'Nooit praten ze hier over muziek of over voetbal' Veto verlamt eenwording EG SöUe: christelijke onmacht ergste vorm van atheïsme WD'er Huub Jacobs voelt zich niet meer thuis in 'monocultuur' 'Oude' Surinaamse partijen blijven bij democratisering PAGINA 6 MAANDAG 24 JUNI 1985 Niet alleen de ministers Van Aardenne, Korthals Altes, VVinsemius en Rietkerk wil len bij de Tweede-Kamer verkiezingen niet op de WD-kandidatenlijst. Dat geldt ook voor de kamerle den Tripels en Jacobse. Tri pels is ziek, maar Jacobse Die 'monocultuur' t het heeft houdt de veronderstel ling in dat 'Den Haag' buiten de maatschappij staat. Huub Jacobse: „Dat is het gek ke. De Kamer is voor iedereen veel toegankelijker geworden. Een veel groter deel heeft zijn weg naar hier gevonden. Ook in dividueel hebben kamerleden veel meer contacten met hun kie zers. Dat lijkt tegenstrijdig met die 'monocultuur', maar het is het niet. Nadat je die contacten hebt gehad kom je in de sfeer van de verwerking. En dan zit je in een afgesloten circuit, waar al les wordt ingepast in 'een poli tiek doen'. Het opmerkelijke is dat als je hier naar het restaurant gaat en je luistert, je hoort dat er alleen maar over politiek wordt gesproken. Nooit over literatuur, muziek, of voetbal. Iedereen is met politiek bezig". door Hans Laros Is dat dan erg? „Op zich niet, maar het kan lei den tot bedrijfsblindheid. Of de effecten in concrete aanwezig zijn weet ik niet. Het is wèl zo dat de omzetsnelheid van politici veel groter is geworden. Den Uyl en Joekes zijn veteranen, van wie iederen zegt hoe houden ze het vol". „Ook hier is een zeker span ningsveld. Niet voor niets wordt gezegd dat een groot deel van de Kamer ervaring mist. Aan de an dere kant, als je de weg kent be ginnen zich verschijnselen van metaalmoeheid voor te doen. An- nelien Kappeyne van de Coppel- lo is een sprekend voorbeeld. Ie dereen zegt altijd: Annelien heeft de meest opvallende bijdrage, en ze is natuurlijk een eersteklas mens, maar zij zuchtte: moet ik nu voor de negende keer de be groting van CRM doen?" Kaasstolp Terug naar de monocultuur. Er is het verwijt dat Den Haag te zeer een afgesloten wereld is: de mocratie onder de kaasstolp, zei J. Th. J. van den Berg. „Dat klopt nog wel. We houden vaak hoorzittingen, en het op merkelijke is dat de mensen het idee hebben: we houden hier ons verhaal, dan komen er wat vra gen, en vervolgens neemt de Ka mer een besluit En dan moeten wij uitleggen hoe de procedure zit, dat er eerst schriftelijke vra gen komen, misschien een mon deling overleg, wellicht een de bat in de Kamer zelf naar aanlei ding van het verslag van dat overleg, en pas daarna een be sluit. Dat is voor een buiten staander van een buitengewone ondoorzichtigheid". En is er daardoor sprake van een verminderd vertrouwen in Den Haag? „Het zou mij niet verbazen. Er is ook hier een tegenstelling. Er wordt vaak een beroep op ons gedaan, maar de resultaten zijn niet direct zichtbaar". „Opinieonderzoeken over een afnemend vertrouwen in de poli tiek zeggen mij niet zoveel, want wantrouwen in autoriteiten, de Hoge Heren, is al zo oud als de mensheid zelf. In een democratie zijn die Hoge Heren aanspreek baar, maar de democratie heeft dat wantrouwen niet overwon nen". „Maar dat je zou kunnen me ten dat de onvrede toeneemt, dat wantrouw ik zeer". „Mensen wenden zich tot ons ook via demonstraties. Ik heb eens geprobeerd uit te leggen dat wil weer eens wat anders. Hij wil weg uit de 'monocul tuur' die politiek Den Haag is, na bijna tien jaar lid maatschap. Huub Jacobse, óók lange tijd fractievoor zitter van de WD in de ge meenteraad van Amsterdam geweest, is een opmerkelijk dat, door de veelheid ervan, zo weinig betekenis heeft gekregen. Het is volstrekt ineffectief. Het opmerkelijke was dat een aantal mensen erg boos werd toen ik dat zei. Ze zeiden: wat moeten we dan doen, schieten, de politie ontwapenen?" „Er zijn veel effectiever metho den. Als er bijvoorbeeld een de bat komt over een bedrijf dat wordt bedreigd, dan nodigt de FNV je een dag ervoor uit voor een massabijeenkomst met de mensen daar. Ik heb vaak op het schavot gestaan. Geen parlemen tariër vindt dat prettig, maar nie mand zal zich er aan onttrekken. Dat is effectiever dan een span doek". „Wij hebben wat je kan noe men een 'piepdemocratie'. Als al les goed gaat hoor je niets, zijn er moeilijkheden, dan begint ieder een te piepen". Regeerakkoord - Hoe groot is de speelruimte van de Kamer als er een gedetail leerd regeerakkoord ligt en er sprake is van een strategisch mo nisme, dat ministers en kamerle den aan elkaar bindt? „Een gedetailleerd akkoord, waar de fracties zelf veel aan hebben bijgedragen, heeft een aantal voordelen. In de huidige situatie is het kabinet in staat ge weest effectief en voortvarend door heilige huisjes heen te lo pen die vroeger heilige koeien waren. Aan de negatieve kant staat dat de handen van de frac ties gebonden zijn, en dat is ei genlijk in strijd met een van de twee fundamentele taken van het parlement: de controle. Als je je per contract hebt verbonden om mee te zullen gaan, dan wordt de vrijheid van handelen aanzienlijk beperkt. In deze pe riode heeft het akkoord goed ge werkt. Je moet er echter geen re gel aan ontlenen". „Op termyn is het beter te stre ven naar een bredere politieke basis voor kabinetten, en zou er geregeerd moeten worden met wisselende meerderheden, waar door het parlement zich onafhan kelijker kan opstellen. Het is een logische, ijzeren wetmatigheid dat hoe kleiner de meerderheid is, hoe geringer de ruimte wordt voor afwijkend stemgedrag". - Hoe moet dat dan in mei '86, als CDA en WD hoogstens een kleine meerderheid halen? „Dat zou pleiten voor een Kabi net van brede samenstelling, maar dat ligt buiten de menselij ke rede. Als je impopulair hebt geregeerd en dat beleid begint vruchten af te werpen, dan ligt het menselijkerwijs gesproken niet voor de hand om van partner te wisselen. Bovendien, de rege ringsfracties zijn ervan overtuigd dat dit beleid moet worden voortgezet". Polarisatie - Levert het Des Indes-beraad eigenlijk iets op, of is het meer een intellectuele oefening? „Dat is het zeker, maar het heeft aanwijsbare resultaten op geleverd. Des Indes heeft tot een veel en veel redelijker verstand houding geleid tussen WD- en PvdA-parlementariërs dan vroe ger, toen er van barre polarisatie sprake was. Op zichzelf is dat nuttig. Als je je echter afvraagt wat van iedere handeling het concrete resultaat is word je een tikje nerveus. Dat is ook een van de poten onder mijn besluit iets anders te gaan doen. Veel van wat je doet ligt op een abstract „Ik kom graag in Vlissingen, bij De Schelde, want ik word er parlementariër. Hij wordt de laatste liberaal genoemd, maar dat stempel krijgt op het ogenblik iedere WD'er die niet deel uitmaakt van Ed Nijpels' Lichte Brigade van jonge, 'kakelverse' volksvertegenwoordigers. Jacobse is een van de deel nemers aan de 'Des Indes- groep', waar gefilosofeerd wordt over politieke samen werking tussen PvdA en VVD. Aan de wand achter hem hangt de mededeling 'vrij van politiek fanatisme'. Maar dat is niet, zoals hij on middellijk zegt, om hem te onderscheiden van het door- snee-Tweede-Kamerlid. Toch heeft de wat afstande lijke benadering die het eti ket op de muur suggereert hem in staat gesteld om te zeggen: ik moet weg uit het politieke circuit. eHuub Jacobse: wij hebben een 'piepdemonstratie'. altijd als een held ontvangen. Dat bedrijf doet het goed, en dat komt mede door wat we hier hebben besloten. Dat is con creet". - Kan een kamerlid de samen leving vormgeven? Is er iets als maakbaarheid? „De algemene lijn is nu dat de pretenties dat de samenleving maakbaar is ten onrechte zijn. Ook de sociaal-democraten er kennen dat er tamelijk enge grenzen zijn. Dat is op zichzelf een kleine revolutie. De overheid wordt nederiger". Het komt Jacobse niet slecht uit: in zijn politieke filosofie is de overheid een terughoudende. Hij pleit bovendien voor verregaan de decentralisatie en deregule ring. Het probleem is echter dat politici, maar niet in de laatste plaats het ambtelijk apparaat, macht uit handen dienen te ge- RSV - U hebt de RSV-affaire meege maakt. Was dat niet ontnuchte rend? „Niet voor mij persoonlijk. Ontnuchterend is wel dat er een beeld is ontstaan dat niet met de werkelijkheid klopt, maar deson danks blijft bestaan. Het is men sen niet duidelijk te maken dat minister Van Aardenne, ook met de wetenschap die wij nu achter af bezitten, géén ander beleid had kunnen voeren. De ene helft van ons land denkt echter dat-ie zich verrijkt heeft, en de andere dat-ie gek is. Dat valt niet weg te praten. Dat is mijn RSV-kater". Dat neemt niet weg dat Jacob se niet zou inzien dat de werkwij ze van het parlement niet verbe terd zou kunnen worden. Hij ziet behoefte aan een veel betere con trole. Hij maakt zich vrolijk over het raport van de Algemene Re kenkamer over de Centrale Re cherche Informatiedienst, vorige week verschenen, een bewijs dat het bij de CRI een zootje is. De preventieve werking die van zo'n rapport uitgaat acht hij groot Komt er ooit nog eens een WD-PvdA-kabinet? „Ik hoop oprecht dat het mo gelijk zal zijn een kabinet samen te stellen dat stoelt op PvdA, CDA en WD. Ik noem dat geen nationaal kabinet. Er wordt ge zegd: dan is er geen oppositie. Maar er is wel degelijk oppositie. Nergens staat geschreven dat een grote oppositie effectiever is dan een kleine. De effectiviteit van de PvdA in de oppositie zou niet groter zijn geweest als de fractie de helft kleiner was". „Ik zie wel wat in zo'n breed kabinet, omdat het leidt tot min der sterke bindingen van de frac ties. De controle kan dan effec tiever zijn. bovendien, minder mensen beschouwen zo'n kabi net als vijandig". - Lukt dat volgend jaar al? „Nee. Maar nood leert bidden. Uitsluiting van een grote groep kan uiteindelijk leiden tot onre geerbaarheid. Ik ben van mening dat regeerbaarheid vergt dat par tijen die niet zelf over de meer derheid beschikken, bereid moe ten zijn om medeverantwoorde lijkheid te dragen. Ander ben je een getuigenispartij". - Moet het CDA dan ook maar naar Des Indes worden gesleept? „Ach, het CDA zit toch al over- DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) - De "oude" Surinaamse po litieke partijen, de VHP van Jag- gernath Lachmon en de NPS van ex-premier Henck Arron, blijven in gesprekken met legerleider Bouterse vasthouden aan hun be langrijkste eis dat na een overgang speriode vrije en geheime verkie zingen moeten plaatsvinden in Su riname. Dat heeft een vooraan staande vertegenwoordiger van een der partijen die bij de gesprek ken met de Surinaamse legerleider is betrokken, tegenover het ANP verklaard. Recente berichten als zouden Lachmon en Arron tijdens een van de gesprekken aan Bouterse heb ben aangeboden het land te verla ten met een gegarandeerde uitke ring van de overheid, worden door functionarissen van beide "oude" partijen nadrukkelijk tegengespro ken. "We hebben er om gelachen", aldus een betrokken politicus. Vol gens politici van de NPS en de VHP zijn dergelijke berichten mo gelijk in omloop gekomen doordat al veel langer lopende geruchten over een eventueel vertrek van Bouterse uit Suriname "ten on rechte" in verband zijn gebracht met een recent gesprek van de le gerleider met VHP-leider Lach- Dit onderhoud vond plaats op maandagavond 10 juni in het ge bouw van de officiersvereniging bij het militair kampement in Para maribo. Aanwezig waren naast Bouterse en Lachmon ook de VHP'ers Mungra en Sardjoe. Tij dens de gedachtenwisseling, die ongeveer vijf uur duurde, hield Bouterse volgens betrokkenen een langdurige monoloog over de cri sissituatie in Suriname. "Het ge sprek leverde geen nieuwe ge zichtspunten op", zo zei een be trokken politicus kort na de 10e ju ni desgevraagd. Op de vraag van Bouterse aan Lachmon of hij een concrete bij drage zou kunnen leveren, verwees deze, zoals ook reeds bij eerdere gelegenheden, naar het democrati seringsplan dat vorig jaar door Lachmon is opgesteld en mede is ondertekend door NPS-leider Ar ron. Bovendien wees Lachmon er op dat hij door het verbod van de partij nog steeds niet het noodza kelijke overleg met zijn voltallige achterban kan voeren. BRUSSEL - Over zes maanden telt de Europese Gemeenschap na de toetreding van Spanje en Portu gal twaalf leden. Dat is het dubbele van het aantal landen dat in 1958 de EEG oprichtte. Het lijkt dus met de eenwording van Europa de goede kant op te gaan. Maar de ontwikkelingen van de laatste tijd hebben duidelijk ge maakt dat een 'verenigd Europa' nog ver van ons bed verwijderd is. De uitbreiding met Spanje en Por tugal zal de problemen in de Ge meenschap eerder doen toenemen dan verminderen. De eensgezindheid in de EG is momenteel ver te zoeken. Regel matig blijken nationale belangen te prevaleren boven de gemeen schappelijke. Het Westduitse graanveto van vorige week is daar van slechts een voorbeeld. Ook de besluitvorming over andere be langrijke kwesties stagneert. Vrijdag en zaterdag komen de staatshoofden en regeringsleiders van de tien huidige en de twee toe komstige EG-leden (die laatsten als waarnemers) in Milaan bijeen. Een topconferentie die geheel in het teken staat van 'de toekomst van Europa'. Zoals gewoonlijk is er vooraf gaand aan zo'n top aan grote woor den geen gebrek. 'Milaan' wordt beslissend voor de Gemeenschap, roept heel Europa. In Milaan moet de tweede jeugd van de EG begin nen. Maar ook: mislukt 'Milaan', dan kunnen we het verenigde Eu ropa wel vergeten. Jacques Delors, de Franse voor zitter van de Europese Commissie, gooide zelfs zijn hele politieke ge wicht in de schaal met zijn dreige ment om af te treden als de rege ringschefs niet 'iets' doen. In plaats van een tweede jeugd voor de Ge meenschap dreigt immers een vroegtijdige pensionering. Door de interne verdeeldheid mist Europa op tal van gebieden de boot. In technologisch en indus trieel opzicht leggen we het af te gen Japan en de VS. En ook op landbouwgebied altjjd de brede basis van de EG - lijken we nu de slag om de wereldmarkt met de Amerikanen te gaan verliezen. Eu ropa heeft een opkikker dus wel nodig. Unie Eerst even terug in de tijd. Want dat besef is niet van de laatste maanden. Sinds 1972 hebben tal van Europese politieke zwaarge wichten (Spineli, Tindemans, Gen- scher/Colombo) rapporten opge steld over de toekomst van de Eu ropese Gemeenschap, die steeds op hetzelfde neerkwamen. En twee jaar geleden kwamen ook de rege ringsleiders op hun halfjaarlijkse top in Stuttgart tot de conclusie dat het toen 25 jaar oude Europese verdrag (Het Verdrag van Rome) een opknapbeurt nodig had. Het sleutelwoord was en is de 'Europese Unie'. Het Europa zon der grenzen, waarin een volledig vrij verkeer van goederen en men sen bestaat, het Europese Parle ment echte mede-wetgevènde en controlerende bevoegdheden heeft, de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, meer en niet alleen uitvoerende macht heeft. Een soort Verenigde Staten van Europa dus, een economisch en politiek machtsblok van betekenis, dat in de wereld een even groot aanzien geniet als bijvoorbeeld de Verenigde Staten. Een pracht idee, dat de Europeanen van het eerste uur altijd als een droombeeld voor ogen heeft gestaan. Maar de praktijk blijkt na ruim 28 jaar heel wat moeilijker dan de leer. De Europese Gemeenschap verkeert nu in een situatie dat de vraag op tafel ligt of we willen blij ven streven naar zo'n Europese Unie, of dat het maar beter is alles te vergeten en als twaalf individue le naties waartussen toevallig wat handelsafspraakjes bestaan door te gaan. De vraag stellen is hem beant woorden: niemand wil dat laatste. Maar ook voor het idee van de Eu ropese Unie loopt lang niet ieder een warm. Het betekent namelijk dat de nationale regeringen meer en meer bevoegdheden aan de or ganen van de Europese Gemeen schap/Unie zouden moeten over dragen en dat gaat een aantal lan den veel te ver. Het Europese Parlement is op dit punt al veel verder. Het keurde in 1984 een zelfgemaakt ontwerp-ver- drag voor een Europese Unie goed. Maar dat nu zo goed als machteloze orgaan, heeft dan ook de meeste baat bij de Unie-gedachte. Meer macht voor de gekozen vertegen woordigers zal wellicht ook de pu blieke belangstelling voor 'Europa' wat kunnen opkrikken. door Hans de Bruijn Op de topconferentie van Milaan moeten de regeringsleiders zich over vier hoofdonderwerpen uit spreken: Versterking van de technologi sche samenwerking in Europa in het licht van de concurrentiestrijd met Japan en de VS. Het streven' om in 1990 in de EG een volledig vrije 'interne markt' te hebben, met vrij verkeer van personen en goederen. Versterking van de coör dinatie op buitenlands politiek ge bied in de 'Europese Politieke Sa-, menwerking' via bijvoorbeeld ver plichte consultaties en een perma- ment secretariaat. En tenslotte: herziening van de besluitvorming in de Gemeenschap, met name in de Raad van Ministers, waar het Europese beleid in hoofdzaak wordt bepaald. Hoewel op de eerste drie terrei nen praktische besluiten eerder te verwachten zijn, gaat de meeste aandacht uit naar dat laatste pro bleem. Die belangstelling is aange zwengeld door het Westduitse veto tegen de verlaging van de graan prijs, dat opnieuw heeft duidelijk gemaakt dat Europa zo niet verder kan: de EG dreigt onbestuurbaar te worden. Tot 1966 stemde de Raad van Mi nisters bij meerderheid van stem men. Onder druk van de Franse president De Gaulle - niet direct de Europeaan-bij-uitstek - werd toen na een conflict over de land- bouwfinanciering besloten dat voortaan bij zeer belangrijke kwes ties eenstemmigheid vereist zou zijn. Lidstaten konden dan een meer derheidsbesluit tegenhouden als zij vonden dat voor hen een 'vitaal belang' in het geding was. Dat was in strijd met het Europese Verdrag van 1958, maar de men besloot toen (bij meerderheid) om daar van af te wijken. Jacques Delors: dreigement foto AP) Dat 'akkoord van Luxemburg' is de oorzaak van veel van de huidige problemen rond de besluitvorming in de EG. Nederland heeft het nooit erkend en er ook nooit ge bruik van willen maken, evenmin als Luxemburg, België, Italië en (tot vorige week) West-Duitsland. Maar misschien kan deze week „de ban van het akkoord van Lu xemburg worden doorbroken", zo als minister Van den Broek dat on langs zei. En is er dan een 'Ak koord van Milaan' waarop de twaalf EG-leden de komende jaren op hun weg naar een echte Europe se Unie kunnen teruggrijpen. De Europese Gemeenschap heeft het laatste jaar een aantal be langrijke besluiten achter de rug: de problemen met de Britse bijdra ge, die de EG vijf jaar hebben be ziggehouden, zijn geregeld; de toe treding van Spanje en Portugal is rond; en vanaf 1986 krijgt de EG de beschikking over meer geld. Maar die verworvenheden heb ben weinig betekenis als Europa nu een pas op de plaats zou maken. De meeste van de topconferenties van de regeringsleiders kregen sinds de eerste in 1974 het predi kaat 'mislukt'. Maar nooit eerder stond daarbij zoveel op het spel. De Westduitse theologe Doro- thee Sölle heeft Nederland zater dag dringend gevraagd, af te zien van de plaatsing van kruisraket ten. "Ik bid u: wéér de raketten, voor uzelf, voor de andere Euro peanen, voor de armen en voor mij", zei ze in Heemskerk, waar ze dit weekeinde de gast was van de kritische gemeente IJmond. Sölle, die nu theologie doceert in New York, vertelde, dat de vredesbeweging in Nederland haar hoop en moed had gegeven. "Ik was diep dankbaar, toen Hol land als eerste Europees volk aan de vrede ging werken". Maar zij heeft de indruk, dat het verzet te gen de kruisraketten afneemt. "Houd u mijn droom in stand en zeg langs democratische weg nee tegen de raketten. Dat zou een doorbraak in de wapenwedloop betekenen". Dorothee Sölle heeft met zichzelf afgesproken, dat ze de rest van haar leven haar geld en energie zal steken in de zaak van de vrede. Zij sprak in IJmond over het thema 'Een volk zonder visioe nen gaat te gronde'. Drie feiten markeren, naar haar oordeel, het einde van de 20ste eeuw: milita risering, verarming en uitputting van de aarde. En de middenklas se in de westerse wereld gaat ge bukt onder een gevoel van mach teloosheid. Dat leidt tot 'privatisering van het geloofsleven', in dien zin dat de christenen al tevreden zijn als ze hun eigen zaakjes in orde heb ben. Sölle noemde dat een 'vorm van goddeloosheid'. "Het diepste atheïsme is, dat we onszelf mach teloos verklaren en zeggen dat we niets kunnen doen tegen be wapening en honger". "Dat is een verloochening van God". Volgens de Westduitse theolo ge voeren de westerse regerin gen een leugenachtige propagan da door de bewapening van de Sowjet-Unie opzettelijk te over schatten en daarmee hun eigen nieuwe wapenprogramma's te rechtvaardigen. "Wij leven onder een anti-communistische hetze". Zij voorspelde, dat het christen zijn in de toekomst steeds moei lijker zal worden. "Maar je neu traal opstellen kan ook steeds minder". Sölle ontleent haar hoop aan een man met wie zij als vrouw regelmatig in de clinch ligt: de apostel Paulus. Die schrijft in zijn brief aan de gemeente van Kolosse, dat Christus bóven de machten van de schepping is ge steld. Franciscanen. Opnieuw heeft de paus de leden van de or de der franciscanen opgeroepen tot trouw aan paus en leergezag. "Franciscus heeft het zich nooit veroorloofd, richtlijnen te nege ren van hen die hij als boden van God erkende", zei de paus tot de 230 afgevaardigden die in Rome aan het 'algemeen kapittel' van de orde hadden deelgenomen. Bij het begin van het kapittel, vo rige maand, had de paus de op een na grootste orde (ruim 20.000 leden) per brief tot trouw en vol strekte gehoorzaameid aan 'Ro me' opgeroepen. "De ware franciscaanse geest eist deemoed, volkomen overga ve aan de goddelijke voorzienig heid door gehoorzaamheid aan de kerk en de orde-oversten, en volledig afzien van aardse goede ren door zelfgekozen armoede en celibaat", zei de paus. Onderscheiding. Moeder Te resa van Calcutta heeft uit han den van president Reagan de 'Vrijheidsmedaille' (hoogste bur gerlijke onderscheiding in de Verenigde Staten) ontvangen. Hervormde Kerk: beroepen te Dantumawoude kandidaat W. Smit Zeist, te Driesum (Fr.) H. Hendriks 's Grevelduin-Capelle; bedankt voor Stedum J. Verdijk, pastoraal medewerker te Wester- lee, voor Berkel G. S. Alma Epe.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 6