Steeds Gemeente wil naar één nutsbedrijf in Zuid-Holland noord Fase: 'Leiden werkt' Mineralen uit vakantielanden in museum Strop van twee ton bij bouwplannetjes FNV probeert weer akkoord met Fasson te bereiken DUBBELDEIY1AN Glas VRIJDAG 21 JUNI 1985 Waterleidingbedrijven samen met energie LEIDEN In het noorden van Zuid-Holland moet één bedrijf komen waar drinkwater wordt geproduceerd en gedistribueerd. Dat vinden burgemeester en wethouders van de gemeente Leiden. Dit waterleidingbedrijf zou kunnen bestaan uit de Leidsche Duinwa ter Maatschappij (LDM) met daarbij de gemeenten Wassenaar en Voorschoten en de Rijnstreekgemeenten ten oosten van Leiden. Het Leidse college voelt er verder in beginsel voor om dit grote wa terleidingbedrijf te laten samen gaan met het Energiebedrijf Rijn land (EBR). Op die manier ontstaat een groot bedrijf waar zowel gas en elektriciteit als water wordt gedis tribueerd. De Leidse gemeenteraad zal bin nenkort een principe-uitspraak moeten doen over deze zaak. Het college keert zich met zijn plan te gen het voornemen van de provin cie Zuid-Holland. De provincie wil de (LDM) samenvoegen met het Haagse drinkwaterbedrijf. Op die manier ontstaat in Zuid-Holland één groot duinwaterleidingbedrijf. Rotterdam B en W van Leiden voeren aan dat de door de provincie beoogde samenvoeging de Leidse waterge bruikers op een prijsverhoging van ongeveer 21 cent per kubieke me ter komt te staan, een verhoging die grote financiële gevolgen kan hebben voor particulieren en be drijven. De verhoging van 21 cent is overigens door de provincie zelf berekend. Verder meent het Leidse college dat de samenvoeging met het Haagse drinkwaterbedrijf in be langrijke mate óók is bedoeld om de overcapaciteit van Rotterdam weg te werken. Gemeente-ambte naar Herman Amptmeijer van de directie economische zaken en energie legt uit dat Rotterdam, om zijn overcapaciteit op het gebied van drinkwaterproductie te ver minderen, een deel van het H«agse verzorgingsgebied over wil nemen. Op die manier wordt Den Haag echter weer geconfronteerd met een overcapaciteit. Om dit pro bleem op te lossen zou het Haagse drinkwaterbedrijf het verzorgings gebied van de LDM moeten over nemen. De waterafnemers in de Leidse regio worden zodoende dus de sluitpost van deze hele operatie. Oud plan De plannen om de drinkwater voorziening te reorganiseren hou den verband met het voornemen van het rijk om in de toekomst be drijven te laten ontstaan met ten minste 100.000 aansluitingen of een omzet van 10 tot 20 miljoen ku bieke meter water per jaar. De LDM produceert nu al meer dan 20 miljoen kubieke meter water per jaar. Als de maatschappij wordt sa mengevoegd met andere distribu tiebedrijven, wordt het aantal van 100.000 aansluitingen ruimschoots gehaald. De provincie heeft een aantal ja ren geleden al eens eerder een plan gelanceerd voor de reorganisatie van de drinkwatervoorziening. Toen had zij het idee om vijf water leidingbedrijven in Zuid-Holland te laten bestaan. Daarbij lag de na druk overigens voornamelijk op produktiebedrijven. Eén van die vijf bedrijven zou dan een waterlei dingbedrijf voor Zuid-Holland noord moeten worden met de LDM als belangrijkste onderdeel. Dit plan, waarnaar B en W van Leiden nu in feite teruggrijpen, is destijds goedgekeurd door de ge meente. Elders in de provincie bleek het echter zoveel weerstand op te roepen dat er vrijwel niets van terecht is gekomen. Het enige verschil met het oude plan is dat de provincie de afzondelijke waterbe drijven nu wil dwingen aan de reorganisatie mee te doen en dat ook de distributie van water er bij wordt betrokken. Met het samen voegen van drinkwaterproduktie en -distributie kunnen B en W van Leiden instemmen. Kwaliteit Een groot drinkwaterbedrijf voor Zuid-Holland noord zou aan alle formele eisen voldoen die het rijk aan een reorganisatie stelt. Maar daarbij komt nog dat een der gelijke 'vergrote' LDM ook op lan gere termijn de kwaliteit van het drinkwater zou waarborgen. Ver der zou dit bedrijf op bestuurlijk, financieel en technologisch gebied ruimschoots uit de voeten kunnen, vooral ook als het samengaat met het EBR. Burgemeester en wethouders menen voorts dat een drinkwater bedrijf voor Zuid-Holland noord de milieubelangen in dit gebied, zoals het behoud van de duinen, goed kan waarborgen. Uitwisse ling van kennis met andere water bedrijven in Noord- en Zuid-Hol land is vanzelfsprekend, aldus het college. Bij het terugdringen van de oppervlakte-infiltratie in de dui nen, zou de levering van voorgezui- verd water door andere bedrijven een belangrijke rol kunnen spelen. Dit mag echter niet leiden tot ver hoging van de drinkwaterprijs. Wethouder Fase en FNV-bestuurder Negenman plaatsen een schoorsteentje op een model t bouw. Een symbolische openingshandeling van de tentoonstelling in de Waag. Wethouder vindt tentoonstelling te somber LEIDEN De werkgelegenheid in Leiden is niet achteruit gegaan door het verdwijnen van een aantal grote industrieën. Dat verklaarde wethouder J. Fase- Dubbelboer gisteren tijdens de opening van de ten toonstelling 'Leidenwerkt dat?' in de Waag. De wet houder sprak hiermee een stelling tegen die door de samenstellers van de expositie is geuit. De makers van de tentoonstelling, de FNV, de we tenschapswinkel, de Reinwardt-academie en de Rijks universiteit, menen dat de dienstensector die na het verdwijnen van een aantal industriële bedrijven sterk is gegroeid in Leiden, niet voldoende in staat is ge weest om de verloren gegane werkgelegenheid op te vangen. Wethouder Fase stelt nu dat dat wél het geval is geweest. Dit zou volgens haar uit de werkgelegen heidscijfers zijn gebleken. De wethouder sprak ook tegen dat Leiden een forenzenstad zou zijn geworden, een andere stelling van de tentoonstellingsmakers. "Leiden huisvest nog steeds belangrijke bedrijven". De werhouder meende voorts dat het woordje 'dat' en het vraagteken wat haar betreft best uit de titel van de expositie geschrapt had kunnen worden. "Ik had de tentoonstelling zonder meer de titel: 'Leiden werkt' meegegeven. De tentoonstelling 'Leiden werkt dat?' geeft een beeld van de ontwikkelingen in de industrie van Lei den tussen 1945 en 1985. Niet alleen wordt er de alge mene gang van zaken in Leiden geschetst, ook wordt het reilen en zeilen van acht .verschillende bedrijven in vier - ooit belangrijke - takken van industrie ge schetst. Daarnaast zijn op de tentoonstelling onder meer het gewestelijke arbeidsbureau, de stichting werkgelegenheid, de gemeentelijke sociale dienst, de gemeente Leiden zelf en de FNV vertegenwoordigd. De expositie werd gezamenlijk geopend door me vrouw Fase en Michel Negenman, bestuurslid van de FNV. Zij deden dit door ieder een schoorsteentje op een modelletje van een fabrieksgebouw te plaatsen. Daarmee wilde de FNV aangeven dat zij de hoop op het 'herrijzen' van industrie in Leiden nog niet heeft opgegeven. FNV-bestuurslid Negenman pleitte er gisteren voor dat de regering de vakbonden beter informeert als zy steun geeft aan bedrijven. Dat is volgens hem nu on voldoende het geval. LEIDEN/HAZERSWOUDE - De Industriebond FNV wil nog een keer praten met de directie van het kleefmiddelenbedrijf Fasson - met vestigingen in Leiden en Ha- zerswoude over het afsluiten van uwe cao. De leden van de bond hebben hiertoe gisteren be sloten. Ze vinden de voorstellen van de directie van Fasson op een aantal punten onvoldoende en zelfs onaanvaardbaar. De directie had tijdens de laatste onderhandelingen laten weten dat zij haar eindbod had gedaan. De Industriebond hoopt echter dat zij alsnog water bij de wijn doet. Ge beurt dat niet, dan zal de bond al lerlei 'prikacties' bij het bedrijf houden. Mogelijk stapt de bond ook naar de rechter omdat de di rectie van het bedrijf gemaakte af spraken zou hebben geschonden. Jos Duynhoven, districtsbestuur der van de Industriebond, hoopt de onderhandelingen volgende week te kunnen hervatten. Vijfde ploeg Het belangrijkste punt van onge noegen voor de leden zijn de voor waarden die de directie stelt bij de invoering van een vijfde ploeg voor de ploegendienst. De directie wil dat ook op feestdagen wordt door gewerkt wat nu nog niet het ge val is - en dat de zogenoemde ploegentoeslag met enkele procen ten wordt verminderd. De FNV voelt daar niets voor. Aan de andere kant is de Indus triebond bereid om de invoering van een 36-urige werkweek voor de dagdienst enige tijd op te schui ven. Al in 1982 is afgesproken dat deze begin volgend jaar zou wor den ingevoerd. De directie wil er mee wachten en eerst de gevolgen van een dergelijke maatregel on derzoeken. De FNV eist, wanneer de de invoering van de 36-urige werkweek wordt uitgesteld, wel dat de directie harde garanties geeft dat deze arbeidstijdverkor ting later ook inderdaad doorgaat. Bovendien moet de directie de bond dan op andere punten tege moet komen. Calciet uit Engeland, het mineraal waaruit kalksteen is opgebouwd. Te zien op de tentoonstelling. (foto pr) LEIDEN - Wie van stenen houdt en binnenkort een vakantie wil doorbrengen in een van de Europe se landen moet, alvorens hij afreist, een bezoek brengen aan het mu seum voor geologie en mineralo gie. Neem gerust de niet-steenlief- hebbende familieleden mee, want ook zij zullen kreten van bewonde ring slaken. De gisteren geopende tentoonstelling mineralen uit vakantielanden is niet alleen leer zaam, maar toont ook schoonheid. Een groot aantal mineralen af komstig uit Europese vakantielan den en landen rond de Middelland se Zee is er in en buiten vitrines te zien. Een deel van dit materiaal werd verzameld door i tijdens hun vakantie getooid met loupe, vlakke beitel en hamer de vondst van hun leven deden. Een ander deel behoort tot de vaste mu seum-stukken. Alle mineralen zijn tentoongesteld om hun veelkleuri ge schoonheid, hun schittering en gave kristalvorm te laten bewonde- Hoewel wethouder Kuijers in zijn plastic tasje zeker niet over zulke fraaie exemplaren beschikte, was zijn openingswoord allerminst saai. Als een rechtgeaarde amateur gaf hij hoog op over zijn verzame ling. In dank daarvoor kreeg hij n werkelijk zeldzaam exemplaar voor zijn col lectie: een amethyst uit Brazilië. Overigens, kenners hebben het nimmer over stenen. Mineralen, dat is het sleutelwoord. Mineralen zijn natuurlijke verbindingen met bepaalde typische eigenschappen. Sommige zijn te herkennen aan de hardheid; andere aan een combina tie van kristalvorm, kleur en glans. Splijting, wijze van voorkomen en andere bijzonderheden kunnen een goede aanduiding zijn voor de aard van de mineraal. Vindplaats Toch worden mineralen niet in gedeeld op grond van één of meer van deze kenmerken, maar gaat men uit van de scheikundige sa menstelling. Dat heeft tot gevolg dat hetzelfde mineraal in verschil lende kleuren kan voorkomen. Zo kan granaat - een edelsteen, die veel in kleihoudende gesteenten wordt gevonden - niet alleen een roodbruine tint hebben, maar zelfs groen of gelig zijn. Mineralen komen vooral in har de gesteenten voor. In Nederland zijn ze daarom niet zoveel te vin den. Wie een grotere verscheiden heid zoekt, moet wat verder van huis gaan. De Ardennen, de Eifel en het Zwarte Woud zijn gebieden, waar heel wat verschillende mine ralen voorkomen. Je moet er trouwens wel iets voor over hebben, want in geen en kel gebied, zo leert de tentoonstel ling, liggen de mineralen voor het opscheppen. Alvast een tip: de goede speurders maken een praatje met de plaatselijke inwo ners om gegevens over een vind plaats te verkrijgen, die niet direct in het oog loopt. De tentoonstelling 'Mineralen uit vakantielanden' is van 21 juni tot en met 1 september te bezichtigen in het Rijksmuseum van Geologie en Minera logie, Hooglandse Kerkgracht 17 in Leiden. LEIDEN - De uitvoering van de twee bouwplannetjes in de Leidse binnenstad komt de gemeente Lei den op een strop te staan van ruim tweehonderdduizend gulden. Aan de Kattenpoort, tussen Van der Werfstraat en de zuidzijde van de Clarensteeg, bouwt de gemeen te momenteel zeven eengezinshui zen. Hoewel de bouw van de wo ningen al ver is gevorderd staat nog een oud pand in de weg van boekbinderij J. Zwart. De oud bouw staat pal voor de nieuwe hui zen, met daartussen een ruimte van slechts enkele tientallen centi meters. Pogingen om met de eigenaar tot een grondruil te komen zijn steeds mislukt. De eigenaar bleek slechts bereid tot verkoop van het door de gemeente gewenste perceel indien de gemeente het hele bedrijf zou verplaatsen. Bovendien diende de ze nieuwe vestiging in de directe omgeving van de huidige binderij te worden gezocht. Tal van oplos sing zijn sindsdien de revue gepas seerd maar werden, volgens de ge meente, door de bedrijfseigenaar afgewezen. De gemeente heeft vervolgens overwogen het pand te onteigenen, maar dit bleek praktisch bijna on mogelijk doordat het bestemming plan voor Maredorp nog niet is goedgekeurd. Uiteindelijk is geko zen voor een wijziging van het bouwplan aan de Kattenpoort. Er zullen nu twee woningen minder worden gebouwd om ter plekke een nieuwe bedrijfsruimte voor de boekbinderij te realiseren dat de gemeente ruilt voor het oude per ceel. De kosten van de bouw van een nieuwe bedrijfsruimte en het laten vallen van twee woningen, verminderd met toebetaling van de bedrijfseigenaar, levert de gemeen te een tekort op van 90.000 gulden. Sliksteeg In de Sliksteeg is het van hetzelf de laken een pak. De gemeente heeft het pand Sliksteeg 8 nodig voor de realisering van een bouw plan. Met de eigenaar van het pand, een rijwielhandelaar aan het Noordeinde, is langdurig onder handeld over de aankoop door de gemeente. Het pand kan evenwel alleen in eigendom worden verkre gen indien de gemeente het pand Sliksteeg 4 afstaat, welk pand spe ciaal voor dit doel door de gemeen te moest worden gekocht. Om tot overeenstemming te ko men moet de gemeente bovendien een bedrag aan de rijwielhandelaar bijbetalen. De aankoop van het pand Sliksteeg 4, de vermogens schade en de vergoeding die de rij wielhandelaar moet worden be taald komen de gemeente op een' verliespost van ruim 116.000 gul den te staan. Het PSP-raadslid De la Mar vindt de toegeeflijkheid van de ge meente in de onderhavige gevallen te ver gaan. Wethouder Tesselaar van volkshuisvesting geeft ook toe dat de eigenaar van het pand aan de Sliksteeg normaal gesproken nooit het bedrag zou hebben ge kregen dat hij nu ontvangt. De wet houder zegt daarom tandenknar send met de prijs akkoord te zijn gegaan. De gemeente heeft naar het oordeel van de wethouder geen keuze omdat het bouwplan voor de Sliksteeg anders op de tocht komt te staan. "Het wordt steeds moeilijker de laatste gaten in de stad vol te bou wen", aldus de wethouder. "Het zelfde geldt voor de Kattenpoort. Onder normale omstandigheden zouden we de prijs die we nu beta len niet betaald hebben, maar er zit niets anders op, willen we die laat ste stukjes stadsvernieuwing reali- ADVERTENTIE 24 u service voor bedrijven bel: 071 - 220907 - 149556 Redactie: Wim Brands Bart Jungmann Hoogstraat (1) Het moest er van komen: een middenstander uit de omgeving van de Hoogstraat die een klacht indient bij de gemeente omdat hij grote overlast ondervindt van het restaureren van de kelders onder de Hoogstraat. H. van En gelen heet hij en hij is de eige naar van de koffieshop 'De Klei ne Klup', gevestigd op de hoek van de Nieuwe Rijn. In een brief aan het gemeente bestuur schrijft Van Engelen dat zijn schade nu al ongeveer 11.000 gulden bedraagt en dat hij ver wacht dat het bedrag in elk geval de somma van 50.000 gulden zal overschrijden. In zijn werkruim te boven 'De Kleine Klup' zegt Van Engelen: "Hoe ik dat bedrag heb bepaald? Heel simpel: ik heb een omzetvergelijking gemaakt". Zijn bedrijf is goeddeels onbe reikbaar geworden, schrijft Van Engelen, "terwijl daarnaast ge- luids- en stofoverlast een norma le bedrijfsuitoefening onmoge lijk maken". Hij zegt dit jaar voor het eerst te bidden voor een re- genrijke zomer, "want dan heb ik tenminste geen last van al dat stof'. "Dat er mensen zouden weg blijven door de werkzaamheden kon je van tevoren natuurlijk voorspellen", vervolgt Van En gelen, "maar dat het deze propor ties zou aannemen... Weet je wat het is: al die dames die anders even langskomen om gebak te eten, laten zich niet meer zien. Logisch, ik ben moeilijk bereik baar. Je ziet het ook aan de pas- santenstroom: helemaal weg". De gemeente heeft zich vol gens Van Engelen niet goed ge realiseerd wat de mogelijke ge volgen zouden zijn van de restau ratie. "Kijk, natuurlijk is het mooi als je die kelders opknapt, maar tegelijkertijd moet je goed bestuderen wat de gevolgen zul len zijn. Wat dat betreft is de ge meente volgens my in gebreke gebleven". De eigenaar heeft al een aantal keren contact gehad met ge meenteambtenaren. "Maar ze sturen me allemaal van het kast je naar de muur. Ik ben bij Van Schie geweest van economische zaken. Weet je wat-ie zei? Dat we met z'n allen iets leuks moesten gaan ondernemen, zodat de men sen weer komen. Wat heb ik nou aan zo'n verhaal in de ballonnen- sfeer!" Wat gaat Van Engelen nu doen? "Tsja, wat moet ik? Ik denk dat het enige wat ik kan proberen is om te gaan procede ren tegen de gemeente. Nu zei ie mand van de Kamer van Koop handel wel tegen mij dat het in. Leiden nog geen middenstander is gelukt om geld te krijgen van de gemeente omdat zijn omzet door hun werkzaamheden daaL- de, maar toch probeer ik het. Ik weet namelijk ook dat midden standers in andere steden het wel is gelukt om in soortgelijke gevallen van de gemeente te win- Hoogstraat (2) Terwijl hij naar buiten kijkt, zegt Van Engelen: "Weet je, soms sta ik voor het raam en dan ik zie de mensen die hier kwamen aan de overkant uit dat steegje komen. Dan zie je ze als het ware den ken: waar zullen we naar toe gaan? Direct bij mij kunnen ze niet één, twee, drie komen. Slaan ze rechtsaf, dan zitten ze als ware al bij een concurrent op schoot; slaan ze linksaf, idem dito". Na een korte pauze: "En dan te bedenken dat de kelder onder mijn pand de enige kelder is die niet wordt opgeknapt. Die slaan ze over. Ik heb er dus nog niet Koffiebaas Van Engelen voor zijn bijna onbereikbaar geworden zaak. Hij bidt voor het eerst voor een regenrijke zomer. "Heb ik tenminste geen last van stof'. (foto Holvast) eens profijt van". Voorlichter Issendonck vertelt namens het gemeentelijk appa raat dat de situatie inderdaad zorgelijk is.. "Die brief van Van Engelen wordt dan ook zeker se rieus behandeld. Op korte ter mijn moet er een passende oplos sing worden gevonden". Wat voor oplossing mag dat wel zijn? "Gedacht wordt aan een verbetering van het looppad. Het is inderdaad niet bepaald uitnodigend; dat dient te veran deren, zodat de mensen gewoon weer naar bijvoorbeeld 'De Klei ne Klup' gaan. Trouwens, niet al leen die club ondervindt hinder van de werkzaamheden, ook de andere middenstanders in die hoek kennen problemen. Maar zoals gezegd: we doen ons best om daar verandering in te bren gen". Van der Werf burgemeester Van der Werf weer terug te zetten in zijn park. Amb tenaar W. Ephraïm, chef riolerin gen, waterwerken en werktuig bouw, durft die belofte nog steeds aan. "In elk geval staat Van der Werf er weer voor 3 ok tober", neemt hij vervolgens toch een iets ruimere marge. gemaakt", zegt Ephraïm. "En zijn rechterarm zit los en die zal verstevigd worden". Rechterarm los, kan het sym- bolischer voor een man die ooit zijn lichaam als maal voor het hongerend volk aanbood. "Sijt ghij dan met mijn doot beholpen, neemt myn lichaem, snydet dat ontstucken ende deylt daer van soo vele als strecken mach". Zou die rechterarm nog een beetje smaken? Het standbeeld is inmiddels schoon gemaakt en ligt bij de Rijnlandse Kunstgieterij waar in augustus wordt begonnen met de noodzakelijk geachte opknap beurt. Onverwachte tegenvallers hebben zich nog niet aange diend, melden zowel kunstgiete rij als gemeente. "Het zwaard was weg. Dat moet worden bij Dit is voor dit seizoen weer de laatste aflevering van deze ru briek. Eén van de makers belooft over een paar maanden met een nieuwe reeks van 'Steedsen' te rug te keren. Of u dat nu wilt of niet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3