Banken weigeren kortere werkduur Twijfels over Koning blijven YS verklaren Europa spaghetti-oorlog Bonden stoppen cao-overleg Eurometaal zet de strijd om Belgische order voort Arrestaties bij Spaanse staking tegen regering Stormloop op hypotheek met levensverzekering KLM gaat weer dividend geven aan aandeelhouders VRIJDAG 21 JUNI 1985 ECONOMIE PAGINA 9 UTRECHT (ANP) - Na tien uur praten zijn de cao-onderhandelingen in het bankbedrijf (100.000 werknemers) opnieuw muurvast komen te zitten. Belangrijkste struikelblok is dat de bankwerkgevers niet willen weten van verdere arbeidstijdverkorting. Zij willen zelfs geen studie naar de mogelijkheden. Geen van de bonden gaat daarmee akkoord. ZAANDAM (ANP) - De munitie- fabriek Eurometaal legt zich niet neer bij de beslissing van de Belgi sche regering om een order van 300 miljoen gulden voor m483 grana ten aan het Amerikaanse bedrijf General Defence Corporation te geven. Eurometaal heeft de Belgi sche Raad van State verzocht de beslissing nietig te verklaren, zo heeft de directie gisteren laten we ten. Volgens Eurometaal heeft het Belgische ministerie van landsver- komst tussen de Verenigde Staten en Nederland over produktie en le verantie van de m483. Het bedrijf laat daarom in de Verenigde Staten onderzoeken hoe kan worden dediging de offerte, die op 25 maart voorkomen dat de exportvergun- 5 uitgebracht, niet met de gebrui kelijke zorgvuldigheid behandeld. ning wordt verleend. De directie Eurometaal wil verder geen De directie meent voorts dat de commentaar geven. Amerikaanse regering, indien zij een exportvergunning voor de des betreffende munitie verleent, in strijd handelt met een overeen- In een verklaring spreekt de di rectie van ernstige bezwaren tegen waarop de order aan het Amerikaanse bedrijf is gegund. Op vragen van het PvdA-kamerlid Van den Bergh deelde staatssecre taris Van Hou welingen van defen sie gisteren in de Tweede Kamer mee dat België als officiële reden heeft opgegeven dat de Amerika nen sneller konden leveren. Volgens Van den Bergh echter zou de order niet zijn doorgegaan omdat Eurometaal geweigerd heeft "commissie" te betalen. Wel zei de staatssecretaris van de direc tie van Eurometaal te hebben ge hoord dat de order uitsluitend via de "kromme weg" viel binnen te halen. Hij heeft daarop laten weten dat er geen sprake kon zijn van het betalen van smeergelden en dat er niet kon worden onderhandeld met tussenpersonen. Eurometaal is voor 70 procent in handen van de staat, er werken 1000 mensen. Het resultaat ver slechterde vorig jaar aanmerkelijk. De nettowinst daalde van f3,5 mil joen in 1983 tot f 1,6 miljoen. Die winst was geheel te danken aan rentebaten f 1,7 miljoen en een be- lastingteruggave van f 1 miljoen. Het bedrijfsresultaat was f 1,1 mil joen negatief tegen f 4,6 miljoen positief in 1983. "De werkgevers willen absoluut niéts. Verder praten is onder deze omstandigheden zinloos", aldus de woordvoerder van de Diensten bond FNV. Hij sluit niet uit dat er na de zomervakanties acties ko men, stakingen incluis. "De hou ding van de werkgevers zit onze le den erg hoog. Het rommelt hier en daar in het bankbedrijf nu al be hoorlijk". Het laatste bod van vakbondszij de behelsde een tweejarige cao, waarbij men in 1986 zou uitkomen op een werkweek van gemiddeld 36 uur. Dit jaar zouden ze op jaar basis 88 uur korter moeten gaan werken, wat een werkweek bete kent van tussen de 38 en 39 uur. De werkgevers wijzen dat af en willen bovendien af van de halve rooster- vrije dagen waarin de atv (72 uur op jaarbasis) momenteel wordt ge goten. Zij willen de werknemers op gezette tijden een uurtje korter laten werken, maar volgens de vak bonden zet een dergelijke vorm van atv absoluut geen zoden aan de dijk. Lachertje derzoek willen toezeggen. Het eindbod van de werkgevers omvat onder meer een loonsverho ging van 1,5 procent en een eenma lige uitkering van eveneens 1,5 procent. Een woordvoerder van de FNV-bond noemde het spijtig, dat de andere bonden "de prijscom pensatie en. de arbeidstijdverkor ting hebben verkwanseld". Hij te kent bezwaar aan tegen verbin dendverklaring van een cao waar bij de grootste bond niet is betrok ken. Maar als die verbindend verklaring er toch komt, hoeven de FNV-leden zich er niet ongerust over te maken of zij de drie procent ook krijgen, zo verklaarde de woordvoerder. "Die hebben wij ook voor elkaar gebokst, al hadden we het in de vorm van prijscom pensatie willen hebben". De woordvoerder van de Dien stenbond FNV noemde ook het koopkrachtvoorstel van werkge verszijde een "lachertje". De werk gevers boden een eenmalige uitke ring van anderhalf procent en daar bovenop een structurele loonsver hoging van 1 procent per oktober 1985. Daarmee vergeleken waren de werkgevers in het verzekerings bedrijf nog aan de royale kant, al dus de woordvoerder. De bankwerkgevers zijn van oor deel dat de bonden de zaak over vragen. het eisenpakket van de vakbonden komt volgens de werk gevers neer op een loonkostenstij ging van 9,1 procent in 1985 en 12,7 procent in 1986. Wat de eisen voor verdere arbeidstijdverkorting be treft stellen de werkgevers dat een uitbreiding van de atv naar 36 uur in 1986 geen haalbare kaart is. De huidige atv met 72 uur brengt vol gens de werkgevers de dienstverle ning al in gevaar. Verzekeraars De werkgevers in het verzeke ringsbedrijf hebben zich gisteren uitgesproken voor ondertekening van de nieuwe cao voor de 40.000 werknemers waarover in principe overeenstemming is bereikt met drie van de vier betrokken bonden: de Unie BLHP, de Dienstenbond CNV en de VKBV (kaderperso neel). De Dienstenbond FNV haak te tijdens het overleg af omdat de automatische prijscompensatie wordt afgeschaft en omdat de werkgevers op het punt van de ar beidstijdverkorting alleen een on- Kort Zakelijk Kempen en Begeer Kempen en Begeer (goud- en zil» verwerk) in Voorschoten verwacht in 1985 een gering positief resultaat te kunnen boeken. In 1984 liep het verlies nog op van f 1,4 miljoen tot f 5 miljoen, zo blijkt uit het jaarver slag. Kempen en Begeer voerde vorig jaar een verdere, drastische reorga nisatie door. Twee dochters, Zil- verfabriek Begeer en Hollandse Kettingfabriek gingen failliet. Daardoor gingen 150 arbeidplaat- sen verloren. Het personeelsbe stand kwam daarmee op 71. De omzet daalde van f 35,2 miljoen naar naar f 18,5 mihoen. Ford De Duits Ford heeft 1984 met een verlies van 298,1 miljoen mark af gesloten. De omzet nam af met 4,3 procent tot 12,8 miljard mark, en de produktie met vijf procent tot 791.770 wagens. Ook de verkoop liep terug met vijf procent tot MADRID (AFP/Rtr/DPA/UPI) - Meer dan honderd mensen zijn gis teren door de Spaanse politie aan gehouden tijdens een nationale staking waartoe de pro-communis tische vakcentrale had opgeroepen om te protesteren tegen het sociale beleid van de regering van de so cialistische premier Felipe Gonza lez. In Madrid zijn ruim 100 mensen aangehouden, in Barcelona 43. De meesten van hen zijn na enkele uren weer vrijgelaten. Voorzover bekend kwam het hier en daar tot schermutselingen. In de hoofdstad is een politieman vastgezet ómdat hij een schot in de lucht had gelost nadat hij in de arbeiderswijk Orca- sitas een groep stakers uiteen had aanzienlijke verlaging van de start* uitkering van de pensioenen. Ook het economisch beleid van de so cialistisch eregering, tijdens welke het aantal werklozen steeg tot drie miijo^h, vormde het doelwit van de staking. De meldingen over het aantal deelnemers aan de algemene sta king liepen sterk uiteen. De leider van het organiserende vakverbond CCOO, Marcelino Camacho, en de communistische partij spraken van een "compleet succes". Vol gens Camacho hebben 3,5 miljoen werknemers aan de oproep gehoor meter afstand gegeven. Maar minister Joaquin gewaarborgd, Almunia.van arbeid verklaarde dat "de activiteit in het land vrijwel normaal was". De Spaanse werk- BUSSUM Bij wijze van proef heeft de PTT in het postkantoor van Bussum een streep getrokken op een paar het loket. Idereen moet daar zijn beurt afwachten, zodat de privacy van de klanten is (foto ANP) Dagbladen lijden onder omroepreelame DEN HAAG (GPD) - De economi sche positie van de landelijke dag bladen is sinds het begin van dit jaar sterk verslechterd door terug loop van het advertentieaanbod. Volgens algemeen secretaris drs. K. J. van der Zande van de Neder landse Dagbladpers (NDP) is deze ontwikkeling te wijten aan de uit breiding van de STER-reclame met 20 procent die op 1 januari van dit jaar is ingegaan. In de eerste vijf maanden van 1985 hebben de grote adverteer ders vergeleken met 1984 voor 6,3 procent minder aan advertenties laten opnemen. Vorig jaar werden 11 procent meer advertenties gezet dan in 1983. NDP-secretaris Van der Zande: „Het ziet ernaar uit dat deze uit breiding de inkomsten van de dag bladen over 1985 sterk zal bein- vloeden. Dit effect wordt nog nade liger, als een eventueel derde tv- net zal worden bekostigd met STER-inkomsten". De oplagecijfers van de dagblad pers over de eerste vijf maanden van dit jaar vertonen nog steeds een dalende trend. De kranten heb ben in deze periode in totaal 1,7 procent minder advertenties opge- proberen te drijven. Eerder had de gevers noemden de stakingsdag stakingsleider gemeld dat de poli tie op arbeiders bij het bureau "volledige mislukking". Met name in het vervoer, de de vakcentrale had geschoten. Bij metaalindustrie en de bouwnijver- geen van de twee incidenten zijn heid liet de staking zich gevoelen. gewonden gevallen. In Andalusië, Asturië, Baskenland. De staking is Spanje is bedoeld Catalonië, op de Canarische Eilan- als protest tegen de omstreden wet den en in de belangrijkste steden op herziening van de sociale zieningen, die momenteel handeling is bij het parlement gaven veel arbeiders gehoor aan de be- oproep van de pro-communisti sche CCOO, niet aan het werk te in een gaan. DEN HAAG (GPD) - De levens verzekeringsmaatschappijen zul len de rente op hypotheken met le vensverzekering niet verlagen. De afgelopen maanden hebben de ver zekeringsmaatschappijen een stormloop op deze hypotheekvorm te verwerken gekregen. Om het af sluiten van deze hypotheken an nex levensverzekering wat af te remmen, is unaniem besloten niet tot renteverlaging over te gaan: Bijna alle banken hebben de af gelopen week de hypotheekrente met 0,2 tot 0,3 procent verlaagd. De verzekeringsmaatschappijen vra gen tussen de 7,8 en 8,5 procent rente voor een hypotheek met le vensverzekering. Volgens de maat schappen worden de laatste maan- den hypotheken gevraagd met lan gere looptijden. Favoriet is de looptijd van 20 jaar. De maatschappijen willen niet de budgetten die men voor hypo theken beschikbaar heeft over schrijden. Aegon heeft al op de rem getrapt en beoordeelt nieuwe aanvragen zeer kritisch om vaste klanten die om een hypotheek met levensverzekering komen vragen geen nee te moeten verkopen. De meeste nieuwe hypotheken worden gevraagd voor de aankoop van premierwoningen. Tot voor kort waren voor dergelijke wonin gaankopen veel hypotheken op an- nuiteitbasis gevraagd. Dit is ëen hypotheek met een lange looptijd waarbij maandelijks aan rente en aflossing een vast bedrag moet worden betaald. Plicht tot legitimatie bij afhalen postpakket DEN HAAG (GPD) - Voor het afhalen van een postpakket of aangetekend stuk op het post kantoor zal de geadresseerde nog dit jaar om een legitimatie worden gevraagd. De PTT wil hiertoe overgaan op dringend verzoek van de postorderbe drijven. Die hebben de laatste tijd te kampen met 'kopers' die zich anoniem goederen eigen te maken. Dergelijke oplichters bestel len goederen op valse naam en adres. Nadat het pakket is aan gekomen op het postkantoor, werpt de postbode op zijn ron de een briefje in de brievenbus met de mededeling dat voor de geadresseerde het pakket is aangekomen. De brievenbus zit in zo'n geval vrijwel altijd in de voordeur van een onbewoond pand. Met hét briefje van de PTT gaat de fraudeur naar het postkantoor en krijgt tot nu toe zonder problemen zijn pakket. Het blijkt vooral te gaan om zichtzendingen van veelal dure apparatuur, zoals video's, foto apparatuur en radio's. Ook kle ding en schoeisel blijkt op deze manier veelal in handen te ko men van niet bonafide lieden. De postorderbedrijven zien dergelijke zichtzendingen nooit terug. Brieven en nota's aan de afnemer worden nooit beantwoord. Betaald wordt er nooit. Navraag levert altijd op dat de betrokkene onbekend is en nooit heeft gewoond op het opgegeven adres. Kamercommissie vijf uur bijeen DEN HAAG (ANP) - Het 'Dossier te grijpen in individuele belas- Van der Linde' is het belangrijkste tingaanslagen. Joekes noemde het punt dat de kamercommissie financiën dwars zit met betrekking tot de bemoeienis van staatssecre- overigens niet toelaatbaar dat indi viduele gevallen uit de belasting dienst zijn uitgelekt naar de pers taris Koning met de belastingaan- zoals nu het geval is geweest. slagen van individuele burgers. De commissie boog zich gisteren ruim vijf uur over 9 dossiers van geval len waarin staatssecretaris Koning van financiën persoonlijk heeft in gegrepen bij het opleggen van de belastingaanslag. Alleen de Haarlemse belastingin specteur Kooiker, die de aanslag van Wibo van der Linde had be handeld, werd gisteren gehoord. "Dat gesprek was zeer verhelde rend", aldus commissie-voorzitter Joekes. Hij zei na afloop van het overleg dat de commissie nu vol doende gegevens heeft om oordeel over het optreden van Koning in deze individuele belastinggevallen te kunnen geven. De woordvoerders van de drie grote fracties waren na afloop van het overleg zeer zwijgzaam.De WD'er De Grave wilde geen enkel oordeel geven over het optreden van zijn partijgenoot Koning. Een zelfde opstelling koos CDA-woord- voerder Van Dijk. De PvdA'er Ver meend was eveneens terughou dend, maar hij wilde wel op per soonlijke titel kwijt, dat hij "een groot aantal kritische kanttekenin gen" plaatst bij het optreden van Koning. Commissievoorzitter Joekes zei dat het overgrote deel van de ver gadering van gisteren gewijd was aan de negen dossiers die de com missie voorgelegd had gekregen. Tevens is er nog vrij kort gespro ken over de vraag of de staatssecre taris wel de bevoegdheid heeft om De kwestie van de bevoegdhe den van de staatssecretaris om in te grijpen wordt door de Kamer be sproken na het zomerreces. Aan de vraag of Koning bij de individuele gevallen die nu aan de orde waren onjuiste beslissingen heef( geno men, wordt volgende week nog een plenair Kamerdebat gewijd. Staatssecretaris Koning zelf zei gisteren na afloop van de vergade ring dat hfj tuiging' een maakt van hij zijns zfjn 'stellige c goed gebruik heeft ge- i geweten' te hebben ge- Rietkerk blokkeert ongewild gelijke beloning havenloodsen ROTTERDAM (ANP) - Het Rotter damse ambtenarenakkoord moet in elk geval voor de havenloodsen in Rotterdam worden uitgevoerd. Die eis zullen de ambtenarenbon den CFO, AC en CMHA via een kort gëding op tafel leggen, nadat minister Rietkerk van binnenland se zaken gisteren dat akkoord heeft geschorst. In het akkoord tussen de bonden en de gemeente Rotterdam wordt een extra onregelmatigheidstoe slag voor ongeveer 4000 semi- en volcontinuwerkers in dienst van de gemeente geregeld. De minister wil de schorsing, vooral omdat hij vreest voor het uitstralingseffect ervan naar onder andere de PTT, het openbaar vervoer en de zieken huizen. De bonden - en Rietkerk be twist dat niet - zijn van mening dat de gemeentelijke loodsen recht hebben op dezelfde toeslagen als de rijksloodsen. Zij besloten al eer der tot een kort geding tegen de ge meente Rotterdam, omdat ook het AMSTERDAM (ANP) - De koers tocht. Daarom is nu ook de staat gedagvaard. Voor de overige amb tenaren op wie het akkoord van toepassing was, wordt het overleg over de ontstane situatie voortge zet. Rietkerk heeft vorige week tij dens een informeel gesprek met de ambtenarencentrales kenbaar ge maakt een onafhankelijke advies commissie te willen inschakelen, om alsnog tot een bevredigende re geling te kunnen komen voor een extra onregelmatigheidstoeslag voor ongeveer 4.000 werknemers in de semi- en volcontinudienst bij de gemeente Rotterdam. Groei in VS doet dollar fors stijgen ROTTERDAM - Binnen een week heeft de Verolmewerf in de Botlek SCHIPHOL (GPD) - De KLM gaat na een periode van vijf jaar weer dividend betalen aan de aandeel houders. De KLM heeft in het boekjaar 1984-1985 (dat op 31 maart werd afgesloten) een winst van 290 miljoen gulden geboekt. In het voorgaande boekjaar maakte 829.700 auto's. Dat bliikt uit het tweede grote reparatie-order geboekt. De mammoettanker van Shell KLM 103 miljoen gulden winst. - rT-iU r. l?,iVmnv "I i.rynnt O 1 O fifïfl tr\Yl A onrlüülVi ai irlorc inn rl rv KJ tv, jaarverslag van Ford-Werke AG. HAL De cruise-onderneming Holland Amerika Lijn (HAL) verwacht dit jaar meer winst te maken dan vorig jaar, zo is gisteren bekendgemaakt. Zoals het er nu naar uitziet zal de winst over het tweede kwartaal BRUSSEL (AP) - De Europese van dit jaar beduidend groter zijn Commissie heeft de lidstaten van dan die van het tweede kwartaal de Europese Gemeenschap giste- ren opgeroepen tegenmaatregelen te nemen nu de Amerikaanse rege ring een extra invoerheffing heeft gelegd op Europese spaghetti, ma- caroni en soortgelijke deegproduk- Dc milieuministers van de Orga- ten. Verwacht wordt dat de EG- nisatie voor Economische Samen- landen dit weekeinde al met die Aandeelhouders van de KLM i den de afgelopen twee jaar op de jaarlijkse aandeelhoudersvergade ring, omdat de luchtvaartmaat schappij wel winst maakte maar geen cent dividend uitkeerde. Pre sident-directeur S. Orlandini van KLM gaf daarvoor als reden op dat eerst het vermogen van de lucht vaartmaatschappij zou moeten worden opgekrikt. Bovendien heeft de maatschappij veel kapi taal nodig voor vlootvernieuwing. Rotterdamse akkoord daar niet voorziet. Het ging daarbij extra toeslag maand voor 70 seniorloodsen. de Amerikaanse dollar is giste- in de namiddag sterk gestegen 316 gulden per toen bekend werd dat de groei van liorloodsen. de Amerikaanse economie - vol- gens zeer voorlopige cijfers - in het de bonden werd tweede kwartaal van dit jaar op niet in het ambtenarenakkoord op- jaarbasis 3,1 procent bedraagt i genomen, omdat de gemeente Rot- een groei van slechl terdam eerst onderzoek daarnaar het eerste kwartaal wil laten verrichten. De bonden vinden dat de seniorloodsen slechts 0,3 procent in lit jaar. Op de wisselmarkt van Amster dam werd gisteren een officiële dienst van de gemeente daar recht middenkoers opgegeven van 3,42 op hebben in het kader van het be- gulden voor een dollar na 3,38 gul- gin dit jaar bereikte akkoord tus- den 0p woensdag. Na het bekend- minister Smit-Kroes en de maken van de Amerikaanse cijfers rijksloodsen. schoot de koers door tot tegen de 3,48 gulden bij het slot van de han- Nu minister Rietkerk het hele del. Toen New York openging ging Rotterdamse ^ambtenarenakkoord de koers van het hogeniveaulang- omlaag om te blijven hangen tafel heeft geveegd, staat ook Afvalvervoer werking en Ontwikkeling (OESO) willen dat er een internationaal ak koord komt over controle op het vervoer van gevaarlijke afvalstof fen. Een ontwerp voor dat akkoord moet voor het eind van 1987 zijn - opgesteld. De OESO zegt dat op dit invoerrechten op meelprodukten maatregelen zullen komen vorm van een beperking op de in voer van Amerikaanse citrus vruchten. 'onredelijke en discriminerende' voor citrusvruchten yuit de VS, zo maakte het Witte Huis gisteren be kend. De maatregel is genomen na dat een Amerikaans onderzoek had uitgewezen dat de gemeen schap de import van sinaasappalen en citroenen uit niet EG-landen als Marokko en Israel met lage invoer rechten zou bevoordelen. middellijke tegenmaatregelen. Ik den mey Marokko en Israel wel de- hoop van harte dat de Amerikaan se autoriteiten hun besluit zullen heroverwegen, waardoor tegenac tie door de Gemeenschap overbo dig wordt en een nieuwe bron gelijk legaal zijn. Het conflict is on derzocht door een forum van de GATT (Algemeen Akkoord om trent Tarieven en Handel), dat de EG en Washington opdracht heeft spanning tussen de Gemeenschap gegeven tot een compromis te ko- "Ik ben bijzonder verontrust over het besluit van president Rea- Igan om een zware belasting te leg- De Verenigde Staten hebben de gen op de invoer van deegproduk- en de Verenigde Staten wordt voorkomen.' Bijna de helft van de Amerikaan se invoer van deegprodukten is af komstig uit Italië. De nu uitgebro ken spaghetti-oorlog met de VS een escalatie men. De regering Reagan heeft die uitspraak opgevat als een onder steuning van het Amerikaanse standpunt. Hg Brussel is bijzonder ongelukkig de zich al 16 jaar met de jongste Amerikaanse stap, de uitbetaling van extra onregel- rond„So gulden" De banken matigheidstoes agen voor de ande- gaven gisteren aIs advieskoers re gemeenteluke loodsen op de 3i36.3,48 gulden op tegen 3>33.3,45 gulden op woensdag. Tegelijkertijd met het bekend maken van de groei van de econo- de VS be- lei tegen 0,4 april. Volgens wissel handelaren in Londen maken deze i verdere verlaging 1 CAMPAGNE - De bondsraad de AbvaKabo, de ambtenarenbond mie werd de inflatie i van de FNV, heeft gisteren in Zut- kend - 0,2 procent i phen unaniem de campagne tegen procent het kabinetsbeleid van CDA en handelc WD - met het oog op de verkie- cijfers zingen volgend jaar - onder- de Amerikaanse rentetarieven mo- moment elke vijf minuten een la- ding gevaarlijk afval seert. grens pas- ho°gd als tegenmaatregel voor de voor buitenland'se betrekkingen invoerrechten die de EG hanteert Willy de Clercq in een verklaring. voortslepende Europees-Ameri- ornaat ae Amerikanen Europa net kaanse sinaasappeloorlog. De Eu- nebben opgeroepen volgend jaar steund. Met uitzondering afdeling Velo (circa 1000 244.000 leden) heeft de bondsraad dan al het geval het bestuur daarvoor „carte blan- gen dat de groei che" gegeven tot een bedrag de gelijk, hetgeen de dollarkoers er- de van weerhield nog verder te stijgen Anderen zeg- verdere renteverlaging niet Europees-Ameri- omdat de Amerikanen Europa net miljoen gulden, inclusief een be- waarschijnlijk maakt. ropese verdragen zouden de Ame- te gaan onderhandelen dra: rikanen jaarlijks 48 miljoen dollar liberalisering van de handel. van een kwart miljoen gulden jijdrage aan de FNV-campag- meestal bij larkoers. De goudprijs ging omlaag, zoals stijging van de dol-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9