Gegijzelden smeken om hun vrijlating Italië kiest nieuwe president Reagan praat met Rode Kruis Nog kans op totaal verbod strijdgassen Frankrijk dreigt Zuid- Afrika weer met acties Politie weet nog weinig over aanslag in Frankfurt Weer crisis in het Contadora-overleg VRIJDAG 21 JUNI 1985 PAGINA 7 TEL AVIV Hevig geëmotioneerd heeft een Amerikaanse vliegtuigpassagier gister avond in de Libanese hoofdstad Beiroet gesmeekt om de vrijlating van de 766 door Israël Het Pentagon wil de bestaande gevangen gehouden sji'itische Libanezen in ruil voor zijn vrijheid en die van de andere „almd^bfnïfrewapens?°waarin o®oUZ0lQGn. WASHINGTON - Een verbod op de produktie van chemische wa pens, dat zestien jaar heeft ge duurd, is gebroken. Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden besloot woensdag 124,5 miljoen dollar uit te trekken voor de bouw van een nieuwe generatie chemi sche wapens. President Reagan kreeg daarmee alsnog het enige wapensysteem van gewicht dat hem in zijn eerste ambtsperiode voortdurend was ontzegd. De voorstanders van wapensysteem accepteerden nog andere voorwaarde: de Ameri- pens zeggen dat de nieuwe wapens door Henk Kolb Sji'itenleider Nabih Berri had een Reagan in het Witte Huis een ont- persconferentie met een aantal van moeting met de voorzitter van het de gekaapte Amerikanen belegd. Maar de Amerikaanse vice-presi- door Taco Slagter dent George Bush liet vrijwel o middellijk weten dat niet op de e waarin zich twee op zichzelf betrekkelijk Kruis - een luchthaven beschik- onschuldige componenten van het baar willen stellen om de uitwisse- zenuwgas bevinden, die pas giftig ling van de vliegtuigpassagiers en worden als zij worden gemengd, de in Israël gevangen gehouden sji- Het Huis stelde een aantal voor- 'itische Libanezen mogelijk te ma- waarden: geld voor de wapens mag ken. niet worden uitgegeven vóór de- Intussen voeren Israël en de Ver- cember 1987. Tegen die tijd moet Ook1 Amal-leider Be^ri ref£ enifde Staten een psychologische Reagan officieel jerklaren^dat de Zwitserse Rode Kruis. Dat op kunnen wijzen dat de Verenig de Staten niet afwijzend staan te genover een bemiddelende rol van deze organisatie in het kapingsdra- vreedzame oplossing van de de kapers zal worden inge- gijzeling dichterbij zou kunnen gaan. brengen. Volgens Berri zou Zwit» Bijna gelijktijdig had president seriand - de basis van oorlogsvoering over' de verant- o. woordelijkheid voor het nu al acht bijdrage van het Rode Kruis die da«en duï"de ka,PmPd reerde op de chaotische persbij eenkomst van gisteravond PARIJS (AP/DPA/AFP/Rtr.) - Het Franse ministerie van buitenland se zaken heeft gisteren de dreiging herhaald dat binnen 18 maanden 'eenzijdige maatregelen tegen Libanon. De Israëlische minister defensie Rabin leverde giste- irwus ernstige kritiek op de VS over het Rode de hardnekkige weigering van Washington officieel om de vrijla- ting te vragen van de in Israël ge vangen zittende sji'iten, een eis van de kapers. „Kom ermee voor de dag", zei Rabin fel in een interview met het Amerikaanse televisiesta tion ABC. Volgens de minister is de gijzelingsaffaire in de eerste plaats een Amerikaans probleem, dat niet op de rug van Israël kan worden afgewenteld. „Op het wapens noodzakelijk zijn en de menstellende delen van het gas moeten gescheiden in verschillen de staten worden opgeslagen. kaanse bondgenoten in Europa moeten zich bereid verklaren de wapens in hun arsenaal op te ne men en op te slaan. De Europese NAVO-landen zijn in doorsnee te gen nieuwe chemische wapens, en ogenschijnlijk zou deze eis van het Huis de produktie kunnen tegen houden. Het is echter uiterst waarschijn lijk dat de bepaling zal worden ge schrapt of tenminste sterk aange past, wanneer de produktie van de gifgaswapens ter sprake komt in het overleg tussen het Huis en de Senaat, die meer geld (163.5 mil joen dollar) aan deze modernise ring wil besteden. Er is nog e legenheid veiliger zijn dan de bestaande, waarin het zenuwgas zich reeds in zijn definitieve vorm bevindt. Naar het heet zouden de oude granaten, die van 1969 dateren, kunnen gaan lekken en voor de bevolking een gevaar opleveren, dat zich des te scherper heeft geprofileerd na de ramp met zenuwgas in het Indiase Bhopal. Tegenstanders van nieuwe pro duktie houden echter staande, dat de bestaande wapens nooit een slachtoffer onder de burgerij heb ben gemaakt en dat het 'lekpercen- tage' niet hoger is dan 1. Binnen de Ontwapeningscom- de VN in Genève wordt de tegenstanders al jaren onderhandeld over een vol- produktie v tegen te houden, wanneer bij nieu we stemming het geld later dit jaar ledig verbod van chemische pens. Hoewel zowel de VS als de Sowjet-Unie zich voor zo'n maatre gel hebben verklaard en voorstel len hebben gedaan om die te reali seren, blijkt controle op de nale ving van de bepalingen een groot struikelblok. De VS hebben in 1983 in Utah vernietiging van oude zenuwgassen gedemonstreerd ten einde te onderstrepen dat inspectie ter plaatse nodig was om de vernie tiging te verifiëren. Bij de onderhandelingen echter bleek dat andere westerse landen het Amerikaanse plan voor 'in spectie te allen tijde en op elke plaats' zeer schoorvoetend bena derden, terwijl de Russen er vier kant tegen waren. In februari 1984 verklaarde de Sowjet-Unie zich wel in beginsel akkoord met per manente inspectie ter plaatse van de vernietiging van chemische wa pens, maar dat is voor de VS niet waterdicht genoeg om er zeker van te zyn dat een verbod niet wordt ontdoken. De voorwaarde van het Huis van Afgevaardigden die de uitgave van geld voor nieuwe gaswapens tot december 1987 blokkeert, houdt de mogelijkheid open om in de Ont wapeningscommissie een verbod op chemische wapens alsnog tot stand te brengen voordat de VS gaan proberen hun bestaande ach terstand in dit soort oorlogvoering in te halen. sancties tegen Zuid-Afrika als er binnen 18 maanden geen drasti- mV,h sche veranderingen worden aange- TWA-toestel zit een Amerikaanse bracht in het apartheidssysteem De Veiligheidsraad van de Ver- Zuid-Afrika' zullen worden geno- enigde Naties heeft gisteren n, tenzij dat land zijn beleid wij zigt. Een woordvoerder stemmig een resolutie aangeno men waarin Zuid-Afrika wordt ver oordeeld voor een inval nisterie zei dat Frankrijk ook acties mandotroepen die vorige maand i tegen Zuid-Afrika in het kader de Verenigde Naties steunt, als dat land blijft weigeren Namibië onaf hankelijkheid te verlenen. Premier Laurent Fabius dreigde gepleegd in Angola's olieproduce rende noordelijke provincie Cabin- da. de resolutie vlag en de passagiers hebben het Amerikaanse staatsburgerschap. Hou op met dit spelletje", zei Ra bin grimmig. President Reagan echter be schouwt zo'n verzoek in strijd met de anti-terreurpolitiek van de VS. Maar de druk op de Amerikaanse president eens iets te ondernemen dat uitzicht biedt op de vrijlating de 40 gegijzelde Amerikanen, De aanvaarding vormde de climax van een debat groeit mët het op 31 mei al met economische dat de gehele dag had geduurd. De Israël is nog Angolese minister van buitenland- gedetineerde sji'iten Extra wapenhulp voor El Salvador WASHINGTON (AFP/DPA/Rtr.) - President Reagan heeft besloten met onmiddellijke ingang de Ame rikaanse wapenhulp aan El Salva dor te vergroten. Dit heeft de woordvoerder van het Witte Huis Larry Speakes meegedeeld?* Spea- kes gaf geen nadere bijzonderhe den over de omvang van de extra hulp. Het besluit volgt op een guerril la-aanval op een café in de hoofd stad San Salvador waarbij woens dagavond zes Amerikanen, onder wie vier mariniers, en zeven Salva- doranen werden gedood. Een woordvoerder van president Duarte zei dat de aanslag, waarbij een onbekend aantal mensen ge wond raakte, het werk is van het „nationale bevrijdingsfront Fara- bundi Marti" (FMLN). De guerril labeweging heeft zich nog niet over het bloedbad uitgelaten. Waarnemers achten de kans klein dat geregelde eenheden van de FMLN de aanslag gepleegd heb ben. Misschien is die het werk van se zaken Afonso van Dunen be schuldigde Zuid-Afrika behalve van de inval er ook van dat het vier gemotoriseerde 20.000 man en f had samengetrokken uid-Li- banon terug te sturen, maar op een moment dat de veiligheid in het noordelijk grensgebied dat toelaat, brigades (met Zo herhaalde Rabin nog eens. Poli- vliegtuigen) tieke waarnemers in Jeruzalem daarentegen zijn ervan overtuigd i de zuid- |re"SA^a? A?gol.a. m®12^.-do?r dat de Israëlische regering welwil- lend staat tegenover een Ameri- Zuid-Afrika bezette Namibië. In dit gebied is ook de Namibische bevrijdingsbeweging SWAPO ac tief. De resolutie bevat een scherpe kaans officieel verzoek de Libane zen uit te wisselen tegen de vlieg tuigpassagiers. Nabih Berri, die sinds maandag- Vijf Amerikaanse gijzelaars mochten gisteren het woord i de persconferentie in Beiroet. veroordeling van Zuid-Afrika, middag de passagiers op voortdu- vraagt om de onvoorwaardelijke rend wisselende plaatsen in het terugtrekking van Zuidafrikaanse zuidwesten van Beiroet gegijzeld troepen uit Angola de beëindiging houdt, toonde zich verongelijkt i alle agressiedaden en zegt dat Angola recht heeft op een schade loosstelling. Secretaris-generaal Perez de Cuellar wordt verzocht de houding van de VS raèl. „Ik begrijp niet wat het pro bleem is. Israël zegt van plan te zijn de sji'iten vrij te laten. Welnu, doe op toe te zien dat de resolutie dat dan. En tegen Amerika zeg ik: wordt uitgevoerd en hiervan ver slag te doen. BONN - De politie in Frankfurt spUntêrgróêp"die" "met het 'be- tfst nog in het duister over de da ders, achtergronden en motieven van de bomaanslag op het vlieg veld, waarbij een 32-jarige Portu gese en twee Australische kinde ren van drie en vijf jaar gedood werden. Van de gewonden verke ren er nog vier in levensgevaar. Gorbatsjov De Russische partijleider Mi- chail Gorbatsjov zal dit mg aar niet door Hans Amesz Vast staat volgens officier van naar de Verenigde Staten reizen justitie Reinhard Rochus dat de voor de opening van de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties. Dat heeft het Kremlin laten weten aan de Amerikaanse ambas sade in Moskou. Met dat besluit komt een mogelijkheid voor een Amerikaans-Russische topconfe rentie definitief te vervallen. Pershing-vonnis Het Westduitse ministerie van defensie heeft verklaard dat een uitspraak van een rechtbank in Frankfurt tegen aanvaarding van Amerikaanse Pershing-raketten, de plaatsing ervan niet zal tegen houden. In een commentaar op het vonnis van kantonrechter Chris- toph Jahr dat het accepteren van de raketten in strijd was met de grondwet, zei een woordvoerder van het ministerie dat zijn recht bank geen gezag had om regerings besluiten te veranderen of te beïn vloeden. Mengele De Westduitse regering is er van op de hoogte gesteld dat het stoffe lijke overschot dat in de buurt van Sao Paulo (Brazilië) is opgegraven, dat van de nazi-arts Josef Mengele is. Dit heeft de Westduitse populai re krant „Bild" gemeld. Volgens de krant heeft ze inzage gehad in het eindrapport. De regering in Bonn heeft het bestaan van het rapport nog niet bevestigd. Cocaïne-evacuatie De ontdekking van een cocaïne- laboratorium in een flatgebouw in Miami heeft woensdag geleid tot de evacuatie van ongeveer 1.000 mensen, omdat in het coke-fa briekje gevaarlijke stoffen werden aangetroffen. Na de ontdekking van het laboratorium door een wo- ningbouwinspecteur bracht de po litie op het strand de aangetroffen chemicaliën (400 liter alcohol, ace- ton en ether) tot ontploffing. Ver der werd 40 kilo cocaïne in beslag genomen. Drie mensen werden gearresteerd. bom niet in een afvalbak in hal B ontploft, maar in een grijze reistas of -koffer. Er wordt gezocht naar een jonge man die het vliegveld kort voor de explosie „overhaast" zou hebben verlaten en in een blauwe Mercedes zou zijn wegge reden. Inmiddels zijn meer dan 200 re chercheurs en ambtenaren bezig met het onderzoek naar de gruwe lijke aanslag. Zes keer is opgebeld en hebben verschillende groepe ringen de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist, waaron der de Rote Armee Fraktion (RAF). De politie gaat er vrijwel zeker van uit dat het hier om valse inlich tingen gaat en dat het hoogst on waarschijnlijk is dat leden van de RAF de daders zijn. Die hebben weliswaar mensen gedood, maar altijd, om het zomaar uit te druk ken, „gericht". Eerder kan worden gedacht aan rechtse extremisten. Tot nu toe zijn ongeveer dertig getuigen gehoord en 60 tips en aan wijzingen binnengekomen. Een leven in 250 ton vuil METZ (AFP) - Een Franse vrouw van 78 jaar en haar zoon van 47 zijn in de maand april in hun huis in Rimling in het oos ten van Frankrijk, aangetroffen temidden van een kleine 250 ton aan afval en vuiligheid, zo is gisteren bekend gemaakt. De aandacht op het paar was gevestigd door buren, die had den opgemerkt dat brood dat dagelijks werd bezorgd, twee dagen was blijven liggen. De brandweer slaagde erin de be woonster, Madame Schuma cher, naar de voordeur te krij gen, waarna zij vijf vierkante meter afval in de gang moest ruimen alvorens in de kamer te kunnen komen waar de zoon op een divan lag. Moeder en zoon werden in een ziekenhuis opgenomen, waar men hen twee uur per dag een desinfecteringsbad moest geven. Van mevrouw Schuma cher moest een been worden af gezet: wormen die zich in haar stoel hadden genesteld hadden aan het been gevreten en koud vuur veroorzaakt. Burgemeester Lohmann van Rimling vertelde dat de Schu machers -- die niet helemaal bij de tijd leken te zijn, sinds enke le jaren markten en afvalplaat- sen afschuimden en de produk- ten opsloegen in huis. MEXICO STAD - Het Contadora- overleg, volgens de meeste wester se diplomaten 'de laatste kans op vrede in Midden-Amerika', is op nieuw verlamd. De maandelijkse ontmoeting in Panama om tot de laatste bijstellingen voor een regio naal vredesakkoord te kunnen ko men, is afgelast zonder dat ook maar een van de agendapunten was afgehandeld. door Rob Sprenkels De nieuwe crisis by het vredes- overleg onder leiding van Mexico, Venezuela, Colombia en Panama, is ingegeven door de beslissing van het Amerikaanse Congres om op nieuw financiële hulp te geven aan de anti-sandinistische contra-revo lutionairen. Nicaragua wilde die kwestie in Panama ter discussie stellen, maar stuitte daarbij op on wil van El Salvador, Costa Rica en Honduras, het zogenoemde mini- blok van Washington. Vlak voor het begin van de Con- tadora-top had Daniel Ortega, de sandinistische president, al laten weten dat Nicaragua op het ogen blik niet kan onderhandelen over veiligheidsaangelegenheden en wapenaankopen. Dit vanwege de voortgaande agressie vanuit de Verenigde Staten. Vorige week onthulde Ortega dat Nicaragua vanwege de nieuwe Amerikaanse hulp aan de contra's wellicht Rus sische MIG-straaljagers zal aan schaffen. De stop op de wapenim porten en het wegsturen van bui tenlandse militaire adviseurs zijn sleutelpunten binnen het vredes project van Contadora. Costa Rica, El Salvador en Hon duras hebben Nicaragua er inmid dels van beschuldigd dat het de Contadora-besprekingen wil dwarsbomen. Victor Hugo Tinoco, de leider van de sandinistische de legatie in Panama, stelde daarente gen dat de schuld bij de Verenigde Staten ligt. „Contadora kan niet langer de huidige oorlogssituatie in Midden-Amerika negeren", al dus de sandinistische staatssecre taris van buitenlandse zaken. Vijf doden en gewonden bij aanslagen Nepal KATMANDOE (Rtr) - Vijf r zijn gisteren in Nepal om het leven gekomen bij bomaanslagen in de hoofdstad Katmandoe en drie an dere steden. Twintig personen lie pen verwondingen op. Dit heeft de minister van binnenlandse zaken, Jog Mehar Shrestha, tijdens een spoedbijeenkomst van het parle ment bekendgemaakt. Hij zei dat 'terroristen* verant woordelijk waren voor de aansla gen en dat verscheidene verdach ten waren gearresteerd. "Om 13.45 uur (plaatselijke tijd) hebben terro risten, die anarchie wilden creëren door rust en orde te verstoren, bommen laten exploderen", aldus Shrestha. Onmiddelijk na de aan slagen kwamen zwaar bewapende troepen de straat op. Het is in Ne pal al enige weken onrustig door een campagne van verboden poli tieke partijen voor herinvoering van een meerpartijenstelsel. Bij de opening van het parlementaire jaar zes dagen geleden, zei NCP-woord- voerder Chakra Bastola: "Wij pro beren zijne majesteit (koning Bi- rendra) duidelijk te maken dat de toekomst van het land op het spel staat. De mensen zijn gedesillusio neerd, dit kan uiteindelijk leiden tot chaos en het uiteenvallen van het land'. Behalve in Katmandoe werden aanslagen gepleegd tegen de lucht haven en een ziekenhuis in de zuidelijke stad Bhairawa. Ook in de Dhangari-markt in het zuidwes ten van Nepal ontplofte een bom. Katmandoe werd het zwaarst ge troffen door de eerste politieke aanslagen in het land. Vier mensen vonden de dood en twaalf liepen verwondingen op toen een bom ex plodeerde bij de receptie van het vijfsterren hotel D'Annapurna. Shrestha zei niet of er zich onder de slachtoffers ook buitenlanders bevinden. Eeen volksvertegenwoordiger en een ambtenaar werden gedood door een bomexplosie buiten een complex van regeringsgebouwen, met onder meer het kantoor van de premier. ADVERTENTIE ROME - De opwinding over de re gionale verkiezingen en over het referendum in Italië is nog niet ge luwd of er staan alweer nieuwe ver kiezingen voor de deur. Deze keer komt het kiezerskorps er echter niet aan te pas: het zijn de twee ka mers van het parlement, die vanaf maandag in gezamenlijke zitting de opvolger van president Sandro Pertini moeten aanwijzen. door Hein ten Kortenaar De 630 Kamerleden en 323 sena toren, aangevuld met 58 vertegen woordigers van de regionale raden, hebben het recht, een willekeurig „Italiaans staatsburger, ouder dan 50 en in het bezit van de burgerlij ke en politieke rechten" tot presi dent van de republiek te kiezen. Bij de eerste drie stemmingen is daarvoor een twee derde meerder heid (d.w.z. 647 stemmen) vereist, bij alle volgende is een meerder heid van de helft plus één (506 stemmen) voldoende. Aan drie stemmingen heeft men overigens nooit genoeg gehad, be halve de eerste keer, toen de grondwetgevende vergadering er maar een nodig had om Enrico de Nicola, een bejaard aanhanger van de monarchie tot voorlopig staats hoofd uit te roepen. Sindsdien heb- ten van proefballonnen, het aftas ten van eikaars bedoelingen, het zoeken van een zo breed nogelijke Dit maakt deze keer de inzet ook zo hoog en het zoeken naar een kandidaat van enigszins vergelijk baar prestige zo moeilijk. De chris ten-democratische partijleider Ci- riaco de Mita heeft al aangekon digd, dat z(jn partij ditmaal weer een christen-democraat in het qui- rinaal wenst en is druk aan het on derhandelen met bondgenoten en oppositie om een voor allen aan- ben de partijen de eerste stemmin- vaardbare kandidaat te vinden. De Recordhoogte Bij de verkiezingen van Luigi Ei- naudi (1948) en Giovanni Gronchi (1955) was het in vier keer beke ken, daarna waren er steeds meer stemmingen nodig, met een re cordhoogte van 23 in 1971, voor de ongelukkige keuze van Giovanni Leone. In de loop van zijn presi dentschap raakte deze zo in op spraak, dat hij voor het einde van zijn ambtstermen gedwongen werd af te treden. Tussen 29 juni en 8 juli 1978 stemde het parlement 16 maal, rdat Sandro Pertini met 832 -- de 995 stemmen tot zijn opvol- ger werd gekozen. Men kan betwij- gd d^P ,die va*} vice-premier felen of hij, staatkundig gezien, wel de beste van Italië's zeven presi- lljke Anuntore Fanfani. denten is geweest, maar niet dat hij van allen de meest geliefde is en de eerste die het presidentschap werkelijk populair heeft gemaakt. Pertini: prestige. gen altijd gebruikt voor het opla- i die dezer dagen het meest Reserve Maar dit zegt nog betrekkelijk weinig: iedereen weet hoe onge zeglijk de christen-democratische fracties op dit gebied zijn en hoe zelden de partijleiding erin ge slaagd is zelfs de eigen achterban compact vooor de officiële partij kandidaat te laten stemmen. Fan fani kan ervan meepraten, want hij w is al twee keer neergeschoten door eens worden sluipschutters onder de eigen kie zers (waarmee hij trouwens een koekje van eigen deeg kreeg, want hijzelf was er nooit vies van ge weest zijn persoonlijke aanhang te gen partijkandidaten in te zetten). Vandaar dat de overige partijen ui terst gereserveerd reageren en wel eerst de kat uit de boom zullen kij ken, te beginnen met de regerings partners en, met nog meer reden, de communisten, die zich tot voor kort samen met de republikeinen uitspraken voor een herverkiezing van Pertini. Aan dit idee is voorlopig een eind gemaakt door Pertini zelf, die afgelopen zondag verklaarde: „Ik, ben er altijd van overtuigd ge-j weest, dat zeven jaar een lange tijd is voor de ambtstermijn van een president en dat er niet toevallig geen enkele president is herkozen. Van een kandidatuur mijnerzijds voor de komende zeven jaar is dan ook geen sprake". Een redelijk standpunt voor een man van bijna 89, maar het zou aan duidelijkheid hebben gewonnen als hij niet alleen de kandidatuur, maar vooral de herverkiezing had uitgesloten. Nu blijft er altijd nog de kans, dat de kiezers, als ze het uiteindelijk helemaal niet meer eens kunnen worden, zich tot Per tini wenden als redder in de nood. En als het vaderland hem roept, is hij er de man niet naar om zich te rug te trekken. Erg waarschijnlijk ziet dit scenario er niet uit, maar evenmin waarschijnlijk is het, dat de partijen het nog voor maandag eens worden over een kandidaat, die dan in een keer gekozen zou kunnen worden, wat zijn prestige, en dat vein het parlement, zeer ten goede zou komen. Herhaling Waar het naar uitziet is een her haling van het het gebruikelijke schouwspel: in de eerste stemmin gen komen alle andere partijen met een z.g. „vlagkandidaat", d.w.z. een in de partijdienst ver grijsde heer die het verdient in het zonnetje gezet te worden, en kijken intussen rustig toe hoe de'christen democraten hun eigen man af slachten. Pas na afloop van dit stie rengevecht komen de eigenlijke onderhandelingen op gang. Die kunnen dagen in beslag nemen, en intussen gaan de loze stemmingen door, totdat het akkoord is bereikt. Maar de wonderen zijn de wereld nog niet uit, en de Mita blijft de hoop uitspreken, dat een enkele stemming genoeg is om het land al maandagavond een nieuwe presi dent te schenken.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7