EG wil bundeling technologiebeleid KAPITAALMARKT- RENTEREKENING Personeel De Zaan staakt door Nederlandse export-positie in toekomsdanden te zwak Brussels alternatief voor SDI EG: vuist tegen oneerlijke concurrentie in scheepvaart Werknemers Felshaven EG slaat terug in 'pasta-oorlog' blokkeren weg in haven Computerconcern Acorn verder in problemen 0 nutsspaarbanks DINSDAG 25 JUNI 1985 ECONOMIE PAGINA 13 BRUSSEL (GPD) De regeringsleiders van de tien EG-staten moeten zich eind deze week in Milaan uitspreken voor een 'Europese technologische gemeenschap' en snel extra geld beschikbaar stellen voor gezamenlijke onderzoeksprojecten. LUXEMBURG (ANP) - De EG- ministers van verkeer willen dat de EG nog voor het eind van dit jaar beschikt over instrumenten waar mee opgetreden kan worden tegen derde landen die in de zeescheep vaart oneerlijke concurrentie be drijven. Dat hebben zij gisteren in Luxemburg bepaald. Jarenlange observatie heeft tot moet er een Europees beleid ge- de conclusie geleid dat vooral Rus- reed zijn dat de zeescheepvaart zo sische schepen de zeevaart van de veel mogelijk vrijmaakt. Op grond EG-landen schade berokkenen. De van dat beleid zal het onder meer Russen willen nogal eens vracht mogelijk moeten worden om re- vervoeren tegen een tarief dat ders uit derde landen, die dum- soms vijftig procent van het ge- pingpraktijken toepassen, te straf- bruikelijke is. Tegen zulke oneer- fen. Dat kan bijvoorbeeld maar enkele malen per jaar Euro pese havens mogenaandoen. De Europese transportraad ging gisteren akkoord met een memo randum dat zegt dat er een vrije toegang tot de lading moet komen. Daarmee wil men proberen eventueels re die stapsgewijs (bijvoorbeeld eerst door het nemen van diploma tieke stappen, maar in een laatste stadium door het treffen van harde maatregelen zoals vergunningen stelsels of tariefstellingen) derde landen moet dwingen hun mark ten te openen. Een belangrijk punt in het me morandum is voorts het principe van de vrijheid vandienstverle ning dat voor alle EG-landen moet gaan gelden. Regels die bijvoor beeld verbieden dat een Neder lands schip tussen twee Franse ha vens vracht vervoert moeten i lijke concurrentie wil de Gemeen- politiek van het onverbindend ver- Staten, bestaand protectionisme met de Verenigde den afgeschaft. Ook het off-shore- schap nu een vuist gaan maken. klaren van tarieven of door te be- In de tweede helft van dit jaar palen dat bepaalde schepen nog de zeescheepvaart te doorbreken. Er wordt gedacht aan een procedu- (vrachtvervoer tussen ha vens en bijvoorbeeld boorplat- forms) moet geheel vrij worden. In de concurrentieslag met de VS en Japan dreigt anders een verlies aan afzetmarkten en werkgelegen heid, meer technologische afhan kelijkheid en het vertrek van 'knappe koppen' naar de andere kant van de oceaan, zo stelt de Eu ropese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, in een gisteren gepubliceerd technologie-plan. De technologische king in Europa is een van de hoofd onderwerpen op de topconferentie in Milaan, die vrijdag begint. Daar bij spelen ook de Europese reacties CNV wil regels voor investeren in Z.-Afrika UTRECHT (GPD) Het Christe lijk Nationaal Vakverbond (CNV) wil dat de regering snel met wette lijke regels komt inzake investerin gen in Zuid-Afrika. De Verbonds raad vari het CNV heeft dat giste ren in een brief aan de Tweede Ka mer geschreven. Het CNV vindt dat uiterlijk in 1987 een totale in vesteringsstop voor Zuid-Afrika moet worden afgekondigd, indien dan in dat land nog geen stappen zijn ondernomen tot afschaffing van de apartheid. Het CNV heeft hiermee zijn standpunt ten aanzien van investe ringen in Zuid-Afrika aange- scheipt. Tot dusver stond de christelijke vakcentrale achter de politiek van minister Van den Broek (buitenlandse zaken), die niet verder wil gaan dan controle op handhaving van de EG-gedrags- code voor Nederlandse bedrijven in Zuid-Afrika. Deze gedragscode houdt de verplichting in van gelij ke behandeling door bedrijven in Zuid-Afrika van werknemers met verschillende huidskleur. Het CNV wil nu dat de regering zo snel mogelijk komt met een dui delijk onderbouwde wetgeving, waarin vakbonds- en mensenrech ten voor alle Zuidafrikanen cen traal moeten komen te staan en die in 1987 van kracht moet worden. De christelijke vakcentrale onder scheidt zich hiermee van de FNV, die een onmiddellijke investe ringsstop voorstaat. Niettemin zei den woordvoerders van CDA en WD in de Tweede Kamer gisteren onaangenaam getroffen" te zijn door de koerswijziging van het CNV. De PvdA toonde zich inge nomen met het besluit van de Ver- bondsraad. uit. Wil zo'n programma succes hebben, dan moet wel aan een aan tal voorwaarden worden voldaan. Zo moet er behalve extra geld een Le* Amerikaanse 'strateêisch echte interne, Europese markt ko- pranse ai_ men en moeten de technologische normen overal in de EG gelijk zijn. Een van de grote manco's is vol gens Naijes ook de gebrekkige wij ze van besluitvorming in de EG. Naijes gaat ervan uit dat de Eu ropese Gemeenschap rond 1990 ongeveer 6 tot 7 procent van zijn begroting aan technologisch on- op defensie-initiatief ternatief daarvoor, 'Eureka', belangrijke rol. De Europese Com missie vindt dat de EG-landen ge zamenlijk moeten kiezen voor een eigen variant, waarbij 'Eureka' min of meer model kan staan. Zij vreest dat deelname van lidstaten aan het Amerikaanse of Franse project stappen ten koste zal gaan van het derzoek zal uitgeven. Op de huidi- EG-technologiebeleid. hm In haar plan noemt de Commis sie tien terreinen, waarop weten schappelijk en technologisch on derzoek moet plaatsvinden: de in formatietechnologie (computers) en de ontwikkeling van 'kunstma tige intelligentie'; biomoleculair en genetisch onderzoek; toepassing van nieuwe grondstoffen; lasers en optische geleiding; stralingappara- tuur en deeltjesversnellers; tele communicatie; nieuwe vervoer middelen; ruimteonderzoek; diep zee-onderzoek en onderzoek van de aardkorst; onderwijstechnolo gie. Volgens Europees Commissaris Karl-Heinz Narjes kan met de tien voorgestelde projecten vrijwel meteen worden begonnen. Hij sluit deelname van niet-EG-landen niet ge EG-begroting van ruim 80 mil jard gulden zou dat dus neerko men op zo'n 5 miljard gulden per jaar, een verdubbeling van het hui dige technologiebudget. Ook de Europese werkgeversor ganisatie UNICE heeft ook opge roepen tot meer technologische sa menwerking in Europa. Een bood schap met vrijwel dezelfde voor stellen als de Europese Commissie doet wordt vandaag door UNICE- voorzitter Lord Pennock overhan digd aan de Italiaanse premier Cra- xi, die de topconferentie van» vrij dag en zaterdag voorzit. De werk gevers benadrukken vooral het be lang van een echte interne markt, waarbij grens- en handelsbelem meringen verdwijnen. De werkge vers noemen daarbij 1992 als uiter ste termijn. Werknemers van De Zaan laten hun afkeuring blijken voor het beleid van hun directie. Geertsema 'ongelukkig' met inzage belastingen DEN HAAG (GPD) - Het WD- Eerste-Kamerlid mr. Geertsema heeft er problemen mee dat de ka mercommissie van financiën zijn belastingdossiers inziet. „Ik ben daar zeer ongelukkig mee. Men had op z'n minst kunnen vragen of ik daar bezwaren tegen had. Het is voor mij volstrekt onduidelijk of in die kamercommissie één bepaalde kwestie ter sprake komt of dat mijn hele financiële doopceel wordt gelicht", aldus de voormali ge Commissaris van de Koningin in Geldèrland. De kamercommissie heeft inzage in de belastingdossiers van Geert sema gekregen nadat bekend was geworden dat staatssecretaris Ko ning (financiën) hem een belasting voordeel had gegund van 100.000 gulden. Als men al mijn aangiften aan de kamercommissie heeft gegeven, heb ik daar zeer ernstige bezwaren tegen. Als het zich beperkt tot één dossier over deze ene zaak en men zou mij dat hebben meegedeeld, zou ik daar toestemming voor heb ben gegeven". AMSTERDAM (ANP) - Jaar lijks gebeuren er tientallen on gelukken zoals branden en ex plosies door het oneigenlijk ge bruik van het vloeibaar gas LPG (autogas). Het is daarom nodig dat de bestaande regels strikter worden toegepast en nieuwe wettelijke voorzienin gen tot stand worden gebracht om ongelukken met LPG te voorkomen. Dit zei de Stich ting Consument en Veiligheid gisteren in Amsterdam. Volgens de Hinderwetvoor- waarden mogen aan LPG-tank- stations alleen brandstofreser voirs van motorvoertuigen worden gevuld. Het komt vol gens de stichting echter steeds vaker voor dat ook andere tanks daar worden gevuld voor koken en verwarmen op de camping. Sommige vulstations Tientallen ongelukken door illegaal gebruik LPG vullen ook butaan- en propaan- flessen met LPG, wat in strijd is met de voorschriften. Eén en ander gebeurt omdat LPG min stens de helft goedkoper is dan butaan of propaan. Er zijn, zo zegt Consument en Veiligheid, drie oorzaken aan te wijzen voor problemen als ge volg van het oneigenlijk ge bruik van LPG door vooral kampeerders: knoeierijen met tanks en aansluitstukken, on voldoende controle op overvul- ling en onvoldoende kennis van de eigenschappen van LPG. Er dienen daarom zo snel mo gelijk wettelijke voorzieningen te komen om de recreant te be schermen tegen deze onaan vaardbare risico's, meent de stichting. Allereerst moet de verkoop van reservoirs voor huishoudelijke toepassing wor den verboden. Naast wettelijke voorschrif ten moeten beheerders, van campings en kampeerders zelf worden geïnformeerd over de ernst van de gevaren en de te nemen voorzorgsmaatregelen, vindt de Stichting Consument en Veiligheid. KOOG AAN DE ZAAN (ANP) - De staking bij cacaofabriek De Zaan in Koog aan de Zaan zal in elk ge val tot donderdag doorgaan. De le den van de Voedingsbond FNV bij De Zaan hebben dat gisteravond besloten. De staking zou alleen eer der kunnen eindigen als de directie van het bedrijf voor donderdag haar plannen wat betreft de wao- regeling verandert. Ook bestaat de kans dat de president van de recht bank in Haarlem het staken mor gen tijdens een kort geding ver biedt. maal twee jaar een aanvulling op leen dat de bond op straffe van een hun uitkering geven behalve als de dwangsom van 1 miljoen gulden 55 jaar zijn of ouder. zijn leden bij De Zaan oproept om binnen zes uur weer aan het werk De directie van de cacaofabriek te gaan, maar ook dat de bond zich heeft een kort geding tegen de - eveneens met een dwangsom van Voedingsbond FNV aangespannen een miljoen, onthoudt van verdere dat morgenmiddag zal dienen. De acties tegen de plannen om de directie eist in het geding niet al- wao-regeling te veranderen. Gezondheidsrisico Behalve aan diegenen die een voorliefde hebben voor 'gevaarlijk leven' moet het eten van broodjès tartaar ernstig worden ontraden. In deze snack huizen de meest onple zierige soorten ongedierte, waaron der niet zelden de gevreesde sal monella-bacterie, en bij de consu ment kan in veel gevallen na nutti ging van een besmet tartaartje mis selijkheid, buikpijn of diarree in treden. BRUSSEL (Rtr./GPD/ANP) - De Europese Gemeenschap zal in principe de invoerrechten op Ame rikaanse noten, amandelen en ci troenen verhogen. Dit gebeurt ver moedelijk op 12 juli zodra de Ame rikanen hun invoerrechten op Eu ropese meelprodukten verhogen, zo is gisteren in Brussel vernomen. Vorige week week kondigden de VS een 'spaghetti-oorlog' aan om dat de EG volgens Washington ten onrechte een voorkeursbehande ling zou geven bij de import van citrusfruit uit landen als Marokko en Israel, hetgeen de Amerikaanse citrustelers zou schaden. De keuze voor deegwaren is min of meer willekeurig, maar het kwam mooi uit omdat de Ameri kaanse deegwaren-industrie al een tijdje klaagt over de (gesubsideer- de) 'pasta'-export vanuit Europa naar de VS. Het grootste slachtof fer van deze gebeurtenissen is dan ook Italië. Jaarlijks voert dat land Dat blijkt uit een onderzoek dat voor ongeveer 120 miljoen gulden de Consumentenbond heeft inge- steld naar de risico's van het tar taartje. Alle 30 onderzochte brood jeszaken, snackbars en automatie ken bleken broodjes tartaar te ver kopen die aan het bederven waren, gezondheidsrisico^ met zich mee brachten, verboden bestanddelen bevatten, of gewoon onappetijte lijk waren. aan pasta naar de VS uit. Officieel moet de Europese Raad in Luxemburg van donderdag en vrijdag een besluit nemen over te nemen tegenmaatregelen. Op het ogenblik is Frans Andriessen, lid van de Europese Commissie en be last met landbouwzaken, in Was hington om te proberen de VS er van te overtuigen dat de EG met haar subsidies de Amerikaanse handel in landbouwprodukten niet ondermijnt. Gehoopt wordt dat Andriessen in eerste instantie de 'spaghetti- oorlog' kan bijleggen en daarmee kan voorkomen dat de onenigheid tussen de VS en de EG uit de hand loopt. Eerder al hebben de VS aan Algerije, normaal gesproken een traditionele markt van Frankrijk, goedkope tarwe aangeboden. Andriessen heeft de ministers Schultz van buitenlandse zaken en Block van landbouw en leden van het Congres heel duidelijk laten weten dat: "Problemen moeten worden opgelost door onderhande lingen. Als een partner eenzijdige maatregelen neemt tegen de EG zullen wij dat beantwoorden". Bij De Zaan legden 140 werkne mers gisterochtend het werk neer. De produktie kwam totaal stil te liggen. De werknemers proteste ren met hun actie tegen de plannen van de directie om het mes te zet ten in de bestaande wao-regeling. ROTTERDAM (ANP) - Werkne- surséance verkerende Rotterdam Bij het bedrijf krijgen werknemers mers van het stukgoedbedrijf Fels- Terminal om tot een fusie te ko- die in de wao gaan tot nu toe een haven hebben vanmorgen om- men, maar in deze constructie zal aanvullende uitkering tot 90 pro- streeks half zeven de doorgaande volgens Nimwegen voor 20 tot 40 cent, ongeacht hun leeftijd of het weg in de Waalhaven in Rotterdam werknemers geen plaats zijn. aantal dienstjaren. De directie wil geblokkeerd. Als gevolg voortaan nog i Besmet geen rechtstreeks verkeer mogelijk naar de verderop langs de Waalhaven gelegen bedrijven. De blokkade was volgens een woord- smet verWa^d" In voerder van de Vervoersbond FNV bedoeld als druk op de werkgevers in de haven om positief mee te pra ten in de zogenoemde commissie Van der Louw, die zich buigt over regeling om ontslagen in de bjandereltuwadoors De FNV heeft de ladingpakket- Felshaven inmiddels be- pamflet, waarvan er vandaag 7.000 in de Rotterdamse haven werden ver spreid, riep de bond de werkne mers van andere stukgoedbedrij- op geen lading van het bedrijf LONDEN (Rtr) - Het Britse huis- computerconcern Acorn Compu-| ter is opnieuw op zoek ciële hulp, omdat de resultaten het bedrijf sinds de laatste red dingsoperatie alleen nog maar ver der zijn verslechterd. Dat heeft Acorn gisteren bekend gemaakt. De bekendmaking kwam kort na dat de notering van aandelen van het concern op de Londense beurs was geschorst in afwachting van verdere mededelingen. Vredestein Voor het eerst in ruim tien jaar heeft Vredestein vorig jaar winst geboekt, zo blijkt uit het jaarver slag. Dat was vooral te danken aan Vredestein Icopra (industriële en consumentenprodukten), waar een verlies van 3,9 miljoen gulden in 1983 werd omgezet in een winst van 2,2 miljoen gulden vorig jaar. Dat resultaat werd gedrukt door Vredestein Banden, waar een winst van 2,7 miljoen gulden in 1983 omsloeg in een verlies van 1,5 miljoen gulden in 1984, zodat de nettowinst uiteindelijk 0,7 miljoen gulden bedroeg. Nieuwe cao Vakbonden en directie hebben gisteren overeenstemming bereikt over een nieuwe driejarige cao bij het chemisch concern M&T in Vlissingen (170 werknemers) waar grondstoffen worden gemaakt voor gewasbeschermingsmidde len. Het akkoord voorziét in invoe ring van een 36-urige werkweek per 1 december 1986 (nu 38 uur). Daarnaast wordt dan ook een vol ledige vijfploegendienst ingevoerd voor het personeel in de volconti-> nudienst, wat betekent dat de werkweek daar van 35,5 uur naar 33,6 uur gaat. DEN HAAG (ANP/GPD) - Het presenteerd door professor J.G. Nederlandse bedrijfsleven moet Lambooy en Shell-topman G.A. meer gaan denken aan kwalitatief Wagner, hoogwaardige 'export-pakketten' zich bovendien meer richten op land een zwakke positie wat be- Nadat het bedrijf eind vorig jaar in de problemen kwam en er een finan- verlies van veertien miljoen dollar werd gemeld over de laatste zes maanden van 1984, nam het Ita liaanse bedrijf Olivetti in februari dit jaar 49 procent van de aandelen over en werd het kapitaal uitge breid met twaalf miljoen pond ster ling, ongeveer 53,5 miljoen gulden. Ondanks deze financiële injectie bleken de verwachtingen van eer der dit jaar te hoog gespannen en is de verkoop van Acorn nog kleiner geworden. Ook andere fabrikanten van huiscomputers, zowel in de Ver enigde Staten als in Groot-Britta- nië, worden geconfronteerd met een sterke vermindering van de vraag. Vorige week werd een red dingsoperatie van twaalf miljoen pond sterling bekendgemaakt voor de Britse computerfrabrikant Sin clair. Amerikaanse ondernemin gen hebben honderden werkne- Rotterdamse stukgoedsector te voorkomen. Het stukgoedbedrijf Felshaven verkeert in surséance van betaling. Gisteren al bezetten ongeveer 15 werknemers van het bedrijf het kantoor van de beheermaatschap pij Ovamij, het moederbedrijf van Felshaven. Die bezetting duurt nog steeds voort. De werknemers eisen een garantie van Ovamij voor een overbruggingsfinanciering om de bewindvoerder, mr. Mentink, meer tijd te geven een oplossing te i r te werken zodra Felshaven staat is zelf haar ladingpakketten te behandelen. De Vervoersbond zal daartoe een signaal geven, zo heeft een woordvoerder gisteren aangekondigd. Initiatiefnemer voor het voorstel is het bestuur van het sectoraat stukgoed. Het bestuur is van me ning dat de toekomstige werkgele genheid en de toekomstmogelijk heden (eventueel na een fusie met het stukgoedbedrijf' Rotterdam Terminal) van Felshaven niet den voor herplaatsing van de werk- dergraven mogen worden doordat nemers van het bedrijf. het ladingpakket door andere be- Volgens bestuurder K. van Nim- drijven wordt ingepikt. Het voor- wegen van de Vervoersbond FNV, stel tot de besmetverklaring die de actie van het personeel on- - dersteunt, dreigt Felshaven moge lijk al heel snel failliet te gaan. Felshaven voert op het moment besprekingen met het eveneens in Felshavens ladingpakketten wordt gesteund door de sectorbesturen van de roll-on-roll-off-, container-, graan- en machinale sector, aldus de bondswoordvoerder. ADVERTENTIE heersen een of twee traditionele produkten Dat is een gevaar met mers moeten ontslaan. het oog op de toekomst van de Ne- Uit het rapport blijkt dat Neder- derlandse (export)industrie. Volgens Lambooy is het een dui geindustrialiseerde ge- treft de export van kansrijke, veel- delijke zaak dat het centrum Acorn Computer is inmiddels onderhandelingen begonnen met zijn huisbankier Barclays Bank. De bank Close Brothers is ge vraagd een herfinancieringsplan op te stellen. bieden van Oost-Azië. Dat zijn de al geavanceerde produkten naar de de wereldeconomie zich geleide- twee belangrijkste conclusies van nieuwe groeimarkten in de we- Ujk verplaatst vfin het gebied van een studie door de economische fa- reldeconomie (Korea, Taiwan, Sin- de Atlantische Oceaan (Europa- culteit van de Universiteit van Am- gapore, Hong-Kong, China, Indo- VS) naar de Stille Oceaan. Vooral sterdam in opdracht van de Sociaal nesië, Brazilië). In cijfers ontwik- binnen de Verenigde Staten is dat Economische Raad (SER). De stu- kelt de Nederlandse export zich merkbaar aan een verschuiving AKZO praat die 'Nederland in de wereldecono- weliswaar nog steeds positief, van activiteit van de Oostkust naar mie, perspectieven en mogelijkhe- maar de kwalitatieve prestaties de Westkust. Europa en Nederland den'werd gisteren in Den Haag ge- zijn twijfelachtig. Meestal over- zullen bij die ontwikkeling aanslui- over verkoop American Enka ARNHEM (ANP) - Akzo onderhan- ting moeten zoeken, waarbij sterking van de positie op 'oude' afzetmarkten overigens geenszins uit het oog worden verloren. De technologische achterstand deltal geruime tijd met een niet na- van Nederland ten opzichte van de der genoemde internationale on- VS en Japan is een probleem waar derneming over verkoop van haar de hele EG mee kampt. Met het Amerikaanse dochter American oog daarop richtte Wagner een op- Enka (4500 werknemers). De ver roep aan de Europese bewindslie- koopplannen passen in het beleid den die deze week in Milaan praten van Akzo om de belangen in onder over de verdere eenwording van de meer textielvezels te verminderen Europese markt. „Het is een zwak- en met name in de VS nieuwe acti- te van Europa te pretenderen dat je viteiten te starten door de aankoop De heren Lambooy, Noortman SER-rapport. Wagner tijdens de presentatie markt hebt terwijl dat niet Wagner, de grondlegger van de nota waarop de Nederlandse rege ring haar industrie-politiek ba seert, wees gisteren ook op „de do- 1/u.rc het dèlyke gevolgen" van het huidige (foto anp) onderwijsbeleid, waarin talen wor den verwaarloosd. bedrijven in andere sectoren (speciale chemie, verf, farmacie). Dit heeft een woordvoerder van Akzo in Arnhem vandaag beves tigd. Hij wilde niet zeggen met wie er over de verkoop van de Akzo- dochter wordt onderhandelt en om welk bedrag het daarbij gaat. Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapi taalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastge steld. Voorwaarden vanaf t juli 1985: Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 2'!2% retourrente (was 3%). Het minimumsaldo bedraagt f 1.000,- (was f 2.500,-). Het ~7 O /I f) rentepercentage voor I A de maand juli is: f \J I L DE DICHT BIJ HUIS BANK

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13