Israël: vandaag 31 sji iten vrij Duitse Groenen in een diep dal Geweld verstoort rust in Nepal 'Geen relatie met vliegtuigkaping' Cossiga vrijwel zeker president van Italië Bemanning ruimteveer geeft persconferentie Weer smeergeld-affaire in Bonn MAANDAG 24 JUNI 1985 BUITENLAND PAGINA TEL AVIV - Israël laat vandaag 31 sji'itische gevangenen vrij, maar dat is geen concessie aan de Libanese kapers van het TWA-lijntoestel die al tien dagen 40 passagiers ergens in Beiroet gegijzeld houden. Dat heeft Israels minister van defensie Rabin gister gister avond verklaard in een interview met het Amerikaanse televisiestation CBS. ROME - In de laatste drie dagen voor de Italiaanse presidentsver kiezingen schijnt zich een wonder' te hebben voltrokken: als de voor tekenen niet bedriegen, zal het par lement vandaag al, by de eerste stemming, een opvolger kiezer voor de nu 88-jarige president Sandro Pertini, wiens ambtster mijn op 9 juli verloopt. door Hein ten Kortenaar Niet alleen de vijf regeringsfrac ties, maar naar alle waarschijnlijk heid ook de communisten, zullen hun stem uitbrengen op de kandi daat van de christen-democraten, de 56-jarige senaatsvoorzitter Fran- cesco Cossiga. De communistische parlementariërs nemen pas op het laatste moment een definitief be sluit, maar het ziet er naar uit dat ook zij zich voor Cossiga zullen uit spreken. Als dit inderdaad gebeurt, is de christendemocratische kandidaat bij voorbaat verzekerd van de ver eiste tweederde meerderheid bij de eerste stemming. Behalve bij de verkiezing van Enrico de Nicola tot voorlopig staatshoofd, na de uit roeping van de republiek in 1946, is nog nooit een Italiaans president in één enkele stemming gekozen: voor de verkiezing van Sandro Per tini in 1978 waren er niet minder dan zestien nodig. Als hem dit kunststuk gelukt, heeft de christendemocratische partijleider Ciriaco de Mita een succes behaald dat nog geen van zijn voorgangers heeft bereikt. Te gelijk zou het een spectaculaire be vestiging zijn van de politieke sta biliteit onder de regering van de socialistische premier Bettino Cra- xi, terwijl de communisten, na hun nederlagen van de laatste maan den, weer ten volle in het politieke spel worden opgenomen. Een woordvoerder van de sji'iti sche Amal-beweging liet daarop weten dat deze stap van Israël niet zal leiden tot de vrijlating van de vliegtuigpassagiers. Amal-leider Nabi Berri eist namens de sji'iti sche kapers nog steeds dat alle 766 door Israël in Zuid-Libanon gevan gen genomen guerrilla's uit hun gevangenschap in Atlit (Galilea) worden ontslagen. door Taco Slagter Minister Rabin zei in het vraag gesprek dat er geen enkele relatie bestaat tussen de vrijlating van de 31 guerrilla's en de kaping. Vol gens het Israëlische recht kan een ieder die zonder vorm van proces vast zit een beroep doen op een dis trictsrechtbank om de rechtmatig heid van de gevangenschap te be twisten. Van de gedetineerden die vandaag worden vrijgelaten, heeft de rechter het appel gegrond ver klaard, aldus de uitleg van Rabin. Niettemin zien politieke waarne mers in Jeruzalem de kwestie van de 31 gevangenen als een gebaar van goede wil naar de Verenigde Staten en Berri. Welingelichte bronnen in Washington menen te weten dat president Reagan nog steeds hoopt op een beslissing van Israël om alle guerrilla's in één keer los te laten. En Jeruzalem is er zich van bewust dat de publieke opinie in Amerika zich steeds feller keert tegen de joodse staat, omdat naar het oordeel van veel Amerika nen Israël de sleutel in handen heeft tot een vreemdzame oplos sing van het gijzelingsdrama. Premier Peres van Israël was eveneens gisteravond op het Ame rikaanse televisiescherm te zien. Hij benadrukte nog eens het mede leven met de gegijzelden, maar voegde er aan toe dat zijn land en de VS het er grondig over eens zijn dat er met terroristen geen zaken zijn te doen. Peres gaf aan dat de situatie in Zuid-Libanon en de vei ligheid van Israëls noordgrens van doorslaggevend belang zijn bij de vrijlating van de gevangenen van Atlit. Hij erkende wel dat de ka- CAPE CANAVERAL (AP) - De bemanning van het Amerikaanse ruimteveer Discovery, die vandaag na een ruimtereis van een week te rugkeert naar de aarde, heeft giste ren een persconferentiQ,in de ruim te gegeven, die via de televisie gen zeer de moeite waard. De Saoedi-arabische prins Sul tan Salman Al-Saud, een neef van koning Fahd van Saoedi-Arabië, noemde de lancering van de Arab- sat 'een hoogtepunt'. De Franse testpiloot Patrick Baudry werd uitgezonden. Vluchtleider de ruimtereis zijn dromen vervuld Dan Brandenstein verklaarde dat de bemanning trots was op de suc cesvolle lancering van drie satellie ten en zich verheugde op de terug keer naar de aarde. De bemanning lanceerde de sa tellieten Morelos voor Mexico, Arabsat voor de Arabische landen en Telesat voor het Amerikaanse bedrijf AT and T. De twee niet-Amerikaanse be manningsleden aan boord van de Discovery noemden hun Buitenland kort Hongarije In de tweede ronde van de parle mentsverkiezingen in Hongarije hebben zaterdag opnieuw 19 onaf hankelijke kandidaten een parle mentszetel veroverd. Op grond van de nieuwe Hongaarse verkiezings wet moest in 42 districten een tweede ronde gehouden worden, omdat in de eerste ronde geen van de kandidaten een absolute meer derheid behaalde. Polen De Poolse rooms-katholieke bis schoppenconferentie, onder lei ding van primaat Jozef Glemp, heeft er bij de regering op aange drongen een einde te maken aan de processen tegen vakbondsactivis ten. De bisschoppen omschreven de schending van de mensenrech ten in Polen als een bron van ver deling in het land. „De Kerk wil geen politieke kracht zijn", aldus een communi que, maar de kerkleiders onder had en dat hij veel geluids- deomateriaal mee terug zou bren gen over de reactie van het mense lijk lichaam op gewichtloosheid. Volgens Baudry kunnen zijn erva ringen waardevolle informatie op leveren voor het Franse ruimte vaartprogramma. Frankrijk wil een kleinere versie van de Dis covery ontwikkelen, de Hermes. Baudry vertelde verder dat hij een fles wijn aan boord van het ruimteveer had meegesmokkeld, maar dat hij die pas zou openen als hij terug op aarde was. Volgens hem was het 'zeer goede wijn en als ik terug ben kan ik proeven of de smaak ervan veranderd is.' pingsaffaire besluiten op dit punt zonder meer beinvloeden. Het gonsde het afgelopen week einde in het Midden-Oosten van geruchten over een oplossing van het gijzelingsdrama. Zo meldde de Arabisch-talige krant Al Nachar in Beiroet dat de Verenigde Staten met Berri een uit vier punten be staande overeenkomst had geslo ten. De VS zouden eerst alle schen dingen van internationale wetten moeten veroordelen, inclusief vliegtuigkapingen en de „onwetti ge" detentie van de guerrilla's door Israël. Daarna zouden de Ameri kaanse gegijzelden naar Zwitser land worden overgevlogen. Vol gens dat compromis zou Israël be reid zijn binnen een week de ge vangenen uit Atlit in vrijheid te stellen. Amerika heeft dit akkoord een fabeltje genoemd. Verder melden verschillende Li banese radiostations dat zaterdag zes niet te identificeren gevechtsja gers boven Beiroet hebben gevlo gen. Zowel de VS als Israël ontken den elke betrokkenheid. Toch ver oorzaakten deze berichten paniek bij de leden van de Amal-militie en de kapers. Ze hielden rekening met een militaire actie om de gegij zelden te bevrijden, of een wraak actie van de VS. De naaste medewerker van Ber ri, kolonel Akef Haidar reageerde onmiddellijk op het vermeende luchtincident. Hij verzekerde dat de gegijzelden in het westelijk deel van de hoofdstad voortdurend van schuilplaats wisselen, om elke be vrijdingspoging van Amerikaanse mariniers bij voorbaat te elimine- Ook deed het bericht de ronde dat Amerikaase militairen van de voor de kust van Libanon patrouil lerende oorlogsbodems al in het christelijk deel van Beiroet zouden zijn geland, maar een bevestiging door officiële bronnen en andere kanalen ontbreekt. Berri heeft zaterdag al gewaar schuwd voor een Amerikaanse mi litaire actie. „Een dergelijke wraakneming zal ernstige gevol gen hebben voor de gijzelaars. Ik zal in dat geval mijn bemiddeling onmiddellijk staken", zei hij. De Verenigde Staten lijken ech ter niet over te willen gaan tot een gewelddadige actie ter bevrijding van de gijzelaars. Een verslaggever vroeg president Reagan zondag of militair ingrijpen uitgesloten was. Reagan antwoordde kortaf: ja. Francesco Cossiga is een neef van de vorig jaar overleden com munistenleider Enrico Berlinguer en werd evenals deze op Sardinië geboren. Binnen zijn partij heeft hij zich altijd verre gehouden van de onderlinge twisten van de ver schillende stromingen, en dat hij ook daarbuiten wordt geacht, bleek uit zijn verkiezing tot Se naatsvoorzitter, in 1983, met 280 van de 316 stemmen. In zijn politieke loopbaan be kleedde hij verschillende minister sposten en eenmaal die van pre mier. Hij was een van de zeer wei nige Italiaanse ministers die prak tische consequenties trokken uit hun ministeriële verantwoordelijk heid: in mei 1978, na de tragische afloop van de affaire-Moro, trad hij af als minister van binnenlandse zaken. IRA-bom in Londens hotel tijdig ontdekt LONDEN - De Londense politie heeft gisteren na een tip een bom gevonden in een hotel dat op maar enkele honderden meters ligt van het koninklijk paleis, Buckingham Palace. Vermoed wordt, dat het gaat om een bom van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA). De bom, ruim twee kilo, werd ge vonden in een van de 191 kamers van het dure Rubens hotel in dé Britse hoofdstad, dat momenteel vol toeristen zit. Het explosieve materiaal was verstopt in een kast je, en was verbonden aan een gea vanceerd tijdmechanisme. Een vergelijkbaar tijdmechanis me werd gebruikt by de bom die vorig jaar oktober afging in het Grand Hotel in Brighton, waarbij Franse tanks reden zaterdag door de Straat van de 17e juni in Berlijn ter gelegenheid van de jaarlijkse parade enkele doden vielen Deze aansla? n« nantltAAv/lo Ifr.tr. APt o van geallieerde strijdkrachten. Spion Phiiby 'stervende' LONDEN (AP) - Harold 'Kim' Philby, de beruchtste spion uit de Britse geschiedenis, lijdt aan kanker en ligt in Moskou mogelijk op sterven. Dat heeft Britse boulevardblad Sunday People gemeld. Het blad zei het nieuws te hebben vernomen van de 46-jarige zoon van Phil by, Alan Young, die zijn vader kort geleden telefonisch had gesproken. Young verklaarde zijn vader te willen bezoeken, maar waarschijnlijk het land niet uit te mogen, omdat hij nog in een proeftijd zit na een veroordeling wegens inbraak en chantage. Philby vluchtte in 1963 naar de Sowjet-Unie, nadat hij 20 jaar als spion had gewerkt voor de KGB. Hij is nu 72 jaar oud en zou aan darmkanker lijden. Young zei zijn vader gemiddeld eenmaal per maand aan de tele foon te hebben. 'Ik bel de Rus sische ambassade hier in Lon den en die verbinden me met een door,' verklaarde hij tegen Sunday People. HAGEN - De Groenen zijn er op hun buitengewone partijcongres in Hagen niet in geslaagd om een con cept voor hun mogelijke overleven te formuleren. De bijna 700 gedele geerden werden het er alleen maar over eens een programma- en een structuurcommissie te installeren, die de komende maanden gevol- door Hans Amesz gen moeten trekken uit de zware verkiezingsnederlagen bij de deel staatverkiezingen in Noordrijn- Westfalen en Saarbrücken alsmede perspectieven voor de toekomst moeten ontwikkelen. Concreet be sloot het congres dat experimen ten met dieren in fasen moeten worden verminderd en dat het ont- giften van het milieu prioriteit moet krijgen. (foto AP) wercj gepleegd door de IRA en was in de eerste plaats gericht tegen premier mevrouw Thatcher die op dat moment in het hotel logeerde. De bom in het Rubens was zó ge maakt en op zó'n plaats verstopt dat een explosie ongetwijfeld voor een zeer groot aantal doden en ge wonden zou hebben gezorgd, zo zei gisteren het hoofd van de anti-ter roristen brigade van Scotland Yard, commandant Simon Craws- haw. De grote angst van de Londense politie is nu, dat de vondst van de bom de inleiding betekent v In feit was het Groenen-congres n de moderne stadshal van Hagen •en gedeeltelijke nederlaag voor de zogenaamde realo's: realisten, nieuwe terreur-campagne de die streven naar samenwerking IRA in Engeland zelf. Sinds de met de SPD als dat mogelijk is. Zij, bomaanslag in Brighton zijn IRA- orider wie als meest prominente acties beperkt gebleven tot Noord- vertegenwoordiger de bondsdagaf- Ierland, gevaardigde Otto Schily, hadden gehoopt dat er eindelijk een keuze zou worden gemaakt voor een groene politiek. Dus, of zeggen: wij willen fundamenteel oppositie blij ven voeren omdat het gevestigde politieke systeem door en door ver rot is, of: wij willen, als wij niet te veel concessies hoeven te doen, compromissen sluiten met de SPD, want anders worden wij on geloofwaardig en bereiken we he lemaal niets. Het congres is daar niet uitgeko men en dat symboliseert de kere houding zoals bestuurslid Rainer Trampert het formuleerde, voor het eerst Aanslagen door 'veroveraars vrede' opgeëist BRUSSEL (GPD) - De tot nog toe volstrekt onbekende groep 'Ver-, overaars van de Vrede' heeft de verantwoordelijkheid opgeëist de Groenen' die, voor de bomaanslag op het kantoor van het Duitse chemische concern Bayer in Brussel. Daarbij werd za- hun bestaan te maken hebben met terdagmorgen vroeg alleen mate- KATHMANDOE - Honderden ja ren lang is Nepal een paradijs van rust geweest, een koninkrijk van legenden en tempels in de Hima laya met de Mount Everest als kroon. Politiek geweld heeft nu een einde gemaakt aan die rust in het enige land ter wereld met een hindoestaanse monarchie. De mys tiek van onbevreesde sjerpa's, bergbeklimmers en oveijarige hip pies vervaagt. door Binaya Guruacharya/AP Er broeien al jaren problemen achter de serene en schilderachtige buitenkant die toeristen en sportie ve wandelaars zo aantrekt. De be volking van Nepal, een van de arm- streepten"wel dat'po'lënVmeCT ste landen ter wereld, eist demo- -cratie en verbetering van de le vensomstandigheden en in de af gelopen maanden is er sprake van een escalatie. Donderdag werden zeven men sen gedood en zeker 27 mensen ge wond bij de eerste grote aanslag in het land. In de buurt van Kathman- De NCP lanceerde vorige maand een campagne van burgerlijke on gehoorzaamheid om het herstel van een parlementaire democratie te eisen. De partij stelt zich overi gens op het standpunt dat de ko ning aan moet blijven als staats hoofd en bundelende kracht. De NCP heeft de bomaanslagen van de afgelopen week veroordeeld. De partij beweert dat 6800 men sen gearresteerd zijn sinds het be gin van de protestactie. Volgens de regering werden er 2300 mensen opgepakt, van wie er inmiddels weer duizend op vrije voeten zijn. veel tegenwind. Lukas Beckmann, eveneens bestuurslid, had het over een 'geestelijke crisis'. Rudolf Bahro, gevlucht dissi dent uit de DDR en een van de op richters van de Groenen, heeft de partij gisteren verlaten. Volgens hem is er geen enkel punt meer waarop de Groenen serieus zijn te nemen omdat er geen 'oprechte gang' meer bestaat. Petra Kelly, eveneens Groene van het eerste uur, die overigens heeft geweigerd haar Bondsdagzetel op de helft van de zittingsperiode op te geven, zei dat de partij niet moet streven naar samenwerking met de SPD, maar naar samenwerking met Greenpea ce, met de dissidente vredesacti visten in Oost-Duitsland en Tsje- choslowakije en met de verboden vakbond Solidariteit in Polen. riële schade aangericht. De groep verklaarde zaterdag ook verantwoordelijk te zijn voor de bomaanslag op het vliegveld van de Westduitse stad Frankfurt, waarbij woensdag drie mensen om het leven kwamen en 42 werden gewond. De 'Veroveraars' zeggen de bom bij Bayer geplaatst te hebben uit protest tegen de lozingen van che misch afval in zee en tegen het feit dat het schip van de milieuorgani satie Greenpeace, de 'Sirius', nog steeds in Antwerpen aan de ket ting ligt. "Niemand is daarbij onschul dig", lieten zij zaterdag weten. Ook verklaarden zij bij hun acties nie mand te zullen ontzien. Greenpea ce heeft zich echter met kracht van de aanslag gedistantieerd. dan 1000 jaar een katholieke natie is. De bisschoppen zeiden het recht te hebben een bijdrage te le veren aan de oplossing van de „cri sis". Mengele De Westduitse ambassade Leden van de 'mobiele eenheid' patrouilleren i mandoe, Nepal. Montevideo heeft een onderzoek doe kwamen twee geopend naar aanleiding van be- leven, toen de explosieven die zij richten in de Uruguayaanse pers vervoerden voortijdig tot ontplof- dat de nazi-kamparts Josef Menge- fing kwamen. le 27 jaar geleden in het Latijnsa- merikaanse land zou zijn ge- trouwd.Met de Uruguayaanse poli tie wordt nagegaan of Mengele in die tijd het land is binnengekomen Onbekenden ontketenden een serie zware, gelijktijdige bomex plosies in Kathmandoe - letterlijk de 'stad van de vrede' - en in drie ders zijn georganiseerd in de socia listische Nepalese Congrespartij (NCP), de pro-Russische commu nistische partij, een organisatie van revolutionaire maoisten en zo'n 20 andere linkse groepen, die alle in 1960 verboden werden. Zij eisen eendrachtig de terugkeer naar een meer-partijenstelsel. Censuur het eer-partijenstelsel. De sindsdien krachtiger hebben ingevuld. Klopjacht op mafia zonder immigratieformulieren te andere plaatsen. Er werden onge veer 100 bommen onschadelijk ge maakt. Alles wyst op een breed complot om de absolute monar- Na een national; klopjacht vrij- Sabote^ k0™"8 dag en zaterdag op mafialeden zijn d Zii richtten 213 mensen gearresteerd op be- de^™ schuldigingen die vaneren van -- - moord, roof, afpersing tot drugs handel, zo hebben de autoriteiten zaterdag bekend gemaakt. De eer ste 107 verdachten werden vrijdag gearresteerd in Rome, Milaan, bari, Brindisi en Pesaro. Vrijdagavond zaterdagochtend arresteerde de Een parlementa terse leest werd ir door de vader va stelsel op wes- óppositie geworden. Tegenstanders willen de macht van de koning beperken, maar de in overgrote meerderheid hindoes taanse bevolking vereert de koning als een reïncarnatie van de god Vishnu. Politieke opponenten vinden dat de regering er op geen enkele ma nier in geslaagd is iets te doen aan de armoede. De leidende politici 1960 afgeschaft van het land worden beschuldigd koning Biren politie nog 106 mensen in Messina, Rome, Milaan, Ancona, Pesaro, De verantwoordelijkheid l'Aquila en Frosinone. De politie aanslagen is nog door niemand op- ninklijk bewind: het modernisti sche paleis, het parlementsgebouw waartoe politieke partijen geen toegang hebben, het kantorencom plex van de regering en en het luxe Hotel Annapurna, dat gedeeltelijk handen is van de koninklijke fa- verdeeldheid zaaide en de mische ontwikkeling van het land belemmerde. Politieke partijen en vakbonden werden verboden en er werd perscensuur ingesteld. Open lijke kritiek op de monarchie, de koninklijke familie en de over- heidspolitiek is sedertdien uit den boze. Het land heeft sinds 1978 een niet-partijgebonden Panchayat, een regeringsstelsel met districts raden. In rechtstreekse algemene die verklaard heeft geholpen te zijn door 'pentiti' (verdachten die be- _eëist, maar de politie vermoedt dat zij het werk waren van tegen- r gekregen hebben) zoekt nog standers van de koning en diens i ;rsonen. vloedrijke familie. Die tegenstan- de 112 leden van het parlement ge kozen. De koning kan besluiten van het parlement overigens onge daan maken. In 1980 werd het partijloze sys teem in een nationaal referendum met een kleine marge verkozen bo- corruptie, verspilling djespolitiek. De NCP richtte een verklaring met 300.000 handtekeningen aan de koning, waarin de partij 'gesta ge verslechtering van het nationale leven' constateerde. Nepal telt 16,5 miljoen inwoners en de bevolking groeit jaarlijks met 2,5 procent. Ongeveer 90 pro cent van de bevolking voorziet in zijn levensonderhoud met zelfver- bouwde produkten. Slechts negen procent kan gebruik maken van re delijk betrouwbaar drinkwater. Het gemiddelde inkomen per hoofd van de bevolking ligt rond de 520 gulden per jaar. De gemid delde levensverwachting ligt op 46 jaar en de kindersterfte bedraagt 108 per duizend geboorten. Slechts 20 procent van de bevolking kan lezen of schrijven. BONN - Westduitse producenten van medicijnen hebben jarenlang politici en ambtenaren giften ver strekt teneinde een voor de phar- maceutische industrie gunstige wetgeving te verkrijgen. Hoewel een woordvoerder van het verbond van de pharmaceutische industrie gisteren verklaarde dat er alleen maar giften voor voornamelijk ver kiezingscampagnes zijn gedaan en er geen sprake kan zijn van poging tot omkoping, acht het Openbaar Ministerie het niettemin noodzake- door Hans Amesz lijk om in vele Westduitse steden te onderzoeken of processen wegens corruptie en belastingontduiking tegen managers, politici en ambte naren moeten worden begonnen. Onder andere de firma's Bayer, Hoechst, Bochringer, Merok zou den hierbij zijn betrokken. Namen van politici als de CDU-penning- meester Walther Leisier Kiep, de fractievoorzitter van de CDU/CSU Alfred Dregger, de vroegere staats secretaris van familiezaken en ge zondheid Wolters (SPD), de huidi ge liberale staatssecretaris van landbouw Gallus worden ge noemd. De 'nieuwe smeergeldaffaire' is het omslagartikel van het week blad Der Spiegel, dat eerder de be ruchte Flick-affaire aan het rollen bracht. Het blad baseert zich op notities van de vroegere FDP-deel- staatvoorzitter Hans-Otto Scholl (52), die jarenlang directeur van het verbond van de pharmaceutische industrie was. De aantekeningen zijn gevonden in een kluis van een Zwitserse bank in Zürich. De re cherche heeft die safe opengebro ken omdat Scholl ervan wordt ver dacht eind vorig jaar een juwelier in Baden-Baden te hebben over vallen. Het proces tegen hem be gint volgende week donderdag. Volgens Der Spiegel heeft Scholl net als Eberhard von Brauchitsch van Flick intensief gezorgd voor 'verzorging van het landschap in Bonn'. Maar anders dan bij Flick staat achter de nieuwe smeergeld zaak een hele industrie: de phar maceutische, die circa 20 miljard mark per jaar omzet en één van de invloedrijkste Westduitse bran ches is. In vergelijking met Flick gaat het om kleinere bedragen. De pil- lenfabrikanten strooiden niet met miljoenen voor partijkassen, maar verdeelden, aldus het magazine uit Hamburg, hun geld gericht aan po litici en abtenaren die in Bonn de gezondheidspolitiek bepalen. Hieraan zou het te danken zijn dat een streng wetsontwerp van de toenmalige SPD-minister voor fa miliezaken en gezondheid, Katha- rina Focke, om het moeras in de medicijnenmarkt droog te leggen in alle wezenlijke punten werd her zien. Dat zou, beweert Der Spiegel op basis van vele details in een arti kel van maar liefst twaalf bladzij den, de belastingbetaler minstens 4 miljard mark hebben- gekost. Verder was bijna een derde van de tegenwoordig op de markt concur rerende medicijnen verdwenen als men, zoals aanvankelijk bedoeld, had moeten bewijzen dat die mdi- cijnen ook echt 'werkzaam' waren. Zeven Bondsdagafgevaardigden van de CDU/CSU, die door het ver bond voor de pharmaceutische in dustrie intern als 'contactgroep medicijnenwezen' werd omschre ven, leverden bijvoorbeeld advie zen, droegen in Bondsdagdebatten de argumenten van de industrie voor en kasseerden, quasi als belo ning, een 'financiële bijdrage ter ondersteuning van hun kieskring'. De CDU-man Hugo Hammans, tot 1980 in het parlement, formu leerde vragen aan de regering die geheel in de zin van de pharmaceu tische industrie waren, het ver bond zorgde via de persdienst voor verspreiding en de kranten druk ten dat. Hammans vroeg verbonds directeur Hans-Otto Scholl schrif telijk om financiële steun. Die stukken zijn in fascimile gepubli ceerd in Der Spiegel. Het weekblad is ervan overtuigd dat in de kluizen van het verbond van de pharmaceutische industrie in Frankfort nog vele tot nu toe ge heime documenten liggen, waar van de inhoud bepalend kan zijn voor de toekomst van politici van de eerste garnituur.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7