zwemmen m feite overbodig D T Selectieduels KNWU wil totale structuurverandering amateurwielrennen Van Baarle wint in Lisse Volkert Post in skif of in acht naar WK roeien Cricketteam Ajax komt net iets tekort Ploegen voor EK licentie in Salnikov doet het kalm aan bij rentree Knetemann levert VGINA 12 SPORT MAANDAG 24 JUNI 1985 GEULLE (GPD) - Als de wiel- ren-sportcommissie van de KNWU zijn zin krijgt, wordt vol gend jaar al een begin gemaakt met de ontmanteling van de be staande sponsorploegen bij de amateurs. De commissie heeft een beleidsnota klaar, die voor ziet in een totale structuurveran dering in de amateurwielersport. De huidige sponsor-equipes zullen moeten verdwijnen. Daar voor in de plaats zullen de veer tien districten van de KNWU elk een ploeg dienen te formeren uit renners die in het betreffende district wonen of daar lid zijn van een club (daar is de commis sie nog niet uit). De beste renners uit de districten moeten worden overgeheveld naar een nationale formatie die aan alle belangrijke binnen- en buitenlandse wed strijden meedoet. Onder de na tionale ploeg, die financieel op de been zal worden gehouden door Unie-sponsor AMEV, moet een tweede selectie worden sa mengesteld, een soort jong Oran je, waaruit amateurwegcoach Piet Liebregts talenten kan put ten voor zijn A-selectie. De sponsorploegen (gastren- nersverenigingen) hebben dus hun langste tijd gehad. Als de no ta tenminste genade kan vinden in de ogen van het Unie-bestuur en de algemene ledenvergade ring van de KNWU later dit jaar. Een en ander wil overigens niet zeggen dat het met de sponso ring van amateurs definitief ge daan is. Aad Elshof van de wiel- ren-sportcommissie: „In de nota die een aanzet is tot een broodno dige nieuwe constructie van de amateurwielersport, gaan we er van uit dat de districtsclubs door regionale sponsors in het zadel zullen worden geholpen. En wij verwachten dat bedrijven die nu geld steken in het amateurwiel rennen dat zullen blijven doen, maar dan op districtsniveau". Dat laatste moet echter wor den betwijfeld. Grote sponsors als Gazelle en Amstel die al jaren dure amateurformaties hebben rondrijden, zullen zich tweemaal bedenken voordat ze in zich in een districtsavontuur storten. Sponsoring is voor hen alleen aantrekkelijk als hun ploegen zich in binnen- en buitenland in hoog gekwalificeerde eendaagse wedstrijden en etappekoersen kunnen manifesteren. Dit 'recht' zal volgens de nota voorbehou den blijven aan de nationale ploeg. Wim van Drunen van de Belan genvereniging Wielersponsors: „Ik heb al geluiden gehoord van grote sponsors die er niet om lie gen. Zij zullen zich terugtrekken. En daar hoef je niet van staan te kijken. De sponsors willen via re clame wat terugzien van hun in vesteringen. Wat moetje dan aan met districtsploegen, die een veel minder aantrekkelijk pro gramma afwerken dan de natio nale top". Piet Liebregts, die zich altijd sterk heeft gemaakt voor een na tionale selectie waarmee hij het hele seizoen de boer op kan, heeft positieve punten in de nota ontdekt. „Het idee van een natio nale ploeg moet zo snel mogelijk gerealiseerd worden. Maar als de nota straks inderdaad een lei draad wordt voor een nieuwe structuur bij het amateurwiel rennen, vrees ik de grootste pro blemen met sponsors. Er moet wat gebeuren binnen de ama teurwielersport. De wielren- sportcommissie wil dat met de nota. Maar die nota zal door ie dereen heel kritisch moeten wor den bekeken. Een nieuwe struc tuur moet voor alle belangheb benden acceptabel zijn, anders heeft de amateurwielersport er geen enkele baat bij". Aad Elshof: „Het is onmogelijk om het iedereen naar de zin te maken als je een beleid uitstip pelt. Maar ik heb er het volste vertrouwen in dat onze nota een goed stuk is, een basis voor kwa liteitsverbetering van het ama teurwielrennen in ons land". Voor de amateurwielersport zal het terugtrekken van (kapi taalkrachtige) sponsors en kan didaatsponsors enorme financië le gevolgen hebben. Om een dis- trictsploeg draaiende te kunnen houden moet ongeveer twee ton op tafel komen. Veertien dis trictsformaties slurpen derhalve een bedrag op van zo'n 2,5 tot 3 miljoen gulden. De KNWU zal nog een aantal keren in conclaaf willen gaan om zijn houding te genover potentiële geldschieters te bepalen. AMERSFOORT (ANP) - Het samenstellen van de Nederlandse zwemselectie voor de Europese kampioenschappen in Sofia had uitstekend gedaan kunnen worden zonder de driedaagse van Amersfoort, die er nu voor uit was getrokken. De Nederlandse zwembond achtte de top in het na-Olympische jaar, zonder dat aantrekkelijke wedstrijden of goede trainingsmogelijheden daar aanleiding toe gaven, tot wereldprestaties in staat gezien de gevraagde lichttijden. AMERSFOORT (ANP) - De na tionale zwemselectie voor de Europese kampioenschappen in Sofia wordt gevormd door: Annemarie Verstappen (ZPC- Nekton), Conny van Bentum (DWK), Jolanda de Rover (Dol fijn), Karin Brienesse (Orca), Illse Oegema (Dedemsvaart), Mildred Muis (Dedemsvaart), Petra van Staveren (Steur), Jo- lande van de Meer (Raket), Bri gitte van der Lans (HPC), Petra Hillenius (HPC), Edsard Schlingemann (AZPC), Ron Dekker (IJssel), Patrick Dybio- na (AZPC), Jim Corbeau (AZPC), Gerard de Kort (HPC), Hans Kroes (HPC) en Mare Weijtmans (Budel). Voor de Europese jeugdkam pioenschappen in Geneve wer den geselecteerd: Diana van der Plaats (Zwemlust/Den Hommel), Baukje Wiersma (Or ca), Linda Moes (Eemsrobben), Chantal Soomers (MZPC), Re- nate Wigger (Dinkel), Marlies van Deursen (HPC), Anne-Ma- rie Alflen (Zwemlust/Den Hommel), Mirelle de Goed (Zeemacht), Lisette van der Swart (WVZ), Danielle van Lunsen (Dolfijn), Jeanne Kui pers (Dinkel), Irene Janssen (Zian/Vitesse), Onno Joustra (Zeemacht), Ernio Smits (Dol fijn), Maurice van den Berge (Zian/Vitesse), Jean Louis Geutjes (AZPC), Ronald Sloe- serwij (Kroosduikers), Harrie Linders (Dolfijn) en Egbert Jansen (VZC). Alleen Verstappen, Van Bentum, De Rover en FYank Drost waren in staat aan de limiet te voldoen, zo dat de estafette-formule moest worden toegepast om een ploeg be staande uit tien dames en acht he ren in de Bulgaarse hoofdstad aan de start te krijgen. Gezien de ver richtingen in Amersfoort, hadden de wedstrijden achterwege kun nen blijven en de selectie op een vrije namiddag op papier kunnen worden gezet. De keuzecommissie van de KNZB gaf met de handelswijze toe, dat de test in Amersfoort meer bedoeld was om wedstrijdritme op te doen als voorbereiding op de ko mende Nederlandse kampioen schappen, dan dat er van selecte ren sprake kon zijn. De prestaties waren er dan ook naar. Gunstige uitzondering was Deventenaar Ron Dekker, die op de eerste dag zijn nationale record op de 100 me ter schoolslag met een volle secon de aanscherpte tot 1.04,70 en daar mee al de basis legde voor een esta fetteploeg op de wisselslag. De herenploeg kon nog uit groeien tot acht man, omdat de vrije-slagzwemmers van AZPC, Schlingemann, Dybiona en Frank Drost voor elkaar niet veel onder deden op de 100 en 200 meter en met hun tijden aanstuurden op een estafetteploeg. Slechts Hans Kroes viel op deze afstand tegen. De HPC-er, die zijn stage in de Ver enigde Staten na de Spelen van Los Angeles als mislukt be schouwt, kreeg echter de voordeel van de twijfel en mag zich in de resterende anderhalve maand thuis op Sofia voorbereiden. Bij dames was de keus eveneens snel gemaakt zonder veel acht te slaan op de tijden bij de selectie wedstrijden. Connie van Bentum en Annemarie Verstappen haalden wel de limiet, maar de 57,5 secon den, die zij over de 100 meter vrije slag mochten doen, dwong het tweetal niet tot een uiterste inspan ning. Eikaars gezelschap deed dat evenmin. De brede top op deze sprintafstand garandeerde even zeer al een estafetteploeg. In verge lijking met de Olympische Spelen, waar de Nederlandse dames zilver veroverden, vielen Desi Reijers, El- les Voskes en Wilma van Velsen af. Voskes, die kampt met de naweeen van een blessure en Van Velsen, die alsnog een Olympische medail le kreeg omgehangen wegens haar aanwezigheid in de serie, werden voorbijgestreeft door respectieve lijk Karin Brienesse en Illse Oege ma, die beneden de 58 seconden bleven. Geluk had voor de zoveel ste keer de Delftse Jolande van de Meer. Zij kreeg als reserve een uit nodiging voor de 2 x 200 meter- ploeg. In de wetenschap, dat ze bij belangrijke toernooien op de lan gere afstand zeer bruikbaar is. Op haar specialiteit, de 800 meter, werd de nationale recordhoudster echter lelijk te kijk gezet door Oe gema. Frank Drost bezig aan de 200 meter vlinderslag. Hij was een van de weinigen die in Amersfoort onder de limiet bleef. (foto ANP) LISSE - Ter gelegenheid van de Lisser-fietsweek stond het wieier- parkoers van de Bollenstreek gis teren in het teken van een tweetal open koersen. Op het inmiddels vrijwel geheel geasfalteerde par koers rond het sportpark Ter Spec- ke traden allereerst de junioren voor een koers over 60 kilometer in actie. Zij werden gevolgd door de amateurs die 100 kilometers voor de kiezen kregen. De wedstrijd voor de amateurs begon op het snelle rondje enigszins mat, maar de harde wind zorgde toch voor de selektie. Dat leidde uiteindelijk nog tot een pakkende finale. De ui terst actieve Mario van Baarle uit Pijnacker toonde zich tijdens die slotfase een sterke winnaar. Van Baarle zat er al bij, toen met nog 25 ronden te rijden een kop groep van vijf renners met een ach tervolgende groep samensmolt tot een selekte vluchtgroep van twaalf. Onder die vluchters bevon den zich ondermeer oud wereld kampioen bij de junioren Tom Cor- des en recente winnaars als Onno Anten (in Zoeterwoude), Jan Ho- gervorst (Honselersijk), Barend Huveneers (Capelle) en Harry de Boer (Avondzesdaagse). Mede om dat andere favorieten als Gerrit Ratterman en Hilegommer Rhett van Trigt inmiddels door een val partij waren uitgeschakeld, was deze vlucht gedoemd om de beslis sende te zijn en dat werd hij dan ook. Tijdens de finale kozen De Boer, Zwirs en Van Baarle, zich gewaar van de grote hoeveelheid rappe mannen om hen heen, het hazepad. Nadat het drietal eerst een leuk gaatje had geslagen, raakte de ver standhouding in het groepje zoek. Van Baarle rook nattigheid, ging er op zijn beurt vandoor en wist het karwei in zijn eentje overtuigend af te maken. De andere twee zagen zich nog door de voorsten van de achtervolgers teruggepakt. Barend Huveneers uit Berkel-Rodenrijs won van hen de spurt, voor Jan Hogervorst, Onno Anten, Cordes, Zwirs en De Boer. Achter hen was Leidenaar Erwin Nieuwenhuizen uit een volgend groepje de rapste, met Piet de Groot uit Hazerwoude en Arrie Bregman uit Benthuizen als de daaropvolgende nummers negen en tien. Bij de junioren liepen de diverse vluchtpogingen voortdurend spaak op een jagend peloton. De gelederen bleven dan ook gesloten, totdat thuisrijder Frank van Vee- nendaal in de laatste ronde een ul tieme poging waagde. Met succes, want de Sassenheimer kwam met nipte voorsprong als winnaar uit de bus. Danny Overgaag uit Den Haag won de spurt van het pelo ton, op de voet gevolgd door Bol- lenstreker Erik Stroombergen die daarmee derde werd. GEULLE (ANP) - Na afloop van het criterium in Woerden rijdt Ger- rie Knetemann vanavond nog even langs bij het bondsbureau van de Koninklijke Nederlandse Wiel- renunie om daar zijn proflicentie in de bus te stoppen. Knetemann stopt met wielrennen. Al is het maar tijdelijk. Om precies te zijn tot maandag 22 juli. Die dag staat hij aan de start van het criterium te Boxmeer. Knetemann werd door de organi satie van de Ronde van de Frank rijk min of meer verplicht te stop pen. Knetemann gaat daar dit jaar niet als renner, maar als radiocom mentator voor de NOS naar toe. Nu zegt het reglement van de Tour, dat actieve renners niet geaccrediteerd kunnen worden als journalist of ploegleider etc. De inschrijving van Knetemann als commentator werd dan ook niet geaccepteerd. Luisterend Ne derland dreigde verstoken te blij ven van zijn speciale kijk op het grootste wielerspektakel. „Kneet" moest thuisblijven. Hij zou alleen welkom zijn als actief renner. De wielrenunie wilde best meewerken aan de 'truc' met de licentie, maar daarmee reed hij nog niet in de ka ravaan tussen het peloton mee. Knetemann immers was ook nog in dienst van Skil. Hij zou er best een bijbaantje als derde ploeglei der van die formatie kunnen bij ne men. „Knetemann mag alleen mee als hij duldt dat er elke dag een wedstrijdcommissaris in zijn auto meerijdt om op onregelmatighe den te letten", luidde de volgende mededeling uit Parijs echter. De kosten zouden door Knetemann of de NOS gedragen moeten worden. De accreditatie van Knetemann als radioman dreigde een absurde zaak te worden. Jaap Hofman, de chef d'equipe van de NOS-radio in de Tour, vertelde in Geulle bij het NK. „Wij hebben er nooit een ge heim van gemaakt, dat Knetemann als commentator meegaat. We doen niets stiekem. Het heeft een poos geduurd, maar we hebben de Tour-organisatie weten- te overtui gen. Het is in orde gekomen". Knetemann zelf deed laconiek over de affaire. „Ach", zei hij, „reglementen zijn er om onderuit te komen". BAKOE (AFP) - Dmitri Koezmin heeft gisteren op de derde dag van de Russische zwemkampioen- schappen de beste wereldseizoen- prestatie op de 200 meter school slag gevestigd. Hij legde in Bakoe aan de Kaspische Zee de afstand af in 2.18,08 en werd onmiddellijk ge volgd door Dmitri Volkov, de Eu ropese recordhouder op de 100 me ter, die een honderdste seconde (2.18,09) later aantikte. Ook de der de aankomende, Timor Podmarev, bleef met 2.18,79 onder de 2.19. Veelbelovend De meeste aandacht ging even wel uit naar Vladimir Salnikov. Hij maakte zaterdag zijn rentree. De lange afstandzwemmer stond ne gen maanden op non-actief door een blessure aan de linkerschou der. De wereldrecordhouder op de 400, 800 en 1500 meter vrije slag deed het kalm aan. Hij won de 400 meter vrije slag in 3 minuten en 53,52 seconden. Wel iswaar vijf seconden boven zijn wereldrecord, dat hij op 19 februari 1983 in Moskou vestigde, maar toch veelbelovend met het oog op de Europese titelstrijd, die over zes weken in Sofia begint. Bij de dames viel de 16-jarige Svetlana Koezmina op. Zij zwom gisteren de 200 meter schoolslag in de knappe tijd van 2 minuten en 30,95 seconden. Daarmee bezet ze de derde plaats op de wereldrang lijst in dit seizoen. Alleen de Oost- duitse Hörner (2.28.33) en Gerasch (2.28.52) waren sneller. rsf«rp*» ->V3»r-. - m-- v VKA-speler Aleven slaat de bal recht op Ajacied Dirk Jan Rijks af. De koploper kwam goed weg in Oegstgeest. Holvast) KEULEN - Nog altijd is niet zeker in welk boottype Volkert Post van 8 tot 11 augustus in Brandenburg bij de wereldkampioenschappen roeien Nederland zal vertegen woordigen. Mogelijk wordt het de acht, waarin de nationale ploeg met Post aan boord met twee overwinnin gen vooral gisteren een goede in druk maakte. Maar ook in de skif toonde de jonge roeier van Die Leythe over de capaciteiten te be schikken om op WK-niveau mee te doen. Zaterdag won Post op de schitte rende roeibaan van Keulen zijn se rie. Gisteren moest de Leidenaar Jurgen Fischer met ruim 3 secon den laten gaan, maar bezette hy in het veld van 35 deelnemers een knappe tweede plaats. Ruim duizend meter kon Volkert Post naast de sterke Westduitser blijven, daarna moest hij zijn con current langzaam maar zeker wat voorsprong toestaan. Een tem poverhoging bracht Post nog weer OEGSTGEEST - Het eerste cric ketteam van Ajax kwam thuisspe- lend tegen het Amstelveense VRA, koploper in de Eerste Klasse, net iets tekort om de Amstelveners hun eerste competitienederlaag te bezorgen. Het nog ongeslagen VRA werd door Ajax-captain Danny Eldering op een behoorlijk nat veld naar de wickets gestuurd. De Oegstgeester cricketers hielden de Amstelve ners behoorlijk in toom. Via 69 voor 2, 103 voor 5, 167 voor 7 werd in de 60e en laatste over de laatste VRA-batsman verschalkt. VRA eindigde op 191 all out. Hans Reier de Wit was Ajax beste bowler met 4-55 in 15 overs; Frits de Jongh 1-20, Danny Eldering 3-27, Ton Eldering 1-45, Paul Mahon 1-29. Ajax, dat het veld door het beter wordende weer zag opdrogen, had een goede start. Wederom met 23 runs van Ray v.d. Berg toonde Ajax over goede moed te bezitten. Via 31 voor 1 kwam Ajax op 75 voor 5 onder meer door onnodig wicketverlies. Op 99 voor 6 viel het wicket van Ajax-coach Mahon (25). Toen VRA dacht de wedstrijd snel te beslissen kwam Ajax terug, voornamelijk dankzij Dirk-Jan Rijks en Frits de Jongh. Via 148 voor 8 met De Jongh 23 en 163 voor 9 met Rijks 33 kwam Ajax in de voorlaatste over uiteindelijk niet verder dan 166 all out. Zaterdag speelt Ajax het uitduel bij Sparta, zondag volgt de thuis wedstrijd tegen Gandhi. wat dichter bij Fischer, die zich echter niet meer liet bedreigen. De keuze zal wellicht vandaag nog worden gemaakt. Op zich vol doet de Leythe-skiffeur aan de nor men om te starten op de wereld kampioenschappen in de. skif. De acht, waarin Post een belangrijke plaats inneemt, zou verzwakt wor den als de Leidse junior vervangen zou worden. De bond wil graag een optimale acht aan de start brengen en zal een beroep doen op Post. Hijzelf heeft daar weinig moeite mee: "Ik ben toch teveel een gezel ligheidsmens, om van nu af aan al die weken helemaal in mijn eentje te trainen; dus als de bond wil dat ik in de acht meedoe, dan doe ik dat; aan de andere kant is de skif wel een uitdaging", aldus de Ley- the-roeier, die a.s. vrijdag bij de na tionale titelstrijd in elk geval zal proberen Nederlands skifkam- pioen te worden. Nog twee andere junioren van Die Leythe kwamen met eerste prijzen terug uit Keulen. Bij de jongste junioren wonnen Martijn Blansjaar en Jaap Krijtenburg bei de dagen de dubbeltwee. Beide da gen moest het Leidse tweetal aan vankelijk tegen een achterstand aankijken. Zaterdag namen de Leytheroeiers echter al gauw de kop over en wonnen ruim. Gisteren tegen andere concur renten, lukte het pas na heel veel inspanning de eerste plaats in te nemen. Kort voor de finish ver speelden de Leidse roeiers nog bij na hun tweede zege door enkele vuile klappen. JAN KLERKS.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 12