Bouw overdekt bad Katwijk toch weer stapje dichterbij Militaire bonden niet tevreden met voorstel Hoekzema Hoofdpijn wethouder Bergman iets gezakt Onderzoek naar behoefte bedrijfsgebouwen 'starters' een in Katwijks Reeks aanslagen in Z.-Afrika VRIJDAG 21 JUNI 1985 PAGINA 21 DEN HAAG (ANP) - De tien be- de pakketvergelijking zijn gecon- langenverenigingen van militairen stateerd. hebben gisteren met grote terug- Bovendien gaat het grotendeels houdendheid gereageerd op de om ëeld dat al sinds 1983 beschik- voorstellen van staatssecretaris baar is maar door minister Ruding Hoekzema (defensie, personeelsza- (financiën) was geblokkeerd. Op ken) om de beloningsachterstand deze wijze wordt de terechte verbe- van militairen ten opzichte van tering van de rechtspositie door burgercollega's weg te werken. het personeel zelf gefinancierd, zo De belangenverenigingen vin- vinden de bonden, den het ter beschikking gestelde Ook zijn van de nu voorgestelde bedrag van 50 miljoen gulden op verbetering belangrijke groepen jaarbasis in geen enkele verhou- zoals dienstplichtigen, hoofdoffi- ding staan tot de achterstanden die eieren en gepensioneerden uitge- uit de enige tijd geleden uitgevoer- sloten. De belangenverenigingen wijzen dat af. De staatssecretaris bracht zijn t voorstellen gisteren ter sprake in I 7Q|P'7 nncitipf het centraal georganiseerd overleg VrUIlZicUeZi pUÖlllCl met militaire belangenverenigin gen. Hoekzema wil het huidige ta- /vypv. tnptrPn pr» van de bestaande overwerkre- UVCJ. lUCUCUCll geling ruwweg verdubbelen. Bo- vendien wil de bewindsman dat er SnfiniP tnt h meer mogelijkheden komen om r J J-J" vergoedingen in tijd om te zetten in vergoedingen in geld. 1 iotiiiow Uit de uitkomsten van de pak- VUUI JdIlUd.Il ketvergelijking bleek dat militai- ren financieel gemiddeld 18 pro- DEN HAAG (GPD) - De Spaanse cent achterblijven bij hun burger- premier Felipe Gonzalez toonde collega's. Een uitkering dit jaar in- zich gisteren in Den Haag optimis- eens om althans een deel van de tisch, dat de bekrachtigingsproce- financiële achterstand in te lopen, dures voor het toetredingsverdrag biedt de staatssecretaris niet aan van Spanje met de EG vóór 1 ja- omdat er volgens hem grote indivi- nuari 1986 zullen zijn voltooid door duele verschillen zitten in de glo- de parlementen van de huidige bale uitkomsten van de pakketver- tien lidstaten. Premier Lubbers zei gelijking. De belangenverenigin- erop te vertrouwen dat „het Neder- gen van militairen hadden met na- landse parlement de nodige spoed druk om zo'n uitkering gevraagd, zal betrachten bij de ratificatie van Bovendien heeft de staatsecreta- Spanje's toetredingsverdrag met ris de belangenverenigingen mee- de Europese Gemeenschap". gedeeld dat voorlopig geen maatre- Een belangrijk onderwerp in de gelen worden genomen om de hui- besprekingen die de Spaanse en dige gunstige ziektekostenregeling Nederlandse bewindvoerders met voor militairen en hun gezinsleden elkaar hebben gevoerd, vormde de gelijk te maken aan die voor bur- voorbereiding van de Europese gerambtenaren. Doorvoering van topconferentie die eind deze die maatregelen zullen worden ge maand in Milaan wordt gehouden, koppeld aan een nieuwe bezoldi- Hoewel Spanje nog geen formeel gingsstelsel voor militairen. Het lid is van de EG, zal Gonzalez wel streven van de staatssecretaris is in de Italiaanse stad aanwezig zijn, dat nieuwe stelsel vanaf 1 januari zij het zonder stemrecht. 1987 gefaseerd in te voeren. De resten van het destijds in as gelegde bassin met op de achtergrond het inmiddels overdekte buitenbad. Op de fundamenten van het uitgebrande bad moet een nieuw recreatiebad verschijnen. (foto Dick Hogewoning» KATWIJK De bouw van een nieuw recreatiebad naast het bestaande zwem bad De Miereweide aan de Katwijkse Piet Heinlaan is sinds gisteren een behoor lijke stap dichterbij geko men. Wethouder J. Berg man (openbare werken) heeft na een gesprek met vertegenwoordigers van Sportbouw, het aanne mingsbedrijf waarmee de gemeente onderhandelt, zelfs goede hoop dat bad er definitief komt. Volgens de wethouder, tevens voorzitter van de raad van beheer van De Miereweide, heeft de aan nemer zich bereid getoond de za ken nog eens op een rijtje te zetten en intussen al door te laten sche meren vermoedelijk binnen het be drag te kunnen blijven dat de ge meente voor een nieuw recreatie bad, inclusief het verder aanpassen van het bestaande bad, wil uittrek ken. De kale bouwkosten zullen ruim drie miljoen gulden bedragen. Wanneer alle verdere bijkomende kosten - zoals inventaris en btw - daarbij worden opgeteld denkt wethouder Bergman uit te komen op een bedrag van 4,9 miljoen gul den. Hij rekent er min of meer op dat hij voor dit bedrag ook op steun van een meerderheid van de Katwijkse gemeenteraad kan reke- Hoofdpijn Met de bouw van een recreatie bad naast het bestaande zwembad wil de gemeente het bezoek aan het bad stimuleren. De zogenaam de recreatie-zwemmers komen in het huidige 50-meter bad, dat is voorzien van een schuifdak, niet aan hun trekken. Alle extra's die overige baden dikwijls zo aantrek kelijk maken (sauna, bubbelbad, gezellige bar) ontbreken momen teel in De Miereweide. In het re creatiebad, dat op de fundamenten van het destijds afgebrande zwem bad moet verschijnen, zouden die extra's tot op zekere hoogte te vin den moeten zijn. De vraag die Bergman momen teel vooral kwelt is op welke wijze straks een zo voordelig mogelijke exploitatie van het bad kan wor den gevoerd. De wethouder denkt dan met name aan energiekosten en personeelslasten die daarbij een belangrijke rol spelen. "En vergeet niet de arbeidstijdverkorting. Daar zal toch ook rekening mee moeten worden gehouden", aldus Berg- "Maar mijn hoofdpijn is toch wat minder geworden", zet de wethou der zijn eerder deze week in deze krant gebezigde beeldspraak toe passelijk voort. Bergman liet voor afgaand aan het gesprek met de aannemer weten zo zijn twijfels te hebben over de haalbaarheid en om die reden ook zijn hoofd pijnklachten aanhaalde. "Nu durf ik te zeggen dat ik denk dat 't er komt", concludeert hij. LISSE De Kamer van Koophan del houdt binnenkort een onder zoek naar de behoefte aan zoge naamde bedrijfsverzamelgebou wen voor zogenaamde startende ondernemers. De enquete wordt gehouden in Leiden, de duin- en bollenstreek en de rijnstreek. Dat maakte H. Smith, CDA-raadslid en portefeuillehouder economische zaken van het SOB, bekend tijdens een gisteravond gehouden com missievergadering in Lisse. De belangstelling voor dergelij ke gebouwen in de duin- en bollen streek is tot nog toe zeer gering. Er wordt geregeld over gediscus sieerd, maar in de gemeente Lisse bijvoorbeeld is nog nooit om een ruimte gevraagd door 'starters' die met behoud van uitkering een be drijfje willen opzetten. Eenzelfde ervaring heeft ook de gemeente Katwijk. Alleen in Leiden draaien experimenten met beginnende on dernemers aardig. Het zogenaam de Olgacomplex in de stad is vol en plannen voor een tweede bedrijfs verzamelgebouw zijn in voorberei ding. Van de uitslag van dat onderzoek hangt af of het bestuur van het Sa menwerkingsorgaan Bollenstreek (SOB) in de regio plannen zal ont wikkelen voor een of twee van die verzamelgebouwen. In dat ver band is het niet nodig dat dorpen afzonderlijk gebouwen gaan in richten voor startende onderne mers. Lisse heeft in principe de mogelijkheid om op het industrie terrein de beschikking te krijgen over een ruimte voor 'starters'. Maar de ruimte is gering en de prijs ervan is hoog. Er zijn trouwens geen kandidaten. Zo die er al wa ren zou de huurprijs ongetwijfeld een struikelblok vormen, tenzij1 de gemeente zou bijspringen. En bo vendien wordt de kwestie nu regio naal bekeken. De commissie economische za ken van Lisse kwam gisteravond bijeen om onder meer te praten over activiteiten die de gemeente zelf kan ondernemen ter verster king van de economie. Geconfron teerd met de werkloosheid nemen steeds meer gemeenten initiatie ven om bedrijven aan te trekken. In dat verband werd in Lisse ook gesproken over bedrijfsverzamel gebouwen en de door de Kamer van Koophandel te houden enque te. Over het algemeen staan de le den van de commissie niet te sprin gen om financiële steun te geven aan nieuwe bedrijven. Het com missielid L.W. Robertus (VVD) daarover: "De gemeente draagt al flinke financiële risico's bij het in ontwikkeling nemen van bedrijfs- grond". Hij vindt dat de gemeente in principe niet veel verder moet gaan. "Het kan weieens gebeuren dat er financiële steun moet wor den verleend, maar dan alleen in uitzonderingsgevallen". Daarmee vertolkte hij min of meer het stand punt van de gehele commissie eco nomische zaken die naar aanlei ding van een ambtelijke notitie over mogelijk steun aan nieuwe bedrijven vergaderde. Klachten CDA'er Smith adviseerde ook re kening te houden met reeds be staande bedrijven. Er is zijn partij veel aan gelegen dat ook die alle medewerking krijgen bij het ver wezenlijken van plannen en het verkrijgen van vergunningen. Smith denkt daarbij onder meer aan bouwbedrijven die particuliere woningen bouwen of verbouwen. Over de lange tijd die met het ver strekken van de benodigde ver gunningen is gemoeid is in het verleden al eens geklaagd. Maar volgens burgemeester Van der Kroft, voorzitter van de com missie economische zaken, hebben bedrijven niet te klagen over de wijze waarop zij door de gemeente worden behandeld. "Maar bedrij ven vragen soms vandaag om ver gunningen die ze gisteren al had den willen hebben. Dat gaat na tuurlijk niet", aldus de eerste bur ger van Lisse. Bij het verstrekken van vergunnigen zijn al verbeterin gen doorgevoerd. De klacht van het CDA dat bedrijven daarop nog al eens moesten wachten is daar mee uit de wereld. Met de uitgifte van grond op het nieuwe industrieterrein van Lisse gaat het redelijk goed. Tot juni is inmiddels ruim 5 hectaren ver kocht. De laatste transactie betreft de verkoop van een stuk grond van 2600 vierkante meter aan een aan nemersbedrijf, dat een bedrijfshal wil bouwen en een deel van de grond weer gaat verhuren aan twee andere Lissese bedrijven. Er liggen vervolgens nog twee opties en van de kant van vijf bedrijven bestaat interesse voor grond. KATWIJK - "Het is er gewoonweg zootje. Er moet nodig iets ge beuren". Dat zegt H. Krauwel, gymnastiekleraar bij het KMBO in Katwijk, over het zwembad De Miereweide. Hij heeft alle scholen in Katwijk aangeschreven om steun te zoeken voor zijn actie de gemeente te dwingen tot de bouw van een recreatiebad over te gaan. Gevraagd naar een toelichting zegt Krauwel: "Iedereen zwemt maar een beetje door elkaar. Fat soenlijk lesgeven is er niet bij. De leerlingen van lagere scholen krij gen dikwijls onderricht op momen ten dat zowel scholieren van het voortgezet onderwijs als ouderen gebruik maken van De Miereweide. Er zijn vier of vijf verschillende lij nen gespannen om nog enige af scheiding te verkrijgen. Maar het blijft hopeloos". Daarbij is de akoestiek dusdanig slecht dat er volgens Krauwel in het bad voortdurend sprake is van een orkaan van geluid. Voor de jongeren is dat nog niet eens zo erg. Maar wat te denken van de oude ren die daar zwemmen. Ik kan goed begrijpen dat die er horendol van worden en bijvoorbeeld naar Noordwijk uitwijken". Ook aan de hoge temperatuur in bad moet nodig iets worden ge daan meent de gymnastiekleraar. De leerkracht: "Iemand die daar elke dag werkt kan binnen een jaar worden opgenomen". Hij vindt het onvoorstelbaar dat de gemeente Katwijk nog niets heeft gedaan. "Voor een plaats met 40.000 inwo ners is dit toch onvoorstelbaar". Krauwel zegt intussen al heel wat positieve reacties te hebben ontvan gen op zijn brieven. VALKENBURG De verkoop van handwerken (zie foto) die zijn gemaakt door bejaarde i Valkenburg heeft gisteren 542 gulden opgebracht. Het geld zal worden gebruikt voor de aanschaf van nieuwe materialen. Tijdens de verkoop in gezondheidscentrum 'De Wei' werd onder meer een loterij gehouden. De prijs, een pop, werd gewonnen door mevrouw Brussee uit Valkenburg. De handwerken, onder meer tafellakens, kussens, speelgoedbeesten en dergelijke, zijn gemaakt door de bejaardenhandwerkclub, die onder leiding staat van de dames T. van Delf, L. Post en I. van der Nagel. De leidster van het Dienstencentrum Valkenburg, mevrouw N. van Heijnen vertelde dat de 90-jarige me vrouw Vis nog steeds sokken breit, die gretig aftrek vinden. (foto Holvast) NEW YORK (AP) - In steden over de gehele wereld is gisteren be toogd tegen het bewind van ayatol lah Khomeini in Iran. Duizenden betogers, van wie enkele groepen straattoneel opvoerden waarin vermeende wreedheden in Iran werden getoond, namen deel aan de wereldwijd gecoördineerde protesten. De demonstraties wer den op de 20 juni gehouden, omdat op 20 juni 1981 in Teheran tenmin ste 100 mensen tijdens een vreedza me betoging door revolutionaire gardisten zouden zijn vermoord. Volgens de organisatoren van de betogingen zijn onder Khomeini's regering inmiddels ongeveer 50.000 mensen zijn gedood en ongeveer 140.000 mensen gevangen zitten. Bij de foto: op het Damplein in Amsterdam voerden enkele tiental len betogers toneelstukjes op waar in het regime-Khomeini werd aan geklaagd. STAR WARS - Met 256 tegen 150 stemmen heeft het Amerikaanse Hufs van Afgevaardigden gisteren besloten in de komende defensie begroting 2,5 miljard dollar op te nemen voor het onderzoekspro- gram van president Reagans Star Wars-program, het Strategisch De fensie Initiatief (SDI). De president had verzocht om een bedrag van 3,7 miljard. Curagaose vakbonden in verzet tegen loonmatiging WILLEMSTAD, CURACAO (GPD) - De Curagaose vakbonden hebben besloten tot gezamenlijke acties tegen 'de algemene inko mensmatiging van 15 procent die de Antilliaanse regering per 1 juli wil doorvoeren bij de overheid en in het bedrijfsleven. Ook de vak bonden op Bonaire zullen acties voeren. Voorzitter van de vakcen trale Errol Cova: „We zijn bereid tot een frontale confrontatie en zul len tot het uiterste gaan". De vakbonden eisen van de rege ring een totaalplan om de Antil liaanse economie te saneren. Zij zijn bereid in te leveren als de rege ring tegelijkertijd een controle zal aankondigen op prijzen en tarie ven. De Antilliaanse regering vindt de machtigingswet die nog door het parlement moet worden goed gekeurd noodzakelijk om een be stedingsbeperking af te dwingen. Om aan de wensen van de vak bonden tegemoet te komen wor den de werkgevers verplicht de vrijgekomen loonkosten door te berekenen in een verlaging van prijzen en tarieven. De Antilliaanse regering zal aan Nederland techni sche bijstand vragen om een con troleapparaat op te zetten. De vak bonden vrezen echter dat het one venwichtige pakket van maatrege len uiteindelijk toch op een deva luatie van de gulden zal uitdraaien. Zo is bijvoorbeeld geen rekening gehouden met een mogelijke slui ting van Shell Curagao. Deze raffi naderij zorgt voor een belangrijk deel van de Curagaose deviezenin- komsten. Ongeveer 8000 arbeids plaatsen aan directe en indirecte werkgelegenheid staan op het spel. De koninkrijksdelegatie, onder leiding van mr. E. van Lennep, die deze week in Caracas met de Vene zolaanse regering heeft overlegd, kreeg geen concrete toezeggingen. De Venezolaanse minister Hernan dez Grisanti van energie en mijnza- ken is niet bereid Shell Curagao een voorkeursbehandeling te ge ven bij <Je verkoop van ruwe olie. JOHANNESBURG - Zuid-Afrika is de afgelopen 24 uur opgeschrikt door een aantal aanslagen, waarbij vijf mensen werden verwond, on der wie drie politieagenten. De eer ste aanslag vond woensdagmiddag plaats in de zwarte woonwijk Gu- guletu bij Kaapstad, toen een groepje politieagenten een ver dachte man trachtten te arresteren De man haalde hierop een hand granaat te voorschijn, trok de vei- ligheidspin eruit en wierp de gra naat tussen de agenten. Drie van hen werden ernstig gewond. Enige uren later ontplofte een andere gra naat in Kaapstad, maar hierbij vie len geen slachtoffers. De politie heeft pamfletten uitgedeeld, waar in een beloning van 1000 rand wordt uitgeloofd aan degene die inlichtingen kan verschaffen over de dader(s) van de twee granaat- aanslagen. Woensdagavond rond acht uur ontplofte een bom aan de buiten kant van een restaurant langs het strand van de havenplaats Durban. De explosie verwondde twee blan ken en richtte grote schade aan. Ten slotte ontplofte gisterochtend een zogenaamde 'pamfletbom' in een drukke straat van Durban, juist op het moment dat het woon- en werkverkeer op gang was geko men. De politie zette onmiddellijk de omgeving af en probeerde de talrijke pamfletten te verzamelen. Volgens een politiewoordvoerder waren de pamfletten afkomstig van de in Zuid-Afrika verboden communistische party. In de pam fletten werden de zwarte arbeiders opgeroepen tot een algemene sta king teneinde een revolutionaire situatie te scheppen. Hierdoor zou. volgens het pamflet, een einde kunnen worden gemaakt aan de re geringspolitiek van apartheid. Ir de namiddag werden in Durbar barricades opgericht door politie eenheden. Alle voorbijgangers werden gefouilleerd en tassen er pakketjes werden onderzocht op explosief materiaal. Ook werd gisteren bekendge maakt, dat er afgelopen zondag een gewelddadige confrontatie had plaatsgevonden tussen een politie patrouille en twee gewapende ANC-guerrilla's. Dit incident vond plaats ten noorden van het befaam de Kruger-wildpark. Een politie agent raakte aan het oog gewond, toen een van de twee ANC'ers een granaat wierp. Hij werd doodge schoten, terwijl zijn medestrijder wist te ontkomen. Volgens de mi nister van justitie, Louis le Grange, illustreren de huidige bomaansla gen, dat het ANC een ander koers is gaan varen. In het verleden koos het ANC voornamelijk militaire doelen en staatsgebouwen uit voor zijn aanslagen. Maar onder druk van radicale ANC-jongeren schijnt nu besloten te zijn ook burgerdoe len aan te vallen. Ingewijden leg gen overigens verband tussen de nieuwe golf van aanslagen en het geheime ANC-congres dat op dit moment ergens in Afrika zou plaatsvinden. AI 60 doden bom Tripoli TRIPOLI (AP) - Het dodental van de autobom in de Noordlibanese havenstad Tripoli stijgt nog steeds. De politie maakte gisteren bekend dat al meer dan 60 mannen, vrou wen en kinderen bij de ontploffing voor een delicatessenwinkel aan een boulevard by de zee zijn omge komen. Volgens de onderzoekers kan het dodental nog stijgen doprdat een onbekend aantal mensen door de krachtige bom van naar Schatting 125 kilo explosieven in zee terecht gekomen is. De politie verklaarde dat ongeveer 100 mensen gewond geraakt waren. - Brandweer en politie zijn gisteravond twee uur bezig geweest om een paard, dat Edisonweg terecht was gekomen, weer op het droge te krijgen. Vermoedelijk zat het modder. Pas na eindeloos gesjor slaagde men erin het paard uit zijn benarde positie te (foto Nanno Bloupot)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21