FRACTIE Voorschoten heeft 1600 huizen nodig n Voorschoten wil groter woonwagenkamp creëren verschil Om woningtekort weg te werken Oegstgeester politie houdt doorrijder aan Wassenaarse Langstraat krijgt na 13 jaar kunst VOORSCHOTEN - Om het woningtekort weg te werken moet Voorschoten tot 2000 1.676 woningen bouwen, vooral in de sociale sector. Want de bevolking mag dan afne men, door het huidige tekort van 431 woningen en het kleiner worden van de huishou dens (meer ongehuwden, veel echtscheidingen en vergrijzing) moet flink worden ge bouwd. REGIO LEIDEN MAANDAG 24 JUNI 1985 Aldus het Volkshuisvestingson- derzoek, dat op verzoek van B en W is opgesteld door Companen, een adviesgroep voor ruimtelijk beleid; onderzoek en planning. Companen geeft aan dat de ge meente kan kiezen of zij het tekort in vijf dan wel tien jaar wil inlopen. In het eerste geval moet de vol gende produktie worden gehaald: 902 nieuwe woningen in de jaren 1985 tot 1990, 433 woningen in de jaren 1990 tot 1995 en 376 wonin gen tussen 1995 en 2000. In het tweede geval: 687 woningen tussen 1985 en 1990, 648 woningen tussen 1990 en 1995, en net als in het eer ste voorstel 376 woningen tussen 1995 en 2000. Van de woningen dient zestig procent in de sociale huursector te worden gebouwd. De rest: 15 pro cent premiekoop-A, 5 procent pre- mie-B, 15 procent vrije sector met eenmalige bijdrage en 5 procent vrije sector-ongesubsidieerd. Van de sociale huurwoningen, waarvan er per jaar 100 worden gewenst, moet twee-derde drie of minder ka mers krijgen. Immers, 75 procent van de 795 Leidenaar tegen paal tot stilstand OEGSTGEEST - Een 'aangescho ten' Leidse bestuurder van een be stelbus heeft gisteravond in Oegst- geest voor tumult gezorgd. Hij kwam van de rijksweg-afslag en wilde de Rijnzichtweg, richting Leiden, op rijden. Daarbij raakte de Leidenaar (23) ter hoogte van de Apollolaan een trottoirband en ver volgens klapte hij tegen een lan taarnpaal. Paal en bestelauto werden totaal vernield. De bestuurder moest met diverse wonden en waarschijnlijk een gebroken been naar het Acade misch ziekenhuis worden ge bracht. 'huurwoningzoekenden' op de A-, B-, bejaarden- en D-lijst zoekt een dergelijk optrekje. En degenen die een grotere stulp willen, richtén de blik vooral op eensgezinswonin gen. Meest gezochte maximum huur in Voorschoten: 450 gulden per maand. Scheefgroei Deze gegevens sluiten niet aan op de bestaande woningvoorraad. Een meerderheid van de 7.947 woningen bestaat uit eensgezinswoningen en woningen met 4 of meer kamers (88 procent), meestal eigen woningen. Slechts 12 procent van de woningen telt drie of minder kamers. Officieel zijn er 3.086 huurwoningen aanwe zig (38 Maar 840 hiervan zijn in feite niet toewijsbaar door de huur- harmonisatie en "door bepaalde ei genaren zelf in de hand gehouden verhuur". Ook wanneer gekeken wordt naar de jaarlijks vrijkomende wo ningen kan worden geconcludeerd dat vraag en aanbod niet op elkaar aansluiten. Alleen in 1984 was de verhouding goed, vooral door het vrijkomen van de 88-AT-eenheden tegenover winkelcentrum Noord- Hofland. Om precies te zijn: van de 219 toegewezen woningen telde 31 procent 3 kamers of minder, 33 procent had een maandhuur bene den de 350 gulden en 28 procent een huur tussen de 350 en 450 gul den. Nadeel was dat de eensgezinswo ningen "nauwelijks konden wor den toegewezen" en slechts een kwart van de woningzoekenden kon worden geholpen. "Van de ur gente woningzoekenden kon zelfs maar een zesde worden geholpen", waarschuwt het rapport, dat duide lijk niet tevreden is over de Voor- schotense bouwplannen voor 1985 en 1986: 17 procent sociale huur sector, 14 procent premiekoop-A, 12 procent vrije-sector met eenma lige bijdrage en -maar liefst- 57 pro cent ongesubsidieerde vrije-sector. Dit is nóg erger dan de door Com panen betreurde jaren vanaf 1980. Toen werd tenminste nog 33 pro cent woningwetwoningen ge bouwd, naast 35 procent premie- woningen en 32 procent vrije sec tor woningen. Nieuwe nota In een begeleidend briefje schrij ven B en W dat zij "de merites van het onderzoek" nog niet helemaal kunnen overzien. Daarvoor ontbre ken gegevens over de potentiële bouwcapaciteit, "onder inbrenging van verwerking van grondexploi- taiteve, stedebouwkundige en pla nologische randvoorwaarden". De dagelijks bestuurders willen die voor het najaar verzamelen opdat een integrale volkshuisvestingsno ta kan worden opgesteld. Vooruitlopend daarop en gezien de resultaten van het woningbe hoefteonderzoek concluderen zij dat "met kracht moet worden ge streefd naar het ontwikkelen van lokaties die geschikt zijn voor de bouw van kleine, sociaal geïndi ceerde woningen". Ze denken hier bij aan 60 bejaardenwoningen langs Wagenerf en Burgemeester van der Haarplein. Prinses Ireneschool - Herenstraat, stuif Leidse Volksdansvereniging Out Poelgeest. 19.30-22.30 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - gemeenteraadsverga dering, 20 uur. Wassenaar Raadhuis De Paauw raadscommissi onderwijs, personeel en organisatie 19.30 uur. Warmond Gemeentehuis - raadscommissie schappelijk welzijn, 20 uur. DINSDAG Leiden Buurthuis Brandewijn - Vrouwenkerk koorsteeg 5, informatie-ochtend huursubsidie voor 55-plussers, 10 Voorschoten Lindehoeve - fietsdriedaagse, vertrei om 18 uur, inl. 5357. APOTHEKEN Apotheek Centraal, Breestraat 74, Lei den. tel. 120552. Apotheek Voorschoten. Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. LEIDERDORP - Show, muziek, de monstraties en dans. Dat bood de eenmalige manifestatie Musica '85 dit weekeinde in Leiderdorp. Aan leiding: het feit dat 1985 is uitge roepen tot jaar van de muziek én van de jongeren. Kwam jong en oud aan bod in de Muzenhof, Hol- landsche Tuyn en de Dorpskerk, speciaal voor de jeugdige Leider dorpers was de Sjelter 'gereser veerd'. Daar werd zaterdag een disco-avond en gistermiddag een aantal demonstraties van rock 'n roll, breakdance en discodansen gegeven. Op de foto: Het optreden van de showgroep van de Leider- dorpse balletschool, onder leiding van Giselle Joosten, in de Sjelter. (foto Holvast) Om Starrenburg standplaatsvrif te houden OEGSTGEEST - Een 21-jarige Leidenaar blijkt degene te zfjn geweest die in de nacht van vrijdag op zaterdag twee meisjes uit Katwijk heeft aange reden in Oegstgeest. Daarbij raakten de twee ernstig gewond op de krui sing Abtspoelweg/Lange Voort. De veroorzaker van het ongeluk reed door. En de politie had niets meer dan wat stukjes reflector, koplampglas en ijzerdeeltjes in handen. Toch ging men naarstig op zoek naar de dader. Zaterdagmiddag echter kreeg de Oegstgeester politie een telefoontje van een meisje, dat later op het bureau bekende naast de doorrijder te hebben gezeten. Ze verklaarde dat de bestuurder haar en een vriendin na een avondje stappen in Leiden naar huis had willen brengen. De Katwijk- se meisjes hadden ze totaal niet gezien. Toen hij ze plotsklaps had aange reden, was de Leidenaar uit angst en radeloosheid maar doorgereden, aldus de mede-inzittende, die later last van haar geweten had gekregen en alles wilde opbiechten. De politie heeft de bewuste Leidenaar gistermiddag verhoord. Hij heeft alles opgebiecht. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. VOORSCHOTEN - Bij het woon wagenkampje naast de Voorscho- tense Noord-Hoflandbrug, dat de ze maand wordt aangelegd, moe ten geen drie maar vijf standplaat sen komen voor woonwagens. En op het tracé van rijksweg elf, ach ter de boerderij langs het Sint Ni- colaespad dienen nog eens zeven tijdelijke plekken te komen, die la ter definitief kunnen worden. Star renburg, de nieuwe wijk, kan dan woonwagenvrij blijven. Dat stellen B en W voor aan de gemeenteraad. Het betreft een heu se beleidswijziging. Immers, vroe ger mikte de gemeente altijd op kleine kampjes (Veurseweg, Alle- 'mansgeest en Korte Vliet). De eer ste twee kampjes bleken echter on haalbaar en achteraf komt dat niet eens slecht uit. De rijksoverheid lijkt namelijk voor grotere kampen te kiezen, al dus B en W die aanstippen dat zes plaatsen bij de Noord-Hoflandbrug niet haalbaar zijn, maar vijf staan plaatsen makkelijk te realiseren zijn. Meer haken en ogen zitten er aan het grotere kamp, op het tracé van De leden der gemeenteraden in deze regio: wat zijn het voor mensen? Waar staan ze voor en waarom zitten ze er? Wat hebben ze de laatste jaren nu eigenlijk tot stand gebracht en waar willen ze nog aan trek ken? Vragen die in deze (weke lijkse) rubriek worden beant woord. Raadsleden doen - per fractie - een boekje open over hun hobby/werk, dat veel dichter bij de mensen staat dan menig niet-politiek geïn teresseerde streekbewoner vaak denkt. Want die plaatse lijke politiek neemt wel alle beslissingen over de eigen straat en buurt. Het gesprek met de Zoeterwoud- se raadsleden Wil Ooijendijk (39), Cees Straver (58), Annemarie Kolff (44) en fractieleider Frans de Graaff (50) begint met een wandeling door het hoge gras achter de aan de Noordbuurtse- weg gelegen boerderij van de enige vrouw in de fractie. Drum- soli klinken uit het nabij gelegen huis van burgemeester Houdijk. Naar het schijnt is het niet de burgemeester zelf die de trom mels met stokjes beroert. In deze bestuurdershoek van Zoeterwoude, gelegen op een steenworp afstand van het raad huis, is het uitzicht bijkans onbe perkt. Slechts de hoogbouw van Heineken verstoort het stereoty pe beeld van de groene platte landsgemeente waar het leven goed is. De fractie van Progres sief Zoeterwoude (PZ) onder schrijft dat het leven best goed is in Zoeterwoude. Vandaar dat ze als een belangrijk punt noemen "het behoud van wat we heb ben". 'Behouden wat we hebben', is dat geen omschrijving van con servatisme? Een partij die zich progressief noemt, zou dat toch moeten verafschuwen en derge lijke woorden zeker niet in de mond mogen nemen. Frans de Graaff legt uit hoe we dit moeten zien: "Behouden van wat we hebben, kun je heel goed rijmen met progressieve politiek. Als je ziet dat je op alle fronten moet inleveren, ook als gemeente, dan krijg je de afweging waar je gaat Fractieleider De Graaff, Straver-met-sjekkie, Annemarie Kolff en Wil Ooijendijk (v.l.n.r.) kijken gemoe delijk naar het vogeltje. Op de achtergrond het land waar het leven goed is. snijden. Daarin maak je een pro gressieve keuze". Ooijendijk geeft aan waar vol gens de progressieven wel en waar niet gesneden kan worden: "We hoeven geen Klaverhallen meer te bouwen, maar er moet wel een bibliotheek in de Aloy- siusschool komen. Welzijnsacti- viteiten, milieu en verkeersvei ligheid zijn dingen waarop wij niet willen bezuinigen". Dat de progressieven het verhogen van de oriroerend-goedbelasting be spreekbaar houden om meer in- kosten te verwerven, werd pas duidelijk na het gesprek dat wij voor deze rubriek met de Zoeter- woudse 'rode' fractie hadden. Frustraties De progressieven hebben deze periode voor de eerste keer vier zetels in de gemeenteraad. Door de drie stoelen die de WD bezet, is daarmee de historische meer derheid van het CDA verdwe nen. "Een goede zaak", vinden de progressieven vanzelfspre kend, "er komen zodoende bete re oplossingen". Toch is PZ niet geheel tevreden met de manier waarop de gemeenteraad werkt. De Graaff: "Mijn grootste fru stratie is dat de besluitvorming nog lang niet op het peil zit dat ik wens. Er wordt te weinig gedis cussieerd over belangrijke on derwerpen. Ik heb weieens de in druk dat sommige raadsleden na een beetje inhoudelijke discussie in de raad denken: 'zo, dat heb ben we ook weer gehad, dan kunnen we nu aan de borrel'. Te vaak wordt eerst naar het geld gekeken. Dat vind ik een uit vlucht. Je moet eerst een oplos sing zoeken en dan pas naar het prijskaartje kijken". Wil Ooijendijk noemt als fru stratie met name het 'peperno- tenstrooibeleid' van het CDA. Hij doelt op het kerstkadootje van de christendemocraten waarbij de jeugdsport en de ou deren in Zoeterwoude een ex traatje kregen uit een ontdekt gat in de begroting voor dit jaar. Het CDA klopte zichzelf uitgebreid op de borst voor deze vondst. Ooijendijk: "We hebben daar met z'n allen uitgebreid over ge sproken, nu doen ze net alsof zij het ei van Columbus hebben ge vonden. Die suggestie van de jeugdsportsubsidie bijvoor beeld, komt van ons". Kolder De 58-jarige Cees Straver was in 1982 niet van plan nog eens vier jaar de belangen van de Zoe- terwoudenaren te gaan beharti gen. Hij kwam op een 'onverkies bare' plaats op de lijst te staan, maar werd door voorkeursstem- (foto Holvast) men de raadzaal ingestemd. De CDA-fractie zette wat vraagte kens bij deze gang van zaken. Het zou een tactische zet zijn ge weest om meer stemmen binnen te halen. Annemarie Kolff: "Onzin, pure kolder, het is strikt eerlijk ge gaan. We hebben toch geen actie voor Cees gevoerd. Je hoorde het in de stemlokalen ook, waar staat Cees, vroegen ze dan". Straver: "Ik stond perplex dat ik was gekozen. Persoonlijk vond ik het na twintig jaar wel eens welletjes, maar wat doe je eraan, als de kiezer je wil, dan ga je toch. Als je maar weet dat ik niet zo nodig de populaire figuur wil uithangen. Voor de komende verkiezingen moet de ledenraad uitmaken op welke plaats ik kom. We zullen het wel zien". Met tevredenheid over bereik te resultaten kijkt de fractie van PZ zeker terug naar de afgelopen raadsperiode. "Leg voor de aar digheid het beleidsplan van vier jaar geleden eens naast de pz- tekst die we toen hebben ingele verd. Bijna woordelijk hetzelfde, hoewel je de verdiensten natuur lijk nooit kan toeschrijven aan één partij. We stellen dat beleids plan met z'n driéën op". De omstreden positie van de burgemeester als voorzitter van de belangrijke commissie open bare werken, is een stok) dat graag door PZ wordt bere den. De zwaarte van de commis sie vraagt een voorzitter die poli tiek verantwoordelijk is, menen de progressieven. Desondanks loven ze het werk dat Houdijk als voorzitter van deze commissie heeft gedaan. "Eerlijk is eerlijk, de snelle aanleg van de riolering is voor een groot deel aan Hou dijk te danken. Als hij net zo hard aan welzijn zou trekken, zouden we helemaal tevreden zijn", aldus Annemarie Kolff. Toch zal de burgemeester vol gens de progressieven het veld moeten ruimen als voorzitter van de commissie openbare werken. "Hij krijgt het op bestuurlijk ter rein heel zwaar in de komende jaren. De herindeling staat voor de deur, dus daarvoor zal heel wat tijd nodig zijn", meent Kolff. Bundeling Progressief Zoeterwoude is een bundeling van de 'linkse' krachten in Zoeterwoude. Indien de partijen apart de verkiezingen zouden ingaan, zouden veel stemmen naar de restzetel (lees: CDA) verdwijnen. Onder het motto: 'Samen sta je sterk', slui ten de Zoeterwoudse sociaal-de mocraten de rijen. Het leverde onder meer die legendarische vierde zetel in 1982 op. Door zes rest-stemmen ging deze stoel naar PZ in plaats van naar het CDA. Zoals elke keer is vanuit de hoofdbesturen aangedrongen bij de partijen om onafhankelijk de verkiezingen in te gaan. "Je zou je als partij misschien beter kun nen profileren, maar we vinden het toch niet verstandig. Je mist bijvoorbeeld een restzetel en je krijgt veel meer werk op je bord.- Nee, niemand piekert erover om uit PZ te gaan, dat zou je wel merken in de fractievergaderin gen". Ondanks de PZ-eenheid, wil len we de partijpolitieke ver scheidenheid binnen de fractie niet onvermeld laten. Straver is voormalig PPR-lid, Ooijendijk hangt de PvdA aan, terwijl De Graaff en Kolff zich bij D'66 heb ben aangesloten. "Maar deze ver schillen spelen absoluut niet mee hoor", haasten ze zich te zeggen. Over de werking van de partij in de gemeenteraad, concludeert het viertal dat ze geen echte op positiepartij zijn. "We willen ge woon zakelijk besturen en niet voor stemmen gaan werken, hoe wel die indruk wel eens wordt gewekt als je als een bok op de haverkist zit, zóals bij Vos Co en bij de ontwikkelingen over de fusieschool Westwoud. Als we echt oppositie zouden gaan voe ren, zouden we dat pepemoten- strooibeleid van het CDA wel harder aanpakken". DIRK JAN ROELEVEN rijksweg elf. B en W: "Het ont neemt het zicht op en vanuit de boerderij. En er is weinig ruimte voor de noodzakelijke aanvullende beplanting". Daarnaast moet het weitje dat nu aan de manége is ver huurd bij het kamp worden getrok ken. Het huidige weilje is voor de lokatie te klein. Rijksweg 11 De dagelijks bestuurders hebben tóch voor deze plek gekozen omdat aan andere rijks weg-11 stekken (gelegen aan weerszijden langs de Admiraal de Ruytersingel) meer nadelen Weven. Zo is de oostelijke plek, waVrVroeger een vuilnisbelt lag, niet erg geschikt voor woon wagens en kan met de overblijven de ruimte weinig worden gedaan. Een sportveld valt niet in te pas sen. Voor woningbouw is de ruim te krap en de vuilnisbelt onhandig. De plek aan de overzijde, naast het sportpark, zou wat dit betreft beter zijn. Zowel een sportveld van forse afmetingen als woningbouw! behoren hier tot de mogelijkheden^ Nadeel van deze plek is (en dat geldt ook voor de voormalige vuil-!, nisbelt) dat het aanleggen van gasi water, riolering, elektriciteit en kaJ bel-tv duurder is dan bij de plek achter de boerderij, ook nog eend bedeeld met een gunstiger zettingJ WASSENAAR - Dertien jaar is er over gepraat, maar nu heeft de Wassenaarse Langstraat dan ook een kunstwerk. Burgemeester Schoute onthulde het afgelopen zaterdag. Het gaat om een bronzen beeld van twee rolschaatsende kin deren, gemaakt door het Brabantse kunstenaarsechtpaar Bremers. Op drachtgever is de Winkeliersver eniging Langstraat. In zijn toespraak prees de libera le burgervader dit "stukje particu lier initiatief', waarvan de winke liersvereniging en de gemeente de kosten delen. Schoute wees erop dat daaraan wel de voorwaarde is verbonden dat het beeld langer dan tien jaar blijft staan. Dat het kunstwerk door een echtpaar is gemaakt is volgens de burgemeester al een "kunst op zichzelf, want als ik in de pot roer moet ik van m'n vrouw de keuken uit, terwijl ik overigens zelf ook niet toesta dat zij zich met mijn werk bemoeit". Het idee om de Langstraat met kunst te verrijken dateert al uit D'66 - De afdeling Leiden van D'66 houdt vanavond een buiten gewone ledenvergadering waar als gastspreker Jan Glastra van Loon zal optreden. De voorzitter van de Eerste-Kamerfractie zal spreken over actuele politieke zaken en de nota 'Reden van bestaan' waaraan hij heeft meegewerkt. De vergade ring wordt gehouden in 't Parle ment (Nieuwstraat 45) en begint om 20.30 uur. 1972. Toen werd een plan gelan ceerd voor een kunstwerk op de hoek Langstraat/Achterweg. Een jaar later plaatste men op deze plek een fontein, die echter niet aan de verwachtingen bleek te voldoen, j De uitbreiding van de naastgele gen schilderswinkel was dan ook voldoende aanleiding om de fon tein naar het Stadhoudersplein te verplaatsen. Ook de in 1980 ontworpen plan nen voor onder meer een kera misch bankstel konden in de ogen van zowel de kunstcritici als het gemeentebestuur geen genade vin den. Maar met de twee rolschaatsen de kinderen zijn alle partijen tevre den. Fietser (29) ernstig gewond ZOETERWOUDE Een 29-jarige; Zoeterwoudenaar is in de nacht van zaterdag op zondag ernstig ge wond geraakt in zijn woonplaats. Hij fietste op de Noordbuurtseweg, toen hij van achteren werd aange reden door een 21-jarige automobi list. Daarbij liep de Zoeterwoude naar diverse kneuzingen, inwendig letsel en vermoedelijk een hersen schudding op. Hij is naar een zie kenhuis overgebracht. De preciese aanleiding van het| ongeluk is niet bekend bij de poli tie. De automobilist heeft de fietser vermoedelijk over het hoofd ge zien. Zelf had hij niets. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleutelbos) 8.30-17.00 uur (071144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. NABEZORGING zaterdi 16.30-18.00 uu (Nabezorging r 18.00 uur) (071)123143 ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar. aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345.20 per half jaar, aan huis bezorgd 131.40 per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) 89.30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 per maand, per post 30,- (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11,.2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A A. van Brussel Stad:J Kroon Duin- en bollenstreek: H IJ. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio. Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2