Grote tooit- kamermodellen Boek nü uw zomervakantie in een luxueus 5-sterrenbungalowpark 020-924926 NENDOIMDO Toch stemrecht voor Nederlanders op de Antillen Meer vreemdelingen Nederland uit gezet Toekomst Latij ns-Amerika somber PAGINA 10 DINSDAG 25 JUNI 1985 DEN HAAG (GPD) - Landgenoten op de Nederlandse Antillen moe ten kunnen stemmen voor de Tweede Kamer. Dat standpunt hebben de fracties van CDA en WD gisteravond vastgelegd in een amendement op het wetsont werp over stemrecht voor Neder landers in het buitenland. Alleen Nederlanders die op de Antillen wonen en niet in over heidsdienst zijn, blijven volgens het wetsvoorstel uitgesloten van het stemrecht. Zij mogen als inge zetenen van het Koninkrijk der Ne derlanden al deelnemen aan de verkiezingen voor de Antilliaanse Staten. Deelneming aan de Kamer verkiezingen zou betekenen, dat die Nederlanders dubbel stem recht krijgen. Minister Rietkerk (binnenlandse zaken), die het wetsvoorstel in de Kamer verdedigde, voelde niets voor het amendement van de beide regeringsfracties. Volgens hem is het principieel onjuist om aan een bepaalde groep landgenoten dub bel stemrecht te geven. De Antillia- nen in Nederland mogen immers ook niet deelnemen aan de verkie zingen voor de Antilliaanse Staten. Ondanks de bezwaren van de be windsman hielden CDA en WD vast aan hun ingediende wijziging van het wetsvoorstel. Volgens de christen-democraat De Kwaadste- niet is het verkeerd landgenoten op de Antillen uit te sluiten van een recht dat andere Nederlanders in het buitenland wel krijgen. WD-woordvoerder Wiebenga toonde weinig begrip voor de prin cipiële tegenwerpingen van zijn partijgenoot Rietkerk. De meerderheid van de Kamer steunde in grote lijnen het wets ontwerp, waarover donderdag wordt gestemd. Als de Eerste Ka mer er eveneens mee akkoord gaat, kunnen de Nederlanders in het buitenland - hun aantal wordt ge schat op ruim 600.000 - reeds vol gend jaar hun stem voor de kamer verkiezingen uitbrengen. Daarvoor moeten ze zich dan wel via de am bassade laten registreren als stem gerechtigde. Op deze wijze krijgen alleen diegenen stemrecht, die zich nog betrokken voelen bij de Ne derlandse politiek. Het kabinet heeft voorlopig een miljoen gulden uitgetrokken om de Nederlanders in het buitenland over het stemrecht te informeren. Via de ambassades zullen folders worden verspreid. Ook gaat de re gering afspraken maken met de Wereldomroep om de nieuwe wet onder de aandacht van de Neder landers in den vreemde te brengen. De invloed van de buitenlandse landgenoten op de uitslag van de verkiezingen is overigens beperkt. Als alle Nederlanders in het bui tenland van het stemrecht gebruik maken, bepalen zij ongeveer tien van de 150 Kamerzetels. De ver wachting is dat niet meer dan twee zetels door de buitenlandse Neder landers worden aangegeven. STUDENTEN SURINAME (ANP) - Surinamers die in ons land stude ren en in financiële problemen zijn geraakt met hun studiebeurs als gevolg van de deviezenstop van hun land, moeten nog deze week weten of zij van de Nederlandse overheid een voorschotregeling kunnen verwachten. De vaste kamercommissie voor onderwijs heeft kamervoorzitter Dolman maandag met klem ge vraagd de Kamer nog deze week een uitspraak te laten doen over een motie waarin wordt gevraagd de regeling van vorig jaar, waarbij de betrokken groep via de pot van Ontwikkelingssamenwerking soe laas werd geboden, te verlengen. Volgens voorzitter Van.Ooijen is de commissie unaniem in de op vatting dat de financiële hulprege ling van 1984 moet worden gecon tinueerd. BONN (DPA) - In het kader van zijn rondreis langs een aantal Europese hoofdsteden bezocht de Amerikaanse vice-president Bush vandaag de Bondsrepubliek. Hij begon zijn eendaagse bezoek met een ontmoeting met de Beierse minister-president en voorzitter van de CSU Strauss, die hij sprak in de Amerikaanse ambassade in Bonn. Vanavond komt Bush aan op het marinevliegveld Valkenburg voor een bezoek aan Nederland. Ook dat duurt maar net een dag. Bush heeft hier gesprekken met onder meer het kabinet en vertegenwoordigers van •regeringspartijen en oppositie. Ook luncht hij morgenmiddag met koningin Beatrix. (foto dpa) UTRECHT (ANP) - Het aantal uit zettingen van ongewenste vreem delingen is in 1984 voor het eerst in jaren licht gestegen. Het afgelopen jaar werden 8911 buitenlanders die in Nederland ongewenst waren de grens overgezet, bijna 500 meer dan in 1983, toen het er 8478 waren. De dalende lijn van de afgelopen jaren liep van 10.559 uitzettingen in 1980 via 10.003 in 1981 naar 9527 in 1982. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Koninklijke Marechaussee over 1984. De meeste buitenlanders werden uitgezet wegens illegaal verblijf in ons land. Dit waren er vorig jaar 6506, een stijging van bijna 1200 vergeleken met 1983, toen het om 5339 mensen ging. CARACAS (Rtr) - De groei van de export van de landen in Latjjns- Amerika begint af te nemen en op nieuw worden de verschillende re geringen geconfronteerd met toe nemende moeilijkheden bij het af betalen van hun schulden. Dat sig naleren regionale autoriteiten en economen, en zij voorspellen dat de problemen van Latijns-Amerika alleen nog maar groter zullen wor den, nu het protectionisme in de wereldhandel toeneemt en de Amerikaanse economie trager groeit dan werd verwacht. Gevreesd wordt dat de schulden last van het gebied, die nu in totaal 360 miljard dollar bedraagt, alleen nog maar verder zal toenemen als niet op korte termijn sprake is van een daling van de rente en een gro tere toevloed van kapitaal. Tijdens zijn rede voor het Europese Parle ment in Brussel van kort geleden verweet de Mexicaanse president, Miguel de la Madrid, de geïndus trialiseerde landen dat zij met hun protectionistische maatregelen el ke vooruitgang in de Latijns-Ame rikaanse landen blokkeren. Die kunnen immers alleen via het sti muleren van hun export aan geld komen voor het afbetalen van de grote schulden. Vorig jaar werd in de regio het grootste overschot op de handels balans bereikt in de Latyns-Ameri- kaanse geschiedenis, namelijk 37,8 miljard dollar. De import nam slechts gering toe en de export kwam op het record van 94,8 mil jard dollar. Economen wezen er echter op dat deze veelbelovende cijfers voornamelijk op het conto te schrijven waren van slechts twee landen, Brazilië en Mexico, terwijl de overige acht nog steeds te kam pen hadden met een handelsbalan stekort. Een verdere verkleining van de invoer in deze landen werd afgeraden, omdat daarbij de risi co's van een recessie levensgroot aanwezig waren. De regering van Peru bijvoorbeeld wees erop dat een importbeperking van slechts tien procent onmiddelijk een te kort aan voedsel en grondstoffen zou betekenen. Intussen blijkt uit de handelscij fers over de eerste maanden van 1985 dat de resultaten van Brazilië en Mexico dit jaar tot nu slechter zijn dan in 1984 en dat problemen zijn ontstaan bij het halen van de voor dit jaar gestelde doelstellin gen. Brazilië, dat voor dit jaar mikte op een overschot van 12 miljard dollar op de handelsbalans, heeft zijn doelstelling al verlaagd tot 11,5 miljard dollar, nadat bekend was geworden dat het overschot over de eerste vier maanden van dit jaar was gedaald met 8,6 procent tot 4,26 miljard dollar. Over heel 1984 bedroeg het overschot 13,09 mil jard dollar. Opvallend is de stijging van het aantal uitzettingen wegens overtre ding van de Opiumwet: van 279 in 1983 naar 446 in 1984, het hoogste aantal in de afgelopen vier jaar. Ook het aantal buitenlanders dat wegens 'gevaar voor openbare or de en rust' werd uitgezet steeg: van 952 in 1980 en 1500 in 1983 tot 1609 vorig jaar. Deze categorie omvat mensen die zich hier aan allerlei soorten strafbare feiten hebben schuldig gemaakt. Daarnaast werd in 1984 aan 891 buitenlanders bij voorbaat de toe gang tot ons land ontzegd, omdat zij tot deze categorie werden gere kend. Dit gold in 1983 voor 954 vreemdelingen. Het aantal toegangsweigeringen nam vorig jaar overigens fors af: bijna 42.000 tegen ruim 61.000 in 1983. Dit is voor het merendeel het gevolg van het feit dat het aantal buitenlanders zonder voldoende reisdocumenten afnam (27.000 te gen 44.000 in 1983). Ook kwam het minder voor dat mensen bij de grens werden teruggestuurd om dat zij te weinig geld bij zich had den (3900 tegen ruim 5000 in 1983). Aan de grens werden vorig jaar 232 vuurwapens onderschept, evenveel als in 1983. Ook het aantal en. andere handwapens - 635 - dat in beslag werd genomen was ongeveer gelijk. Wat drugs be treft was de oogst in 1984 22 kilo hasj, een kleine 11 kilo heroïne en ruim 4 kilo cocaïne. In 1983 was dit minder: 15 kilo hasj en 5 kilo cocaï- 'Verdrag verbiedt deelname aan SDI' LONDEN (GPD) - Het is in strijd met het Non-Proliferatie Verdrag als Europese bondgenoten van de Verenigde Staten betrokken wor den bij bepaalde vormen van on derzoek rond het Star Wars pro gramma. Dat staat in een juridi sche studie die is verricht in op dracht van de milieubescher mingsorganisatie Greenpeace. Het onderzoek, dat is gedaan door de gerenommeerde Ameri kaanse advocaat Eldon Greenberg en dat vandaag door Greenpeace is verspreid, concludeert onder meer dat: - overdracht van de Verenigde Staten naar een Europese bondge noot van een wapensysteem dat is gebaseerd op nucleaire explosies in strijd is met het Non-Prolifera tie Verdrag, dat de verspreiding van kernwapens beoogt te beper ken; - samenwerking tussen de Ver enigde Staten en zijn Europese bondgenoten (afgezien van Enge land dat al een kernmacht is) op het gebied Van onderzoek en ont wikkeling van kernwapens door het verdrag verboden wordt; - het verdrag de landen die thans niet zelf kernwapens hebben (waaronder ons land, België, West- Duitsland en Italië) zelfs domweg verbiedt aan een dergelijk pro gramma mee te doen. verkoop. GEMEENTE RIJNSBURG BESLUITEN De burgemeester van Rijnsburg maakt ter voldoening aan het be paalde in artikel 34. lid 2. juncto ar tikel 22. lid 2. van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat de gemeenteraad in zijn vergade ring van 6 juni 1985 heeft besloten te verklaren, dat wordt voorbereid een herziening van de geldende bestemmingsplannen 1"Frederik- soord 1973" voor het gehele plan; 2. "Frederiksoord-Noord" voor het gedeelte, dat bestemd is voor woonbebouwing: 3. "Buitenge bied" voor een tweetal gebieden in de Kamphuizerpolder; 4. "Buiten gebied" 1980" voor het perceel te genover Oegstgeesterweg 2415 "Centrum II" voor het perceel te genover Akkerwinde voor de percelen Oeg 11 en Oude Vlietweg zing van de genoemde gebieden aangegeven op de bij de raadsbe sluiten behorende en als zodanig gewaarmerkte tekeningen. De raadsbesluiten liggen met in gang van heden ter gemeentese cretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage. Rijnsburg, 25 juni 1985. Kom deze zomer eens één of twee sprankelende weken lekker luxueus logeren in zo'n 5-sterrenbungalowpark van Vendorado: Heilbachsee in de schilderachtige Duitse Eifel en Loohorst of het nieuwste park Weerterbergen in het mooie Limburg. Luxueuze bungalowparken met alle komfort: gezellige bungalows met open keuken en kleuren-tv moderne zwembaden, Loohorst en Weerterbergen o.m. met overdekt golfslagbad en sensationele waterglijbaan veel sportieve akkommodaties uitgebreid ontspanningsprogramma voor jong en oud sfeervolle restaurants prachtige omgeving met veel natuurschoon. Reserveer nu bij ABN Bank of Vroom Dreesmann. Of bel meteen Vendorado: (ma. t/m vr. van 09.00 tot 17.00 uur. za. van 10.00 tot 16.00 uur) 5-sterrenbungalowparkén T van Vroom Dreesmann

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 10