5DT Post in een gulle bui Harings: titel op het juiste moment Van Rijnsoever maakt rentree Knechten in de prijzen Nijdam mag mee naar de Tour Hanegraaf profiteert op 'grote verzoendag' Agr ook fietsen essie bij GEULLE (GPD) Veertien jaar na de coup van Ben Koken heeft Limburg weer een amateurwielerkampioen op de weg. De 24-jarige Peter Harings, pupil van ploegleider Piet Hoekstra, veroverde zaterdag in Geulle voor Peter Steevenhaagen en Peter Hofland de nationale titel. De tweede voor zijn ploeg. In de ochtenduren namelijk had Thea van Rijnsoever het kampioenschap bij de vrouwen behaald. Voor Peter Harings had zijn zege tocht tijdens het NK niet op een beter moment kunnen vallen. De man uit Sibbe, sinds begin dit jaar ook al Nederlands kampioen veld rijden, wordt begeerd door de nieuwbakken ploegleider Jan Raas. Het tekenen van een leuk profcontract zal nu wel niet lang op zich laten wachten. Of toch? Piet Hoekstra heeft Harings het advies gegeven niet direct de ste tijd pijn moeten kunnen lij- delijkheid over het verloop sprong naar de equipe van Raas te den". teur af' te maken. Hoekstra: „Ha- vuile 1 werk1 niet rinoc won aan WK mopHnon on raspaardje het vuile werk met Huub) heeft met name dit jaar be wezen een groot talent te zijn met in totaal 15 overwinningen en nog een handvol ereplaatsen. De Lim burger blonk met name in wed strijden op lastige parcoursen uit. Harings: „Ja ik voel me thuis op heuvelachtig terrein. Het zware wil worden werk ligt me. Ik kan afzien. Dat is meegenomen als aankomend prof. Bij de beroepsrenners zul je de stra. „Mag ik dan wat van hem ver wachten? Ik heb Peter gezegd dat ik niet tevreden zou zijn als hij geen kampioen zou worden. Hij kan het. Mijn verwachtingen heb ben grote druk op hem gelegd, daar moet een renner die prof tegen kunnen". Harings over de opmerking van zijn ploegleider: „Ik wist waar ik toe was. Ik zou de verantwoor- schuwt, r het jaar rings kan aan het WK meedoen DTSmaïmeïï&enrlk Verbraak niet altijd te spre- uat zou ik maar meepikken als ik kf>n nvpr ,iin „vpr P„ hem ben Meteen tekenen of pas aan het eind van dit seizoen. Ik voel er veel v< r het WK te gaan De kamo^en zelf k ken geweest over zijn ijver noe mltmt^aUk raidoen koersinzicht. „Peter is een jongen nog met uit wat ik zal doen. die af en toe uitgekafferd moet worden", aldus Hoekstra, „hij d heeft de neiging om af en toe gekke dëT^komstXindS: de re kant wil ik graag prof worden. Als ik tot het eind van dit jaar ama teur blijf moet ik er wel zeker van zijn dat ik geen profcontract in de meefietsen of een koers voor zich zelf en zijn ploegmakkers verknal len door taktische blunders. Daar ben ik een paar maal hels om ge worden. Maar ondanks de conflic- -.„i _i_i i j wuiucii. ividcu uuudtma uc tuiuuv;- dat fe bespreken^ met Raas die we hebben gehad, Met Peter Harine-; liikt lan Raas eigenlijk toch tussen ons. Een .en eneHe Le ™laië ni ,e,e"fu f™s en een Limburger. Het blijkt te gaan, soms tot mijn eigen met geringe verbazing". Hard aanpakken deed Hoekstra zijn kampioen ook voor het Neder lands kampioenschap. Harings, de favoriet voor de wegtitel mocht niet falen. Hoekstra eiste van hem een krachttoer. „Hij is mijn beste renner, is in vorm, heeft een sterke ploeg om zich heen", vindt Hoek- koers op me nemen. Ik heb me daar niet aan onttrokken. Als ik door pech of wat dan ook geen kampioen had kunnen worden, dan zou ik me in ieder geval heb ben ingespannen om een ploeg maat aan de titel te helpen. Maar alles verliep volgens plan. We zijn telkens in de aanval geweest met Eddy Schurer, Arjan Jagt (die ze vende werd) en Henri Dorgelo. Ik moest de klus afmaken. Dat is ge beurd". Gezien de kracht en balans in het gezelschap van Hoekstra moest de titel daar wel terechtkomen. Peter Steevenhaagen: „Tegen Harings' ploeg was weinig te beginnen. Ze zaten constant met vijf, zes man voorin van wie er telkens één in de aanval ging. Daar byt je je als te genstander op stuk. En zeker als er van krachtsverschil sprake is". Pe ter Hofland, die het langst bij Ha rings aan het wiel bleef in de 202 km lange titelstrijd: „Ik heb zes tien kilometer voor de finish Ha rings moeten laten gaan omdat ik een lekke band kreeg. Maar al zou MAANDAG 24 JUNI 1985 Vrouwenselectie al rond GEULLE (ANP) - Thea van Rijnsoever is in de belangrijk ste wedstrijd van het Nederlandse wegseizoen van de vrouwen aan de top teruggekeerd. Met overmacht werd de 28-jarige rijdster uit Breukelen voor de tweede keer in haar loopbaan nationaal kampioene op het Slingerbergpar- koers in Geulle. Van Rijnsoever kwam met bijna twintig seconden alleen, net zoals in 1983, over de streep. Het le verde haar meteen een plaatsje in de nu definitieve Tour- ploeg op. Het kampioenschap i 1985 i Peter Harings zegevierend over de streep. GEULLE (GPD) - Jelle Nijdam (voor Kwantum) en Johan Lam- merts (voor Panasonic) hebben na het nationaal kampioenschap de zekerheid gekregen dat ze mee mo gen naar de Tour de France. Bij de équipe van Peter Post blijft één plaats nog onbezet. De Amstelve- ner wijst vandaag vermoedelijk de Belg Guy Nulens aan. Dit gebeurt mede op aandrang van Eric Vande- raerden en Phil Anderson die in Nulens een geroutineerdere knecht zien dan in Gert-Jan Theu- GEULLE (GPD) Een bikkelharde confrontatie zou het Voor Jan Raas was de keuze niet worden, Voorspelden de wielerprofeten aan de vooravond zo moeilijk meer. Daar waren Nij- van het nationaal wielerkampioenschap voor de profs. Een dam en de Belg Jan Nevens de titanengevecht tussen de generaals Post en Raas, die el- voor de°üende plaats in^ie^oeg1 kaar het licht in de °Sen niet gunden. Maar Peter Post Nevens had in tegenstelling tot besloot anders. Hij veranderde het'titelstrijd'in een'grote Nijdam echter niet zoveel interes- verzoendag'. Dat uitgerekend Jacques Hanegraaf, die on- waardoor het voor Raas niet zo langs zo met modder gooide naar de Amstelvener, de na tionale driekleur greep kon hem niets schelen. „Ik heb een voorzet gegeven, nu moet Raas hem inkoppen", zei Post. ik geen pech hebben gehad, dan had ik het vermoedelijk toch niet gered. Harings fietste erg sterk vandaag. Beresterk. Net iets beter dan ik". Voor hun prestaties tijdens het aantrekkelijkste (veel strijdlust en veel wisselingen aan de kop van het veld) NK van de laatste jaren had amateur-wegcoach Piet Lie- bregts voor de nummers 1, 2 en 3 een verrassing in petto. Harings en Steevenhaagen zijn zeker van deel name aan het wereldkampioen schap deze zomer in Italië en Hof land is alsnog toegevoegd aan de nationale wegselectie. Ook John Talen hield aan Geulle meer over dan de vijfde positie. Liebregts heeft hem als vierde renner een tic ket voor Italië gegeven. Piet Hoekstra: „En dan te beden ken dat Liebregts dit voorjaar pas heel laat besloot om Harings in de voorlopige selectie voor het WK op te nemen. Begin mei. Ik heb er constant op moeten hameren. Lie bregts was tot bijna twee maanden geleden blijkbaar niet overtuigd van zijn kwaliteiten". Tijdens het WK op de weg zal er geen Oranje-coureur twee keer in actie komen. Wie het kampioen schap op de weg rijdt, doet niet mee aan de ploegentijdrit over 100 kilometer en andersom. gevestigde reputatie. De top-drie Van Rijnsoever, Heieen Hage (26) en Hanneke Lieverse (32) hielden de opvallendste vertegenwoordi gers uit het voorseizoen van de nieuwe generatie, Monique de Bruin (vijfde) en Petra Groen (ne gentiende) duidelijk achter zich. De wedstrijd werd ook bepaald door de oude kern. Bij wie Roelien Hoogeveen zich aansloot. De 26-ja- rige tandartsassistente uit Coevor- den, ook in het begin van de^trijd actief, maakte met Thea moeilijk De ploeg van Roger Swerts (Ver- andalux) vertrekt met vier Neder landers naar de Tour. Gert Jakobs blijft thuis, omdat zijn ploegleider hem nog te jong vindt. „Bovendien kan hij moeilijk bergop en is hij op dit moment uit conditie", aldus de Belgische ploegleider Roger Swerts die gisteren op speciaal ver zoek van Hennie Kuiper naar Geul le kwam. Vandaag maakt Swerts de namen bekend van de Belgi sche renners die de ploeg comple teren. De Tour-ploegen van Jan Raas en Peter Post zien er als volgt uit: Ploeg-Raas: Joop Zoetemelk, Ger- rit Solleveld, Leo van Vliet, Adrie van der Poel, Jelle Nijdam, Jac. Hanegraaf, Ad Wijnands, Maarten Ducrot, Ludo Peeters, Henri Man- ders. Ploeg-Post: Phil Anderson, Ste ven Rooks, Henk Lubberding, Pe ter Winnen, Gerard Veldscholten, Theo de Rooy, Eric Vanderaerden, De succesvolste ploegleider van Nederland had alle mogelijkheden om het kampioenschap voor de renners van Raas ongekend lastig te maken. Toch liet hij die kans voorbij gaan. Met het ingecalcu leerde risico dat het kampioen schap aan zijn equipe voorbij zou gaan en het publiek een saaie ver toning voorgeschoteld kreeg. „Ik ding. Vooral Veldscholten en Ha negraaf aarzelden. Een psychologi sche thriller, met als kernvraag of iedereen naar vermogen zou werken in de kopgroep. Wie zou als eerste het sein op groen zetten: Raas of Post. Het werd Post, die zijn materiaalwagen tot naast Veld scholten stuurde en hem opdracht gaf zijn benen niet te sparen heb", zei Post, „de koers opgeof- uit te rijden. Hanegraaf volgde dat ferd aan de verbetering van de ver- - - - standhouding met Raas. We staan voor de Tour de France. Daar kun je geen extra stress gebruiken. De kanshebbers Daarom moet je in een kampioen- volgende" groep Raas ving het signaal dat Post verslagen. Steven Rooks, Ad Wij nands, Theo de Rooy, Adrie van der Poel, Teun van Vliet en Johan der Velde beseften dat de slag uitzond wel degelijk op. „Hij heeft was gevallen. Met tweeënhalf i die koers voor ons inderdaad niet kapot gemaakt", merkte hij op. Hij Johan Lammerts, Ludo de Keule- liet echter in het midden of dat ge- naer en Guy Nulens. nereuze gebaar ook beloond worden met de gewenste verbroe- fietsen voor de boeg was de strijd gestreden en de verantwoordelijk heid om de amusementswaarde van.het kampioenschap op peil te houden in handen gelegd dering tijdens de komende Ronde Skala-ploeg van Ben van Erp, die oever de beslissende ontsnapping. „Toen ik mij echter realiseerde dat ik kanshebber was, was het voor bij. Noem het de angst voor het In de voorlaatste ronde liet Van Rijnsoever haar staan bij het begin van een solo, die door een val in de laatste kilometer net niet verwoest werd. Na het terugvallen van Hooge veen, probeerde Heieen Hage, die zich uit het ploegbelang betrekke lijk rustig had gehouden nog naar de kop te springen. Van Rijnsoe ver, die volgens eigen zeggen dit seizoen nog geen „platte" prijs had gereden, was ondanks haar val niet meer te achterhalen. De nieuwe kampioene was zelf het meest verbaasd over haar te rugkeer. „Na de teleurstelling bij de Spelen, had ik er eigenlijk geen zin meer in. Het vorige seizoen is voor mij veel te lang geweest, dit keer heb ik het rustiger aan ge daan. Daardoor ook waarschijnlijk heb ik weinig gepresteerd. Het kampioenschap was de laatste kans mij toch in de ploeg voor de Tour de France te rijden. Dat is vermoedelijk de motivatie ge weest. Maar door vermoeidheid had ik het bijna niet gehaald, in de laatste kilometer reed ik gewoon tegen de hekken. Gelukkig had Piet Hoekstra zijn hoofd bij de zaak. Hij zette mij onmiddellijk weer op de fiets." Tour-ploeg De wielrensportcommissie stel de in overleg met ploegleider Rini Verboom en Keetie Van Oosten- Hage de volgende ploeg aan voor de Tour: Thea van Rijnsoever, Pe tra de Bruin, Monique de Bruin, Hennie Top, Petra Groen en He- leen Hage. Petra de Bruin en He- leen Hage hebben vorig jaar ook in Frankrijk gereden. Hennie Top en Thea van Rijnsoever kwamen toen niet voor selectie in aanmerking, omdat zij startten bij de Spelen van Los Angeles. De KNWU achtte het niet dien stig gebruik te maken van de mo gelijkheid tot het inschrijven van twee ploegen. Volgens Keetie van Oosten heeft Nederland geen twaalf dames, die met een kans op succes in Frankrijk kunnen star ten. Volgens de wielrensportcommis sie (Aad Elshof) zijn er vorig jaar verwachtingen gewekt, die door de veel sterkere bezetting in 1985 niet zullen kunnen worden verwezen lijkt. „Een vergelijking met de eer ste en de tweede Tour Feminin gaat volledig mank." Damescoach Rini Verboom stel de dat uit zijn oorspronkelijke se lectie twee dames, Mieke Havik en Eria Oomen zijn afgevallen en dat Thea van Rijnsoever de zesde plaats zal i Frankrijk. „Kijk, zoals het rig jaar ging was voor geen van tweeën goed. En als het dit jaar an daar natuurlijk niet in slaagde. Het wachten was op de finale. Voor de tweede maal in zijn carrière grijpt Jacques Hanegraaf de kampioenstrui. Met dank c Vijf profs zeker van WK GEULLE (ANP) - Na het Neder lands kampioenschap in Geulle zijn vijf profs zeker van deelne ming aan de strijd om het wereld- het in elk geval niet liggen". Gebaar GEULLE (GPD) Ook onder wie- Iersupporters groeit de agressivi teit. Gisteren tijdens het nationaal kampioenschap wielrennen voor beroepsrenners in het Zuidlim burgse Geulle uitte zich dat in be dreigingen tijdens de wedstrijd aan het adres van Jacques Hane graaf en zijn ploegleider Jan Raas. Na afloop werd voor de permanen ce in Meerssen de auto van Teun van Vliet bezoekers deuken intrapten. In beide geval len zou het gaan ofn supporters van Johan van der Velde. In de laatste ronde van het kam pioenschap kreeg Hanegraaf, op weg naar zijn tweede proftitel, be dreigingen en verwensingen ders kan, zeg ik: graag. Aan mij zal terwijl het peloton - of wat daar nog van over was - met een gênant laag tempo over de Slingerberg kroop. De eindstrijd werd twee ronden voor het einde ingeluid door Hanegraaf, de kampioen van 1981. Hij sprong weg bij de koplo pers, omdat hij de eindsprint wilde ontlopen. „Daar zitten te veel risi co's aan vast en zo werkt dat niet in een goeie ploeg",'verklaarde hij die aanval. Hanegraaf ontving zijn instruc ties uit het open portierraam van Raas. „Die zei dat ik anderhalve Post forceerde dus een opening in de al ruim een jaar slepende vij andschap, die twee wereldploegen als een hinderlijke bagage met zich meesleepten over de parkoersen van de grote, internationale wed strijden. Een gebaar dat niet de vorm had van het een pompeus re latiegeschenk, dat de tegenpartij in verlegenheid zou kunnen brengen, maar een aanzet was tot een eerlij ke krachtmeting. Post, teleurge steld omdat Gerard Veldscholten zijn zoveelste kans voor open doel miste, slikte die tegenslag dapper door. Hij heeft nu goede hoop dat ar beschadigd, toen vrijdag bij de start van de Tour in de titelstrijd daar de Plumelec de controverse niet op nieuw torenhoog oplaait. „Raas was een vakman als renner en hij kan dat als ploegleider ook wor den", prees hij zijn voormalige kopman. „Ik ben er van overtuigd dat hij met de verantwoordelijk heid die hij nu heeft anders zal rea- ronde voor het eind weg moest springen. Dat is ook zijn manier van koersen geweest. Veldscholten had al een keer in de beklimming hard op kop gereden om te kijken of er nog knipperlichten bij zaten in de kopgroep, maar wij moesten niet lossen". Eerder dan Veldscholten, een er kende hardrijder („Een van de sterkste renners van Nederland", zei Post zelfs) die op de fiets echter niet tot de goochemste van het pe loton gerekend wordt, ging hij aan x Peter Post. (foto ANP) kampioenschap "op de weg. Coach Piet Liebregts heeft kampioen Jac- de haal. „Wat Hanegraaf deed had in elk geval niet op. ques Hanegraaf, Gerard Veldschol- Gerard moeten doen", stelde Post Hanegraaf daarentegen verste- ten, Teun van Vliet, Nico Verhoe- vast. En verzorger Rud Bakker vigde de reputatie van Raas als in beet de Tukker toe: „Jij had van- spirator. Sinds de entree van de daag kampioen moeten worden. Zeeuw, veertien dagen geleden in Zo'n kans krijg je nooit meer". Ter- de Ronde van Luxemburg, haalde wijl met een ruwe washand, ge- de equipe nu al negen overwinnin- drenkt in eau de cologne, zijn ge- gen binnen. „Wat mijn invloed zicht werd afgeveegd, stamelde hij daarop is....? Ach, tegen de een alleen: „Ik wilde wachten tot de moet je veel en tegen de ander wei- laatste ronde". De onderhande- nig zeggen. Hanegraaf heeft alleen lingspositie van Veldscholten, die een kleine hint nodig als ie goed pas na de Tour zijn contract bij rijdt en die heb ik hem wel gege- Post wil verlengen, verbeterde er ven". ven en Johan van der Velde aange- De aanvulling tot twaalf zal vol gens Liebregts geschieden na de Ronde van Frankrijk. Deelneming aan de Tour is geen absolute nood zaak om te worden gekozen. De wegcoach wilde zijn beslissing echter niet uitstellen tot na de Ne derlandse ronde, die eindigt in de week voor het wereldkampioen schap. zijn hoofd geslingerd en werd in de geren als vorig jaar", beklimming van de Slingerberg De Amstelvener schatte dat goed bovendien de voorruit van de in. Tijdens de titelstrijd in Geulle ploegleiderswagen van Raas met hadden zijn renners olie op het een stok bewerkt. De Zeeuw, ko- vuur kunnen gooien, terwijl ze nu kend van woede, stopte onmiddel- alleen maar blusten. Meer dan hon- lijk en maakte ondanks het bevel derd kilometer voor het einde al van de wedstrijdleiding om door te viel de beslissing toen Jacques Ha- rijden, aanstalten de supporters te negraaf, Gerard Veldscholten en lijf gaan. Hij bedacht zich op tijd en Jacques van Meer op avontuur gin- nam weer plaats achter het stuur. gen. De drie belangrijkste forma- Het koersverloop werd er niet door ties hadden een vertegenwoordi- beinvloed, maar eens te meer werd ger in de eerste lijn. Niet alleen duidelijk dat ook onder het door- p0st en Raas, maar ook de nieuw te gaans vreedzame wielerpubliek de vormen nationale ploeg van Roger agressie toeneemt. Swerts vertoonde zich aan de lei- CHAILLEY (AFP) - Jean-Claude Leclercq zorgde gisteren in Chailley voor een enorme verras sing door de 75ste Fransp wieier- titel bij de prófs binnen te halen. De 23-jarige coureur uit de ploeg van De Gribaldy werd de opvol ger van Laurent Fignon door te profiteren van de onderlinge ri valiteit tussen de drie grote Fran se ploegen, die van Guimard, Köchli en Berland. Leclercq zocht zijn heil in een solo, die niet beantwoord werd. Hij finish te met anderhalve minuut voor sprong op het tweetal Berard en Gayant. Bernard Hinault werd zestiende op bijna acht minuten van Leclercq. België Paul Haaghedooren uit de ploeg van Walter Godefroot ver overde in België de nationale wielertitel op de weg. Haaghe dooren was de snelste renner in een kopgroep van vijf, van wie wereldkampioen Claude Cri- quielion als tweede en Rudi Dhaenens als derde eindigde. De twee coureurs uit de ploeg van Berten de Kimpe hadden geen antwoord op de individuele kracht, die Haaghedooren in de slotfase ten toon spreidde. Italië In Montebelluna ging de Ita liaanse titel naar Claudio Corti, een knecht van Gianbattista Ba- ronchelli. Hij ging op dertig kilo meter van de meet weg en profi teerde van de passiviteit van het peloton, waarin de vedetten el kaar beloerden. Vooral de equipe van de grote favoriet, Francesco Moser, deed geen enkele poging Corti te achterhalen. De ploeg beperkte zich tot het schaduwen van de voornaamste concurren ten, Saronni en Contini, die in de laatste dagen zowel de Midi-Li- bre als de Ronde van de Aude op zijn naam bracht. Corti had succes met zijn po ging. Zijn ploeg, inclusief kop man Baronchelli, verrichtte uit stekende afstoppingswerk en met een voorsprong van 1.25 be reikte Corti solo de eindstreep. Het peloton met alle groten ein digde op 3 minuut 29. West-Duitsland De ieo-prof Rolf Gölz, vorig Los Angeles het zilver, greep gisteren in Ba den Baden het Westduitse kam pioenschap. De 22-jarige Gölz won op het 9,2 kilomter lange parkoers in het Zwarte Woud de koers waarin ook over de titels van Zwitserland en Luxemburg werd beslist. Gölz was na Thurau de tweede Westduitser die de sinds twaalf jaar bestaande ge combineerde wedstrijd wist te winnen. De tweede plaats was ook voor een Duitser, Gregor Braun. Godi Schmutz, de derde man in de kopgroep, veroverde het Zwitserse kampioenschap. Voor de Luxemburgse titel was slechts één kandidaat, Claude Michely. De bronzen-medaille winnaar van de wereldtitelstrijd veldrijden behaalde het kam pioenschap, met één ronde ach terstand op de koplopers. Spanje José-Luis Navarro, de winnaar van de bergprijs in de Ronde van Italië, pakte gisteren de Spaanse wielertitel. De Madrileen, ploeg genoot van Peter Pieters, bleef na de rit over 236 kilometer in de omgeving van Valladolid Pello Ruiz-Cabestany in de sprint de baas. Tour-favoriet Angel Arroyo kwam ten val, maar in het zie kenhuis bleek de schade mee te vallen Engeland Op het eiland Man ging de lau werkrans behorend bij het En gelse kampioenschap naar lan Banbury. Vlak voor de finish van de 210 kilometer lange rit dema- reerde hij weg van Hayton. Der de werd Bell.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 10