SO T Hans Tönjann|PPË53 neemt in Alphen wraak Wilander in rol van uitdager Volleybalteams loten niet gunstig voor EK Veel Britse clubs in problemen Navratilova heerst weer Bij vijfde optreden op gras van Wimbledon Engels voetbal vreest uittocht van spelers MAANDAG 24 JUNI 1985 SPORT PAGINA 13 ALPHEN AAN DEN RIJN - Hans Tönjann heeft zijn re vanche voor Lisse in Alphen gekregen. Hij won het man- nehenkelspel B, zij het niet van Jan Siemerink maar van Stefan Faas, die in de halve finale de Rijnsburger bedwong met 6-4, 6-3. Tönjann bereikte de finale via Ben de Jel, 6-2, 7-6, (7-4). Die halve finale was zaterdag een hoofdstuk apart in de toernooige- schiedenis T.E.A.N. Ben de Jel, buiten de aan een aardige, al- mannenenkelspel en door De Jel kansloos geklopt, hun het vuur zeer na aan de schenen hadden ge legd, 1-6, 6-0, 7-5. Freek van der r zijn sport over hebbende Capellen won met Sandy Wender- hold ook het gemengd dubbelspel via de sterke combinatie Tine Lan- geveld en Charrel Asselbergs, 6-2, 7-5. Het mannenenkelspel C was voor Robert van Splunter die in drie zware sets Prik Snellenberg aftroefde, 3—6, 6—3, 6—3. Snellen berg won in de halve finale knap van Nagtegeller, 7-5, 6-4 en Ro bert van Splunter leverde een gelij ke prestatie door Martij n Krans te kloppen, 7-6, 6-4. Bij de vrouwen kwamen Irma van den Oudenrijn en Nelleke Weijermans in de finale. Irma won van Margot van der Haak in de halve finale, 7-6, 7-6 en Nelleke klopte Margquerite Pat- tiwael, 6-2, 7-5. De finale stond bol van spanning. "Ik durfde ge woon niet naar het net te gaan" zei Nelleke Weyermans na afloop (2-6, 6-3, 7-6), "maar ze is zo vast datje eigenlijk wel moet...". FRANK BONTE. sportman, veranderde op de baan tegen Hans Tönjann ras in een mopperende, overal aanmerking op makende speler die toen hij door het service-volleyspel van de Unicummer dreigde te worden overspoeld, 6-2, geen middel on beproefd liet om de zaken alsnog naar zijn hand te zetten. Het lukte hem bijna want Tön jann raakte duidelijk geïrriteerd, verloor zijn service en kwam op 1-4. Maar hij hervond zijn concen tratie, brak op zijn beurt de service van De Jel en won de zijne met weer dat sterke netspel waar zijn concurrenten zo langzamerhand een panische angst voor moeten hebben gekregen. Gezegd dient te worden dat De Jel zijn rust be waarde, alleen hij kon de daden drang van De Beer van Unicum niet beteugelen. Wel dwong hij Tönjann een tiebreak af, die voor hem nog perspectieven leek te bie den (4-4 met enkele lage returns op de service van Hans Tönjann). Maar drie daverende volleys van Tönjann beslisten de strijd abrupt, 7-4 en 7-6. Stefan Faas had vrijdagavond te gen Bud van der Zee, die gekweld wordt door een beginnende tenni sarm en een onwillige rechter schouder, al laten zien hoe hij kan tennissen. Ook in de finale tegen Tönjann had hij een handvol werkelijk schitterende backhand- passeerslagen waar Tönjann vanaf moest blijven. Maar dat was toch niet voldoende om de Unicummer in de problemen te brengen. Faas realiseerde zichjn de twee de set dat hij Tönjann niet de vrij heid moest laten om te bepalen wanneer hij de netaanval zou inzet ten, maar dat hijzelf ook pressie moest proberen uit te oefenen. Maar daar lag of ligt nu zijn grote manco. Hij scoorde wel enkele punten maar hij verloor er tegen Tönjann, die blijk gaf ook uit het achterveld van wanten te weten, ei genlijk nog meer. Een ervaring rij ker, het was zijn eerste B-finale, stapte hij met een 4—6, 2-6 neder laag van het gravel. ww De Leidse B-top zal het in de John McEnroe beentje te lichten, strijd om de districtstitels die afge- Maar van hen heeft Mats Wilander lopen zaterdag al begon op het ten- vooralsnog de beste papieren, nispark Unicum, niet gemakkelijk hebben de jeugd onder de duim te houden. Jan Siemerink, Stefan Faas, Thomas Koemans en Freek Tanis kunnen iedere reputatie AMSTERDAM Zowel de Nederlandse dames als de he ren zullen de grootste moeite hebben zich te kwalificeren voor de finaleronde van de Europese kampioenschappen eind september-begin oktober in ons land. De dames, die op de laatste kam pioenschappen als elfde eindig den, ontmoeten in hun voorronde twee landen die zich tijdens de jongste Europese kampioenschap pen wel plaatsten voor het eind- toernooi. Hongarije werd toen der de en Roemenië zesde. De Italia- eindigden als zevende. De he ren komen in de voorronde onder meer uit tegen Bulgarije, dat het brons opeiste tijdens de laatste ti- telwedstrijden. Tenminste een tweede plaats in de eindrangschikking van de voor ronde is nodig om over te gaan naar de finalegroep. Het commentaar van Peter Mur phy, de coach van de Nederlandse Fleur Meijer, de dochter van de Leidse tennissende huisarts Har Meijer, heeft bij de meisjes het toernooi van Hazerswoude gewonnen. In de finale versloeg zij Bionda Zonderop in drie sets. Na verlies van eerste set, zegevierde zij alsnog via de cijfers 6-3,6-0. (foto Holvast) LONDEN (Reuter) - Rustig bouwt hij aan een opzienba rend record bij de Grand Slamtoernooien met meer succes nog dan Björn Borg in zijn jonge jaren - en hij is nog geen 21. Bij zijn vijde Wimbledonoptreden, dat vandaag op het centrecourt tegen Slobodan Zivojinovic is begonnen, wordt Mats Wilander gezien als de man, die de domineren de rol van titelhouder John McEnroe aan het wankelen kan brengen. Waar bij de dames Chris Evert Lloyd eigenlijk als enige de titel- verlenging van Martina Navratilo va in de weg kan staan, zijn er bij de heren van de 30-jarige Zweed in de Open Franse kam pioenschappen ten koste van Ivan Lendl (finale) en John McEnroe flinke knauw geven. Wat voor de (halve eindstrijd) was niet geldt, geldt ook In de finale in Alphen doorbraak als een bevestiging zijn grote talenten. Per slot stonden bij de B-categorie niet rekening pakte hij zijn eerste Fran- Sandy Wenderhold en Tine Lange- se titel al in 1982, toen hij pas veld, Christel Verwoert. Op Sandy Wnderhold en ventien jaar was. Die uitblinkersrol op gravel op zichzelf zou niet vol- door de regen jjladde doende zijn voor de bookmakers Wilanders kansen voor Wim bledon hoog in te schatten. Maar baan schakelde laatstgenoemde terdag de no. 1 van T.E.A.N. in twee sets uit voor de slotakte, 6-4, de Zweed won ook de laatste twee 6-4. Sandy Wenderhold kon in de Australische kampioenschappen op gras, waardoor hij twee maan den voor zijn 21ste verjaardag al in het bezit is van vier Grandslamti- tels. Zelfs Borg heeft dat nooit ge presteerd. andere halve finale Marie Jose Rut ten netaan de baas blijven, 7-6, 6-3. De finale leek een surprise te zul len opleveren want niet de favorie te Sandy Wenderhold maakte in de eerste set de dienst uit, maar Christel Verwoert met soms ver nietigende diagonale forehands. Sandy Wenderhold moest een tie break forceren na 5-6. Die tie break met 7-4. Christel Verwoert moest dat even verwerken en Sandy Wen derhold kwam toen sterk spelend op 4-0. Het werd 4-3 omdat Christel Verwoert niet van opge- ^■iwist. Zelfs na 0-40 op haar Borg won vijf Wimbledontitels achtereen, maar slechts een ervan - samen met twee Franse titels - voordat hij meerderjarig was. Met zijn tweede Franse titel op niet onfortuinlijk zak lijkt Wilander klaar te staan om het laatste stukje van de wereld- ranglijstladder te beklimmen. Hij staat nu vierde achter McEnroe, Lendl en de tweede Amerikaan Jimmy Connors. De mogelijkhe den ertoe heeft hij, maar et zijn niet. Ze kogelde een forehand twijfels of hij de benodigde wils- ren of het noodzakelijke gevoel voor het snelle spel te krijgen, ging Wilander terug naar Zweden, ont spande zich een week lang op de golfbanen en vertrok naar Ierland om daar demonstraties te geven voor een goed doel. Het schijnt, dat hij geheel tevreden is met de aan vallende stijl, waarmee hij Lendl in Parijs kloptoi Zijn aanwezigheid aan het net is op Wimbledon een noodzakelijk heid wil hij een kans hebben tegen McEnroe en de andere serve-en volley-kanonnen. „Ik heb er hard genoeg aan gewerkt", aldus Wilan der. „Als ik aan het net sta, voel ik me zeker van mijn zaak. Ik weet voor mezelf dat dit mijn spel is". Wilander kan vooralsnog niet bo gen op veel Wimbledonsuccessen. Als niet-geplaatste bereikte hij in 1981 de derde ronde. Sindsdien is hij er driemaal achtereen niet in ge slaagd zijn plaatsing waar te ma ken. Vorig jaar, toen hij vierde was geplaatst, verloor hij in de tweede ronde in vier sets van de Australiër Pat Cash. Ditmaal heeft hij echter een extra stimulans: Met de titels van Australië en Parijs op zak zou een Wimbledonzege hem aardig op weg helpen voor de bonus van één miljoen dollar. Dan zou alleen be gin september de Open Ameri kaanse titel van Flushing Meadow daar nog aan toe moeten worden gevoegd. diagonaal in het uiterste hoekje maar de arbiter gaf een let. Dat was teveel voor Christel Verwoert en genoeg voor de 17-jarige, maar niettemin zeer ervaren Sandy Wen derhold, 6-3. Het mannendubbelspel was voor het Unicum-koppel Hans Tönjann en Freek van der Capellen, niet nadat De Jel (alweer) e straete. als no. 3 geplaatst i kracht kan opbrengen. Ik train hard, maar ben niet bereid acht uur per dag op de baan te gaan staan om nummer één te worden", zei hij na zijn overwinning in Parijs. Ook heeft hij geen plannen Lendls dieet over te nemen om fitter te worden. Zijn voorbereiding voor Wimble- We- don lijkt niet optimaal. Terwijl an- het deren in Engeland grasbanen afhu- LONDEN (AFP) - Het Engelse voetbal vreest, dat de beste spelers de wijk zullen nemen naar het vasteland van Europa. Nu het bestuur van de By de heren is de concurrentie veel Europese voetbalunie (UEFA) naar aanleiding van de tragische gebeurte- breder. Ivan Lendl, Jarryd Sund- nissen in het Heijzelstadion heeft besloten Engelse clubs voor onbepaal- stroem en Nystroem hebben ech- de tijd uit te sluiten van Europacupvoetbal, is er weinig meer dat topvoet- ter op gras tot dusverre niet veel Engelse clubs bailers vasthoudt in Engeland. gepresteerd, terwijl de nederlagen De toestand is zeer verontrustend", aldus de voorzitter van de Britse Van Connors in Parijs tegén Lendl Voetbalbond Jack Dunnett. „Wij zijn nooit bang geweest voor de Homst en in Londen tegen Mike de Pal- Datzelfde geldt overigens ook voor Chris Evert-Lloyd. De overwinning met 6-3,6-7,7-5 in Parijs op Navratilova hebben haar- kansen aanmerkelijk doen stijgen. Zozeer zelfs dat het plaatsingsco- mite geen keuze durfde doen tus sen beide speelsters en hen geza menlijk één zette: Evert won al in 19^78 en 1979. Navratilova's presta ties van de laatste zes jaar zijn be ter. Maar het laatste half jaar is Evert verwikkeld in een inhaalra ce, die haar op de wereldranglijst zelfs weer boven Navratilova heeft gebracht. Kenners schatten Navra tilova's kansen op gras hoger in. Maar Chris Evert-Lloyd is het daar niet mee eens: Ik denk juist dat ik op dat soort banen de beste kansen heb. Op gravel kan ze alles halen, wachten voor de opening en dan inkomen. Öp gras kan ik aanval lender spelen en haar meer opja gen". In de voorgaande vier finales bleek daar overigens niets van. Die werden aUe door Navratilova ge- LONDEN (Reuter) - De Navratilova met de trofee van Eastbourne. Ze was er weer oppermachtig. EASTBOURNE (DPA) - Twee dagen voor het begin van het Wimbledon-toernooi in Londen, waarvoor zij met de Amerikaan se Chris Evert gemeenschappe lijk als eerste is geplaatst, heeft Martina Navratilova het toernooi in Eastbourne gewonnen. In felechts 69 minuten bleek de Amerikaanse te sterk voor Hele na Sukova (Tsj). Dé Tsjechoslo- waakse die Navratilova als laat ste op een grasbaan had versla gen, was volkomen kansloos. Na vratilova zegevierde in twee sets met 6-4 en 6-3. Voor Navratilova en Sukova was het de tweede wedstrijd van de dag. Door de slechte w omstandigheden in het 175.000 dollar gedoteerde toer nooi moesten de halve finales za terdagmorgen worden gespeeld Navratilova won met 6-1,6-2 ge makkelijk van de Bulgaarse nuela Maleeva terwijl Sukova om de finale te bereiken fel moest vechten om de Australi sche Wendy Turnbull te ver slaan. De partij vergde drie sets: 4-6,7-6,6-4. Martina Navratilova won ook het dames dubbelspel. Samen met Pam Shriver won zij giste ren achtereenvolgens van Barba ra Potter/Sharon Walsh (6-2,6-4) en Kathy Jordan/Elizabeth Smy- lie (7-5,6-4). damesploeg, week weinig af van de eerste indrukken die Gert Trom petter, die de heren begeleidt over de loting in het Euromotel bij Am sterdam' gaf. „Het is beslist geen gunstige loting", verzuchtte de 44- jarige Trompetter, „Frankrijk speelt wellicht het attractiefst vol leybal. Wij hebben nog tweeeneen- halve maand om ons voor te berei den. Nogmaals, het is een zware in deling. Zeker is dat wij ons niet bij voorbaat gewonnen zullen geven". De wensen van damescoach Pe ter Murphy gingen uit naar Grie kenland en Tsjechoslowakije als tegenstanders. Het werden Italië en Roemenië. Oud-coach Johan van der Haar over de indeling: „Nederland-Italië is bij de dames de sleutelwedstrijd. Hongarije is een zeer sterke tegenstander. Als de ploeg komt met de oudere, zeer ervaren speelsters hebben wij wei nig kans. Alleen als er een verjong de ploeg wordt uitgezonden zie ik 'mogelijkheden. Het Italiaanse clubvolleybal heeft zich de laatste jaren sterk ontwikkeld. Dat moet wel consequenties voor de kracht van het nationale team hebben. En wat Roemenië doet is vrijwel niet te voorspellen. Het bereiken van de finalepoule is zonder twijfels voor de dames een uiterst zware opgave". Loting De loting van de voorronden had het volgende resultaat: HEREN: Groep 1 (Voorburg): Sovjetunie, Italië, Griekenland en Zweden. Groep 2 (Zwolle): Polen, Tsjecho slowakije, Spanje en Roemenië. Groep 3: (Den Bosch): Bulgarije, Nederland, Frankrijk en Joegosla vië. DAMES: Groep 1 (Beverwijk): DDR, Bulgarije, Tsjechoslowakije en Griekenland. Groep 2 (Ensche de): Sovjetunie, Bondsrepubliek, Frankrijk en Polen. Groep 3 (Leeu warden): Hongarije, Nederland, Roemenië en Italië. (Wordt vervolgd met wedstrijd- schema). Oefenduels Nederlandse heren verloren za terdag overigens ook de derde oe fenwedstrijd in Chiavari tegen Ita lië. Na een trainingsstage van een week, waarbij dikwijls zes a zeven uur per dag werd getraind, speelde het team van Geert Trompetter een goede wedstrijd, maar verloor des ondanks in vier sets: Italië - Neder land 15-10, 13-15, 15-13, 20-18. In de basis Pim Raterink, Jan Clardij, Ad van der Velden, Henri Brouwhuis Teun Buis en Wim Koch was Teun Buis voortdurend de uitblinker. Als midden-aanval ler scoorde hij bijna honderd pro cent. Zijn blokkeren was zo goed, dat de Italianen slechts zelden door het centrum konden aanval len. De wedstrijd duurde bijna drie uur. Na een angstig begin was de Nederlandse ploeg vrijwel gelijk waardig aan de in hoog tempo spe lende Italianen. In de vierde set leidde Nederland met 14-12 alvo rens met 18-20 te verliezen. De Nederlandse dames werden vijfde in een vierlandentoernooi met twee ploegen van de DDR, Cu ba en Polen. Tegen Polen werd za terdag een kansloze 3-1 nederlaag geleden, maar in het duel met de eerste sterrenformatie van de DDR presteerde Oranje bijzonder goed. De wedstrijd werd met 3—2 verlo ren, nadat Nederland zich in de laatste set pas in de verlenging (14-16) gewonnen had moeten ge ven. Tegen DDR 2 werd gisteren de enige overwinning behaal: 3—0. Coach Frans Murphy was bijzon der tevreden. „De winst in dit toer nooi is dat we tegen de DDR 1 zó goed hebben gespeeld dat de Oost- duitsen er verbaasd van. hebben opgekeken. We worden niet langer als volleybal-kleuters behandeld, maar we worden nu zelfs gezien als een gevaarlijke outsider voor het EK. Dat is heel goed voor ons zelf vertrouwen". Door nieuwe veiligheidsmaatregelen na brand in Bradford veiligheidsmaatregelen Britse regering, die zijn genomen taak öm nog naar aanleiding van de brand in het nieuwe l Bradford, hebben tot gevolg dat 37 hun stadions brand- Engelse clubs in ernstige financië le moeilijkheden komen. In de Bradford kwamen 54 divisie voldoen al aan de voor schriften) zich gesteld zien voor de het begin van (17 augustus) en rel-veilig te maken. De totale kosten van deze aan passing wordt geschat tussen de 15 buitenlandse stervoetballers in onze competitie, maar de 'ban' van de UEFA zou wel eens een uittocht naar het Europese vasteland tot gevolg kunnen hebben". Inmiddels zijn Everton, Liverpool, Tottenham, Manchester United, Southampton en Norwich City bezig een toernooi op te zetten, waarvan de opbrengst de gederfde inkomsten uit Europacupvoetbal moet goed maken. Het zou moeten worden gespeeld in twee poules van drie clubs, waarbij de poule-winnaars tegen elkaar zouden uitkomen in een finale op Wembley. het leven. Direct erna eo 22 miljoen pond sterling (tussen Amerikaan op de weg terug de wet op de veiligheid aanwijzing geven, dat de werd besloten de uit 1975 dateren- de 70 "I dl ÜÜglgjdsp°rt- de clubs zaak. SUS. Wie dat moet betalen - de clubs Boris Becker. De 17-jarige dien vielen alleen eerste en tweede zelf 0f de Britse regering - is niet divisieclubs eronder. duidelijk Dit heeft tot gevolg dat 37 clubs komsten van de twee laagste divisies (11 die het gdegradeerde clubs uit de tweede voetbal Naast Wilander zou het grootste velden ook te laten gelden voor gevaar voor McEnroe kunnen ko- derde en vierde divisieclubs. Voor- De clubs in de lagere regionen heb ben weinig financiële middelen en de stichting Grounds Improve ment Trust, die gewoonlijke 75 procent van de kosten van verbete ring betaalt, heeft minder dan 2 miljoen pond sateling (9 miljoen gulden) in kas. Als gevolg daarvan zullen de clubs de vernieuwingen waar schijnlijk uitsmeren over een lan- sieclubs trekken gewoonlijk niet meer dan 3 a 4.000 toeschouwers, sommige zelfs nog minder dan dat. De voorzitter van de Engelse voetbalbond Jack Dunnett heeft al verklaard, dat vele clubs zichzelf zullen moeten opheffen als finan ciële steun van de regering uit blijft. Die visie wordt niet gedeeld door zijn secretaris Graham Kelly. Deze geeft als suggestie de belas- gere periode en alleen de beter toe- ting op de voetbalpool terug te Westduitser won per slot van reke ning het toernooi van Queens, dat bekend staat als generale repetitie voor Wimbledon. de eerste twee bijeen- n de werkcommissie, in het Engelse moet verbeteren. gankelijke gedeeltes bij het begin het de tribu- brengen van 42.5 naar 40 procent en de vrijkomende gelden (geschat openstellen. Veel invloed op de be- op 6 miljoen pond per jaar) te ge- zoekersaantallen behoeft dat niet bruiken vcoor de verbetering te hebben. De derde en vierde divi- de stadions.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13