN HAAG (ANP) - De WD-frac- tie in de Tweede Kamer vindt dat de middeninkomens, tussen 35.000 en 70.000 gulden per jaar, volgend jaar een belastingverlaging van 2 miljard gulden moeten krijgen. Fractievoorzitter Nijpels heeft dat gisteren gezegd. Hij vertelde er Veiling kunst Menten levert 3 miljoen op overigens niet bij hoe hij dat be drag bij elkaar wil sprokkelen. Fi nancieel deskundige De Korte wei gerde gisteren op het dekkings plan in te gaan, omdat hij dat van daag in de Kamer uiteen zal zetten tijdens het debat over de Voor jaarsnota van het kabinet. Volgens Nijpels is er sprake van een solide dekking, die ook voor de jaren na 1986 kan gelden. De WD- ministers zullen het plan voor be lastingverlaging aan de orde stel len tijdens de kabinetsvergaderin gen over de begroting voor vol gend jaar, die volgende week van start gaan. Nijpels vindt het vol strekt gerechtvaardigd om iets te doen voor de middeninkomens, omdat (leze groep er de afgelopen i rr vijftien jaar tien procent in koop- Amsterdam tus- de kunstcollectie van Menten heeft gisteren sen 2,8 miljoen en drie miljoen gul den opgeleverd. Dat is net niet ge- kracht op achteruit is gegaan. Als gevolg van de belastingverla- 3,3 miljoen gul- 35 0Q0 gul(Jen en boven 70 00Q gul_ den kunnen meeprofiteren van de De veiling was aan het begin van voorgestelde verlaging, meent Nij- "iels. Nypels denkt coalitiepartner de avond tegen de verwachting in al afgelopen. Toen waren 513 stuk ken, vooral schilderijen en antiek, onder de hamer gegaan. De hoog- ÜDA voor de belastingverlaging te vinnen, omdat volgens hem ook die partij denkt aan 'een forse las- ALKMAAR (ANP) - Een grote brand heeft gistermiddag bij het bedrijf 1>.J. Heijmeijer op het industrieterrein Oudorp in Alkmaar drie op slagloodsen met jute zakken verwoest. In 1977 richtte een brand daar eveneens aanzienlijke schade aan. Volgens een eerste raming van de brandweer beloopt de schade ten minste twee miljoen gulden. Een naastgelegen school en een caravanbedrijf liepen lichte schade op. De brandweer spreekt van geluk dat de zwakke wind uit een gunstige richting kwam. Daardoor werd het vuur uit de richting van vijf andere loodsen boordevol jute zakken gehouden. Korpsen uit Alkmaar, Heiloo en Sint Pancras bestreden de brand. Doordat de rookkolom tot kilometers in de omgeving te zien was trok de brand honderden belangstellenden. De brandweer zegt te verwachten dat het nablussen nog enkele dagen zal vergen. (foto anp) 'Opslag radio-actief afval Moerdijk geen koppelverkoop' DEN HAAG (ANP) - 'Louter be- worden gezien binnen zijn verant- drijfseconomische overwegingen' woordelijkheid voor subsidie aan ste prijs, precies 100.000 gulden, tenverlichting voor de burger', wérd geboden voor 'De boedel- Eerder al kwam Nijpels met het scheiding', een schilderij van C.M, 1 J Webb, gedateerd 1871. i las- het kabinet aanleiding ge- lagere overheden. Het streven is er het Industrie- en Haven- vooreerst op gericht de grond van het havenschap terug te brengen redelijke omvang i zyn weest schap Moerdijk (IHM) het aanbod te doen om mee te werken aan een oplossing voor opslag van mest- delijke vraagprijs per vierkante overschotten en van radio-actief. Van een koppelverkoop, waarbij het havenschap in ruil voor zijn meter. Het aanbod van 20 miljoen gulden voorschot voor het IHM past binnen dat kader, aldus Van medewerking 20 miljoen voor- Amelsvoort. schot van het Rijk krijgt, is geen Van Amelsvoort heeft niet van te sprake. Dat zei gisteren staatsse- voren over zijn brief contact opge- cretaris Van Amelsvoort (binnen- landse zaken) tijdens zijn vrage- nuurtje in de Tweede Kamer. De bewindsman stelde dat zijn bedoeling had de gebruikelijke optreden in eerste instantie moet procedures te omzeilen. met bijvoorbeeld de com- -Geertsema die opslagfacili teiten zoekt, omdat hij geen enkele voorstel om volgend jaar tenverlichting door te grootte van 1 miljard gulden door Na de openbare verkoping van het verlagen van de sociale pre- de schilderijen in de ochtend en mies. Het belastingplan komt daar een deel van de middag volgde la- nu nog bovenop, ter onder meer Chinees en Japans porselein en aardewerk, Europees porselein en aardewerk, klokken, pendules, ornamenten, kandelaars, tuinbeelden, sculptures, zilver werk en tapijten. Tot de lunchpauze had de veiling zo'n 1,3 miljoen opgebracht. Toen was de hoogste prijs (70.000 gul den) betaald voor het schilderij 'Carmen' van I. Israëls. Het schil derij 'Schepen op kalme zee voor haven' van H. Koekkoek bracht 58.000 gulden op. De veiling verliep na een paar in cidenten in de ochtend, waarbij on der meer een schreeuwende man werd verwijderd, verder rustig. PRIJS (ANP) - De 16-jarige Je roen Stolk uit Sittard heeft de eer ste prijs gewonnen in een wed strijd van de Europese ruimte vaartorganisatie ESA in Parijs. Hij is uitgenodigd aanwezig te zijn bij de lancering van de ruimtesonde Giotto vanaf de Europese lanceer basis Kourou in Frans Guyana. De prijsvraag bestond uit het beden ken van experimenten of waarne mingsprogramma's voor de ko meet Halley. Ziekenfondsen duurder uit met medicijnen UTRECHT (ANP) - De kosten voor genees- en verbandmiddelen bij apothekers per ziekenfondsverze kerde zijn vorig jaar ten opzichte van 1983 met 14,4 procent geste gen. De Ziekenfondsraad zegt dit in een nota voor staatssecretaris Van der Reijden (WVC) over de kosten en financiering van de wet telijke ziekenfondsverzekering en de algemene wet bijzondere ziekte kosten (awbz) in de periode 1984 tot en met 1986. Het aantal afleveringen per ver zekerde daalde met 1 procent, maar de verhoging van het btw-ta- rief en prijsstijgingen veroorzaak ten kostenstijgingen van respectie velijk 1,1 en 2,4 procent en ten slot te stegen de kosten met 11,6 pro cent door een verschuiving in het gebruik. Die verschuiving kan in houden dat per recept meer medi cijnen zijn afgeleverd of dat duur dere geneesmiddelen zijn voorge schreven. De eigen bijdrage ('medicijnenk naak') - die vorig jaar 136 miljoen heeft opgeleverd - heeft blijkbaar onvoldoende effect, zo concludeert de raad. Hij ziet in de jongste cij fers dan ook alle aanleiding om grote aandacht te besteden aan het medisch en economisch verant woord voorschrijven van genees middelen. Daarover zijn onlangs al afspraken gemaakt tussen de staatssecretaris en de organisaties van huisartsen, ziekenfondsen, apothekers en specialisten. De door de ziekenfondsen be taalde kosten van intramurale ge zondheidszorg (ziekenhuisverple- ging en dergelijke) zijn in 1984 ge daald met 0,2 procent. Dit komt waarschijnlijk door maatregelen als budgettering, vermindering van het aantal bedden en het bouwbeleid. De kosten voor spe cialistische hulp zijn in 1984 ge daald met 0,6 procent. De oorzaak daarvan staat niet vast: wellicht spelen ook hier de budgettering en de daling van het aantal verpleeg- dagen een rol. BORDEN - De politie van Val- kenswaard heeft gistermorgen tij dens een surveillance drie borden gevonden met teksten, die verwy- zen naar Duitse concentratiekam pen in de Tweede Wereldoorlog. De met de hand geschilderde hou ten borden waren opgehangen in een prikkeldraad-afrastering ach ter enkele woningen in het kerk dorp Dommelen. Op een van de borden was ook een hakenkruis geschilderd. De politie probeert er achter te komen wie de borden heeft opgehangen, en of de aktie tegen een bepaald persoon is ge richt. TERLET (ANP) Pieter van Vollenhoven heeft gisteren tijdens een promotiemiddag op het nationaal zweefvliegcentrum Teriet kennisge maakt met het WK-team zweefvliegen. Hij poseert hier met de huidige wereldkampioen Kees Musters uit Alphen aan den Rijn, die met zijn vijf teamgenoten van 28 juli tot en met 11 augustus deelneemt aan de wereld kampioenschappen in Rieti bij Rome (foto anp> Onze ervaring berust op honderden Poggenpohl- keukens. Voor u betekent deze Poggenpohl-dege- lijkheid: zekerheid, even als kwaliteit, een maxi male montageservice, perfekte planning en ad vies. Verliest u deze voor delen niet uit het oog. Ipöggenpohll f ROLPPkeukensl I Al 21 jaar de betrouwbare keukenspecialist. Industrieweg 14 De Grote PolderI Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 DEN HAAG (GPD) - De reclame op de lokale en regionale omroep, die nu verboden is en volgens de regering ook verboden moet blij ven, zal waarschijnlijk toch door gaan. In de Tweede Kamer tekent zich een meerderheid van PvdA en WD af die vindt dat er geen ver bod meer hoort te zijn op lokale re clame. Het CDA houdt vast aan het verbod op lokale reclame in de ether om de regionale kranten te ontzien. Het CDA verwacht dat re gionale kranten een behoorlijk deel van hun inkomsten zullen missen waardoor kranten dreigen te verdwijnen. De mogelijkheid van lokale re clame op kabelomroepen of regio nale zenders is vooral reëel gewor den nu de PvdA niet langer een verbod wil op lokale reclame. Be gin 1984 spraken de sociaal-demo craten zich hiervoor nog uit, onder meer vanwege de nadelige invloed die lokale reclame zou hebben op de regionale kranten. De PvdA is nu door de bocht gegaan onder druk van vele geestverwante ge meentebestuurders die wel een lo kale omroep wensen, maar niet be reid zijn daarvoor tonnen of miljoe nen subsidie per jaar uit te trek ken. Er zijn experimenten met lo kale omroèp mislukt of aan het mislukken door het opdrogen van de geldstroom na een aanvankelijk groot enthousiasme. Het partijbestuur van de PvdA Beinema (CDA): pluriformiteit an de pers. (foto anp> heeft inmiddels 'een opening' ge maakt om lokale reclame toe te staan. De tekst van het ontwerp programma voor de gemeente raadsverkiezingen in 1986 ver meldt dat gemeenten er naar "kun nen streven het reclameverbod op geheven te krijgen". In het vorige PvdA-programma 'Eerlijk delen' staat dat lokale omroepen eigen middelen moeten zoeken. Albert Heijn Ook de PvdA-fractie in de Twee de Kamer ziet in deze toestemming voor lokale reclame aanleiding haar standpunt te herzien. Vorig jaar maart, toen er moest worden gestemd over moties bij de Media nota, was er met één stem verschil nog een meerderheid tegen lokale reclame. Lokale-omroepspecialiste Van Nieuwenhoven verwacht „dat we er nu wat anders over kunnen denken". Het nieuwe partijprogramma zal door het congres worden goedge keurd en dat bestaat grotendeels uit lokale PvdA-bestuurders, zoals statenleden en raadsleden die be lang hebben bij lokale omroep. "Ik denk dat het congres dit najaar zal kiezen voor lokale reclame", ver wacht de PvdA-woordvoerster. "Waarom zou je Albert Heijn wel toestaan in de ether, en de slager van het dorp niet Die plaatselijke bestuurders leggen me dat voor en ze hebben gelijk. Ik kan ze niet an ders zeggen dan dat ook ik reclame niet meer kan tegenhouden". Van Nieuwenhoven zegt niet erg onder de indruk te zijn van de af houdende opstelling van de Neder landse Dagblad Pers (de dagbla duitgevers), hoewel ze zegt het voortbestaan van de regionale kranten wel degelijk in het oog te houden. Zij wijst erop dat regiona le en lokale kranten creatief kun nen zijn door bijvoorbeeld adver tenties aan te trekken voor lokale etherreclame en combinaties mo gelijk te maken, zowel op de radio als in de krant. Volgens de PvdA is de discussie in feite al gevoerd toen de STER werd ingevoerd. "De omroepen drijven nu al voor eenderde op de STER. Waarom zouden wij dan te gen gemeenten zeggen de lande lijke reclame mag wel, maar die bij jullie mag niet. Dat kan je toch niet volhouden?" Klap CDA-woordvoerder Beinema zegt dat zijn partij geen principiële bezwaren heeft tegen reclame op de (lokale) omroep. "De STER is er immers. Maar we willen het niet omdat we voorstander zijn van een zo groot mogelijke pluriformiteit (veelvormigheid red.) van de pers in de regio. De vrees bestaat dat re clame bij lokale omroepen een niet geringe klap voor een aantal kran ten betekent en zelfs fataal voor sommige kranten kan zijn. Sommi ge bladen staan er niet zo riant voor, er is weinig lokale reclame nodig om als kranten beneden het bestaans-minimum te belanden". De pot in de regio voor regionale etherreclame is beperkt en eindig, aldus Beinema. Reclame toestaan en later bezien of er compensatie voor de kranten moet komen, lijkt hem niet gewenst. "Trouwens bin nen zo'n situatie room je de lande lijke STER-pot af en heb je dus minder geld voor de landelijke om roep. Inderdaad, Albert Heijn kan de keuze wel maken, de slager niet. AH zit spaarzaam in de STER, meer in landelijke bladen en zeker meer in de regionale kranten". Hij meent, net als Van Nieuwenhoven, dat piratenreclame kan worden be streden. Op zichzelf vindt hij deze reclame echter geen argument om reclame in de lokale ether ook toe te staan. Als de PvdA reclame toestaat, dan zal er volgens Beinema "vol gend jaar zoiets als een regeling in het regeerakkoord tussen twee fracties moeten komen. Wat er ook gebeurt, dat zal plaatsvinden tus sen ons en de WD of de PvdA. Voor geen van beiden is lokale re clame een zo zwaar punt dat het niet in een 'deal' zal zijn onder te brengen. Ik ben de laatste die nu al constateert dat lokalereclame er wel komt". 'Genoeg ruimte' Coalitiepartner WD probeerde vorig jaar nog tevergeefs, in het ui terste geval via experimenten, lo kale reclame ingevoerd te krijgen. Nu de PvdA is omgezwaaid, zegt WD-woordvoerder en -mediaspe- cialist in de Tweede Kamer Her mans, dat het 95 procent zeker is dat er lokale reclame komt.„We zyn gebonden aan de Medianota van vorig jaar. Als het CDA nu het derde net met meer STER-uitzen- dingen wil betalen wijkt die partij af en hebben we onze handen vrij. Dan komt er een amendement (wij zigingsvoorstel) op de mediawet waarin nu nog reclame op lokale radio wordt verboden. Volgend jaar na de verkiezingen moet dit geregeld worden". Waarom, vraagt Hermans zich af, steeds spreken over één omroep of zender per stad of gemeente"Er is genoeg ruimte op de kabel of in de ether. Je moet het aantal niet kunstmatig beperken. Vanzelf sprekend is reclame van invloed op de lokale pers. Die moet aan re clame mee kunnen doen. Als krant' kan men zelf lokale reclame via een omroep opzetten. Een deel van de opbrengst gaat naar de omroep, een deel naar de krant". Hij denkt net als de PVDA aan koppeladvertenties op de omroep en in de krant. "Piraten halen nu voor tonnen binnen. Het uit de lucht halen is dweilen met de kraan open. Die piraten hebben in feite principieel recht op ruimte in de ether, met de beperking dat ze niet mogen storen wat ze vaak wel doen. Een wettelijk verbod op re clame by regionale omroep is in strijd met de vrijheid van menings uiting. Er is ruimte, dus moet recla me legaal kunnen".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5