'Ik ben enorm aan zee gehecht' Voor de milieu-a èn de rechtse natuurhobbyist Leidenaar Michiel Zonnevylle nieuwe burgemeester Ameland: 'Niet normaal' druk op play-backshow Merenwijk MAANDAG 24 JUNI 1985 LEIDEN - Michiel Zonnevylle had aanvankelijk het burge meestersambt van Ameland aan zich voorbij willen laten gaan. Totdat de Friese commis saris van de koningin, Hans Wiegel, hem in hoogst eigen persoon vroeg zich te melden voor de burgemeestersvacatu re. Aan dat verzoek heeft het liberale raadslid voldaan. door Jan Rijsdam "Wiegel kende my nog van myn sollicitatie naar het burgemeester sambt van Terschelling, ongeveer tweeëneenhalf jaar geleden. Op een gegeven moment belde hij mij op en vroeg waarom ik nu niet ge solliciteerd had. Dat heb ik toen alsnog gedaan. Daarna heb ik de normale procedure doorlopen. Het is allemaal wel heel snel gegaan. Op 3 mei heb ik een sollicitatie brief geschreven en op de tiende mei zat ik al in het Oranje Hotel in Leeuwarden bij de vertrouwens commissie. Misschien zijn er ook andere mensen gevraagd, dat weet ik niet". Het mag in liberale gelederen misschien nauwelijks naam heb ben, toch mogen we de politieke loopbaan van de 34-jarige liberaal een snelle carrière noemen. De toe komstige burgemeester reageert laconiek: "Snel? Ja, maar ik ben er ook vroeg mee begonnen. Je valt van het één in het ander, hè. Een eindstation? Nee, dat zal het denk ik niet zijn. Maar ik ga er ook niet naar toe met het doel er over een paar jaar weer weg te wezen. Dat zien we over een aantal jaren wel Zeeuw Sommige stedelingen zullen zich afvragen wat een stadsmens op zo'n eiland moet? Zonnevylle's ge boorteplaats verklaart veel, zo niet alles. De nieuwe burgemeester van Ameland werd geboren in het Zeeuwse 's Heer Arendskerke in de gemeente Goes, waar zijn vader huisarts was. Michiel Zonnevylle heeft er tot 1969 gewoond en heeft er zijn voorliefde voor de eilanden aan over gehouden. "Ik ben enorm gehecht aan de zee, zoals anderen hechten aan de stad of het bos". Hij schat zeven of acht maal eer der te hebben gesolliciteerd naar het burgemeestersambt, waaron der dat van een aantal plaatsen op de Zeeuwse eilanden en Terschel ling waar de familie Zonnevylle een aantal vakanties heeft doorge bracht. Bindingen met Friesland zijn er ook. "Mijn vader is geboren in Dokkum en de grootvader van mijn vrouw Elsbeth was ook"een echte Fries" Gaat Zonnevylle ook Fries leren nu hij burgemeester is geworden van een Fries waddeneiland? Het Leidse VVD-raadslid Michiel Zonne vylle (34 jaar) is met ingang van 1 juli be noemd tot burgemeester van de gemeente Ameland. Hij werd op 9 juli 1950 geboren in het Zeeuwse 's Heer Arendskerke in de ge meente Goes. Zonnevylle doorliep er het Goese Lyceum en studeerde vervolgens rechten in Leiden. In zijn studententijd was hij medeoprichter van de Liberale Studen tenvereniging Nederland en vervulde tij dens zijn studietijd een aantal baantjes, waaronder die van medewerker van de toenmalige voorzitter van het Europese Parlement, mr. C. Berkhouwer. Daarna was hy nog twee jaar medewerker van het libe rale Tweede-Kamerlid en tegenwoordige staatssecretaris mr. Annelien Kappeyne van de Coppello. Sinds 1976 maakt Zonnevylle voor de WD deel uit van de Leidse gemeenteraad. Met zijn 25 jaren werd hij het jongste raads lid van Leiden. Namens de liberale fractie was hij onder meer woordvoerder voor ruimtelijke ordening, openbare werken en verkeer en voor algemene bestuurlijke aan gelegenheden en politie. Sinds 1981 is hij medewerker directie politie bij het ministe rie van binnenlandse zaken. Zonnevylle is gehuwd en heeft twee kin- "Dat is heel grappig. Een van de eerste vragen die mij in de vertrou wenscommissie werden gesteld was wat ik vind van het verplicht Fries op de scholen. Ik heb geant woord dat ik dat zou overlaten aan de gemeenteraad. Dat antwoord viel wel in goede aarde want van het verplicht Fries moeten ze op Ameland niets hebben. Ik zou het wel een beetje willen leren, en le ren verstaan. Dat hoort er gewoon bij". Terugkijkend op zijn Leidse poli tieke verleden valt vooral op dat Zonnevylle steeds vurig heeft ge pleit voor het opstellen van eenvou diger bestemmingsplannen en meer parkeerplaatsen. Hebben zijn pleidooien niet weinig succes ge had? "Er is een aantal dingen bereikt. Maar het blijft altijd moeilijk aan te geven in hoeverre de inbreng van een raadslid doorwerkt in het be leid. Ik heb al in een vroeg stadium gepleit voor parkeergarages en voor flexibeler bestemmingsplan nen. Als ik nu zie dat bestem mingsplannen voortdurend moe ten worden bijgesteld, denk ik dat ik gelijk heb gehad. Aan de andere kant ben ik blij dat men toch vrij gemakkelijk inspeelt op nieuwe ontwikkelingen. Ik denk niet dat dat een jaar of zes, zeven geleden ook zo gemakkelijk was gegaan. De ontwikkelingen in de Leeuwen hoek bijvoorbeeld tonen aan dat een bestemmingsplanwijziging vrij snel kan geschieden. De vraag is wel gerechtvaardigd hoeveel ambtelijke capaciteit dit kost en of men dat niet had kunnen voor- PvdA Zonnevylle toont zich tevreden over de samenwerking tussen WD en PvdA. "Die twee partijen groeien steeds meer naar elkaar toe. Ik herinner me nog een emo tionele uitbarsting van mezelf, in 1978, over de noodzaak van par keergarages. Nu staan er twee waaraan de PvdA van harte heeft Michiel Zonnevylle, echtgenote Elsbeth en de betde dochters. Gefotografeerd in de achtertuin van hun woning in Oe Merenwijk. Op Ameland wacht hen een 'stulpje' op een duintop. (f0t0 Holvast) meegewerkt. En, als ik de socialis tische wethouder Peters (van ruim telijke ordening en verkeer) hoor zeggen dat er zelfs een derde moet bijkomen, dan vind ik dat toch een doorbraak in het denken in de PvdA". "Aan de andere kant is het zo dat men ook in onze partij genuanceer der over dit onderwerp is gaan denken en dat is doorgedrongen dat het parkeerprobleem maar tot een bepaald niveau is op te lossen. Ik denk dat langzamerhand in Lei den een geest ontstaat van: de stad heeft z'n voor- en z'n nadelen en we kunnen niet alle problemen oplos sen, dus laten we maken wat er van te maken valt". Een andere verandering die Zon nevylle in de Leidse PvdA-fractie signaleert is de opstelling tegen over economische aangelegenhe den. "Men heeft tot dusver eigen lijk een heel neutrale, zelfs beetje laconieke houding aangenomen. De PvdA heeft wel de mond vol over het scheppen van werk, maar een beetje actief achter bedrijven aanzitten, hó maar. Ja, ze willen wel meewerken aan het scheppen van planologische voorwaarden. maar verder is er weinig interesse in economische politiek". "Ik denk dat er de laatste tijd een beetje een kentering gaande is. In het afdelingsblad van de socialis ten werd er laatst voor gepleit dat de PvdA bij de volgende college- vorming economische zaken zou claimen. Dat zou een goede zaak zijn. Niet dat ik vind dat Jos Fase (WD) weg moet. Maar, het zou een goede zaak zijn als de PvdA wat meer enthousiasme zou kunnen opbrengen voor die portefeuille". Zonnevylle zegt geen reden te zien waarom de samenwerking tussen socialisten en liberalen na de verkiezingen van 1986 niet zou worden voortgezet. "Er zit natuur lijk het gevaar in dat zich een soort regentendom ontwikkelt. Die kri tiek valt ook in onze fractie wel te beluisteren. Als we een stuk in de fractie te bespreken krijgen op een manier van 'wilt u dat maar even slikken', dan ga ik juist zitten klie ren en dan zeggen we elkaar flink de waarheid. Er worden wel eens stevige discussies gevoerd", aldus Zonnevylle. En om aan alle onge loof een eind te maken verklaart hij met de hand op zijn hart: "De laatste tijd vergaderen we in onze fractie regelmatig tot twaalf uur. Dat wil wat zeggen hoor". De kritiek' van het CDA op het college wordt door Zonnevylle van de hand gewezen. "Ik denk dat Wa lenkamp wel een beetje gelijk heeft als die zegt dat de procedures in de raad beter zouden kunnen. Maar de kritiek die hij onlangs heeft geuit, is overdreven. Waarom lukt het De la Mar (PSP) wel om stukken te krijgen en dingen te be reiken en het CDA niet? Ik wil niet zeggen dat de inbreng van het CDA beneden peil is. maar ik heb wel de indruk dat ze het falen van anderen aangrijpen om het eigen falen te verhullen. Ze gooien het te veel op de procedures en te weinig op de eigen inbreng". Gepasseerd? De al of niet vermeende emotio nele uitbarstingen in het verleden zouden er de oorzaak van zyn ge weest dat Zonnevylle, enkele maanden geleden, werd gepas seerd als opvolger van wethouder Schoute die burgemeester werd van de gemeente Wassenaar. Ge suggereerd werd dat die emoties een tijdbom zouden zijn onder het PvdA/VVD-college. "Waarschijnlijk heeft iemand dat gezegd om mij bij voorbaat af te schrijven", reageert Zonnevylle. "Dat was dan nodeloos, want ik ben geen kandidaat geweest voor de opvolging van Schoute. Op zich was ik natuurlijk gekwalificeerd voor die functie, maar ik vond de periode tot aan de verkiezingen te kort en wilde mijn baan in Den Haag daarvoor niet opzeggen. Ik heb me dus ook niet gepasseerd gevoeld. En dat verhaal over mijn emoties. Ach, mag dat alstublieft een beetje. Of moeten we allemaal automaten worden". Zonnevylle heeft tijdens zijn raadslidmaatschap twee burge meesters meegemaakt: Vis en Goe- koop. Op welke van de twee zal hij straks het meest lijken? "Op geen van beiden", klinkt het onmiddellijk. "Je kunt ze ook ei genlijk niet vergeleken. Vis was heel goed in procedures, in het voorzitten van de raad. Goekoop is daarentegen een veel jovialere fi guur, gemakkelijk in de omgang. Ik heb er bewondering voor hoe hij Leiden weet te verkopen, maar hij zou het beleid van de gemeente ook eens in de stad zelf moeten verkopen", meent Zonnevylle. "Ik verdenk hem er wel van dat hij nooit in De Kooi of Noord komt. Ik heb het hem zelf nooit gezegd, maar hij zou eens de wijk in moe ten, een toer maken zoals Van Thijn in Amsterdam doet. Ik vind dat Goekoop bij de bevolking niet alleen bekend moet worden als de burgemeester van de sluitingstij den". Altijd plaats In tegenstelling tot de Leidse burgemeester krijgt Zonnevylle straks wel enkele politieke porte feuilles tot zijn beschikking. "Ik wordt de enige full-time bestuur der van het eiland en krijg de por tefeuilles ruimtelijke ordening en financiën. Niet onbelangrijk op Ameland vanwege de boringen naar olie en gas. Er zal een voortdu rende belangenafweging moeten plaatsvinden tussen die boringen, natuur en milieu en het toerisme". "Eén van de eerste dingen die ik mij heb voorgenomen is contact op te nemen met de milieu-organisa ties om te weten te komen wat er leeft. Je kunt natuurlijk niet alles conserveren. Maar wat we moeten voorkomen is dat we de kip met de gouden eieren slachten. En die kip met die gouden eieren is het mi lieu". Het gezin Zonnevylle is donder dag op de veerboot naar Ameland gestapt voor een kennismakings rondje op het eiland en om de ambtswoning te bekijken, een niet onaantrekkelijk stulpje op een duintop, zo blijkt uit een kranten foto. De overtocht naar Ameland blijkt overigens geen probleem voor een aanstaande burgemees ter. "In eerste instantie kreeg ik te horen dat ik de overtocht had moe ten reserveren. Maar toen ik zei: ik ben de nieuwe burgemeester, toen was het geen probleem. Voor de burgemeester is er op de pont al tijd een plaatsje vrij". Heempark: paradoxaal paradijsje LEIDEN - Het doet denken aan Madurodam, maar maakt toch ook een zeer ruime indruk. Het ademt de sfeer van een zweverige geiten wollen-sokken-cultuur, maar heeft toch ook een groot maatschappe lijk nut en maakt de bezoeker mi lieubewust. De conservatieve na tuurhobbyist komt er op af, maar ook de milieu-activist. door Bart Jungmann Het Heempark aan de Oegstgees- terweg: nostalgisch en nuchter, kinderlijk en volwassen, lawaaiig en rustig, rijk en goedkoop. "Van tegenstrijdigheden is onmisken baar sprake", zo meldt het boekje dat ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Heempark is ver schenen. "Een paradoxaal para dijsje", luidt dan ook de onvermij delijke conclusie na bovenstaande overpeinzingen. 'Heempark 25 jaar' heet dat boek. Reinout van Gulick schreef het in opdracht van de gemeente Leiden. Een informatief en ook amusant werkje dat in een oplage van tweeduizend exemplaren is verschenen. Het zal moeten bijdra gen aan een grotere bekendheid van het park. Want dat is de groot ste wens van alle bij het park be trokkenen, zo blijkt uit het boekje. Oud-beheerder Koos de Jong: "Het intereseert de mensen niet. Ik zal het sterker vertellen. Zelfs m'n collega's van de afdeling Plantsoe nen wisten het niet te vinden. De Hortus, het Van der Werfpark, het Plantsoen, het Kooipark. Dat ligt in het gehoor van de Leidenaars. Maar het Heempark...". Oud-mede werker Cor Springer: "De meeste Leidenaars kennen het terrein van Lugdunum, maar dat er een mooi park aan de overkant van de weg ligt, weten ze niet". Amstelveen In afzonderlijke etappes be schrijft Van Gulick de plannen, de totstandkoming en het beheer van het Heempark. Nadat Amstelveen in 1940 een groot Heempark kreeg, wilde ook andere gemeenten zo'n park ter lering en vermaak met daarin alle facetten van de Neder landse flora (Heem betekent vader land). In 1959 werd in Leiden daar toe de eerste spade gezet, maar de plannen zijn ouder. Uit het recreatieplan Kikkerpol- der ('52): "Tussen de geprojecteer de verkeersweg (Oegstgeesterweg) en Haarlemmer Trekvaart is nog een klein terrein overgbleven waarop een instructief plantsoen of heemparkje is ontworpen". Ach terliggende bedoeling was om de stadsbewoner bewust te maken van zijn wortels met de natuur. Het duurde nog jaren voordat daden bij woorden werden gevoegd. Tuinarchitect D.J. Boerema mocht de invulling doen. Naar Am- stelveens voorbeeld wilde hij het park ordenen naar landschapsty pe. "Ik ontwierp overal aparte sfeertjes". Boerema vindt dat van die oorpsronkelijke opzet weinig is terug te vinden. Jan Vermande, ja renlang drijvende kracht achter het park: "Het Leidse Heempark is totaal verschillend van het Amstel- veense. Dat ligt op rijke veen grond, daar groeit van alles op. Hier hadden we te maken met zwa re klei". Die klei was bij de aanleg een bron van ergernis. "Vieze vuile, vette klei", zegt de één. "Smerige rotklei", zegt de ander. "Als het 's zomers droog is, zitten de scheuren in de grond". Er was nog een ander probleem: de aanleg van het park was bedoeld als werkobject voor werklozen. Dat maakte er een lang durige zaak van en de motivatie liet soms ook te wensen over. "Het was met onwillige honden kwaad hazen vangen", zegt tuinman Smit. "Ik heb daar portretten gehad. Als je nu in de Trekvaart gaat bagge- .ren, haal je de bierflessen boven water. Ik gooide die troep zo de vaart in", zegt werkmeester Klein. Voor de invulling van het park gold als richtlijn het planten van bosgemeenschappen. "We hebben ongeveer tachtig van de 86 be staande soorten houtachtige ge wassen in het kale park geplant. Daar wisten we van dat ze het wel zouden redden op de zware klei. De kruidachtige planten zijn er ge leidelijk aan toegevoegd", aldus Vermande. LEIDEN De organisatoren van de open dag en de planten in het Heempark hadden gisteren geen klagen. Een groeizaam weertje in de ochtend en bewolkt maar droog in de middag. Daardoor werd het toch nog behoorlijk druk op het feest van het jubilerende park (25 jaar oud). Behalve wandelen kon bij diverse kraampjes informa tie over natuur en milieu worden ingewonnen en natuurdrankjes als vlierbessenthee genuttigd. (foto Holvast» Van het oude landschappen-ide- park van het eerste aal is door de jaren steeds meer af geweken. Hoe ouder het park, hoe moeilijker dat is. Eind jaren zeven tig besloten de ambtenaren van di rectie groen tot uitdunning. Bo men stonden veel té dicht op el kaar. Een karwei dat volgens Koos de Jong vruchten heeft afgewor pen. "Je merkt het nu duvels goed. De plantengroei gaat veel beter". Nooit klaar Jan Vermande: "Het is natuur lijk nooit klaar, zo'n park. De na tuur gaat altijd door". De beheer ders van het park zijn het er niet over eens hoe groot hun invloed op het Heempark is geweest. "Dat park ontwikkelt zich vanzelf', zegt ambtenaar Peter Bollen. Maar Hein van Schie, de huidige beheer der, denkt dat het Heempark beter af was geweest met een minder fre quente wisseling van de wacht. ir, de hulp van vrijwilligers (het Instituut voor Natuureducatie wordt geroemd) beheert hij het park en samen met Marian Kathmann van de afdeling natuureducatie besteedt hij veel tijd aan rondleidingen. Het Heempark heeft nu zo'n 450 plantensoorten. "We hebben het nu redelijk onder controle", is Hein van Schie tevreden. Met Bram Rombouts, WSW'er in het Z'n grootste opgave is echter het instandhouden van de uiteenlo pende milieu's in het park. "Het is een hobby van me", prijst hij zijn werk aan. Werk waarbij volgens hemzelf permanent het dilemma 'wieden of laten staan' speelt. Over tegenstellingen gespróken. Sowjet-Unie Mr. G.P. van den Berg, weten schappelijke medewerker Oost europees recht aan de Leidse uni versiteit, spreekt vanavond over arbeidsgeschillen in de Sowjet- Unie. Hij doet dat op een infor matie-avond van de Leidse CPN in het Volkshuis (Middelste gracht 5). Aanvang is 20.00 uur. Volksdansen De Leidse volksdansvereniging Oud Poelgeest sluit vanavond het seizoen af met een instuif waarop ook niet-leden welkom zijn. Van half acht tot half elf kan er ge danst worden in de gymzaal van de Prinses Ireneschool aan de He renstraat 83-85 (gym- of sport schoenen verplicht). Huursubsidie Dienstencentrum Binnenstad houdt dinsdag een informatie ochtend over huursubsidie voor 55-plussers. Informatie over het invullen van de formulieren, wie er voor de subsidie in aanmer king komen e.d. is dan te verkrij gen in buurthuis Brandewijn, Vrouwenkerkkoor straat 5. Aan vang tien uur. LEIDEN - "Niet normaal". Zo druk was het volgens de organisa toren op de play-backshow die gis termiddag in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad werd gehouden. Een initiatief van speel tuinvereniging Merendroom dat oorspronkelijk in de speeltuin bij de Milanenhorst was gepland, maar het slechte weer vereiste een dak boven het hoofd. De jury, waarin Jan Bey en de gebroeders Van der Hulst (de Leid se Everly Brothers), beoordeelde drie leeftijdscategorieën. Bij de volwassenen werden de Dolly Dots (ditmaal luisterend naar de voorna men Wilma, Edith, Corine, Ellen en Ria) het best gevonden. Op een ge deelde tweede plaats Mai Tai (Van essa, Erica en Pearly) en Peter Mo lenkamp. Derde werd Ria Wenne- kes en zij deed Corry van Gorp na. In de jongste leeftijdscategorie (6-10 jaar) werd Mendo le Clusche eerste. Hij imiteerde Danny de Munck. Tweede werden Dennis, Peter, Sebastiaan, Bob, Niels en Maurice als Roberto Jacketti the Scooters. Anneke, Helen en Cindy zongen een liedje van Corry Ko- nings en werden daarmee derde. Martin Hoogkamer kreeg een bij zondere vermelding omdat hij als enige echt zong (Danny de Munck). De categorie 10 tot 13-jarigen had de volgende uitslag: 1. Joko Smits als Irene Cara, 2. Mariska van Wee- ren als Vanessa en 3. Nancy Bogers als Danny de Munck. Vijfvari de vele deelnemers aan de play-backshow Feestweek voor schooldirecteur LEIDEN Lachend en zwaaiend ontving M. Wielinga (rechts), schei dend directeur van de Mondriaan scholengemeenschap, vanmorgen 'zijn' leerlingen die vergezeld van een draaiorgel hem kwamen afha len. Deze week wordt in het kader van Wielinga's vertrek feest ge vierd in de scholengemeenschap. Van vandaag tot en met donder dag is er volop sport en spel. Woens dag is er een fancy fair in de Mon driaan, directeur Wielinga mocht voor de baten daarvan een goed doel uitkiezen en dat werd de school 'De Weerklank'. De fancy fair begint om 15.00 uur. Donder dag voetballen leerlingen en lera ren tegen elkaar op sportpark Roomburg en vrijdagmiddag biedt het schoolbestuur de vertrekkende directeur een afscheidsreceptie aan. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3