Kamer niet blij met Star Wars 't Zuivere rookgenot maakt de Cherie zo geliefd. Tandheelkundige zorg tot 19 jaar uitgebreid Nog geen 'nee' op ruimteplannen Verdachte: misstanden in Paleis van Justitie Verplichte autokeuring gaat 16 juli beginnen Moslimvrouw mag met hoofddoek in paspoort VRIJDAG 21 JUNI 1985 DEN HAAG (GPD) - Het Tweede-Kamerdebat over de Amerikaanse plannen voor een ruimteverdediging tegen raketten - beter bekend als Star Wars - heeft gisteren nog niet duidelijk gemaakt of Nederland moet deelnemen aan het omstreden Strategische Defen sie Initiatief (SDI) van president Reagan. Een kamermeerderheid van CDA en 'links' voelt op dit moment in elk geval niets voor een Nederlands aandeel in SDI. voor de Nederlandse industrie wei nig of geen eer valt te behalen aan de Amerikaanse plannen. Net zoals staatssecretaris Bolkestein (bui- Minister van defensie De Ruiter en zijn collega Van den Broek (buiten landse zaken) willen de zaak voor lopig uitstellen tot na de zomer. Nederland wil eerst afwachten of tenlandse handel) dat dinsdag een 'gecoördineerde Europese Washington had gedaan, reactie'op Star Wars mogelijk is. Een ambtelijke studiegroep van de zeven landen van de Westeuro- pese Unie (WEU) moet daarvoor, aldus Van den Broek, in juli het fundament leggen. Pas daarna zal het kabinet een beslissing nemen. vidueel nog veel minder". De Boer schamperde ook, dat „we die 200 miljoen nog wel zelf hebben". De CDA'er markeerde daarmee de breuklijn met coalitiepartner WD. De liberale woordvoerder Ruiter gisteren dat de Nederlandse Voorhoeve meende dat West-Euro- overheid geen geld in SDI hoefde te steken. „Deelneming aan SDI betekent alleen dat met Ameri kaans geld technologische kennis in Europa wordt gekocht". Van den Broek zegde toe dat de Kamer daarover een notitie krijgt, zodat over het kabinetsbesluit (ver moedelijk in het najaar) eerst nog kan worden gedebatteerd. Minister De Ruiter maakte giste ren aan de hand van Amerikaanse gegevens al wel duidelijk, dat er pa met de Amerikanen moest mee doen. „Als een gemeenschappelijk antwoord in het kader van de WEU niet mogelijk is, moet participatie van Nederland met enkele buur landen worden overwogen", meen de hij. Minister Van den Broek ging op dat WD-argument niet in. Hij liet zich weliswaar minder kritisch uit over de economische kant van de Amerikaanse plannen dan De Boer en collega De Ruiter, maar zei wel de aandrang vanuit de Kamer op eigen Europese technologische projecten, zoals het Franse Eureka- initiatief „goed te kunnen volgen". Volgens Van den Broek, die in het recente verleden heeft betoogd dat niet deelnemen aan SDI zou kunnen leiden tot verlies van in vloed op de Amerikaanse plannen en vergroting van de technologi sche kloof met Amerika, moet bij justitie dat hij onder zich had, Je keuze tot deelname aan SDI of Breuklijn CDA-woordvoerder De Boer ver klaarde, dat het „om argumenten van technologisch lijfsbehoud voor de Westeuropese landen niet raadzaam is om zich voor de kar van het SDI-onderzoek te laten spannen, collectief niet, maar indi- aangezien hij belast was met het in- van geldboetes aan een loket. Eureka een selectie worden toege past. „De Europese inspanning is AMSTERDAM (ANP) - Er heer sen ernstige misstanden in de ad ministratieve sector van het Paleis - - - van Justitie aan de Prinsengracht Door geïnde boetes niet af te dra- Seen tweede keus, daaraan moet in Amsterdam. Er is vrijwel geen gen en de bedragen ook niet op de voorrang worden toegekend", zei controle op de administratie, waar- dagstaten te vermelden wist de "U- door frauduleuze handelingen man zich van 1 juli 1983 tot en met kunnen opbloeien; men 'matst' el- half maart 1984 een bedrag van on- kaar met alle mogelyke knoeierij- geveer 30.000 gulden toe te eige- Dit verklaarde een 22-jarige, Te vroeg middels ontslagen administratief ambtenaar bij de parketpolitie in dat Paleis van Justitie gisteren tij dens zijn berechting in datzelfde gebouw. Hij moest zich daar verantwoor den wegens verduistering van geld Geen van beide bewindslieden wilde echter een politiek oordeel over het SDI-concept te vellen. Er was zo weinig controle op de „Daarvoor is het nog te vroeg, SDI gang van zaken dat verdachte lan- verkeert nog in een beginstadium, ge tijd zyn gang kon gaan. Zelfs het is nog lang niet zeker wat voor nummers van kwitanties werden soort defensief systeem daar uit- niet gecontroleerd. Zou dat wel komt", zeiden zij. zijn gebeurd, dan had hij het niet zo lang kunnen volhouden, zei hij. Het geld zei hij nodig te hebben om cocaïne te kopen. Het CDA-kamerlid De Boer v ste in tweede termijn evenmin ondubbelzinnig nee te zeggen op de Amerikaanse uitnodiging tot De man stond ook terecht voor deelname aan Star Wars, omdat dit valsheid in geschrifte. Hij had in als een politieke afwijzing van de februari 1984 een verklaring uitge- ruimteplannen zou worden uitge schreven dat iemand vervangende legd. Maar hij toonde zich verre hechtenis had uitgezeten, terwijl van positief: "De Westeuropeanen dat niet waar was. hebben niet om SDI gevraagd. SDI Officier van justitie Van Nierop kan mogelijk wel de Amerikanen vond de situatie binnen de admini- enige bescherming bieden, maar stratie van justitie ook niet zo fraai, West-Europa blijft in de kou staan, maar was van oordeel dat verdach- De kans op conventionele agressie te zich daar niet achter kon schuilen. Hij eiste een celstraf v vier maanden met aftrek van vo arrest. Uitspraak 4 juli. neemt toe". Moties tegen deelname aan Star Wars, van D'66, PvdA, PSP en PPR, wees De Boer dan ook van de hand. Van der Heijden voelt weinig voor verhoging van premies DEN HAAG (GPD) Staatssecre taris Van der Reijden (WVC) voelt er niets voor particuliere ziekte kostenverzekeraars per 1 juli van dit jaar een premieverhoging toe te staan. Hy zei gisteren desgevraagd dat deze wens van de verzekeraars bij hem op afwijzing zal stuiten. „Het benodigde geld moeten ze maar uit de vergrijzingsreserve putten". De particuliere ziektekostenver zekeraars willen met een premie verhoging van 4 tot 5 procent het geld opbrengen dat ze aan de zie kenfondsen moéten betalen om de vrijwillige ziekenfondsverzekering in stand te kunnen houden. Con- 1 tractueel zijn ze gehouden voor dit doel 90 miljoen gulden over te dra gen voor de tweede helft van dit jaar. Maar een deel van de verzeke raars kan of wil dit geld niet op brengen. Volgende week zullen de verze keraars hun wens tot premieverho ging voorleggen in een gesprek met staatssecretaris Van Zeil (eco- nomische zaken). Als de verhoging niet wordt toegestaan, is het moge lijk als alternatief te putten uit de zogeheten vergrijzingsreserve, die volgens wettelijk voorschrift moet worden aangehouden. Volgens in- WINTERSWIJKJZWOLLE (ANP) - De Achterhoek en de Veluwe zijn gis- siders bestaan die reserves bij de termiddag geteisterd door een wolkbreuk en noodweer, die met name in ongeveer 70 maatschappijen totaal Winterswijk en Zwolle veel overlast veroorzaakten. In Winterswijk liepen uit ongeveer 2 miljard gulden. kelders van woningen onder water en moest de politie enkele wegen afzet- Van der Reijden is het eens met ten. Het water in de straten van Zwolle stond op een gegeven moment 15 het deel van de ziektekostenverze- tot 20 centimeter hoog. Tientallen kelders zijn onder water gelopen, aldus keraars dat er de voorkeur aan de politie. Op de tweede en derde verdieping van het gemeentehuis ont- geeft de premies niet te verhogen, stonden lekkages doordat de waterafvoer van het dak de toevloed van Ook hij wijst erop dat de vergrij- water niet meer kon verwerken. zingsreserve groot genoeg is om Bij de foto: de brandweer helpt een handje bij een ondergelopen binnen- het benodigde geld te verschaffen, plaats in Zwolle. (foto ANP) UTRECHT (ANP) - Alle zieken fondsverzekerden tot 19 jaar kun nen vanaf 1 juli aanspraak maken op uitgebreide tandheelkundige zorg. De Tweede Kamer stemde gisteren in met de plannen van staatssecretaris Van der Reijden (WVC). In een reactie toonde de Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen zich verheugd over de ze mijlpaal. Tot nu toe komen alleen jonge ren van 13 jaar en ouder wier gebit aan bepaalde eisen voldoet (ruim 60 procent) in aanmerking voor een uitgebreider verstrekkingen pakket. Vanaf 1 juli kunnen alle jongeren van 0 tot 19 jaar daar bij het ziekenfonds aanspraak op ma ken. Voor de uitvoering van het plan is een budget vastgesteld dat het eerste jaar 265 miljoen gulden be draagt. Als dit bedrag wordt over schreden zal het teveel in minde ring worden gebracht op de tarie ven van de tandartsen. De ziekenfondsen sluiten in het kader van dit plan niet alleen over eenkomsten af met tandartsen, maar ook met vroegere schooltan- dartsdiensten die zich omvormen tot regionale diensten voor jeugd- tandverzorging. Dat zullen er ove rigens niet veel zijn (de meeste diensten zijn of worden geliqui deerd in verband met een dalend percentage deelnemende school kinderen en - mede daardoor - geldgebrek). Maar de diensten die blijven bestaan krijgen van het zie kenfonds een toeslag op het over eengekomen tarief als ze veel kin deren uit risicogroepen (bijvoor beeld uit etnische minderheden) helpen. Het aanvullend tarief -houdt ook rekening met de kosten van halen en brengen van de kin deren. De collectieve preventie en tand heelkundige gezondheidsvoorlich ting, voorheen ook taken van de schooltanddiensten, worden over genomen door de basisgezond heidsdiensten (gg en gd-en, kruis verenigingen e.d.). Politie mag wel 'gewone' coupe soleil ZAANSTAD (ANP) - De politie kan op gebied van de mode geen 'trendsettende' rol vervul len. Dat heeft burgemeester Lems van Zaanstad geant woord op vragen van de CPN- raadsfractie in zijn gemeente. Onlangs stuurde de korpslei ding van de gemeentepolitie in Zaanstad twee hoofdagenten terug naar de kapper omdat zij een soort coupe soleil hadden aangebracht. Volgens de bur gemeester had één van de agen ten in zijn haar de kleuren geel, bruin en rood laten aanbren gen. Dat ging de korpsleiding te ver. De burgemeester is met de korpsleiding eens, vooral ook omdat in de ambtsinstructie zou staan dat de politie-ambte- naar verplicht is in diensttijd er steeds verzorgd uit te zien. Een 'gewone' coupe soleil mag volgens de burgemeester wél, omdat dit gerekend mag worden binnen algemeen aan vaarde vormen en zeker waar het dameskapsels betreft. In het antwoord van de burge meester aan de gemeenteraad staat ook, dat hem gebleken was dat de kapsels van de beide hoofdagenten voor het gehele Zaanstadse korps onaanvaard baar waren. DEN HAAG (ANP) - De verplichte autokeuring gaat vrijwel zeker op 16 juli beginnen. Als eerste zullen auto's worden gekeurd die ouder zijn dan tien jaar. Binnenkort gaan daartoe de oproepen de deur uit. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van verkeer en wa terstaat gisteren bekend gemaakt. De keuring zelf is behalve een controle van de kentekenpapieren, het nalopen van vitale veiligheids onderdelen zoals remmen, verlich ting, stuurinrichting, wielophan ging, banden en controle op roest- vorming. De keuring gaat 50 gul den kosten. Eventuele reparaties worden extra in rekening ge bracht. Een goedgekeurde auto wordt voorzien van een sticker, aan te brengen op de bumper, en een certificaat dat de bestuurder bij zich behoort te dragen. Het bouwjaar van de auto, dat op deel 1 van het originele kenteken staat, is voor de keuring niet van belang. Oudere auto's, die nog geen tien jaar geleden zijn inge voerd, vallen niet onder de eerste lichting van keuringsoproepen. Deze auto's zijn namelijk nog geen tien jaar geleden gekeurd ten be hoeve van de registratie voor een kenteken. Nederlanders in Mozambique in gevangenis DEN HAAG (ANP) - Sinds begin mei zitten twee Nederlandse ont wikkelingswerkers in Mozambi que in de gevangenis wegens over treding van de wet op de staatsvei ligheid. Dat heeft het ministerie voor ontwikkelingssamenwerking in Den Haag gisteren meegedeeld. Het gaat om een 27-jarige man die was uitgezonden door de Eduardo Mondlane Stichting in Amsterdam en die in dienst was van het ministerie van onderwijs van Mozambique, en een 30-jarige arts, die namens het Nederlandse ministerie voor ontwikkelingssa menwerking werkzaam was in het ziekenhuis van Nacala. Een medewerker van de Neder landse ambassade werd pas op 8 juni in de gelegenheid gesteld de ontwikkelingswerkers in de gevan genis in Nampula (1.500 kilometer ten noorden van de hoofdstad Ma puto) te bezoeken. Zij maken het naar omstandigheden goed. Sinds het bekend worden van de arrestaties heeft de Nederlandse tijdelijk zaakgelastigde in Maputo geprobeerd informatie te verkrij gen over de achtergrond van de ar restaties. Maar ondanks herhaald aandringen is deze nog steeds niet volledig duidelijk. De Nederlandse ambassadeur heeft tegenover de Mozambi- quaanse minister van buitenlandse zaken de grote ongerustheid van de Nederlandse regering uitge sproken. De ambassade in Maputo volgt de zaak nauwlettend, maar de Mozambiquaanse autoriteiten tonen zich tot nu toe nauwelijks bereid om de ambassade van infor matie te voorzien over de juiste re den van de aanhoudingen, het ver loop en de te verwachten duur van het vooronderzoek. JONGEN GESTIKT - Bij het douchen in een Westduitse boot met vakantievierende jongeren is een 15-jarige jongen uit Keulen waarschijnlijk door verstikking om het leven gekomen. Een 13-jari- ge kameraad raakte bewusteloos en is in een ziekenhuis opgeno men. Er bevond zich in de douche, aldus de politie, een gasgeiser zon der afzuiginstallatie. Amfetamine onderschept EINDHOVEN (ANP) - De Eindho- vense politie heeft tien kilo amfeta mine onderschept met een straat waarde van een half mihoen gul den. In verband daarmee zijn drie mannen en twee vrouwen aange houden. Bij de verdachten, in leeftijd va riërend van 30 tot 39 jaar en afkom stig uit Eindhoven en Nuenen, trof de politie twee geladen pistolen aan. De politie was de verdachten op het spoor gekomen na een in tensief onderzoek, aldus de zegs man. De aanhoudingen werden verricht door een speciale aanhou dingseenheid van de politie. ROTTERDAM (ANP) - De moslima mevrouw Saddik uit Rotter dam mag op de pasfoto in haar paspoort met haar hoofddoekje op worden afgebeeld. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken vandaag meegedeeld. Volgens een woordvoerder van het ministe rie staat er in de paspoortinstructies dat foto's 'zo mogelijk' zonder hoofddeksel in het paspoort moeten komen. Het is dus niet ver plicht om met onbedekt hoofd voor de camera's te gaan staan. De gemeente Rotterdam weigerde gisteren de pasfoto's van de vrouw te accepteren, omdat zij een hoofddoekje droeg. De vrouw zegt uit godsdienstige overwegingen haar hoofd te moeten bedek ken, zelfs op een pasfoto. Omdat de ambtenaren op de paspoortenafdeling in Rotterdam nog nooit eerder met een dergelijk geval te maken hadden gehad, besloten ze eerst de voorschriften er op na te slaan. „Het zou im mers heel vervelend zijn als die vrouw bij de grens problemen krijgt met de marechaussee of de douane, omdat de foto niet goed is. Bovendien zijn andere moslimvrouwen altijd wel bereid ge weest pasfoto's in te leveren waarop ze met onbedekt hoofd staan", aldus een woordvoerder van de afdeling. Het ministerie heeft de gemeente nu echter geadviseerd de omstreden foto's te accepteren. DEN HAAG (GPD/ANP) - Tien procent van de kraakpanden die tussen 1980 en 1985 zijn ontruimd, blijkt leeg te staan. Een even groot aantal panden is in handen van speculanten gevallen. Ook blijken panden vaak niet te worden ge bruikt voor het doel dat de eige naar in het kort geding als reden voor ontruiming heeft genoemd. Bijna de helft van de gebouwen is na ontruiming van eigenaar veran derd. Dat blijkt uit een onderzoek van IGLO, het maandblad van de Lan delijke Organisatie Belangengroe pen Huisvesting (LOBH). In het onderzoek is het lot van 236 ontruimde kraakpanden in Amsterdam, Groningen, Haarlem, Kraakpanden na ontruiming vaak verkocht 's Hertogenbosch, Hilversum en Utrecht nagegaan. Het komt regelmatig voor dat panden met veel vertoon worden ontruimd en soms zelfs gesloopt, waarna er niets meer mee gebeurt. In de Haarlemse Rozenstraat staat een pand zo te verkommeren dat de eigenaar al een aanschrijving van bouw- en woningtoezicht heeft gekregen. Op de Amsterdamse We teringschans is Sint Nicolaas ooit nog ingeschakeld bij de ontrui ming. Het opvallende gebouw dat er stond, is direct na de ontruiming gesloopt en heeft plaatsgemaakt voor een leegstaand kantoorpand. Het Emmaplein is sinds de sloop van het kraakpand in 1978 'ver rijkt' met een zandvlakte. IGLO constateert dat de bestem mingen van kraakpanden na een ontruiming nauwelijks verande ren. Woonfunctie bleef vaak woon functie en winkels met een boven woning bleven ook als zodanig voortbestaan. Wel is er sprake van daling van het aantal bedrijfspan den. Pakhuizen bijvoorbeeld wer den opgesplitst in luxe-apparte menten. Duizend gulden boete voor verontreiniging UTRECHT (ANP) - Wegens ernsti ge verontreiniging van het milieu heeft economisch politierechter mr. P. van de Vijver de Maarssense stofzuigerfabriek FAM veroor deeld tot een boete van 1000 gul den. Doordat in 1983 totaal ver roeste ondergrondse olietanks op het bedrijfsterrein waren gaan lek ken werden de rivier de Vecht en ook de bodem rondom de fabriek ernstig verontreinigd. De FAM-directie voerde als ver zachtende omstandigheid aan dat de fabriek, die uitstel van betaling heeft gekregen en zit met een schuld van vyf miljoen gulden, destijds al zwaar in de financiële perikelen zat en dat de directie toen wel andere dingen aan zijn hoofd had dan olietanks. Een oprechte senoritas. Ver rassend, die vorm, niet hele maal rond. Handzaam. Een Java dekblad. Natuur. Een Java omblad dat het gloeien be heerst, het aroma verdeelt. Deli-, Sumatra-, Havana- -en Brazil-tabakken. Ruiken. Proe ven. Mild. De meesterhand van de La Paz melangeurs. La Paz Cherie, 100% tabak. Per 10.20 en 50 stuks, 55 c;. per,, stuk.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5