LEIDSCH DAGBLAD 'Tamils kunnen terug' NS denken aan nachttreinen in Randstad Video en foto's van gegijzelden vertoond op tv Meerderheid Tweede Kamer vindt: Libanese politie in CASINO STATIONSWEG PvdA voor reclame bij lokale omroep Vrouw krijgt voorschot op smartegeld DINSDAG 25 JUNI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37737 UTRECHT (GPD/ANP) - De di rectieraad van de Nederlandse Spoorwegen neemt binnenkort een beslissing over een voorstel aan het idee ten grondslag. Deze verbinding moet op 1 juni gereed zijn. Daarmee is het vliegveld vrij wel rechtstreeks aangesloten op al- een NS-studiegroep om vanaf le stations in Nederland. volgend jaar juni op enkele lijnen de Randstad ook 's nachts trei nen te laten rijden. Volgens een woordvoerder van NS ligt het doortrekken van de Schiphollijn naar Amsterdam-CS De NS verwachten dat het reizi gersaanbod daardoor 's nachts aan zienlijk zal toenemen. „We laten nu wel eens extra treinen rijden, wan neer er late vluchten zijn", aldus de woordvoerder. Er wordt volgens hem nu gedacht aan een dienstre geling met een uur-frequentie. Tot nu tóe is er op het NS-net 's nachts tussen een en vijf uur geen reizi- gersvervoer. De nachttreinen zouden moeten in de trein moeten worden ver kocht. Er wordt nog onderzocht hoe de veiligheid op de nachttrei nen kan worden gegarandeerd. Mocht de NS-directie instem- gaan rijden op het traject van de men met het voorstel van de stu- Schiphollijn (Amsterdam-Den Haag-Rotterdam) en op de lijnen AmsterdamrHilversum-Utrecht en Utrecht-Abcoude-Amsterdam. Om de onkosten zo laag mogelijk te houden, zouden plaatsbewijzen diegroep, dan zal ook het ministe rie van verkeer en waterstaat er nog zijn goedkeuring aan moeten hechten. De beslissing valt waar schijnlijk over een maand of twee. De NS-studiegroep is nog bezig te bekijken hoeveel de nachttrei nen de NS zullen gaan kosten. Het is niet uitgesloten, dat de kosten per saldo zullen meevallen omdat er nauwelijks extra investeringen nodig zijn. Er zal alleen extra per soneel moeten worden aangetrok ken. Verder moet nog worden na gegaan of er iets moet worden ge daan aan de tijdstippen waarop on derhoud wordt gepleegd aan het spoornet. Schade door files: ruim 700 miljoen DEN HAAG (GPD) - De scha de veroorzaakt door files op wegen buiten de bebouwde kom bedraagt over de periode 1984-'85 ruim 700 miljoen gul den. Dat blijkt uit een onder zoek van de Stichting Weg. De reistijdverliezen als gevolg van filevorming in het zakelij ke en woon-werkverkeer met personenauto's en in het goe derenvervoer over de weg werden in 1982 en 1983 becij ferd op ongeveer 660 miljoen gulden per jaar. De Stichting Weg schrijft het hogere schadebedrag toe aan kostenstijgingen van de afgelopen jaren, zoals de hoge re benzineprijs. Volgens de stichting onderstrepen de schadecijfers het belang van een evenwichtig nationaal we gennet, "waarbij de opheffing van knelpunten bijzondere aandacht moet hebben". Britse toeristen- stroom verwacht LEIDSCHENDAM (ANP) - Het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) in Leidschendam verwacht dit jaar ongeveer 925.000 Engelse i toeristen in ons land. Vorig jaar waren het er ongeveer 880.000 en in 1983 minder dan 700.000. Woord voerder R. Brouwer van het NBT heeft dit vanochtend meegedeeld, i De Britse belangstelling komt I vooral voort uit de teruglopende economische situatie in Engeland en de relatief goedkope vluchten naar het vasteland. DEN HAAG (GPD) - De meerderheid van de Twee de Kamer gaat ermee ak koord, dat de naar ons land gevluchte Tamils eventu eel naar Sri Lanka worden teruggestuurd. De fracties van CDA en WD heb ben dat vanochtend gezegd in een debat over het rapport van de com- missie-Wijnaendts, die een onder zoek naar de situatie op Sri Lanka heeft ingesteld. De linkse partijen verzetten zich nadrukkelijk tegen terugzending. De asielverzoeken van de circa 3500 Tamils die in Nederland ver blijven, worden op korte termijn individueel beoordeeld. Ze kun nen bij afwijzing van hun verzoek in beroep gaan. Doen zij dat, dan worden de Tamils pas uitgewezen nadat de Raad van State of de rech ter het beroep ongegrond heeft verklaard. Centraal in het debat stond de vraag of de Tamils dan naar Sri Lanka zouden kunnen worden te ruggestuurd. Doorgaans worden afgewezen vluchtelingen terugge zonden naar het land van eerste op vang. In dit geval is dat West- Duitsland, via welk land de Tamils naar Nederland zijn gevlucht. De regering streeft er echter naar vluchtelingen zo mogelijk terug te sturen naar het land van herkomst of als dat onmogelijk is naar gebie den, die in de nabije omgeving van het land van herkomst liggen. Om die reden heeft een ambtelij ke werkgroep onder leiding van ambassadeur Wijnaendts in april een bezoek gebracht aan Sri Lan ka. De werkgroep stelde vast, dat de Tamils in het noorden en oosten van het eiland worden vervolgd maar dat zij in het zuiden tamelijk veilig kunnen leven. Ondanks de storm van protest, die de conclu sies van het rapport teweeg brach ten, stelde de regering zich achter het standpunt Wijnaendts. Terwijl de meerderheid de Kamer vanmorgen besliste dat Tamils kunnen wor den teruggestuurd werd. buiten uitgebreid gedemon streerd tegen dit kabinetsvoor stel (foto GPD) (foto PAP) Alleen de heel hardnekki- gen op de tribune kregen nog wat tennis te zien: Wimbledon opende met een nagenoeg verregende dag. PAGINA 9 CNV wil boycot van Zuid- Afrika op termijn. PAGINA 5 Interpol maakt na vlieg ramp jacht op twee voort vluchtige sikhs. PAGINA 7 i EG streeft naar bundeling van technologiebeleid. PAGINA 13 i Paul Verlaine vergast Lei den op waar kunstgenot. PAGINA 17 CDA en WD bepleitten tijdens f' OTYIT^Pyi het debat dat de''regering zich (Rtr./AFP/UPI) - Leden voortdurend op de hoogte blijft van de sji'itische Amal-be- J. houden van de politieke situatie op weging hebben vanochtend hêtritand Z^neSgplanaUvlndaen een acht minuten durende als de veiligheid van de Tamils kan video-opname vrijgegeven vailuao6 - worden gegarandeerd. Voortgaand met beelden van een tiental trokken in de Palestijnse kampen overleg "^de^^vluchtelingem Amerikaanse gegijzelden. Beiroet, waar de afgelopen we- organisatie UNCHR werd daarbij De videoband, die vrijdag BEIROET (Rtr./UPI) - Para-militai re eenheden van de Libanese poli tie hebben vandaag stellingen be- beraden" houding van de Ameri kaanse president in de gfjzelingsaf- faire. „Wij zijn bereid hulp te verle nen om een snelle oplossing te be reiken van dit drama", zo staat in de boodschap. ken felle strijd is geleverd tussen Palestijnen en sji'iten. Zij trokken de kampen Sabra en Chatilla bin nen en maakten zich op om posi ties in te nemen in Bouij el Bar^j- neh. Het gaat in totaal om zeventig tot honderd man. De stationering maakt deel uit van een bestandsak koord tussen sji'itische en Pale stijnse strijders, dat door Syrische bemiddeling tot stand kwam. In de zogenoemde kampenoorlog bezet ten de sji'iten Sabra en het grootste deel van Chatilla, maar slaagden zij er niet in het goed verdedigde Bouij el Barejneh binnen te drin gen. Er vielen minstens 635 doden en naar schatting 2500 personen werden gewond. Het is voor het eerst in tien jaar dat de Libanese politie verant woordelijkheid draagt voor de vei ligheid in de Palestijnse vluchte lingenkampen van Beiroet. Waar nemers betwijfelen of de politie er in zal slagen de rust en orde de handhaven zonder dat de Pale stijnse strijders geheel zijn ontwa pend. Een vertegenwoordiger van het dissidente Palestijnse Front voor Nationale Redding (PNSF) betoogde dat er geen pens er toch zware wapens zijn zullen die worden weggehaald, aldus de vertegenwoordiger. als voorwaarde gesteld. D'66 woordvoerster Wessel- H nnppnnmpn is na Tuinstra diende een motie in met zou zyn opgenomen, IS na het verzoek aan de regering de Ta- eerst in Beiroet aan journa- mils in elk geval niet voor 1 decern- listen te zijn getoond later ber terug te sturen. 0p de Amerikaanse televisie uitgezonden. Behalve de film gaf de Amal-beweging ook foto's van de gegijzel den vrij. De gegijzelden, allen mannen, wa ren ongeschoren en zagen er ver moeid en gespannen uit. Enigen lukte het voor de camera een glim lach op hun gezicht te toveren. Zij zaten op banken en fauteuils in een kleine kamer in een appartement. Op vragen antwoordden zij dat het goed met ze gaat, dat zij goed eten en naar huis willen. Stationsweg 18-20, Leiden Dagelijks geopend van 14.00 tot 06.00 uur. Wij heten u hartelijk welkom. DE DIRECTIE CASINO LEIDEN IEDERE DAG GEOPEND VANAF 14.00 UUR Spijbelen in Rotterdam wordt beboet Kamerfractie op één lijn met WD DEN HAAG (ANP) - Proteste rende binnenschippers hebben van ochtend vroeg boegen gedeponeerd voor de beide ingangen van het Binnenhof in Den Haag. Een van de ingangen, bij het Plein, werd daardoor geblokkeerd. Een parti culier kraanbedrijf moest eraan te pas komen om de boegen te verwij deren. Dat lukte uiteindelijk om ze ven uur vanochtend. De actie van de binnenschippers ging vooraf aan de aanbieding van een petitie aan de Tweede Ka mer tegen het beleid van minister Smit-Kroes (verkeer en water staat). De schippers willen met na me dat de overheid maatregelen tie neemt die ontduiking van het Ernstige fout van gynaecoloog ALKMAAR (ANP) - Mevrouw J. Keijzer uit Hoorn heeft vanoch tend een voorschot van 5.000 gul den toegewezen gekregen op een smartegeld dat ze heeft geëist we gens een onjuiste medische behan deling door een vrouwenarts in haar woonplaats. De vice-presi dent van de Alkmaarse rechtbank wees haar dat bedrag toe. De vrouw had een voorschot van 25.000 gulden geëist om daarmee een gynaecologisch rapport van deskundigen te kunnen laten uit brengen over de behandeling door de vrouwenarts. Zij verweet de gynaecoloog een zwangerschap niet te hebben ont dekt, een 20 tot 22 weken oude vrucht zonder haar toestemming te hebben geaborteerd en haar zon der opdracht of toestemming te hebben gesteriliseerd. Het deskun digenrapport zou in een zogenoem de bodemprocedure een smarte- geldeis van 75.000 gulden moeten ondersteunen. De vice-president van de recht bank, mr. Op de Haar, verwerpt in zijn uitspraak de eerste twee ver wijten. Volgens hem had de vrucht bij deze zwangerschap met voorlig gende placenta waarin een spiraal tje was vergroeid, hoogstwaar schijnlijk toch niet kunnen worden behouden. Ook niet bij tijdige ont dekking en intensieve medische begeleiding. Het leed dat de vrouw was berokkend door niet tijdige ontdekking en het wegnemen van de vrucht moet volgens de vice- president worden vergeleken met het leed dat zij had moeten dragen bij tijdige ontdekking van de pro blematische zwangerschap en het vrijwel zekere voortijdige einde daarvan. Hjj zegt overigens niet te kunnen beoordelen of het nu door stane leed groter zou zijn geweest. Volgens mr. Op de Haar is overi gens in deze zaak zo'n ernstige fout gemaakt dat de rechter in het bo demgeschil vrijwel zeker smarte geld zal toekennen. Hij doelt daar mee met name op de uitgevoerde sterilisatie zonder voorafgaande toestemming. Nederland wil druk EG op Zuid-Afrika DEN HAAG (ANP) - Nederland zal op de Europese topconferentie in Milaan pleiten voor grotere poli tieke en economische druk op Zuid-Afrika. Maar het zal de ande re EG-landen niet vragen zijn plan om naleving van de gedragscode verplicht te stellen, na te volgen. De woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag deelde vanochtend mee dat Nederland eind deze week in Milaan zal voorstellen dat de staats- en regeringsleiders van de Tien hun bezorgdheid over de ont wikkelingen in Zuid-Afrika tot uit drukking brengen. Zo zou de ge dragscode voor Westeuropese on dernemingen met filialen en doch termaatschappijen in Zuid-Afrika moeten worden 'aangepast' aan de veranderde omstandigheden. Vol gens de woordvoerder moet onder dit 'aanpassen' worden verstaan 'verscherpen'. De EG-gedragscode werd jaren geleden uitgevaardigd om de posi- an de niet-blanke arbeiders dochterondernemingen van mumtarief in de binnenvaart on- Westeuropese bedrijven te verbe- mogélijk maken. (fotoANP) teren. ROTTERDAM (ANP) - Rotter damse ouders die hun kinderen zonder overleg met het school hoofd laten spijbelen om met zo- meivakantie te gaan, kunnen in november van dit jaar een boete verwachten. Die kan oplopen tot een bedrag van 500 gulden. Om het steeds meer toenemende De uitzending heeft in de VS de discussie over de rol van de media in de gijzelingsaffaire opnieuw heid' vfm rvu„ uc doen ontbranden. Een groot aantal Twecdc Kamer wil het verbod op commentatoren is van mening dat reclame VOQr loka)e omroepen op. met name de televisie een dubbel- 11C11C11 A zinnige rol speelt door de luchtpi- c^Ssien heffen. Dat hebben de mediaspe- cialisten van deze partijen desge vraagd laten weten. Het CDA wil net als het kabinet het verbod De Israëlische premier Peres handhaveromdat het bang raten op deze manier de publiciteit te geven die zij willen heeft bij president Reagan aange drongen op samenwerking tussen Israël en de Verenigde Staten i lokale etherreclame ten koste zal gaan van de regionale dagbladen. Wisselvallig Enkele buien, ook af en toe zon. Mini mumtemperatuur ongeveer 10 graden, maximum omstreeks 17 graden. Mati ge zuidwesten wind, aan de kust enige tijd krachtig. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Aanhoudend wisselvallig. Waterstanden te Katwijk: hoogwater om 10.00 en 22.33 uur, laagwater om 05.45 en 18.05 uur. spijbelen tegen te gaan gaat justitie gijzelingscrisis. Dit betekent ken- in samenwerking met de gemeente Rotterdam die ouders vervolgen die de leerplicht aan hun laars lap pen. De regeling geldt vooralsnog alleen voor de lagere scholen. Volgens Hoofd leerlingenzaken- G.J. Geilman lijken de scholen te genwoordig wel een duiventil. De gemeente Rotterdam zal aan de staatssecretaris Ginjaar-Maas (On derwijs) richtlijnen voor de school hoofden vragen in welke gevallen zij de ouders wel of geen toestem ming kunnen geven het kind van school te houden. nëlijk dat Jeruzalem zijn opstelling Y,°A°r.al cle opïjtelling in deze zaak heeft gewijzigd, want PvdA komt nogal als kort na de kaping van het TWA toestel onderstreepten politici sing, omdat deze partij zich steeds heeft verzet tegen reclame op de lo- Israël herhaaldelijk dat de gijzeling kale omroepen. PvdA-woordvoer- geen Israëlische maar een Ameri- ster ,v™ Nieuwenhoven verwacht kaanse aangelegenheid was. In een boodschap dat het congres van haar partij dit nsgaar zal instemmen met loka- r w le en regionale etherreclame. De stelt Peres nauwe 'samenwerking PvdA-top is sinds de behandeling voor om te proberen de gegijzelde van de medianota begin vorig jaar passagiers van het Amerikaanse flink onder druk gezet door geest toestel vrij te krijgen. De Israëli- verwante gemeentebestuurders, sche premier spreekt zijn waarde- die er weinig voor voelen de lokale ring uit voor de „moedige en vast- en regionale omroepen bij te sprin gen met gemeentesubsidie. Zij vin den dat de financiering maar uit re clame-activiteiten moet komen. Volgens Van Nieuwenhoven zouden regionale dagbladen crea tief kunnen inspelen op de etherre clame door met de lokale en regio nale omroepen samen te werken bij het werven van advertenties. (Zie verder pagina 5) Uitstel bij UEFA BERN (Reuter) - De behandeling van de protesten van Juventus en Liverpool tegen de door de UEFA opgelegde straffen, is uitgesteld. De bijeenkomst van de beroeps commissie van de UEFA was vast gesteld voor vrijdag en zaterdag. Een reden voor het uitstel werd in Bern door de woordvoerder van de Europese voetbalunie niet gege- Ja, ik pak dat proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9,80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend in de bus. Mijn voordeel 9,80. Q Ja, ik pak dat kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Adres Postcode. Tel.. Plaats. r het Leidsch Dagblad, In plaats van de bon op te s i bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1