Interessant experiment Lyrische Komedie Kunstsponsoring in stroomversnelling LICHT INTERIEUR H/IRNINK! La la la Human Steps de grote verrassing Fania Chapiro zorgt voor feest van de herkenning Expositie New Babyion KIJK UIT VRIJDAG 21 JUNI 1985 RADIO-TV-KUNST f Fragment uit '3PV3' van de Lyrische Komedie. '3PV3', drie opera's op een libretto van Herman Naber met muziek van Hans Rotman, Bob Dries- sen en Burckhardt Söll. Regie: Herman Naber, Frans Strijards en Agaath Witteman. Gezien in De Balie op 20 juni. Herhalingen op 21 en 22 juni. AMSTERDAM - Het operadrieluik '3PV3' drie plots voor drie personen) is door de Lyrische Komedie op de eerste plaats opge zet als project over interpretatie. Het bood drie componisten de mogelijkheid hetzelfde gegeven op verschillende manieren muzikaal vorm te geven en het laat tevens zien, hoe drie verschillende regisseurs daar theatraal mee aan het werk gaan. De eerste versie, ge heel traditioneel van opzet, blijkt echter op twee benen te hinken. De regie van Naber plaatst het verhaal over een confrontatie van een man met twee ex-vriendinnen in een her kenbare huiskamer waar herkenbare men sen in herkenbare taal een redelijk herken baar reactiepatroon ontplooien. Bij zo'n si tuatie past ook traditionele, sterk melodisch getinte muziek en dat bracht componist Hans Rotman kennelijk in de problemen. Zijn verlangen om toch iets meer met dit ge geven te doen leidde tot een fragmentarisch aandoend geheel met zangpartijen vol ge kunstelde intervallen, die niet harmoniëren met het tamelijk gezapige toneelbeeld en die elke natuurlijkheid aan de tekst ontnemen. Eenheid van tekst, muziek en scenische pre sentatie is voor deze vorm van muziektheater een eerste vereiste, maar de alledaagsheid van de dialogen staat hier lijnrecht op het ar tificiële van de muziek. In het tweede deel (en verreweg het beste van de drie) werd dit probleem omzeild door muziek en regie in het absurde te trekken. De dialogen zijn hetzelfde gebleven, maar wor den van meet af aan van de realiteit losge koppeld door een enscenering, die een semi- Japanse stilering verbindt met een comme dia dell'arte-achtige humor en die sterk doet denken aan de regies van Erik Vos in zijn beginjaren bij de NieuWe Komedie. De vijf musici, sterk solistisch optredend, worden voortdurend bij de handeling betrokken, zo dat er een wisselwerking ontstaat die duide lijk de theatrale eenheid bevordert. De hu mor in de regie van Frans Strijards vloeit bo vendien geheel voort uit de muziek van Bob Driessen, terwijl de invloeden vanuit jazz en revue voor sterk melodisch getinte zangpar tijen zorgen. Problematisch vond ik het derde deel met de ondertitel 'Che ne faremo?' of 'Was sollen wir mit ihm machen?'. Van het libretto van Naber zijn nog slechts flarden over, die afge wisseld worden met citaten van Freud en an deren. Een 'handeling' is er niet meer en als uitvloeisel daarvan is ook de regie van Agaath Witteman sterk geabstraheerd: drie individujoze personages voeren een soort be wegingstheater uit, dat meer met gezongen ballet dan met opera te maken heeft, maar omdat zangers nu eenmaal de bewegings techniek van balletdansers missen (we mo gen al blij zijn, als ze kunnen acteren), is het resultaat geen vis en geen vlees. De relatie met de muziek van Burkhardt Söll is mini maal in die zin, dat er hier geen sprake is van een eenheid en zeker niet van wisselwerking. In plaats van een relatie op basis van gelijk waardigheid zien we een toneelbeeld dat wei nig meer lijkt te zijn dan een scenische illu stratie bij een knap geconstrueerde parti tuur, zodat de werkelijke 'dramatis personae' zich niet op het speelvlak, maar achter de in strumenten bevinden (met een terechte hoofdrol voor slagwerker André Groen). De onloochenbare kwaliteiten van de muziek van Söll kunnen niet verhinderen, dat het derde deel van dit overigens interessante ex periment daarmee toch zijn doel voorbij schiet. Overigens: wie niet geïnteresseerd is in muziekdramatisch experimenten, maar wel in mooi en veelbelovend stemmateriaal, kan in deze drie operaatjes (en met name in het eerste) zijn hart ophalen aan Anne Marie Dur, een geboren operazangeres die door de Ne derlandse Operastichting nog steeds niet 'ontdekt' is. PAUL KORENHOF DEN HAAG (ANP) - Het sponso ren van kunstevenementen door 'het bedrijfsleven is de laatste twee jaar in een stroomversnelling geko men. Het is als maatschappelijk verschijnsel geaccepteerd door zo wel de kunstwereld, het bedrijfsle ven als de overheid. Dit zei directeur Jurriaan Frans man van de Stichting Sponsors voor .Kunst gistermiddag bij de presentatie van het jaarverslag 1984 van de stichting in Den Haag. Hij sprak de hoop uit de ook de pers dit verschijnsel heeft aan vaard, hoewel het de taak van de media blijft de ontwikkelingen kri tisch te blijven volgen, voegde hij er aan toe. Het bedrijfsleven wordt op het ogenblik overspoeld mét aanvra gen om steun uit de wereld van de kunsten. Over al deze maatregelen moet worden vergaderd en een be sluit worden genomen, waarna de aanvrager moet worden beant woord. Deze gang van zaken, aldus de stichting kost niet alleen veel tijd, maar in de praktijk blijkt ook dat de projecten vaak niet aanslui ten op het specifiek belang dat een bedrijf met kunstsponsoring beoogt. De stichting Sponsors vgor kunst is bezig een bestand op te bouwen van kunstinstellingen die graag projecten gesponsord zou den zien. De bij de stichting aange sloten bedrijven kunnen van dit bestand gebruik maken waardoor zij die projecten kunnen kiezen die Bedrijfsleven overspoeld met aanvragen ADVERTENTIE OOK MEUBELEN, ZEER MODERN EN ZEER BETAALBAAR NAAST DE GROOTSTE KOLLEKTIE EIGENTIIDSE VERLICHTING VAN DE RANDSTAD Haarlemmerstraat 165b Leiden Tel. 071 -13 04 32 Omdat steeds meer ondernemin gen zelf actief op zoek zijn naar ge schikte projecten en daar het bu reau van de stichting bij inschake len, is volgens die stichting de ver wachting gerechtvaardigd dat steeds meer kunstinstellingen hun projecten bij het stichtingsbureau melden. Fransman herinnerde er aan dat de stichting vorig jaar oktober aan minister Brinkman van WVC een uitgewerkt voorstel heeft aangebo den waarin wordt bepleit dat de naam van de sponsor mag worden genoemd op radio en televisie als een gesponsord evenement wordt uitgezonden. De minister zegde toe zich in Londen te zullen orienteren omdat het voorstel van de stichting steun de op de situatie bij de niet-com- merciële omroep BBC in Groot- Brittannië. De stichting is er nu te leurgesteld over dat de minister tot op heden nog niet heeft gereageerd op het voorstel. Fransman tekent daarbij aan dat de stichting het streven van Brinkman om on geoorloofde sluikreclame tegen te gaan respecteert. Een en ander leidt tot geforceerde constructies, terwijl het noemen van namen van sponsors het publieke omroepbe stel geenzins aantast. STRIPSPEKTAKEL - Onder de titel 'Amsterdam verstript' wordt van 22 juni tot en met 7 juli in het Glazen Huis in het Amstelpark een stripspektakel gehouden. Naast de expositie van strips, waarin Am sterdam als decor voorkomt, wordt getoond hoe een stripverhaal ont staat en wordt opgebouwd. Voor de gelegenheid zijn speciale strip pagina's, in verschillende stadia, door Eric Schreurs, Gerrit de Ja ger, Hein de Kort, Rudolf Kahl, Wim Stevenhagen, Ruud de Gref- te, Erik Heuvel en Fred Julsing. La la la Human Steps met 'Human Sex'. Choreografie: Edouard Lock; muziek: Randall Kay, Louis Seize en Michel Lemieux. Gedanst door Mare Boland, Carole Courtois, Claude Go din, Louise Lecavier en Edouard Lock. Gezien op 20 juni in Bellevue, Amsterdam. Aldaar ook op 21, 22, 24 en 25 juni. AMSTERDAM - Dat kan nou het leuke van een Holland Festival zijn. De hele tijd voldoet het keu rig aan de verwachtingen, kwali teit waar je dat verwacht en te genvallers die al waren ingecal culeerd. Maar dan ineens blijkt de culturele aandacht voor Cana da een levensgrote verrassing, in zich te dragen. La la la Human Steps is de naam, tot voor kort bij slechts enkelen hier bekend. Een 'dans'groep van franstalige Canadezen uit Montreal, die het in zich heeft het publiek voor dans aanzienlijk uit te breiden. La la la Human Steps paart de grenzeloze energie en directheid van een punkband aan het oerde gelijke vakmanschap van een dansgroep. Voeg daarbij nog een heel arsenaal aan hedendaags vernuft als laserstralen, een 'beammachine', video, synthesi zers en elektrische gitaren, en het resultaat is uniek en niet eer der in ons land vertoond. Vandaar ook dat 'dans'groep tussen aanhalingstekens. La la la Human Steps is veel meer dan dans. Geluid en lichteffecten spelen een bijna even grote rol als de dans. Dansers zingen, be spelen instrumenten en brengen geluid voor door op een synthesi zer aangesloten lichtstralen te doorbreken. Toch is de dans het meest ver bluffende bestanddeel. Vallen en opgevangen worden is het steeds terugkerende element. De dan sers storten zich in hoog tempo op allerlei manieren ter aarde: voorover, achterover, draaiend, hollend of uit stilstand. En tel kens is er een ander aanwezig om de val te breken. De timing en het uithoudingsvermogen doen je versteld staan. Nooit geweten dat een mens dergelijke inspan ningen kan leveren. 'Human Sex' is de titel van de voorstelling. Edouard Lock, het brein achter La la la Human Steps, fungeert als ceremonie meester. Daarnaast zingt hij, be speelt instrumenten en doet soms ook even een dansje. Hij leidt het thema in door een video te tonen van een vrouw en man tijdens de paringsdaad en zegt dan: het kan natuurlijk ook ab stracter. Het scherm wordt ge vuld met een blauw en een geel vlak, die langzaam van grootte veranderen. In de dans wordt vervolgens dat thema uitgewerkt. De vier dansers zijn virtuoos en beelden ieder een karakter uit: het hou thakkerstype met bakkebaar den, de clown zonder tanden, een jonge spring- in't-veld en een bijna androgyn meisje met Prin- ce-snor op de bovenlip, wat mij betreft de absolute ster van de avond. De dans wordt begeleid door harde rock of disco, deels live, deels op band. Lichaamsde len, die de stralen van beamma chine of laserapparaat verbre ken, brengen daarmee ook ge luid voort, dat varieert van ge kraak tot heldere tonen. Geluid wordt daardoor iets met een aan wijsbare fysiek oorsprong. Niet alleen de ogen, maar ook de oren weten niet wat hen overkomt. De omgangsvormen in de dans zijn hard, soms op het agressieve af. Toch straalt er een groot on derling vertrouwen vanaf, waar bij steeds ruimte blijft voor nuanceringen en details in de be wegingen. Het is een voortdu rend zich afzetten tegen de an der, in de overtuiging dat die er desondanks zal zijn om je op te vangen. Een mooie metafoor voor 'Human Sex'. Aan het slot van de voorstelling wordt het ook met zoveel woorden gezegd: 'De kwaliteit van de val wordt bepaald door wie je vangt. Dat moet je twee aan twee oefenen'. La la la Human Steps presen teert zich als een groep die van zichzelf overtuigd is. Met reden. ARIEJAN KORTEWEG In Duivenvoorde Fania Chapiro, piano, met werken van Mozart, Beethoven, Schubert, Schumann en Chopin. Gehoord op 20 juni in Kasteel Duivenvoorde in Voorschoten. VOORSCHOTEN - Een tot en met de laatste stoel en zelfs alle vensterbanken bezette Marotzaal heeft gisteravond ademloos ge luisterd naar het spel van Fania Chapiro. Hoewel fysiek onmoge lijk zou men bijna geneigd zijn dat ademloos letterlijk te nemen bij het luisteren naar werken van Mozart en Beethoven op een co- pie van een piano-forte van And reas Stein uit 1783: elk zuchtje, kuchje of papierritseltje ver stoorde de intieme klank van dit instrument. Men hoeft waarlijk geen au- thenticiteits-fanaat te zijn om zich te realiseren hoe ver de wol lige en volumineuze klank van onze hedendaagse bakbeesten van overigens prachtig klinken de vleugels verwijderd is van wat Mozart bij het componeren in nerlijk hoorde: een heldere, al tijd doorzichtige en toch warme toon, die even genuanceerd kon zijn als de menselijke stem. Het is een klank die als het ware tot luisteren dwingt, met een grote intensiteit. Niet alleen Mozart en Haydn, maar ook de vroege Beethoven speelt zij op dit instrument, en terecht: in de Fantasie in c van Mozart liggen verwijzingen naar Beethoven besloten, en in de So nate op.2 no 2 van Beethoven is Mozart zeer duidelijk aanwezig. De Broadwood-vleugel die zij na de pauze bespeelde, is een au thentiek instrument uit 1820, dat ondanks zijn robuustere klank toch duidelijk voor kleinere ruimten bedoeld is. De keuze van piano-muziek uit de vroeg- romantiek was aan instrument en ruimte aangepast: met de Ara besque van Schumann, Schu bert's Impromptu op. 142 no. 4 en van Chopin de Nocturne op.15 no. 2, vijf Preludes uit op.28 en de Ballade op.47 in As werd dit voor velen in de zaal merkbaar een feest der herkenning. Men zou Fania Chapiro bepaald te kort doen door haar recital alleen 'interessant' te noemen. Haar in strumenten zijn dat zonder meer, maar haar kunstenaarschap heeft een voor sommigen mis schien wat stoffig verleden tot een levende muzikale werkelijk heid herschapen. MIES ALBARDA DEN HAAG (ANP) - Het Haags Gemeentemuseum toont van 29 ju ni tot 9 september werken van het project New Babylon van Con stant: maquettes, plattegronden, schilderijen, tekeningen en grafiek die een geheel nieuwe stedelijke omgeving voorstellen. De tentoonstelling wordt gehou den ter gelegnheid van de 65ste verjaardag van Constant Nieuwen- huys, kortweg Constant genoemd. Hij hoorde in 1948 met Karei Appel en Corneille tot de Nederlandse Experimentele Groep en tot de op richters van Cobra, de eerste inter nationale kunstenaarsbeweging in Europa na het intellectuele en ar tistieke isolement dat de tweede wereldoorlog de landen had opge legd. Eén van de kenmerken van de Cobra-kunstenaars is de sponta ne uitdrukkingswijze. Tussen 1956 en 1969 houdt Con stant zich voornamelijk bezig met architectuur, de stad waarin de mens volstrekt ongedwongen en vrij kan leven, waarin elke niet- creatieve werkzaamheid volledig geautomatiseerd is en waarin de mens zijn bestaan als nuttigheids- dier kan opgeven om zich te ver heffen tot op het niveau van een scheppend wezen. Exposities Leiden De Lakenhal - Aspecten van Neder landse tekenkunst 1945-1985; tot 12/8; di t/m za van 10-17 uur, zo 13-17 uur. Holiday Inn - beschilderde dienbla den, stillevens in houtskool en pastel en gouaches van Els de Vries, t/m 26/ Leids Beleg - Hooigracht, Fred Rohde exposeert foto's van de percussionist Neppie Noya, tot eind juni; ma t/m za i, t/m 11/7; ma 13-18 uur, di, vr van 10-18 uur, za 10-17 uur, zo 13-17 uur, do ook van 19*21 uur. Bibliotheek - Nieuwstraat, '75 jaar Scouting in Nederland', t/m 28/6; ma, di, woe, vr van 10-17 uur, ma en woe ook van 19-21 uur, do van 10-21 uur, za van 10-13 uur. Stèlling - Lange Mare, tekeningen en schilderijen van Okke Spierenburg, tl m 29/6; di t/m za van 12-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Japanse mode en mooie vrouwen, t/m 14/7; di t/m za van 10-17 uur, zo van 13-17 uur. Galerie Denise Stephan - Bakker- steeg, Hans Barends, schilderijen, Per Abramsen, sculpturen, t/m 30/6; vr, za, zo van 13.30-17.30 uur. Galerie Oude Rijn - Stille Mare, teke ningen, aquarellen en houtsnedes/ collage van Tjade Witmaar. Piggelmee - Jan Vossensteeg, gra- Studio Statief - Koppenhinksteeg, fo to's van Linda Roodenburg, t/m 29/6; woe, za van 12-17 uur. De Lakenhal - 'Schilderijen zoeken sponsors', t/m 23/6; di t/m za 10-17 uur, zon- en feestdagen vn 13-17 uur. LAK-galerie - Pnina Reichman, schil derijen; tekeningen en litho's van Hanny Reneman, t/m 30/6. Warmond Galerie De Pomp - Dorpsstraat, Cor- rie van der Kroft, collages, Marianne Koster-Hartemink, keramiek, t/m 27/ 6; di 19-21 uur, woe 10-12 en 14-16 uur, do, za, zo van 14-16 uur. van Liesbeth Taminiau-Wouters, t/m 4/7; di van 19-21 uur, woe, do, zo van 14-16 uur, za van 11-16 uur. Oegstgeest Kapsalon Jaques van Bellen - Lange Voort, Erli Esselink, aquarellen, tot 7/ 7; di t/m do van 9-18 uur. vr van 9-21 uur, za van 9-17 uur. Wassenaar Galerie Henk de Greef - Schoolstraat, Mayke Thornton, schilderijen, Han- neke Schuitema, kermamiek, tot 28/6; di t/m za van 8-18 uur. Auberge De Kieviet - Stoeplaan, aquarellen van Isabel van Selms, t/m 25/7; di t/m zo van 9-12 en 15-19 uur. Noordwijkerhout Bibliotheek - batikschilderijen grafieken van Frigitte Holster, sie den in zilver van Andra en Casper van Dongen, t/m 5/7; ma, woe en vr van 14-17 uur en 19-21 uur, do van 10-12 Concerten Klassiek Het Barokensemble Voorschoten geeft zondagmiddag een concert in de Dorpskerk van Zoeterwoude. Het programma vermeldt drie werken uit de Engelse barok., te weten een or kestsuite van Purcell, een concerto van Mudge en één van de bekende symfonieën van Boyce. Voorts zal worden uitgevoerd het concert voor fagot en orkest in F nr. 16 van Anto nio Vivaldi. Solistische medewerking wordt verleend door de barokfagot- tiste Trudy van der Wulp uit Leiden. Het concert wordt besloten met een compositie van Stamitz. De toegang is gratis, de aanvang half drie. Aan Gijsbert Kok wordt zaterdagmid dag de mogelijkheid geboden het or gel van de Hartebrugkerk te bespe len. Dit wekelijkse wandelconcert on der auspiciën van de Stichting Orgel- stad Leiden begint drie uur. Het lunchconcert in de Hooglandse kerk op woensdagmiddag wordt ver zorgd door Tjeerd v.d. Ploeg. Deze or gelbespeling begint om half één. De universitaire geschiedenis van Or- léans vanuit Leiden belicht. Aldus luidt de titel van een tentoonstelling, die tot 19 juli in de Leidse Den Haag i Yvonne Keuls. Circustheater vr 21, za 22,20.15 uur, HF, Nederlands Dans Theater met 'Dream Time' 'Dumbarton Oaks' 'Balletscènes' 'Lie- der eines fahrenden Gesellen', m.m.v. Rachel Ann Morgan, sopraan en Het zo 23, 12.15 uur, Scheveningen Zon dagconcert met Liesbeth List, Ram ses Shaffy en het trio Louis van Dijk. zo 23, 20.15 uur, Egyptische folklore. di 25, woe 26,20.15 uur, Opera Forum 'Die Csardasfürstin' van Kilmèn. do 27 t/m woe 3, 20.15 uur, 'America Tropical', dans, zang en muziek uit o.a. Latijns-Amerika. di 25, 20.15 uur, Zomerserie Kunst kring Diligenia, Haags Blazersensem ble 'Oktopus' o.l.v. Bastiaan Blom hert. woe 26,20.15 uur, Tweede Nederland se Muziekfeest: de le helft van de 17e eeuw, m.m.v. Rachel Ann Morgan, Ruud van der Meer, Het Nederlands Madrigaal Consort, leden van het Re sidentie-Orkest. Amsterdam vr 21, za 22, 20.15 uur, HF, The Natio nal Ballet of Canada, woe 26, première t/m za 29, 20.15 uur, HF, The Nationale Ballet 'Agon' 'Duo Concertgebouw vr 21, 20.15 uur, Radio Symfonie Or kest o.l.v. Kenneth Montgomery, Ta mara Pospiszyl, piano, za 22, 20.15 uur, HF, Nederlands Bla zers Ensemble o.l.v. Lucas Vis,, Radio Filharmonisch Orkest o.l.v. Mauricio Kagel, ASKO Ensemble en Koor, Het Nederlands Kamerkoor o.l.v. Rein- bert de Leeuw, Vera Beths, viool, Wil liam Pearson, bariton, do 27,20.15 uur, VU-orkest o.l.v. Daan Admiraal m.m.v. Peter Brunt, viool. Nieuwe De La Mar di 25't/m zo 30,20.15 uur, M; 'Een draad in 't donker' Haasse. Stadsschouwburg za 22, zo 23, 20.15 uur, HF, Dramaten 'King Lear' van Shakespeare, ma 24, di 25, 20.15 uur, HF, Residenz- theater 'John Garbriel Borkman' van Henrik Ibsen. Rotterdam De Doelen Poetry International: ma 24, gr. zaal, foyer, 20.15 uur, Avond van de Portugese en Brazi liaanse poëzie. di 25 t/m do 27, gr. zaal, foyer, 20.15 uur, optreden van buitenlands en Ne derlandse dichters. De danser Kevin Pugh in het ballet Don Quichotte, vanavond in het Amsterdamse Carré. (foto pr.)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 25