WIEL Geld voor LAK-theater en sportcomplexen op de tocht contactlenzen, das pas fijn. van der Partijen twisten om keuze voorzitter universiteitsraad Dodenherdenking op 4 mei ook in Leiden om acht uur 'Definitief voorstel voor horeca-tiiden Traditie zweetkamertje wordt toch gehandhaafd Universiteit moet snoeien op studentenvoorzieningen 'Voor gehandicapten en emancipatie meer doen' Examens op een beiaard in moderne stemming Geen pool- systeem in buurthuizen De Nobel neemt tegen overlast maatregelen DINSDAG 25 JUNI 1985 Handtekening plaatsen onder toezicht LEIDEN Aan de eeuwenoude traditie om na het afstuderen een hand tekening te zetten in het zweetkamertje van het Academiegebouw zal geen einde komen. Onder toeziend oog van de custos, F. A. Eradus, mag de Leidse doctorandus met potlood zijn of haar naam vereeuwigen op een van de wanden. De secretaris van de universiteit, dr. D.P. den Os, overwoog vorige week het zweetkamertje voor het publiek te sluiten. Aanleiding was het toenemende 'geknoei' op de muren, met steeds grotere viltstiften, in steeds grotere letters. 'Drs Aart' die op 6 juni met roze verf zijn naam over andere 'beroemde' namen had gekalkt, was de druppel die bij de secreta ris de emmer deed overlopen. Echter, de voorzitter van het college van bestuur, mr. K. J. Cath, maakte gisteravond bekend, dat de jongeman zijn excuus had aangeboden en dat restauratie van de wand mogelijk bleek. "We hebben de roze verf eraf gekregen zonder de onderliggende handtekeningen te laten verdwijnen. Niemand is gedupeerd". Eradus weet te vertellen dat er nog heus wel ruimte is voor handteke ningen. "Tenminste als het ordentelijk en bescheiden gebeurt. De laatste jaren heb ik bij rondleidingen daar steeds voor gewaarschuwd". De eer ste handtekening dateert uit 1641. Overigens heeft het zweetkamertje al lang niet meer de functie van zweetkamertje, zoals die door de schrijver Hildebrand in zijn boek de Camera Obscura werd beschreven. 'Hier toch is een soort van vagevuur, waarin elk die de zaligheid van een examen of promotie wenst te smaken, een poostijd verblijven moet alvorens hij tot het genot dier hemelvreugd wordt toegelaten. Belangrijke plek gronds!' Het kamertje is een bezienswaardigheid geworden. Tussen de vele on bekenden zijn ook heel wat beroemde namen te ontcijferen. Wat dacht u van de handtekening van Beatrix of van Churchill, om maar eens wat te Het 'zweetkamertje' in het Academiegebouw. •LEIDEN - De voorzitter van de universiteitsraad, Ruud Kouijzer, verlaat zijn post, omdat hij elders in het land een baan heeft gekre gen. Hij had nog maar nauwelijks te kennen gegeven zich daarom niet meer herkiesbaar te stellen of de strijd om- zijn zetel was reeds losgebrand. De fracties van de Unie van Fa culteiten en Diensten (UFD) en de Progressieve Partij (PP) kwamen gisteravond in de universiteitsraad met het gezamenlijke voorstel om de huidige raadsleden drs K.H. Buikstra (PP) en dr L.B. van der Meer (UFD) respectievelijk voor zitter en plaatsvervangend voorzit ter te maken. Daarmee werden de twee overige partijen, de Buiten universitaire leden (Bullen) en de Centrum Groepering Leiden (CGL) volledig buiten spel gezet. Ook hadden de UFD en de PP al vast het voorzitterschap en het aantal plaatsen van de vier belang rijke universitaire commissies on derling verdeeld. Dit plan, dat was gericht aan de i die onder meer tot taak heeft om de verkiezing van de voorzitter van de raad te begelei den, stuitte op groot verzet bij de Bullen en de leden van de CGL. Ook binnen de andere twee partij en waren dissidente geluiden te be speuren. Met name raadslid Pear son (UFD) maakte duidelijk niet met de ideeën van zijn partijgeno ten te kunnen instemmen. Raadslid Kohlbeck (Bul) sprak van een schandelijke zaak. "We zijn nog nooit van dit soort dicta ten uitgegaan. Alles is bespreek baar. Iedereen, van binnen of van buiten de universiteit, kan zich aanmelden en wordt volgens de ge bruikelijke procedure gewogen". Voor het voorzitterschap van de universiteitsraad was overigens net een advertentie in het universi teitsblad verschenen. "De bedoe ling is dat daarop wordt gesollici teerd. Ook door vrouwen. Heren akkoorden zijn dan uit den boze", aldus een dreigende Kohlbeck. De fractievoorzitter van de UFD, mw. dr. C.A. de Groot, zei dat haar partij tot deze daad was gekomen, omdat de UFD bij de vorige verkie zingen zo slecht bedeeld was. "Daar willen we nu verandering in brengen. We hebben tenslotte ze tels gewonnen". Haar samenwer kingspartner, raadslid Buikstra, maakte kenbaar het te betreuren dat dit plan zo vroegtijdig in de openbaarheid was gekomen. On der druk van de Bullen verklaarde, hij de brief te zullen intrekken. "Beschouw deze plannen als niet gemaakt", sprak hfj benepen. Flat loopt onder LEIDEN - Bewoners van een flat aan de Merendonk hebben gister middag de hulp van de politie inge roepen vanwege een enorme wate roverlast. De bovenburen, die de bron leken van de lekkage, bleken niet thuis zodat de politie de deur van deze woning moest openbre ken. In de bovenste flat bleek een groot aquarium tot de laatste drup pel leeggelopen. De politie heeft vervolgens de nodige maatregelen getroffen. Voor de vissen kwam de hulp te laat. LEIDEN Studentenvoor zieningen, die in de jaren ze ventig veelal weloverwogen zijn opgebouwd, moeten volgens de plannen van mi nister Deetman verdwijnen. Dit betekent voor Leiden dat zo'n 5000 sportende 'stu denten tegen veel hogere prijzen dan nu het geval is een club moeten gaan zoe ken. De universiteit moet zijn sportcomplexen van de hand gaan doen en het LAK-theater hoeft niet meer op subsidie te reke- pen. Hoe gelukkig is mr. G.J. Jansen, lid van het Leidse college van be stuur, met het feit dat de universi teiten en hogescholen niet langer verantwoordelijk worden gesteld voor het lichamelijk en geestelijk welzijn van hun studenten? "Gelukkig? Nee, die term zou ik in dit verband niet willen gebrui ken. Zolang de inkomens van de studenten steeds verder achteruit gaan - ze zitten onder het bijstands niveau -, de collegegelden blijven stijgen en het zicht op een arbeid zame toekomst er niet beter op wordt, kun je dit beleid niet verko pen". Het Leids collegelid vraagt zich hardop af wat er van de huidige student wordt verwacht. "Vier jaar hard studeren en voor de rest niets meer mogen doen? Ik ben van me ning, dat hét ons allen bekende ste reotype beeld van 'de student' niet meer klopt. De student en zijn in komen zijn heel wat minder elitair dan drie generaties geleden. Sport clubs en ongesubsidieerde kaartjes voor een avondje 'cultuur' zijn voor een grote groep studenten te genwoordig veel te duur". Toch is Jansen na het verschij nen van de beleidsnotitie van de minister van onderwijs onmiddel lijk gaan informeren bij de ge meente naar eventuele mogelijkhe den. "En die liggen niet voor het opscheppen, dat is mij wel geble ken. Waar haalt de gemeente Lei den geld vandaan om een sport complex te beheren of een LAK- theater te subsidiëren? Je kunt die velden en gebouwen ook niet on gebruikt laten. Daar is het allemaal veel te kostbaar voor. Verder kun je denken aan stichtingsvormen of privatisering, maar dat vergt nog heel wat reken- en denkwerk, voor dat je daar precies uit bent". u62Kosten Vijfduizend studenten hebben een sportkaart voor de prijs van zestig gulden. De Leidse universi teit legt voor die sportvoorzienin- gen (velden, sporthal) 200 gulden per student bij. Voor speciale spor ten zoals tennis of schermen moet de student extra betalen. Op de be groting 1985 staat achter het LAK- theater een post van zo'n 4 ton per jaar. De mensa of beter gezegd de universitaire restauratieve voorzie ningen werken kostendekkend. Jansen denkt er niet over om daar in te gaan snoeien. Afschaffen, iets dat in de bedoeling van de minister ligt, is helemaal uit den boze. De studentengezondheidszorg en de studentenhuisvesting zijn enkele jaren geleden door het col lege van bestuur al aangepakt. Stu dentenhuisvesting is een stich tingsvorm geworden. Deze instel ling wordt thans gesubsidieerd door het ministerie van volkshuis vesting. De gezondheidszorg is reeds drastisch uitgedund: van een studentenarts of -tandarts is in Lei den allang geen sprake meer. En de kindercrèche is niet voor stu denten. "Zoveel blijft er bij ons eigenlijk niet over", constateert Jansen als hij de lange lijst met regels en voor schriften doorneemt. "Ik weet ook niet wat nu eigenlijk precies Deet- mans bedoeling is. Vijf miljoen binnenhalen om die vervolgens over te hevelen naar extra studen tenvoorzieningen voor het Hoger Beroeps Onderwijs of van die uni versitaire studentenvoorzieningen zien af te komen?" Tegenstelling "Kijk, als het alleen om dat eer ste gaat en de minister van onze universiteit zo'n vijf ton wil heb ben, zullen we zeker andere maat regelen nemen. De sportkaart zal iets omhoog moeten en verder zul len we moeten passen en meten met allerlei potjes. Ik hoop ook ei genlijk dat de Tweede Kamer daar Motie universiteitsraad: Universiteitsbestuurder Jansen: "Ik snap niets meer van dit be leid". (foto Holvast) achter gaat staan. Ik weet het: de student is politiek niet meer zo in teressant en het gaat primair om een goede opleiding, maar om de student de gelegenheid te ontne men aan sport of cultuur te doen, dat gaat mij echt te ver. Als dit zo doorgaat, krijg je een grote groep arme studenten en een kleine groep rijken, en dat wilden we toch niet?" Het collegelid schudt zijn hoofd. "Onlangs zei Deetman nog dat hij de universiteiten meer ruimte zou geven voor eigen beleid. Deze nota gaat daar weer lijnrecht tegenin. Artsen klagen over de broze gestel len van onze jongeren. Ze zouden te weinig aan sport doen. Ook wordt de culturele bagage van de student minstens eenmaal per maand door een of andere deskun dige aan de kaak gesteld. Eigenlijk snap ik niets meer van dit beleid". LEIDEN - Zeven heren zaten gis termiddag verschanst in een achterafkamertje ergens boven in het stadhuis. "Nee, hoor, wij hebben hier ingebroken", roept ééntje vro lijk als er wordt gebeld. Een in braak op afspraak dan, want de heren zijn door de gemeente zelf binnen gehaald om een middag lang te luisteren naar het Leidse carillon. Met een kritisch oor en de pen in de aanslag volgden zij het spel van vier examenkandidaten van de Ne derlandse Beiaardschool uit Amersfoort. Elk jaar wordt in een bepaalde stad met beiaardiers ge ëxamineerd en ditmaal was Lei den aan de beurt. "Dat contact ont stond toen we werden gevraagd voor de Lakenfeesten"vertelt de voorzitter van de examencommis sie, Jacques Maassen. "Van het één is het ander gekomen". Het Leidse carillon is ook muzi kaal genoeg voor een examen, ver telt hij. "Het is een goede beiaard. In tegenstelling tot andere beiaards in de Randstad niet in de oude stemming, maar in de moder ne stemming. Dat laatste wil zeg gen: pianostemming. Bovendien: we zitten hier in een perfect kamer tje. Met uitzicht op de beiaard en je hoort niets van het verkeer". De Beiaardschool is het kleinste conservatorium van Nederland. In vijf a zes jaar worden beiaardiers klaar gestoomd voor één van de 160 beiaards die Nederland kent. Drie van de vier examenkandidaten van gisteren bespelen overigens al zo'n beiaard. Twee gingen dan ook op voor 'Ui- voerend Musicus', een soort eretitel. Maar ook één van de kandidaten voor het praktijkexamen is al be speler van een beiaard ergens in het land. "We hebben nu zelfs ie mand in de eerste klas die al op een beiaard speelt. De meeste leerlin gen spelen ook al wel wel, alleen nog primitief. Wij maken ze klaar voor het grotere werk". Reinold van Zijl, de eerste kandidaat i Leidse beiaard. LEIDEN - De jaarlijkse dodenher denking op 4 mei in Leiden wordt voortaan op een andere manier georganiseerd. Bestuurslid Van der Weijden van de Stichting Do denherdenking: "We zijn nu aan het uitdenken wat er precies moet veranderen". Dit jaar was er kritiek op het feit dat de twee minuten stilte bij het verzetsmonument nabij molen De Valk niet op het hetzelfde tijdstip als elders in Nederland in acht worden genomen, dus om acht uur 's avonds. "Ook in Leiden zal vanaf volgend jaar om acht uur de stilte in acht worden genomen", zegt Van der Weijden. In een vergadering van de raads commissie voor algemene en be stuurlijke aangelegenheden werd gisteravond ook over dit onder werp gesproken. Burgemeester Goekoop beloofde aan het PvdA- raadslid Geradts dat hij contact zal opnemen met de Stichting Doden herdenking om zich te beraden over veranderingen. Het raadslid wees er op dat een aantal Leidenaars zich had ge stoord aan de wijze van herden king in Leiden, hetgeen was geble ken uit een aantal ingezonden brie ven aan deze krant. De twee minu ten stilte volgt in Leiden op de her denkingsdienst in de Marekerk. De bezoekers van deze dienst, die pas na achten is afgelopen, lopen in op tocht naar het verzetsmonument, Goekoop wees erop dat in Lei den al veertig jaar de dodenher denking op deze wijze wordt geor ganiseerd en dat er dus sprake is van een traditie. WD-raadslid Van Cruijsen merkte op dat er al die ja ren niet tegen is geprotesteerd; met uitzondering van dit jaar dus. Volgens Geradts is dat wellicht te verklaren door de toegenomen be- tie op terug te zullen komen "in ne gatieve of in positieve zin". Voor het gehandicaptenbeleid gold eigenlijk hetzelfde. In een lang verhaal van studentenraadslid Bot kwam naar voren dat de uni versiteit op vele plaatsen niet toe gankelijk is voor invalide stude renden, dat de leermiddelen voor deze groep niet toereikend is en dat vooruitzichten op verbetering ontbreken. Nogmaals werd het col lege via een motie verzocht een be leid voor de toekomst uit te stippe len. Voor november wil de raad daarover duidelijkheid hebben. LEIDEN - Er komt geen 'pool- systeem' voor club- en buurthuis werkers. Wethouder Van Dongen (PvdA) maakte dat gisteravond in de raadscommissie voor samenle vingsopbouw bekend. Via dat sys teem zou een aantal buurthuiswer kers in elk club- of buurthuis inzet baar zijn. Van Dongen vertelde verder dat de fusieplannen voor de instellingen voor club- en .buurt huiswerk definitief - omstreeks 1987 hun beslag krijgen. Ze maakte dit duidelijk tijdens de behandeling van het ontwerp- welzijnsplan. Deze wijzigingen zijn vooral het gevolg van een aantal gesprekken tussen de gemeente en de werkgevers en werknemers in de sociaal-culturele branche. Te vens zijn de reacties die tijdens in spraakronde op het plan bij de ge meente zijn binnengekomen, hier op van invloed geweest. Daarbij toonden de meeste club- en buurthuizen duidelijk zich arg wanend ten aanzien van het pool- systeem. Dit behelst een soepeler LEIDEN Het college van be stuur van de Leidse universiteit zal na de zomervakantie duidelijk moeten maken wat het gaat bete kenen voor de emancipatie en voor de gehandicapten. De universiteitsraad was gister avond geenszins te spreken over het tot nu toe gevoerde beleid. Hoewel in de voorafgaande perio de, volgens de raad, al vele moties met duidelijke afspraken over bei de onderwerpen waren aangeno men, bleek het college zich daar niets van te hebben aangetrokken. "Werkzaamheden ter bevorde ring van de emancipatie worden veel te veel versnipperd over aller lei ambtenaren, die het veel te druk hebben met andere belangrijke projecten", aldus de voorzitter van emancipatieraad F. van Soest. Zij kreeg hierin bijval van raad. Er werd wederom gepleit voor een ambtenaar die zich alleen met emancipatie gaat bezighouden. Te vens werd geëist dat er voor deze post een duidelijke taakomschrij ving komt en dat er geld voor wordt uitgetrokken op de begro ting. Collegelid Van der Meer reageer de daar alles behalve happig op. Hij zegde toe er na de zomervakan- langstelling voor de dodenherden king. "Maar een dodenherdenking moet zo worden georganiseerd dat er geen discussie over nodig is", meende het PvdA-raadslid. den het geheel eens. "Wij willen niet discussiëren over zoiets als de dodenherdenking. Komt er daar om kritiek, dan zullen wij dus moe ten zorgen voor veranderingen. En dat gaat, zoals gezegd, gebeuren". Proef paar maanden verlengd De kandidaten kregen gisteren, nadat ze de afgelopen weken al op het Leidse carillon hadden mogen oefenen, een uur de tijd om hun kunsten te tonen. Maassen: "Het re pertoire is in overleg met de kandi daten vastgesteld. £an het slot moeten ze iets improviseren. Dat i - LEIDEN - Het oud papier- en metalenbedrijf De Nobel aan de Zoeter- thema wat ze pas op het woudseweg in Leiden hoopt de overlast voor omwonenden aanzienlijk te laatste moment hebben gekregen verminderen door het verwerken van oud ijzer te verplaatsen naar het Eén van de vier kandidaten gis- achterterrein en door de oprichting van een geluidscherm. Dit plan, dat is teren luisterde ook naar de naam ondersteund door twee rapporten van de technisch physiche dienst TNO, Maassen, familie? "Ja, dat kun je Uikt volgens de gemeente inderdaad een oplossing te bieden voor de wel zeggen. Dat is mijn broer, geluidsproblemen. Maar bij zijn beoordeling heb ik Burgemeester en wethouders van Leiden schrijven aan H. de Boois, mijn mond gehouden". een van de omwonenden die bezwaar heeft gemaakt tegen de geluidover last bij De Nobel, dat zij de bestaande hinderwetvergunning van het be- Broer Maassen uit Etten-Leur drijf niet willen intrekken. Onder anderen De Boois heeft hierom ge slaagde overigens wel, evenals Rei- vraagd. B en W schrijven dat de vergunning niet kan worden ingetrokken nold van Zijl uit Montfoort, Frits bij wijze van strafmaatregel, maar slechts als blijkt dat een bedrijf in Reynaert uit Enkhuizen en Co ontoelaatbare mate schade, hinder of gevaar veroorzaakt en wijziging van Groenewoud uit Alkmaar. de vergunning geen oplossing kan bieden. LEIDEN - In september zal bur gemeester Goekoop de gemeente raad een naar hij hoopt "definitief besluit" laten nemen over de slui tingstijden van de horeca. De re sultaten van de proef een be perkt aantal cafés en een disco theek mögen op zaterdag tot drie uur open blijven - zijn dan be kend. De raadscommissie voor algeme ne en bestuurlijke aangelegenheid betuigde gisteravond haar instem ming met het besluit van Goekoop om deze proef nog met de komen de zomermaanden te verlengen. Alleen de twee vertegenwoordi gers van de PvdA stemden tegen. Goekoop noemde als voordeel van de verlenging dat dan andermaal de ervaringen, opgedaan in een zo merperiode, de drukste tijd voor wat betreft het bezoek aan cafés, bij de definitieve besluitvorming een rol kunnen spelen. Vorig jaar was overigens afgesproken dat de proef één jaar zou duren en medio juli zou worden beëindigd. Een tweetal horeca-exploitanten, met zaken die niet aan de proef mogen meedoen, toonde zich gisteravond dan ook niet gelukkig met de ver lenging. Goekoop wilde gisteravond nog niet zeggen met welk voorstel hij in september zal komen. Hij zal de gemeenteraad een aantal mogelijk heden voorleggen en daarbij aan geven welke zijn eigen voorkeur heeft. Die mogelijkheden kunnen volgens de burgemeester variëren van "bevriezing" van de situatie van voor de proef tot en met het afschaffen van de sluitingstijden. Alvorens een voorstel te doen zal Goekoop overleggen met de poli tie. Commissaris Van Voorden ver telde gisteravond dat er het afgelo pen jaar weinig klachten van om- wondenden zijn geweest over de latere sluitingstijden. beschikking krijgen over minimaal twee vaste krachten. Als de instellingen in een wijk liggen met 'maatschappelijke ach terstanden', waar dus een flink werkterrein braak ligt, moeten ze extra activiteiten op poten zetten om de maatschappelijke achter stand van bepaalde bevolkings groepen weg te werken. Geduren de de tijd dat die activiteiten draai en kunnen ze dan extra beroeps krachten krijgen toegewezen. B en W voelen daar dus nu niets voor. De wijzingen moeten echter ook nog het fiat krijgen van de le den van werkgevers- en werkne mersorganisaties praten. De wet houder verwacht de bijbehorende arbeidsplaatsenovereenkomst in september of oktober aan de ge meenteraad te kunnen voorleggen. Op de fusie van de buurt- en clubhuizen tot één stedelijke orga nisatie, waarvan in het ontwerp- welzijnsplan de contouren al wa ren aangegeven, komt meer na druk te liggen. "We willen de fusie zo snel mogelijk rond hebben", zei wethouder Van Dongen dienaan gaande. Als het niet in 1987 lukt zullen in dat jaar buurt- en club huiswerkers desondanks in andere - wijken dan hun eigen aan het werk worden gezet. Van gedwongen ont slagen zal geen sprake zijn. ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3