Onbegonnen Werk Zonnevylle op zoek naar de medemens op Ameland Hoe onschuldig zijn racistische grappen? Honderd bejaarden op de wachtlijst voor verpleeghuis tijnsburgi allen sch< Vijftal mishandelt man en vernielt auto ;ers school en station- gangers lastig PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 21 JUNI 1985 Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon 95!/2 procent Zal Frans Boelen, de Schouwburg-directeur, goed overweg kunnen met A. van der Loo, het hoofd van de zojuist ten stadhuize gevormde afedeling culturele zaken? Van die vraag hangt heel veel af, o.a. of het weer wat wordt met de schouwburg. Boelen staat strikt genomen on der Van der Loo en deze laatste geldt nu niet direct als de gemak kelijkste ambtenaar van de stad. Dat vereist van wethouder Kuij- ers een soort arendsoog voor wat er leeft. Na al die jaren in de raad weet hij hopelijk dat als een zaak in Leiden eenmaal uit de hand loopt de chaos al spoedig in grote bloei staat. Afgelopen zaterdag zei Boelen in een interview in deze krant: "Er is mij zowel door wethouder Kuijers als door Van der Loo toe gezegd dat ik voor 95V2 procent de vrije hand krijg". Dat zal velen geruststellend in de oren klinken. Het is een hele ruime marge. Maar bij dit per centage loopt ons direct het angstzweet tussen de schouder bladen. Vijfennegentigeneenhalf pro cent! Hoe zouden ze dat eigenlijk berekend hebben? En wat houden die 4V2 procent precies in waar over Van der Loo dus kennelijk hgt laatste woord mag spreken? Het heeft er veel van weg dat er gegrutterd is met grammen en millimeters. En dat nu vult ons lijf met grote vrees. V/ant waar over krijgen Nederlanders het doorgaans met elkaar oud-testa- mentisch aan de stok? Juist, nooit over de grote lijnen, maar altijd over halve onsjes. Overeenkomst Boelens ideeën over de schouw burg, zoals in het interview neer gelegd, doen aardig en veelbelo vend aan. "De drempel van de schouw burg moet koste wat het kost wor den verlaagd", zegt hij. "Een theatercafé zou geweldig zijn. Dat de mensen na afloop blijven hangen om na te praten". "Het gebouw staat nu overdag mooi en werkeloos te zijn. mag in een stad als Leider gebeuren. Een schouwburg een culturele ontmoetingsplaats zijn. Dan denk ik aan lunchpau ze-theater, aan koffieconcerten aan kindervoorstellingen". "Er moeten meer parkeerplaat sen komen in de directe omge ving". Prachtig. Maar vergelijk het nu eens met wat de onlangs met zachte hand weggewerkte schouwburg-direc teur Hans van Dam bij zijn en tree op 1 november 1969 allemaal van plan was: "Ik zie het als mijn taak om sterk stimulerend te werken op de bewoners van de Leidse agglome ratie. De mensen moeten leren naar het theater te komen. Ik wil alle bevolkingsgroepen aan hun trekken laten komen. Men moet zich in de schouwburg uit en thuis voelen". "Binding met het theater krijgt men door de schouwburg de gehe- houder Schoute (WD) stuurde over het functioneren van het In stituut Burgerraadslieden (IBR) moet openbaar worden gemaakt. Die brief, waarin de Sociale Dienst blijk gaf van een hoogst opmerkelijke dubbelhartigheid jegens het IBR, was door Schoute ter hand gesteld aan de raadsle den van de collegepartijen, PvdA en WD, en niet aan de anderen. De zaak kwam uit omdat de brief in de krant werd gepubliceerd. Schoute beweerde vervolgens dat het om "een fout" ging. Ook PvdA en WD hadden de brief niet mogen ontvangen. Pas onder druk was hij bereid het document vertrouwelijk ter hand te stellen aan de gehele gemeenteraad. Een z.g. handige zet. Daarmee werd sprong van de partijen die sa men het college vormen, en een voorshands onderling al bedisse len van zaken waardoor in de raad van een werkelijke discus sie, met oog voor alle argumen ten, weinig overblijft. Dit zijn niet zo maar wat beweringen. Een man als wethouder Borde- wijk (PvdA) heeft onlangs, op zijn eigen speciale maniertje, on bewimpeld toegegeven dat dit de praktijk is. Anderen zeggen het wat mistiger en gewatteerder (er is verpakkingsmateriaal genoeg in de taal), maar wie de franje wegschuift, komt tot dezelfde uit komst. Het punt 'functioneren van de gemeenteraad' komt binnenkort aan de orde in de raadscommis WD-raadslid Michiel Zonnevylle, betrapt tijdens een gemeenteraadsvergadering in Leiden. Op Ameland zal alleen al het rinkelen van de burgemeestersketting hem wakker houden. Tenslotte kun je moeilijk dicht bij de medemens staan, tijdens het knappen van een uiltje. (archieffoto) le dag geopend te houden. De jeugd moet er worden bijge haald. Ook zal de mogelijkheid worden geschapen dat men na de voorstelling nog even kan blijven plakken. Er moet gelegenheid zijn om na de voorstelling te dis cussiëren onder het genot van een drankje en zo mogelijk ook van een koud of warm hapje". "Ik denk dat het Leidse par keerprobleem ook zijn weerslag zal hebben op het theaterbezoek. Ik hoop daarom dat er een par keergarage dichtbij de schouw burg zal komen". De ideeën lijken als twee drup pels water op elkaar. De conclusie is duidelijk: mooie verhalen zijn snel afgestoken, waar het op aan komt zijn de da den. Hopelijk heeft Boelen wat dat betreft wat meer in huis dan zijn voorganger. Pijnlijk De commissie beroep- en be zwaarschriften heeft hei Leids college van Burgemeester en V/et- houders deze week pijnlijk op de vingers getikt: de vertrouwelijke brief die de directie maatschap pelijke dienstverlening van de Sociale Dienst destijds aan wet immers een openbare en inhoude lijke discussie over de brief voor komen. Maar het was anderzijds voor de 'oppositie' onmogelijk de nota rechtshulp te behandelen zonder die brief erbij te betrek ken. Het D'66-raadslid Hoekema ging met de gang van zaken niet akkoord en heeft nu van de com missie voor beroep- en bezwaar schriften gelijk gekregen. Het college van B en W heeft zich in deze zaak kinderachtig gedragen. Iedereen wist door de krantepublikatie wat er in de brief stond. En om dan de zaak nog van het etiket 'vertrouwelijk' te willen voorzien Dat Schoute, inmiddels veilig geland in het groen van Wasse naar, zich onder een voor hem on plezierige discussie wilde uit- wurmen, was duidelijk. Ondui delijk bleef waarom de PvdA, ac terend als de kampioen van de openheid, zich in deze zo benepen opstelde. Het gedoe met de IBR-brief en ook bijv. de voorgeschiedenis van de parkeernota wijzen op een ze ker patroon dat CDA-fractielei- der Walenkamp al meermalen aan de orde heeft gesteld: een on miskenbare infoiènatie-voor- Walenkamp: "Meneer de voor zitter, ik kan het niet voor ge noeg microfoons zeggen...." (foto Reinout van Gulick) sie voor algemene bestuurlijke aangelegenheden. Walenkamp heeft er een ferm discussiestuk voor geschreven met aanbevelin gen op het gebied van de infor matievoorziening, fractie-onder steuning, faciliteiten voor steun- fractieleden en een speciaal ge bruik van de rondvraag. Er zit wel wat in. Waarschijn lijk gaan PvdA en VVD er snel akkoord mee, dan zijn ze af van het gezeur. Is de kwestie daarmee opgelost? Natuurlijk niet. Nie mand die dat beter weet dan Wa lenkamp. Wat schreef hij daar over namelijk een maand gele den? "Waar het wezenlijk om gaat, is de mentaliteitskwestie. Demo cratie wordt niets als de wil ont breekt om niet slechts naar de let ter, maar vooral ook naar de geest ervan, daaraan invulling te geven". Hoe schoon klinkt het. Niet ver geten mag overigens worden dat het CDA in deze niet onbezoedeld is. Het heeft in het verleden ook meegewerkt aan de ontwikkeling die nu, geperfectioneerd, zo veel wrevel oplevert. Maar dat maakt Walenkamps woorden niet min der waar. Zonnevylle Het klinkt een beetje als een verbanning zo'n benoeming: bur gemeester van het eiland Ame land. Maar gelukkig denkt de magistraat in kwestie daar heel anders over. Het Leidse WD- raadslid Michiel Zonnevylle liet tenminste woensdag in de Leeu warder Courant weten: "Het lijkt me machtig om burgemees ter te worden. We gaan het eiland goed verkopen. Ik heb er echt trek in daar aan de slag te gaan". Weer een lid van de Leidse ge meenteraad dus dat tot burge meester is benoemd. Die raad zaal aan de Breestraat is kenne lijk zo'n gek opleidingscentrum nog niet. Na mr. C.J.D. Waal (De venter) en drs. P.H. Schoute (Wassenaar), nu mr. M. Zonne vylle (Ameland). Zou het komen door de invloed van de oud-bur gemeester van Leiden, dr. A.J. Vis, als hoogste ambtenaar op het ministerie van binnenlandse za ken? Vast niet. Wat dan wel? Wel nu, Waal, Schoute, Zonnevylle, de huidige burgemeester van Lei den (mr. C.H.) Goekoop en zelfs Vis, ze zijn allen lid geweest van het studentenkorps Minerva. Waar het beest in de student zo wild te keer kan gaan, dat het daarna voor eeuwig is getemd. Voeg dat bij een net uiterlijk, een academische titel en een begrij pende echtgenote en de burge meestersketting zit al half om je nek. Echt verrassen deed de benoe ming van Zonnevylle dus niet. Dokterszoon uit Goes, een zeer be schaafde verpleegster als echtge note die hij leerde kennen toen ze hem tijdens de Vierdaagse van Nijmegen trachtte op te lappen, postzegels verzamelen en golf als hobby....Ook al prima anteceden ten. Dat wat jongensachtige, maar toch keurige hoofd, dat net te pak, die ambitieuze ogen....je hoorde in de verte de ketting al rinkelen. Anderzijds kreeg je bij Zonne vylle het gevoel dat hij wel voort durend probeerde hogerop te ko men, maar het altijd net niet red de. Een soort Joop Zoetemelk on der de burgemeesterskandida ten. Zoals hij, toen de WD dit jaar een nieuwe fractieleider, moest kiezen, de minder ervaren Bakker moest laten voorgaan: als vice-fractieleider kon Zonne vylle slechts diens achterwiel kie- In de gemeenteraad en in raadscommissies was het ook zo met Zonnevylle: hij was er altijd wel, maar toch vooral om naar anderen te luisteren. Maar na zeven of acht vruchte loze sollicitaties is het nu toch raak. Nadat de vacature in het hoogste ambt op een ander ei land, Terschelling, nog net aan zijn neus voorbij was gegaan. "Maar de goede indruk die hij toen achterliet, heeft waarschijn lijk nu mee de doorslag gegeven", vermoedt de Leeuwarder Cou rant. Een krant die op Ameland over doorgaans goed ingelichte bronnen beschikt. Volgens het Friese blad meenden diverse Amelanders de nieuwe burge meester. al op hun eiland te heb ben gezien: "Er waren zelfs al 'nauwkeurige' signalementen in de omloop". De Amelanders hebben zich overigens vergist: voor zijn be noeming is Zonnevylle nooit op hun eiland geweest. Wel op Ter schelling. Daar zijn Michiel Zon nevylle en Elsbeth, zijn echtgeno te "verliefd geworden op het Waddengebied", vertelden ze de Leeuwarder Courant. De Zonne- vylles weten dus inmiddels datje op het 3000 inwoners tellende Ameland niet zo maar onge merkt je gang kunt gaan. Je wordt zelfs 'gezien' als je er niet eens bent. Maar betreuren zal de nieuwe burgemeester dat niet. Zijn vertrek uit de Randstad naar Ameland motiveert hij als volgt: "We hebben het gevoel daar dichter bij de medemens te kunnen staan". Een jongeman (34) uit Goes, ge roepen tot het hogere. En toch, zo gewoon gebleven. Vakantie deze rubriek voorlopig, kwestie van dunne kranten vakanties. LEIDEN - Zijn grappen wel zo on schuldig? Nee, er zijn grappen in omloop waarbij het lachen je echt vergaat. Erger nog, Jacques Koeh- ler heeft bemerkt dat in grappen racistische tendenzen naar voren komen. Op dit moment vooral te zien bij de grappen over Turken. De kenmerken die aan deze groep worden toegeschreven komen ui termate negatief en als niet te ver anderen over. "Hierin zou het ge vaar kunnen schuilen dat een meerderheid van de bevolking op door Saskia Stoelinga den duur onverschillig of zelfs po sitief tegenover die uitlatingen gaat staan", aldus Koehler. Jacques Koehler, student cul tuurpsychologie aan de Leidse uni versiteit heeft scholieren van drie middelbare scholen uit Leiden en Den Haag gevraagd de meest in zwang zijnde grappen op te schrij ven. In zijn onlangs verschenen doctoraalscriptie 'Etnische grap pen: een uiting van racisme?' gaat hij daar nader op in. Onderzoek student onder scholieren in Leiden en Den Haag Voor alle duidelijkheid, Koehler bedoelt met etnische grappen en racistische tendenzen: "Elke grap waarin andere volken of bevol kingsgroepen als inferieur en/of het eigen volk of de eigen bevol kingsgroepen als superieur wor den afgeschilderd op grond van ras, huidskleur, afkomst of natio nale of etnische afstamming". Opvallend vindt Koehler dat veertig procent van de grappen be paalde bevolkingsgroepen tot on derwerp heeft en dat veel meer jon gens dan meisjes dit soort grappen opschreven. Bij de grappen scoren de Belgen het hoogst, op de voet gevolgd door de Ethiopiërs, Tur ken en Surinamers. Waarom zijn de grappen over Turken nu zo erg? Kqehler: "De in houd van bijvoorbeeld een Belgen mop verschilt heel duidelijk van die van een Turkengrap. De Belg wordt afgeschilderd vanwege zijn vermeende domheid. Er wordt geen vijandigheid ten toon ge spreid. Bovendien leven ze niet in Nederland en behoren ze tot een meederheidsgroep. Minderheids groepen in een land zijn veel kwetsbaarder in geval van vijandi ge uitingen". "In de grappen over Turken klinkt door dat de kenmerken (vies, stelen, lui) onvermijdelijk bij die groep zouden horen, soms wordt zelfs heel duidelijk gesugge reerd dat dit door geboorte be paald is. Verder komt er uit naar voren dat men Turken liever kwijt dan rijk is, maar ook dat men daar op een of andere manier wel een handje bij wil helpen". "Ja, ik stond perplex. In geen en kele grap was een nuancering aan gebracht. Misschien wordt er geen kwaad mee bedoeld, maar er wordt volgens mij wel effect mee gesor teerd". Ware gevoelens Niet alleen het onderzoek van Koehler, maar ook eerdere onder zoeken over grappen hebben aan getoond dat humor in het alge meen en grappen in het bijzonder weieens kunnen worden gebruikt om ware gevoelens en ideeën te verbergen of om de verantwoorde lijkheid van opmerkingen te ontlo pen. Als bijvoorbeeld een voor het mikpunt pijnlijke boodschap wordt overgebracht en er wordt door haar/hem serieus op gerea geerd, dan kan de grappenmaker zich altijd verschuilen achter het niet serieuze van zijn grap. Het was toch immers maar spel? Koehler: "Een ander gevaarlijk element is dat de betrokken min derheden zich na verloop van tijd gaan gedragen volgens de ver wachting van de meerderheid, er bestaat een neiging zich aan stereo typen te conformeren". Dat de grap niet statisch is, maar de actualiteit op de voet volgt be wijzen de grappen over de Ethio piërs. De grappen over Ethiopiërs moeten heel recent zijn ontstaan. Pas eind 1984 werd men in Neder land via de media uitvoerig geïn formeerd over de enorme hongers nood die daar heerst. Wat zit daar achter? "Hoe deze grappen zo populair kunnen worden en juist ontstaan op het moment dat vooral via tele visie en foto's, beelden van de ramp worden getoond, blijft mij een raadsel", zegt Koehler. "Mis schien kunnen mensen informatie over het rampgebied niet verwer ken en reageert men zich in deze grappen af, om zo de ernst van de situatie door middel van een krampachtig lachen niet onder ogen te hoeven zien". Wat wordt er nu over Surinamers in grappen meegedeeld? Koehler heeft geconstateerd dat deze grap pen onder Leidse jongeren nogal populair zijn. Het kleurverschil is veelal het hoofdthema. Voor Suri namers wordt ook vaak negers ge zegd. Koehler: "Navraag leert dat ze dan wel een Surinamer voor ogen hebben. In tegenstelling tot de grappen over Turken, wordt de ze groep wat minder stereotype kenmerken toebedeeld. Het accent ligt op een uiterlijk herkenbaar fe nomeen van deze groep, namelijk: huidskleur". Gevaar Samenvattend zou de student die bijna is afgestudeerd van zijn 'vluchtige' onderzoek willen zeg gen: "Leden van de Nederlandse samenleving komen via grappen met racistische 4en^^ee^en in aanraking. Grappenmakers (en hun toehoorders) zijn zich waar schijnlijk helemaal niet bewust van de racistische inhoud van de grappen. Zij nemen gewoon een populaire grap over waarmee suc ces kan worden geoogst in de groep waartoe ze willen behoren". Dat is natuurlijk geen argument waar je je achter kunt verschuilen? "Nee, zeker niet. Voor mij is heel duidelijk dat een grap niet los is te zien van andere tendenzen in de sa menleving. Vanuit de afwijzing in grappen kunnen andere vormen van negatieve bejegening groeien. Als een grap eenmaal is ingebur gerd, is de overstap naar bijvoor- beeeld negeren, discriminatie en dergelijke sneller gemaakt". LEIDEN - Voor zo'n honderd Leidse bejaarden is er geen ruimte 'in een psycho-geriatrisch verpleeg huis. Voor mannen bedraagt de wachttijd voor opname nu reeds drie tot negen maanden en voor vrouwen negen tot vijftien maan den. De inwoners van Leiden zijn volledig afhankelijk van psycho geriatrische voorzieningen in de regio. De raadsleden van de commissie voor maatschappelijke aangele genheden, volksgezondheid en cultuur verklaarden gisteravond geweldig te zijn geschrokken van deze cijfers. Daar kwam nog een schok bij toen wethouder Kuijers meldde dat daarin op korte termijn geen verbetering zal komen. "De provincie geeft Leiden voorlopig geen toestemming om bij het (toe komstige) verzorgingshuis 'De Zij loever' een vleugel te bouwen spe ciaal bestemd voor deze groep be jaarden". Het gaat hier om bejaarden die door een geestelijke aftakeling en slechte lichamelijke conditie vol strekt niet meer voor zichzelf kun nen zorgen. Nu verblijven deze mensen noodgedwongen thuis of houden plaatsen 'bezet' in bejaar den- en verpleeghuizen, waardoor ook in dat circuit de doorstroming steeds slechter wordt. Niet alleen ontbreken er psycho-geriatrische verpleeghuisbedden, maar ook dagbehandelingsplaatsen. Ri Zo ziet het voorlopige ontwerp er uit voor het bejaardenhuis 'Zijloe ver' dat voor de wijken De Kooi en Leiden-Noord gebouwd moet wor den. Hoewel de provincie de nood zaak van dit tehuis inziet, wil zij de bouw ervan met enkele jaren uitstellen. (tekening Schutte-Van Heelsbergen-Jansen) Een en ander staat te lezen in een notitie die deze week is verschenen naar aanleiding van een vorig jaar aangenomen motie in de gemeen teraad, waarin de PSP verzocht een studie te maken van de om vang van de psycho-geriatrische problemen in de gemeente Leiden. Zo rukte de Eerste Hulp Dienst afgelopen jaar ongeveer 200 maal LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond vijf Leidenaars, in leeftijd variërend van 18 tot 36 jaar, aangehouden die op de Haarlem merstraat de inzittende van een au to te lijf waren gegaan en de auto helemaal hadden vernield. De 18- jarige die werd aangevallen door het vijftal liep schrammen en bui len op; hij hoefde niet voor behan deling naar het ziekenhuis. Toen de auto werd aangehouden wilde de 18-jarige, die naast de 24- jarige bestuurder zat, opheldering hebben. Hij stapte daarom de auto uit en vroeg wat er aan de hand was. Drie leden van het vijftal be gonnen vervolgens - één voor één - met de achttienjarige te vechten. Aangezien ze hem niet aan konden, besprongen ze hem daarna met z'n vijven. Aan het vechten werd een einde gemaakt door twee agenten in bur ger die op weg naar huis waren. Zij vroegen ook om assistentie. In af wachting van die hulp 'ontfermde' het vijftal zich over de auto. Even later werden ze aangehouden. uit om in noodgevallen bij te sprin gen. Het betrof hier gevallen van vervuiling, ondervoeding, onder koeling, brandgevaar, uit bed of van een trap gevallen. Het bleef dan veelal bij symptoombestrij ding, want een blijvende oplossing was moeilijk te realiseren. De psycho-geriatrische afdeling van de RIAGG die het opnamebe- leid naar de psychogeriatrische verpleeghuizen coördineert, heeft overigens niet alleen te maken met Leidse bejaarden; ook in de regio staan nog eens zo'n 200 bejaarden op de wachtlijst. "En die lijst blijft groeien", aldus Kuijers. "Leiden heeft ongeveer 14.000 bejaarden waarvan ruim eenvijfde deel boven de tachtig is. Er is hier sprake van een dubbele vergrijzing: het aantal bejaarden neemt toe én de bejaar den worden ouder". Bijeenkomst Behalve de psycho-geriatrische vleugel is ook nog onduidelijk wanneer het verzorgingshuis Zij loever zelf gebouwd kan worden. De bewoners van De Kooi en Lei den-Noord hebben de hoop op de komst van een verzorgingstehuis in dit deel van Leiden nog niet op gegeven. Dat bleek gisteravond tij dens een bijeenkomst van de be woners, georganiseerd door het wijkcomité De Kooi. De - voor een groot deel bejaar de - inwoners van De Kooi en Lei den-Noord strijden al jarenlang voor een 'eigen' verzorgingstehuis. Ze voelen er namelijk weinig voor om de wijk, waarin ze een groot deel van hun leven hebben ge woond te verlaten en zich te vesti gen in een verzorgingstehuis el ders in de stad. De provincie heeft echter onlangs laten weten dat zij, ondanks eerder gedane toezeggin gen, overweegt de bouw van het te huis met enkele jaren uit te stellen. Mogelijk wordt het nu pas tegen het einde van de jaren '80 of zelfs nog later gebouwd. De bewoners zijn het wachten echter zat. Ze willen een duidelijke uitspraak van de provincie waar om het tehuis niet op korte termijn kan worden gebouwd. Gister avond werden de bewoners door het wijkcomité De Kooi opgeroe pen massaal naar het provincie huis in Den Haag te gaan als de Provinciale Staten zich onder meer over het verzorgingstehuis in De Kooi buigen. Veel bewoners leken daar wel oren naar te hebben. Wet houder D. Tesselaar, een groot voorstander van een spoedige bouw van een verzorgingstehuis voor De Kooi en Noord, beloofde in elk geval mee te gaan naar Den Haag. Eigenlijk was het de bedoeling dat de bewoners gisteravond vra gen en opmerkingen konden afvu ren op provinciebestuurder J.H. Boone. Boone kon echter niet ko men. In het briefje waarin hij zich verontschuldigde, liet hij weten dat het voor hem een uitgemaakte zaak was dat het verzorgingstehuis voor De Kooi en Noord moet wor den verwezenlijkt. Hij zette er ech ter niet bij wanneer het volgens hem gebouwd moet worden. Verkrachting in Leidse Hout LEIDEN - In de Leidse Hout werd vanochtend omstreeks half zeven een 24-jarige verpleegster verkracht; zij was op weg naar haar werk. De vrouw werd aangereden door een nog onbekende man. Zij kwam hierna in het water terecht. Toen ze weer op het droge was ge krabbeld, werd ze verkracht. LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond omstreeks half elf twee Rijnsburgers, 17 en. 19 jaar oud, gearresteerd in de omgeving van de Visser 't Hooftscholenge- meenschap. Het tweetal hoorde bij de groep die eerder op de avond ook voor overlast had gezorgd bij en in de school waar een school feest werd gehouden. Omstreeks kwart over negen 'meldden' de ongeveer twintig Rijnsburgers zich bij de school. Ze wilden naar binnen, maar dat werd niet toegestaan. Vervolgens haal den ze de pinnen uit de scharnie- ren van de toegangsdeur .en kwa men op die manier toch binnen. Ze werden verwijderd door een paar mensen van de school en agenten. Hierna ging het richting station. Aangezien de Rijnsburgers op het station weer mensen lastig vielen, moest de politie weer ingrijpen. Het gezelschap nam vervolgens de bus. Ze gingen echter niet terug naar hun dorp, zoals werd ver wacht, maar werden omstreeks half elf weer in de buurt van de scholengemeenschap gesigna leerd. De politie arresteerde toen twee van hen. VLEESWOND - Een 38-jarige man uit Voorschoten moest gistermid dag omstreeks half vier met een grote vleeswond tot op het scheen been naar het AZL worden ge bracht nadat hij met zijn bromfiets op de splitsing Voorschoterweg/ Bramhslaan was aangereden door een 25-jarige automobilist uit Lei den.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4