Laatste Ronde voor de Baas Gevreesde beldimmingen geschrapt Schema mannen Sprints leveren meer winst op Filosoof Goddet (80) met pensioen Schema vrouwen Middelkamp eerste ritwinnaar Twaalf Nederlanders 64 dagen in 't geel MAANDAG 24 JUNI 1985 Als vrijdag in het Bretonse plaatsje Plumelec het startschot valt voor de 71ste aflevering van La Grande Bouclé begint Jacques Goddet aan zijn 51ste Tour de France, een Ronde die voor hem het afscheid betekent van de wielersport. Op 80-jarige leeftijd zet de journalist en wedstrijdleider een punt achter zijn imposante loopbaan. De erfenis van Henri Desgranges laat hij na aan mede-directeur Felix Lévitan, de veel zakelijker ingestelde partner in het vermaarde tweemanschap. Goddet, vanwege zijn bloemrijke stukken in het Franse sportblad L'Equipe ook wel de filosoof genoemd, is geliefd bij de meeste renners, al heeft Joop Zoetemelk niet veel met hem op. Na een bijtend artikel in het jaar van zijn Tour-zege weigerde de man uit Rijpwetering hem op het erepodium in Parijs de hand te schudden. Vandaag, in de eerste van een serie extra Tour-pagina's, een portret van Jacques Goddet. Gelardeerd met wetenswaardigheden over de Ronde zelf. DEN HAAG (GPD) - De Tour de France telt dit jaar, exclusief de proloog op het circuit van Plume lec, 22 etappes. Daarvan is er één in tweeèn gedeeld. De totale lengte bedraagt 4054,8 kilometer. Daar van is 232,3 kilometer tijdrit: 127,5 kilometer individueel, 73 kilome ter voor ploegen en 31,8 kilometer klimtijdrit. Het overzicht van de etappes ziet er als volgt uit: Vrijdag 28 juni: proloog te Plume lec, 6,8 km. Zaterdag 29 juni: eerste etappe, Vannes-Lanester 256 km. Zondag 30 juni: tweede etappe, Lo- rient-Vitré 242 km. Maandag 1 juli: derde etappe, Vi- tré-Fougères (ploegentijdrit) 73 km. Dinsdag 2 juli: vierde etappe, Fou- góeres-Pont Audemer Quillebeuf 239 km. Woensdag 3 juli: vijfde etappe, Neuchatel-en-Bray-Tourcoing 224 km. Donderdag 4 juli: zesde etappe, Tourcoing-Reims 221,5 km. Vrijdag 5 juli: zevende etappe, Reims-Nancy 217,5 km. Zaterdag 6 juli: achtste etappe, Sarrebourg-Staatsburg (individue le tijdrit) 75 km. Zondag 7 juli: negende etappe, Straatsburg-Epinal 173,5 km. Maandag 8 juli: tiende etappe, Epi- nal-Pontarlier 204,5 km. Dinsdag 9 juli: elfde etappe, Pon- tarlier-Morzine Avoriaz 195 km. Woensdag 10 juli: twaalfde etappe, Morzine-Lans en Vercors 269 km. „dli: dertiende etap de Lans (klimtijdrit) 31,8 km. Vrijdag 12 juli: rustdag. Zaterdag 13 juli: veertiende etap pe, Autrans-St.Etienne 179 km. Zondag 14 juli: vijftiende etappe, St.Etienne-Aurillac 237,5 km. Maandag 15 juli: zestiende etappe, Aurillac-Toulouse 247 km. Dinsdag 16 juli: zeventiende etap pe^ Toulouse-Luz Ardiden 209,5 Woensdag 17 juli: achttiende etap pe A, St.Sauveur-Col d'Aubisque 52,5 km. Achttiende etappe B, La- runs-Pau 83,5 km. Donderdag 18 juli: negentiende etappe, Pau-Bordeaux 203 km. Vrijdag 19 juli: twintigste etappe, Montpol-Limoges 225 km. Zaterdag 20 juli: eenentwintigste etappe, Circuit du lac de Vassiviè- res-en-Limousin (individuele tijd rit) 45,7 km. Zondag 21 juli: tweeëntwintigste etappe, Orléans-Parijs (Champs- Elysées) 196 km. DEN HAAG (GPD) - De tussen- sprints tijdens de Ronde van Frankrijk leveren dit jaar meer tijdwinst op dan vorig jaar. Er zijn er in totaal 63 van die plaatsen op genomen in het routeboek, waar telkens 10, 6 en 3 seconden te ver dienen zijn. De totale bonificatie in de Tour is 18 minuten en 40 secon den. Dat was vorig jaar 15 minuten en 24 seconden. De bonificatie op de eindstreep is ongewijzigd geble ven: 30,20 en 10 seconden. Die tijd- vergoeding wordt gegeven aan het eind van de 1ste, 2e, 4e, 5e, 6e, 7e, 9e, 15e, 16e, 19e en 20e rit. Verder zijn er twee zogenaamde vliegende ipes: in de 4e en 11e rit. Daar dt dezelfde bonificatie gege- PARIJS (ANP) - De Ron de van Frankrijk heeft al een 'eeuwigheid' twee ba zen: de harde zakenman Felix Levitan en de excen trieke filosoof Jacques Goddet. Vaak zijn etappes in de Tour zo lang, dat een sanitaire stop onvermijde lijk is. Als Levitan drang voelt, laat hij zijn chauf feur onmiddellijk stop pen, doet ter plaatse wat hij moet doen en vervolgt de rit. Goddet houdt zijn behoefte op tot hij een plaatsje vindt om zich even voor de massa te ver bergen. In de Tour van 1976 was door toeval dit beeld te zien: Levitan deed zijn plas vóór een groot reclamebord, God det er achter. Jacques Goddet werd zaterdag tachtig jaar. Een week later begint hij zijn 51e Ronde van Frankrijk te volgen. Hij heeft aange kondigd dat het zijn laat ste is. Jacques Goddet, journalist, orga nisator en wedstrijdleider. Tro penhelm, te lange korte broek en verankerde glimlach. Gevreesd, bewonderd, bekritiseerd, maar nooit gehaat. Een aristocraat tus sen de dwangarbeiders van de weg. Als hy, vijftien jaar na het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd opstapt, verliest de sportwereld, en de Ronde van Frankrijk in het bijzonder, een monumentale persoonlijkheid. Nog één maand zal hij 's mor gens bij de start van de etappe handen van de renners drukken en zijn standaard-begroeting uit spreken. "Bonjour, mon chèr ami". Veel meer heeft Goddet mondeling nooit te vertellen. Op papier ligt dat anders. Geen der driehonderd scribenten in de Tour wijdt dagelijks in zijn ko lommen zo bloemrijk uit over de gebeurtenissen van de dag als Goddet in zijn 'Editorial'. Zijn lij vige artikelen zijn opgebouwd met ouderwetse, lange zinscon structies, die getuigen van een frisse kijk op het sport- en maat schappelijk gebeuren. Joop Zoetemelk reageert het minst enthousiast als de naam Goddet valt. Hem staat nog met diepe krassen een zuur artikel in het geheugen gegrift uit de tijd dat hij op het punt stond de Tour de France van 1980 te gaan win nen. Goddet schreef, dat labo ranten van de dopingcontrole het laatste woord hadden over de Tourzege van Zoetemelk. God det gaf na protesten van ploeglei der Peter Post toe wat onzorg vuldig te hebben zitten typen. ging in Parijs de hand toe. Joop maakte enig misbaar en draaide zich om. Zoetemelk nu: „Ik heb eigenlijk nooit veel met Goddet te maken gehad. Die ene keer was ik heel boos. Ik denk dat de Tour ook zonder Goddet de Tour wel zal blijven". Peter Post verweet Jacques Goddet vorig jaar op een regen achtige ochtend in Pau, nadat hij een boete had gekregen, meer tijd in de auto zit te slapen dan de koers te volgen. Post was des duivels, Goddet zei: „Bonjour, mon chèr ami", want hij kon het - matige - Frans van de boze ploeg leider niet verstaan. Post: „Ik had gelijk, die ochtend". De Amstelvener koestert an ders veel respect voor de oude baas en zijn slechts zes jaar jon gere collega Felix Levitan. „Dat die twee nog zo actief zijn, is toch geweldig. Ze zijn misschien een beetje dictatoriaal, maar met zo'n evenement is dat wel nodig. En Goddet heeft, op zijn leeftijd, toch maar dat nieuwe sportpaleis in Parijs opgezet en er een succes van gemaakt". Als ploegleider van de Neder landers in de jaren vijftig had Kees Pellenaars (72) veel contact met Goddet: „Is hij al tachtig? Nou, nou. En ook nog zo fit. Hij heeft anders een heel leven ach ter de rug. Naast zijn vele werk was hij een vrouwendief, ik weet dat-ie een liefhebber was". Jacques Goddet werd op 21 ju ni 1905 geboren. Hij was de zoon van Victor Goddet, naaste mede werker van Henri Desgranges, Sympathiek Jacques Goddet is geliefd bij de renners. Jan Raas: „Ik heb hem altijd als sympathiek erva ren. Soms stond hij ineens bij me en legde hij een hand op mijn schouder. Vooral nadat ik Parijs- Roubaix, ook door hem georga niseerd, had gewonnen. Hij mocht mij, geloof ik, omdat ik dikwijls voor strijd zorgde. Daar hield hij van". Hennie Kuiper: „Hij is heel ga lant en, al ziet hij er niet naar uit, hij staat heel dicht bij de renners. Pas nog, in Bordeaux-Parijs stond hij 's morgens vroeg in Poitiers om alle deelnemers per soonlijk te begroeten. Hij is er al tijd als er iets gebeurt. We moe- ten natuurlijk diep respect heb ben voor wat hij op poten heeft gezet". Gerrie Knetemann vindt God det de eminentie van de heden daagse wielersport. „Hij heeft ook te maken met de transatlan tische zeilrace 'Route de Rhum' van Saint-Malo naar Pointe-a-Pi- tre op Guadeloupe. Ik was daar twee jaar geleden op vakantie. Ineens stond Goddet naast me. Hij was blij me te zien en ik moest meteen met hem mee ko men naar zijn verblijf om een glas wijn te drinken". de stichter van de Tour de Fran ce naar een idee van Geo Lefè- vre. Goddet, die in Oxford stu deerde, was voor de krant l'Auto (na de oorlog l'Equipe geheten) actief bij de Olympische Spelen van 1924 in Parijs. Sindsdien was hij bij alle zomerspelen. In Los Angeles, vorige zomer, was hij de oudste geaccrediteerde journa list. Goddets voorkeur ging zijn leven lang uit naar het wielren nen. Hij was sinds zijn jeugd nauw betrokken bij de organisa tie van de Tour en sinds de twee de wereldoorlog hoofdverant woordelijke voor de organisatie. Volgens de Belg Robert Jans- sens, schrijver van het boek Vreugde en Verdriet in de Tour, is Goddet altijd meer journalist gebleven dan organisator gewor den. „Soms schreef hij een stuk dwars tegen zijn eigen organisa tie in. Typisch Goddet. Hij bleef ook altijd menselijk. Goddet en de Tour zijn één, maar ik heb meegemaakt dat hij wilde stop pen. Dat was toen Simpson stierf op de Ventoux. 'Zijn we nu niet te ver gegaan?', vroeg hij zich af. De andere dag stond hij er toch weer. Goddet is bijna altijd opge wekt, ook steeds in goede condi tie. Ik weet dat hij fietstochten maakt, nu nog, en elke ochtend langdurig gymnastische oefenin gen doet. Hoe ambitieus hij is, heb ik ook ervaren. Op een och tend in de Tour regende het hard, alle journalisten waren in afwachting van de start een cafe taria in gevlucht. Goddet liep in de stromende regen tussen de renners door, lijst met rugnum mers in de hand, om de gezichr ten in zich op te nemen van de renners die hij nog niet kende". Filosoof De Belgische radioverslagge ver Jan Wauters is, ondanks zijn verdwijnen uit de Tour, een van de grootste bewonderaars van de journalist Goddet. „Wie zijn stukken niet kan lezen, beheerst de Franse taal onvoldoende. Goddet is een filosoof, die de sport doorlicht op een bijna lite raire wijze met een overstijging van feiten en banaliteiten. Ik zie in Goddet en Levitan twee ele menten van de joodse cultuur. Goddet als de filosoof, de den ker, de mens, de roepende in de woestijn soms ook; Levitan als de zakenman, die zegt: genoeg geklaagd, we doen zo en zo, er is altijd wel wat om handel mee te drijven, gedaan het denken, het is tijd voor actie". In het wielermilieu wordt be weerd dat Jan Janssen zijn enige overwinning in de Ronde van Frankrijk voor een groot deel aan Jacques Goddet te danken heeft. De koersdirecteur zou de Nederlander in 1968 twee dagen voor het einde aangespoord heb ben de achtervolging in te zetten op een kopgroep, waarin de vol komen onbekende Belg André Poppe op dat moment virtueel gele-truidrager was. Jan Janssen herinnert zich dat moment nog als de dag van gisteren: „Laat ik voorop stellen dat die Poppe in de slottijdrit, waarin ik de Tour won, een kwartier op mij heeft verloren. In de voorlaatste rit was Goddet helemaal in paniek. Hij kwam in de auto naast me rij den en riep: 'Mon chèr Jean. Dit is een schandaal, mijn mooie Tour gaat naar de bliksem, als je niet wat doet'. Ik zei tegen God det: 'Geen paniek, monsieur, die Poppe krijgen we nog wel'. God det mocht mij wel. Zeker omdat ik altijd bereid was me helemaal leeg te rijden. Hij was de eerste om me te feliciteren toen ik de Jacques Goddet, journalist, filosoof, organisator en wedstrijdleider. Het wordt zijn laatste Ronde. (foto anp> Tour gewonnen had". DEN HAAG (GPD) - Een dag later dan de profs gaat de tweede Tour de France voor vrouwen van start. Een wedstrijd over 17 ritten met vijf rustdagen. Bijna 1000 kilome ter moet er worden afgelegd. Het overzicht van de ritten ziet er als 'volgt uit: Zaterdag 29 juni: proloog in Lanes- ter 3 km. Zondag 30 juni: eerste rit, Guer-Vi- tre 93 km. Maandag 1 juli: tweede rit, Vitre- Fougéres 75 km. Dinsdag 2 juli: derde rit, Saint Pierre sur Dive-Pont Audemer Quillebeuf 89 km. Woensdag 3 juli: rustdag. Donderdag 4 juli: vierde rit, Sarcy- Reims (individuele tijdrit) 16 km. Vrijdag 5 juli: vijfde rit, Ligny en Barrois-Nancy 99 km. Zaterdag 6 juli: zesde rit, Sarre- bourg-Straatsburg 75 km. Zondag 7 juli: zevende rit, Schir- meck-Epinal 83 km. Maandag 8 juli: rustdag. Dinsdag 9 juli: achtste rit, Chatel- Avoriaz 48 km. Woensdag 10 juli: negende rit, Chambery-Grenoble 64 km. Donderdag 11 juli: rustdag. Vrijdag 12 juli: tiende rit, Villard de Lans (tijdrit) 20 km. Zaterdag 13 juli: elfde rit, Serrie- res-Saint Etienne 62 km. Zondag 14 juli: twaalfde rit, Murat- Aurillac 61 km. Maandag 15 juli: dertiende rit, La Guepie-Toulouse 90 km. Dinsdag 16 juli: veertiende rit, Sainte Marie de Campan-Luz Ardi den 48 km. Woensdag 17 juli: rustdag. Donderdag 18 juli: vijftiende rit, Luxey-Bordeaux 81 km. Vrijdag 19 juli: zestiende rit, Saint Yrieix la Perche-Limoges 74 km. Zaterdag 20 juli: rustdag. Zondag 21 juli: zeventiende rit, Chaville-Parijs (Champs-Elysees) 68 km. DEN HAAG (GPD) - De Zeeuw Theo Middelkamp, koning van de Belgische kermiskoersen, was in 1936 de eerste Nederlander die in de Tour de France een etappe won. Hij deed het meteen goed en schreef de zware bergetappe tus sen Aix-les-Bains en Grenoble op zijn naam. Inmiddels hebben 38 Nederlanders zijn voorbeeld ge volgd en één of meer etappes ge wonnen. Het overzicht van de Ne derlandse ritsuccessen (102 in to taal) ziet er als volgt uit: Joop Zoetemelk, Gerrie Knete mann en Jan Raas (allen 10); Jan Janssen (7); Gerben Karstens (6); Wout Wagtmans (4); Wim van Est, Jo de Roo, Rini Wagtmans, Hennie Kuiper, Bert Oosterbosch, Henk Lubberding en Peter Winnen (al len 3); Theo Middelkamp, Antoon van Schendel. Jan Nolten, Gerrit Voorting, Henk Nijdam, Theo Smit, Cees Priem, Ad Wynands en Johan van der Velde (allen 2); Ger rit Schulte, Hans Dekkers, Henk Faanhof, Jos Hinsen, Daan de Groot, Huub Zilverberg, Cees van Espen, Jan Krekels, Leo Duyn- dam, Henk Poppe, Gerard Vianen, Fedor den Hertog, Leo van Vliet, Jo Maas, Adrie van Houwelingen èn Frits Pirard (allen 1). DEN HAAG (GPD) - De Tour de France van 1985 is zeker niet de lastigste van de afgelopen jaren. Vooral in de Alpen hebben Goddet en Levitan gevreesde beklimmin gen van naam uit het parkoers ge laten, hoewel de twaalfde rit met de col de la Colombiére, de Granier en de Porie een zware opgave is. Maar andere erkende scherprech ters ontbreken. De reden laat zich gemakkelijk raden: er is onvol doende geld op tafel gekomen. Luz Ardiden, een wintersportoord in de Pyreneeën, tastte wel diep in de buidel en werd onmiddellijk ge promoveerd tot het Alpe d'Huez van deze Ronde van Frankrijk. Het zwaartepunt van de ronde ligt in het grensgebergte tussen Spanje en Frankrijk. Zo zal het peloton op één dag tweemaal de Aubisque te-, genkomen. Er zijn drie aankomsten op de top van een berg. In het voordeel van de klimmers dus, maar de ech te specialisten hebben weer het na deel dat er geen ritten met veel loodzware cols is. Daardoor is de kans op een grote schifting voor het begin van de laatste beklim ming kleiner. Het maakt de moge lijkheid van verrassingen groter wanneer het peloton naar Morzine- Avoriaz (elfde rit), Luz Ardiden (17e rit) en de Col d'Aubisque (18e rit A) klautert. Verder is er op de Cote de Saint-Nizier nog een berg- tijdrit. De belangrijkste moeilijkheden van deze Tour de France zijn: 9e rit (Straatsburg-Epinal): Le Hochwald, Col de Kreuzweg, Col de la Chabonniére, Col du Donon; 11e rit (Pontarlier-Morzine Avo riaz): Pas de Morgins, Col du Cof- bier en Avoriaz; 12e rit (Morzine- Lans-en-Vercors) Col de la Colom biére, Col de Plainpalais, Col du Granier, Col de Cucheron, Col de Porie; 13e rit (tijdrit in Villard de Lans) Cote de Saint-Nizier; 14e rit (Autrans-Saint Etiepne) Col deTto- meyere, Col de Toutes Aures, Crêt de l'Oeillon; 15e rit (Saint Etienne- Aurillac) Pas de Peyrol; 17e rit (Toulouse-Luz Ardiden) Col d'As- pin, Col de Tourmalet en Luz Ardi den; 18e rit A (Saint Sauveur-Col d'Aubisque) Col d'Aubisque; 18e rit B (Laruns-Pau) Col d'Aubisque; 22e rit (Orleans-Parijs) Helling van de Chevreuse Vallei. DEN HAAG (GPD) Twaalf Nederlanders hebben in de geschiedenis van de Tour de France samen 64 dagen de gele trui gedragen. Wim van Est was in 1951 de eerste, Adrie van der Poel vorig jaar tot nu toe laatste. Joop Zoetemelk, die dit jaar zijn vijftiende Ronde van Frankrijk rijdt, had de leiderstrui 22 dagen in zijn bezit. In 1980 hield hij die eerste plaats tot in Parys. Jan Janssen was in 1968 zijn voorganger. Het overzicht van de Nederlandse gele truidragers ziet er als volgt uit: Joop Zoetemelk (22 dagen); Wout Wagtmans (13 dagen); Gerrie Knete mann (8 dagen); Gerrit Voorting en Wim van Est (4 dagen); Jan Raas (3 dagen); Jan Janssen, Gerben Karstens, Ab Geldermans en Jacques Hane- (archieffoto ANP) graaf (2 dagen), Rini Wagtmans en Adrie van der Poel (1 dag). Ronde van Frankrijk voor Heren 28 juni - 21 juli 1985 f isrësssgsssss neufchatel-en-bray roubaix IPONT-audemer quillebeuf l Proloog PARIJS epinal pontarlier morzine-avoriaz] limousin i montpon- imenesterolV iaudre saint-etienne [5] Rutlplaol» aurillacj villard-de-lans laruns(?> d'aubisqu? -luz-st.sauveur -ardiden_ Ronde van Frankrijk voor Dames 29juni-21 juli 1985 jpont-audemer -a quillebeuf reims sarrebóurg- nancy i 2£Sfi- I§)FttRIJS \chaville epinal7 schirmeck lanester chatel morzine-avoriaz saint-etienne murat. 1deaux "AURILLAC VILLARD^ de-lans jluxeyi 'laguepie ^toulouse lste marie-de-campan:

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11